Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Συνεπιμέλεια τέκνων

Σελίδα : 1

14pankat

# 1 στις 18/8/2016
author
Ανδρας / 47 / Διαζευγμένος
Ν. Αρκαδίας / Τρίπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Συνεπιμέλεια τέκνων

Καλησπέρα,είμαι διαζευγμένος άνδρας 42 ετών εδώ και 2 χρόνια και μένω στην οικογενειακή εστία μου μαζί με τα 3 ανήλικα παιδιά μου 9,7,7 ετών (2 δίδυμα κοριτσάκια).Για να μην πλατιάζω,η πρώην σύζυγος μου με ανάγκασε να υπογράψω συναινετικό διαζύγιο επιβάλλοντας την συνεπιμέλεια των παιδιών(αν και είχε εξωσυζυγική σχέση) αν και εδώ και 2 χρόνια μένει μόνιμα στο εξωτερικό.Είναι ξεκάθαρο ότι η συνεπιμέλεια δεν υφίσταται μιας και εγώ είμαι με τα παιδιά το 99% του χρόνου.Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι μιας και αποφάσισα να διεκδικήσω την καθολική επιμέλεια,πως γίνεται να υφίσταται συνεπιμέλεια με τον ένα γονέα στο εξωτερικό και πως η ίδια η πρώην σύζυγος μου θα διεκδικήσει τη επιμέλεια αφού τα εγκατέλειψε για να μείνει με τη νέα της σχέση στο εξωτερικό και προφανώς την ζητάει τώρα ή λόγω τύψεων ή επειδή έχει κάτι άλλο στο μυαλό της?

Enikos

# 2 στις 18/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.643

Γεια, Πανκατ!

Αυτα της επιμελειας, θα στα πει καλυτερα ενας δικεορος.

Εγω δεν καταλαβαινω το εξης. Πως σε "αναγκασε" να υπογραψεις ολα αυτα?

Κατι δεν καταλαβαινω?

Αρέσει στο μέλος Titikaka38

MadameShuShu40

# 3 στις 18/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Τον "αναγκασε" μένοντας ο κυριος στην οικογενειακή εστία και η κυρια έφυγε. 

Δεν υπαρχει "εξαναγκασμος" σε συναινετικο διαζυγιο.

Τώρα ετσι οπως τα παρουσιαζετε εσεις τα πράγματα έχετε δικιο που θέλετε πλήρη και καθολική επιμέλεια, αλλά ποτέ σε ενα διαζύγιο δεν υπαρχει μονο η μια άποψη. 

Εφόσον, τυπικά, έχετε σχέσεις λογω των παιδιων γιατί δεν κάνετε και μεταξυ σας μια συζήτηση για να αποφασισετε απο κοινού? 

(Εννοείται πως πρωτα θα ξέρετε την νομική πλευρά του θέματος ωατε να είστε εξασφαλισμενος μπροστά σε κάθε νέα απαιτηση εκ μερους της)

ROCK-54

# 4 στις 18/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αγαπητε φιλε,

Οπως σε πολλα αλλα στη χωρα μας,ετσι κ στην επιμελεια ανηλικων παιδιων ο νομος (κακως κατα τη γνωμη μου) ειναι σαφως υπερ της μητερας.Νομιζω πως καταλαβαινω καλα τη σημαινει "εξαναγκασμος" για υπογραφη συναινετικου διαζυγιου. Σου το επισημαναν οι προλαλησαντες.Δεν εδωσες λεπτομερειες, κ σεβομενος το προσωπο σου(χωρις να σε γνωριζω καν) δε θα επεκταθω για να βαλω εγω τα πραγματα στη θεση τους.

Σιγουρα με εναν καλο δικηγορο κ αν μπορεις να αποδειξεις αυτα που γραφεις, θα ανατρεψεις αυτη την καταφορη αδικια εις βαρος σου. Αντεχεις οικονομικα?...
Καλη δυναμη κ υπομονη ευχομαι απο καρδιας !

matiamou12

# 5 στις 19/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λιγο περιεργα διαβαζονται ολα αυτα..αναγκαστηκες?σε απειλησε δηλαδη και ετσι το εδωσες?το οτι συμμετεχεις πληρης σε ολα τα καθηκοντα σου θα πρεπει κατ εμε να εχεις μαρτυρες για να αποδειξεις οτι πληρεις ολα αυτα που λες εννοειτε οτι το δικαστηριο δεν δεχετε μαρτυριες πρωτου βαθμου κ.τ.λ η γυναικα σου εφυγε με τον αλλον και τωρα αφου ολα ειναι οκ ειπε να παρει και τα παιδια μαζι?εσυ γενικα τι ρολο παιζεις?σε ολα αυτα?δεν σε βλεπω ενεργω μονο παθητικο...ξεκινα να διεκδικεις μεσω δικηγορου σου αυτα που πιστευεις οτι σου ανηκουν και σου αξιζουν...ηδη θα επρεπε να εχεις μιλησει σε εναν καλο δικηγορο που θα ασχολειτε μονο με επιμελειες κ.τ.λ.Ξεκινα να μιλαει μονο στον δικηγορο σου και οχι σε εσενα..για το τι θελει να διεκδικησει και ξεκινα να βρησκεις αποδειξεις...οτι εδω και μηνες?τα κρατας εσυ τα παιδια με καμια συμμετοχη της...Δικηγορος δεν ειμαι αλλα μηπως πρεπει να κοπει λιγο ο αερας της κυριας οπως μας λες...

Γιατι σε χωρησε?την κερατωνες εσυ?και μετα ειπε ας το κανει και αυτη για να δει πως ειναι αλλα να που ερωτευτηκε...ή την πλακωνες στο ξυλο?(πλεον υπαρχει και αυτη η εκδοχη στον 21ο αιωνα υποτιθετε..)δεν την εδινες σημασια και την ειχες υποτιμημενη σαν την δραχμη.

tangerinedream

# 6 στις 19/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...μπορούμε να συζητάμε και να εκφράζουμε απόψεις για πολλές σελίδες ακόμη όμως, τέτοια θέματα υψηλής ευαισθησίας και με πολυ λεπτές ισορροπίες χρειάζονται ή απαιτούν επιστημονική επικουρία...ο καλός δικηγόρος στην περίπτωσή σου καλέ μας φίλε αποτελεί  μονόδρομο!!!

tzoulia59

# 7 στις 21/8/2016
author
Γυναίκα / 81 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

γεια σου αγαπητε φιλε θεματοθετη ,,,

,γνωριζεις οτι το πιο σωστο για σενα για ενα τοσο σοβαρο θεμα  ειναι  να απευθυνθεις σ εναν καλο  δικηγορο ,,,

απο την γνωση μου και την προσωπικη μου πειρα  οφειλω να σε ενημερωσω οτι εφ οσον τα παιδια τα εγκατελειψε η μητερα για να φυγει με τον φιλο της στο εξωτερικο (πολυ σοβαρο αδικημα ) 

δεν δικαιουται επιμελειας και φροντιδας των παιδιων οποτε εξυπηρετει εκεινη ...

πρεπει να καταφυγεις στο δικαστηριο και να της αφαιρεσεις την επιμελεια ,,,

μητερα που εγκαταλειπει τα παιδια της και φευγει με τον φιλο της εκτος ελλαδος λεγεται ανικανη μητερα ,,,

τα δικαστηρια προτιμουν να δωσουν την επιμελεια στην μητερα οταν εκεινη θεωρειται ικανη και κατω υπο προυποθεσεις ,,,

ζητησε να μοιραστειτε   την επιμελεια για να λειτουργησει κατα τις βολες της ,,,κι εσυ να φας ολο το πακετο ,,,

μην δεχτεις κατι τετοιο ,,,και προστατευσε τα παιδια σου ,,,εαν οι συνθηκες που ζουν  τωρα ειναι οι καταλληλες ,,,μαζι σου ,,,

καλο περιβαλλον ηρεμια σταθεροτητα και φροντιδα ,,,

για τα παιδια ειναι καλυτερα να μεινουν κοντα στο σχολειο τους στους φιλους τους και στο γνωριμο τους περιβαλλον ,,,

ομως δεν εχεις δικαιωμα να τους απαγορευσεις   να  βλεπουν την μητερα τους καθε φορα που το επιθυμουν κι εκεινη κι αυτα ,,,

και εφ οσον  θεωρεις οτι το περιβαλλον ειναι καταλληλο της φιλοξενιας ,

εισαι υποχρεωμενος να το δεχτεις ,,,

εαν η μητερα ζητησει  να παρει τα παιδια  στο εξωτερικο εχε υποψιν σου οτι πρεπει να γινει με την εγκριση και με συνεναιση την δικη σου ,,,

κι εφ οσον κρινεις οτι θα ειναι ασφαλη και οι συνθηκες καταλληλες ,,,

εαν τα παιδια ενηλικιωθουν εχουν δικαιωμα να επιλεξουν με ποιον γονιο θα μεινουν ,,,

αυτα περιπου ,,,σου ευχομαι το καλυτερο ,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από 14pankat

Συνεπιμέλεια τέκνων

Καλησπέρα,είμαι διαζευγμένος άνδρας 42 ετών εδώ και 2 χρόνια και μένω στην οικογενειακή εστία μου μαζί με τα 3 ανήλικα παιδιά μου 9,7,7 ετών (2 δίδυμα κοριτσάκια).Για να μην πλατιάζω,η πρώην σύζυγος μου με ανάγκασε να υπογράψω συναινετικό διαζύγιο επιβάλλοντας την συνεπιμέλεια των παιδιών(αν και είχε εξωσυζυγική σχέση) αν και εδώ και 2 χρόνια μένει μόνιμα στο εξωτερικό.Είναι ξεκάθαρο ότι η συνεπιμέλεια δεν υφίσταται μιας και εγώ είμαι με τα παιδιά το 99% του χρόνου.Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι μιας και αποφάσισα να διεκδικήσω την καθολική επιμέλεια,πως γίνεται να υφίσταται συνεπιμέλεια με τον ένα γονέα στο εξωτερικό και πως η ίδια η πρώην σύζυγος μου θα διεκδικήσει τη επιμέλεια αφού τα εγκατέλειψε για να μείνει με τη νέα της σχέση στο εξωτερικό και προφανώς την ζητάει τώρα ή λόγω τύψεων ή επειδή έχει κάτι άλλο στο μυαλό της?

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost