Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μαγείρισσες στη κουζίνα σας !

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

anassa_

# 21 στις 19/8/2016
author
Γυναίκα / 59 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.136
'Aρεσαν+: 0%

Ωωωω   ωραία  !

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Hrist983

μια ωραια καλοκαιρινη συνταγη

Στρομπολι ενας τυπος σαντουιτς με ζυμη απλης πιτσας η ψωμιου . Με λεπτες φετες κρεατος διαφορα τυρια αλλαντικα λαχανικα

Συστατικα 3 πολυχρωμες πιπεριεσ  φρεσκα μανιταρια  1 λιγα ντοματινια  κιτρινα τυρια τριμμενα γκουντα ενταμ μοτσαρελα 1 αυγο για το τελος για αλειμα λιγο λαδι για το ταψι .
 Συστατικα  για ζυμη 3 φλ. Αλευρι 1κ.Γ. Αλατι και λιγο ζαχαρη  1 φλ. Χλιαρο νερο 30 γρ.Νωπη μαγια  3 κ.ς. Ελαιολαδο σε μπολ προσθετουμε το κοσκ.Αλευρι ριχνουμε αλατι και ζαχαρη . Σπαμε τη μαγια στο χλιαρο νερο και ριχνουμε και το ελαιολαδο ανακατευουμε καλα .Ριχνουμε το νερο που εχει μαγια και λαδι στο αλευρι ανακατευουμε με ενα κουταλι και ζυμωνουμε καλα .Σκεπαζουμε με πετσετα κουζινας για 3 ωρες ..Λιγω αλευρι στον παγκο μας κοβουμε στα δυο το ζυμαρι. Ανοιγουμε ενα φυλλο και ριχνουμε απο πανω σε ροδελες πιπεριεσ- ζWαν σε κυβουσ- μανιταρια σε φετες -λιγα ντοματακια στα 2 . -3 Με 4 τυρια γκουντα ενταμ μοτσαρελα οτι εχουμε .Κλεινουμε ρολο χτυπαμε ενα αυγο κ αλειφουμε. Το τοποθετουμε σε λαδωμενο ταψι φτιαχνουμε και το δευτερο. Στο φουρνο στους 200 βαθμους ωσπου να ροδισουν ...

DSC07404.JPG

anassa_

# 22 στις 19/8/2016
author

Για σήμερα

Σουτζουκάκια αλλιώς  

500 γρ κιμά1 αυγό1 κρεμμύδι ξερό1 μικρή πολύ ώριμη ντομάτα 2 σκ . σκόρδο 2 φέτες μπαγιάτικο ψωμί 1/2 κ. γλ.κύμινο1/2 κ.γλ.πιπέριΛιγη ρίγανη ή θυμάρι αλάτι 
για το αλλιώς  3-4 μελιτζάνες τσακώνικες πουρέ πατάτας σπιτικό ή έτοιμο  γάλα  τυρί της αρεσκείας σας ( φέτα, μοτσαρέλα ) ή διάφορα μιξ.
σάλτσα  3 πολύ ώριμες ντομάτες ,ρίγανη, πιπέρι, κανέλλα, μπαχάρι, αλάτι, πάπρικα γλυκειά. 
Εκτέλεση  
Κόβετε λεπτές φέτες τις μελιτζάνες ξεπικρίζετε με αλάτι χωρίς νερό μέσα σε σουρωτήρι. ( στην άκρη )μουλιάζετε το ψωμί ( στην άκρη ) 
Σε λεκάνη βαζετε όλα τα υλικά για τα σουτζουκάκια στίβετε καλά το ψωμί το ρίχνετε κι αυτό ζυμώνετε το σκεπάζετε με μεμβράνη ( ψυγείο 30 λεπτά ή από το βράδυ )
Πλένετε στραγγίζετε καλά τις μελιτζάνες. Τηγανίζετε τις βάζετε σε χαρτί κουζίνας να στραγγίσουν το λάδι ή ψήνετε στο φούρνο με ελάχιστο λάδι ( υγιεινή εκδοχή )
Τηγανίζετε ή ψήνετε τα σουτζουκάκια. 
Στο λάδι ( λιγότερο ) αν τηγανίσατε τα σουτζουκάκια φιαχνουμε τη σάλτσα ,ρίχνουμε πρώτα τον πελτέ χωρίς να δυαλίσουμε σε νερό να "τηγανιστεί " λίγο ρίχνουμε την τριμμένη ντομάτα τα μπαχαρικά. Αφήνουμε ναδέσει λίγο .
Τυλίγουμε τα σουτζουκάκια με τις μελιτζάνες, αραδιάζουμε σε ταψί, ρίχνουμε τη σάλτσα από πάνω 
Τα βάζουμε σε προθερμασμένο φούρνο 200 βαθμούς πάνω κάτω. 
Ετοιμάζουμε τον πουρέ ( έτοιμο σύμφωνα με οδηγίες ) Ή έχουμε ετοιμάσει τον σπιτικό νωρίτερα. 
Μέσα στον πουρέ  ανακατεύουμε  τα τυριά  , βγάζουμε  το  ταψι τα ρίχνουμε  από  πάνω   ψήνουμε  μέχρι  να  πάρει  χρώμα  ... και  έτοιμο  !

καλημέρες!

Αρέσει στα μέλη giorgos170, Enikos

anassa_

# 23 στις 19/8/2016
author

Λες  ε  

Χα χα    πιο  χειραφετημένες  από  τους άντρες  , άρα  μαγειρεύουν  !  

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από syntrofissa-Klelia

εδω ειναι στεκι χειραφετημενων...
να πας αλλου...

ROCK-54

# 24 στις 19/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παντα στην διαθεση σου

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από MadameShuShu40

Αγαπητε Rockα

Ωραια ιδεα και απλη συνταγή.

Ασε που το τρωνε ολοι και θα ειμαι ησυχη!!!

...οχι μονο με ιδεες,αλλα κ ψαγμενες συνταγες.

Και δεν ειμαι μονο ROCK-as... Ακουω και τετοια ...

https://www.youtube.com/watch?v=pV6lGc-meD4

Enikos

# 25 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 24.110

Καμια συνταγη πειτε, εσεις που καιτε τα αβγα...

Enikos

# 26 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δυσκολοοο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από anassa_

Για σήμερα

Σουτζουκάκια αλλιώς  

500 γρ κιμά1 αυγό1 κρεμμύδι ξερό1 μικρή πολύ ώριμη ντομάτα 2 σκ . σκόρδο 2 φέτες μπαγιάτικο ψωμί 1/2 κ. γλ.κύμινο1/2 κ.γλ.πιπέριΛιγη ρίγανη ή θυμάρι αλάτι 
για το αλλιώς  3-4 μελιτζάνες τσακώνικες πουρέ πατάτας σπιτικό ή έτοιμο  γάλα  τυρί της αρεσκείας σας ( φέτα, μοτσαρέλα ) ή διάφορα μιξ.
σάλτσα  3 πολύ ώριμες ντομάτες ,ρίγανη, πιπέρι, κανέλλα, μπαχάρι, αλάτι, πάπρικα γλυκειά. 
Εκτέλεση  
Κόβετε λεπτές φέτες τις μελιτζάνες ξεπικρίζετε με αλάτι χωρίς νερό μέσα σε σουρωτήρι. ( στην άκρη )μουλιάζετε το ψωμί ( στην άκρη ) 
Σε λεκάνη βαζετε όλα τα υλικά για τα σουτζουκάκια στίβετε καλά το ψωμί το ρίχνετε κι αυτό ζυμώνετε το σκεπάζετε με μεμβράνη ( ψυγείο 30 λεπτά ή από το βράδυ )
Πλένετε στραγγίζετε καλά τις μελιτζάνες. Τηγανίζετε τις βάζετε σε χαρτί κουζίνας να στραγγίσουν το λάδι ή ψήνετε στο φούρνο με ελάχιστο λάδι ( υγιεινή εκδοχή )
Τηγανίζετε ή ψήνετε τα σουτζουκάκια. 
Στο λάδι ( λιγότερο ) αν τηγανίσατε τα σουτζουκάκια φιαχνουμε τη σάλτσα ,ρίχνουμε πρώτα τον πελτέ χωρίς να δυαλίσουμε σε νερό να "τηγανιστεί " λίγο ρίχνουμε την τριμμένη ντομάτα τα μπαχαρικά. Αφήνουμε ναδέσει λίγο .
Τυλίγουμε τα σουτζουκάκια με τις μελιτζάνες, αραδιάζουμε σε ταψί, ρίχνουμε τη σάλτσα από πάνω 
Τα βάζουμε σε προθερμασμένο φούρνο 200 βαθμούς πάνω κάτω. 
Ετοιμάζουμε τον πουρέ ( έτοιμο σύμφωνα με οδηγίες ) Ή έχουμε ετοιμάσει τον σπιτικό νωρίτερα. 
Μέσα στον πουρέ  ανακατεύουμε  τα τυριά  , βγάζουμε  το  ταψι τα ρίχνουμε  από  πάνω   ψήνουμε  μέχρι  να  πάρει  χρώμα  ... και  έτοιμο  !

καλημέρες!

Αρέσει στο μέλος anassa_

MadameShuShu40

# 27 στις 19/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οκ rock!!!

Αν πω εγω τι ακουω θα με παρουν με τις πετρες.

Οσο για τις συνταγες...αναμενω...

(Γκουρμε μονο να μην ειναι σε παρακαλω)

tangerinedream

# 28 στις 19/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

@ "xrist 983":
...μου αρέσει παααρα πολυ!!! ...περιττό να σου πώ ότι θα το κάνω άμεσα...μια μικρή ένσταση όσον αφορά την εκτέλεση όμως...επειδή τα κηπευτικά και ειδικά τα μανιτάρια έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό, τυλιγμένα μέσα στο ζυμάρι χωρίς προεργασία θα βγάλουν τα υγρά τους και ετσι μάλλον θα έχουμε ψημένο το ζυμάρι απέξω, ενώ εσωτερικά θα έχει μουλιάσει και θα παραμείνει άψητο...ίσως να κάνω και λάθος όμως ότι ζαρζαβατικό χρησιμοποιούμε πρέπει να το δουλεύουμε λίγο πριν ώστε να φεύγουν τα υγρά του...

...

MadameShuShu40

# 29 στις 19/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα μανιταρια

τα αντιπαθουσα σφοδρα μεχρι που εφαγα δυο θεϊκα φαγητα-παραλλαγή της μαγειριτσας και το αλλο ηταν κρεμμύδια με μανιταρια γιαχνι.

Εφαγα σχεδον ολη την κατσαρόλα.

(Βέβαια έφαγα και την οριτζιναλ μαγειριτσα, για να ερθω στα ισα μου)!!!

nuvola

# 30 στις 19/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Enikos

Καμια συνταγη πειτε, εσεις που καιτε τα αβγα...

έκανα προχθές γαριδομακαρονάδα

και φιλετάκια μπακαλιάρου στη λαδόκολλα 

μια πολύ σοβαρή προσπάθεια  για μένα 

σε μια κατσαρολίτσα σωτάρουμε το κρεμμύδι και ρίχνουμε μέσα 

φρέσκια τριμμένη ντομάτα 

μια πρασινη πιπεριά κομμένη σε ροδέλες,

φρέσκο μαιντανό 

ζωμό λαχανικών ,αλάτι ,πιπέρι

το αφήνουμε να βράσει γύρω στα 20 λεπτά, στη συνέχεια ρίχνουμε μέσα τις καθαρισμένες γαρίδες 

τις οποίες τις αφήνουμε να δέσουν  με τη σάλτσα περίπου 15-20 λεπτά (αν χρειασθεί βάζουμε νερό )

Συγχρόνως βράζουμε τα μακαρόνια και μια ιδέα πριν είναι έτοιμα τα παιρνουμε με μια τσιμπίδα όπως είναι μέσα από το νερό και τα ρίχνουμε στη κατσαρόλα με την σάλτσα 

ένα λεπτάκι να πάρουν μια βραση όλα μαζί και είναι έτοιμα.

τα δε φιλετάκια 

τα αλατίζουμε και τα τοποθετούμε ή σε μικρά κομμάτια λαδόκολλας (για να γίνουν σαν πουγκάκια ή όλα μαζί σε ένα μεγάλο κομμάτι 

βάζουμε  και λεμόνι ,δεντρολίβανο,θυμάρι και τα κλείνουμε καλά

σε 15 λεπτά είναι έτοιμα αχνιστά

(η πραγματικότητα τώρα...

έριξα τις γαρίδες μαζί με την ντομάτα και έβραζαν σχεδόν μισή ώρα  και σκλήρυναν 

τα δε φιλετάκια  τα έψησα μισή ώρα κ έγιναν ένα με την λαδόκολλα  )

Enikos

# 31 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αν εχεις τετοιες κουζινικες ανησυχιες, δεν σε κοβω να καις τα αβγα...

Θα ντο κανω και εγω!

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από nuvola

έκανα προχθές γαριδομακαρονάδα

και φιλετάκια μπακαλιάρου στη λαδόκολλα 

μια πολύ σοβαρή προσπάθεια  για μένα 

σε μια κατσαρολίτσα σωτάρουμε το κρεμμύδι και ρίχνουμε μέσα 

φρέσκια τριμμένη ντομάτα 

μια πρασινη πιπεριά κομμένη σε ροδέλες,

φρέσκο μαιντανό 

ζωμό λαχανικών ,αλάτι ,πιπέρι

το αφήνουμε να βράσει γύρω στα 20 λεπτά, στη συνέχεια ρίχνουμε μέσα τις καθαρισμένες γαρίδες 

τις οποίες τις αφήνουμε να δέσουν  με τη σάλτσα περίπου 15-20 λεπτά (αν χρειασθεί βάζουμε νερό )

Συγχρόνως βράζουμε τα μακαρόνια και μια ιδέα πριν είναι έτοιμα τα παιρνουμε με μια τσιμπίδα όπως είναι μέσα από το νερό και τα ρίχνουμε στη κατσαρόλα με την σάλτσα 

ένα λεπτάκι να πάρουν μια βραση όλα μαζί και είναι έτοιμα.

τα δε φιλετάκια 

τα αλατίζουμε και τα τοποθετούμε ή σε μικρά κομμάτια λαδόκολλας (για να γίνουν σαν πουγκάκια ή όλα μαζί σε ένα μεγάλο κομμάτι 

βάζουμε  και λεμόνι ,δεντρολίβανο,θυμάρι και τα κλείνουμε καλά

σε 15 λεπτά είναι έτοιμα αχνιστά

έριξα τις γαρίδες μαζί με την ντομάτα και έβραζαν σχεδόν μισή ώρα  και σκλήρυναν 

Αρέσει στο μέλος anassa_

Enikos

# 32 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από nuvola

Enikos

# 33 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Για πες την παραλλαγη της μαγειριτσας!

Παρακαλω!

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από MadameShuShu40

Τα μανιταρια

τα αντιπαθουσα σφοδρα μεχρι που εφαγα δυο θεϊκα φαγητα-παραλλαγή της μαγειριτσας και το αλλο ηταν κρεμμύδια με μανιταρια γιαχνι.

Εφαγα σχεδον ολη την κατσαρόλα.

(Βέβαια έφαγα και την οριτζιναλ μαγειριτσα, για να ερθω στα ισα μου)!!!

Enikos

# 34 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

"Εμεις οι αφρατουλες, ποτε δεν λεμε...νοστιμο αγορι. Θα νομισουν οτι το φαγαμε κι αυτο".

Αρέσει στο μέλος anassa_

Dean_Martin

# 35 στις 19/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κάτσε να μαντέψω Nuvola...είσαι Αθηναία έτσι ; 

Hrist983

# 36 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 101

γεμιστες φρατζολες

γεμιστες φρατζολες γινονται με οτι υλικα αρεσει στο καθενα τυρια με κρεατικα η τυρια με λαχανικα, τα λαχανικα θελουν σοταρισμα να φυγουν τα υγρα να μαραθουν λιγο διαφορετικα απο εξω θα ειναι ψημενο το ψωμι και απο μεσα θα ειναι αχταρμας

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από tangerinedream

@ "xrist 983":
...μου αρέσει παααρα πολυ!!! ...περιττό να σου πώ ότι θα το κάνω άμεσα...μια μικρή ένσταση όσον αφορά την εκτέλεση όμως...επειδή τα κηπευτικά και ειδικά τα μανιτάρια έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό, τυλιγμένα μέσα στο ζυμάρι χωρίς προεργασία θα βγάλουν τα υγρά τους και ετσι μάλλον θα έχουμε ψημένο το ζυμάρι απέξω, ενώ εσωτερικά θα έχει μουλιάσει και θα παραμείνει άψητο...ίσως να κάνω και λάθος όμως ότι ζαρζαβατικό χρησιμοποιούμε πρέπει να το δουλεύουμε λίγο πριν ώστε να φεύγουν τα υγρά του...

...

Αρέσει στο μέλος anassa_

Hrist983

# 37 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 101

κυριακατικα φαγητα

κυριακατικες καλοκαιρινες συνταγες της αρεσκιας μου ψαροσουπα , σουπιες με σπανακι επειδη δεν λεει να μαγειρευουν μονο οι γυναικες υπαρχει σχετικο αρθρο 

Τα μπαμπαδιστικα φαγητα του κυριακατικου τραπεζιου http://www.oneman.gr/keimena/special-days/family-man/ta-mpampadistika-faghta-toy-kyriakatikoy-trapeziou.2424340.html
Αρέσει στα μέλη anassa_, Enikos

Enikos

# 38 στις 19/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Με γονατισες φιλος!

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Hrist983

κυριακατικα φαγητα

κυριακατικες καλοκαιρινες συνταγες της αρεσκιας μου ψαροσουπα , σουπιες με σπανακι επειδη δεν λεει να μαγειρευουν μονο οι γυναικες υπαρχει σχετικο αρθρο 

Τα μπαμπαδιστικα φαγητα του κυριακατικου τραπεζιου http://www.oneman.gr/keimena/special-days/family-man/ta-mpampadistika-faghta-toy-kyriakatikoy-trapeziou.2424340.html

Αρέσει στο μέλος anassa_

anassa_

# 39 στις 19/8/2016
author

Γούστα είναι αυτά! 

Μου αρέσουν τα  μανιτάρια  ιδιαίτερα  τα πλευρώτους  στη σχάρα   στα κάρβουνα  περιχυμένα  με  αρωματικό  ελαιόλαδο  που  έχω πάντα  έτοιμο με  σκόρδο -δάφνη,   και  μπαλσάμικο  να  συνοδεύουν 

οπωσδήποτε   μπαρμπούνια  ή  κουτσομούρες  τηγανητές ,  αλλά  για να  μην  πάει  χαμένο  το κάρβουνο 

καλύτερα   είναι   όταν  ρίχνω  στη  σχάρα   φαγκρί  φαμωβ   ή   καμιά  τσιπούρα  ...

Επίσης  τα  μανιτάρια   μου  αρέσει  να  συνοδεύουν  τα  α λα  κρεμ    μου    !  

υπέροχα  ! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Titikaka38

...εχω θεμα...

...ειναι δυνατον...να μου τη λενε τα...φιλοκαρδιαμου τα ιδια...γιατι...

...βαζω ακομη και στο παστιτσιο μου...μανιταρια?...τςτςτς...!Κανεις δεν με καταλαβαινει πια!!!

Αρέσει στα μέλη Titikaka38, giorgos170

anassa_

# 40 στις 19/8/2016
author

Καθόλου   θα την διαμορφώσω  για  σένα   ...  και   θα  την  δοκιμάσεις  και  στη " δύσκολη " εκδοχή  στο μέλλον  ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Enikos

Δυσκολοοο...

Αρέσει στο μέλος Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε