Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

Mindthegap-

# 15701 στις 23/5/2019
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Βραζιλία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.988
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 15685 από MadameShuShu40

Βαρυσημαντες δηλώσεις ενός αυριανού ηγέτη..

.https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=310791119851636&id=100027622501962

Το κείμενό σας έχει μείνει ενεό!!!

Να το χαιρομαστε το καινουργιο αστερι...

Κι εμεις που θα τον φαμε στη μαπα...και οσοι τον ψηφισουν...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, agrotis53

Sivilla_I

# 15702 στις 23/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
(Καλό θα ήταν να μη φορτώνουμε στην αριστερά, την τρομοκρατία.

Αλλά εδω θα μου πεις της φορτώσαμε το συριζα)
Για όλα φταίνε οι κομμουνισταί...

Αρέσει στα μέλη vathianixtomenos, 26-29-31 και σε ακόμα 1 μέλος.

Sivilla_I

# 15703 στις 23/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026

Ας κάνει και ο Μπακογιάννης

απεργία πείνας.

Να πάνε και στον ίδιο διατροφολόγο με τον Κουφοντίνα.

πφ

θα χάσει η Βενετιά βελόνι

Enikos

# 15704 στις 23/5/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.981

Διαπιστωση ειναι, δεν με ξενιζει...

Με συν-θλιβει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15700 από Heptamer

Γιατί ξενίζει; 

Σπλαχνο από τα σπλάχνα του είναι οι αντιπρόσωποι του. Παιδιά του λαού. 

Enikos

# 15705 στις 23/5/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Πως καταλαβαινεις μια στημενη εκπομπη...

Σημερα ο Τραγκας, ειχε "καλεσμενο" τον Μαρινακη (να μη ξερεις κατα που θα καμεις)...

Ξεκιναει το λιβανισμα επι δεκαπενταλεπτο, εν ειδει παρουσιασης του βιογραφικου του "καλεσμενου"...που οπως καταλαβαινεις, παρουσιαστηκε ως το απαυγασμα των βιογραφικων των Ιερομοναχων που φυλανε τον Παναγιο ταφο του Ιησου...

Ξεκιναει περιχαρης ο Τραγκας, (στον ενικο αριθμο), να δινει τις συμφωνειθησες πασες στον "καλεσμενο"...

Καπου στο πενταλεπτο, ο "καλεσμενος" προφανως σκεφτεται..."ωχ μας πιασανε" και συνεχιζει τις απευθυνσεις του, στον πρακτορα...στον πληθυντικο αριθμο...

Παρακολουθησα επι μισαωρο (αντεχω αν δεν εχω φαει κατι το πρωι), την αυθορμητη συζητηση στον επιβεβλημενο (απο τον "καλεσμενο") πληθυντικο αριθμο...

Και σηκωθηκα πηγα βολτα την Λουκια...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Mindthegap-

Hrakleitos3

# 15706 στις 23/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

δε μπορεί να αποφύγει να μιλήσει για αυτό που λες ακόμα κι αν το θέλει...

πρακτικά αδύνατον...

λες ότι χρησιμοποιεί τη δολοφονία του Παύλου προς άγραν ψήφων...μα πώς θα αποφύγει το γεγονός αυτό όταν του το θυμίζουν όλοι,δημοσιογράφοι,ιδεολογικοί αντίπαλοι,περιθωριακοί "αγωνιστές" ,μέρα - νύχτα,όπου βρεθεί κι όπου σταθεί? θα αναστήσει τον πατέρα του? γιατί άλλο τρόπο δεν μπορώ να σκεφτώ...είναι πρακτικό το ζήτημα...

για τον παππού του και τον πατέρα του τώρα...

ας ζούσε ο Παύλος,ας κατέληγε στη φυλακή ή ας ζούσε με τη ρετσινιά του κλέφτη που τον γλύτωσε ο πεθερός του και τότε ναι,θα μιλούσαμε σε άλλη βάση για το αν πρέπει να νιώθει περήφανος ή πρέπει να ντρέπεται για τον πατέρα του ο γιος Κώστας...

εδώ όμως έχουμε μία εν ψυχρώ δολοφονία που αλλάζει όλη τη βάση της συζήτησης,ανεξάρτητα από το τι ιδεολογικό μανδύα θα της φορέσουμε...

η Κυβέρνηση Τζαννετάκη που ορκίστηκε με μοναδικό υποτίθεται σκοπό την παραδειγματική τιμωρία των ενόχων του σκανδάλου Κοσκωτά κράτησε μόλις  4 μήνες,ώστε να μην προλάβουν να ολοκληρωθούν οι δίκες και να παραγραφούν τα αδικήματα,επειδή φέρεται να είχε άμεση εμπλοκή ο Παύλος Μπακογιάννης...

έχω διαβάσει τα ανεπίσημα πρακτικά από τη δίκη της 17 Νοέμβρη και υπάρχει με λεπτομέρειες όλο το σκεπτικό της δολοφονίας του που σχετίζεται με την εμπλοκή της ΓΡΑΜΜΗΣ  με τον Κοσκωτά,με νούμερα για τις κομπίνες με τις ΑΜΚ   κλπ...

και λοιπόν?

αν ήταν αυτός που περιγράφουν οι της 17 Νοέμβρη,ας δικαζόταν...

θεωρούσαν όμως ότι θα τη σκαπουλάρει με τις πλάτες του  Μητσοτάκη,οπότε αποφάσισαν να τον δικάσουν οι ίδιοι με μερικές σφαίρες,πετυχαίνοντας "καίριο"  πλήγμα στο "σύστημα"...

εξαιρετικά αποτελεσματικοί οι τρομοκράτες της 17 Νοέμβρη...όντως μετά τη δολοφονία Μπακογιάννη μαζεύτηκαν από το φόβο τους οι πολιτικοί και δεν ξανάκλεψαν,δεν έκαναν κομπίνες,δε διασπάθισαν δημόσιο χρήμα...

την ιστορία λοιπόν  την άλλαξε  ο δολοφόνος  Κουφοντίνας όταν σήκωσε το 45αρι και πυροβόλησε...

εκείνος "καθάρισε" το όνομα του Παύλου πριν μάθουμε όλη την αλήθεια και εκείνος έδωσε το δικαίωμα (τι δικαίωμα κι αυτό άραγε ) στον Κώστα να πολιτευτεί με το επίθετο Μπακογιάννης

Παράθεση:
Σχόλιο # 15698 από Enikos

Καλη μερα . . . .

Τεραστια θλιψη...

Για τον "λαο" που με σημαιακια και αλλα αξεσορις...

Πηγαινει ακομα σε συγκεντρωσεις τυπου "μου εχουν κανει λοβοτομη και δεν θυμαμαι τιποτα"...

Και επευφημει ολους οσους τον εχουν φερει σε αυτο το χαλι, δειχνοντας παλι την προτιμηση του σε ενα απο τα δυο κομματα τα οποια του εχουν επιτρεψει να εχει ως επιλογη...

Ο δε χλεχλες Μπακογιαννης, καλα θα κανει αν φοραει αξια πολιτικα παντελονια να αφησει την μνημη του πατερα του προεκλογικα, διοτι εκτος του οτι ειναι ο γυιος του πατερα και της μανας του και απογονος του σογιου του (πολιτικα τζανκια), δεν εχει να επιδειξει τιποτε αλλο...

Ειναι τουλαχιστον προκλητικο να χρησιμοποιει την δολοφονια του πατερα του, προς αγραν ψηφων. Μην μου πεις οτι το κανει απο ευαισθησια, διοτι απλα δεν θα το πιστεψω...

Δεν εχει ουτε ιερο, ουτε οσιο και αυτος, αφορμης δοθεισης απο τις πρακτικες που χρησιμοποιει για να διαιωνισει την παρουσια του και αυτος στα κρατικα ταμεια...ελεω ονοματος...

Ο παππους του δε, απο εποχης σκανδαλου της τραπεζας Κρητης, τον Μπακογιαννη (γαμπρο του ηδη) δεν ηθελε ουτε να ακουει οτι υπαρχει διοτι ο μακαριτης ειχε σηκωσει τεραστιο θεμα για τους εμπλεκομενους σε αυτο το σκανδαλο...με πιανεις?...

Θλιβερος λαος, θλιβεροι και οι αντιπροσωποι του...

https://www.youtube.com/watch?v=-tJYN-eG1zk

Hrakleitos3

# 15707 στις 23/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

έχουν να γίνουν γλέντια στις συνεδριάσεις των δημοτικών συμβουλίων

Παράθεση:
Σχόλιο # 15701 από Arxontoula_

Παίδες,

ψηφίστε ο,τι σας φωτίσει

Αλλά

σε περίπτωση που δεν το έχετε υπόψη σας, οι αυτοδιοικητικές εκλογές γίνονται με απλή αναλογική.

Τουτέστιν, οι δημοτικοί/περιφερειακοί σύμβουλοι, θα βγούν από τον πρώτο γύρο, αναλογικά, με βάση το ποσοστό που θα συγκεντρώσει ο κάθε συνδυασμός.

Δηλαδή, αν δεν βγάλει 50% ο Δήμαρχος από την πρώτη Κυριακή, θα μειοψηφεί στη σύνθεση του δημοτικού/περιφερειακού συμβουλίου.

Οπότε, σκεφτείτε διπλά ποιόν θα σταυρώσετε και γιατί.

* οι απαντήσει στον ενικο και στην αρχοντουλα  δόθηκαν κατά τις 10... ελπίζω να μη δημοσιευτούν με καθυστέρηση 4-5 ωρών όπως χθες

Enikos

# 15708 στις 23/5/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Για πες μου τωρα και κατι αλλο...

Γιατι νευριαζω τοσο πολυ οταν ακουω τον Κυμπουροπουλο (ο οποιος εχει κατοικοεδρευσει σε ολα τα μιντια)...

Να μας εκφραζει το οραμα του, βαζοντας παντα μπροστα την αναπηρια του?...

Η αναπηρια του δηλαδη, καθαγιαζει την νεα δημιοκρατια?...

Η ειναι λογος για να τον ψηφισουν οι πολιτες?...

Ξερεις να μου πεις?...

Αρέσει στα μέλη Arxontoula_, Mindthegap-

Arxontoula_

# 15709 στις 23/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Αν έχετε χρόνο,

περάστε μια βόλτα από το σάιτ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

europarl.europa.eu/meps/el/home

Επιλέξτε χώρα: Ελλάδα

και διαλέξτε έναν ευρωβουλευτή στην τύχη

στην αριστερή μπάρα θα βρείτε τις επιλογές

- Κύριες κοινοβουλευτικές δραστηριότητες
- Λοιπές κοινοβουλευτικές δραστηριότητες
-  Δηλώσεις

-Βιογραφικό
...κλπ

Ωραία...

πηγαίνετε τώρα στην επιλογή

Κύριες κοινοβουλευτικές δραστηριότητες --> Συνεισφορές στις συζητήσεις της ολομέλειας

...και διαβάστε τις συνεισφορές

και μετά κάντε το σταυρό σας (που λέει κι ο Μπακογιάννης )και πηγαίνετε να ψηφίσετε.

Αυτά...

Αρέσει στα μέλη peripli, 26-29-31 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 15710 στις 23/5/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μου απαντας τωρα, ως Κωστας Μπακογιαννης?...

Διοτι εγω δεν ηξερα τι εγραψα?...

(για να μην περιμενω την προεγκριση, απαντω και για το πιο κατω σχολιο σου)...

Μου απαντας και ως Κυμπουροπουλος?

Και οχι, δεν ρωτησα εσενα προσωπικα, οσο λογικο και αν σου φαινεται...

Γενικως, δεν απευθυνομαι σε κομματικοποιημενους εκπροσωπους, των "τασεων"...επειδη ειναι πανομοιοτυπες οι αποψεις τους...Κυμπουροπουλος βι ες Κουρουμπλη κλπ κλπ...

Ειναι σαν να σκεφτομαι φωναχτα...

Και δεν χρειαζομαι κατευθυνση...

Εχω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15707 από Hrakleitos3

δε μπορεί να αποφύγει να μιλήσει για αυτό που λες ακόμα κι αν το θέλει...

πρακτικά αδύνατον...

λες ότι χρησιμοποιεί τη δολοφονία του Παύλου προς άγραν ψήφων...μα πώς θα αποφύγει το γεγονός αυτό όταν του το θυμίζουν όλοι,δημοσιογράφοι,ιδεολογικοί αντίπαλοι,περιθωριακοί "αγωνιστές" ,μέρα - νύχτα,όπου βρεθεί κι όπου σταθεί? θα αναστήσει τον πατέρα του? γιατί άλλο τρόπο δεν μπορώ να σκεφτώ...είναι πρακτικό το ζήτημα...

για τον παππού του και τον πατέρα του τώρα...

ας ζούσε ο Παύλος,ας κατέληγε στη φυλακή ή ας ζούσε με τη ρετσινιά του κλέφτη που τον γλύτωσε ο πεθερός του και τότε ναι,θα μιλούσαμε σε άλλη βάση για το αν πρέπει να νιώθει περήφανος ή πρέπει να ντρέπεται για τον πατέρα του ο γιος Κώστας...

εδώ όμως έχουμε μία εν ψυχρώ δολοφονία που αλλάζει όλη τη βάση της συζήτησης,ανεξάρτητα από το τι ιδεολογικό μανδύα θα της φορέσουμε...

η Κυβέρνηση Τζαννετάκη που ορκίστηκε με μοναδικό υποτίθεται σκοπό την παραδειγματική τιμωρία των ενόχων του σκανδάλου Κοσκωτά κράτησε μόλις  4 μήνες,ώστε να μην προλάβουν να ολοκληρωθούν οι δίκες και να παραγραφούν τα αδικήματα,επειδή φέρεται να είχε άμεση εμπλοκή ο Παύλος Μπακογιάννης...

έχω διαβάσει τα ανεπίσημα πρακτικά από τη δίκη της 17 Νοέμβρη και υπάρχει με λεπτομέρειες όλο το σκεπτικό της δολοφονίας του που σχετίζεται με την εμπλοκή της ΓΡΑΜΜΗΣ  με τον Κοσκωτά,με νούμερα για τις κομπίνες με τις ΑΜΚ   κλπ...

και λοιπόν?

αν ήταν αυτός που περιγράφουν οι της 17 Νοέμβρη,ας δικαζόταν...

θεωρούσαν όμως ότι θα τη σκαπουλάρει με τις πλάτες του  Μητσοτάκη,οπότε αποφάσισαν να τον δικάσουν οι ίδιοι με μερικές σφαίρες,πετυχαίνοντας "καίριο"  πλήγμα στο "σύστημα"...

εξαιρετικά αποτελεσματικοί οι τρομοκράτες της 17 Νοέμβρη...όντως μετά τη δολοφονία Μπακογιάννη μαζεύτηκαν από το φόβο τους οι πολιτικοί και δεν ξανάκλεψαν,δεν έκαναν κομπίνες,δε διασπάθισαν δημόσιο χρήμα...

την ιστορία λοιπόν  την άλλαξε  ο δολοφόνος  Κουφοντίνας όταν σήκωσε το 45αρι και πυροβόλησε...

εκείνος "καθάρισε" το όνομα του Παύλου πριν μάθουμε όλη την αλήθεια και εκείνος έδωσε το δικαίωμα (τι δικαίωμα κι αυτό άραγε ) στον Κώστα να πολιτευτεί με το επίθετο Μπακογιάννης

Hrakleitos3

# 15711 στις 23/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

λογικά εμένα ρωτάς...αν όχι,πες το μου...

η αναπηρία αυτή καθαυτήν δεν καθαγιάζει κανέναν και δεν πρέπει να  χρησιμοποιείται ως κριτήριο για να ψηφίσεις...

όμως δεν μπορείςνα πας στο άλλο άκρο και να καταδικάσεις εκ των προτέρων κάποιον επειδή είναι ανάπηρος...αν εκλεγεί στην ευρωβουλή,θα κριθεί από το έργο που θα παράγει στη θητεία του...

πού έχω τώρα ένσταση στα γραφόμενά σου...

λες "βάζοντας πάντα μπροστά την αναπηρία του"...

και τι να την κάνει την αναπηρία του,να την κρύψει?ο ίδιος  φταίει που όλες σχεδόν οι ερωτήσεις που του κάνουν είναι γύρω από αυτήν?

είναι κάτι ανάλογο με τον Μπακογιάννη που εξήγησα παραπάνω...

και ο Κουρουμπλής που είναι τυφλός θα πούμε ότι ο ίδιος έβαλε μπροστά την αναπηρία του για να εκλεγεί?

αναπόφευκτα σε ταυτίζουν οι άλλοι με την αναπηρία σου...

το ότι τον  περιφέρουν και και τον εκμεταλλεύονται στυγνά συντρόφια και δημοσιογράφοι είναι άλλου παππά ευαγγέλιο

δεν είναι στην 4αδα μου πάντως,έχω βρει άλλους...

*τα ξαναλέμε το βράδυ ή αύριο πρωί αν λειτουργήσει η προέγκριση...

*επειδή είμαστε 15-20 νοματαίοι που γράφουμε στο φόρουμ,ας βοηθήσει λίγο η διαχείριση το διάλογο περιορίζοντας τις προεγκρίσεις των μελών,ειδικά το βράδυ που αν γράψουμε μετά τις 10  βλέπουμε τις απαντήσεις μας το πρωί...μπορείτε να κάνετε ένα πείραμα...για 2-3 βράδια καμία προέγκριση και αν σας απογοητεύσουμε μας βαράτε με πολυήμερους αποκλεισμούς...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15709 από Enikos

Για πες μου τωρα και κατι αλλο...

Γιατι νευριαζω τοσο πολυ οταν ακουω τον Κυμπουροπουλο (ο οποιος εχει κατοικοεδρευσει σε ολα τα μιντια)...

Να μας εκφραζει το οραμα του, βαζοντας παντα μπροστα την αναπηρια του?...

Ξερεις να μου πεις?...

Arxontoula_

# 15712 στις 23/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 15709 από Enikos

Ξερεις να μου πεις?...

Ολοι οι ευρω-συνδυασμοί που σέβονται τον εαυτό τους, διαθέτουν κατ' ελάχιστον:

- Εναν ΑΜΕΑ

- Εναν τραγουδιστή

- Εναν ηθοποιό

- Εναν αθλητή

- Εναν συνδικαλιστή

- Εναν μουσουλμάνο

- Εναν ρομά

- Εναν αλλοδαπό

- και πολλά κομματικά ορφανά που πρέπει κάπως να βολευτούν

(οι κατηγορίες μπορεί να αλληλοκαλύπτονται)

κι έτσι, ανοίγει η βεντάλια, και πολλαπλασιάζεται η δεξαμενή με τα ψηφαλάκια

ΥΓ Ξέχασα

- έναν ΛΟΑΤΚΙ / μια τηλεπερσόνα (αναλόγως κομματικού προσανατολισμού)

Αρέσει στα μέλη agrotis53, peripli και σε ακόμα 4 μέλη.

tangerinedream

# 15713 στις 23/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 15706

...θα ήταν μια πολυ ενδοιαφέρουσα παρατήρηση άν δεν συνέβαινε ακριβώς το ίδιο που περιγράφεις σε όλες τις εκπομπές του τύπου αυτού...μηδεμιάς εξαιρουμένης...τίποτε στην τιβι δεν είναι αυθόρμητο ή "ζωντανό"...`εδώ και πολλές 10ετίες...όλα συμφωνούνται - όλα διαπραγματεύονται - όλα ανταλλάσσονται και όλα παραδίδονται αρκεί να υπάρξει η σωστή συμφωνία και η σωστή αντιπαροχή!

Arxontoula_

# 15714 στις 23/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση

..κι επειδή έπρεπε να κάνω μια σχετική έρευνα για το θέμα Κυμπουρόπουλου και ΣΙΑ,

το πολυαγαπημένο μου google, έχει αρχίσει να με βομβαρδίζει με διαφημίσεις του Ιωάννη Βαρδακαστάνη, υποψήφιου Ευρωβουλευτή με το Κίνημα Αλλαγής, πρόεδρο του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών, αιρετό μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης Τυφλών,μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Παγκόσμιας Ένωσης Τυφλών κλπ κλπ κλπ

Τί τραβάω για να σας μεταφέρω την έγκυρη, τη διασταυρωμένη την πληροφορία...

(τουλάχιστον, γλίτωσα προσώρας από τις διαφημίσεις με τα κουνέλια )

Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

Hrakleitos3

# 15715 στις 23/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ξέχασες να αναφέρεις τη φεμινίστρια  και τον οικολόγο

Παράθεση:
Σχόλιο # 15713 από Arxontoula_

Ολοι οι ευρω-συνδυασμοί που σέβονται τον εαυτό τους, διαθέτουν κατ' ελάχιστον:

- Εναν ΑΜΕΑ

- Εναν τραγουδιστή

- Εναν ηθοποιό

- Εναν αθλητή

- Εναν συνδικαλιστή

- Εναν μουσουλμάνο

- Εναν ρομά

- Εναν αλλοδαπό

- και πολλά κομματικά ορφανά που πρέπει κάπως να βολευτούν

(οι κατηγορίες μπορεί να αλληλοκαλύπτονται)

κι έτσι, ανοίγει η βεντάλια, και πολλαπλασιάζεται η δεξαμενή με τα ψηφαλάκια

ΥΓ Ξέχασα

- έναν ΛΟΑΤΚΙ / μια τηλεπερσόνα (αναλόγως κομματικού προσανατολισμού)

tangerinedream

# 15716 στις 23/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...τώρα που ανέφερες τα κουνέλια μου ήρθε στο μυαλό μια συγκλονιστική εμπειρία που είχα τις προάλλες με ένα βιντεάκι στο γιουτούμπ που έδειχνε στην κίνα που γδέρνουν τα κουνέλια στην αγορά ζωντανά παιδιά...μα κυριολεκτικά ζωντανά γιατί μετά την αφαίρεση του δέρματος αυτά συνεχίζουν να ζούν και να κινούνται...στη συνέχεια με πήγε εκεί που κάνουν το ίδιο με τα σκυλιά επειδή χρεισιμοποιούν το δέρμα τους και πρέπει αυτό να μην έχει κοψίματα...ειδικά με τα σκυλια παιδιά -σας το λέω και ανατριχιάζω αυτή τη στιγμή που γράφω- συγκλονίστικα, ή μάλλον ήταν σχεδόν το τέλος των αντοχών μου σαν ανθρώπινη ύπαρξη...υπάρχει ένα βιντεάκι που μετά την αφαίρεση του δέρματος απο τα ζωντανό, τα πετάνε σε μια καρότσα ημιφορτηγού και κάπου εκεί αυτός που γράφει το βιντεο, ζουμάρει σε ένα σκυλί που είναι στο επάνω μέρος του σωρού και έρχεται πολυ κοντά στο γδαρμένο και υπέρματωμένο προσωπό του και όταν επικεντρώνεται στο βλέμμα του σκύλου παιδιά, κοίταξα τα μάτια του και λύγισα...είδα τα βλέφαρά του ν'ανοιγοκλείνουν και λύγισα...ποτε δεν είδα τοσο πονο στο βλέμμα μιας ύπαρξης που τον υπομένει γοοερά χωρίς να μπορεί να κινηθεί πλέον...κυριολεκτικά έφτασα πολυ κοντά στη λιποθυμία...ακόμη και τώρα κάνω μεγάλη προσπάθεια να τα γράψω, όμως θα ήθελα να σας το πώ και να το δείτε...να δείτε τι συμβαίνει σε αυτό το σημείο του κόσμου...να δείτε τι όν είναι ο άνθρωπος και ποσο "μακρυα" μπορεί να φτάσει... 

anemow

# 15717 στις 23/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μη ριχνετε ευθυνες

σηκωστε και μερικες

ZHLIASOY

# 15718 στις 23/5/2019
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160

Κανιβαλοι ! Αν τους ειχα μπροστα μου θα τους εγδερνα  τους ιδιους. .απορω πως αντεξες κ το ειδες.δε θα μπορουσα ουτε να το σκεφτω..

Παράθεση:
Σχόλιο # 15717 από tangerinedream

...τώρα που ανέφερες τα κουνέλια μου ήρθε στο μυαλό μια συγκλονιστική εμπειρία που είχα τις προάλλες με ένα βιντεάκι στο γιουτούμπ που έδειχνε στην κίνα που γδέρνουν τα κουνέλια στην αγορά ζωντανά παιδιά...μα κυριολεκτικά ζωντανά γιατί μετά την αφαίρεση του δέρματος αυτά συνεχίζουν να ζούν και να κινούνται...στη συνέχεια με πήγε εκεί που κάνουν το ίδιο με τα σκυλιά επειδή χρεισιμοποιούν το δέρμα τους και πρέπει αυτό να μην έχει κοψίματα...ειδικά με τα σκυλια παιδιά -σας το λέω και ανατριχιάζω αυτή τη στιγμή που γράφω- συγκλονίστικα, ή μάλλον ήταν σχεδόν το τέλος των αντοχών μου σαν ανθρώπινη ύπαρξη...υπάρχει ένα βιντεάκι που μετά την αφαίρεση του δέρματος απο τα ζωντανό, τα πετάνε σε μια καρότσα ημιφορτηγού και κάπου εκεί αυτός που γράφει το βιντεο, ζουμάρει σε ένα σκυλί που είναι στο επάνω μέρος του σωρού και έρχεται πολυ κοντά στο γδαρμένο και υπέρματωμένο προσωπό του και όταν επικεντρώνεται στο βλέμμα του σκύλου παιδιά, κοίταξα τα μάτια του και λύγισα...είδα τα βλέφαρά του ν'ανοιγοκλείνουν και λύγισα...ποτε δεν είδα τοσο πονο στο βλέμμα μιας ύπαρξης που τον υπομένει γοοερά χωρίς να μπορεί να κινηθεί πλέον...κυριολεκτικά έφτασα πολυ κοντά στη λιποθυμία...ακόμη και τώρα κάνω μεγάλη προσπάθεια να τα γράψω, όμως θα ήθελα να σας το πώ και να το δείτε...να δείτε τι συμβαίνει σε αυτό το σημείο του κόσμου...να δείτε τι όν είναι ο άνθρωπος και ποσο "μακρυα" μπορεί να φτάσει... 

Αρέσει στα μέλη peripli, alisida

AlexLuckyCharm

# 15719 στις 23/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δειτε το!!! Πριν το κατεβασουν

Το DEBATE του πανικα

Ο πολιτικος που αλλαζει τους ορούς..  Εεε όρους.Μια μοναδικη υπερ παραγωγη , ανταξια ενος Zoro.

Https://youtube.Com/watch?V=TLHrQNzW78c

Heptamer

# 15720 στις 23/5/2019
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.452

Παράθεση:
Σχόλιο # 15717 από tangerinedream

...να δείτε τι όν είναι ο άνθρωπος και ποσο "μακρυα" μπορεί να φτάσει... 

Αρα για τι αγάπες και πράσσειν άλογα προς τα ζώα μιλαμε;

Σε μας ο σκύλος είναι κατοικίδιο και φίλος, άρα δεν τον τρως... Αλλού έχει το στάτους κοτόπουλου και ξεκοκαλιζεται στο τραπεζι...

Θέμα κουλτουρο-γαστρονομίας, θέμα επωφελειας όλα... 

Η κάθε ζωή - ανθρώπινη ή ζώου, ίση ή υποδεέστερη - έχει τόσα δικαιώματα, έχει τόση αξία, όση ως κυρίαρχο είδος της αναγνωρίσεις.

Ο άνθρωπος είναι το χειρότερο ζώο. 

Ουσιαστικά, κάθε νοήμον κυρίαρχο είδος φέρει και ασκεί τέτοιες ιδιότητες. Είναι αναπόσπαστο κομμάτι της υπεροχής του και της φύσης των πραγμάτων. 

Απλά, στυγνα πράγματα. 

Αρέσει στο μέλος peripli
Δεν μπορείτε να απαντήσετε