Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

Sivilla_I

# 15801 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.026
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 15796 από Paralia48

ωραία, σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία. Αλλά να τα λέμε όλα, όχι μόνο τις γυναικοκτονίες , αλλά και το γυναικοκουμάντο .

Δηλαδή, εννοώ υπάρχουν περιπτώσεις, που ακριβώς μια γυναίκα επειδή είναι γυναίκα και δεν πρόκειται να της ασκήσει βία κανενας άντρας, κάνει πράματα,που δε θα τολμούσε να τα κάνει άντρας και κάνει <<κουμάντο>>.  Π.χ. πάμε σε ρεστοράντ για φαγητό και αρχίζουν κάποιοι το τσιγάρο. Σηκώνομαι τότε εγώ, ως η γυναίκα της παρέας, να ...καθαρίσω, γιατί αν πάει κάποιος άντρας και πει <σβείστε παρακαλώ αμέσως το τσιγάρο, μας ενοχλεί>, μπορεί να δημιουργηθεί επεισόδιο (δε φαντάζεστε με τι καθάρματα μπλέκουμε!).

Επομένως κατά την ίδια λογική, μια γυναίκα εκμεταλλεύεται το φύλο της, για να κάνει το κουμάντο της.

και αυτό συμβαίνει σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Υπάρχουν περιπτώσεις ενδοοικογενειακής λεκτικής βίας , όπου η γυναίκα τον ...τσακίζει με τα λόγια τον άντρα. Πώς λέγεται αυτό;

Τώρα να πιάσουμε κάθε φάση της ζωής μας με τους άντρες να μετρήσουμε

ποιός λέει τις καλύτερες ατάκες στον καυγά, το βρίσκεις λογικό και ώριμο?

Ναι, οι άνθρωποι πετάνε ατάκες ανάλογες της ευφυίας τους.

Και υπάρχουν έξυπνοι άντρες και έξυπνες γυναίκες.

Μάλλον θα χεις δει καυγάδες μόνο απο τη μια περίπτωση, τι να σου πω.

Εξάλλου το ποιός τσακίζει ποιόν, δεν έχει να κάνει μόνο με τα λόγια αλλά και με τη στάση, 

αυτή της ψυχραιμίας.

Τέλοσπάντων, δεν θα συνεννοηθούμε. Πες τα με τον ενικό που παραπονιέται για τον όρο γυναικοκτονία 

και τον υποβιβάζει (νομίζει), στην προστασία ειδών υπο εξαφάνιση (εκεί που φαίνεται η αμέριστη αγάπη

για όλα τα είδη) και τον άλλο τον ασημαντούλη που μ' έχει πάρει στο κατόπι με γαϊδούρια και κατσίκια.

Sivilla_I

# 15802 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Θέλεις σημασία, το κατανοώ,

αλλά δεν πρόκειται να την πάρεις απο μένα.

Ούτε εδω ούτε σε κανένα άλλο θέμα που περιφέρεσαι

πίσω απτα posts μου με ατάκες νηπιαγωγικές. 

Άιντε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 15792 από Red_Season

Καλύτερος σίγουρα δε θα γίνει ο κόσμος με κολλημένα μυαλά που του φέρονται, όπως ο άξεστος που βαράει <<Ντέι - ντέι - Άντε κουνήσου βρε παλιάλογο!>> το ζώο με το καμτσίκι 

Sivilla_I

# 15803 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 15788 από Heptamer

Αυτό που εννοώ κατ ουσίαν κυρίες μου είναι πως είναι τόση πολλή και πολύπλευρη  η ανθρώπινη ασέβεια προς τη ζωη

που όσες μικροδιορθώσεις / εξελίξεις  και να γινουν

πάντα θα υπάρχει (σκοπίμως ή μη) ζωή σε κίνδυνο. 

Πλήρης εξάλειψη αυτού του κινδύνου, δηλ πλήρης σεβασμός στη ζωή ποτέ (φρονω) δε θα υπάρξει. 

Σε αυτή τη ματαιοτητα αναφέρομαι. 

Η θέση της γυναίκας βελτιώθηκε. Όμως θυλακες ασεβείας, εκμετάλλευσης της ακόμη υπάρχουν. Και θα υπάρχουν για πολύ ακόμη. Για αυτή τη "σχετική" ματαιοτητα μιλώ. 

Είναι η φύση των ανθρωπίνων πραγμάτων τέτοια που θα υπάρχουν πάντα μελανά σημεία στο αξιακο σύστημα. 

Ο άνθρωπος είναι ατελές ον και ως τέτοιο θα παράγει πάντα ματαιοτητες. Δε χρειάζεται να είναι κανείς Θεός για να το δει. 

Αγαπητή sivilla, 

η δουλεια δεν καταργήθηκε. Απλά εκσυγχρονιστηκε, άλλαξε μορφή  για να συμβαδίζει με τα κεκαλυμμενα ήθη της εποχής. Άρα για ποια εξέλιξη προς το καλύτερο μιλάμε; Μαλλον για υποκρισία θα πρέπει να μιλάμε θαρρώ... και για ματαιοτητα επίσης. 

Το "άιντε" το αντιπαρερχομαι, αποδίδοντας το στο (μάταια) παρορμητικο θυμικο. 

Αγαπητή Λένα, σε ευχαριστώ τα μάλα για τη "ζωδιακη" ανάλυση! 

Υπόψιν; -) 

Το <άιντε> απευθύνθηκε στα γραπτά σου και όχι σε σένα-όπως κάνω πάντα:

δεν απευθύνομαι στο συνομιλητή προσωπικά, αλλά ως προς αυτά που γράφει.

Ναι, λέω άιντε σε τέτοιες θέσεις και το λέω σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας χωρίς να ανακαλώ.

(η μόνη περίπτωση που αναφέρομαι προσωπικά σε κάποιον συνομιλητή, είναι όταν μου απευθύνεται-επιτίθεται και κείνος προσωπικά).

Έχεις δίκιο ως προς το πώς είναι τα πράγματα, αλλά διαφωνώ ως προς τη ματαιότητα.

Ναι υπάρχει και σήμερα δουλεία αλλά όχι στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού.

Ναι, υπάρχει και σήμερα ασέβεια προς κάθε μορφή ζωής αλλά υπάρχει ακόμα το 1/3 του κόσμου

όπου η ζωή έχει αναβαθμιστεί αναλογικά με άλλες εποχές σε όλα τα επίπεδα. Την υγεία πρώτο και καλύτερο.

Θεσμικά το δεύτερο.

Παιδεία το τρίτο. 

Κοινωνικές δομές και σχέσεις.

Και ενα σωρό που τώρα εδω που είμαι με τη ζέστη και την υγρασία αδυνατώ (και ψιλοχοντροβαριέμαι να κάνω λίστα)

Απλώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι τυχεροί για να γεννηθούν ή να ζουν σ αυτό το μέρος του κόσμου.

Σε ενα επόμενο επίπεδο εξέλιξης, κανείς δεν ξέρει πώς θα εξελιχθεί το είδος μας, 

ή αν θα βγει ενα νέο, αναβαθμισμένο, ή θα αφανιστεί και θα έρθει άλλο.

Οπότε εκεί γίνεται ενα reboot και δε μπορούμε να μιλάμε για ματαιότητες.

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, agrotis53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Sivilla_I

# 15804 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 15790 από MadameShuShu40

Αν βγεις να γράψεις οτι βρίσκεις λαθος να βγαινουν τα κορίτσια στο κουρμπέτι απο μικρά, με φωτογραφίες, πόζες, βαμμένα νυχάκια (παιδάκια επτά χρόνων) και μετα στα 14 να τους επιτρέπεται να βγαίνουν απο το σπίτι αργα τη νύχτα βαμμένες και με προκλητικά ρούχα, ΔΗΛΑΔΗ ερωτικά διαθέσιμα, θα εισαι συντηρητική στρίγγλα 

Αν βγεις να πεις για τους καραγκιόζηδες 40ρηδες και δη τους παντρεμενους που μπορούν να σταθούν μονο διπλα σε 14χρονες (οι μεγαλύτερες τους εχουν πάρει χαμπάρι) θα σε πουν αγαμητη και ζηλιάρα.

Ο,τι και να μας πείτε βέβαια η βασικη μου διαπιστωση παραμενει σταθερή: τα Ελληνακια μεγαλωμουν χωρίς στοιχειώδεις γνώσεις περί σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, τόσο από την οικογένεια όσο και από το σχολείο

Το λάθος στην πρώτη πρόταση παραμένει στην εξίσωση: βαμμένα κορίτσια=ερωτικά διαθέσιμα

Απόδειξη? Δεν κακοποιούνται/παρενοχλούνται σεξουαλικά τα βαμμένα.

Τα παιδιά δεν στερούνται μόνο σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης

αλλά και διαπαιδαγώγησης ως προς τα φύλα

τις διακρίσεις

τις νοοτροπίες που φαίνονται στην καθημερινότητα και είναι τόσο ριζωμένες

που τις θεωρούμε φυσιολογικές

κλπ

Αρέσει στα μέλη jane_do, Lena_7_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Red_Season

# 15805 στις 24/5/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.630

Παράθεση:
Σχόλιο # 15803 από Sivilla_I

Θέλεις σημασία, το κατανοώ,

αλλά δεν πρόκειται να την πάρεις απο μένα.

Ούτε εδω ούτε σε κανένα άλλο θέμα που περιφέρεσαι

πίσω απτα posts μου με ατάκες νηπιαγωγικές. 

Άιντε.

Σημασία από εσένα! Καλύτερα να με πατήσει φορτηγό 

Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

Red_Season

# 15806 στις 24/5/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό

Και μάθε και καμιά καινούργια λέξη, όλο άιντε γράφεις.

... So pathetic 

Αρέσει στο μέλος peripli

Red_Season

# 15807 στις 24/5/2019
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Μονακό

Είναι πιθανό ο Μπόρις Τζόνσον να είναι ο επόμενος ένοικος της 10 Downing Street.

Αρέσει στα μέλη peripli, jane_do

MadameShuShu40

# 15808 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.068

Σιβιλα

Σε ευχαριστώ για την επισήμανση.

Μεγάλο ατόπημα εκ μερους μου.

Αρέσει στα μέλη jane_do, Lena_7_

MadameShuShu40

# 15809 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.068

Η παραίτηση της πρωθυπουργού του Η.Β. ακολουθεί τις πολλές παραιτήσεις υποστηρικτών του brexit.  

Το σκάφος πριν από αυτήν εγκατέλειψαν ο Μπόρις Τζόνσον και ο Ν. Φάρατζ. 

Οι παραιτήσεις δείχνουν ότι το Ηνωμένο Βασίλειο αδυνατεί να αποχωρήσει από την Ε.Ε. με μια συμφέρουσα για αυτό συμφωνία. 

Αυτό που απορρίπτει το βρετανικό κοινοβούλιο είναι η τρίτη προτεινόμενη συμφωνία. 

Δεν μπορούν να κάνουν το deal που θέλουν!

Αυτό δείχνει για άλλη μια φορά την κενότητα του συγκεκριμένου δημοψηφίσματος του 2016 που δεν συνοδεύτηκε από ένα ρεαλιστικό σχέδιο. Ψήφισαν απλά γιούργια και φωτιά στα τόπια. Και τα προϊόντα, πώς θα μπαινοβγαίνουν στην Αγγλία; 

Άντε πάλι από την αρχή θέλετε να πληρώνετε δασμούς και να σας έρχεται ένα μπουκαλάκι ελαιόλαδο 120ml στην τιμή των 300€; 

Αυτά όμως δεν τα εξήγησε κανείς στους ψηφοφόρους, από τους πολιτικούς που υποστήριζαν το brexit. 

(Για κάποιες φωνές που το 15 έλεγαν για την πολύ προχειρότητα του #μενουμεευρωπη# δημοψηφισματος έναντι του #Brexit#, βλέπουμε.γενικως τα χαιρια)

Όπως κάνουν και οι δικοί μας πολιτικοί εδώ που δεν εξηγούν στους πολίτες τί σημαίνουν αυτές οι Ευρωεκλογές της Κυριακής!

Αρέσει στο μέλος jane_do

Heptamer

# 15810 στις 24/5/2019
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 13.666

Παράθεση:
Σχόλιο # 15804 από Sivilla_I

Ναι υπάρχει και σήμερα δουλεία αλλά όχι στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού.

Ναι, υπάρχει και σήμερα ασέβεια προς κάθε μορφή ζωής αλλά υπάρχει ακόμα το 1/3 του κόσμου

όπου η ζωή έχει αναβαθμιστεί αναλογικά με άλλες εποχές σε όλα τα επίπεδα. 

Στο δικό μου σκεπτικό και σε τέτοια ουσιώδη ζητηματα σαν τα παραπάνω δεν ισχύει η αρχή, η "ισχυς" της πλειοψηφίας.

Δεν έχουμε γενικά πρόοδο επειδή μια πλειοψηφία μόνο την κατέχει. Η πρόοδος της πλειοψηφίας δεν καθολικευεται. 

Οταν κάτι είναι κακό, είναι κακό για όλους. Όχι για καποιους μόνο. Ειδάλλως, είμαι υποκριτης. 

Αν υπάρχει έστω και μισος θυλακας που η καλυτέρευση προσπέρασε και δεν άγγιξε, η πρόοδος είναι ατελής, η αποτυχία ολοσχερης.

Δε μου λέει απολύτως τίποτα όταν υπάρχει ικανό μερίδιο κόσμου που "απεχει" από την αναβαθμιση. Πρόοδος σημαίνει να επωφελούνται άπαντες.

Το να επωφελείται μόνο ένα μέρος και όχι η ολοτητα, δεν είναι παρήγορο, ούτε αποτελει θετικό άλλοθι ή καραμελα-πανακεια. Δεν ισχυροποιείται το δικαίωμα επίκλησης.

Οταν λοιπόν εξασφαλίσουμε για ολους τα ίσα, τότε  μόνο μπορούμε να μιλάμε για εξέλιξη, πρόοδο κλπ. 

Τότε και μόνο τότε επιτρέπεται / είναι ηθικό να την επικαλείται κανεις.

Οσο αυτό παραμένει ζητούμενο - καί κατ εμέ πάντα θα παραμένει - καί όσο ακούω για πρόοδο, εγώ προσωπικά θα σηκωνω ειρωνικα το φρυδι, δε θα σηκωνω καμμια σημαία, δεν θα παιζω καμμια κασέτα εξελιξης, προόδου και λοιπών τρυφηλων ορμώμενος από την ασφάλεια της τύχης να είμαι ευνοημένος και γεννημένος στην "καλή" πλευρά της ζωής. 

Και βέβαια, η πρόοδος είναι και σχετική έννοια... 

Υπάρχει πρόοδος προς το καλύτερο, υπάρχει και πρόοδος προς το γκρεμό... 

Θέμα παρατηρητή όλα... 

Αρέσει στο μέλος peripli

Paralia48

# 15811 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.632

Παράθεση:
Σχόλιο # 15802 από Sivilla_I

Τώρα να πιάσουμε κάθε φάση της ζωής μας με τους άντρες να μετρήσουμε

ποιός λέει τις καλύτερες ατάκες στον καυγά, το βρίσκεις λογικό και ώριμο?

Ναι, οι άνθρωποι πετάνε ατάκες ανάλογες της ευφυίας τους.

Και υπάρχουν έξυπνοι άντρες και έξυπνες γυναίκες.

Μάλλον θα χεις δει καυγάδες μόνο απο τη μια περίπτωση, τι να σου πω.

Εξάλλου το ποιός τσακίζει ποιόν, δεν έχει να κάνει μόνο με τα λόγια αλλά και με τη στάση, 

αυτή της ψυχραιμίας.

Τέλοσπάντων, δεν θα συνεννοηθούμε. Πες τα με τον ενικό που παραπονιέται για τον όρο γυναικοκτονία 

και τον υποβιβάζει (νομίζει), στην προστασία ειδών υπο εξαφάνιση (εκεί που φαίνεται η αμέριστη αγάπη

για όλα τα είδη) και τον άλλο τον ασημαντούλη που μ' έχει πάρει στο κατόπι με γαϊδούρια και κατσίκια.

με τον ενικό δώσαμε ραντεβού στον Παράδεισο. Αν και εκείνος λέει δε θέλει Παράδεισο, αλλά επειδή του το υποσχέθηκα, θα φροντίσω να τον φέρουν εκεί

Σιβύλα, τι έχεις σήμερα; λίγο θυμωμένη μου φαίνεσαι! Ποιος σε στενοχώρησε; Πες μου ,να πάω να καθαρίσω!

Σε πείραξε που έφυγε η Μέι;

Αν είναι πάντως αυτό που υποστεύομαι, σε καταλαβαίνω. Αυτές οι τελευταίες φορές, είναι πολύ εκνευριστικές και διαρκούν και πολύ!

Αρέσει στα μέλη peripli, jane_do και σε ακόμα 1 μέλος.

Lena_7_

# 15812 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
#15797 Είναι ψέματα ότι υποτιμάται η ζωή της γυναικας ακόμα και σήμερα από πολλους; Έχει σημασία ποσο την υποτιμά, αυτός που την υποτιμα και με ποιο τροπο; Αν την υποτιμα περισσοτερο η λιγοτερο απ την μανα του(ουτε κουβεντα), την γειτονισσα(σκυλα κυριολεκτικα ομως ) η την κατσικα του; Το θέμα είναι ότι υποτιμάται από άνθρωπο ως άνθρωπος, είτε μπει δίπλα στην κουκουβάγια, είτε στις τελευταίες στο κόσμο άσπρες λεαινες, είτε οπουδήποτε.
Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 15813 στις 24/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.059

Σε κατι αλλο απαντας...

Δεν πειραζει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15799 από Heptamer

Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει. 

Οι άλλοι (μύλοι) απλά  αλεθουν  όσα μπορούν. 

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Sivilla_I

# 15814 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 15809 από MadameShuShu40

Σιβιλα

Σε ευχαριστώ για την επισήμανση.

Μεγάλο ατόπημα εκ μερους μου.

Δεν έκανες εσυ ατόπημα καλε

(εμείς θα φορτωθούμε και την παιδεραστία και την πατριαρχία

και την κουλτούρα του βιασμού? ε οχι)

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, jane_do και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 15815 στις 24/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ο Ενικος δεν παραπονεθηκε για καμια γενοκτονια...και για τα παρελκομενα της, ουτε και για το που τοποθετει κανεις την ειδικη ρατσα του...

Εσυ, που σε χανω που σε βρισκω, ενα παραπονο το εκφραζεις καμια πενηνταρια φορες την ημερα...οταν δεν κυνηγας λεκτικα τους συνομιλητες σου με υφος λοχια...

Καλυτερα να τα πει με σενα η συναδελφος, την οποια προτρεπεις να τα πει με τον Ενικο...

Θα σου ειναι και πιο ευκολο...και πιο βατο, στον διαμοιρασμο εντολων...

Και σιγουρα πιο ανωδυνο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15802 από Sivilla_I

Πες τα με τον ενικό που παραπονιέται για τον όρο γυναικοκτονία 

Αρέσει στο μέλος Red_Season

Enikos

# 15816 στις 24/5/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Φορτωμενο με γκαζοζες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15806 από Red_Season

Σημασία από εσένα! Καλύτερα να με πατήσει φορτηγό 

Αρέσει στα μέλη Thanos_K_, Lena_7_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Sivilla_I

# 15817 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

και να συμπληρώσω, μια που σπάνια προλαβαίνω το edit στην προέγκριση,
οτι και για τα "μακιγιαρισμένα προκλητικά ανήλικα" ευθύνεται η μητέρα
που δεν τα νουθέτησε σωστά
και για τον παντρεμένο που κυνηγάει τη 14χρονη ευθύνεται η 14 χρονη (ή και η ενήλικη που πάει
να διαλύσει το ζευγάρι)
και αυτηνής η μάνα και 3 γενεές πίσω γυναικών μέχρι να φτάσουμε Μεσαίωνα, 

εκεί στο κάρβουνο.

(γιατί ενικέ? στο θέμα της γυναικοκτονίας -και όχι γενοκτονίας- που συζητάμε δεν αναφερόσουν? αν δεν αναφερόσουν σ' αυτό τότε λάθος μου. γιατί δεν απαντάς ευθέως αλλά επιτίθεσαι με μπηχτές ως συνήθως? ασε το ύφος το δικό μου και απάντησε στα ίσα)

Αρέσει στα μέλη Paralia48, MadameShuShu40

Lena_7_

# 15818 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
#15788 Με ζωδιακες αναλυσεις εχω τοση σχεση, οσο και με την Εφη Θωδη, που λεει το καταπληκτικο... "Τα αστρα και τα ζωδια μας φερνουνε εμποδια" Οσο για την σταση : "ειμαστε ανθρωποι, θνητοι, αδυναμοι, άρα ποτέ δεν θα σταματήσει σαυτον τον κοσμο η αδικία, η διαφθορά, η ανισότητα, ο πόλεμος και άλλα τέτοια, άρα τι το παλευουμε; Όσο και να το παλεύουμε, όλα ατελή!!!", δεν ανήκει σε κανένα κυτταρο της υπαρξης μου. Ημουν και ειμαι παντα οπαδος της υπερβασης ολων των δυνατοτήτων μας. Η εξέλιξη στηρίχτηκε και βασίζεται σαυτην την υπέρβαση οσων..., εστω λιγων. Ετσι κι αλλιως, μπορουν να την κανουν λιγοι. Και οσοι την εκαναν εμειναν στην ιστορια. Και οι λιγοι ειναι αρκετοι. Και συ ο ίδιος, απολαμβάνεις την ποιότητα ζωής που βιώνεις σήμερα, σε κάτι τέτοιες υπερβάσεις. Λες νά'χαμε φτάσει μέχρι εδώ, χωρίς αυτην; Σκεπτόμενοι μόνο, πόσο μάταια είναι τελικα ολα, μιας και είμαστε ανθρωποι, οπότε αραχτε ρε παιδια!!! Βολευτήκαμε εμείς, θα ξεκουνησουμε για τους αλλους;;; Χαιντεεε, χαιντεεε...!!! (δεν είναι το γνωστό "Άιντε" αυτο, είναι το αδερφάκι του με περιστροφική κίνηση παλάμης, ισότιμο με το "Κατακαημένη Ρουμελη, τι σου μελλε να ακουσεις" ) Θεωρώ και πάλι επικίνδυνες αυτές τις θέσεις.

Sivilla_I

# 15819 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Και τι προτείνεις βρε Hept?

Να τα ακυρώσουμε όλα και να πάμε πίσω που ήταν όλοι στα μαύρα χάλια?

Αυτή την πρόοδο απολαμβάνουμε όλοι και συ ακόμα

Σηκώνεις το φρύδι ενω είσαι μέρος αυτού του "υποκριτικού" κόσμου?

Δεν είναι θέμα παρατηρητή το είσαι ζωντανός αυτή τη στιγμή στο δυτικό κόσμο

ενω μόλις 2 αιώνες πριν δεν θα έφτανες καν στην ηλικία που έχεις σήμερα,

με το μισό μεσο όρο ζωής!

Ούτε θα φορούσες τα ρούχα που φοράς, ούτε θα μιλούσες με κόσμο στην άλλη άκρη 

μπροστά στο ηλεκτρονικό σου μηχάνημα.

Ασε...

(Παραλία δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι και τι υποπτεύεσαι)

Παράθεση:
Σχόλιο # 15811 από Heptamer

Στο δικό μου σκεπτικό και σε τέτοια ουσιώδη ζητηματα σαν τα παραπάνω δεν ισχύει η αρχή, η "ισχυς" της πλειοψηφίας.

Οταν κάτι είναι κακό, είναι κακό για όλους. Όχι για καποιους μόνο. Ειδάλλως, είμαι υποκριτης. 

Αν υπάρχει έστω και μισος θυλακας που η καλυτέρευση προσπέρασε και δεν άγγιξε, η πρόοδος είναι ατελής, η αποτυχία ολοσχερης.

Δε μου λέει απολύτως τίποτα όταν υπάρχει ικανό μερίδιο κόσμου που "απεχει" από την πρόοδο. Πρόοδος σημαίνει να επωφελούνται άπαντες.

Το να επωφελείται μόνο ένα μέρος και όχι η ολοτητα, δεν είναι παρήγορο, ούτε αποτελει θετικό άλλοθι ή καραμελα-πανακεια. 

Οταν λοιπόν εξασφαλίσουμε για ολους τα ίσα, τότε μπορούμε να μιλάμε για εξέλιξη, πρόοδο κλπ. 

Τότε και μόνο τότε επιτρέπεται / είναι ηθικό να την επικαλείται κανεις.

Οσο αυτό παραμένει ζητούμενο - καί κατ εμέ πάντα θα παραμένει - καί όσο ακούω για πρόοδο, εγώ προσωπικά θα σηκωνω ειρωνικα το φρυδι, δε θα σηκωνω καμμια σημαία, δεν θα παιζω καμμια κασέτα εξελιξης, προόδου και λοιπών τρυφηλων ορμώμενος από την ασφάλεια της τύχης να είμαι ευνοημένος και γεννημένος στην "καλή" πλευρά της ζωής. 

Και βέβαια, η πρόοδος είναι και σχετική έννοια... 

Υπάρχει πρόοδος προς το καλύτερο, υπάρχει και πρόοδος προς το γκρεμό... 

Θέμα παρατηρητή όλα... 

Lena_7_

# 15820 στις 24/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
#15811 Δηλ αν καταλαβαίνω καλά, δεν δέχεσαι ντιπ την σταδιακή εξέλιξη! Την θέλεις ολόκληρη άμεσα και για όλους. Κάτι, που για οποιοδήποτε λογικό ον, είναι πρακτικα αδύνατον!!! Άρα, ανάμεσα στο δίλημμα που θέτεις, όλα η τιποτα, καταλήγεις στο τίποτα, από την στιγμή, που δεν είναι το όλα!!! Πιο βολικη θεωρία δεν συναντησα, για παρατηρητές και διαπίστωτες μονο ( κοινως τεμπελχαναδες!!! ) Υπάρχουν κι αυτοι, οι φιλόσοφοι των δρώμενων, αραχτοί στη σκιά κάτω από το δέντρο, τρώγοντας δροσερό καρπουζακι. Θα το δεχτώ, αφού πρώτοι αυτοι δηλωνονται ως τέτοιοι. Ας ελπίσουμε να μην τους ακολουθήσουν μιμητές.
Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, agrotis53 και σε ακόμα 2 μέλη.
Δεν μπορείτε να απαντήσετε