Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

MiltosRNLI1930

# 20701 στις 10/6/2020
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.250
'Aρεσαν+: 0%

Eγω την ποιοτητα που σε διακρινει την ειχα καταλαβει απο την αρχη .Μονο στα γλυκα μου τη σπας που διαλεγεις φωτο απο συνοικιακα ζαχαροπλαστεια 8ης κατηγοριας που σκεπαζουν οι μανταμιτσες με κουνουπιερες για τις μυγες

Παράθεση:
Σχόλιο # 20697 από jane1978

Κορούλες κορωνιασμένες   "καλών" οικογενειών κάνουν παρτάκια για να γιορτάσουν την επιστροφή τους από τα Λονδίνα,γράφοντας στα ακριβά υποδήματά τους την καραντίνα στην οποία έπρεπε να μπουν για 14 μερούλες.

Ζευγάρια κορωνιασμένα επιστρέφουν στα πάτρια εδάφη γράφοντας και αυτά στα υποδήματά τους την υποχρεωτική καραντίνα...

Πολλοί δεν φοράνε μάσκα στα ΜΜΜ και σε κλειστούς χώρους... πλακώνουν και στο ξύλο τον οδηγό του λεωφορείου άμα λάχει να ούμ, διότι "ποιος είσαι εσύ ρε μ@λ@κ@ που θα μου πεις να βάλω μάσκα"...όχι,δίκιο έχουν...χαλάει και το look ρε γμτ με την παλιομάσκα...

Πού να αριβάρουν και οι τουρίστ ,χωρίς τεστ και καραντίνες εννοείται...

Αλλά όλα αυτά δεν μας  ενδιαφέρουν κυρία μου,διότι μόνο στις διαδηλώσεις κολλάς τον κορωνογιό, ααα και στις πλατείες, αμ πώς...ααα , και από τους μετανάστες...

Ας πάω να κουρευτώ καλού κακού.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

jane1978

# 20702 στις 10/6/2020
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 675

Κάνω οικονομία για τις δύσκολες μέρες που έρχονται κύριε Μίλτο μας!

Παράθεση:
Σχόλιο # 20701 από MiltosRNLI1930

Μονο στα γλυκα μου τη σπας που διαλεγεις φωτο απο συνοικιακα ζαχαροπλαστεια 8ης κατηγοριας που σκεπαζουν οι μανταμιτσες με κουνουπιερες για τις μυγες

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

hornet19

# 20703 στις 11/6/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 634
Διάβασα κάπου, μη με ρωτήσετε που, δεν επιτρέπει και παράθεση λινκ ο κανονισμός, ότι, λέει, αν κάνετε μια ζωή αρνητικές σκέψεις κι έχετε άγχος για το αύριο (ποιό αύριο τώρα με την πανδημία ), εκτός ότι λόγω κακής πίεσης αποκτάτε λογικά καρδιολογικά, έχετε λέει, και τάση προς αλτσχάιμερ τον "χειμώνα" της ζωής, γιατί συσσωρεύονται κακής ποιότητας συστατικά εκεί κάπου στον εγκέφαλο...

... Και έχω αρχισει και ξεχνάω γμτ μου
Αρέσει στο μέλος jane1978

Sourya

# 20704 στις 11/6/2020
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.881

Αντε βρε κερναω γκουρμεδιες

Παράθεση:
Σχόλιο # 20701 από MiltosRNLI1930

Eγω την ποιοτητα που σε διακρινει την ειχα καταλαβει απο την αρχη .Μονο στα γλυκα μου τη σπας που διαλεγεις φωτο απο συνοικιακα ζαχαροπλαστεια 8ης κατηγοριας που σκεπαζουν οι μανταμιτσες με κουνουπιερες για τις μυγες

Το μέλος Sourya έχει επισυνάψει το αρχείο: 219e046d1d91808b097d2f62ad0ec0ca.jpg (119.85KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 58 φορές
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

MiltosRNLI1930

# 20705 στις 11/6/2020
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Aυτα τα τριγωνα Πανοραματος και ολα τα σερμπετοειδη που τρεχουν τα ζουμια στα παπουτσια τα οποια τα φορτωνουν σε τριαξωνικα και τα κατεβαζουν στην Αθηνα εγω δεν τα γουσταρω .Ειναι τα γλυκα του οχλου .Κατι καλυτερο δηλαδη απο την παγωμενη μπουγατσα που κρατανε οι τουριστες με το σακιδιο στην πλατη στο σταθμο ΚΤΕΛ.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, jane1978

jane1978

# 20706 στις 11/6/2020
author
Αλλη χώρα
Εγώ πάλι άμα έχω λιγούρες τρώω γλυκά και από τα χεράκια της πεθεράς.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, anassa_

jane1978

# 20707 στις 11/6/2020
author
Αλλη χώρα

Μερικές φορές είναι και κατάρα να μην ξεχνάς.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20703 από hornet19
Διάβασα κάπου, μη με ρωτήσετε που, δεν επιτρέπει και παράθεση λινκ ο κανονισμός, ότι, λέει, αν κάνετε μια ζωή αρνητικές σκέψεις κι έχετε άγχος για το αύριο (ποιό αύριο τώρα με την πανδημία ), εκτός ότι λόγω κακής πίεσης αποκτάτε λογικά καρδιολογικά, έχετε λέει, και τάση προς αλτσχάιμερ τον "χειμώνα" της ζωής, γιατί συσσωρεύονται κακής ποιότητας συστατικά εκεί κάπου στον εγκέφαλο...

... Και έχω αρχισει και ξεχνάω γμτ μου

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, hornet19 και σε ακόμα 1 μέλος.

la-mer

# 20708 στις 11/6/2020
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 382

αυτά τρώγονται στον τόπο τους, καρδιά μου!

Παράθεση:
Σχόλιο # 20705 από MiltosRNLI1930

Aυτα τα τριγωνα Πανοραματος και ολα τα σερμπετοειδη που τρεχουν τα ζουμια στα παπουτσια τα οποια τα φορτωνουν σε τριαξωνικα και τα κατεβαζουν στην Αθηνα εγω δεν τα γουσταρω .

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, hornet19 και σε ακόμα 2 μέλη.

Paralia48

# 20709 στις 11/6/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.626

Παράθεση:
Σχόλιο # 20706 από jane1978
Εγώ πάλι άμα έχω λιγούρες τρώω γλυκά και από τα χεράκια της πεθεράς.

μάλιστα, τώρα μάθαμε ότι έχεις ελληνίδα πεθερά.

Στα παίρνουμε λίγα λίγα

Paralia48

# 20710 στις 11/6/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 20705 από MiltosRNLI1930

Aυτα τα τριγωνα Πανοραματος και ολα τα σερμπετοειδη που τρεχουν τα ζουμια στα παπουτσια τα οποια τα φορτωνουν σε τριαξωνικα και τα κατεβαζουν στην Αθηνα εγω δεν τα γουσταρω .Ειναι τα γλυκα του οχλου .Κατι καλυτερο δηλαδη απο την παγωμενη μπουγατσα που κρατανε οι τουριστες με το σακιδιο στην πλατη στο σταθμο ΚΤΕΛ.

τι γλυκά σ΄αρέσουν εσένα Μίλτο;

Σοροπιαστά γενικά δε σ΄αρέσουν; Έχεις φάει σοροπιαστό δίπλα στη θαλασσα και μετά να πλύνεις τα σοροπιασμένα δάχτυλα και τα σοροπιασμένα χείλη σου (και μουστάκια) στο θαλασσινό νερό;  

Δοκίμσέ το   !

.

MiltosRNLI1930

# 20711 στις 11/6/2020
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Οτι πεις Εσυ γλυκια μου ! Χαλαω εγω χατηρι .

Παράθεση:
Σχόλιο # 20708 από la-mer

Αρέσει στα μέλη la-mer, hornet19 και σε ακόμα 1 μέλος.

MiltosRNLI1930

# 20712 στις 11/6/2020
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Αυτο που με εστελνε ηταν η πουτιγκα της Μασκωτιτσας .Απο τοτε που εκλεισε εχω μελαγχολησει .Ζαχαροπλαστειο 3 γενεων  που εκλεισε γιατι οι νεοπλουτοι ηθελαν αγλυκα γλυκα χωρις βουτυρα .Εγω τα γλυκα τα τρωω με το κουταλι της σουπας γιατι ειμαι αδυνατος κι΄οταν πανε στο μουστακι ξερω πολυ καλα την τεχνη απο πολυ μικρος !

Παράθεση:
Σχόλιο # 20710 από Paralia48

τι γλυκά σ΄αρέσουν εσένα Μίλτο;

Σοροπιαστά γενικά δε σ΄αρέσουν; Έχεις φάει σοροπιαστό δίπλα στη θαλασσα και μετά να πλύνεις τα σοροπιασμένα δάχτυλα και τα σοροπιασμένα χείλη σου (και μουστάκια) στο θαλασσινό νερό;  

Δοκίμσέ το   !

.

Αρέσει στο μέλος Paralia48

hornet19

# 20713 στις 11/6/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20708 από la-mer

... όπως τα τρίγωνα Πανοράματος;

Αρέσει στα μέλη jane1978, la-mer και σε ακόμα 1 μέλος.

hornet19

# 20714 στις 11/6/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 20712 από MiltosRNLI1930

Αυτο που με εστελνε ηταν η πουτιγκα της Μασκωτιτσας .Απο τοτε που εκλεισε εχω μελαγχολησει .Ζαχαροπλαστειο 3 γενεων  που εκλεισε γιατι οι νεοπλουτοι ηθελαν αγλυκα γλυκα χωρις βουτυρα .Εγω τα γλυκα τα τρωω με το κουταλι της σουπας γιατι ειμαι αδυνατος κι΄οταν πανε στο μουστακι ξερω πολυ καλα την τεχνη απο πολυ μικρος !

Τώρα μάθαμε ότι έχει μουστάκι

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

MiltosRNLI1930

# 20715 στις 11/6/2020
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Αφου ρε κολλητε το γραφω στο προφιλ ( Αποικιακο μουστακι και λεπτα μακρυα δαχτυλα ) Τοσα χρονια με γνωριζεις !

Παράθεση:
Σχόλιο # 20714 από hornet19

Τώρα μάθαμε ότι έχει μουστάκι

Αρέσει στα μέλη Paralia48, jane1978 και σε ακόμα 2 μέλη.

MadameShuShu40

# 20716 στις 11/6/2020
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.429

Κοιτάξτε τι γλυκιά εικόνα:

Η λευκή αριστοκράτισσα φροντίζει στοργικά τον άρρωστο μαύρο σκλάβο σαν να ήταν παιδί της, για να γίνει γρήγορα καλά και να συνεχίσουν τη χαρούμενη ζωή τους στη φυτεία όλοι μαζί σα μια αγαπημένη οικογένεια.

Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, είναι βιβλίο Ιστορίας της Α' Γυμνασίου που διδασκόταν στην πολιτεία της Βιρτζίνια μέχρι και τη δεκαετία του 1970. Το κείμενο στην ίδια σελίδα έγραφε:"Υπήρχε ένας ισχυρός δεσμός μεταξύ του σκλάβου και του αφεντικού επειδή ο καθένας εξαρτιόταν από τον άλλο 

Το  σύστημα της δουλείας απαιτούσε ο κύριος να φροντίζει τον σκλάβο στην παιδική ηλικία, στην ασθένεια και στα γηρατειά. Ο σεβασμός που είχαν ο αφέντης και ο σκλάβος ο ένας για τον άλλο έκανε τη ζωή της φυτείας ευτυχισμένη και ευημερούσα."

Δεν ήταν τυχαίο όλο αυτό, ούτε εξαίρεση στον κανόνα. Ήταν μέρος του αφηγήματος των Νοτίων για το πώς μπλέχτηκαν στις εσωτερικές τους υποθέσεις χωρίς κανένα λόγο οι κακοί Βόρειοι και προκάλεσαν τον Εμφύλιο, καταστρέφοντας την ειδυλλιακή ζωή στις φυτείες.

Και δεν είναι τυχαίο που, αν και το αφήγημα είχε ξεκινήσει να χτίζεται στις αρχές του 20ου αιώνα (με τη διάσημη ταινία "The Birth of a Nation" το 1915 που εξυμνεί την Κου Κλουξ Κλαν), ανανεώθηκε τη δεκαετία του 1950, όταν άρχισε να μεγαλώνει το κίνημα για τα πολιτικά δικαιώματα των μαύρων. 

Τότε γράφτηκε αυτό το σχολικό βιβλίο (1957), τότε ξεκίνησε κι ένα νέο κύμα ανέγερσης μνημείων προς τιμήν των "ηρώων" στρατηγών των Νοτίων (παρόλο που για το επίσημο κράτος των ΗΠΑ είχαν διαπράξει έσχατη προδοσία). Ήταν ένας σαφής τρόπος να καταλάβουν οι αφροαμερικάνοι "ποια είναι η θέση τους" και να αποτραπούν οι Γιάνκηδες του Βορρά από το να παρέμβουν και πάλι στα "εσωτερικά" του Νότου, καταργώντας τους νόμους των ρατσιστικών διακρίσεων.

Μέσα σ'αυτό το πλαίσιο ήταν που γράφτηκε και το Gone with the Wind το 1936 κι έγινε ταινία το 1939. Δεν πρόκειται για κάποια ιστορία που γράφτηκε κατά τη διάρκεια του Εμφυλίου (1861-1865) και μεταφέρει αναπόφευκτα, μεταξύ πολλών άλλων, και κάποια ξεπερασμένα στερεότυπα της εποχής (όπως συμβαίνει με τα έργα του Ομήρου, του Σαίξπηρ, ή πολλά άλλα που έχω δει να αναφέρονται ως αντιπαραδείγματα). Ήταν ένα έργο νοσταλγίας της χαμένης ζωής στις φυτείες του Νότου, που γράφτηκε 70 χρόνια μετά τον Εμφύλιο και παραποιούσε σκόπιμα τη σχέση λευκών-μαύρων με σκοπό να εξωραΐσει τη δουλεία, όπως ακριβώς έκανε είκοσι χρόνια αργότερα το παραπάνω βιβλίο Ιστορίας.

Ήταν με άλλα λόγια ένα έργο προπαγάνδας αντίστοιχο του Birth of a Nation, δοσμένο όμως με πολύ πιο έμμεσο τρόπο ώστε να ανταποκρίνεται στην εποχή του. Είναι λοιπόν τουλάχιστον αστείο να ισχυριζόμαστε ότι αποτελεί φίμωμα της τέχνης και υπερβολή το να προβάλλεται η ταινία με έναν ιστορικό πρόλογο που θα εξηγεί τα παραπάνω.

Αξίζει να σημειώσουμε επίσης ότι και την εποχή που κυκλοφόρησε το Gone with the Wind υπήρχαν έντονες αντιδράσεις για την ταινία από τους αφροαμερικάνους, όπως μεγάλες αντιδράσεις υπήρξαν και το 1946 στην ταινία "Song of the South" της Disney για τον ίδιο ακριβώς λόγο. 

Δεν είναι επομένως κάποια σύγχρονη τρέλλα "πολιτικορθάκηδων" που υπερβάλλουν και βγάζουν θέματα από το πουθενά.

Είναι δύσκολο ίσως να τα φανταστεί όλα αυτά κάποιος που δεν τα ζει, αλλά δεν είναι δύσκολο να ψάξει και να τα μάθει, ξεκινώντας με το να ακούσει τι λένε αυτοί που υφίστανται καθημερινά τις επιπτώσεις των συνεχιζόμενων ρατσιστικών προκαταλήψεων.

(Αντιγραφή από τον τοίχο φίλου).

Το μέλος MadameShuShu40 έχει επισυνάψει το αρχείο: FB_IMG_1591903139623.jpg (52.56KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 38 φορές
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, jane1978 και σε ακόμα 4 μέλη.

alisida

# 20717 στις 11/6/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.630
Ενδιαφέρον ...Κείμενο ...Μικρό όπως πάντα ...

MiltosRNLI1930

# 20718 στις 11/6/2020
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Δεν ξερω

αν καποια Μανδαμ το παρατηρησε αλλα το κοριτσακι που στεκει με αγωνια διπλα στην κυρια με τη λεκανη και την πετσετα ειναι ολοιδια η Topsy απο την ΄Καλυβα του μπαρμπα Θωμα "

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, jane1978 και σε ακόμα 3 μέλη.

jane1978

# 20719 στις 13/6/2020
author
Αλλη χώρα

Πώς αλλάζουν οι καιροί...

Ορκισμένοι εχθροί ,δεκαετίας και βάλε,  γίνονται ξαφνικά  "κολλητάρια" , συσπειρώνονται απέναντι στον  εχθρό του καινούριου "φίλου" τους ο οποίος ωστόσο ήταν αντίπαλός τους  πριν λίγο καιρό, ενώ κάποιοι άλλοι σύμμαχοι μετατρέπονται σε εχθρούς και οι εχθροί σε "φίλους" ανάλογα με το τι  συμφέρει τα κολλητάρια κάθε φορά.

Και έχεις και τον άμαχο πληθυσμό  που   προσπαθεί να παραμείνει αμέτοχος/ουδέτερος παριστάνοντας τον χαζό και τον ανήξερο για να μην τον πάρουν κι αυτόν τα σκάγια, αλλά μάταιος κόπος...αυτά έχουν οι γεωπολιτικές ανακατατάξεις...παράπλευρες απώλειες...

Τα πάνω κάτω έχουν έρθει στη Συρία, δυστυχώς...δεν βγάζεις άκρη...

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 20720 στις 13/6/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 20719 από jane1978

Πώς αλλάζουν οι καιροί...

Ορκισμένοι εχθροί ,δεκαετίας και βάλε,  γίνονται ξαφνικά  "κολλητάρια" , συσπειρώνονται απέναντι στον  εχθρό του καινούριου "φίλου" τους ο οποίος ωστόσο ήταν αντίπαλός τους  πριν λίγο καιρό, ενώ κάποιοι άλλοι σύμμαχοι μετατρέπονται σε εχθρούς και οι εχθροί σε "φίλους" ανάλογα με το τι  συμφέρει τα κολλητάρια κάθε φορά.

Και έχεις και τον άμαχο πληθυσμό  που   προσπαθεί να παραμείνει αμέτοχος/ουδέτερος παριστάνοντας τον χαζό και τον ανήξερο για να μην τον πάρουν κι αυτόν τα σκάγια, αλλά μάταιος κόπος...αυτά έχουν οι γεωπολιτικές ανακατατάξεις...παράπλευρες απώλειες...

Τα πάνω κάτω έχουν έρθει στη Συρία, δυστυχώς...δεν βγάζεις άκρη...

jane,  για λέγε, τι καινούργιες εξελίξεις έχουμε;  Ποιοι έγιναν κολλητοί;

Μα εσύ είχες πει κάποτε για τις περίφημες λυκοφιλίες. Τα είχες προφητέψει. Δε θέλει και πολλή φαντασία.

Δεν μπορείτε να απαντήσετε