Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα κοριτσίστικα παπούτσια.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

anassa_

# 1 στις 29/8/2016
author
Γυναίκα / 59 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.136
'Aρεσαν+: 0%

Κοριτσίστικα παπούτσια !  

__Τι χρώμα παπούτσια θέλεις να σου πάρω τα Χριστούγεννα ; Μου λέει ο θείος ο Βαγγέλης, αδερφός της μάνας μου .

__ Κόκκινο του απαντάω . 

__Κόκκινο ! Θα χαλάσει γρήγορα δεν βάφεται εύκολα, να πάρουμε μαύρα..

__Όχι κόκκινα θέλω , είπα κλαίγοντας... 

Ο θείος μου είχε μεγάλη διαφορά ηλικίας από τη  μάνα , τη μεγάλωσε κι αυτή ανάμεσα στις πέντε αγαπημένες του κόρες . Ήταν η μεγάλη του " κόρη " εγώ τον φώναζα παππού .

Είχε μαγαζί λουστράδικο παπουτσιών στην πλατεία, το κτίριο νεοκλασσικό ...

Όταν έμπαινες στην πόρτα , ήταν ξύλινη με τετράγωνα τζαμάκια , έβλεπες έναν τεράστιο καναπέ από μαύρο δέρμα ,το δέρμα ήταν καρφωμένο με κάτι όμορφα στρογγυλά καρφιά .

Ήταν πάνω σε βάθρο , σαν θρόνος και μπροστά υπήρχαν κάτι "ατσαλένιοι" πάτοι παπουτσιών... δίπλα βούρτσες.

Ο τοίχος ήταν γεμάτος ράφια κ τα ράφια γεμάτα χρώματα .

Πάνω στον καναπέ κάθονταν μόνο άντρες, άπλωναν τα πόδια τους πάνω στους μεταλλικούς πάτους για να γυαλίσουν τα παπούτσια τους .

Ο θείος μου φόραγε μια πόδια όπως οι φουρναραίοι,όχι άσπρη αλλά μαύρη . 

Έβαζε πρώτα χοντρό χαρτόνι ανάμεσα στα πόδια και τα παπούτσια των πελατών,για να μην λερώσει τις  κάλτες τους , άπλωνε το χρώμα στα παπούτσια με ένα μικρό βουρτσάκι, άφηνε να στεγνώσουν και μετά έπαιρνε στα χέρια του δύο μεγάλες βούρτσες και με δύναμη, ρυθμικά έτριβε δυνατά μέχρι που τα παπούτσια φαίνονταν σαν λουστρίνια και μπορούσες να καθρεφτιστείς ! 

__ καλά μην κλαις, θα πάρουμε κόκκινα παπούτσια.  

Να ξέρεις θα μου φωνάζει η μάνα σου !

__ Γιατί παππού ;

__ Γιατί δεν ταιριάζουν με όλα τα ρούχα θέλει και ειδική βαφή να στα βάφει ...

__ Το κόκκινο ταιριάζει με όλα παππού σου λέω ! 

Δεν χρειάζεται να τα βάφει η μαμά ,θα κάθομαι εκεί πάνω και θα μου τα βάφεις εσύ ! 

__ Καλά θα πάρουμε κόκκινα ! Μου είπε με χαμογελαστά μάτια !

Ο θείος μου ήταν πάντα θλιμμένος (έτσι φαινόταν ) ,όταν όμως χαμογελούσε, τα μάτια του άλλαζαν και έβλεπες τον πιο χαρούμενο άνθρωπο του κόσμου! 

Ήρθε η ώρα να κλείσει ... 

Μάζεψε τις βούρτσες σε μια μεγάλη πάνινη σκούρη τσάντα σαν σακί, το έριξε στον ώμο του ...ήταν βαρύ.

Η θεία μου ( γιαγιά ) είχε μια σκάφη στην πίσω αυλή ,κάθε μέρα έριχνε τις βρώμικες βούρτσες και αφού μούλιαζαν τις έπλενε ,τις στέγνωνε για  να είναι έτοιμες .

Οπότε το πρωί ο θείος ξανά ζαλωνόταν το σακί...

Πήρε τα κλειδιά , τι ωραίο και μεγάλο κλειδί !

Κλείδωσε και φύγαμε ... 

Μιλούσαμε και γελούσαμε στο δρόμο για το σπίτι , θα τον θυμάμαι πάντα γελαστό, στην ανηφόρα με το σακί στον ώμο ... 

Τα Χριστούγεννα είχα τα κόκκινα παπούτσια μου ,ένα μεγάλο σωληνάριο με κόκκινη μπογιά μία μικρή βούρτσα κ μία μεγάλη !  Και από τον άγιο Βασίλη ( όταν κοιμήθηκα σπίτι του "παππού " μου ) κάτω από το μαξιλάρι ένα εικοσάρικο το παλιό ασημένιο με το άλογο , μία σοκολάτα και καρύδια ...

Το μέλος anassa_ έχει επισυνάψει το αρχείο: 14141700_1156670654379620_1979642317053557753_n.jpeg (63.43KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 90 φορές
Αρέσει στα μέλη Hrist983, siopi13 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 2 στις 29/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 24.110

Δεν θελω να πω, θα ειναι θλιβερο...

Αρέσει στα μέλη siopi13, anassa_

tangerinedream

# 3 στις 29/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

...καταπληκτική ιστορία, καταπληκτική φωτογραφία!!! ...και δυο παιδικά πόδια όπως θα έπρεπε να είναι απο τα παιγνίδια έξω στις αλάνες και στους χωματόδρομους με τα παπουτσάκια τους φθαρμένα κυρίως στις μύτες, γεμάτα μόλωπες στις κνήμες και ουλές στα γόνατα απο τα πεσίματα, τα σκαρφαλώματα και το κυνηγητό και ζωγραφιές με μπλέ μπίκ παντού...εδώ και δυο-τρείς 10ετίες έχουν πλέον εκλείψει τα φυσιολογικά παιδικά πόδια...τα παιδιά δεν παίζουν πια ανέμελα στις αλάνες και στους χωματόδρομους...αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι η σκέψη ότι ίσως μαζύ με τα φυσιολογικά παιδικά πόδια να έχουν χαθεί και τα φυσιολογικά παιδιά...  

anassa_

# 4 στις 29/8/2016
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Αρέσει στα μέλη siopi13, Enikos

MiltosRNLI1930

# 5 στις 29/8/2016
author
Ανδρας / 59 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.487

ΑΡΙΣΤΑ !!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από anassa_

Κοριτσίστικα παπούτσια !  

__Τι χρώμα παπούτσια θέλεις να σου πάρω τα Χριστούγεννα ; Μου λέει ο θείος ο Βαγγέλης, αδερφός της μάνας μου .

__ Κόκκινο του απαντάω . 

Ο θείος μου είχε μεγάλη διαφορά ηλικίας από τη  μάνα , τη μεγάλωσε κι αυτή ανάμεσα στις πέντε αγαπημένες του κόρες . Ήταν η μεγάλη του " κόρη " εγώ τον φώναζα παππού .

Όταν έμπαινες στην πόρτα , ήταν ξύλινη με τετράγωνα τζαμάκια , έβλεπες έναν τεράστιο καναπέ από μαύρο δέρμα ,το δέρμα ήταν καρφωμένο με κάτι όμορφα στρογγυλά καρφιά .

Ήταν πάνω σε βάθρο , σαν θρόνος και μπροστά υπήρχαν κάτι "ατσαλένιοι" πάτοι παπουτσιών... δίπλα βούρτσες.

Πάνω στον καναπέ κάθονταν μόνο άντρες, άπλωναν τα πόδια τους πάνω στους μεταλλικούς πάτους για να γυαλίσουν τα παπούτσια τους .

Έβαζε πρώτα χοντρό χαρτόνι ανάμεσα στα πόδια και τα παπούτσια των πελατών,για να μην λερώσει τις  κάλτες τους , άπλωνε το χρώμα στα παπούτσια με ένα μικρό βουρτσάκι, άφηνε να στεγνώσουν και μετά έπαιρνε στα χέρια του δύο μεγάλες βούρτσες και με δύναμη, ρυθμικά έτριβε δυνατά μέχρι που τα παπούτσια φαίνονταν σαν λουστρίνια και μπορούσες να καθρεφτιστείς ! 

__ Γιατί παππού ;

Δεν χρειάζεται να τα βάφει η μαμά ,θα κάθομαι εκεί πάνω και θα μου τα βάφεις εσύ ! 

Ο θείος μου ήταν πάντα θλιμμένος (έτσι φαινόταν ) ,όταν όμως χαμογελούσε, τα μάτια του άλλαζαν και έβλεπες τον πιο χαρούμενο άνθρωπο του κόσμου! 

Μάζεψε τις βούρτσες σε μια μεγάλη πάνινη σκούρη τσάντα σαν σακί, το έριξε στον ώμο του ...ήταν βαρύ.

Η θεία μου ( γιαγιά ) είχε μια σκάφη στην πίσω αυλή ,κάθε μέρα έριχνε τις βρώμικες βούρτσες και αφού μούλιαζαν τις έπλενε ,τις στέγνωνε για  να είναι έτοιμες .

Κλείδωσε και φύγαμε ... 

Μιλούσαμε και γελούσαμε στο δρόμο για το σπίτι , θα τον θυμάμαι πάντα γελαστό, στην ανηφόρα με το σακί στον ώμο ... 

Τα Χριστούγεννα είχα τα κόκκινα παπούτσια μου ,ένα μεγάλο σωληνάριο με κόκκινη μπογιά μία μικρή βούρτσα κ μία μεγάλη !  Και από τον άγιο Βασίλη ( όταν κοιμήθηκα σπίτι του "παππού " μου ) κάτω από το μαξιλάρι ένα εικοσάρικο το παλιό ασημένιο με το άλογο , μία σοκολάτα και καρύδια ...

Αρέσει στα μέλη anassa_, siopi13

siopi13

# 6 στις 29/8/2016
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.197

Απειλητικα Ομορφο ...Ομορφια το Κοκκινο ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από anassa_

Κοριτσίστικα παπούτσια !  

__ Κόκκινο του απαντάω . 

__ Γιατί παππού ;

Κλείδωσε και φύγαμε ... 

Αρέσει στα μέλη anassa_, Enikos

nuvola

# 7 στις 29/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
πολύ τρυφερή η ιστορία σου Ανάσα

Paralia48

# 8 στις 29/8/2016
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.423

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από tangerinedream

...καταπληκτική ιστορία, καταπληκτική φωτογραφία!!! ...και δυο παιδικά πόδια όπως θα έπρεπε να είναι απο τα παιγνίδια έξω στις αλάνες και στους χωματόδρομους με τα παπουτσάκια τους φθαρμένα κυρίως στις μύτες, γεμάτα μόλωπες στις κνήμες και ουλές στα γόνατα απο τα πεσίματα, τα σκαρφαλώματα και το κυνηγητό και ζωγραφιές με μπλέ μπίκ παντού...εδώ και δυο-τρείς 10ετίες έχουν πλέον εκλείψει τα φυσιολογικά παιδικά πόδια...τα παιδιά δεν παίζουν πια ανέμελα στις αλάνες και στους χωματόδρομους...αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι η σκέψη ότι ίσως μαζύ με τα φυσιολογικά παιδικά πόδια να έχουν χαθεί και τα φυσιολογικά παιδιά...  

πολύ ενδιαφέρον θέμα...

Το ερώτημα που θέτεις Τάνγκερ είναι διακαιολογημένο, αλλά ποια είναι φυσιολογικά παιδιά;

Να σου πω... Προσπαθούσα να μεγαλώσουν και οι δυο μου αλανιάρικα! Πηγαίναμε σε χωράφια, το σπίτι μας ήταν σε χωράφια κοντά και τα ωθούσα να πηγαίνουν. Όταν έγιναν 9 σταμάτησαν από μόνα τους, διότι οι άλλοι δεν πήγαιναν να κυλιστούν στις λάσπες και να κάνουν <<αταξίες>>.

Τι γίνεται Τάνγκερ; Ας αφήσουμε τα παιδιά να βρουν τη φύση τους...

Αρέσει στο μέλος anassa_

anassa_

# 9 στις 30/8/2016
author

Ευχαριστώ  πολύ  !  

χαίρομαι  που  σας  άγγιξε  η ιστορία  !

anassa_

# 10 στις 30/8/2016
author

... σου  ξύπνησε  θλίψη   ... δεν  το  ήθελα   ... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Αρέσει στο μέλος siopi13

Koula___

# 11 στις 30/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

το διάβασα όλο,

αν και δεν το συνηθίζω

ντάξει, όμορφο είναι

με ξες αφού, πως δεν συγκινούμαι

αλλά έπαθα  ένα κάτι με τη φωτό

μη με πεις πως είναι τα δικά σου ποδαράκια?

Koula___

# 12 στις 30/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν μου αρέσει το κόκκινο χρώμα h020.gif

https://www.youtube.com/watch?v=VGM8KQHByCE f030.gif

Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Koula___

# 13 στις 30/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

πλάκα πλάκα όμως τώρα θυμήθηκα που μου στείλανε απ' το εξωτερικό

κάτι κόκκινα παπούτσια, λουστρίνια, με τακουνάκι που έκανε κλακ κλακ στην άσφαλτο

πρέπει να 'μουνα 11-12

αγγάρεψα τότε τον ντάντυ μου να πάμε περπατητοί από ευζώνων μέχρι αμπελόπηκους,

που πάντα με λεωφορείο κάναμε τη διαδρομή,

απλά για να ακούω το τάκα τάκα των τακουνιών

και ας με είχαν πεθάνει

anassa_

# 14 στις 30/8/2016
author

Πάντα  τρυφερός  Tange   ! 

Τα παιδιά  σήμερα  έχουν  χάσει  αρκετά , από  αυτά  που  νοσταλγούμε εμείς  ...

νομίζω  όμως  πως  η αγνότητα  και η ειλικρίνειά  τους  σε  όποιες  συνθήκες  πχ " σύγχρονες" 

Δεν  τους  χαλάνε  και  τη  " μανέστρα " που  λέει  ο  λόγος  ... Ο  άνθρωπος  πάντα θα θυμάται 

την  παιδικότητά  του με νοσταλγία  !  

Δεν  θέλω  να  ανησυχείς     

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από tangerinedream

anassa_

# 15 στις 30/8/2016
author

Όχι   ...    

Θα  ήταν   ... ασπρόμαυρη    η   φωτογραφία  είμαι λίγο αρχαία.

Η φωτογραφία  αυτή  με  συγκίνησε  κ  θυμήθηκα  τα  δικά  μου  "κόκκινα παπούτσια "... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Koula___

το διάβασα όλο,

αν και δεν το συνηθίζω

ντάξει, όμορφο είναι

με ξες αφού, πως δεν συγκινούμαι

αλλά έπαθα  ένα κάτι με τη φωτό

μη με πεις πως είναι τα δικά σου ποδαράκια?

Αρέσει στο μέλος siopi13

anassa_

# 16 στις 30/8/2016
author

Πάντως  με  μένα  νίκησε   η  μάνα  !

Όσο  και  να  έχω  ονειρευτεί   κόκκινες  γόβες  ποτέ  δεν   το  τόλμησα   

και  ούτε  θα  το  τολμήσω , πόσο  μάλλον τώρα  που ... " μεγάλωσα"   

Ευτυχώς  που  επέμεινα  τότε . .. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Koula___

πλάκα πλάκα όμως τώρα θυμήθηκα που μου στείλανε απ' το εξωτερικό

κάτι κόκκινα παπούτσια, λουστρίνια, με τακουνάκι που έκανε κλακ κλακ στην άσφαλτο

πρέπει να 'μουνα 11-12

αγγάρεψα τότε τον ντάντυ μου να πάμε περπατητοί από ευζώνων μέχρι αμπελόπηκους,

που πάντα με λεωφορείο κάναμε τη διαδρομή,

απλά για να ακούω το τάκα τάκα των τακουνιών

και ας με είχαν πεθάνει

Koula___

# 17 στις 30/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

και 'μένα

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από anassa_

Η φωτογραφία  αυτή  με  συγκίνησε  κ  θυμήθηκα  τα  δικά  μου  "κόκκινα παπούτσια "... 

Paralia48

# 18 στις 30/8/2016
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.423

τα πάντα αλλάζουν...
Εμένα στην οικογένεια δε μου έλειπε κάτι. Ανήκω στη γενιά που μεγαλώσαμε με φαγητό, στέγη, ρούχα, παιχνίδια. Ένας δάσκαλος λοιπόν μας έλεγε με νοσταλγία, ότι όταν ήταν παιδί και του έφερναν δώρο μια μπάλα, όλη τη νύχτα δεν κοιμόταν περιμένοντας να ξημερώσει για να παίξει με τη μπάλα. Τώρα πια μας έλεγε, ΄ποιος από σας έχει νοιώσει κάτι τέτοιο; Κανείς μας, πράγματι. Εμείς είχαμε δύο μπάλες στο σπίτι΄. Χαιρόμασταν να παίζουμε, αλλά όχι και να χάσουμε και τον ύπνο μας! Το ίδιο και με τα παπούτσια. Εμένα μου έπαιρναν πριν την ανάσταση, συνήθως ανοιχτόχρωμα. Μου άρεσαν που τα φόραγα, αλλά δεν ένοιωθα ιδιαίτερη νοσταλγία. Σε λίγο καιρό μετά την ανάσταση, είχαν γίνει σαν αυτά στη φωτογραφία
Τώρα χαρίστε στα παιδιά σας ένα pokemon and go και θα δείτε χαρές που θα κάνουν! Παιδί είναι παιδί...

Αρέσει στο μέλος anassa_

Enikos

# 19 στις 30/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν πειραζει. Η συγκινηση της θλιψης, ειναι σε μεγεθος κοντα στην συγκινηση της αγαπης.

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από anassa_

... σου  ξύπνησε  θλίψη   ... δεν  το  ήθελα   ... 

Αρέσει στα μέλη anassa_, siopi13

Enikos

# 20 στις 30/8/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κουλα, δεν εισαι "σκληρο καρυδι" ρε συ. Τουλαχιστον, οσο θες να περασεις εδω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Koula___

και 'μένα

Αρέσει στα μέλη anassa_, siopi13 και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε