Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Νέα ξεκίνηματα - Αλλαγές -Γνωριμίες

Σελίδα : 1

syntrofissa-Klelia

# 1 στις 18/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Νέα ξεκινήματα . 

κανετε? σας αρεσουν ?  σε ποιους τομεις συνήθως ?

Αλλαγες ? 
ποτε ηταν  η τελευταια φορα που μεταφορφωσατε  κατι στην καθημερινότητά σας ή στον εαυτο σας ? 

Χωρο για νεους φιλους αφηνετε στη ζωη σας? 
Τί ειναι αυτο που σας ιντριγκαρει να γνωρισετε καποιον περισσοτερο και να μοιραστειτε μαζι του χρονο  , ενεργεια   . Τί σας απωθει  εκ πρωτης οψεως και συναναστροφης  , ωστε δεν μπαινετε στον κοπο ουτε φιλο στο facebook να τον κανετε .

Enikos

# 2 στις 18/10/2016
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.950
'Aρεσαν+: 0%

1) Συνηθως κανω νεα ξεκινηματα, οχι πολλα παντως, στον τομεα της δουλειας. Εχω μια ταση, να ψαρωνω με       αγνωστες σε μενα τεχνολογιες. Και ειμαι στην τσιλια να γνωρισω ανθρωπους που πραγματευονται κατι             τετοιο. 

2) Εχω βαρεθει τις αλλαγες. Πειραματιστικα αρκετα και για πολλα χρονια. Βαρεθηκα να δεις. Αν εξαιρεσεις           εναν      παλιμπαιδισμο, που ξαναφησα μακρυ μαλλι οπως οταν ημουν πιτσιρικας, δεν μου εχω αλλαξει         και τιποτε, (εκτος απ' τον αδοξαστο)!    Πριν κανα πενταρι χρονια, αλλαξα και εκ θεμελιων την καθημερινοτητα μου, διοτι η παλια καθημερινοτης       δεν ηταν και τοσο υγιεινη...Την εκανα πιο...πως να το πω...πιο προσιτη στον ψυχισμο μου, ο οποιος           απαιτει πλεον λιγα λογια και καλα.

3) Δεν ιντριγκαρομαι να γνωρισω νεους φιλους. Ισως στον περιγυρο να μην υπαρχουν ανθρωποι που θα         μπορουσαν να με ιντριγκαρουν. Δεν ξερω. Κοινωνικος ειμαι παντως, δεν εχω ουτε ειχα ποτε τον                     ανθρωποδιωχτη. Μιλαω με ολον τον κοσμο, αστειευομαι οταν επιτρεπεται, βριζω επιτρεπεται δεν                   επιτρεπεται και γενικα μπορω ανετα να πλησιασω τους αλλους. Αλλα για πολλα πολλα, περα απο το             πενταλεπτο-δεκαλεπτο της κοινωνικοτητας, δεν μου μενει η αισθηση να γνωρισω εκ του αυσταδην               καποιους. 

Το τι με απωθει, θα ελεγα ειναι κατι ενστικτωδες. Δεν ειναι κατι συγκεκριμενο. Μπορει να ειναι απο μια κινηση και η ερμηνεια της, μεχρι η σκεψη που κρυβεται σε ενα βλεμμα που θα δω...

Κανω?

Αρέσει στο μέλος anassa_

syntrofissa-Klelia

# 3 στις 18/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Κανω?

κουβεντα κανουμε βρε παιδακι μου... 

υγ.  θα χρειαστει να προσκομισεις πιστοποιητικο κοινωνικων φρονηματων  , γεννησεως  και φορολογικη ενημεροτητα. 

Arxontoula_

# 4 στις 18/10/2016
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Κάθε 5 χρόνια, περίπου, εκεί που νιώθω ότι βαλτώνω, αλλάζω δουλειά. Όχι απλώς αλλάζω εργοδότη, αλλάζω εντελώς το αντικείμενο της εργασίας μου. Μπορεί επαγγελματικά να μην είναι αποδοτικό, αλλά τουλάχιστον μαθαίνω καινούρια πράγματα, αντιμετωπίζω νέες προκλήσεις κι αυτό με κρατάει σε εγρήγορση.

Κατά τα άλλα, κάθε τρείς και λίγο αλλάζω διαδρομές, αλλάζω τα φυτά στα μπαλκόνια, αλλάζω τη διάταξη στα έπιπλα, αδειάζω συρτάρια και ντουλάπια και ξανατακτοποιώ -υποτίθεται πιο αποτελεσματικά- τα πράγματα, με αποτέλεσμα να παίζω μονίμως το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού, γιατί για κανα εξάμηνο δεν θυμάμαι πού έβαλα τι, και μέχρι να το συνηθίσω έχει έρθει η ώρα να τα ξαναλλάξω.

Και επειδή πέτρα που κυλά, χορτάρι δεν πιάνει, η τελευταία μεγάλη αλλαγή που έκανα επάνω μου, ήταν που από μια-ζωή- καταμελάχρινη έγινα κατάξανθη (ξανθομπλέ για την ακρίβεια) - γιατί αυτά τα πράγματα είναι σαν να ξεκολλάς τσιρότο - πρέπει να γίνονται με τη μία, οπότε περνάω διασκεδαστικές στιγμές ξανασυστηνόμενη σε γνωστούς, συναδέλφους, συνεργάτες, φίλους και συγγενείς.

Επίσης αλλάζω απόψεις, μάλλον στο πιο συντηρητικό, αλλά αυτό έρχεται με την ηλικία, και έχω πιάσει να αλλάζω τις διατροφικές μου συνήθειες (κι αυτό παρενέργεια της ηλικίας).

Απότοκο της ηλικίας επίσης είναι ότι από ένα σημεία και μετά, δεν έχω τα κουράγια να επενδύσω σε νέες γνωριμίες. Οι δυνάμεις μου, ίσα που με φτάνουν να συντηρώ τις παλιές.

Πάντως, με ιντριγκάρουν οι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνω, και γι αυτό το sxeseis είναι για μένα μια διαρκής αποκάλυψη.

Αρέσει στα μέλη dusk_lavender, ---tsilipirdoni---

anassa_

# 5 στις 18/10/2016
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.130

Νέα   ξεκινήματα   !  

Μου  αρέσουν   αλλά   μόλις  δω  πως  καταφέρνω  κάτι  , παύει  το  ενδιαφέρον   . 
Όταν  δεν  το  καταφέρνω  , σπανίως  , θα  επιμείνω   αυτά   για  τα  πρακτικά  ζητήματα  όπως  
μαστορικά  , καλλιτεχνικά,  μαγειρική, ράψιμο  , κέντημα  !
Δεν  βαριέμαι  ποτέ  το διάβασμα  και  το  γράψιμο   ...  δεν  μου  φτάνει  ... ούτε  το  φτάνω  δυστυχώς  ...

Μου   αρέσουν  και  με   συναρπάζουν  οι  άνθρωποι  με τα  πλεονεκτήματα  και  τα μειονέκτημά  τους 
δεν  θέλω  να  τους  μαθαίνω  νομίζω  πως  τους ξέρω  όσο  ξέρω  και μένα  ...  χα χα   ...νομίζω  !  

Δεν  θα  άλλαζα  την  μοναχικότητά  μου  , το παραμιλητό  μου  ... το   sxeseis.gr  ... 

anassa_

# 6 στις 18/10/2016
author

Πω  πω   ... πολύ  δύσκολη   ζωή     

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Arxontoula_

Κάθε 5 χρόνια, περίπου, εκεί που νιώθω ότι βαλτώνω, αλλάζω δουλειά. Όχι απλώς αλλάζω εργοδότη, αλλάζω εντελώς το αντικείμενο της εργασίας μου. Μπορεί επαγγελματικά να μην είναι αποδοτικό, αλλά τουλάχιστον μαθαίνω καινούρια πράγματα, αντιμετωπίζω νέες προκλήσεις κι αυτό με κρατάει σε εγρήγορση.

Κατά τα άλλα, κάθε τρείς και λίγο αλλάζω διαδρομές, αλλάζω τα φυτά στα μπαλκόνια, αλλάζω τη διάταξη στα έπιπλα, αδειάζω συρτάρια και ντουλάπια και ξανατακτοποιώ -υποτίθεται πιο αποτελεσματικά- τα πράγματα, με αποτέλεσμα να παίζω μονίμως το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού, γιατί για κανα εξάμηνο δεν θυμάμαι πού έβαλα τι, και μέχρι να το συνηθίσω έχει έρθει η ώρα να τα ξαναλλάξω.

Και επειδή πέτρα που κυλά, χορτάρι δεν πιάνει, η τελευταία μεγάλη αλλαγή που έκανα επάνω μου, ήταν που από μια-ζωή- καταμελάχρινη έγινα κατάξανθη (ξανθομπλέ για την ακρίβεια) - γιατί αυτά τα πράγματα είναι σαν να ξεκολλάς τσιρότο - πρέπει να γίνονται με τη μία, οπότε περνάω διασκεδαστικές στιγμές ξανασυστηνόμενη σε γνωστούς, συναδέλφους, συνεργάτες, φίλους και συγγενείς.

Επίσης αλλάζω απόψεις, μάλλον στο πιο συντηρητικό, αλλά αυτό έρχεται με την ηλικία, και έχω πιάσει να αλλάζω τις διατροφικές μου συνήθειες (κι αυτό παρενέργεια της ηλικίας).

Απότοκο της ηλικίας επίσης είναι ότι από ένα σημεία και μετά, δεν έχω τα κουράγια να επενδύσω σε νέες γνωριμίες. Οι δυνάμεις μου, ίσα που με φτάνουν να συντηρώ τις παλιές.

Πάντως, με ιντριγκάρουν οι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνω, και γι αυτό το sxeseis είναι για μένα μια διαρκής αποκάλυψη.

MadameShuShu40

# 7 στις 18/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Απο πέρυσι άρχισε ενα ξαραχνιασμα στην ζωη μου και στην καθημερινοτητα μου.

Αλλαγές και νεα ξεκινηματα με νέους και παλιους-γνωριμους.

Προς το παρόν υπάρχει ενα ανταριασμα αλλά που θα μου πάει, θα στρώσει με το καλό, αλλιώς το καλό το παλικάρι (εγώ) ξέρει πολλά μονοπάτια! !!

Ναι αφήνω χώρο στην ζωη μου για νεες γνωριμίες που αναλόγως συνθηκών μπορούν να εξελιχθουν σε φιλίες. 

Το χιουμορ (και δη το φλεγματικο χιουμορ) με ιντριγκαρει αρκετά για να πλησιάσω εναν ανθρωπο.

Και ο αυτοσαρκασμος θα έλεγα. 

Αντιθέτως η κολακεια με απομακρυνει αρκετά. 

Δεν την αντεχω.

silver80

# 8 στις 18/10/2016
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Γενικότερα η ρουτίνα με σκοτώνει, οπότε μου αρέσουν οι αλλαγές. 

Κατοικώ στην ίδια πόλη εδώ και 17 χρόνια αλλά μου αρέσει εδώ, όμως έχω αλλάξει 3 σπίτια την τελευταία δεκαετία, κάθε φορά σε διαφορετική περιοχή. Επίσης κάθε 1-2 χρόνια θα ξεκινήσω να μαθαίνω κάτι καινούργιο όπως φωτογραφία, σκηνοθεσία, ξένες γλώσσες. 

Αλλάζω διαδρομές, θ' αγοράσω κάπου-κάπου κάτι νέο για το σπίτι, θ' αλλάξω το χρώμα όταν βάφω τους τοίχους, όταν βγαίνω μ' αρέσει να ψάχνω για νέα μαγαζιά (αν και έχω κάποια αγαπημένα μέρη). Στη καθημερινότητα μου δεν ακολουθώ πιστά κάποιο πρόγραμμα, ούτε έχω ισχυρές συνήθειες (πέρα από τον απογευματινό υπνάκο, που κι αυτόν θα τον στερηθώ αν προκύψει κάτι ενδιαφέρον). Στην εμφάνιση ή στον τρόπο ζωής θα κάνω αλλαγές αλλά πολύ σπάνια, ίσως γιατί έχω καταλήξει σε αυτά που μου αρέσουν. Άλλαξα κούρεμα πριν 1 χρόνο αλλά το προηγούμενο μπορεί να το είχα και 10. 

Έχω 2 κολλητούς απ' το σχολείο, αλλά πάντα είμαι ανοιχτός σε νέες φιλίες. Τα τελευταία χρόνια έχω βάλει σταδιακά στη ζωή μου ανθρώπους τους οποίους πλέον θεωρώ καλούς φίλους.Σημαντικό κριτήριο για να δώσω σε κάποιον χώρο είναι να υπάρχει κοινός τόπος σε κάποια βασικά θέματα, ώστε να έχουμε ένα σημείο αναφοράς. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να γνωρίσω καλύτερα τους ανθρώπους που εκφράζουν ρατσιστικές απόψεις, τους μίζερους και τους γκρινιάρηδες.
Αρέσει στο μέλος freeman21

Arxontoula_

# 9 στις 18/10/2016
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση

Να προσθέσω ένα ερώτημα, αν μου επιτρέπει η κόκκινη Συντρόφισσα: Πέρα από αυτά που αλλάζετε, έχετε ένα σημείο αναφοράς; Αγκυρώνετε κάπου; Υπάρχει κάτι που να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ζωής σας;

Αρέσει στο μέλος ---tsilipirdoni---

matiamou12

# 10 στις 18/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ερευνα κανεις?καταρχειν για να κανει καποιος νεα ξεκινηματα πρεπει να εχει ξεκαθαρισει ολα τα παλια...ειμαι στο μηδεν και πιο κατω και κανω νεα ξεκινηματα χωρις να με επιρεαζει κανεις και τιποτα..ετσι νομιζω...

Φυσικα και κανεις παρεες καινουργιες,κανεις καινουργια πραγματα οταν πρωτα τα εχεις καλα με τον εαυτο σου...αν εχεις αποριες και αλυτα πραγματα δεν σε κανει και αισθηση να ξεκινησεις κατι καινουργιο.Λες συνεχεια και ναι και οχι αλλα στην ουσια εισαι στην μεση και βαριεσαι...

Σχετικα με την γνωριμια καποιου δεν νομιζω να σε κανει αισθηση κατι πανω του...ο καθενας ακομη και σε ενα ανωνυμο και απροσωπο chat?site?μπορει να σου πει αυτα που νιωθει γιατι θεωρει οτι ετσι μπορει να νιωσει καλυτερα οποτε η επικοινωνια παλι εχει αλλαξει μορφη...πλεον καθεσε σε μια καφετερια και ολοι ειναι με τα smart phonia και δεν επικοινωνουν με τους αλλους...οποτε τι ρωτας?δεν εχει αντρες ή γυναικες παλιας κοπης...πανε αυτα...τωρα γινετε χαμος με το fb,instagram...κ.τ.λ γνωριζετε ο κοσμος ετσι και βασικα πιο πολυ μιλανε μεσω smart παρα απο κοντα...

Καλα τι να πεις για αυτους που εχουν οικογενεια και εργαζονται καθημερινα και πολλες ωρες δεν προλαβαινουν να ξυθουν...κυριολεκτικα.Οποτε ποια νεα πραγματα...μια μιζερη ζωη καταντησαμε να εχουμε που οι χαρες της ειναι λιγες...δεν βλεπω οικογενειες (αλλο εκει στην Ιρλανιδα που ζεις)να βγαινουν να περνουν τα παιδια τους να πηγαινουν καπου...μια καθημερινη..μονο μια κυριακη και αν συμβει αυτο γιατι μπορει ετσι πως εγιναν τα χρονια να εργαζετε παλι ο ενας απο τους δυο.Οι μονοι που βγαινουν ειναι οι συνταξιουχοι...σπανια ολοι οι αλλοι μια φορα στους 6 μηνες.

Που να ανοιχτεις πλεον σε ανθρωπο...εδω ολοι ξερουν τα παντα για ολους...ρωτανε και μαθαινουν...και ετσι πλησιαζουν ανθρωπους...οι κυκλοι που λεμε...κατι πιο αληθινο δεν υπαρχει.Απλα παλι θα βγεις με ανθρωπους παλι θα κατσεις να μιλησεις...εμενα μου τυχαινει να καθομαι και μονη πλεον αν εχω δουλεια σε αλλη πολη να κατσω να φαω...ποτε δεν πιστευα οτι θα μου συμβει αλλα να που μου συμβαινει...ασχημο αλλα τι να κανεις...το κανεις θες δεν θες.Οχι οτι δεν βγαινεις εξω με φιλους αλλα να που σου ερχονται και αυτα.

matiamou12

# 11 στις 18/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ο ακρογωνιαιος λιθος ειναι τα παιδια αυτα που εχεις δημιουργησει και ο συντροφος σχετικα με το αν αγκυωνεις καπου...ακομη και χωρια να εισαι παλι σημειο αναφορας ειναι αυτα.Ομως και παλι κατα ποσο ειναι αληθινο ολο αυτο?οταν καθε οικογενεια ή καθε χωρισμος εχει να κρυψει και κατι...ή κατι που δεν ειπωθηκε ποτε...ποσο να υπαρχει ευημερια σε αυτο το κομματι?

Ξερεις πολλοι ανθρωποι βασανιζονται με πολλα ερωτηματικα αν ειχα κανει αυτο?αν ειχα κανει το αλλο...?ισως ηταν διαφορερικα πολλα...απλα δεν αναρωτηθηκαν ποτε μεσα τους...μηπως επρεπε να ηταν ετσι τα πραγματα...γιατι και καποιος δεν εχει δει ή δεν εχει πει ολη την αληθεια μιας καταστασης...οποτε το βαρος το περνει ο ενας πιο πολυ σε σχεση με τον αλλον?θελω να πω οτι αυτην την αγκυρα...που ολοι θελουμε να ριξουμε καπου και να μην την σηκωσουμε πλεον  την ριχνουμε σε πολλες μεριες και οπου πιασει...δεν μας νοιαζει και εγκλημα να εχουμε κανει..να εχουμε πει ψεματα...ή να κραταμε καλα κρυμενα καλυτερα θαμενα μυστικα μεσα στην οικογενεια γιατι ετσι μας βολευει... .δεν μας νοιαζουν οι συνεπειες των πραξεων μας...οποτε τα σημεια αναφορας αλλαζουν καθε τοσο...δεν εχουμε στανταρ λιθους στην ζωη μας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Arxontoula_

Να προσθέσω ένα ερώτημα, αν μου επιτρέπει η κόκκινη Συντρόφισσα: Πέρα από αυτά που αλλάζετε, έχετε ένα σημείο αναφοράς; Αγκυρώνετε κάπου; Υπάρχει κάτι που να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ζωής σας;

sAvArA

# 12 στις 19/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

η κατανοηση Μου...δεν Μου ειναι ευκολη υποθεση

αλλα μου δινω ευκαιριες συχνα πυκνα!!

Ξεκινηματα κανω επισης συχνα
για να με διελευκανω
και να με "βγαλω" απο την ημιαγρια κατασταση μου
αλλα μπ α α α..

Αυτο που δεν αλλαζω ειναι η δουλεια μου
γιατι μ' αρεσει-εμπνεει-ξεκουραζει-διασκεδαζει
& "πληρωνει"!!!

ταμπου σε αλλες αλλαγες δεν εχω...

Δεν εχω γιατι 
δεν με  εχω "πυροβολησει"
με  ιδεοκαταναγκαστικες απαγορευσεις-επιβολες
συνειδητες..
(τωρα ..ασυνειδητες δεν ξερω..)

ετσι
δεν ξερω και πολλα-πολλα
για παραβιασεις των "απαγορευμενων"
δεν εχω φοβους γενικα

φιλους αν και εχω απο το γυμνασιο
συνεχιζω να κανω
αλλα και να "δ ι ω χ ν ω"...

Μ αρεσουν αυτοι που μ' αφυπνιζουν
αυτοι που με βαζουν σε "πειρασμο"

.."παρ- ακολουθω" την σκεψη τους..

Οταν μ' απαγοητευσουν stop..

Οι πειρασμοι μ' ενθαρρυνουν
 μ' αποθαρρυνει η β λ α κ ε ι α 
(οπως την "εννοω" εγω)

Δεν μπαινω π ι α
στον "κοπο"
με ανθρωπους που καταλαβαινω
πως ναι μεν προσπαθουν
αλλα
παραιτουνται ευκολα
και
επαν-ορθωνονται
με εξιλασμους ή μετανοιες

syntrofissa-Klelia

# 13 στις 19/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Πέρα από αυτά που αλλάζετε, έχετε ένα σημείο αναφοράς; Αγκυρώνετε κάπου; Υπάρχει κάτι που να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ζωής σας;

το παιδι. σημειο αναφορας και αξονας . θελω να με καμαρωνει , να μη μετανοιωσει που με διαλεξε να γινω η μαμα του  , να μη νιωσει στιγμη ντροπη εξαιτιας μου. 

σε γενικες γραμμες τεραστιες αλλαγες στην καθημερινοτητα δεν κανω.  

ξερω πως το προγραμμα  δινει ασφαλεια ,δε σπαταλιεται ενεργεια για να προσαρμοζεται καποιος συνεχως σε νεα δεδομενα  κι  ετσι μπορει να "ανθισει" με την ησυχια του.

το 'χα κι εγω το  χούι να αλλαζω θεση στα επιπλα.. αλλα περσι μου ζητησε ( το παιδι  φυσικα) να σταματησω και σα να μαζευτηκα λιγο... περιοριζω τις ανακαταταξεις στα ντουλαπια της κουζινας ή στις ντουλαπες με τα ρουχα... 

σαφως που και που τη πληρωνουν τα μαλλια. το καλοκαιρι τα 'κοψα λιγακι και τα 'κανα περμαναντ αφου  το κομμωτριακι αρνουνταν πεισματικα να μου τα βαψει πρασινα , που 'χα σκαλώσει..

Καινουργιες αρχες αφθονες σε ο,τι αφορα την καταρτιση .  Ουτε και ξερω ποσα λεφτα εχω ξοδεψει σε διδακτρα , εξεταστρα  και βιβλια...  

επισης ειμαι ετοιμη ανα πασα στιγμη να  γινω μελος σε οποιοδηποτε συλλογο  και να  συμμετεχω ενεργα . ψοφαω για διοικητικα συμβουλια!  ετσι χορταινω την αναγκη μου για να γνωριζω νεους ανθρωπους  και να ασχολουμαι με νεα αντικειμενα.

αισθανομαι ηδη φιλος και συγγενης με καθε ανθρωπο που ειναι δοτικος και ανιδιοτελης.

ομως αν αντιληφθω κρυψινοια και πουτ@νιες μου 'ρχεται αναγουλα και δεν εχω καρδια ουτε καλημερα ν' ανταλλαξω...

---tsilipirdoni---

# 14 στις 20/10/2016
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Σάμου / Αγιος Κήρυκας
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 917

αφού ο κόσμος γύρω μας κινείται ,  

συμβαίνουν έτσι κι αλλιώς ...  ( οι αλλαγές . )

δεν επεμβαίνω .  εναρμονίζομαι και τις κοινωνώ ...  

μοιραία προκύπτουν και τα υπόλοιπα .  ( νέα ξεκινήματα - γνωριμίες )

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από syntrofissa-Klelia

anassa_

# 15 στις 21/10/2016
author

Ρε  συ  μου  θύμισες  τις  κυρίες  που  μας   " σπούδαζαν" στην  Αγία Γραφή  ... μικρά 

Ακρογωνιαίος   λίθος  ο  Χριστός   ...

Μάλλον   εμείς  οι  ίδιοι  θα πρέπει  να  είμαστε  σταθεροί  ... 

Όσο  σχετιζόμαστε   με  ανθρώπους   , όσο  δοκιμάζουμε γνώση  , όσο   όσο   ...

ή  " γρανιτένουμε " ή   "θρυψαλιαζόμαστε"     ... γρανίτης   # γρανίτα    

Τις   ευκαιρίες  ...  μόνο    στα  "παζάρια"  ... σιγά   μη  χάσει   η  Βενετιά  βελόνι    ...

Και  μετά   την  αμπελοφιλοσοφία    ,  οι  αλλαγές  για  μένα   είναι  πρόκληση  για   ζωή  

μόνο   να   μην   πολυκουράζουν   ...  έτσι ;  να  είναι  λίγο   καναπεδάτες    

Παράθεση:

Arxontoula_

# 16 στις 21/10/2016
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από syntrofissa-Klelia

το παιδι. σημειο αναφορας και αξονας . θελω να με καμαρωνει

Σοβαρά τώρα: Οταν έρθει η ώρα που θα τσακωθείτε και θα γενείτε μαλλιοκούβαρο, να θυμάσαι οτι σε καμαρώνει.
Και όταν σε απορρίψει, πάλι θα σε καμαρώνει.Και θα το καμαρώνεις κι εσύ.

syntrofissa-Klelia

# 17 στις 21/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Arxontoula_

Σοβαρά τώρα: Οταν έρθει η ώρα που θα τσακωθείτε και θα γενείτε μαλλιοκούβαρο, να θυμάσαι οτι σε καμαρώνει.
Και όταν σε απορρίψει, πάλι θα σε καμαρώνει.Και θα το καμαρώνεις κι εσύ.

μα σου λεω το 'βαλα πεισμα και σκοπο !

θα   λεει "σα τα  ρεβυθια της μανας μου δεν εχει" !

πηρα και τα πανω μου απο την προχτεσινη αλχημεια!  

συνταγη τσεκ!

μενει να  πετυχω  τον  ρεβυθοπαραγωγο με τα βραστερά.  ( τα προχτεσινα ηταν τζαναμπετικα.. ολακερα εμειναν μετα απο μια νυχτα μούσκιο και μια ωρα χυτρα! )

μακαρι . να γινουν ολα οπως τα λες . κι ολος αυτος ο κοπος να μην αποβει ματαιος...

achinos

# 18 στις 21/10/2016
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Καλε, θα το καταστρέψεις το παιδί...

Νο 3 ο μανώλης κ η μαμά.
https://www.youtube.com/watch?v=yCgC5Oc09j4

syntrofissa-Klelia

# 19 στις 21/10/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από achinos

Καλε, θα το καταστρέψεις το παιδί...

κεκτημενη ταχυτης...

της συχωρεμενης της μανας μου , ηθελα να γραψω!

Arxontoula_

# 20 στις 21/10/2016
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση

Ο μακαρίτης ο πατέρας μου, μεγάλωσε στην κατοχή.
Μας διηγιόταν ιστορίες φτώχιας και πείνας από τα παιδικά του χρόνια, σαν να ήταν τα πιο αστεία πράγματα στον κόσμο.. Βαστάγαμε τα πλευρά μας από τα γέλια.

Μέχρι που πέθανε, λοιπόν, είχε κι έλεγε πώς κανένας δεν μπόρεσε να πετύχει το λαπά, όπως τον έφτιαχνε η μάνα του.
"Σαν το λαπά της μάνας μου, δεν έχει!"

-  Μα, βρε πατέρα, το λαπά;
- Το λαπά.

Η αγάπη κι ο χρόνος, τα νοστιμεύουν όλα

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost