Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σημερα

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

tigrhs11

# 1 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Σημερα

Σήμερα έχουν φτάσει τα διαζύγια να είναι πιο πολλα από τους γάμους και δύσκολα σήμερα κρατιούνται οικογένειες

ποιοι οι λόγοι πιστεύετε;;

ROCK-54

# 2 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εχω την εντυπωση πως

1) κανεις διατριβη στο οικογ. δικαιο,συλλεγοντας τζαμπα γνωμες

2)διαρρεεις ερευνες της Εθνικης Στατιστικης Υπηρεσιας3)παραβιαζεις ανοιχτες πορτες4)ανεβηκε αποτομα η θερμοκρασια κ δεν το πηρα χαμπαρι

Arxontoula_

# 3 στις 28/7/2016
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από tigrhs11

Σήμερα έχουν φτάσει τα διαζύγια να είναι πιο πολλα από τους γάμους

Δε μου φαίνεται λογικό, δεδομένου οτι προηγείται ο γάμος του διαζυγίου και όχι το αντίθετο.

Σε ένα υποθετικό παράδειγμα, έστω οτι παντρεύονται 100 ζευγάρια, και χωρίζουν και τα 100.

Αναλογία γάμου:διαζυγίου 1:1

Για να ξεπεραστεί αυτή η αναλογία και να υπερτερούν τα διαζύγια των γάμων, θα έπρεπε σε κάθε γάμο να παίρνουν διαζύγιο πάνω από μια φορά (το οποίο θα ήταν βέβαια  η χαρά των δικηγόρων, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν προβλέπεται)

Αν πάσχει κάπου ο συλλογισμός μου, παρακαλώ να μου το υποδείξετε.

Αρέσει στο μέλος Paralia48

giorgos170

# 4 στις 28/7/2016
author
Ανδρας / 78 / Σε σχέση
Γεωργία
Απαντήσεις: 8.429

πολυ προχωρημενες

οι θεσεις σου
για το Ναυτιδαϊκό
χώρο
και τα συν αυτώ...

ρε μπας *

και ξεμπαρκαρες

και δεν το ξερεις ..??

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

Enikos

# 5 στις 28/7/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.690

Φτασε εκει και θα σου πουμε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από tigrhs11

Σημερα

Σήμερα έχουν φτάσει τα διαζύγια να είναι πιο πολλα από τους γάμους και δύσκολα σήμερα κρατιούνται οικογένειες

ποιοι οι λόγοι πιστεύετε;;

Αρέσει στα μέλη siopi13, somebody961 και σε ακόμα 1 μέλος.

mixfrag

# 6 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

διότι οι άνθρωποι δεν ξέρουν τί θέλουν και δεν αναλαμβάνουν την προσωπική τους ευθύνη. 

Αυτό δεν έγινε τώρα, ήταν και από πριν. Τώρα απλούστατα δεν υπάρχει η κοινωνική πίεση να συντηρηθεί ένας κατεστραμμένος γάμος απλά και μόνο για το ''τι θα πουν οι άλλοι'', όπως επίσης δεν υπάρχει η κοινωνική πίεση στο να παντρευτεί ένα ζευγάρι (''σε είδαν να την κρατάς από το χέρι, πρέπει να την αποκαταστήσεις'').Ένας ακόμα λόγος είναι ότι οι γυναίκες πλέον είναι οικονομικά ανεξάρτητες, επομένως δεν έχουν κανένα λόγο να ανέχονται έναν άντρα που δεν θέλουν.

tigrhs11

# 7 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Λοιπόν πέρα από την πλάκα που κάνετε το ζήτημα που είπα είναι σοβαρο δεν γινονται οικογένειες στην Ελλάδα και αν γίνονται δεν κρατιούνται

somebody961

# 8 στις 28/7/2016
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Θα βάλω ένα θέμα που θα ξεκινάει έτσι:

"Μεσ' στο κρύο ένα βράδυ τού χειμώνα σηκώθηκα και έσβησα τη σόμπα γιατί πήρε η κουβέρτα μου φωτιά..."

Τίτλος τού θέματος: " Μεσ' ".

Arxontoula_

# 9 στις 28/7/2016
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Απαντήσεις: 1.744

Κύριε Somebody μας, άλλα τα πνευματικά δικαιώματα του  "Σημερα" κι άλλα του " Σ η μ ε ρ α . . . "

Αρέσει στο μέλος giorgos170

LordosLordas

# 10 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λόγω παραξενιάς (πες το έτσι), δεν μπορώ τις γενικεύσεις.

"Σήμερα στην Ελλάδα αυτό, το άλλο, το παράλλο".

Πρώτο (και κύριο): δοκίμασες να φτιάξεις οικογένεια και δεν κρατήθηκε;

Δεύτερο: το νόμισμα έχει δύο όψεις. Στη μια όψη υπάρχει το (υπαρκτό) πρόβλημα με τις δυσκολίες να κρατηθεί μια οικογένεια. Υπάρχει όμως και η άλλη όψη, αυτή με τις οικογένειες που κόντρα στο κατεστημένο και στις αντιξοότητες κατάφεραν να κρατηθούν.

Αυτή, η δεύτερη όψη του νομίσματος, θα πρέπει να είναι ο αληθινός οδηγός και αντί να καταφεύγουμε στις γενικεύσεις που αφορούν την αρνητική πλευρά, θα πρέπει να πάρουμε σαν παράδειγμα αυτά τα στοιχεία που βοήθησαν στην διατήρηση της συνοχής των οικογενειών που δεν διαλύθηκαν.

Είναι σαν να θέλεις να φτιάξεις ένα πατίνι. Εάν πιάσεις έναν-έναν όλους αυτούς που δεν τα κατάφεραν και τους πάρεις σαν οδηγό, δεν θα φτιάξεις ποτέ το δικό σου πατίνι. Το έξυπνο λοιπόν (και το σοφό), είναι να ρωτήσεις και να μάθεις από αυτούς που κατάφεραν και έφτιαξαν το δικό τους πατίνι. Το ζητούμενο όμως είναι, εάν όντως θέλεις να φτιάξεις ένα πατίνι!

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από tigrhs11
Λοιπόν πέρα από την πλάκα που κάνετε το ζήτημα που είπα είναι σοβαρο δεν γινονται οικογένειες στην Ελλάδα και αν γίνονται δεν κρατιούνται

Mileni

# 11 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Arxontoula_

Δε μου φαίνεται λογικό, δεδομένου οτι προηγείται ο γάμος του διαζυγίου και όχι το αντίθετο.

Σε ένα υποθετικό παράδειγμα, έστω οτι παντρεύονται 100 ζευγάρια, και χωρίζουν και τα 100.

Για να ξεπεραστεί αυτή η αναλογία και να υπερτερούν τα διαζύγια των γάμων, θα έπρεπε σε κάθε γάμο να παίρνουν διαζύγιο πάνω από μια φορά (το οποίο θα ήταν βέβαια  η χαρά των δικηγόρων, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν προβλέπεται)

Αν πάσχει κάπου ο συλλογισμός μου, παρακαλώ να μου το υποδείξετε.

Νομίζω εννοεί πως,

οι γάμοι που γίνονται σήμερα, είναι λιγότεροι - συγκεκριμένα με τα διαζύγια των ήδη παντρεμένων ζευγαριών, ανά χρόνου.

Λογικό είναι να συμβεί, δεδομένου ότι οι ήδη παντρεμένοι, είναι παραπάνω από αυτοί που παντρεύονται τώρα.

Δεν ξέρω όμως, αν ισχύει, ή απλά υποθέτει πως πάει προς εκεί η .. έρευνά του

macbook

# 12 στις 28/7/2016
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.557

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Arxontoula_

...

Αν πάσχει κάπου ο συλλογισμός μου, παρακαλώ να μου το υποδείξετε

Σε μια δεδομένη χρονική στιγμή, υπάρχει ένας αριθμός γάμων που έχουν τελεστεί στο παρελθόν. Όλοι αυτοί είναι υποψήφιοι για διαζύγιο.

Π.χ. μπορεί σήμερα να έχουμε 1000 έγγαμα ζευγάρια, συν 10 νέους γάμους. Μπορούμε άνετα να έχουμε 20 διαζύγια. Φυσικά αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί επ' άπειρον διότι ο αριθμός των ζευγαριών είναι θετικός. Όταν οι ρυθμοί είναι σταθεροί, το φαινόμενο περιγράφεται από μια απλή διαφορική εξίσωση που συνδυάζει τη θετική συνεισφορά των νέων γάμων και την αρνητική των διαζυγίων, αλλά για να δώσει συγκεκριμένο αριθμητικό αποτέλεσμα χρειάζονται οι αρχικές συνθήκες (όπως τα 1000 έγγαμα ζευγάρια που έφερα ως παράδειγμα).

Βέβαια δεν ξέρω από πού προκύπτει ότι ο αριθμός των διαζυγίων ξεπέρασε τον αριθμό των γάμων που τελούνται π.χ. σε ένα χρόνο. Είναι επίσημα στοιχεία κάποιας υπηρεσίας; Ειδάλλως θα προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε κάτι που δε συμβαίνει.

Αρέσει στο μέλος Arxontoula_

macbook

# 13 στις 28/7/2016
author
Αλλη χώρα

Με πρόλαβε η Mileni.

LordosLordas

# 14 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Στατιστικά στοιχεία Εθνικού Ληξιαρχείου

Τρεις γάμοι για κάθε διαζύγιο στην Ελλάδα το '14 Χωρίζουν κυρίως στην Αθήνα (περισσότερα στο link)

http://goo.gl/uN6XmR

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από macbook

Σε μια δεδομένη χρονική στιγμή, υπάρχει ένας αριθμός γάμων που έχουν τελεστεί στο παρελθόν. Όλοι αυτοί είναι υποψήφιοι για διαζύγιο.

Π.χ. μπορεί σήμερα να έχουμε 1000 έγγαμα ζευγάρια, συν 10 νέους γάμους. Μπορούμε άνετα να έχουμε 20 διαζύγια. Φυσικά αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί επ' άπειρον διότι ο αριθμός των ζευγαριών είναι θετικός. Όταν οι ρυθμοί είναι σταθεροί, το φαινόμενο περιγράφεται από μια απλή διαφορική εξίσωση που συνδυάζει τη θετική συνεισφορά των νέων γάμων και την αρνητική των διαζυγίων, αλλά για να δώσει συγκεκριμένο αριθμητικό αποτέλεσμα χρειάζονται οι αρχικές συνθήκες (όπως τα 1000 έγγαμα ζευγάρια που έφερα ως παράδειγμα).

Βέβαια δεν ξέρω από πού προκύπτει ότι ο αριθμός των διαζυγίων ξεπέρασε τον αριθμό των γάμων που τελούνται π.χ. σε ένα χρόνο. Είναι επίσημα στοιχεία κάποιας υπηρεσίας; Ειδάλλως θα προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε κάτι που δε συμβαίνει.

somebody961

# 15 στις 28/7/2016
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Arxontoula_

Κύριε Somebody μας, άλλα τα πνευματικά δικαιώματα του  "Σημερα" κι άλλα του " Σ η μ ε ρ α . . . "

Κυρία Αρχοντούλα μας, σας ευχαριστώ πραγματικά πολύ!

Είχα μπερδευτεί.

Τώρα πάω για ποτάκι χαλάρωσης.

Αρέσει στο μέλος Arxontoula_
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

macbook

# 16 στις 28/7/2016
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από LordosLordas

Στατιστικά στοιχεία Εθνικού Ληξιαρχείου

Τρεις γάμοι για κάθε διαζύγιο στην Ελλάδα το '14 Χωρίζουν κυρίως στην Αθήνα (περισσότερα στο link)

http://goo.gl/uN6XmR

Ωραίο εύρημα! Βλέπω ότι ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση, αυτή του Δήμου Αθηναίων, ο αρχικός ισχυρισμός δεν ισχύει.

LordosLordas

# 17 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σαφέστατα και ο αρχικός ισχυρισμός δεν μπορεί να ισχύει. Πέραν αυτού, υπάρχει ακόμα μια παράμετρος που θα πρέπει να υπολογίσουμε: πόσα από τα ζευγάρια που χώρισαν, προχώρησαν σε νέους γάμους με άλλα άτομα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από macbook

Ωραίο εύρημα! Βλέπω ότι ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση, αυτή του Δήμου Αθηναίων, ο αρχικός ισχυρισμός δεν ισχύει.

Mileni

# 18 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από macbook

..''που λέει ο λόγος''

Mileni

# 19 στις 28/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μη μου τον ''βαράτε'' μόνο..

προβληματίζεται το παιδί,

ρωτάει για τους λόγους για να βρει το ''πατίνι του'', το σωστό για τον ίδιο, ενταξ

giorgos170

# 20 στις 28/7/2016
author
Ανδρας / 78 / Σε σχέση
Γεωργία
Απαντήσεις: 8.429

ρε αυτός

είναι ικανός *
να με πάρει παρέα
για να πιεί την μπυρίτσα του