Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χωρισμός και ιδεοληψίες

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

LordosLordas

# 1 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Χωρισμός και ιδεοληψίες

Το κείμενο που ακολουθεί, προέρχεται από προσωπικές εμπειρίες, είτε δικές μου, είτε τρίτων ανθρώπων που τις έζησα από κοντά.

Χωρίσαμε. Ούτε οι πρώτοι είμαστε, ούτε και οι τελευταίοι. Βεβαίως ο χωρισμός είναι πάντα επίπονος, αφορά εμάς και δεν αφήνει περιθώρια να σκεφτούμε πόσοι άλλοι τον έχουν βιώσει. Άλλο θέμα όμως ο - φυσιολογικός - πόνος που νιώθουμε, κι άλλο θέμα οι σκέψεις που ακολουθούν. Σκέψεις που πολλές φορές αγγίζουν το όριο της ιδεοληψίας και δυστυχώς επιβαρύνουν την ήδη βεβαρημένη κατάσταση μας.

Σύμφωνα με τους "κανόνες" της ψυχολογίας, ο άνθρωπος που χωρίζει, μέχρι να φτάσει στην αποδοχή της κατάστασης, περνάει μέσα από μια σειρά συναισθηματικών διαδικασιών που δεν διαφέρουν και πολύ (έως καθόλου) από εκείνες που βιώνουμε με τον θάνατο ενός δικού μας ανθρώπου. Όμως το πλέον επικίνδυνο σημείο, είναι οι ιδεοληψίες (αναίτιες και αστήρικτες εμμονές) που μπορεί να κάνουν την εμφάνιση τους εάν πάσχουμε από αδυναμία διαχείρισης δύσκολων καταστάσεων.

Όπου ιδεοληψία εκεί και ο κίνδυνος να φθείρουμε τον εαυτό μας χειρότερα. Οι ιδεοληψίες εμφανίζονται με την ανάγκη μας να ρίξουμε το όλο φταίξιμο στο άλλο μέρος, φτάνοντας ακόμα και στο σημείο να κατασκευάζουμε γεγονότα ή να ερμηνεύσουμε με λάθος τρόπο κάποιες στιγμές από το παρελθόν, οι οποίες μάλιστα μπορεί να μην έχουν και καμία απολύτως αξία. Ακόμα μεγαλύτερος ο κίνδυνος, όταν ο περίγυρος μας, "σπεύδει" να βγάλει συμπεράσματα αλλά μας σπρώχνει κιόλας να τα αποδεχτούμε ως αληθή, κάτι που είναι πανεύκολο να γίνει, καθώς βρισκόμαστε σε στιγμή αδυναμίας.

Κατά την δική μου άποψη, οι ιδεοληψίες είναι ο μεγαλύτερος βραχνάς στην διαδικασία που ακολουθεί έναν χωρισμό, καθώς μας οδηγεί μακριά από την αναζήτηση των πραγματικών αιτίων που οδήγησαν στην διάλυση μιας σχέσης. Αυτό γιατί με τις ιδεοληψίες οδηγούμαστε πάντα στο "φταίει η άλλη πλευρά", κάτι που σαν απόφαση μας εμποδίζει να αναζητήσουμε και τις δικές μας ευθύνες και λάθη έτσι ώστε να μη τα επαναλάβουμε στο μέλλον. Άλλωστε, εάν καθίσουμε να αναλύσουμε με ηρεμία τα δεδομένα ενός χωρισμού, είναι βέβαιο πως θα βρούμε και δικές μας ευθύνες ή ακόμα και ευθύνες που έχουν να κάνουν με την δική μας καθυστέρηση να χωρίσουμε, αλλά το θέμα των συν-ευθυνών σε ένα χωρισμό, είναι από μόνο του ένα ξεχωριστό κεφάλαιο.

Τα ερωτήματα μου είναι:

πόσες φορές πιάσατε τον εαυτό σας να καταφεύγει σε ιδεοληψίες για το άλλο πρόσωπο

και πόσες φορές στην πορεία της ανάκαμψης ανακαλύψατε και παραδεχτήκατε ότι είχατε κάνει λάθος στις εκτιμήσεις σας;

achinos

# 2 στις 7/7/2016
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από LordosLordas

Χωρισμός και ιδεοληψίες

Τα ερωτήματα μου είναι:

πόσες φορές πιάσατε τον εαυτό σας να καταφεύγει σε ιδεοληψίες για το άλλο πρόσωπο

και πόσες φορές στην πορεία της ανάκαμψης ανακαλύψατε και παραδεχτήκατε ότι είχατε κάνει λάθος στις εκτιμήσεις σας;

Πολλές φορές κάνουμε λάθος εκτιμήσεις στην πορεία της ζωής μας, δεν είναι κάτι που οδηγεί στην κόλαση.

Ποιος ισχυρίζεται πως είναι αλάνθαστος, να μας το πει, να ξέρουμε και αν θα του κάνουμε παρέα.

Το ότι ο άλλος φταίει, όπως φταίμε κ μεις, δεν αναιρεί το γεγονός πως η επιλογή μας, δε μας έβγαλε εκεί που περιμέναμε.

Κατά την ταπεινή μου, αυτό είναι το πιο δύσκολο να το χωνέψει κανείς,

την αίσθηση της αποτυχίας.

Μ άλλα λόγια, για να σταθεί η σχέση, όπως κ για να ξεπεράσουμε το χωρισμό, χρειάζεται ένα κ το ίδιο πράμα

να ξεφτίσουμε τον εγωισμό μας.

Αυτό, το "τα κάνω όλα τέλεια, είμαι κ ο πρώτος κ ο καλύτερος"

ώπα...προσγείωση.

Δεν είναι και προς θάνατο.

Τόπε κ ο γιάννης, πιο καψουρομελωδικά.

https://www.youtube.com/watch?v=xwxqhfD7Znw

Al_dente_

# 3 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ποτέ δε φταίει μόνο ο ένας, πάντα φταίει και η πεθερά! :P

Αστειεύομαι βέβαια.
Είναι πολύ δύσκολο να παραδεχτεί κανείς τα λάθη του. Ο εγωισμός είναι τεράστιος τέτοιες ώρες και ποτέ δε βγάζεις άκρη.
Επειδή ρωτάς προσωπικά, θα σου πω πως δεν είχα καταφύγει σε τέτοιες ενέργειες διότι από μικρή μου έμαθαν να είμαι υπεύθυνη για τις πράξεις μου και μάλιστα να δέχομαι τις συνέπειες αυτών. Μέγα λάθος βέβαια αυτό διότι έτσι σε πατάνε μια ζωή και γνώμη μου, μέχρι τώρα δλδ, είναι ότι κάπου κάπου πρέπει να γίνεσαι κι εσύ άδικος με ορισμένα άτομα..

matiamou12

# 4 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν τα γνωριζω αυτα...το αν επελθει χωρισμος σε ενα ζευγαρι ειναι γιατι επαψαν να αγγιζονται αλλο...να μοιριζονται αν θες...να δινουν φιλια φευγωντας για την δουλεια ασχετα αν ο αλλος κοιμαται διπλα...γενικα η ελλειψη επαφης ασχετα απο την επικοινωνια...ενα αλλο ειδους ας πουμε επικοινωνιας...και φτανουμε στο αποτελεσμα χωριζουν οι δρομοι...

μερικες φορες αλλοι ή αλλες βρισκουν ήδη τον ή την επομενη...και βιαζονται να χωρισουν...γιατι επαψαν πλεον να αγγιζονται με τον συντροφο ή συντροφο τους...επαψαν να αρεσουν ο ενας τον αλλον...(γιατι οι συνηθειες στην καθημερινοτητα τους αλλαξαν πολυ ειτε στην εμφανιση (ειδικα για την γυναικα)ειτε στην συμπεριφορα...δεν ανεχομαστε μετα πολυ πολυ τον αλλον και αυτο ειναι λαθος γιατι μετα τα παιδια ολοι και ολα λες και πρεπει να αλλαξουν..αυτο το πρεπει να αλλαξω προτεραιοτητα...αν συνεβαλαν και οι δυο στο μεγαλωμα των παιδιων ισως να μην υπηρχε).

Η γυναικα δυστυχως εχει ολα τα βαρη...σε σχεση με τον αντρα.Δεν ειναι φεμινιστικο αυτο ειναι πραγματικοτητα.Ο αντρας το εχει φυσιολογικο μερικες φορες να ξενοκοιταξει...Εκει που κανουμε λαθος ολοι μας ειναι οτι αηδιαζουμε με την εικονα του αλλου που αλλαξε (εμεις τον καναμε να αλλαξει...αυτο το ξεχναμε).Πιστεψτε με ολοι θα θελαμε ειδικα οι γυναικες θα θελανε να ειναι πιο ξενοιαστες..πιο χαλαρες...ακομη και μετα τα παιδια αλλα οι υποχρεωσεις και ΚΥΡΙΟΣ η απομακρυνση του αντρος γιατι περναει τις φασεις του...την κανει να νιωθει στην ψυχολογια της παραγκωνισμενη με αποτελεσμα να ξεσπαει με τον τροπο της.

Αφηνω τι λενε τα τριτα ατομα και οι απο γυρω και οι απο εξω...το ζευγαρι ξερει γιατι χωρισε και μονο το ζευγαρι...Τα τριτα ατομα μπαινουν γιατι ετσι τους καπνιζει σημασια εχει εσυ...θα ενδωσεις τοσο ευκολα?και θα χωρισεις?(αντρας και γυναικα).

https://www.youtube.com/watch?v=hn3wJ1_1Zsg

Παρολο που χανονται  πολλα...σπανια μενουν καποιοι πισω...ολοι προχωρανε σε αλλα κορμια και σε αλλες σαρκικες απολαυσεις.Λες και τους ειχαν σε κλουβι.Που να τους ειχαν κι ολας...Οι επιλογες ηταν δικες τους αλλα τις παρατησαν με τον πρωτο καβγα,με την πρωτη δυσκολια.(ολοι τα παρατανε ευκολα κανεις δεν μενει στα δυσκολα για αυτο εχουμε τα περισσοτερα διαζυγια και αυξυση της υπογεννητικοτητας).

eyaggelos2

# 5 στις 7/7/2016
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 942

ενας χωρισμος δεν παει να πει οτι καποιοι καναν λαθη, αλλα οτι απλα δεν ταιριαζουν οπως ας πουμε 2 φιλοι η φιλες που χωριζουν μετα απο καποια χρονια φιλιας.

ομως η αληθεια ειναι οτι τις περισσοετρες φορες φταινε οι γυναικες

achinos

# 6 στις 7/7/2016
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από eyaggelos2

, άντε καλέ...δεν το ξέραμε...

οτι μόνο ο άλλος φταίει.

matiamou12

# 7 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

λυσε μου μια απορια που ειχα παντα...στην αρχη γιατι ταιριαζανε τοσο καλα?και μετα δεν ταιριαζανε?

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από eyaggelos2

ενας χωρισμος δεν παει να πει οτι καποιοι καναν λαθη, αλλα οτι απλα δεν ταιριαζουν οπως ας πουμε 2 φιλοι η φιλες που χωριζουν μετα απο καποια χρονια φιλιας.

eyaggelos2

# 8 στις 7/7/2016
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 942

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από matiamou12

λυσε μου μια απορια που ειχα παντα...στην αρχη γιατι ταιριαζανε τοσο καλα?και μετα δεν ταιριαζανε?

εμενα οταν ημουν μικρος μου αρεσε πολυ η σπανακοπιτα 

τωρα μου αρεσει η μπουγατσα. που το παραξενο;;

LordosLordas

# 9 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η υπευθυνότητα απέναντι στις πράξεις μας - κατά συνέπεια και στα αποτελέσματα τους, είναι δείγμα ανθρώπου που σέβεται τον εαυτό του. Θα διαφωνήσω (όσο πατάει η γάτα) με την θέση σου περί λάθους

Οι άλλοι μας πατάνε όταν εμείς τους επιτρέπουμε να διαβούν τις κόκκινες γραμμές που οφείλουμε να έχουμε απέναντι σε όλους ανεξαιρέτως! Είναι γνωστό πως σε έναν κόσμο που ο ατομισμός παίζει πρωτεύοντα ρόλο, η παραδοχή ενός λάθους, εκλαμβάνεται ως αδυναμία αντί να ενεργοποιήσει εκείνες τις σκέψεις που θα οδηγήσουν στην εκτίμηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως επειδή ο κόσμος είναι άδικος, εμείς οφείλουμε να αδικήσουμε εν είδει αυτοπροστασίας.

Μετά υπάρχει και αυτό που είχε πει ο Αλ Καπόνε: "Μην εκλάβεις την ευγένεια μου ως σημάδι αδυναμίας μου. Είμαι ευγενής με όλους, αλλά εάν κάποιος μου φερθεί με αγένεια, τότε η αδυναμία δεν θα είναι αυτό που θα θυμάται από μένα"

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Al_dente_

Επειδή ρωτάς προσωπικά, θα σου πω πως δεν είχα καταφύγει σε τέτοιες ενέργειες διότι από μικρή μου έμαθαν να είμαι υπεύθυνη για τις πράξεις μου και μάλιστα να δέχομαι τις συνέπειες αυτών. Μέγα λάθος βέβαια αυτό διότι έτσι σε πατάνε μια ζωή και γνώμη μου, μέχρι τώρα δλδ, είναι ότι κάπου κάπου πρέπει να γίνεσαι κι εσύ άδικος με ορισμένα άτομα..

maraki_lar_1980

# 10 στις 7/7/2016
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.405
Για να συνειδητοποιησουμε πληρως και να γινει αποδεκτο απο το "μεσα" μας οτι κάναμε λάθος στην εκτίμηση μας για ένα άλλο άτομο με το οποίο είχαμε συνάψει κάποιου είδους σχέση,πρεπει να κανουμε σωστη,αυστηρή αλλά δικαιη αυτοκριτικη,αφού χαμηλώσει πρώτα το "εγω".Μις απο τις βασικες αιτιες χωρισμου ειναι οταν αρχίσουμε να νιώθουμε πράγματα για το άλλον και κατά συνεπεια να καλλιεργούμε προσδοκίες.Όταν αυτές δεν ικανοποιηθούν από την άλλη πλευρά,το εκλαμβάνουμε με γνώμονα την πεποίθηση ότι "Α δε με αγαπάει,αλλιώς θα φρόντιζε να με καλυψει".Κι έτσι γεννιούνται τα πληγωμένα συναισθήματα και έρχεται κι ο χωρισμός,ενώ απλώς ο άλλος είναι ένας διαφορετικός άνθρωπος που ξέρει να δίνει αγάπη με τον τρόπο του.Το πράγμα χαλάει δλδ όταν ο τρόπος που μου δείχνεις εσυ την αγάπη σου δεν συμβαδίζει με τον τρόπο που θέλω εγω να αγαπιέμαι.

broomstick

# 11 στις 7/7/2016
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.517

πρεπει πρωτα να αποφορτισεις για να κανεις καταμερισμο ευθυνων...πρεπει να περασει καποιος χρονος να καθαρισει το μυαλο σου...το θεμα δεν ειναι αυτο ομως...ειναι οτι απο μια ηλικια και μετα δυσκολα μπορεις να αλλαξεις και να διορθωσεις τα ελλατωματα σου...και το παιρνουμε αποφαση...αυτοι ειμαστε και σε οποια γουσταρουμε για τις αλλες δεν θα μπορεσουμε

τωρα αυτο που λες για εμμονες εγω δεν το ειχα ποτε ισως και γιατι δεν εκανα μακροχρονιες σχεσεις...

τωρα λαθη μου...το βασικο πιστευω οτι δεν κοβω σωστα τον αλλον...αλλα(μεσα στο παθος και και στο ξεχυλισμα αισθηματων) της αρχης πως να το κοιταξεις...συν η εμπιστοσυνη και το ανοιγμα του εαυτου μου με φερνει στο σημειο να απογοητευομαι οταν σιγα σιγα η καθημερινοτητα μπαινει στην ζωη μας...οπως δεν αλλαζουμε εμεις ετσι δεν αλλαζουν και οι γυναικες...και απλα χωριζουμε...

μπορει να ειμαι καλομαθημενος...παντως στο τελος ρωταω να μαθω απο την γυναικα τα λαθη μου...αλλα καθαρα καμμια δεν μου τα λεει..ισως γιατι και αυτες με βαρεθηκαν...

στο φιναλε οπως εγω κανω λαθος στο ατομο το ιδιο μπορει να εκαναν και αυτες...οπως εγω αλλιως την περιμενα και αλλιως μου βγηκε να ισχυει και γι αυτες...

ελα μωρε η ζωη συνεχιζεται...οσο δεν αφηνουμε υποχρεωσεις πισω μας ολα βαινουν καλως

Παράθεση:

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

Al_dente_

# 12 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αγαπητέ Lorde, πήρες ένα κομμάτι της πρότασης και άλλαξε όλη η ουσία. Ανέφερα κάπου κάπου και σε ορισμένα άτομα. Έχει διαφορά με αυτό που λες! Η απογοήτευση ενυπάρχει στα πρόσωπα που αναφέρεις στο θέμα σου. Για τα υπόλοιπα άτομα έχω μια θεωρία την οποία μπορώ να αναπτύξω σε άλλο θέμα, εάν τεθεί βέβαια.

Ωραίος ο Αλ! Αυτό κάνω κι εγώ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από LordosLordas

Η υπευθυνότητα απέναντι στις πράξεις μας - κατά συνέπεια και στα αποτελέσματα τους, είναι δείγμα ανθρώπου που σέβεται τον εαυτό του. Θα διαφωνήσω (όσο πατάει η γάτα) με την θέση σου περί λάθους

Οι άλλοι μας πατάνε όταν εμείς τους επιτρέπουμε να διαβούν τις κόκκινες γραμμές που οφείλουμε να έχουμε απέναντι σε όλους ανεξαιρέτως! Είναι γνωστό πως σε έναν κόσμο που ο ατομισμός παίζει πρωτεύοντα ρόλο, η παραδοχή ενός λάθους, εκλαμβάνεται ως αδυναμία αντί να ενεργοποιήσει εκείνες τις σκέψεις που θα οδηγήσουν στην εκτίμηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως επειδή ο κόσμος είναι άδικος, εμείς οφείλουμε να αδικήσουμε εν είδει αυτοπροστασίας.

Μετά υπάρχει και αυτό που είχε πει ο Αλ Καπόνε: "Μην εκλάβεις την ευγένεια μου ως σημάδι αδυναμίας μου. Είμαι ευγενής με όλους, αλλά εάν κάποιος μου φερθεί με αγένεια, τότε η αδυναμία δεν θα είναι αυτό που θα θυμάται από μένα"

LordosLordas

# 13 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αγαπητή Al_dente_ ...έδωσες την ευκαιρία να αναπτυχθεί ένα νέο - επίσης σημαντικό - θέμα μέσα στο θέμα ...κι επειδή ήμουν πολλαπλά παθών (παθώς και μαθώς όπως είχε πει και ο ταξιτζής στον Αντωνάκη), μάλλον θα το αναπτύξω σε άλλο ποστ

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Al_dente_

Αγαπητέ Lorde, πήρες ένα κομμάτι της πρότασης και άλλαξε όλη η ουσία. Ανέφερα κάπου κάπου και σε ορισμένα άτομα. Έχει διαφορά με αυτό που λες! Η απογοήτευση ενυπάρχει στα πρόσωπα που αναφέρεις στο θέμα σου. Για τα υπόλοιπα άτομα έχω μια θεωρία την οποία μπορώ να αναπτύξω σε άλλο θέμα, εάν τεθεί βέβαια.

Ωραίος ο Αλ! Αυτό κάνω κι εγώ.

Mileni

# 14 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Απ' ο,τι καταλαβαίνω, μιλάς για τις ''ταινίες'', που προβάλλουμε μέσα στο μυαλό μας για τους άλλους και που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Και νομίζω πως, ακριβώς αυτές - γίνονται αιτία για τσακωμούς και χωρισμό σε κάθε σχέση, όταν ο προβολέας δείχνει μόνο τον άλλον και τον κάνουμε ''οθόνη''.

Εκεί - τεράστια μαύρα γράμματα, ο τίτλος της ταινίας - (μυστικός και αποκλειστικά δικός μας) να την γεμίζει ολόκληρη, και ο άλλος να μην ξέρει καν - τι συμβαίνει και τι του γίνεται.
Σενάρια, παραστάσεις, διάλογοι - μια κατάσταση, συνήθως ίδια κάθε φορά και που γίνεται με το πάτημα ενός συγκεκριμένο ''κουμπί''.

Ο άλλος όμως - αυτός που το πατάει, δεν ξέρει για αυτό αλλά παρόλα αυτά το νιώθει..
Νιώθει πως κάτι δεν πάει καλά. Αρχίζουν και οι δικές του ''προβολές''..

Και αν δεν καθίσουν και οι δυο να ''δούνε τι παίζει'', μαζί - και ο καθένας να πάει στην πλευρά του άλλου, να το δει από 'κεί, ο χωρισμός έρχεται σίγουρα.

Κατά τη γνώμη μου, για να χωρίζουμε, δεν παίζει τόσο ρόλο ο εγωισμός, αλλά κατά πόσο οι δυο θέλουμε να ανοιχτούμε, να αφήσουμε ο καθένας τον άλλον να μπει στον κόσμο μας - ειδικά στις ''ταινίες'', για να απενεργοποιούνται τα ''κουμπιά'' τους αμέσως και στην ώρα τους.
Μετά τον χωρισμό, νομίζω, είναι πολύ πιο δύσκολο, να μην πω και αδύνατο.

ΥΓ: Δεν ξέρω πως λέγεται όλο αυτό, μπορεί να είναι ιδεοληψίες, αλλά το έχω ζήσει πολλές φορές,
και από εμένα και από τους άλλους.
Σήμερα όμως, για ο,τι αφορά εμένα, αν χρειάζεται, και θα μαλώσω, αλλά θα πω ο,τι έχω στο μυαλό μου και ας έρθει ο χωρισμός.
Προτιμώ κάθε τι, που θα μπορούσε να με βάλει σε τέτοιες καταστάσεις -
''να τσακώνομαι μόνη μου'' ,  να το λύνω επιτόπου αν είναι δυνατόν.
Επιθυμώ και από τον άλλον το ίδιο.
Ταινίες - τέλος!
Είναι υγιέστερο για τους δυο, αλλά και για την ίδια την σχέση.

nuvola

# 15 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Χωρισμός και ιδεοληψίες

Τα ερωτήματα μου είναι:

πολλές φορές...

πάντα ,μα πάντα όμως 

βγαίνουμε σε κείνο το ξέφωτο που μας δείχνει  τους λόγους, ή τις  αιτίες  που είχαμε  επιλέξει το ΄΄λάθος ''.

Το βαρύτερο φορτίο ,στους χωρισμούς δεν έχει να κάνει με ''αγαπες''  και λέλουδα 

είναι εκείνο της επίγνωσης και της αποδοχής  ,της λάθος  επιλογής

είναι το κομμάτι δηλαδή που αφορά εμάς τους ίδιους το ''εγώ '' μας.

κι

Ακόμη πιο οδυνηρό  γίνεται ,

όταν πάρεις πάνω σου το βάρος της απόφασης  ενός χωρισμού,

(καλό θα ήταν οι χωρισμοί όπως και οι σχέσεις όταν ξεκινάνε ,να γίνονται με συναίνεση)  

εκεί ο κατακερματισμός 

του εγωισμού είναι τόσο βίαιος ,

που νομοτελειακά θα γίνεις αν μη τι άλλο ...πιο γήινος    

LordosLordas

# 16 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

@ Mileni

Βασικά αναφέρομαι στις "ταινίες" όπως τις λες, που φτιάχνουμε μέσα στο μυαλό μας, μετά τον χωρισμό, στην προσπάθεια μας να αποδείξουμε ότι ο άλλος είναι πάντα ο κακός. Μια διαδικασία που μας κρατάει μακριά από την αυτογνωσία και δεν μας βοηθάει να δούμε και τα δικά μας λάθη.

Όλα όσα αναφέρεις, είναι επίσης σωστά και έθιξες την παρόμοια διαδικασία που συμβάλλει τα μέγιστα στο να οδηγηθεί μια σχέση σε ρήξη.

Mileni

# 17 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ο τελευταίος μου χωρισμός με έφερε εδώ στο ''σχέσεις'', μπας και βρω τα λάθη μου

πολλά βρήκα, έκανα όμως άλλα, κάνω επίσης και τώρα, και θα συνεχίζω, αλλά εδώ και μερικους μήνες καταλαβαίνω γιατί, επίσης και άλλα πράγματα για τις σχέσεις μου γενικώς με όλους.
και ...πια, προσπαθώ να βλέπω από άλλη οπτική όλα.

είναι δύσκολο πάντως, να σε κοιτάξεις,

και

''πολλοί από εμάς, μάλλον θα ξαφνιαστούν, αν στον καθρέφτη απέναντι, μπορούν να δουν όχι το πρόσωπό τους, αλλά τον χαρακτήρα τους''

somebody961

# 18 στις 8/7/2016
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Mileni

ο τελευταίος μου χωρισμός με έφερε εδώ στο ''σχέσεις'', μπας και βρω τα λάθη μου

Ημουν και εγώ για παρόμοιους λόγους,

και βρήκαμε και οι δύο το μπελά μας! 

Και να πεις ότι δεν το λέω στην υπογραφή μου; Το λέω.

Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

Mileni

# 19 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από somebody961

Ημουν και εγώ για παρόμοιους λόγους,

και βρήκαμε και οι δύο το μπελά μας! 

Και να πεις ότι δεν το λέω στην υπογραφή μου; Το λέω.

αλλά ..είμαι ωραίος μπελάς (να μην είναι σπίτι σου)

matiamou12

# 20 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτο παει με τα φαγια?ετσι το συγκρινεις εσυ...οκ..κοιτα δεν ειναι ντροπη να πεις οτι εισαι καλοφαγας...αλλα κριμα να υποκρινεσαι...ντροπη.

https://www.youtube.com/watch?v=AhP62-geGDQ

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από eyaggelos2

εμενα οταν ημουν μικρος μου αρεσε πολυ η σπανακοπιτα 

τωρα μου αρεσει η μπουγατσα. που το παραξενο;;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε