Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

Paralia48

# 20641 στις 3/6/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.626
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 20639 από SaltedCaramel

Ετσι εκανα εν τελει.

Να εισαι καλα.

μελιτζάνες δίχως λάδι;

Αρέσει στα μέλη jane1978, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 20642 στις 3/6/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.630

Κάτι σαν μαγιω χωρίς παραλία ε ??

Παράθεση:
Σχόλιο # 20641 από Paralia48

μελιτζάνες δίχως λάδι;

Αρέσει στα μέλη jane1978, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Paralia48

# 20643 στις 3/6/2020
author
Αλλη χώρα

Οι μελιτζάνες είναι το <<καλό>> μου φαγητό.Το γραφω και στο προφίλ μου ντε!

Απλά η γεύση της μελιτζάνας με τρελλαίνει. Αυτή η ελαφριά πικρίλα, η έντονη μυρωδιά...μμμ

Αλλά έχει μερικά εδέσματα που πάει μαζί, παντρεμένη ας πούμε, ή τουλάχιστο εμένα μ αρέσει έτσι.

Ελαιόλαδο μπόλικο, όχι οικονομία, όχι δίαιτα και σκόρδο επίσης μπόλικο! α και αλατοπίπερο.

Εμένα μ αρεσει και με ρίγανη και με πολλά άλλα (μαϊντανό,θυμάρι , παπρικα) αλλά όλα τα άλλα είναι προαιρετικά και αναλόγως τη συνταγή. Αλλά το λάδι και το σκόρδο ειναι κανόνας...

α όχι, έχω μια εξαίρεση  στο μουσακά. Εκεί δε βάζω λάδι, γιατί είναι ο κιμάς που έχει λίπος

Αρέσει στα μέλη jane1978, anassa_ και σε ακόμα 3 μέλη.

SaltedCaramel

# 20644 στις 3/6/2020
author
Γυναίκα / 73 / Παντρεμένη
Αρμενία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 58

Παράθεση:

μελιτζάνες δίχως λάδι;

Εβαλα δυο κουταλακια  ελαιολαδο μεσα σε κάθε μελιτζανα πριν τις ψησω σκετες..

Ξερεις στις χαραγματιές τους.

Ειχε και η γεμιση ελαιολαδο.

Απλα δεν ηθελα να βαλω στο ταψι,που τις εψησα αρχικα σκετες τις μελιζανες.

Μετα τους εβαλα γεμιση και φετουλα τριμμενη.

Εβγαλα το αντικολλητικο χαρτι και εβαλα χυμα μεσα στο ταψι μαζι με τις μελιτζανες που περισεψαν και την γεμιση που εμεινε και τα εψησα παλι.

Για την ιστορια η συνταγή του Ακη λεει να βαλουμε κυμινο, εμενα μου τελειωσε και εβαλα μπολικο πιπερι και δυοσμο, όπως η γιαγια μου.

Εγινε πολύ αρωματικο..

Αρέσει στα μέλη jane1978, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

anassa_

# 20645 στις 3/6/2020
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.127

SaltedCaramel εισαι to Bellezακι  μηπως ...    παντως δικιο εχουν δεν γινεται  με λιγοστο ελαιολαδο ... χανει 

Παράθεση:
Σχόλιο # 20644 από SaltedCaramel

Εβγαλα το αντικολλητικο χαρτι και εβαλα χυμα μεσα στο ταψι μαζι με τις μελιτζανες που περισεψαν και την γεμιση που εμεινε και τα εψησα παλι.

Για την ιστορια η συνταγή του Ακη λεει να βαλουμε κυμινο, εμενα μου τελειωσε και εβαλα μπολικο πιπερι και δυοσμο, όπως η γιαγια μου.

Εγινε πολύ αρωματικο..

Αρέσει στα μέλη jane1978, SaltedCaramel και σε ακόμα 2 μέλη.

anassa_

# 20646 στις 3/6/2020
author

Τα εχουμε ξαναπει νομιζω ... εγω προτιμω να μη φαω καθολου μουσακα  ή διαιτα διαιτα ή μουσακα ,  μουσακα ΟΜΩΣ  

Παράθεση:
Σχόλιο # 20643 από Paralia48

Οι μελιτζάνες είναι το <<καλό>> μου φαγητό.Το γραφω και στο προφίλ μου ντε!

Απλά η γεύση της μελιτζάνας με τρελλαίνει. Αυτή η ελαφριά πικρίλα, η έντονη μυρωδιά...μμμ

Αλλά έχει μερικά εδέσματα που πάει μαζί, παντρεμένη ας πούμε, ή τουλάχιστο εμένα μ αρέσει έτσι.

Ελαιόλαδο μπόλικο, όχι οικονομία, όχι δίαιτα και σκόρδο επίσης μπόλικο! α και αλατοπίπερο.

Εμένα μ αρεσει και με ρίγανη και με πολλά άλλα (μαϊντανό,θυμάρι , παπρικα) αλλά όλα τα άλλα είναι προαιρετικά και αναλόγως τη συνταγή. Αλλά το λάδι και το σκόρδο ειναι κανόνας...

α όχι, έχω μια εξαίρεση  στο μουσακά. Εκεί δε βάζω λάδι, γιατί είναι ο κιμάς που έχει λίπος

Αρέσει στα μέλη jane1978, la-mer και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 20647 στις 3/6/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 20646 από anassa_

Τα εχουμε ξαναπει νομιζω ... εγω προτιμω να μη φαω καθολου μουσακα  ή διαιτα διαιτα ή μουσακα ,  μουσακα ΟΜΩΣ  

δηλαδή;

Τις τηγανίζεις; Ή τις λαδώνεις;

Εγώ τις κάνω όπως το μπελεζάκι που λες, μισή ώρα στο φούρνο σκέτες, χωρίς λαδόκολα,απλά λαδώνω με πινέλο το ταψί λίγο

Αρέσει στο μέλος alisida

anassa_

# 20648 στις 3/6/2020
author

Τις τηγανιζω  καλε, αλλα τις αφηνω την νυχτα σε σουρωτηρι κ φευγει το λαδι ... αλλιως δεν μου αρεσει μου φαινεται ανοστο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20647 από Paralia48

δηλαδή;

Τις τηγανίζεις; Ή τις λαδώνεις;

Εγώ τις κάνω όπως το μπελεζάκι που λες, μισή ώρα στο φούρνο σκέτες, χωρίς λαδόκολα,απλά λαδώνω με πινέλο το ταψί λίγο

Αρέσει στα μέλη jane1978, Paralia48

squirrel1968

# 20649 στις 3/6/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

κ εγω ετσι της κανω...οποτε δεν εχουν πολλα λαδια...οτι βγαλουν μονο...κ βγαινουν κ κριτσανιστες...

κ για το μουσακα...επισης ετσι...

Παράθεση:

μελιτζάνες δίχως λάδι;

Παράθεση:
Σχόλιο # 20644 από SaltedCaramel

Εγινε πολύ αρωματικο..

hns1602

# 20650 στις 3/6/2020
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.636

Λίγος σεβασμός στη νεολαία δε βλάπτει... και το γράφω εδώ επειδή δεν είναι μόνο ένα το θέμα στο οποίο κράζουν νεαρό θεματοθέτη...

Είναι εύκολο να κατηγορούμε το ασύντακτο ή ανορθόγραφο κείμενο, λες και είναι χειρότερο από την βλακώδη σεντονιάδα της αποχαύνωσης του καθενός εδώ μέσα...

Αυτή η νεολαία είναι πολύ πιο άξια από τη δική μας, επειδή καλείται να ανταπεξέλθει σε πολύ δύσκολες καταστάσεις... μισό εκατομμύριο νέοι άνθρωποι έχουν μεταναστεύσει... κι οι υπόλοιποι δίνουν το δικό τους αγώνα εδώ... δεν κάθισαν να ροκανίζουν τα λεφτά των γονιών τους όπως έκαναν άπειροι της δικής μας γενιάς (σημερινοί 40+, 50+), επειδή δεν έβρισκαν την "κατάλληλη" δουλειά κομμένη και ραμμένη στα μέτρα τους...

Ας αναλογιστούν οι άμεμπτοι (γελάνε κι οι πέτρες) ότι αυτά τα παιδιά δουλεύουν για 200, 300, 400 ευρώ για να τσεπώνουν αυτοί τα επιδόματά τους... ασκώντας κριτική... και κοροϊδεύοντας αυτό που αυτοί δε θα γίνουν ποτέ... αξιοπρεπείς άνθρωποι... 

Αρέσει στα μέλη jane1978, anassa_ και σε ακόμα 3 μέλη.
I want a perfect body... I want a perfect soul...

Heptamer

# 20651 στις 3/6/2020
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.276

Καθε "κατηγορουμενος" / κατατρεγμενος νεος (οφειλει να) δικαιουται  σαφως ικανης υπερασπισης δια ενος αμεμπτου (σικ) πλην (αν)αξιοπρεπους χασοδικη. Ολως τυχαιως, της 40+ γενιας βεβαια - αυτης της αμαρτωλης! Οποία παραδοξοτης! 

Ευτυχως βεβαια,  τις αδικοπραξιες τις αξιολογει η  ανεξαρτητος / αμεμπτος δικαστικη / κοινωνικη Εδρα που δε γνωριζει απο βολικη μετατοπιση ευθυνων / φταιξιματος,  που δε δαιμονοποιει / ενοχοποιει την οποια προσωπικη πορεια, 

και οχι μια  τυπου "Παππικη" τετοια που, ελεω επιλεκτικης τυφλοτητας / μεροληψιας, δινει μαζικα αθωωτικα συγχωροχαρτια,  κλεινοντας τα ματια στις αμαρτιες. 

Ο αποπροσανατολισμος απο την ουσια του πραγματος μεσω της μετακυλισης ευθυνων, του πεταγματος της μπαλας  στην εξεδρα, υπηρξε ανεκαθεν βολικη "υπερασπιστικη" γραμμη δια πασαν  νοσον / μαΤακιαν / αμαρτιαν ολων αυτων που ενδοκρυφιως θα ηθελαν να ειναι ισως κι εκεινοι οιονει Ιζνογκουντηδες - αλλα η ατιμη κενωνια που αλλους τους ανεβαζει κι αλλους τους πεταει στα ταρταρα δε λαδωθηκε απο το συμπαν του Κοελιο. 

Γελαν οι πετρες, μειδιουν κι οι δικαστες με την ελλειψη φαντασιας και την υποκρισια  των χασοδικων.

Αρέσει στο μέλος la-mer

MadameShuShu40

# 20652 στις 4/6/2020
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.429

Πώς πρέπει να δούμε σωστά τις κοινωνικές και ιδεολογικοπολιτικές νόρμες μίας κοινωνίας:

Άλλο το να είσαι ένας επώνυμος και ευκατάστατος μαύρος με παιδεία, άλλο το να είσαι ένας ευκατάστατος μαύρος χωρίς παιδεία, άλλο το να είσαι ένας μαύρος φτωχός, ανώνυμος από τα γκέτο.

Ο τρόπος αντιμετώπισης αλλά και η κοινωνιολογική νόρμα που επικρατούν γύρω από τις Χ μειονότητες ή ομάδες ανθρώπων δεν είναι μόνο το χρώμα, η φυλή αλλά και το στάτους.

Τα δε προβλήματα ρατσισμού εντοπίζονται συνήθως όταν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους χρώματος χωρίς στάτους εν αντιθέσει με τους λευκούς χωρίς στάτους.

Για τους 2ους ποτέ δεν έπαιξε ρόλο ούτε κρίνονται λόγω χρώματος. Και οι 2 αυτές κατηγορίες έχουν προβλήματα στην καθημερινότητα τους.

Η διαφορά τους όμως είναι ότι στη 2η περίπτωση το να είσαι ένας φτωχός λευκός χωρίς παιδεία το χρώμα δεν ήταν ποτέ κριτήριο αλλά περισσότερο προνόμιο σε σχέση με την 1η περίπτωση.

Κάτι που αποδεικνύει ότι τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις υπάρχουν στον πολιτισμό μας παρόλο που έχουμε νόμους που επιβάλλουν το αντίθετο.

Αυτό ακριβώς δικαιώνει όλους όσοι επιμένουν για (πολιτικές και νομοθετήματα) pro-affirmative action policies.

Όταν βελτιώνεται το στάτους μειώνεται και ο ρατσισμός. Γιατί το στάτους δίνει ορατότητα και εξοικειώνεται η ευρύτερη κοινωνία με την εικόνα που ελαχιστοποιεί την προκατάληψη.

Από τον τοίχο αγαπημένου φίλου.

Αρέσει στα μέλη jane1978, 26-29-31

MadameShuShu40

# 20653 στις 4/6/2020
author

Σχόλιο #20651

Κύριε Βελτσο, βγείτε από τον Επταήμερο!!!

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, 26-29-31

achinos

# 20654 στις 4/6/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.767

Παράθεση:
Σχόλιο # 20653 από MadameShuShu40

Σχόλιο #20651

μηηη καλέ σουσούκα! αν βγει ποιος ξέρει που θα μπει μετά!

(τουλ. τώρα ξέρουμε πού είναι)

Αρέσει στα μέλη jane1978, MadameShuShu40 και σε ακόμα 2 μέλη.

Heptamer

# 20655 στις 4/6/2020
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.276

Μια χαρα περναει (μου ειπε)  μαζι μου. 

Οποιος θελει να τον δανειστει για λιγο  ωστοσο, ας το αιτηθει. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 20653 από MadameShuShu40

Σχόλιο #20651

agnwstos_Xi

# 20656 στις 4/6/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Μπαγκλαντές
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 110
  respect  για τον τρόπο που τοποθετείται ο δικηγόρος του Βασίλη Δημάκη στην ΕΡΤ

https://www.youtube.com/watch?v=Uji3mGms2KA

Αρέσει στα μέλη jane1978, oytwswste και σε ακόμα 1 μέλος.

MadameShuShu40

# 20657 στις 4/6/2020
author

Τέτοια αυτογνωσία για ονομασία κόμματος δεν είχε ματαυπαρξει στο παρελθόν.

"Έλληνες Γ.Τ Π.".

Η μετάφραση για το αρτικολεξο, δική σας!!!

Το μέλος MadameShuShu40 έχει επισυνάψει το αρχείο: FB_IMG_1591275108469.jpg (42.32KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 22 φορές
Αρέσει στο μέλος jane1978

SaltedCaramel

# 20658 στις 4/6/2020
author
Αρμενία

Παράθεση:
Σχόλιο # 20657 από MadameShuShu40

Τέτοια αυτογνωσία για ονομασία κόμματος δεν είχε ματαυπαρξει στο παρελθόν.

"Έλληνες Γ.Τ Π.".

Η μετάφραση για το αρτικολεξο, δική σας!!!

Aμα κανω την μεταφραση θα (υπερ)λογοκριθώ και δεν πρόκειται να βγω από την προεγκριση μεχρι το επομενο κυμα κορονοιου.

Αρέσει στο μέλος jane1978

SaltedCaramel

# 20659 στις 4/6/2020
author
Αρμενία

Παραλια, στην καραντινα ετρωγα νυχθημερόν.

Εφτιαχνα γλυκα μερα παρα μερα, εδινα στους συγγενείς γειτονες αλλα ετρωγα και εγω.

Εντωμεταξύ εχω και λατρεια στην pasta κάθε λογής και δεν είναι καλος συνδυασμος.

Στο λεω εγω και θελω να με πιστεψεις.

Οποτε τωρα, οπου μπορω, περιορίζω το λαδι, όταν θελω να φαω παστα αμυγδαλου τρωω κανενα μηλο τιγκα στην κανελλα , αντι για κολοκυθάκια τηγανητα , βραζω λαχανικα και κανω σουπες βελουτέ, που τραβιόντουσαν τωρα με την  ψυχρουλα.

Μαζευω τα ασυμμάζευτα δηλαδή.

Δε θα 'θελα να πω κατι άλλο.

Παράθεση:

μελιτζάνες δίχως λάδι;

Αρέσει στα μέλη jane1978, anassa_

anassa_

# 20660 στις 4/6/2020
author

Οι σουπες ειναι υπεροχη λυση οταν κανουμε διατροφη , τα λαχανικα ψητα με μπαλσαμικο κ μυρωδικα, τι να γινει οταν ερχεται η ωρα για "ραψιμο του στοματος "... ερχεται, οποτε ο,τι σε καλυπτει κανεις Salded .

Το αλατακι με τη ζεστη ή την πολλη γυμναστικη δεν το παραλειπουμε, νερο πηγης ανθρακουχο αντι αναψυκτικων zero .

καλη επιτυχια!!! 

πρωινο ροφημα με κανελλα Κευλανης κ λιγες σταγονες λεμονι 

Παράθεση:
Σχόλιο # 20659 από SaltedCaramel

Παραλια, στην καραντινα ετρωγα νυχθημερόν.

Εφτιαχνα γλυκα μερα παρα μερα, εδινα στους συγγενείς γειτονες αλλα ετρωγα και εγω.

Εντωμεταξύ εχω και λατρεια στην pasta κάθε λογής και δεν είναι καλος συνδυασμος.

Στο λεω εγω και θελω να με πιστεψεις.

Οποτε τωρα, οπου μπορω, περιορίζω το λαδι, όταν θελω να φαω παστα αμυγδαλου τρωω κανενα μηλο τιγκα στην κανελλα , αντι για κολοκυθάκια τηγανητα , βραζω λαχανικα και κανω σουπες βελουτέ, που τραβιόντουσαν τωρα με την  ψυχρουλα.

Μαζευω τα ασυμμάζευτα δηλαδή.

Δε θα 'θελα να πω κατι άλλο.

Αρέσει στα μέλη jane1978, SaltedCaramel
Δεν μπορείτε να απαντήσετε