Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

AlexLuckyCharm

# 15601 στις 19/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αποποιηση εντος 3 μηνωνΑποδοχη μεχρι 6. Απλα μετα υπαρχει προστιμο, οχι οτι δεν γινεται.Οποτε θελεις κανεις αποδοχη (απλα πληρωνεις προστιμο για καθε ετος, και το ενφια ολων των ετων επιπλεον των τοκων).Τα ποσοστα σε περιπτωση γονεα και παιδιων, ειναι ιδια. 4 κληρονομοι πχ απο 25%. Πολλοι εμφανιζουν χειρογραφες διαθηκες, οι οποιες ελεγχονται νομικα απο τα δικαστηρια.Γι αυτο ζητουν παντα, οταν γινεται η αποδοχη, πιστοποιητικο περι μη δημοσιευσης, περι μη προσβολης και φυσικα το νομιμων κληρονομων.

Sivilla_I

# 15602 στις 20/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
'Aρεσαν+: 0%

Μα δεν δικαιούται το ίδιο η/ο σύζυγος με τα παιδιά. Πώς βγαίνει το 25%?

1/4 δικαιούται ο/η σύζυγος και τα υπόλοιπα το παιδί/παιδιά

Παράθεση:
Σχόλιο # 15602 από AlexLuckyCharm
Αποποιηση εντος 3 μηνωνΑποδοχη μεχρι 6. Απλα μετα υπαρχει προστιμο, οχι οτι δεν γινεται.Οποτε θελεις κανεις αποδοχη (απλα πληρωνεις προστιμο για καθε ετος, και το ενφια ολων των ετων επιπλεον των τοκων).Τα ποσοστα σε περιπτωση γονεα και παιδιων, ειναι ιδια. 4 κληρονομοι πχ απο 25%. Πολλοι εμφανιζουν χειρογραφες διαθηκες, οι οποιες ελεγχονται νομικα απο τα δικαστηρια.Γι αυτο ζητουν παντα, οταν γινεται η αποδοχη, πιστοποιητικο περι μη δημοσιευσης, περι μη προσβολης και φυσικα το νομιμων κληρονομων.

Arxontoula_

# 15603 στις 20/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 15585 από Paralia48

στο μεταξύ η Αρχοντούλα έβαλε το πρόβλημακαι εξαφανιζόλ!

Εμείς φτάσαμε σε κληρονομικές συζητήσεις , αλλά η λύση του αρχικού προβλήματος ,ποια είναι;k045.gif

Παίδες, λυπάμαι αν σας παραπλάνησα, αλλά δεν ξέρω την απάντηση.

Βασικά, το παράδειγμα ήταν φανταστικό: όπως το παράδοξο με τη γάτα του Σρέντιγκερ, που είναι ταυτόχρονα ζωντανή και νεκρή, έτσι και το έμβρυο, ταυτόχρονα έχει και δεν έχει ικανότητα δικαίου.

Απλά, καταδεικνύει, όπως και η μέχρι τώρα συζήτηση, την υποκρισία μας, αν μου επιτρέπετε, σε θέματα ηθικής.

Δηλαδή, στην Αλαμπάμα ο νόμος δεν επιτρέπει σε μια γυναίκα να κάνει άμβλωση, αλλά επιτρέπει, με τεράστια ευκολία, σε έναν αστυνομικό να πυροβολήσει λίγα χρόνια αργότερα το ίδιο παιδί, και μόνο με την υποψία ότι έχει κάνει κάτι αξιόποινο.

Αντίστοιχα, και οι νόμοι υπέρ της άμβλωσης, βάζουν κάποια αυθαίρετα ορόσημα (12 εβδομάδες αν αυτό, 19 εβδομάδες αν εκείνο, 24 εβδομάδες αν το άλλο), που βασικά δεν έχουν να κάνουν με το αν θεωρείται ζωντανό ή όχι το έμβρυο, αλλά με το αν θέλει ή όχι να το κρατήσει η κυοφορούσα.

Τις ίδιες και χειρότερες παραδοξότητες, έχει κι ο θάνατος, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Γι αυτό λέω, ότι ο νόμος είναι δυό βήματα και η ηθική τρία βήματα πίσω από την τεχνολογία, κι όλα μαζί, χιλιόμετρα πίσω από τις αδηφάγες ορέξεις της οικονομίας.

Αρέσει στα μέλη peripli, agrotis53 και σε ακόμα 2 μέλη.

AlexLuckyCharm

# 15604 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 15603 από Sivilla_I

Δεν ξερω αν ισχυει κατι αλλο απο περυσι.

Καθε κληρονομος, στην περιπτωση μου 25%. 

και στα ακινητα και στις καταθεσεις και στις νομιμες αποζημιώσεις, ειτε απο ασφαλιστικο ταμειο, εργοδοτη ή ιδιωτική ασφαλεια.

Στην σ'υνταξη, αν δικαιουται καποιος τα ποσοστα ειναι 50% ο συζυγος και 50% τα τεκνα.

Δικαιουνται το 100% της συνταξεως για 3 χρόνια. Αν δεν δικαιουται ο συζυγος το ποσο 100% μοιραζεται στα τεκνα, μεχρι την ενηλικίωση ή το πέρας των σπουδών. Max 24 ετων

Και με τον νεο νομο του 2016 παιζεις με τις ηλικίες.
Αν ο συζυγος ειναι 55 ετων, συνεχίζει να παιρνει το μεριδιο του, μειωμενο κατα 50%. για παντα.

Αν εχει ανηλικα ή προστατευομενα και δεν ειναι 55 , αλλα στη διαρκεια τα εχει κλείσει,δικαιούνται το 100% της συνταξεως, μεχρι το πέρας( ενηλικίωση ή τελος σπουδών), διακόπτεται η χορηγηση της και επαναχορηγειται μετα τα 67μειωμενη κατα το ημιση.

Αν στη τριετία δεν εχει κλείσει τα 55 και δεν εχει ανηλικο ή πρροστατευόμενο η συνταξη διακοπτεται οριστικά.

Με  νεο νομοσχεδιο(τροπολογια), οταν κατατεθεί, λένε οτι το ποσοστο 50% του συζυγου θα γινει 70% και θα καταργηθεί το ηλικιακό φραγμα των 55 ετων και ολα οσα το ακολουθουν. Ακομα δεν ψηφίστηκε.

Αυτα δεν ισχυουν για το Επικουρικο, το οποίο δικαιουται ο συζυγος και δεν διακοπτεται καθολου.

AlexLuckyCharm

# 15605 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 15603 από Sivilla_I

Για την περιπτωση μου ισχυει καθως υπάρχουν 3 τεκνα.

Arxontoula_

# 15606 στις 20/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 15604 από Arxontoula_

Τις ίδιες και χειρότερες παραδοξότητες, έχει κι ο θάνατος, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

...όπως αυτή

Οι γιατροί αναμένεται να ξεκινήσουν σήμερα να διακόπτουν την ιατρική φροντίδα του Βενσάν Λαμπέρ, του 42χρονου παραπληγικού άνδρα ο οποίος είναι σε κατάσταση φυτού εδώ και μια δεκαετία και παρά τη θέλησή του έχει αναχθεί σε σύμβολο.

Έπειτα από απόφαση που έλαβε στα τέλη Απριλίου το Συμβούλιο της Επικρατείας, η ανώτατη δικαστική αρχή της Γαλλίας, ιατρική πηγή επεσήμανε ότι η διαδικασία διακοπής της σίτισης, της χορήγησης υγρών και ισχυρής νάρκωσης πρόκειται να ξεκινήσει σήμερα και να διαρκέσει δύο με τέσσερις ημέρες.

Όμως η δικαστική διαμάχη δεν έχει τελειώσει.Οι γονείς του Λαμπέρ, που είναι πιστοί καθολικοί και αντιτίθενται έντονα στην παθητική ευθανασία, ανακοίνωσαν χθες Κυριακή ότι θα «προσφύγουν εκ νέου» στη δικαιοσύνη, χωρίς να δώσουν άλλες διευκρινίσεις.

Θα πρόκειται για την τέταρτη νομική διαδικασία σε διάστημα έξι ετών για την υπόθεση αυτή που διχάζει την οικογένεια του Βενσάν Λαμπέρ, που είναι τετραπληγικός, χωρίς επαφή με το περιβάλλον του και χωρίς να δείχνει κανένα σημάδι βελτίωσης έπειτα από τροχαίο ατύχημα στο οποίο ενεπλάκη το 2008.

Την Κυριακή οι γονείς του προχώρησαν σε νέες πρωτοβουλίες: Οι δικηγόροι τους ζήτησαν να ασκηθούν διώξεις εναντίον του γιατρού Βενσάν Σάντσες, ο οποίος είναι επικεφαλής της μονάδας ανακούφισης πόνου και παρηγορητικής αγωγής στο νοσοκομείο της Ρενς όπου νοσηλεύεται ο Λαμπέρ υπό αυστηρά μέτρα ασφαλείας.

Το Σάββατο οι γονείς του έστειλαν ανοικτή επιστολή στον Γάλλο πρόεδρο Εμανουέλ Μακρόν ζητώντας του να επέμβει προκειμένου να μην σταματήσει η παροχή ιατρικής φροντίδας στον γιο τους. Βασίζονταν κυρίως στο αίτημα που διατύπωσε την Παρασκευή η Διεθνής Επιτροπή Προστασίας των Δικαιωμάτων των Αναπήρων του ΟΗΕ, η οποία ζήτησε από το Παρίσι να μην αναστείλει την ιατρική φροντίδα του Λαμπέρ μέχρις ότου εξετάσει την υπόθεση.

«Κύριε Πρόεδρε, ο Βενσάν Λαμπέρ θα πεθάνει αν δεν συνεχιστεί η χορήγηση υγρών την εβδομάδα της 20ης Μαΐου, αν δεν κάνετε κάτι και είστε ο τελευταίος και ο μοναδικός που μπορεί να επέμβει», τονίζουν στην επιστολή οι δικηγόροι των γονέων του, σύμφωνα με την εφημερίδα Le Figaro.«Στη Γαλλία του 2019 κανείς δεν θα πρέπει να πεθάνει από δίψα και πείνα», τονίζεται στην επιστολή.

Ωστόσο η Γαλλίδα υπουργός Υγείας Ανιές Μπιζέν τόνισε ότι «όλες οι νομικές προσφυγές έχουν εξαντληθεί και όλα τα δικαστήρια, τόσο τα εθνικά όσο και τα ευρωπαϊκά, έχουν επιβεβαιώσει ότι η ιατρική ομάδα που έχει αναλάβει την υπόθεσή του έχει το δικαίωμα να σταματήσει να παρέχει φροντίδα».

Απέναντι σε όσους είναι αντίθετοι στη διακοπή της παροχής φροντίδας στον Βενσάν Λαμπέρ βρίσκεται η σύζυγός του Ρασέλ, έξι αδέλφια του και ο ανιψιός του.

Έπειτα από χρόνια που προσπαθούσε να βελτιώσει την κατάσταση της υγείας του, η ιατρική ομάδα του Λαμπέρ σύστησε το 2013 τη διακοπή της παροχής φροντίδας, έπειτα από συνεννόηση με τη σύζυγό του.

Επειδή όμως δεν ζητήθηκε η γνώμη της, η υπόλοιπη οικογένεια προσέφυγε δικαστικά εναντίον της απόφασης ξεκινώντας μια μακρά δικαστική μάχη, η οποία έφτασε ως το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, το οποίο αποφάνθηκε υπέρ της διακοπής της ιατρικής φροντίδας.

Αρέσει στο μέλος peripli

alisida

# 15607 στις 20/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.150

Για τη γάτα του πειραματος κουβέντα κανείς...

Αρέσει στα μέλη anassa_, peripli

Sivilla_I

# 15608 στις 20/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 15604 από Arxontoula_

Παίδες, λυπάμαι αν σας παραπλάνησα, αλλά δεν ξέρω την απάντηση.

Βασικά, το παράδειγμα ήταν φανταστικό: όπως το παράδοξο με τη γάτα του Σρέντιγκερ, που είναι ταυτόχρονα ζωντανή και νεκρή, έτσι και το έμβρυο, ταυτόχρονα έχει και δεν έχει ικανότητα δικαίου.

Απλά, καταδεικνύει, όπως και η μέχρι τώρα συζήτηση, την υποκρισία μας, αν μου επιτρέπετε, σε θέματα ηθικής.

Δηλαδή, στην Αλαμπάμα ο νόμος δεν επιτρέπει σε μια γυναίκα να κάνει άμβλωση, αλλά επιτρέπει, με τεράστια ευκολία, σε έναν αστυνομικό να πυροβολήσει λίγα χρόνια αργότερα το ίδιο παιδί, και μόνο με την υποψία ότι έχει κάνει κάτι αξιόποινο.

Αντίστοιχα, και οι νόμοι υπέρ της άμβλωσης, βάζουν κάποια αυθαίρετα ορόσημα (12 εβδομάδες αν αυτό, 19 εβδομάδες αν εκείνο, 24 εβδομάδες αν το άλλο), που βασικά δεν έχουν να κάνουν με το αν θεωρείται ζωντανό ή όχι το έμβρυο, αλλά με το αν θέλει ή όχι να το κρατήσει η κυοφορούσα.

Γι αυτό λέω, ότι ο νόμος είναι δυό βήματα και η ηθική τρία βήματα πίσω από την τεχνολογία, κι όλα μαζί, χιλιόμετρα πίσω από τις αδηφάγες ορέξεις της οικονομίας.

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/59863278_2044730385636419_6199650666026106880_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=1b0c6b644fdb7589ea287a18b0da93fc&oe=5D51355B

59863278_2044730385636419_6199650666026106880_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=1b0c6b644fdb7589ea287a18b0da93fc&oe=5D51355B

Αρέσει στα μέλη anassa_, 26-29-31 και σε ακόμα 4 μέλη.

jane_do

# 15609 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλά και χρήσιμα όλα αυτά με τα κληρονομικά,αλλά εμένα άλλο με "τρώει"...μα ήταν αυτή  εμφάνιση στην Γιουροβίζιον κυρία Μαντόνα μου;;;

Όχι,πείτε μου.

MadameShuShu40

# 15610 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μαντόνα με πασοκ

https://youtu.Be/Np_Y740aReI

Το κείμενό σας, αντιδράει

jane_do

# 15611 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Να την πω την αμαρτία μου,εμένα η Μαντόνα μου άρεσε...εντάξει,από φωνή δεν...αλλά είχε αυτό το κάτι, κατά την γνώμη μου...

MadameShuShu40

# 15612 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μαντόνα με συριζα

https://www.athensvoice.gr/viral/showbiz/546095_eurovision-2019-dierreyse-vinteo-apo-tis-proves-tis-mantona

στο κείμενο σας αρέσει η μαντόνα

jane_do

# 15613 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Με Πασόκ ήταν καλύτερη.

COSTAS42

# 15614 στις 20/5/2019
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.406

Με το Παλαιο Ορθοδοξο Πασοκ σαφως

Παράθεση:
Σχόλιο # 15614 από jane_do

Με Πασόκ ήταν καλύτερη.

Αρέσει στα μέλη anassa_, Arxontoula_

MadameShuShu40

# 15615 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σαφώς!!

Ήταν και καμιά τριανταριά χρονακια μικρότερη!!!

jane_do

# 15616 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ε ναι.

Αχ,τα παλιά,καλά χρόνια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15615 από COSTAS42

Με το Παλαιο Ορθοδοξο Πασοκ σαφως

Heptamer

# 15617 στις 20/5/2019
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.516

Δεν έχει να αποδείξει πλέον τίποτα. 

Εχει καταξιωθει στο μουσικό στερέωμα. Δεν έχει ανάγκη της, αποδοχής του κόσμου πλέον. 

Αρα μπορεί να ντυθεί μέχρι και Τζακ Σπαροου αν το θελήσει. 

Προσωπικά, αξιολογώ τη συμμετοχή της στη γιουρο-βυζιον εξόχως (ανθυπο) μέτρια. 

Στη θέση της, θα είχα αποσυρθεί αξιοπρεπώς.

Δε θα εκβιαζα τη συμμετοχή μου στα μουσικά δρώμενα για να διασφαλισω υστεροφημια. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 15610 από jane_do
Καλά και χρήσιμα όλα αυτά με τα κληρονομικά,αλλά εμένα άλλο με "τρώει"...μα ήταν αυτή  εμφάνιση στην Γιουροβίζιον κυρία Μαντόνα μου;;;

Όχι,πείτε μου.

Αρέσει στα μέλη anassa_, Sivilla_I και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 15618 στις 20/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.894

Παράθεση:
Σχόλιο # 15599 από agrotis53

οταν υπαρχη διαθηκη. δεν ισχυουν τα ποσοστα, παρα μονο οτι οριζει η διαθηκη. 

τα ποσοστα οριζονται , για κληρονομια χωρις διαθηκη ,και τιτλους ιδιοκτησιας, δηλ εξ αδιαιρετου..  και μοιραζονται βαση του βαθμου της εξ αιματος συγγενειας του θανοντος.

η διαθηκη προσβαλεται , μονο απο συγγενεις πρωτου βαθμου του θανοντος, εξ αιματος... η δευτερου βαθμου εφοσον δεν υπαρχουν πρωτου βαθμου..

.σε καθε περιπτωση ισχυει πρεπει να γινει αποδοχη κληρονομιας,,, εντος 6 μηνων πρεπει να γινει η αποποιησει κληρονομιας, αν δεν γινει τοτε θεωρειτε αποδοχη.

τωρα,, κατι ακομα. σε περιπτωση κληρονομιας χωρις διαθηκη και παιδια, αλλα ζωντες γονεις και αδελφια του θανοντος, τοτε η/ο συζυγος δικαιουτε το 50%, και το υπολοιπο 50 μοιραζεται κατα 25/ γονεις και 25/ αδελφια...

ετσι ακριβώς το ξέρω και γω

Paralia48

# 15619 στις 20/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.894

Παράθεση:
Σχόλιο # 15610 από jane_do

Όχι,πείτε μου.

πότε βγήκε; Την περίμενα, αλλά βαρέθηκα και πήγα για ύπνο.Τότε βγήκε;

jane_do

# 15620 στις 20/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Στο youtube την είδα/άκουσα (τρόπος του λέγειν)...Γιουροβίζιον δεν παρακολούθησα...βαριόμουν.

https://www.youtube.com/watch?v=j6KtxMqESRI

Παράθεση:
Σχόλιο # 15620 από Paralia48

πότε βγήκε; Την περίμενα, αλλά βαρέθηκα και πήγα για ύπνο.Τότε βγήκε;

Δεν μπορείτε να απαντήσετε