Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

anassa_

# 12241 στις 18/1/2019
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.924
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 12237 από _Bellezza_

Εχω την τυχη, να μενω σχεδον διπλα στο -κατα την γνωμη μου- καλυτερο ζαχαροπλαστειο της Αθηνας.

Θα μου πειτε "εχεις δοκιμασει ολα τα ζαχαροπλαστεια?".

Θα σας απαντησω "οχι, αλλα θα μπορουσα ". 

Τεσπα για να μην μακρυγορω εχει παστα νουαζεττα, μους γαλακτος, μους καραμελας κλπ. 

Η αγαπημενη μου παστα ειναι συνταγη του ιδιοκτητη του ζαχαροπλαστειου και περιεχει μεταξυ αλλων: σοκολατα, αλκοολ και αμυγδαλοπαστα. 

Και στην γευση, αλλα και στην οψη ειναι vintage. 

Με φανταζομαι δεκαετια '60, να καθομαι σε ζαχαροπλαστειο, πρωινο Κυριακης και να τρωω την παστουλα μαζι με καφεδακι.

Με μεταφερει σε εποχη, που δεν εχω ζησει, οπως ακριβως κανουν μερικα τραγουδια της Lana Del Rey. 

Σκεφτηκα ή μαλλον αποφασισα, πως, αν παντρευτω ποτέ, η γαμηλια τουρτα θα ειναι αυτη. 

Αρέσει στα μέλη peripli, jane_do

anassa_

# 12242 στις 18/1/2019
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.924

Απο εκπαιδευτικά παιχνίδια φαντάζομαι να έχεις "οινόπνευμα " σε μπιμπερα κ πλαστικες κουκλες φυσικού μεγεθους ε 

Παράθεση:
Σχόλιο # 12221 από MadameShuShu40

Παιδάκια την προσοχή σας, λίγο.

Θα ανοίξω ένα παιδότοπο, για μωρά.30+, μελαχρινά με μούσια!!!

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, peripli και σε ακόμα 2 μέλη.

jane_do

# 12243 στις 18/1/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.739

Ακριβώς αυτό, μα ακριβώς όμως!

Παράθεση:
Σχόλιο # 12230 από MadameShuShu40

Άρθρο του Αντώνη Δαρζεντά στην Liberal.

"Η Λίνα είναι τέλεια" έγραψε το έφηβο κορίτσι από την Ελλάδα με μαύρο μαρκαδόρο στην όμορφη και ιστορική γέφυρα της Φλωρεντίας και μια από τις φημισμένες του κόσμου.Έλληνες τουρίστες μαζί με την κόρη τους βρέθηκαν στην ιστορική γέφυρα της Φλωρεντίας την Πόντε Βέκιο για τις γιορτές των Χριστουγέννων και η Λίνα αποφάσισε να γράψει στους τοίχους της, ότι ακριβώς γράφει κάθε μέρα στο θρανίο του σχολείου της.

"Δεν καταλαβαίνω. Που είναι το κακό; Κάθε μέρα το γράφω. Κανείς δεν μου είπε ποτέ τίποτα. Το έχω γράψει και στο παγκάκι της πλατείας που κάθομαι συνήθως. Και στον κορμό του δέντρου, έξω από το σχολείο μου.". 

Κάπως έτσι θα σκέφτηκε η Ελληνίδα έφηβη. Κάπως έτσι, σκέφτεται οποιαδήποτε έφηβος σε όλο τον κόσμο. 

Δεν είναι κακό να είσαι έφηβος. Το αντίθετο μάλιστα. Δεν είναι κακό να θες να αφήσεις το αποτύπωμα σου στον κόσμο, έστω και πρωτόλειο

.Έτσι ξεκινά η ζωή. Με μπουσούλημα.

Έτσι ξεκινά και η δημιουργία . Με μουτζαλιές. 

Ανούσια σχήματα σε θρανία και χαρτιά. Σημειώματα στους φίλους. Χαρτάκια με συνθήματα και πρόχειρα μηνύματα. 

Επίσης δεν είναι κακό σαν έφηβος να προσπαθήσεις να σπάσεις τους νόμους, τις νορμες, το σύνηθες, την πειθαρχία, την βαρεμάρα.Δεν είναι κακό να θες να την σπάσεις στη μάνα σου, στον πατέρα σου, στον δάσκαλο, στον γκομενο, στην γκομενα, στην κοινωνία.

Γιατίέτσι ξεκινά και η ζωή. Με κλάμα, κραυγή, αμφισβήτηση. 

Και δεν είναι κακό να ονομάσεις τον εαυτό σου τέλειο. Δείχνει και αυτοπεποίθηση.

Η Λίνα ήταν όμως και άτυχη. Γιατί προσπάθησε να λερωσει ένα δημόσιο και μάλιστα σημαντικό μνημείο σε μια χώρα που δεν επιτρέπεται. 

Και που το "δεν επιτρέπεται" σημαίνει ακριβώς αυτό. 

Δεν έχει την "σχετικότητα " που έχουν οι νόμοι και οι κανονισμοί στην Ελλάδα που νομίζουμε πως ο νόμος είναι όχι υποχρέωση τήρησης, αλλά πρόταση και παράκληση της πολιτείας προς εμάς. 

Έτσι η Ελληνίδα έφηβη Λίνα συνελήφθη και της επιβλήθηκε άμεσο πρόστιμο 150 ευρώ.

Αν η Λίνα είχε προσπαθήσει το ίδιο στην Ελλάδα θα συνέχιζε να νομίζει πως είναι τέλεια. Και θα συνέχιζε να το γράφει.

Η Λίνα όπως και η μόνιμα έφηβη χώρα χώρα που την φιλοξενεί θα συνέχιζε να νομίζει πως είναι τέλεια και αυτή και η μουτζούρες της. Και όχι μόνο η Λίνα. Αλλά και ο Αντρέας, ο Κώστας, ο Αντώνης, η Δήμητρα και ξαδέρφη της, η φίλη της και όλο της το σόι.

Και έτσι ένα τσούρμο, μόνιμα εφήβων και μόνιμα τέλειων, γεμίσαμε μια χώρα μόνιμα έφηβη και μόνιμα τέλεια.

Και ξέρετε οι τέλειοι είναι πάντα τέλειοι. Και όταν κάποιος τους πει ότι δεν είναι, απλα τους ζηλεύει. 

Γιατί είμαστε το πιο όμορφο οικόπεδο του κόσμου, έχουμε απαράμιλλο ήλιο, τσίπουρο, αρχαίο πολιτισμό.

Εντάξει, τώρα τελευταία δεν τα πάμε πολύ καλά στον πολιτισμό αλλά μας ζηλεύουν. Και μόλις μας έπιασαν με τον μαρκαδόρο στο χέρι να μουτζουρωνουμε την όμορφη γέφυρα, στην όμορφη πόλη , θυμωσαμε, πληρώσαμε αλλά σαν αιώνιοι έφηβοι, όπως και η χώρα, συνεχίσαμε με μαύρους μαρκαδόρους να γεμίζουμε τους δικούς μας τοίχους μουτζούρες και εφηβικά συνθήματα.

"Η Λίνα είναι τέλεια" γραμμένο άτσαλα και εφηβικά με έναν μαύρο μαρκαδόρο πάνω στον όμορφο και ιστορικό τούτο τόπο, θα μπορούσε να είναι το μότο της Ελλάδας.

(Υπαρχει και μια συνάφεια με το άλλο θέμα, του καπνισματος)

Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

jane_do

# 12244 στις 18/1/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Μπελέζ φέρνεις μια νότα φρεσκάδας και ομορφιάς στο φόρουμ! Πρέπει να είσαι πολύ γλυκό παιδί!

Παράθεση:
Σχόλιο # 12239 από _Bellezza_

Μανταμ σουσου

Το "εκτος" εχει γινει το προσωπικο μου ημερολογιο.

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, peripli και σε ακόμα 3 μέλη.

_Bellezza_

# 12245 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Nα εισαι καλα jane do!

jane_do

# 12246 στις 18/1/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Και εσύ! Και να γράφεις όσο το δυνατόν πιο συχνά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 12245 από _Bellezza_

Nα εισαι καλα jane do!

Αρέσει στο μέλος peripli

Enikos

# 12247 στις 18/1/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 19.852

Σταματα καλε Πρινσες να ομιλεις σα να μεγαλωσες εβδομηντα εξι ετη, με το εμπα του δεκα εννεα!!!...

Τι σου συνεβη? Ελα...πες το στον Δοχτορα...

Μπορώ να φανω χρησιμος...

Εκει που δεν το περιμενει κανεις.

Παράθεση:
Σχόλιο # 12237 από _Bellezza_

Εχω την τυχη, να μενω σχεδον διπλα στο -κατα την γνωμη μου- καλυτερο ζαχαροπλαστειο της Αθηνας.

Θα μου πειτε "εχεις δοκιμασει ολα τα ζαχαροπλαστεια?".

Θα σας απαντησω "οχι, αλλα θα μπορουσα ". 

Τεσπα για να μην μακρυγορω εχει παστα νουαζεττα, μους γαλακτος, μους καραμελας κλπ. 

Η αγαπημενη μου παστα ειναι συνταγη του ιδιοκτητη του ζαχαροπλαστειου και περιεχει μεταξυ αλλων: σοκολατα, αλκοολ και αμυγδαλοπαστα. 

Και στην γευση, αλλα και στην οψη ειναι vintage. 

Με φανταζομαι δεκαετια '60, να καθομαι σε ζαχαροπλαστειο, πρωινο Κυριακης και να τρωω την παστουλα μαζι με καφεδακι.

Με μεταφερει σε εποχη, που δεν εχω ζησει, οπως ακριβως κανουν μερικα τραγουδια της Lana Del Rey. 

Σκεφτηκα ή μαλλον αποφασισα, πως, αν παντρευτω ποτέ, η γαμηλια τουρτα θα ειναι αυτη. 

Αρέσει στο μέλος jane_do

_Bellezza_

# 12248 στις 18/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ενικος

Μπορεις να φανεις χρησιμος?? 

Βρες μου σχεση της προκοπης.

Κανε μου ενα προξενιο. 

Κανεναν γνωστο, γειτονα, τον εγγονο ενος φιλου σου τελος παντων.

Enikos

# 12249 στις 19/1/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Καλη μερα

Δεν γκζερω κανα καλο παιδι Πρινσες Μπελεζ...

Ολο κατι του σκοινιου και του παλουκιου γνωριζω...

Δε γκανουνε για σενα...

Ασε που με τις γουαο μελιτζανι γαλοτσες,  θα σε παρουνε στο ψιλο...

Τι τα θες τετοια ατομα?

Ολο σύγχισμενη θασαι και θα πελεκας παστες...

Ini Kamoze - Here comes the hotstepper

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 12250 στις 19/1/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Για την αλλη αγαπη μου, μετα την θαλασσα...

Εχει γραφτει ενα αριστουργημα...

Camel - Rajaz

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 12251 στις 19/1/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.782
μμμ, μας κινητοποίησες τη ζαχαροπλαστική μας φαντασία, με ποικιλία γεύσεων και συνδιασμούς...Μπελέζα.Τι λέτε να περιγράψουμε την αγαπημένη μας τούρτα;

Δε χρειάζεται να παντρευτείς  (και μάλιστα στα αραβικά εμιράτα) για να φτιάξεις τέτοια τούρτα. Στα γενέθλιά σου, όταν βρεις καινούργια δουλειά, επέτειο δεσμού, ή ό,τι άλλο ευχάριστο σου συμβεί, παρήγγειλέ τη και ερχόμαστε
Αρέσει στα μέλη jane_do, peripli

Paralia48

# 12252 στις 19/1/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.782

...που λέτε στην οικογένεια έχουμε καθιερώσει, όποιος έχει γενέθλια, αποφασίζει την τούρτα που του αρέσει.

Ο μεγάλος μου θέλει τούρτα με λίγη σαντιγύ, μπόλικη μαρμελάδα, λίγη γεύση κανέλας και λίγη σοκολάτας.

Ο μικρός είναι πιο λιχουδιάρης. Θέλει μπόλικη σαντιγύ (δικήμου όχι έτοιμη), μπισκοτάκια,γεύση καραμέλας και λίγη σοκολάτα,αλλά αφράτη, ,μούς π.χ.

Ο ήμισης δεν είναι γλυκατζής και προτιμά μηλόπιτα με λίγη ζάχαρη ή καθόλου,μόνο με τη γλύκα του μήλου

και εγώ...χμμμ στα γενέθλιά μου συνήθως κάνω μια υπέροχη τάρτα σταφυλιού  με κρασί στη ζύμη ,αρκετή σαντιγύ και πολλά πολλά σταφύλια

Αρέσει στα μέλη jane_do, Sivilla_I και σε ακόμα 1 μέλος.

peripli

# 12253 στις 19/1/2019
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.817

Καλημερα σε ολον τον κοσμο.

Φιλεναδα γλυφομαι...τί περιγραφες ειναι αυτες?

Το κειμενο που παρεθεσες Μανταμ ες ες ειναι το κοινο μυστικο αυτης της κατα τα αλλα υπεροχης χωρας που ζουμε. Εδω υπαρχει μονο η γευση της καλοπερασης, του ετσιθελισμου, του ωχαδελφισμου, και του "παντος" τυπου γενικου "συν-εργειου" "επισκευης" των "πάντων"...κι αμα παμε ποτέ μπροστα εγω να γινω καλογραία!

Κανεις δεν κανει τον κοπο, εκτος απο τα σημερινα νειατα, να δει μεσα απο τα λαθη και τα παθη, και να ψαξει να μαθει, να βελτιωθει, ή να πει τουλαχιστον ενα συγνωμη στους συνανθρωπους που εβλαψε, εθιξε, προσβαλε, αδικησε, ξεγελασε, και γενικως "εριξε"... αυτο για να γινει πρεπει να φυγει οριστικα το καταλοιπο της δικης μας γενιας, και να αναλαβει η επομενη, τα σημερινα παιδια, με συνεπεια, ορεξη και νομιμοτητα.

Ειναι καποιος που σεβεται πραγματικα τους νομους?  Μονο με το φοβο του προστιμου και της εμπλοκης συμμορφωνομαστε καποιοι. Ευτυχως εξαιρεσεις υπαρχουν, ο κανονας ομως ειναι ωχ...δε βαριε...εγω κοιτα να δεις..."παντος τυπου"...και τα λοιπα.

Τοπο στα νειατα!  Ειναι καλυτεροι απο εμας, ευτυχως!!!

Θα βαλω το τραγουδι του Ενικου Camel Rajaz, ειναι οντως πολυ ωραιο.

https://www.youtube.com/watch?v=S8n3usXreL0

Μπελεζα θα ηθελα παρακαλω διευθυνσεις για τα ψωνια σου, εαν θελεις φυσικα, οχι απο δω μη θεωρηθει διαφημιση. Θελω να τα στειλω στο κοριτσι μου, μου αρεσε η περιγραφη. Μπορω να σου ανοιξω πεδιο εαν δεν εχεις συνδρομη. Ευχαριστω.   

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, jane_do

Enikos

# 12254 στις 19/1/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κοτοπουλο κοκκινιστο...

Ρυζι απο διπλα, με σαλτσα...

Το δυο, το αμολας αμα ζορισουν τα πραματα...

Και παραγγελνεις πιτσα, να το αναπληρωσεις...

Αρέσει στα μέλη Lena_7_, jane_do

jane_do

# 12255 στις 19/1/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Πείνασα παλιόπαιδα με τις περιγραφές σας.

DSCN6680-1.jpg?w=400&ssl=1

Αρέσει στα μέλη Enikos, MadameShuShu40 και σε ακόμα 2 μέλη.

peripli

# 12256 στις 19/1/2019
author
Ουζμπεκιστάν

Αφιερωμενο στον Ηρακλειτο. . . .

...και σε όποιον αλλον του λεει κατι...

https://www.youtube.com/watch?v=8okED1SIvBQ

Ωραια φαγητα βαζετε μεσημεριατικο, αλλα εγω αποφευγω τις σαλτσες γενικα, βασταω πισινη να βαρεσω καποιο επιδιρπιο!  

peripli

# 12257 στις 19/1/2019
author
Ουζμπεκιστάν

Εν τω μεταξυ, υπαρχει κι αυτη η εναλλακτικη.

Λυση πρακτικη, οικονομικη την σημερον, και κυριως υγεινη...χωρις σαλτσες!

https://www.youtube.com/watch?v=BD4Hd71W5Pk

Εχει πολυ καλλιο, για μας τους ενηλικας...ειναι οτι πρεπει!    Ταμαμμμ...μαααμ...μαμ...μμμ... 

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Isaac_Clarke

# 12258 στις 19/1/2019
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 675

Παράθεση:
Σχόλιο # 12248 από _Bellezza_

Ενικος

Μπορεις να φανεις χρησιμος?? 

Βρες μου σχεση της προκοπης.

Κανε μου ενα προξενιο. 

Κανεναν γνωστο, γειτονα, τον εγγονο ενος φιλου σου τελος παντων.

Χλωμο να βρεις της προκοπης.

Αρέσει στο μέλος peripli

_Bellezza_

# 12259 στις 19/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ενικος

Οι γαλοτσες ειναι blue royal και τις φοραω αποκλειστικα στο σπιτι για δουλειες.

Ειμαι και νοικοκυρα!

Το φανταστηκα οτι οι φιλοι σου θα ειναι λιγο εχμμμ...αλλοπροσαλλοι. 

Ομοιος ομοιω λεγανε οι φιλοι μου...

Στον γαμο μου, που εννοειται, πως θα σε καλεσω, θα σε βαλω να κατσεις διπλα απο τον Στεφανο τον γιο του μπακαλη, να τρωτε την γαμηλια τουρτα με την αμυγδαλοπαστα και να τα λετε.  

YΓ: Τα μελιτζανιά να μην τα βαλεις πια

_Bellezza_

# 12260 στις 19/1/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Περιπλι στειλε μηνυμα να σου πω
Δεν μπορείτε να απαντήσετε