Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

peripli

# 13581 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.817
'Aρεσαν+: 0%

Τραγουδια. . . .

Δεν εχει εδω γκρεμο...ουτε και τερμα...μοναχα δερμα...εγω ομως ειμαι ανθρωπος...κι ας μ'ειχες για Θεο...

https://www.youtube.com/watch?v=x_VssaVFkeg

...δεν εχει εδω γκρεμο ουτε και τερμα...κορωνα γραμματα μπορει να νικηθεις...κι ας εμειναν πληγες λιγες στο δερμα...με λιγα ραμματα ξανα θα κινηθεις...

...ο ανθρωπος μπορει να αγαπα...και να επιμενει...να περιμενει για οσο χρειστει...μπορει να προσπαθει για οτι πιστευει...κι αν κινδυνευει μπορει να φυλαχτει...

...δεν εχει εχει εδω γκρεμο ουτε και τερμα...με ενα κερμα ξανα θα βαλω μπρος...κι εσυ που κερδισες ξανα λιγακι ουρανο...ησυχα πια κλεισε το φως...

Αρέσει στα μέλη vathianixtomenos, jane_do

jane_do

# 13582 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.715

Ποια είναι αυτά τα 15άρια βρε παιδιά;

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, Paralia48 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 13583 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 6.091
Μαλλον για μποφορ μιλανε Τζεην
Αρέσει στα μέλη Paralia48, anassa_ και σε ακόμα 4 μέλη.

anassa_

# 13584 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.917

Ένα αμένσιοτο είναι,  είμαι κ γω της μόδας ... τι νομίζετε το έριξα  δω χάμου,   όποιος το μαζέψει ( κρυφά φανερά)  να το σκεφτεί λίγο ... όποιος αδιαφορήσει ακόμα καλύτερα ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 13580 από sokolatakis

Ανάσα;

Σε μένα αναφέρεσαι;

Εγώ είμαι το καλό σου;

Η λάθος κατάλαβα;

Αρέσει στα μέλη peripli, jane_do

jane_do

# 13585 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Αααα...οκ,μπήκα λίγο στο νόημα,νομίζω.

Ευχαριστώ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 13583 από alisida
Μαλλον για μποφορ μιλανε Τζεην

Αρέσει στα μέλη alisida, peripli

vathianixtomenos

# 13586 στις 20/3/2019
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 181

τα ρεφραιν απο τα 45αρια

Παράθεση:
Σχόλιο # 13582 από jane_do

Ποια είναι αυτά τα 15άρια βρε παιδιά;

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, anassa_ και σε ακόμα 4 μέλη.

Arxontoula_

# 13587 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.723

Ρε παιδιά, έχω την εντύπωση οτι τα μποφόρ φτάνουν μέχρι το 12

αλλά πάλι... τί ξέρω εγώ η στεριανή...

Αρέσει στα μέλη hns1602, MadameShuShu40 και σε ακόμα 5 μέλη.

jane_do

# 13588 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Έχεις δίκιο...μόλις το γκούγκλαρα...12 μποφόρ είναι ο τυφώνας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 13587 από Arxontoula_

Ρε παιδιά, έχω την εντύπωση οτι τα μποφόρ φτάνουν μέχρι το 12

αλλά πάλι... τί ξέρω εγώ η στεριανή...

Αρέσει στα μέλη anassa_, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

jane_do

# 13589 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Σε ευχαριστώ και εσένα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 13586 από vathianixtomenos

τα ρεφραιν απο τα 45αρια

Αρέσει στο μέλος peripli

peripli

# 13590 στις 20/3/2019
author

Μποφορια Τζενη, μποφορια!

Να βλεπεις τον ουρανο για θαλασσα και τη θαλασσα για ουρανο...τα παντα να γινονται αχταρμας απο το "μποτζι"..να βαστιεσαι στη "γεφυρα" οταν εισαι βαρδια...να βαστιεσαι για να κοιμηθεις...αν κοιμηθεις..να βλεπεις τους "βαρβατους" να ξερνανε ασυστολα και να ειναι σαν κοτοπουλα...να προσπαθεις να παλαντζαρεις και γυναικα ουσα να "μαζευεις" και τα αμαζευτα, να μην προλαβαινεις να μαζευεις χαρτια, βιβλια, οργανα, πορτοκαλια, κατσαρολια, χαρτες και καφεδονερολαδα...και να εχεις τα παντα να "χορευουν" το "χορο" της θαλασσας...ο χειροτερος ολων!!
Να βουλιαζει το βαπορι ολακερο και να λες Παναγια μου βοηθα, ολοι ακομα και οι δηθεν μη πιστευοντες...και να μη βλεπεις παρα μονο το Θεο, όποιος ειναι, ατελειωτες μερες...κολαση σκετη...κι αν εχεις κι ενα ωραιοτατο ναυγειο εκεινη την ωρα...εκει να σ'εχω...ααα, ξεχασα, να πλενεις και να σιδερωνεις με το ενα χερι, γιατι με το αλλο να γαντζωνεσαι να μη φυγεις, εννοειται με τα ποδια ανοικτα για ισορροπια...το καλυτεροτερο...να μην υπαρχει μαγειρας...να εχει φυγει (deserter) απο Μαϊαμι και να "πιανεις" και κουζινα γι 35 ατομα αλλοδαπους... ευτυχια στους "ασχετους"...λεμε τωρα...   

Αρέσει στα μέλη Paralia48, anassa_ και σε ακόμα 3 μέλη.

jane_do

# 13591 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Αλλη χώρα

Να σου πω την μαύρη μου αλήθεια πάντα την ψιλοφοβόμουν τη θάλασσα...απρόβλεπτη...ακόμα και όταν παρακολουθώ σε ταινίες κάτι κυματάρες να αναποδογυρίζουν τα πάντα, ανατριχιάζω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 13590 από peripli

Μποφορια Τζενη, μποφορια!Να βλεπεις τον ουρανο για θαλασσα και τη θαλασσα για ουρανο...τα παντα να γινονται αχταρμας απο το "μποτζι"..να βαστιεσαι στη "γεφυρα" οταν εισαι βαρδια...να βαστιεσαι για να κοιμηθεις...αν κοιμηθεις..να βλεπεις τους "βαρβατους" να ξερνανε ασυστολα και να ειναι σαν κοτοπουλα...να προσπαθεις να παλαντζαρεις και γυναικα ουσα να "μαζευεις" και τα αμαζευτα, να μην προλαβαινεις να μαζευεις χαρτια, βιβλια, οργανα, πορτοκαλια, κατσαρολια, χαρτες και καφεδονερολαδα...και να εχεις τα παντα να "χορευουν" το "χορο" της θαλασσας...ο χειροτερος ολων!!
Να βουλιαζει το βαπορι ολακερο και να λες Παναγια μου βοηθα, ολοι ακομα και οι δηθεν μη πιστευοντες...και να μη βλεπεις παρα μονο το Θεο, όποιος ειναι, ατελειωτες μερες...κολαση σκετη...κι αν εχεις κι ενα ωραιοτατο ναυγειο εκεινη την ωρα...εκει να σ'εχω...ααα, ξεχασα, να πλενεις και να σιδερωνεις με το ενα χερι, γιατι με το αλλο να γαντζωνεσαι να μη φυγεις, εννοειται με τα ποδια ανοικτα για ισορροπια...το καλυτεροτερο...να μην υπαρχει μαγειρας...να εχει φυγει (deserter) απο Μαϊαμι και να "πιανεις" και κουζινα γι 35 ατομα αλλοδαπους... ευτυχια στους "ασχετους"...λεμε τωρα...   

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, Enikos και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 13592 στις 20/3/2019
author
Και μονο που το εκανα εικονα στο μυαλο μου,ζαλιστηκα ..Τελικα,αν 12 ειναι ο τυφωνας,πώς γινεται να επιζησει καποιος απο τα 15 ?
Αρέσει στα μέλη anassa_, peripli

Enikos

# 13593 στις 20/3/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 19.735

Ωρα να παραθεσουμε και τα παρασημα μας...

Για μια ζωη και μια δουλεια...

Που μονο εμεις καναμε και μονο εμεις αντεξαμε, διοτι οι αλλοι ηταν ψαθα...

Και ως ψαθες, σε ενα περιβαλλον των "15 μποφορς", ηθελαν...να φανε...(που ουτε νερο δεν παει κατω, στα δεκα οχι στα φανταστικα 15)...

Και οι μονοι ορθιοι, στα "15 μποφορς" ημασταν εμεις και μας εσωσε το οτι περπατουσαμε με τα ποδια ανοιχτα και δουλευαμε κιολας στα..."15 μποφορς"...

Τι αλλο να πω...

Μακαριοι...

Οτι αυτοι ελεηθησονται...

Αρέσει στα μέλη hns1602, giorgos170 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 13594 στις 20/3/2019
author
Φατσουλα που γουρλωνει τα ματια απορημενη και που παει να διαβασει κι αλλες ιστοριες ναυτικων για να βγαλει το συμπερασμα της ( εδω που τα λεμε Περιπλη,δυσκολο να σιδερωνεις στα 15 μποφορ,καλε εγω στασιμη και ανακατευομαι με το σιδερο )
Αρέσει στα μέλη anassa_, peripli και σε ακόμα 1 μέλος.

tangerinedream

# 13595 στις 20/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

...αυτή είναι η ομορφιά της θάλασσας...εεμμμ γυναίκα κι αυτή βλέπετε...εκεί που σε μαγεύει την άλλη στιγμή σε κατατρομάζει...μια στην γαλήνια αγκαλιά της ν'αφήνεσαι και να παρακαλάς να είναι αιώνια η αίσθηση αυτή και μια στ'άγρια κυμματά της χαμένος, ψάχνοντας να βρείς κάποιον άπελπη τρόπο να της ξεφύγεις, όσο μπορείς να είσαι ακόμη ζωντανός!!!

...εγώ πάντως νομίζω -και απ'ότι κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα- η περιπλη δεν ήταν απλώς μια εν δυναμη ναυαγός αλλά η τρομερή θάλασσα η ίδια!!!

Arxontoula_

# 13596 στις 20/3/2019
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.723

Για όσους δεν τον προλάβατε πάντως...

...εκ των ιδρυτικών μελών του sxeseis

ήταν ο αγαπημένος μας (και θρυλικός) καραβόσκυλος

με τις υπέροχες Ιστορίες του

Εδώ

Ιστοριες του καπνιστηριου

Αρέσει στα μέλη jane_do, hns1602 και σε ακόμα 6 μέλη.

tangerinedream

# 13597 στις 20/3/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

...εγώ δεν τον γνώρισα γιατί είμαι αρκετά νέος στον ιστοχώρο (σε γεωμετρική αντίθεση με την ηλικία μου βέβαια) αλλά το νίκ του με εμπνέει..."καραβόσκυλος"...επίσης, μου θυμίζει το "ανθρακόρυχος" που ήταν -υποτίθεται- τίτλος τραγουδιού σε κάποια ασπρόμαυρη ελληνική ταινία... 

alisida

# 13598 στις 20/3/2019
author
Θενκς Αρχοντουλα (το κειμενο θελει και καφε για το διαβασμα )
Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

peripli

# 13599 στις 20/3/2019
author

Ετσι ειναι.

Στις 10.00 και στι 15.00 ωρες του "καφε", λεγονται οι κατ'ευφημισμον ιστοριες των ναυτικων και καποιοι Χιωτες βαρβατοι ναυτικοι με σταθερη υπηρεσια ολο το χρονο, λενε διαφορα. Και τα 15αρια που αναφερθηκαν σε απαντηση στην Παραλια, ηταν κατ'ευφημισμον οπως λεγονται στις ωρες του "καφε" δειχνοντας το μεγεθος της φουρτουνας. Στις βαρδιες και στις συνομιλιες την ωρα του φαγητου 12.00 17.00 και στη διαρκεια πολλων μηνων μπαρκου, καθως ο παγος σπαει και γινομαστε ολοι ενα, εξιστορουνται διαφορα,και καπου εκει λεγονται "τα 15αρια"...αυτο δεν ειπωθηκε ως δηλωση. παρα μονο ως νευριασμενη απαντηση στη φιλη μου Παραλια που μου εκανε πλακα για κρουζιεροπλοια.

Στα εμπορικα δεν υπαρχουν πολυτελειες, τοτε τουλαχιστον που ημουν με τα μεγαλα της Polembros, το Good News...αλλος ευφημισμος, ή κατι άλλα αλλης εταιρειας μικροτερα, που ενα απ'αυτα το ειχε κανει ο καπετανιος πεδιο σκοποβολης στην καμπινα του, και οταν πηγαμε μεσα μου πηρε 40 μερες να το κανω καμπινα.

Ειναι οντως δυσκολο να το συλλαβει κανεις, εχω ομως φωτογραφιες απο παντου, ναι, να σιδερωνεις με ενα χερι και να κοιμασαι -εαν- βαστωντας με το αλλο καθως πηγαινες μια περα μια δωθε...

Ευτυχειτε...   

Παράθεση:
Σχόλιο # 13592 από alisida
Και μονο που το εκανα εικονα στο μυαλο μου,ζαλιστηκα ..Τελικα,αν 12 ειναι ο τυφωνας,πώς γινεται να επιζησει καποιος απο τα 15 ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 13596 από Arxontoula_

Για όσους δεν τον προλάβατε πάντως...

...εκ των ιδρυτικών μελών του sxeseis

ήταν ο αγαπημένος μας (και θρυλικός) καραβόσκυλος

με τις υπέροχες Ιστορίες του

Εδώ

Ιστοριες του καπνιστηριου

Αρέσει στα μέλη Paralia48, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Red_Season

# 13600 στις 20/3/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.811

Παράθεση:
Σχόλιο # 13598 από alisida
Θενκς Αρχοντουλα (το κειμενο θελει και καφε για το διαβασμα )

Πολύ καφέ πίνεις Άλις 

Αρέσει στο μέλος peripli
Δεν μπορείτε να απαντήσετε