Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

DragonFall

# 20621 στην 1/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 336
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 20617 από anassa_

Τα παραδειγματα ανθρωπιας με τους απλους ανθρωπους και των σχεσεων τους ειναι απειρα  και τα λενε οπου βρεθουν οι Ελληνες τουλαχιστον, οπως λενε και τα βασανιστηρια που περασαν τους βιασμους, τους σκοτωμους , τις χαμενες περιουσιες... 

Μια συγγενης μου, εξ αγχιστειας , απο Κυπρο ηταν μαθητρια στο γυμνασιο κατα την εισβολη περασαν πολλα ακομα εχει εφιαλτες . Ενας απο αυτους αρχισε οταν εμεινε εγκυος στο  πρωτο παιδι της. Παρολο που ειναι εδω στην Ελλαδα απο τοτε...ακομα κ τωρα...

βλεπει οτι την ξεκοιλαζουν κ σκοτωνουν το μωρο.

Σκέψου τώρα πώς μεγάλωσαν παιδιά απο μιξ γονείς...όπως εγω. Που έχουν ακούσει απο παππούδες για 

αγριότητες εκατέρωθεν, όπως πχ στο μικρασιατικό, και αναγκαστικά θωρακίζεσαι σε μια ουδέτερη ζώνη-ιστορικά πάντα- γιατί το συναίσθημά σου διχάζεται ανάμεσα σε ανθρώπους που δεν έχεις λόγο να τους αμφισβητήσεις.

Σ'αυτήν την περίπτωση, εκ συνθηκών και στοιχειώδους κριτικής σκέψης αλλά και ανθρωπιάς, τάσσεσαι (για μένα μιλώ τουλάχιστον), με το μέρος της ανθρώπινης ζωής, όποιας εθνικότητας. Και νομίζω εκεί είναι και 

η πραγματική αλήθεια. Το έγκλημα είναι έγκλημα όποιος κι αν το τέλεσε και η ανθρώπινη ζωή έχει αξία πέρα απο φυλές και έθνη.

Αρέσει στα μέλη alisida, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

jane1978

# 20622 στην 1/6/2020
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 674

Για ανάπτυξέ το Ντράγκον.

(Άντε,να μαθαίνουμε και τίποτα ενδιαφέρον.)

Παράθεση:
Σχόλιο # 20619 από DragonFall

Προσωπικά, δε αρέσει το οτι επι τουρκοκρατίας γέμισε η Ελλάδα εκκλησίες, αλλά ΄καποια στιγμή θα πούμε και γιατί γινόταν αυτό και με τι ανταλλάγματα (ανάμεσα φυσικά στη Μεγάλη Πύλη και τους χριστιανούς ιερείς).

Συνοπτικά θα πω, οτι χάρη στο κτίσιμο αυτών των εκκλησιών επι οθωμανικής, έχει η Ελληνική Ορθ Εκκλησία, πολλή απτην περιουσία της σήμερα.

Αρέσει στο μέλος anassa_

jane1978

# 20623 στην 1/6/2020
author
Αλλη χώρα

Έχεις δίκιο σε αυτό...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20620 από DragonFall

Στα της μικροπολιτικής ναι ισχύει, όπως και στην καθημερινότητα που έγραφα χτες, με την έννοια οτι ο κόσμος έχει την καθημερινότητά του, τις δουλειές του, τους φίλους του, δεν κάθεται να κοιτάζει την εθνικότητα του άλλου και το τι διακυβεύεται ανάμεσα σε 2 χώρες. Έχει τύχει ας πούμε να συνεργάζομαι με εθνικιστή Τούρκο, σκληροπυρηνικό ερντογανικό, ε δεν το ξερα. Φίλο μου δε θα μπορούσα να τον κάνω όπως δε θα καν και Έλληνα εθνικιστή, αλλά θέλω να πω, στα πλαίσια συναναστροφής "αναγκαστικής" και εργασιακής-κοινωνικής, δεν έχει πιστοποιητικό φρονημάτων. Στα υπόλοιπα που έχεις δυνατότητα επιλογής, κάνεις τις επιλογές σου

MadameShuShu40

# 20624 στις 2/6/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Επικό βίντεο.

Δύο ρατσιστικές  αμοιβάδες παρενοχλούν και, εντέλει συλλαμβάνουν έναν μαύρο αντρα, επειδή απλώς καπνίζει, και αφού του περνάνε χειροπεδες, ανακαλύπτουν ότι πρόκειται για πράκτορα του FBI.

https://youtu.be/exe_0cIle1w

Kristina_

# 20625 στις 2/6/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή
Απαντήσεις: 845

Μοιαζει εντελως ψευτικο  και λεω οτι ειναι ψευτικο

Παράθεση:
Σχόλιο # 20624 από MadameShuShu40

Επικό βίντεο.

Δύο ρατσιστικές  αμοιβάδες παρενοχλούν και, εντέλει συλλαμβάνουν έναν μαύρο αντρα, επειδή απλώς καπνίζει, και αφού του περνάνε χειροπεδες, ανακαλύπτουν ότι πρόκειται για πράκτορα του FBI.

https://youtu.be/exe_0cIle1w

jane1978

# 20626 στις 2/6/2020
author
Αλλη χώρα
Σε καταφύγιο κρύφτηκε ο Τραμπ...

Τι έγινε ρε παιδιά;

anassa_

# 20627 στις 2/6/2020
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.127

Ναι καταλαβαινω, ειναι ευχη κ καταρρα τη στιγμη που οι δυο πατριδες αλληλοσυγκρούνται ... 

Εσυ φαινεται ομως να θελεις να μαθεις την ιστορικη αληθεια κ ελπιζω να το κανεις. 

Φοβαμαι οτι αν ο πατερας σου ειναι Τουρκος μπορει να σου εχει μεταφερει καπως ηπια τα γεγονοτα, ελπιζω να ειναι δικαιος. 

Φοβαμαι ,την ωρα που ενα παιδι δυο πολιτισμων / πατριδων που συγκρουονται ακομα χειροτερα μπαινουν σε πολεμο , χρειαζεται / χρειαστει να επιλεξει μερια και να αποδειξει την πιστη του στην επιλογη του με μεγαλη σκληροτητα εναντι της αλλης "πατριδας" 

Ετσι καπως γινονται οι γενιτσαροι ... προσεχε αγαπημενε μου Dragon, παρε τους γονεις σου και φυγε ζησε ουδετερα σε αλλο τοπο. 

Φαινεται να εχεις μορφωση .Θα τα καταφερεις.

Παρε αγκαλια  τους αγαπημενους σου και τα ιερα των δυο πατριδων κ ζησε μακρια τους. 

Φοβαμαι τον Ερντογαν και τη μοιρα μας .

Να εισαι καλα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20621 από DragonFall

Σκέψου τώρα πώς μεγάλωσαν παιδιά απο μιξ γονείς...όπως εγω. Που έχουν ακούσει απο παππούδες για 

αγριότητες εκατέρωθεν, όπως πχ στο μικρασιατικό, και αναγκαστικά θωρακίζεσαι σε μια ουδέτερη ζώνη-ιστορικά πάντα- γιατί το συναίσθημά σου διχάζεται ανάμεσα σε ανθρώπους που δεν έχεις λόγο να τους αμφισβητήσεις.

Σ'αυτήν την περίπτωση, εκ συνθηκών και στοιχειώδους κριτικής σκέψης αλλά και ανθρωπιάς, τάσσεσαι (για μένα μιλώ τουλάχιστον), με το μέρος της ανθρώπινης ζωής, όποιας εθνικότητας. Και νομίζω εκεί είναι και 

η πραγματική αλήθεια. Το έγκλημα είναι έγκλημα όποιος κι αν το τέλεσε και η ανθρώπινη ζωή έχει αξία πέρα απο φυλές και έθνη.

SaltedCaramel

# 20628 στις 2/6/2020
author
Γυναίκα / 73 / Παντρεμένη
Αρμενία
Απαντήσεις: 65

Εψησα στο φουρνο ιμαμ μπαιλντι.

Φαγωθηκε η μανα μου, "βαλε ελαιολαδο" και "βαλε ελαιολαδο".

Ειδα και αποειδα, και εβαλα χαρτι αντικολλητικο κατω από τις μελιτζανες, αντι για ελαιολαδο.

Πηγαινει η μανα μου και το γυρναει στο γκριλ από μονη της και τωρα που εβγαλα το ταψι από τον φουρνο βλεπω πως στις ακρες εχει μαυρισει το αντικολλητικο χαρτι.

Ειναι για πεταμα οι μελιτζανες, ετσι?

Αρέσει στο μέλος jane1978

DragonFall

# 20629 στις 2/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20627 από anassa_

Ναι καταλαβαινω, ειναι ευχη κ καταρρα τη στιγμη που οι δυο πατριδες αλληλοσυγκρούνται ... 

Εσυ φαινεται ομως να θελεις να μαθεις την ιστορικη αληθεια κ ελπιζω να το κανεις. 

Φοβαμαι οτι αν ο πατερας σου ειναι Τουρκος μπορει να σου εχει μεταφερει καπως ηπια τα γεγονοτα, ελπιζω να ειναι δικαιος. 

Φοβαμαι ,την ωρα που ενα παιδι δυο πολιτισμων / πατριδων που συγκρουονται ακομα χειροτερα μπαινουν σε πολεμο , χρειαζεται / χρειαστει να επιλεξει μερια και να αποδειξει την πιστη του στην επιλογη του με μεγαλη σκληροτητα εναντι της αλλης "πατριδας" 

Ετσι καπως γινονται οι γενιτσαροι ... προσεχε αγαπημενε μου Dragon, παρε τους γονεις σου και φυγε ζησε ουδετερα σε αλλο τοπο. 

Φαινεται να εχεις μορφωση .Θα τα καταφερεις.

Παρε αγκαλια  τους αγαπημενους σου και τα ιερα των δυο πατριδων κ ζησε μακρια τους. 

Φοβαμαι τον Ερντογαν και τη μοιρα μας .

Να εισαι καλα.

χαχα

οχι δα! είμαι πια μεγάλος άνθρωπος, ούτε για τα μετόπισθεν δεν θα με θέλαν βρε Άνασσα! Πόσο μάλλον

για γενίτσαρο 

Οι γονείς μου κάνουν dolce vita τώρα στα γεράματα οπότε τους έχω αφήσει να ζουν το παραμύθι τους (πάντως σε ουδέτερους τόπου τριγυρνάνε, λίγο εξωτικούς, αλλά σίγουρα ουδέτερους χαχα). Οχι σοβαρά τώρα, αυτοί καλά τα βρήκαν μια ζωή μαζί δε μεχουν ανάγκη.

Θα σου πω κάτι μια που το χόμπι μου είναι η ιστορία. Δεν υπάρχουν ιστορικές αλήθειες, αυτή είναι μια

αρκετά κοντά στην πραγματικότητα, αλήθεια.

Και ο λόγος είναι οτι η ιστορία γράφεται απο τον κάθε φορά νικητή, ή εξωραϊζεται απο το κοινό λαϊκό αίσθημα, 

ή αλλάζει όταν κοπάσουν ή φύγουν απτη ζωή οι φωνές των μαρτύρων.

Στο συγκεκριμένο θέμα, εχω διαβάσει τόνους, αλλά όχι επειδή με έκαιγε για οικογενειακούς λόγους, αλλά για τον ίδιο λόγο που εχω καταπιαστεί και με ιστορία άλλων λαών, καθαρά απο ενδιαφέρον αναγνωστικό.

Η αλήθεια είναι σκορπισμένη και στις δυο μεριές. Ούτε η ιστορία που γνωρίζουν -απο τους επίσημους εκπαιδευτικούς φορείς-οι Τούρκοι είναι πιστή καταγραφή των γεγονότων, ούτε η ιστορία που διδάσκονται οι Έλληνες. Ο λόγος είναι το αυτονόητο που συμβαίνει σε όλες τις χώρες: πρέπει να εμφυσείται πατριωτικό αίσθημα στους πολίτες για να υπάρχει εθνική συνοχή για πολλούς λόγους που εξυπηρετούν τις δομές του κόσμου έτσι που είναι φτιαγμένος σήμερα.

(δε μιλώ για τα αυταπόδεικτα όπως οι 2 μεγάλες γενοκτονίες που έχουν τελεστεί απο την Τουρκία, όσο για γεγονότα με άλλο καταμερισμό δυνάμεων όπως το μικρασιατικό)

(Ο πατέρας μου συγκεκριμένα δεν είναι ο άνθρωπος που θα ασχοληθεί με την ιστορία. Ήταν πάντα ενα προβατάκι μακριά απολα, αρκεί να του χεις το ούζο και το μεζέ του στην ώρα του χαχαχαχαχα.

Οι μαρτυρίες που εχω όπως πολλοί έχουμε απο την οικογένεια, είναι και απο τις 2 μεριές, και περιλαμβάνουν περιστατικά ωμής βίας και απο τις δυο πλευρές, πράγμα που βρίσκω πολύ φυσικό όταν μιλάμε για εμπλεκόμενους σε πόλεμο-εκστρατεία με επιτιθέμενους, αμυνόμενους που εναλλάσσουν ρόλους κλπ.

Προσωπικά επειδή η κοσμοθεωρία μου απέχει πολύ απο πατριωτισμούς, όπως είπα και πριν, θα τάσσομαι πάντοτε με το μέρος της ανθρώπινης ζωής κάτω απο οποιαδήποτε σημαία βρίσκεται η προστασία της.

Πρακτικά και αν ήταν υποχρεωτικό να πιάσω όπλο σε περίπτωση σύρραξης, αναγκαστικά θα έπιανα το όπλο της πατρίδας στην οποία υπηρέτησα θητεία, ήτοι της Ελλάδας.

Θα έκανα όμως το παν για να το αποφύγω, γιατί ακριβώς, έχω δυο πατρίδες, που τις αγαπώ και τις κατακρίνω για τα στραβά τους και γιατί όσο ανατράφηκα στην Ελλάδα, άλλο τόσο έζησα και ζω και στην Τουρκία, έφαγα ψωμί απαυτήν, οπότε καταλαβαίνεις οτι το όπλο στα δικά μου χέρια δεν θα μπορούσε να χει ταυτότητα εθνική.

Αρέσει στα μέλη jane1978, anassa_

DragonFall

# 20630 στις 2/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20622 από jane1978

Για ανάπτυξέ το Ντράγκον.

(Άντε,να μαθαίνουμε και τίποτα ενδιαφέρον.)

Επιφυλάσσομαι να το κουβεντιάσουμε σε άλλη χρονική στιγμή όταν θα με δει το σπίτι μου και τα σκονισμένα μου βιβλία για να κάνω και ενα ξεγυρισμένο σκανάρισμα και επισύναψη πηγών να τα κουβεντιάσουμε όλοι μαζί γιατί πραγματικά έχει πολύ ψωμί!

DragonFall

# 20631 στις 2/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20628 από SaltedCaramel

Εψησα στο φουρνο ιμαμ μπαιλντι.

Φαγωθηκε η μανα μου, "βαλε ελαιολαδο" και "βαλε ελαιολαδο".

Ειδα και αποειδα, και εβαλα χαρτι αντικολλητικο κατω από τις μελιτζανες, αντι για ελαιολαδο.

Πηγαινει η μανα μου και το γυρναει στο γκριλ από μονη της και τωρα που εβγαλα το ταψι από τον φουρνο βλεπω πως στις ακρες εχει μαυρισει το αντικολλητικο χαρτι.

Ειναι για πεταμα οι μελιτζανες, ετσι?

Ντροπή το φαί του λιπόθυμου ιμάμη πάνω σε αντικολλητικό! Καλά σου λεγε η μάνα σου, ήθελε απλά λάδι και φούρνο. Γιατί όμως να τις πετάξεις? Λογικά ψήθηκαν μια χαρά. Το αντικολλητικό απλά άρπαξε γιατι κάπου ακουμπούσε μέσα στο φούρνο

Κάηκαν και οι μελιτζάνες?

Αρέσει στα μέλη jane1978, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

DragonFall

# 20632 στις 2/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20626 από jane1978
Σε καταφύγιο κρύφτηκε ο Τραμπ...

Τι έγινε ρε παιδιά;

Ειδα και κάτι λίστες που θέλω να πιστεύω οτι είναι fake news. Λίστες παιδόφιλων με συμμετοχή της βασιλικής οικογένειας της Αγγλίας, περιστατικά με μαρτυριες για τον Τραμπ κλπ

Μετα βιας κρατούσα τα μάτια μου ανοιχτά να το διαβάσω. Δεν ξέρω αν ευσταθεί, είναι υποτίθεται διαρροή πληροφοριών απο τους Ανώνυμους

anassa_

# 20633 στις 2/6/2020
author

Αφου γελασες μια χαρα ... 

Χαιρομαι για τους γονεις σου !  

Ποτε πηγες 46 καλε πωωω  μεγαλωσες    

Ας πουμε και για τους γενιτσαρους μια ακομα αληθεια πολλοι γονεις τοτε στη  τουρκοκρατουμενη χωρα μας παρακαλουσαν να παρουν τα παιδια τους για γενιτσαρους. Δεν ειναι δηλαδη αυτο που μαθαμε στο δημοτικο.

Οι Τουρκοι διαλεγαν τα δυνατα κ εξυπνα αγορια στα οποια εδιναν καλη μορφωση και στρατιωτικη εκπαιδευση ηταν επιλεκτο σωμα με καλο μισθο εχαιραν εκτιμησης και οι φτωχοι γονεις ηταν υπερηφανοι ... 

Το ιδιο και οι "λεβεντες" απο τα νησια μας, που λεμε μεχρι σημερα, στο ναυτικο αυτοι αν θυμαμαι... 

Εσυ πεστα  καλυτερα τωρα δεν ανοιγω βιβλια ...  

Παράθεση:
Σχόλιο # 20629 από DragonFall

χαχα

οχι δα! είμαι πια μεγάλος άνθρωπος, ούτε για τα μετόπισθεν δεν θα με θέλαν βρε Άνασσα! Πόσο μάλλον

για γενίτσαρο 

Οι γονείς μου κάνουν dolce vita τώρα στα γεράματα οπότε τους έχω αφήσει να ζουν το παραμύθι τους (πάντως σε ουδέτερους τόπου τριγυρνάνε, λίγο εξωτικούς, αλλά σίγουρα ουδέτερους χαχα). Οχι σοβαρά τώρα, αυτοί καλά τα βρήκαν μια ζωή μαζί δε μεχουν ανάγκη.

Θα σου πω κάτι μια που το χόμπι μου είναι η ιστορία. Δεν υπάρχουν ιστορικές αλήθειες, αυτή είναι μια

αρκετά κοντά στην πραγματικότητα, αλήθεια.

Και ο λόγος είναι οτι η ιστορία γράφεται απο τον κάθε φορά νικητή, ή εξωραϊζεται απο το κοινό λαϊκό αίσθημα, 

ή αλλάζει όταν κοπάσουν ή φύγουν απτη ζωή οι φωνές των μαρτύρων.

Στο συγκεκριμένο θέμα, εχω διαβάσει τόνους, αλλά όχι επειδή με έκαιγε για οικογενειακούς λόγους, αλλά για τον ίδιο λόγο που εχω καταπιαστεί και με ιστορία άλλων λαών, καθαρά απο ενδιαφέρον αναγνωστικό.

Η αλήθεια είναι σκορπισμένη και στις δυο μεριές. Ούτε η ιστορία που γνωρίζουν -απο τους επίσημους εκπαιδευτικούς φορείς-οι Τούρκοι είναι πιστή καταγραφή των γεγονότων, ούτε η ιστορία που διδάσκονται οι Έλληνες. Ο λόγος είναι το αυτονόητο που συμβαίνει σε όλες τις χώρες: πρέπει να εμφυσείται πατριωτικό αίσθημα στους πολίτες για να υπάρχει εθνική συνοχή για πολλούς λόγους που εξυπηρετούν τις δομές του κόσμου έτσι που είναι φτιαγμένος σήμερα.

(δε μιλώ για τα αυταπόδεικτα όπως οι 2 μεγάλες γενοκτονίες που έχουν τελεστεί απο την Τουρκία, όσο για γεγονότα με άλλο καταμερισμό δυνάμεων όπως το μικρασιατικό)

(Ο πατέρας μου συγκεκριμένα δεν είναι ο άνθρωπος που θα ασχοληθεί με την ιστορία. Ήταν πάντα ενα προβατάκι μακριά απολα, αρκεί να του χεις το ούζο και το μεζέ του στην ώρα του χαχαχαχαχα.

Οι μαρτυρίες που εχω όπως πολλοί έχουμε απο την οικογένεια, είναι και απο τις 2 μεριές, και περιλαμβάνουν περιστατικά ωμής βίας και απο τις δυο πλευρές, πράγμα που βρίσκω πολύ φυσικό όταν μιλάμε για εμπλεκόμενους σε πόλεμο-εκστρατεία με επιτιθέμενους, αμυνόμενους που εναλλάσσουν ρόλους κλπ.

Προσωπικά επειδή η κοσμοθεωρία μου απέχει πολύ απο πατριωτισμούς, όπως είπα και πριν, θα τάσσομαι πάντοτε με το μέρος της ανθρώπινης ζωής κάτω απο οποιαδήποτε σημαία βρίσκεται η προστασία της.

Πρακτικά και αν ήταν υποχρεωτικό να πιάσω όπλο σε περίπτωση σύρραξης, αναγκαστικά θα έπιανα το όπλο της πατρίδας στην οποία υπηρέτησα θητεία, ήτοι της Ελλάδας.

Θα έκανα όμως το παν για να το αποφύγω, γιατί ακριβώς, έχω δυο πατρίδες, που τις αγαπώ και τις κατακρίνω για τα στραβά τους και γιατί όσο ανατράφηκα στην Ελλάδα, άλλο τόσο έζησα και ζω και στην Τουρκία, έφαγα ψωμί απαυτήν, οπότε καταλαβαίνεις οτι το όπλο στα δικά μου χέρια δεν θα μπορούσε να χει ταυτότητα εθνική.

Αρέσει στα μέλη jane1978, DragonFall

anassa_

# 20634 στις 2/6/2020
author

Ειναι γεγονος στο σκανδαλο εχει εμπλακει ενας γιος της Ελισαβετ, τον οποιο και επαυσαν απο τα βασιλικα του καθηκοντα. Για τον τραμπ δεν ξερω, ολα ειναι πιθανα ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20632 από DragonFall

Ειδα και κάτι λίστες που θέλω να πιστεύω οτι είναι fake news. Λίστες παιδόφιλων με συμμετοχή της βασιλικής οικογένειας της Αγγλίας, περιστατικά με μαρτυριες για τον Τραμπ κλπ

Μετα βιας κρατούσα τα μάτια μου ανοιχτά να το διαβάσω. Δεν ξέρω αν ευσταθεί, είναι υποτίθεται διαρροή πληροφοριών απο τους Ανώνυμους

SaltedCaramel

# 20635 στις 2/6/2020
author
Αρμενία

Δεν καήκανε οι μελιτζάνες.

Απλα στην ακρη της μιας πλευρας ειχε μαυρισει το χαρτι.

Και σηκωσα τις 3 μελιτζανες, που ηταν σε εκεινη την πλευρα και ηταν από κατω το χαρτι σκουρο.

Δεν ειχε σκιστει το χαρτι, ουτε ας πουμε ειχε κανει τρυπα, αλλα ηταν μαυριδερό.

Εγω το αντικολλητικο χαρτι το εχω μονο για να τυλίγω το μωσαικο και οχι για το φουρνο και ετσι δεν ξερω αν επειδη μαυρισε δεν κανει να φαω τις μελιτζανες.

Απο την αλλη το ειχα ταραξει και στα πιπέρια και λεω μηπως φταιει αυτό μαζι με το σκουρο χρωμα της μελιτζανας  και σκουρυνε σε εκεινο το σημειο.

Δεν ξερω τι να κανω και πειναω ρε γαμωτο!

Παράθεση:
Σχόλιο # 20631 από DragonFall

Ντροπή το φαί του λιπόθυμου ιμάμη πάνω σε αντικολλητικό! Καλά σου λεγε η μάνα σου, ήθελε απλά λάδι και φούρνο. Γιατί όμως να τις πετάξεις? Λογικά ψήθηκαν μια χαρά. Το αντικολλητικό απλά άρπαξε γιατι κάπου ακουμπούσε μέσα στο φούρνο

Κάηκαν και οι μελιτζάνες?

DragonFall

# 20636 στις 2/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20634 από anassa_

Ειναι γεγονος στο σκανδαλο εχει εμπλακει ενας γιος της Ελισαβετ, τον οποιο και επαυσαν απο τα βασιλικα του καθηκοντα. Για τον τραμπ δεν ξερω, ολα ειναι πιθανα ...

Αηδία μόνο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20633 από anassa_

Αφου γελασες μια χαρα ... 

Χαιρομαι για τους γονεις σου !  

Ποτε πηγες 46 καλε πωωω  μεγαλωσες    

Ας πουμε και για τους γενιτσαρους μια ακομα αληθεια πολλοι γονεις τοτε στη  τουρκοκρατουμενη χωρα μας παρακαλουσαν να παρουν τα παιδια τους για γενιτσαρους. Δεν ειναι δηλαδη αυτο που μαθαμε στο δημοτικο.

Οι Τουρκοι διαλεγαν τα δυνατα κ εξυπνα αγορια στα οποια εδιναν καλη μορφωση και στρατιωτικη εκπαιδευση ηταν επιλεκτο σωμα με καλο μισθο εχαιραν εκτιμησης και οι φτωχοι γονεις ηταν υπερηφανοι ... 

Το ιδιο και οι "λεβεντες" απο τα νησια μας, που λεμε μεχρι σημερα, στο ναυτικο αυτοι αν θυμαμαι... 

Εσυ πεστα  καλυτερα τωρα δεν ανοιγω βιβλια ...  

Καλά τα λες, αυτό σημαίνει η λέξη λεβεντ (τεράστιος χαμός οι κοινές λέξεις που έχουν κάποιες αλλάξει σημασία εκατέρωθεν, ή έχουν κοινή ρίζα-λατινική-ξεκινώντας απο τα πιο πολλά έπιπλα και δωμάτια σπιτιού

DragonFall

# 20637 στις 3/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20635 από SaltedCaramel

Δεν καήκανε οι μελιτζάνες.

Απλα στην ακρη της μιας πλευρας ειχε μαυρισει το χαρτι.

Και σηκωσα τις 3 μελιτζανες, που ηταν σε εκεινη την πλευρα και ηταν από κατω το χαρτι σκουρο.

Δεν ειχε σκιστει το χαρτι, ουτε ας πουμε ειχε κανει τρυπα, αλλα ηταν μαυριδερό.

Εγω το αντικολλητικο χαρτι το εχω μονο για να τυλίγω το μωσαικο και οχι για το φουρνο και ετσι δεν ξερω αν επειδη μαυρισε δεν κανει να φαω τις μελιτζανες.

Απο την αλλη το ειχα ταραξει και στα πιπέρια και λεω μηπως φταιει αυτό μαζι με το σκουρο χρωμα της μελιτζανας  και σκουρυνε σε εκεινο το σημειο.

Δεν ξερω τι να κανω και πειναω ρε γαμωτο!

Δε σε καταλαβαίνω! Αφου οι μελιτζάνες είναι οκ απλά βγάλτες σε πιάτο και φάτε

agnwstos_Xi

# 20638 στις 3/6/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Μπαγκλαντές
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 181

Παράθεση:
Σχόλιο # 20568 από jane1978

Εν τω μεταξύ έχει αρχίσει και ξεφεύγει η κατάσταση στις ΗΠΑ...

Η άλλη Αμερική. Η διαχρονική προσπάθεια αποκλεισμού των Μαύρων και ο συστημικός ρατσισμός στις ΗΠΑ. Δημοσθένης Γκαβέας

google όλο το παραπάνω,γιατί αν βάλω σε υπερσύνδεσμο το άρθρο δε θα περάσει το σχόλιό μου

Κατατοπιστικότατο  άρθρο

Αρέσει στα μέλη jane1978, anassa_ και σε ακόμα 1 μέλος.

SaltedCaramel

# 20639 στις 3/6/2020
author
Αρμενία

Παράθεση:
Σχόλιο # 20637 από DragonFall

Δε σε καταλαβαίνω! Αφου οι μελιτζάνες είναι οκ απλά βγάλτες σε πιάτο και φάτε

Ετσι εκανα εν τελει.

Να εισαι καλα.

DragonFall

# 20640 στις 3/6/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20639 από SaltedCaramel

Ετσι εκανα εν τελει.

Να εισαι καλα.

Μπράβο! Μετά που το ξαναδιάβασα κατάλαβα οτι ίσως ανησύχησες για το υλικό του χαρτιού ψησίματος

και το τι θα άφησε πιθανώς στο φαγητό σου επειδή μαύρισε (αν ισχύει ,κακώς εξεπλάγην).

Μην το φοβάσαι πάντως. Ειναι απλό χαρτί ψησίματος, αντέχει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και δεν απελευ-

θερώνει ουσίες στο φαγητό.

Όταν πρωτοξεκίνησα να μαγειρεύω το χρησιμοποιούσα συχνότατα γιατί μου εξασφάλιζε οτι δεν θα καρβουνιάσω-κολλήσω το φαγητό στα σκεύη του φούρνου

Αρέσει στο μέλος anassa_
Δεν μπορείτε να απαντήσετε