Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

DragonFall

# 20581 στις 30/5/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 264
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 20576 από SaltedCaramel

Θεωρω, ότι φοβούνται την πολιτισμικη μας επιρροή πανω τους.

Το γνωριζουν καλα, πως εχει επιδράσει ο ελληνικος πολιτισμος στο παρελθον στον δικο τους, δεν το αποδέχονται, ουσιαστικα δεν αποδέχονται κομματι της ιστοριας τους και του πολιτισμου τους και αρα αισθάνοντα,  ότι απειλούνται ακομα.

Κατι παρομοιο κανει και ο Ελληνας, που θεωρει ελληνικη ιστορια μονο την αρχαια και μετα θεωρει πως υπαρχει ένα μεγαλο χασμα μεχρι το σημερα.

Ο Ελληνας είναι πολύ μπερδεμένος.

Αγνοει την ιστορια του και αισθάνεται μειονεκτικα για μερικα κομματια της.

Δε θα επρεπε.

Χρυσάφι εχουμε στα χερια μας και δεν το γνωρίζουμε.

Πολύ γενικό αυτό που γράφεις και δεν ισχύει για όλο τον τουρκικό λαό. Δεν υπάρχει μια Τουρκία. Υπάρχουν πολλές. 

Όχι όπως οι 2 Ελλάδες (προοδευτική και συντηρητική).

Πολύ περισσότερες Τουρκίες στο ίδιο έδαφος. Οι λόγοι είναι φυλετικοί, μορφωτικοί, ιστορικοί. Τεράστιο θέμα που θα είχε ενδιαφέρον να το κουβεντιάζαμε κάποια στιγμή.

Ενδεικτικά να αναφέρω: υπάρχουν τούρκοι (της γενιάς των γονιών μου) που έχουν κάνει στο σχολείο ιστορία μετακεμαλική, τα βιβλία ιστορίας τότε ήταν επι τούτου τέρμα εθνικιστικά. Ο Ατατούρκ το έκανε σκόπιμα για να μπορέσει να εμφυσήσει στους τούρκους εθνική συνείδηση, να σηκώσουν κεφάλι και να αποκοπούν απο το σουλτανικό οττομαν παρελθόν τους.

Αυτοί λοιπόν οι τούρκοι ξέρουν-διδάχτηκαν οτι οι έλληνες είναι απόγονοι των Ρωμαίων, αποκομμένοι απο την αρχαία Ελλάδα, μετέπειτα ομοεθνείς με τους άλλους κατοίκους της οθωμανικής αυτοκρατορίας, οπότε και θεωρούν οτι ακόμα η Ελλάδα είναι μια ακόμη αποσχισθείσα επαρχία της οθ. αυτοκρατορίας.

Υπάρχουν μετά οι τούρκοι που είναι σε μεγάλο ποσοτό απαίδευτοι, χωρίς καμία μόρφωση, δεν έχουν ιδέα για το οτιδήποτε και χειραγωγούνται πανεύκολα όπως και συμβαίνει στην πραγματικότητα απο τον Ερντογάν που τους έχει πήξει στην προπαγάνδα μια που δεν ξέρουν καν απο ιντερνετ και παρακολουθούν μόνο κρατική τηλεόραση.

Και φυσικά υπάρχει και η -ευτυχώς μεγάλη-μερίδα των τούρκων που μορφώθηκαν εντός και εκτός Τουρκίας, άλλοι έμειναν στο εξωτερικό μόνιμα άλλοι επέστρεψαν, και που είναι η μόνη ελπίδα αυτής της χώρας να ανακάμψει και να ανταποκριθεί στους καιρούς.

Δυστυχώς αυτή η τουρκία, δεν μπορεί εύκολα να ακουστεί, παρα μόνο στο εξωτερικό, γιατί εντος της χώρας οι διωγμοί και οι παρακολουθήσεις έχουν ξεπεράσει κάθε προηγούμενο (φτάνοντας ακόμα και σε άμεσες προσαγωγές).

Αυτή η μερίδα τουρκων-εντελώς συμπτωματικά, αριστερής πολιτικής ταυτότητας, έχει απεκδυθεί κάθε εθνικιστικής ρητορικής και ιδεολογίας, οπότε και αντιμετωπίζει τους Έλληνες ως όμορρους γείτονες στη μεσόγειο και τίποτα παραπάνω.

Αρέσει στο μέλος jane1978

anassa_

# 20582 στις 30/5/2020
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.127

Ας μην απολογουμαστε πλεον κ σε οποιον δεν αρεσει η αναρτηση μας ας παει παρακατω, αν τυχον  πει κ τιποτε δεν πειραζει ποιος ξερει πώς ξυπνησε Τζενακι, ολοι εχουμε κακες στιγμες ...  

Παράθεση:
Σχόλιο # 20567 από jane1978

Είμαι σίγουρη βέβαια  ότι οι περισσότεροι το έχετε διαβάσει το βιβλίο ,αλλά βάζω το απόσπασμα για αυτούς που ίσως δεν το έχουν διαβάσει.

Αρέσει στα μέλη jane1978, Paralia48

anassa_

# 20583 στις 30/5/2020
author

Εγω Χαμπαρι ... καλα , δεν φημιζομαι κι ολας... δεν θελω να υπερασπιστω καποιον, αλλα μερικες φορες δεν λεμε κατι με κακη προθεση ...μετα βλεπουμε καποια αντιδραση κ λεμε ... λες να νομιζει...

Και θα το αιτιολογησω... θελω  να σου ζητησω συγγνωμη ...αν , αν θεωρησες  οταν εγραψα καποια στιγμη, οτι στο θεμα μου δεν με ενδιαφερουν σελιδες, αν θεωρησες οτι υποννοουσα κατι μη θετικο ... μπορει βεβαια να μην το ειδες καν κ εμενα να με απασχολει  οποτε σημειωσε διπλη συγγνωμη ... 

Κι ο Χοντος παντως μας ειναι χρησιμος κι ο ζαρας μην πω... δυστυχως μακαρι με το να μην ξεφευγουμε με κανενα αστειο που λεμε ... να γινοταν να αλλαξουν οι κοινωνικες ανισοτητες, καθως και ολα τα κακως κειμενα... 

Και τα Ελγινεια ειναι κει που ειναι ... κ η Αγια Σοφια εκει που ειναι και τοσα αλλα κ να σφαχτουμε εδω αυτα εκει θα εναι ...

ηΠαράθεση:
Σχόλιο # 20572 από jane1978

6 σχεδόν χρόνια  στο φόρουμ νομίζω ότι έχω δείξει κάποια πράγματα...ποια είναι τα ενδιαφέροντά μου,οι ανησυχίες μου,οι προβληματισμοί μου,κάποιες θέσεις και απόψεις μου κλπ...

Μια μοναδική μέρα ασχολήθηκα λίγο με την μπωτέ και τα καλλυντικά (υπήρχε και λόγος ) και θα το κάνουμε σημαία και αφορμή για ειρωνείες;

(Και μην μου πεις ότι δεν αφορούσε εμένα το σχόλιο περί Χόντου γιατί εγώ ξεκίνησα να γράφω χτες   ποστάκια  σχετικά με καλλυντικά) ...

Τέλος πάντων...όχι δεν πάμε σύμφωνα με το ΥΠΕΞ...

Γιατί δεν ξεκίνησες εσύ λοιπόν  μια συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα;

Ήρεμα ρωτάω κι εγώ...

anassa_

# 20584 στις 30/5/2020
author

Περνουν τον μαισαιωνα τους, μονο μην την πληρωσουμε εμεις. Δεν εχεις αδικο μονο που και μας μας ποναει η Πατριδα και η Ιστορια μας, οπως κ οι σαπιοι ηγετες μας μετα την αναγνωριση του νεου Ελληνικου Κρατους ας μην παμε κι αλλο πισω. 

Το ποσοστο των Τουρκων που μισουν την Ελλαδα δυστυχως ειναι πλειοψηφια ασχετου αιτιολογιας. Εχουν μια θρησκεια η οποια ειναι κατα των απιστων , ας ξεχωριζει το κορανι τις μονοθειστικες... στη φιλοσοφια τους δεν υπαρχει σεβασμος στην ανθρωπινη ζωη κ υποσταση κι αυτο πηγαζει απο την θρησκεια τους... 

Τι μπορει λοιπον να περιμενουμε απο αυτους ή μαλλον απο το 1/4 των μορφωμενων υπο διωγμο Τουρκων ;

Παράθεση:
Σχόλιο # 20581 από DragonFall

Πολύ γενικό αυτό που γράφεις και δεν ισχύει για όλο τον τουρκικό λαό. Δεν υπάρχει μια Τουρκία. Υπάρχουν πολλές. 

Πολύ περισσότερες Τουρκίες στο ίδιο έδαφος. Οι λόγοι είναι φυλετικοί, μορφωτικοί, ιστορικοί. Τεράστιο θέμα που θα είχε ενδιαφέρον να το κουβεντιάζαμε κάποια στιγμή.

Ενδεικτικά να αναφέρω: υπάρχουν τούρκοι (της γενιάς των γονιών μου) που έχουν κάνει στο σχολείο ιστορία μετακεμαλική, τα βιβλία ιστορίας τότε ήταν επι τούτου τέρμα εθνικιστικά. Ο Ατατούρκ το έκανε σκόπιμα για να μπορέσει να εμφυσήσει στους τούρκους εθνική συνείδηση, να σηκώσουν κεφάλι και να αποκοπούν απο το σουλτανικό οττομαν παρελθόν τους.

Αυτοί λοιπόν οι τούρκοι ξέρουν-διδάχτηκαν οτι οι έλληνες είναι απόγονοι των Ρωμαίων, αποκομμένοι απο την αρχαία Ελλάδα, μετέπειτα ομοεθνείς με τους άλλους κατοίκους της οθωμανικής αυτοκρατορίας, οπότε και θεωρούν οτι ακόμα η Ελλάδα είναι μια ακόμη αποσχισθείσα επαρχία της οθ. αυτοκρατορίας.

Υπάρχουν μετά οι τούρκοι που είναι σε μεγάλο ποσοτό απαίδευτοι, χωρίς καμία μόρφωση, δεν έχουν ιδέα για το οτιδήποτε και χειραγωγούνται πανεύκολα όπως και συμβαίνει στην πραγματικότητα απο τον Ερντογάν που τους έχει πήξει στην προπαγάνδα μια που δεν ξέρουν καν απο ιντερνετ και παρακολουθούν μόνο κρατική τηλεόραση.

Και φυσικά υπάρχει και η -ευτυχώς μεγάλη-μερίδα των τούρκων που μορφώθηκαν εντός και εκτός Τουρκίας, άλλοι έμειναν στο εξωτερικό μόνιμα άλλοι επέστρεψαν, και που είναι η μόνη ελπίδα αυτής της χώρας να ανακάμψει και να ανταποκριθεί στους καιρούς.

Δυστυχώς αυτή η τουρκία, δεν μπορεί εύκολα να ακουστεί, παρα μόνο στο εξωτερικό, γιατί εντος της χώρας οι διωγμοί και οι παρακολουθήσεις έχουν ξεπεράσει κάθε προηγούμενο (φτάνοντας ακόμα και σε άμεσες προσαγωγές).

Αυτή η μερίδα τουρκων-εντελώς συμπτωματικά, αριστερής πολιτικής ταυτότητας, έχει απεκδυθεί κάθε εθνικιστικής ρητορικής και ιδεολογίας, οπότε και αντιμετωπίζει τους Έλληνες ως όμορρους γείτονες στη μεσόγειο και τίποτα παραπάνω.

Enikos

# 20585 στις 30/5/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.533

Αυτο εκανα...

Διχως να παραλειψω να στηλιτευσω, τις διαχωρισμενες ανα περιστασιν "ευαισθησιες" των ιθαγενων, για ισονομια-ανθρωπισμο και δικαιωματα...

Θυμασαι την σφαγη, στην Αυστραλια, των μουσουλμανων...

Θυμασαι τις κουβεντες συμπαραστασης και αναθεματος, στον εδω χωρο...

Θυμασαι τα κατεβατα περι ελευθεριας εκφρασης των θρησκευτικων πεποιθησεων και περι χωρων λατρειας...

Κατεβατα ολοκληρα...

Τωρα τι εγινε? Οταν βεβηλωνεται ο υπο διεθνη προστασια μεγαλυτερος Ναος-Συμβολο της Ορθοδοξιας?...

Οχι οτι δεν ηξερα τα μετρα και σταθμα των εδω παροικουντων, νεοκοπων, δικαιωματιστων ...

Απλα επεσημανα, για αλλη μια φορα, την αντικειμενικοτητα των νεοσυστατων σωματειων προστασιας των ανθρωπινων δικαιωματων η οποια αντικειμενικοτητα εχει χαθει καπου στα ραφια του Χοντου.

Αναφορα (περι Χοντου) την οποια χρησιμοποιω συχνα, για να δειξω το κενο μεταξυ πραγματικων αξιων, κενης περιεχομενου πολυλογιας και ευαισθησιων... του τοπ τεν του μηνος...

Και περα απο το θρησκευτικο περιεχομενο αυτου του προβοκατορικου γεγονοτος...

Οι γυναικες (κατα χιλιαδες) που βιαστηκαν, δολοφονηθηκαν και βασανιστηκαν με απιστευτης ευρηματικοτητας βασανιστηρια, σε αυτη την αλητεια, (Αλητηριο Σουλτανο, αποκαλεσε και ο Παλαιολογος τον Μωαμεθ, στον τελευταιο λογο του), δεν αξιζουν ενα μνημοσυνο σε αυτον εδω τον χωρο υπερασπισης των ανα την ιστορια βαρβαρα κακοποιημενων γυναικων?...

Η μας επιασε το γεγονος πανου στο γουικεντ?...

Αυτα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20572 από jane1978

Γιατί δεν ξεκίνησες εσύ λοιπόν  μια συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα;

Αρέσει στα μέλη sammer19, jane1978 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 20586 στις 30/5/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Καποιος εδω μεσα, εχει μαθει ιστορια απο το...τεν-τεν...στο υπογραφω...

Διοτι παραδοξως και οι περιγραφες της Ιστοριας για το Βυζαντιο, απο τους Τουρκους συγκλινουν θεαματικα με αυτες τις περιγραφες των Ελληνων, Ιταλων, Γερμανων και αλλων, για το ιδιο ιστορικο γεγονος...

Και παλι τα βαζει με τις ιστορικες ευαισθησιες, (εστω θρυλικες προσμονες), των Ελληνων και της ιστοριας τους...

Γιατι αυτο?...

Ρητορικος διεθνισμος η εξορκισμος της παγκοσμιοποιησης? (διαλιεχτε, ατ λαστ)...

Αρέσει στα μέλη sammer19, la-mer

Paralia48

# 20587 στις 30/5/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.626

Παράθεση:
Σχόλιο # 20581 από DragonFall

δυστυχώς οι Τούρκοι της Γερμανιας ψηφίζουν 50% Ερντογάν.

Αρέσει στα μέλη jane1978, DragonFall

MadameShuShu40

# 20588 στις 30/5/2020
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.429

Τα hoaxes της Άλωσης.

https://insidestory.gr/article/hoaxes-alosi-istanbul?token=ER7FBZM397&utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=throwback&utm_content=article%2Fhoaxes-alosi-istanbul

Το κείμενό σας δεν αναγνωρίζεται ως κείμενο στα ελληνικά, στα αγγλικά και σε όλες τις γλώσσες.

jane1978

# 20589 στις 30/5/2020
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 675

Συμφωνώ...δυστυχώς...άλλωστε έχουν ξαναγίνει εξεγέρσεις (πχ στο Λος Άντζελες το 1992, αν θυμάμαι καλά) που τις έφαγε η μαρμάγκα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20577 από DragonFall

Τίποτα δεν θα συμβει στις ΗΠΑ.

Η εργατική τάξη της Αμερικής δεν έχει πολιτικό προσανατολισμό. Είναι πιο απολιτικ και απο τους αγανακτισμένους του 2015.

Ούτε κίνημα δε θα μπορούσαν να κάνουν. Όσο για τα ξεσπάσματα των ημερών, θα απορροφηθούν εύκολα

γιατί δεν έχουν δυναμική που θα άγγιζε έστω, πολιτικά, το υπάρχον σύστημα.

Εκτός πια κι αν αυτος ο γραφικός επικίνδυνος τύπος ο Τραμπ, κάνει κανα σφάλμα που μόνο ενας ηλίθιος θα κανε...

Θα δείξει.

jane1978

# 20590 στις 30/5/2020
author
Αλλη χώρα

Ανασσούλα μας,θεωρώ (και ελπίζω) ότι γενικά δεν υπάρχουν κακές προθέσεις σε όσα γράφονται εδώ ,και  ότι πολλοί "τσακωμοί/παρεξηγήσεις" οφείλονται συχνά  σε παρερμηνείες που δημιουργεί ο γραπτός λόγος.

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη...δεν είδα καν αυτό που λες για  το θέμα σου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20583 από anassa_

Εγω Χαμπαρι ... καλα , δεν φημιζομαι κι ολας... δεν θελω να υπερασπιστω καποιον, αλλα μερικες φορες δεν λεμε κατι με κακη προθεση ...μετα βλεπουμε καποια αντιδραση κ λεμε ... λες να νομιζει...

Και θα το αιτιολογησω... θελω  να σου ζητησω συγγνωμη ...αν , αν θεωρησες  οταν εγραψα καποια στιγμη, οτι στο θεμα μου δεν με ενδιαφερουν σελιδες, αν θεωρησες οτι υποννοουσα κατι μη θετικο ... μπορει βεβαια να μην το ειδες καν κ εμενα να με απασχολει  οποτε σημειωσε διπλη συγγνωμη ... 

Αρέσει στο μέλος anassa_

jane1978

# 20591 στις 30/5/2020
author
Αλλη χώρα

Δεν διαφωνώ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20585 από Enikos

Αυτο εκανα...

Διχως να παραλειψω να στηλιτευσω, τις διαχωρισμενες ανα περιστασιν "ευαισθησιες" των ιθαγενων, για ισονομια-ανθρωπισμο και δικαιωματα...

Θυμασαι την σφαγη, στην Αυστραλια, των μουσουλμανων...

Θυμασαι τις κουβεντες συμπαραστασης και αναθεματος, στον εδω χωρο...

Θυμασαι τα κατεβατα περι ελευθεριας εκφρασης των θρησκευτικων πεποιθησεων και περι χωρων λατρειας...

Κατεβατα ολοκληρα...

Τωρα τι εγινε? Οταν βεβηλωνεται ο υπο διεθνη προστασια μεγαλυτερος Ναος-Συμβολο της Ορθοδοξιας?...

Οχι οτι δεν ηξερα τα μετρα και σταθμα των εδω παροικουντων, νεοκοπων, δικαιωματιστων ...

Απλα επεσημανα, για αλλη μια φορα, την αντικειμενικοτητα των νεοσυστατων σωματειων προστασιας των ανθρωπινων δικαιωματων η οποια αντικειμενικοτητα εχει χαθει καπου στα ραφια του Χοντου.

Αναφορα (περι Χοντου) την οποια χρησιμοποιω συχνα, για να δειξω το κενο μεταξυ πραγματικων αξιων, κενης περιεχομενου πολυλογιας και ευαισθησιων... του τοπ τεν του μηνος...

Και περα απο το θρησκευτικο περιεχομενο αυτου του προβοκατορικου γεγονοτος...

Οι γυναικες (κατα χιλιαδες) που βιαστηκαν, δολοφονηθηκαν και βασανιστηκαν με απιστευτης ευρηματικοτητας βασανιστηρια, σε αυτη την αλητεια, (Αλητηριο Σουλτανο, αποκαλεσε και ο Παλαιολογος τον Μωαμεθ, στον τελευταιο λογο του), δεν αξιζουν ενα μνημοσυνο σε αυτον εδω τον χωρο υπερασπισης των ανα την ιστορια βαρβαρα κακοποιημενων γυναικων?...

Η μας επιασε το γεγονος πανου στο γουικεντ?...

Αυτα...

jane1978

# 20592 στις 30/5/2020
author
Αλλη χώρα

Σκοτεινός ο ρόλος των Ανθενωτικών,εντάξει,αλλά από όσο γνωρίζω δεν είχαν "σκοτωθεί" δα και οι τότε Δυτικοί να βοηθήσουν την Πόλη όπως ήλπιζαν/ανέμεναν οι τότε μενουμεευρωπαίοι "εκπρόσωποι της προόδου" Ενωτικοί (ωραία μας το φέρνει ο συντάκτης του άρθρου: οι ενωτικοί είναι οι προοδευτικοί, επομένως οι ανθενωτικοί είναι οι  καθυστερημένοι συντηρητικοί κλπ κλπ,τι μου θυμίζει ,τι μου θυμίζει).

( Εκπληκτικό πάντως το  γεγονός ότι ένα site όπως τα hoaxes δεν είναι  καθόλου μα καθόλου ουδέτερο πολιτικά/ιδεολογικά  ...επίσης δεν ξεχνώ τα πολλαπλά φάουλ του σε σημαντικά θέματα,όπως η πρεμούρα του να αποδείξει ότι η γλυφοσάτη της Monsanto δεν είναι καρκινογόνα και άλλα πολλά).

Να προσθέσω ότι κυκλοφορούν φήμες  πως κάποιοι Δυτικοί ηγεμόνες είχαν απαιτήσει  Μνημόνιο για να βοηθήσουν τους Βυζαντινούς απέναντι στους Τούρκους.(Εντάξει,αυτό το κυκλοφόρησα εγώ,αλλά ικανούς τους είχα)

Έχω μάλιστα την αμυδρή υποψία ότι οι Ανθενωτικοί (και   η πλειοψηφία των κατοίκων της Κωνσταντινούπολης ) "προτιμούσαν" το τούρκικο σαρίκι γιατί είχαν κάποιες μνήμες από  μια άλλη Άλωση που είχε προηγηθεί,το 1204,όταν οι "πολιτισμένοι/προοδευτικοί" Δυτικοί είχαν ρημάξει/ισοπεδώσει την Πόλη (μάλιστα μερικές κακές γλώσσες ισχυρίζονται ότι ήταν χειρότεροι και από τους Τούρκους το 1453).

Όσον αφορά τα περί παράδοσης της Πόλης τα ίδια τα  hoaxes αναφέρουν κατά λέξη:

Το σημαντικό είναι πως κάθε ισχυρισμός περί παράδοσης της Πόλης αγνοεί και έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τις λεπτομερείς αφηγήσεις των συγχρόνων της Άλωσης ιστορικών ,ακόμα και αυτών που, όπως ο Κριτόβουλος, δεν είναι παρά κόλακες του Πορθητή. Όλοι συμφωνούν στις γενικές γραμμές της πολιορκίας, πολέμου, άλωσης, σφαγής και διαρπαγής.Και όμως, σε μία περιοχή του κόσμου που οι λαοί της τόσο λατρεύουν τις θεωρίες συνωμοσίας και τις «άγνωστες αλήθειες» που δήθεν κρύβει το εκάστοτε σύστημα, οι αφηγήσεις στα πιο πάνω κείμενα κινδυνεύουν να δημιουργήσουν σχολή «άρνησης της Άλωσης». Δεν είναι λίγοι όσοι ,ιδίως μεταξύ των Ρωμιών (Πολιτών) στην Πόλη και τη διασπορά, τις διαδίδουν ως δήθεν ιστορική αλήθεια...

Αρέσει στο μέλος anassa_

jane1978

# 20593 στις 30/5/2020
author
Αλλη χώρα

Καααιιι συνεχίιιιζω...(όρεξη έχω απόψε)

"Προφανώς, το εύρημα περί «παράδοσης» της Πόλης είναι μία έξυπνη λύση που, στριμωγμένοι από τις περιστάσεις, οι πατριάρχες της εποχής επικαλέσθηκαν "λαδώνοντας" βεβαίως "μάρτυρες". Eνδέχεται όμως και το τέχνασμα να προέρχεται από την ίδια την Οθωμανική εξουσία, η οποία ζητά να "εκλογικεύσει", μπροστά σε μία αυξανόμενη αντίδραση της μουσουλμανικής πλειονότητας, τις πολιτικές επιλογές του Πορθητή και την απόκλιση από τη σαρία."

Πηγή: ellinikahoaxes.

Αρέσει στο μέλος anassa_

jane1978

# 20594 στις 30/5/2020
author
Αλλη χώρα

Επομένως δεν έχουμε Παράδοση αλλά Άλωση.

Αρέσει στο μέλος anassa_

DragonFall

# 20595 στις 30/5/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20584 από anassa_

Περνουν τον μαισαιωνα τους, μονο μην την πληρωσουμε εμεις. Δεν εχεις αδικο μονο που και μας μας ποναει η Πατριδα και η Ιστορια μας, οπως κ οι σαπιοι ηγετες μας μετα την αναγνωριση του νεου Ελληνικου Κρατους ας μην παμε κι αλλο πισω. 

Το ποσοστο των Τουρκων που μισουν την Ελλαδα δυστυχως ειναι πλειοψηφια ασχετου αιτιολογιας. Εχουν μια θρησκεια η οποια ειναι κατα των απιστων , ας ξεχωριζει το κορανι τις μονοθειστικες... στη φιλοσοφια τους δεν υπαρχει σεβασμος στην ανθρωπινη ζωη κ υποσταση κι αυτο πηγαζει απο την θρησκεια τους... 

Τι μπορει λοιπον να περιμενουμε απο αυτους ή μαλλον απο το 1/4 των μορφωμενων υπο διωγμο Τουρκων ;

Στη θρησκεία τους ισχύει ο,τι και στη χριστιανική (απο τις γραφές τους και τις γραφές της χριστιανικής μιλώ πάντα)

Στο θέμα ανεξιθρησκείας εντος Τουρκίας, είσαι λάθος. Το αντίθετο επιβεβαιώνουν οι πάμπολλες ορθόδοξες εκκλησίες μέσα στην κων/πολη που λειτουργούν κανονικά, σε εορταστικές μέρες έχουν κανονική πανήγυρη, ενίοτε κλέινουν δρόμοι για τις εκδηλώσεις, κανονικά όπως και σε μια χριστιανική πόλη. Ακόμα και στην περίοδο των χριστουγέννων, γιορτάζεις κανονικά τα χριστούγεννα απο δημόσιους χώρους μέχρι και στα σπίτια φίλων που κρατούν κάποια χριστουγεννιάτικα έθιμα, απο κοσμική καθαρά επιλογή, πχ στολίζουν δέντρο απλά οκ δεν έχουν χριστούλη και φάτνη μέσα εννοείται

Δεν είναι πλειοψηφία το ποσοστό τούρκων που μισούν την ελλάδα όπως λες. Οι τούρκοι που ζουν στην κεντρική και νοτια και ανατολική τουρκία, είναι πολύ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου και μετα βιας επιβιώνουν, φυσικά και θα μπορούσαν να μισήσουν οποιονδήποτε εύκολα όπως κάθε αμόρφωτος άνθρωπος, αλλά στις μεγάλες πόλεις Κων/πολη-Ιζμιρ-Μπόντρουμ κλπ, δεν υπάρχει μίσος προς καμία εθνικότητα γιατί απλά το εμπόριο και η επιχειρηματικότητα έχει δημιουργήσει δεσμούς που δεν χαλαλίζονται για καμία εθνικοφροσύνη-θετική ή αρνητική, και φυσικά ο κόσμος δεν ασχολείται μαυτά (ούτε οι έλληνες των περιοχών αυτών ούτε οι τούρκοι)

Αρέσει στα μέλη anassa_, jane1978

DragonFall

# 20596 στις 30/5/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20587 από Paralia48

δυστυχώς οι Τούρκοι της Γερμανιας ψηφίζουν 50% Ερντογάν.

Άλλος πόνος κι αυτός των μεταναστών. Το ίδιο συντηρητικοί με τους Έλληνες της Αμερικής. Άστα να πάνε

Και παραπάνω απο 50% θα μπορούσε ναναι (απ' όσους ξέρω εγω δηλαδή, τούρκους στη γερμανία)

Αρέσει στα μέλη Paralia48, jane1978

Megalodondas

# 20597 στις 31/5/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 742

Και πέφτουμε από τα σύννεφα πού τα Ήθη και οι νόμοι αμέσως παρακαπτονται με την πρώτη ευκαιρία.. Σίγουρα η βία, βία γεννά, όμως πόσο εύκολο να διαλυθούν τα προσχήματα.. Πόσο εύθραυστη η συνοχή της κοινωνίας μπροστά στην φυσική λειτουργία της επιβίωσης του καθενός και πόσο λεπτή σε φυσικές συνθήκες η ισορροπία της διεκδίκησης

Όλοι κλέφτες έγιναν 

Enikos

# 20598 στις 31/5/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οτιναναι...μια λεξη...

Αρέσει στο μέλος la-mer

jane1978

# 20599 στις 31/5/2020
author
Αλλη χώρα

Αυτό δεν το ήξερα/φανταζόμουν...

Τι σου κάνουν οι προκαταλήψεις (οι δικές μου)...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20595 από DragonFall

Το αντίθετο επιβεβαιώνουν οι πάμπολλες ορθόδοξες εκκλησίες μέσα στην κων/πολη που λειτουργούν κανονικά, σε εορταστικές μέρες έχουν κανονική πανήγυρη, ενίοτε κλέινουν δρόμοι για τις εκδηλώσεις, κανονικά όπως και σε μια χριστιανική πόλη. Ακόμα και στην περίοδο των χριστουγέννων, γιορτάζεις κανονικά τα χριστούγεννα απο δημόσιους χώρους μέχρι και στα σπίτια φίλων που κρατούν κάποια χριστουγεννιάτικα έθιμα, απο κοσμική καθαρά επιλογή, πχ στολίζουν δέντρο απλά οκ δεν έχουν χριστούλη και φάτνη μέσα εννοείται.

anassa_

# 20600 στις 31/5/2020
author

Με λαδωματα εις βαρος των Ελληνων υποδουλεμενων κ φτωχων, μην ξεχνιωμαστε, ειτε οι Κομνηνοι ειτε οι Παλαιολογοι λαδωναν τον σουλτανο για να ενθρονισει τον εκαστοτε πατριαρχη της προτιμησης της μιας ή της αλλης παραταξης.  Και τοτε τα ιδια σhκατα οι πολιτικοι ...  αλλα κ οι ταγοι της εκκλησιας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20593 από jane1978

Καααιιι συνεχίιιιζω...(όρεξη έχω απόψε)

"Προφανώς, το εύρημα περί «παράδοσης» της Πόλης είναι μία έξυπνη λύση που, στριμωγμένοι από τις περιστάσεις, οι πατριάρχες της εποχής επικαλέσθηκαν "λαδώνοντας" βεβαίως "μάρτυρες". Eνδέχεται όμως και το τέχνασμα να προέρχεται από την ίδια την Οθωμανική εξουσία, η οποία ζητά να "εκλογικεύσει", μπροστά σε μία αυξανόμενη αντίδραση της μουσουλμανικής πλειονότητας, τις πολιτικές επιλογές του Πορθητή και την απόκλιση από τη σαρία."

Πηγή: ellinikahoaxes.

Αρέσει στα μέλη DragonFall, jane1978
Δεν μπορείτε να απαντήσετε