Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

squirrel1968

# 16101 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ατομο της οικογενειας μου,

κ για να ειμαι ακριβής,

ο αδελφος μου...

βρεθηκε ανασφαλιστος επι ενα ετος...στα 53 του

ινσουλινοεξαρτωμενος ...απο τα 8 του...αυτοανοσο δηλ,

χωρις ινσουλινη δεν ζεις ...

σαν να λεμε οξυγονο...για οσους δεν ξερουν την νοσο,

τα νοσοκομεια δεν ειχαν...ουτε δειγμα ...

επειδη η δουλεια μου ειναι στον τομεα υγειας...

προσπαθησα να βρω ακρη ...μεσω των υπηρεσιων του ικα...

αδυνατον...

μεσω των υγειονομικων επιτροπων...κεπα...

αδυνατον...επρεπε να περασει κεπα δηλ σε 6 μηνες κ βαλε...

κ να πληρωσει κ 50 ευρω το παραβολο γιατι ηταν ανασφαλιστος...

εστειλα επιστολη στο ικα ,πηγα στον δ/ντη του τοπικου ικα...

κ εξηγησα το προβλημα του αδελφου μου...

κ ρωτησα δηλ...τον αφηνουμε να πεθανει?

μου ειπαν δεν μπορουμε να κανουμε να κανουμε τιποτα...απολυτως...

Αποφασισαμε να βαλουμε το χερι βαθια στην τσεπη...διοτι δεν ειναι μονο οι ινσουλινες...

ειναι κ οι ταινιες μετρησεις...

κ οι σκαρφιστηρες...

κ οι βελονες του στιλο ινσουλινης...

συνολικο κοστος...το μηνα..θεορατο...

την αλλη λυση που μου ειπαν γνωστοι...ΝΔ...που ακουσαν το προβλημα της οικογενειας μου...

ηταν οτι η Χ.Α. διαθετει φαρμακεια τα οποια παρεχουν ΔΩΡΕΑΝ ινσουλινες κ ολα τα αναλωσιμα ...

κ δεν χρειαζοταν κιολας να γραφτεις στο κομμα τους τοτε ...

αρκουσε  να σε συστηνε καποιος...οπως αυτος ο γνωστος μου...

( ηταν η εποχη που συνοδευαν τα γιαγιαδες στα ΑΤΜ.., που " αστυνομευαν "τις περιοχες πατησιων, αγιου

μελετιου κλπ)

εεε.. ημαρτον προτιμησα να στριμωχτουμε ολοι οικογενειακα κ να παρεχουμε περιθαλψη στον αδελφο μου..

απο το να πουλησουμε την ψυχη μας στο δι@λ@!!...

Μετα που ειχαν προσβαση κ οι ανασφαλιστοι στο συστημα...μπορεσε κ  επαιρνε επιτελους..την αγωγη του

Ευχομαι κ εγω με την σειρα μου να ειναι ολος ο κοσμος καλα...κ ναμην περασει ποτε ξανα ...

την αγωνια που περασα εγω κ η οικογενεια μου...

Μην τα λεμε κ οπως θελουμε ...παιδια ...

μερικοι τα ζησαμε στο πετσι μας ...μην τρελαθουμε κιολας!!

θα αγιοποιησουμε τον Γεωγιαδη κ τον Βοριδη...ημαρτον!

Παράθεση:
Σχόλιο # 16091 από AlexLuckyCharm

Περιοδος πολυ εντονα χαραγμενη Ηρακλειτε.

Απο τα τελη του 11, αρχισαν καποια προβληματα και την περιοδο του Γεωργιαδη, φτασαμε στο αμην, με τα φαρμακα υψηλου κοστους και τα γεννοσημα.

Ολη η διαδικασια αλλαξε και περιμεναμε ουρες στα φαρμακεια του ΙΚΑ ( πλ Αριστοτελους), μια μερα πριν η και την ιδια μερα για τα φαρμακα της θεραπειας.

Και θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι υπηρχαν αποκλεισμοι ανασφαλιστων. Ηταν περιοδος που ο τροπος που μιλουσε και αυτα που συναντουσαμε στις δομες υγειας, προσεβαλαν την αξιοπρεπεια μας. 

Λες κι εμεις θελαμε να ειμαστε σε αυτην την κατασταση. Τι μλκς Θεε μου !!!

Υπηρχε ενας και μοναδικος τοπος να προμηθευτεις το φαρμακο και αν δε το ειχε επρεπε να το παραγγειλεις σε φαρμακευτικη αποθηκη η το εξωτερικο και κατοπιν να κανεις δαπανη.

Μιλαμε για ποσα κοντα στα 1500 με 2000,

αναλογα την παθηση κλπ

Επισης δεν ενεγκρινονταν στις επιτροπες εοφ φαρμακα αιχμης για κατ εξαιρεση χορηγηση.

Επειδη θελω να αποδιδω τα του Καισαρος τω Καισαρι και παρ οτι την εποχη των κλειστων τραπεζων, παραλιγο να παθω εγκεφαλικο και ανακοπη απο το στρες για την ευρεση φαρμακων και χρηματων, αυτα λυθηκαν με το Συριζα. Αρχες του 16, ομαλοποιηθηκε η κατασταση, εγκριθηκε μεγαλη σειρα καινοτομων, υπηρχε επαρκεια και κυριως οταν δεν υπηρχε φροντιζαν να υπαρχει φαρμακο για την θεραπεια, μεσω των νοσοκομειων.

Ευχομαι στον Γεωργιαδη να ειναι υγιης αυτος και η οικογενεια του και ολος ο κοσμος βρε αδελφε και να μην τους λαχει, Γεωργιαδης υπουργος υγειας.

Εκανε κι ενα καλο.

Καθε μερα καθαριζαμετην οθονη της Τιβι, με οικολογικα μέσα συνοδεια εξαψαλμου. 

squirrel1968

# 16102 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Με αφορμη την φετινή Παγκοσμια Ημερα Σκληρυνσης κατα Πλακας...
 θέλω να προσεγγισω τη χρόνια αυτη νοσο σε συνδυασμο με τη ψυχικη υγεια των πασχόντων κ κυριως απο την πλευρα της αυτοκτονικοτητας ,που αναπτυσεται.
Ερχομαι σε επαφή συχνα με ανθρωπους που αντιμετωπιζουν την ΣΚΠ και απευθυνονται στους επαγγελματιες ψυχικης υγειας.
Το ποσοστο αυτοκτονικου ιδεασμου σε ασθενεις με ΣΚΠ φαινεται να ειναι μεγαλυτερο τοσο απο αυτο του γενικου πληθυσμου οσο κ απο αυτο ασθενων με αλλες νευρολογικες παθησεις.
Ο αυτοκτονικος ιδεασμος ,ειναι συχνος σε ασθενεις με νευρολογικες παθησεις ,με το ενα τεταρτο των ασθενων να εχει σκεφτει να αυτοκτονησει σε καποιο σημειο κατα τη διαρκεια της ασθενειας τους.
Ειναι ευκολο να αντιληφθουμε οτι η διαγνωση της χρονιας αυτης ασθενειας κ η πιθανοτητα αναπηριας μπορουν ,να οδηγησουν σε καταθλιψη.
Εξάλλου η παρουσια της ασθενειας στην καθημερινοτητα του ανθρωπου ,τον υποβαλλει σε χρονιο στρες σε συνδυασμο με τη πρωτη αντιδραση του οργανισμου στο εντονα στρεσογονο συμβαν της αρχικης διαγνωσης.
Η ασθενεια ενδεχεται να επηρεασει περιοχες του εγκεφαλου που εμπλεκονται με τη συναισθηματικη εκφραση κ τον ελεγχο του ατομου ενω ο περιορισμος της εντονης φυσικης δραστηριοτητας ειναι πιθανο να προκαλεσει προβληματα αυτοεκτιμισης κ να ενισχυσει το συναισθημα της θλιψης,

Υπαρχει 24ωρη γραμμη παρεμβασης για την αυτοκτονια το 1018,με αστικη χρεωση την οποια λειτουργουν μονο ψυχολογοι.
Η υποστηριξη απο εναν ειδικο ψυχικης υγειας μπορει να βοηθησει

Paralia48

# 16103 στις 30/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.624
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 16080 από jane_do

Κάτι τελευταίο...

Εκτός Ευρωβουλής έμειναν ο Χουντής και η Σακοράφα,οι μόνοι από τους Έλληνες Ευρωβουλευτές που είχαν καταψηφίσει εκείνη την Οδηγιούλα για τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας  κλπ κλπ.

απορία: (ξεχνάω κιόλας,γέρασα) στη συγκεκριμένη ιστορία, είχαν δώσει οδηγίες τα κόματα στους ευρωβουλευτές τους,τι θα ψηφίσουν.Τι οδηγίες έδωσαν τα άλλα κόμματα: π.χ. ΚΚΕ; οικολόγοι; σύριζα;

Ήταν  μόνο αυτοί οι δυο;

Paralia48

# 16104 στις 30/5/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 16083 από jane_do

Η «επανάσταση» των κρατών- ρακοσυλλεκτών

Χώρες της Νοτιοανατολικής Ασίας που τα τελευταία χρόνια δέχονται τα απόβλητα του σύγχρονου κόσμου άρχισαν να εναντιώνονται και να μην επιτρέπουν τη συσσώρευση εντός των συνόρων τους

Τα τελευταία χρόνια τα απόβλητα του σύγχρονου κόσμου συγκεντρώνονται στις ακτές της Νοτιοανατολικής Ασίας. Κιβώτια από ανεπιθύμητα σκουπίδια προερχόμενα από τη Δύση έχουν συσσωρευτεί στα λιμάνια των Φιλιππινών, της Ινδονησίας και του Βιετνάμ, ενώ τεράστια τοξικά απόβλητα πλαστικών από την Ευρώπη και τις Ηνωμένες Πολιτείες έχουν αναπτυχθεί σε ολόκληρη τη Μαλαισία.

Φαίνεται όμως ότι αυτή η πρακτική έχει φθάσει τις εκεί κυβερνήσεις στα όριά τους. Το ένα μετά το άλλο, κράτη της περιοχής υπόσχονται να στέλνουν τα σκουπίδια πίσω από εκεί που ήρθαν.

Την περασμένη εβδομάδα ο πρόεδρος των Φιλιππινών Ροντρίγκο Ντουτέρτε απείλησε να κόψει τους διπλωματικούς δεσμούς με τον Καναδά, εάν η κυβέρνηση της Οτάβα δεν συμφωνούσε να πάρει πίσω 69 εμπορευματοκιβώτια που περιείχαν 1.500 τόνους αποβλήτων τα οποία είχαν εξαχθεί στις Φιλιππίνες το 2013 και το 2014.

Ο Καναδάς εδώ και χρόνια αρνείται να αναγνωρίσει το ζήτημα, αλλά καθώς η διαμάχη κλιμακώθηκε, ο Ντουτέρτε δήλωσε ότι αν η κυβέρνηση δεν ενεργήσει γρήγορα, οι Φιλιππίνες θα σύρουν τα σκουπίδια σε καναδικά χωρικά ύδατα και θα τα βυθίσουν εκεί.

Mόνο το 9% των πλαστικών παγκοσμίως ανακυκλώνονται, ενώ τα υπόλοιπα τελικά καταστρέφονται σε χώρους υγειονομικής ταφής σε ολόκληρη τη Νοτιοανατολική Ασία ή καίγονται παράνομα, απελευθερώνοντας ιδιαίτερα δηλητηριώδη αέρια. Ακτιβιστές στην Ινδονησία διαπίστωσαν πέρυσι ότι οι παράνομες εισαγωγές σκουπιδιών χρησιμοποιούνταν ως καύσιμο σε κλίβανο εργοστασίου παραγωγής τόφου (είδος τυριού από γάλα σόγιας).

Το πρόβλημα ξεκίνησε για τη Νοτιοανατολική Ασία στις αρχές του 2018, όταν η Κίνα σταμάτησε να δέχεται πλαστικά απόβλητα για ανακύκλωση από τον υπόλοιπο κόσμο, εξαιτίας περιβαλλοντικών ανησυχιών. Η αυστηρή απαγόρευση δημιούργησε πρόβλημα καθώς η χώρα επεξεργαζόταν μέχρι τότε τουλάχιστον τις μισές παγκόσμιες «εξαγωγές» απορριμμάτων από πλαστικό, χαρτί και μέταλλο. Επειτα από αυτό, οι ιδιωτικές εταιρείες που χειρίζονται τα απόβλητα για τις εθνικές κυβερνήσεις δυτικών χωρών άρχισαν να επιβαρύνουν τρίτες χώρες. Με τα περισσότερα από τα σκουπίδια να διοχετεύονται μέσω του Χονγκ Κονγκ, η Νοτιοανατολική Ασία, η οποία ήταν κοντά και είχε χαλαρή ρύθμιση, έγινε ένας ελκυστικός εναλλακτικός προορισμός. Η Μαλαισία έχει επωμιστεί το μεγαλύτερο βάρος. Σύμφωνα με την Greenpeace, οι εισαγωγές πλαστικών απορριμμάτων στη χώρα αυξήθηκαν από 168.500 τόνους το 2016 σε 456.000 τόνους το πρώτο εξάμηνο του 2018, κυρίως από το Ηνωμένο Βασίλειο, τη Γερμανία, την Ισπανία, τη Γαλλία, την Αυστραλία και τις Ηνωμένες Πολιτείες. Το περιβαλλοντικό και κοινωνικό κόστος ήταν υψηλό. Μια αναφορά της Global Alliance for Incinerator Alternatives (GAIA) αναφέρει λεπτομερώς τον τρόπο με τον οποίο η εισροή τοξικών αποβλήτων στη Νοτιοανατολική Ασία έχει μολύνει το νερό, έχει καταστρέψει σοδειές και έχει προκαλέσει αναπνευστικά προβλήματα υγείας στους πληθυσμούς.

Πηγή: tovima.gr

εχθές διασταυρώσαμε με τους γιους τα νούμερα και τα γεγονότα και βγήκαν περίπου τα ίδια (με 1 /2% διαφορά).

Και αναρρωτιόμαστε  : Τόσο μας κοροϊδεύουν ; Εμείς είχαμε την εντύπωση ότι ανακυκλώνουμε,μαζεύουμε ,ξεχωρίζουμε και αυτά πάνε κατά 90% στη Μαλαισία κ.λ.π;  Και θυμάμαι, εκείνο το κυκλάκι ,το σήμα της ανακύκλωσης, που πρέπει να είναι υποχρεωτικά σε κάθε συσκευασία... θυμάσαι Ανάσσα , επειδή υποτίθεται πρέπει να είναι η συσκευασία ανακυκλώσιμη...Τι ρόλο παίζει τελικά; Άντε να το ζωγραφίζουμε και μόνοι μας, εφόσον κατά 90% είναι άχρηστο.

Πάντως εγώ συνεχίζω να μαζεύω και να χωρίζω,γιατί ελπίζω,ότι το ποσοστό θα αυξηθεί και επειδή ελπίζω ότι στο 90% που δεν ανακυκλώνονται είναι ένα μεγάλο μέρος, το οποίο δεν το πετάμε καν σε κάδο ανακύκλωσης. Ελπίζω δηλαδή, αν τα πετάμε όλα, να αυξηθεί το ποσοστό...Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία

Αρέσει στα μέλη peripli, anassa_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 16105 στις 30/5/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.521

Καλη μερα...

61055512-2208874059231531-6281577369060769792-n.jpg

Αρέσει στο μέλος anassa_

jane_do

# 16106 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οι οδηγίες από ό,τι αποδείχτηκε ήταν να κάνουν αβαβά (κοινώς την πάπια)...για αυτό άλλοι έλειπαν ,άλλοι κοίταζαν έξω από το παράθυρο και δεν πρόλαβαν να ψηφίσουν και άλλοι ψήφισαν υπέρ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16105 από Paralia48

απορία: (ξεχνάω κιόλας,γέρασα) στη συγκεκριμένη ιστορία, είχαν δώσει οδηγίες τα κόματα στους ευρωβουλευτές τους,τι θα ψηφίσουν.Τι οδηγίες έδωσαν τα άλλα κόμματα: π.χ. ΚΚΕ; οικολόγοι; σύριζα;

Ήταν  μόνο αυτοί οι δυο;

Paralia48

# 16107 στις 30/5/2019
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 16108 από jane_do

Οι οδηγίες από ό,τι αποδείχτηκε ήταν να κάνουν αβαβά (κοινώς την πάπια)...για αυτό άλλοι έλειπαν ,άλλοι κοίταζαν έξω από το παράθυρο και δεν πρόλαβαν να ψηφίσουν και άλλοι ψήφισαν υπέρ.

πιο ρεζίλι από ρεζίλι Τζέην!

Λοιπόν, οι ευρωβουλευτές του συριζα ήταν απόντες!!    Είχαν πει οι τρεις πως θα καταψηφίσουν , αλλά δεν είχαν τα @@@ να το κάνουν  και <<αρρώστησαν>>. Σύσσωμοι και οι της νδ απουσίαζαν εκτός της κυρίας Σπυράκη, ο οποία ψήφισε θετικά,  πάντως καλύτερα από την κοπάνα.  Ποτάμι ψήφισε θετικά, Ελιά και ΚΚΕ δήλωσε παρών,  θετικά  και κάποιοι ανεξάρτητοι.  Κοπάνα έκανε ακόμη ένας ανεξάρτητος.

Ασχετα από τη δική μου γνώμη για το θέμα, οι κοπανατζήδες είναι αδικαιολόγητοι ! .

Οι γερμανοί έδωσαν το εξής:CDU (νδ) : 32 υπέρ, 1 κατά,SPD (πασοκ): 3 λευκά/ 23 κατά,Gr?ne (πρασινοι): 2 υπερ, 7 κατά, Die Linke: 7 κατα ,FDP: 2 κατα,AfD( φίλη  με τη λεπέν):1 κατα,Die Partei (τρελιάρηδες κουλ): 1 katα,

πέρασαν οι ευρωεκλογές, αλλά για να μην ξεχνάμε ποιος έχει @@@ και ποιος όχι.

Αρέσει στο μέλος COSTAS42

jane_do

# 16108 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγώ δεν ξεχνάω και ψήφισα αναλόγως στις Ευρωεκλογές...Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι συμπολίτες μας θεώρησαν ότι οι Γεωργούληδες/Κουντουράδες/Ζαγοράκηδες/Καϊλήδες  κλπ άξιζαν περισσότερο μια θέση στην Ευρωβουλή.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16108 από Paralia48

πιο ρεζίλι από ρεζίλι Τζέην!

Λοιπόν, οι ευρωβουλευτές του συριζα ήταν απόντες!!    Είχαν πει οι τρεις πως θα καταψηφίσουν , αλλά δεν είχαν τα @@@ να το κάνουν  και <<αρρώστησαν>>. Σύσσωμοι και οι της νδ απουσίαζαν εκτός της κυρίας Σπυράκη, ο οποία ψήφισε θετικά,  πάντως καλύτερα από την κοπάνα.  Ποτάμι ψήφισε θετικά, Ελιά και ΚΚΕ δήλωσε παρών,  θετικά  και κάποιοι ανεξάρτητοι.  Κοπάνα έκανε ακόμη ένας ανεξάρτητος.

Ασχετα από τη δική μου γνώμη για το θέμα, οι κοπανατζήδες είναι αδικαιολόγητοι ! .

Οι γερμανοί έδωσαν το εξής:CDU (νδ) : 32 υπέρ, 1 κατά,SPD (πασοκ): 3 λευκά/ 23 κατά,Gr?ne (πρασινοι): 2 υπερ, 7 κατά, Die Linke: 7 κατα ,FDP: 2 κατα,AfD( φίλη  με τη λεπέν):1 κατα,Die Partei (τρελιάρηδες κουλ): 1 katα,

πέρασαν οι ευρωεκλογές, αλλά για να μην ξεχνάμε ποιος έχει @@@ και ποιος όχι.

Hrakleitos3

# 16109 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

σκιουράκι,με όλο το σεβασμό που σου έχω θα σου πω κι εγώ δικό μου περιστατικό και θα σου εξηγήσω μετά γιατί έγραψα όσα έγραψα με λεπτομέρειες...

μόλις πρόπερσι,το 2017,όχι το 2013,2014,2015,2016,ΠΡΟΠΕΡΣΙ το 2017,ξαδέρφη μου δεν έβρισκε φάρμακα και έπαιρναν συνεχώς αναβολή οι χημειοθεραπείες της...και κόντεψε ο θειος μου να σφάξει κόσμο και να μπει φυλακή...και πέσανε το ένα τηλέφωνο πάνω στο άλλο και τελικά βρέθηκε λύση,η οποία ήταν να  πληρώσει πλούσια οικογένεια στην οποία δε θα επιστρέψει ποτέ τα χρήματα,αλλά θα έχει "υποχρέωση" που δε θα ξεπληρώσει ποτέ...

όλοι έχουν να διηγηθούν μια ιστορία,γι'αυτό να είναι λίγο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς τους όσοι τρέχουν να πουν κάτι χωρίς να ξέρουν (δεν το λέω για εσένα)...

να τα πάρω με σειρά για να εξηγήσω τη μεγάλη εικόνα και όχι τη μικρή που μπορεί ο καθένας μας να περιγράψει με προσωπικά βιώματα...

την πρώτη περίοδο των μνημονίων που τα πλαίσια είναι πάρα πολύ αυστηρά,οι υπουργοί παίζουν το ρόλο των λογιστών και οτιδήποτε κάνουν πρέπει να γίνεται εντός προϋπολογισμού...όσο περνάει ο καιρός και στρώνει η κατάσταση,υπάρχει βελτίωση και ο κάθε υπουργός χτίζει πάνω στα προηγούμενα...

το τι παρέχεις εξαρτάται από το τι λεφτά διαθέτεις και μέχρι σήμερα που μιλάμε,δεν υπάρχει δωρεάν υγεία για ΟΛΟΥΣ τους ανασφάλιστους...

ξεκινάω με το Γεωργιάδη που νομοθετεί το 2014 για τη δωρεάν πρόσβαση των ανασφάλιστων στην πρωτοβάθμια υγεία...λεφτά δεν έχει για όλους και για αυτό εκδίδονται κοινές υπουργικές αποφάσεις που βάζουν κάποιους περιορισμούς...σταδιακά καταφέρνει να βρει κοινοτικά χρήματα από το ΕΣΠΑ που αρχίζουν να καλύπτουν περισσότερες περιπτώσεις κλπ...επίσης,αναπτύσσει το δίκτυο συμμαχίας για τους ανασφάλιστους στο οποίο συμμετέχουν κάποια νοσοκομεία που συνεργάζονται με κοινωνικά ιατρεία και εξασφαλίζουν τη δωρεάν παροχή υπηρεσιών σε ακόμα περισσότερους...βλέπει ότι όλα αυτά δεν αρκούν γιατί άνθρωποι πρέπει να πάρουν φάρμακα,να εγχειριστούν κλπ,γι'αυτό αποφασίζει να μαζέψει λεφτά ανακοινώνοντας το 20ευρω στην είσοδο (εξαιρούνταν ευπαθείς ομάδες,ανασφάλιστοι,χρόνια πάσχοντες,συνταξιούχοι με ΕΚΑΣ κλπ)...γίνεται επανάσταση και τελικά καταλήγει στο 5ευρω,το οποιο φυσικά δεν επαρκεί για την κάλυψη αναγκών,γιατί ο προϋπολογισμός του είναι 28 εκατομμύρια ετησίως(όχι 18 που έλεγα) ...

μετά έρχονται οι Συριζανελ...νομοθετούν τον απρίλη του 2016 για του ανασφάλιστους,όπου αυξάνεται ο αριθμός εκείνων που έχουν δωρεάν πρόσβαση σε σχέση με το νόμο Γεωργιάδη...όμως ΚΑΙ οι Συριζανελ εκδίδουν κοινή υπουργική απόφαση που βάζει περιορισμούς σε πάρα πολύ μεγάλο αριθμό ανασφάλιστων,γιατί δεν υπάρχουν λεφτά για όλους...τόσο απλό...

για παράδειγμα,οι δωρεάν  διαγνωστικές επιτρέπονται μόνο στις δημόσιες δομές και όχι στα νοσοκομεία,η δωρεάν συμμετοχή στα φάρμακα δεν ισχύει για όλους κλπ ...

τι κάνουν λοιπόν για να λύσουν μερικώς το πρόβλημα...3 περίπου βδομάδες μετά το νομοσχέδιο και την ΚΥΑ περνούν το νόμο που αρπάζει 700 εκατομμύρια από τους συνταξιούχους υπέρ υγείας και αρχίζουν σιγά σιγά να δίνουν πρόσβαση σε περισσότερο κόσμο...και ενώ θα περίμενε κάποιος να λυθεί το πρόβλημα οριστικά,δε λύθηκε...μέχρι και σήμερα,το 2019, υπάρχουν ανασφάλιστοι ασθενείς στους οποίους δεν συνταγογραφούνται  ηλεκτρονικά παραπεμπτικά για διαγνωστικές εξετάσεις...άρα μύθος η καθολική δωρεάν ασφάλιση...λένε ψέματα...

καλύφθηκαν περισσότερες περιπτώσεις απο τους Συριζανελ?φυσικά,γιατί είχαν περισσότερα λεφτά...για φαντάσου να έβγαινε ο Γεωργιάδης και να έλεγε "θα αρπάζω 700 εκατομμύρια ετησίως από τους συνταξιούχους υπέρ υγείας"...δε θα έμενε μάρμαρο στο Σύνταγμα...

θα πω και κάτι άλλο που ενδεχομένως να γνωρίζεις επειδή λες ότι είσαι στον τομέα της υγείας...

και οι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και οι Συριζανελ είχαν να αντιμετωπίσουν ένα άλλο πρόβλημα...επειδή οι προϋπολογισμοί των νοσοκομείων είναι  πάρα πολύ αυστηροί,ακόμα και όταν νομοθέτησαν και εξέδωσαν τις ΚΥΑ οι εκάστοτε υπουργοί,πολλά νοσοκομεία αρνούνταν να περιθάλψουν δωρεάν τους ανασφάλιστους που καλύπτονταν από το νόμο...

για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα,ο Γεωργιάδης επεξέτεινε το δίκτυο των νοσοκομείων  που ανέφερα παραπάνω,το οποίο μετά χρησιμοποίησαν και οι επόμενοι...και πάλι όμως,μέχρι και τώρα που μιλάμε υπάρχουν περιπτώσεις που πληρώνει ο ανασφάλιστος από την τσέπη του...

βήμα βήμα αυξήθηκε μέσα στα χρόνια η δωρεάν πρόσβαση σε πιο πολλούς...δεν έκανε θαύματα μόνο ο ένας ή μόνο ο άλλος...για να τελειώνουμε με τους μύθους και τα ψέματα κάποια στιγμή...

ούτε ο Γεωργιάδης είπε αλήθεια ότι κάλυψε 2,5 εκατομμύρια ανασφάλιστους,ούτε οι Συριζανελ λένε αλήθεια ότι κάλυψαν 2,5 εκατομμύρια ανασφάλιστους...

αυτά,καλή σου μέρα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 16103 από squirrel1968

Ατομο της οικογενειας μου,

κ για να ειμαι ακριβής,

ο αδελφος μου...

βρεθηκε ανασφαλιστος επι ενα ετος...στα 53 του

ινσουλινοεξαρτωμενος ...απο τα 8 του...αυτοανοσο δηλ,

χωρις ινσουλινη δεν ζεις ...

σαν να λεμε οξυγονο...για οσους δεν ξερουν την νοσο,

τα νοσοκομεια δεν ειχαν...ουτε δειγμα ...

επειδη η δουλεια μου ειναι στον τομεα υγειας...

προσπαθησα να βρω ακρη ...μεσω των υπηρεσιων του ικα...

αδυνατον...

μεσω των υγειονομικων επιτροπων...κεπα...

αδυνατον...επρεπε να περασει κεπα δηλ σε 6 μηνες κ βαλε...

κ να πληρωσει κ 50 ευρω το παραβολο γιατι ηταν ανασφαλιστος...

εστειλα επιστολη στο ικα ,πηγα στον δ/ντη του τοπικου ικα...

κ εξηγησα το προβλημα του αδελφου μου...

κ ρωτησα δηλ...τον αφηνουμε να πεθανει?

μου ειπαν δεν μπορουμε να κανουμε να κανουμε τιποτα...απολυτως...

Αποφασισαμε να βαλουμε το χερι βαθια στην τσεπη...διοτι δεν ειναι μονο οι ινσουλινες...

ειναι κ οι ταινιες μετρησεις...

κ οι σκαρφιστηρες...

κ οι βελονες του στιλο ινσουλινης...

συνολικο κοστος...το μηνα..θεορατο...

την αλλη λυση που μου ειπαν γνωστοι...ΝΔ...που ακουσαν το προβλημα της οικογενειας μου...

ηταν οτι η Χ.Α. διαθετει φαρμακεια τα οποια παρεχουν ΔΩΡΕΑΝ ινσουλινες κ ολα τα αναλωσιμα ...

κ δεν χρειαζοταν κιολας να γραφτεις στο κομμα τους τοτε ...

αρκουσε  να σε συστηνε καποιος...οπως αυτος ο γνωστος μου...

( ηταν η εποχη που συνοδευαν τα γιαγιαδες στα ΑΤΜ.., που " αστυνομευαν "τις περιοχες πατησιων, αγιου

μελετιου κλπ)

εεε.. ημαρτον προτιμησα να στριμωχτουμε ολοι οικογενειακα κ να παρεχουμε περιθαλψη στον αδελφο μου..

απο το να πουλησουμε την ψυχη μας στο δι@λ@!!...

Μετα που ειχαν προσβαση κ οι ανασφαλιστοι στο συστημα...μπορεσε κ  επαιρνε επιτελους..την αγωγη του

Ευχομαι κ εγω με την σειρα μου να ειναι ολος ο κοσμος καλα...κ ναμην περασει ποτε ξανα ...

την αγωνια που περασα εγω κ η οικογενεια μου...

Μην τα λεμε κ οπως θελουμε ...παιδια ...

μερικοι τα ζησαμε στο πετσι μας ...μην τρελαθουμε κιολας!!

θα αγιοποιησουμε τον Γεωγιαδη κ τον Βοριδη...ημαρτον!

squirrel1968

# 16110 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν διαφωνω Ηρακλειτε...

δεν εχω τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ για αγιους...
δεν θα κατσω να αναλυσω εδω...το συστημα υγειας...
κ ειδικα της ψυχικης...
γιατι δεν ξέρω αν το αντεχετε...(...ζητω συγνωμη  για την εκφραση...)
κ δεν ειναι κ ο τοπος νομιζω καταλληλος...
απλες αναφορες κανουμε κ λεμε τις αποψεις μας ...
εχω διαφορετικη άποψη για τα πράγματα αλλα τεσπα..

Συμπερασματικά θα πω ...
οτι στην Ελλαδα μπηκαν κονδυλια για να παμε λίγο μπροστα ...
να κανουμε τις αλλαγες που επρεπε ...
αλλα η τοσα χρονια δημοσια σπαταλη απο ΟΛΟΥς του κυβερνωντες...
μας εφερε στο σημειο που ειμαστε τωρα...
μια πτωχευμενη χωρα...
Τα ταμπουρλα τα βαρανε οι εκαστοτε πρωθυπουργοι κ οι βουλευτάδες...
κ εμεις ως οχλος ακολουθουμε...εμπιστευομαστε...κ με μεριδιο ευθυνης βεβαια κλεινοντας τους το ματι για
 προσωπικο οφελος...

ηταν κ οι συνθηκες τετοιες...μεταπολεμικα ...

επαιξε ρολο 

κ η μορφωση που οι παλαιοι δεν ειχαν...

μια ο συνδικαλισμος που μεταλλαχθηκε...σε πολιτικο /υπουργικο ποστο..

μια που φαγωθηκαν οι αγροτικες επιδοτησεις σε τζιμπακια κ κ@λ@μπαρα ...

(απο την Κρητη εισαι ,φανταζομαι ξερεις οτι τοτε δηλωθηκε σε στρεμματα 2μιση φορες το νησι..
ποιος εκανε αυτοψιες στα δηλωθεντα τοτε?
ποιος εκανε ελεγχους για τα υποτιθεμενα τρακτερ κ μηχανηματα..?
οταν ο εκαστοτε κοινοταρχης,δημαρχος,περιφερειαρχης έκλεινε το ματι στον αγροτη?με σκοπο την ανταλλαγη
 κ σωρευση ψηφων? κ αλλα πολλα...)

μια κ ολοι ηθελαν να βαλουν τα παιδια τους στο δημοσιο...

οποτε ήρθε κ εδεσε που λενε...

Τωρα όμως κ ειδικα η γενια μας που εζησε όλα αυτα...δεν γινεται να εχουμε παρωπιδες ,κ κομματικα
 κολληματα...
έτσι δεν ειναι?
κ βλεπω οτι κ οι νεοι οι μισοι απεχουν...
κ οι υπολοιποι βγαινουν απο τα ΑΕΙ ,ΤΕΙ ...κομματικα στρατιωτακια...

Αυτο δεν ειναι αισιοδοξο ...ξερεις ...

δεν υπαρχει σωτηρας ουτε ηγετης ...κ ουτε υπηρξε ποτε κατα την γνωμη μου

ολοι ηταν λαοπλανοι ...κ χειραγωγοι του οχλου...

για προσωπικο όφελος κ μονον..

Αυτα προς το παρον...
Υ.Γ.
Για την ψυχικη υγεια θα σας αναφερω καποιες προσωπικες εμπειριες απο ΜΚΟ...που ειναι κ πιο light...
σε άλλο ποστ...
Εκει κ αν εγινε ...κατασπαταληση των κονδυλιων που εμπαιναν στην Ελλαδα...

Ολα αυτα επρεπε να γινουν...λιγα λιγα ομως για να τα αντεξουμε...
δεν καναμε τιποτα απολυτως...
οποτε τωρα μας επιβαλλονται ...
αυτη τη γνωμη εχω...
κ οποιος κ να βγει ...την ιδια ροτα θα ακολουθησει...γιατι δεν υπαρχει ουτε χρωμα ουτε κομμα...
δεν υπαρχει τιποτα ...
η πορεια μας ως χωρα εχει χαραχτει απο αλλους...γιατι δεν ειμασταν ικανοι να την χαραξουμε εμεις...
Λυπαμαι...
.κ παιρνω κ εγω το μεριδιο ευθυνης που μου αναλογει...

tangerinedream

# 16111 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 16111
...γλυκο μικρο και τοοοσο χαριτωμενο σκιουρακι μας...ναι ναι εσυ με τη φουντωτη ουριτσα που σε βλεπω να την κουνας τωρα περα-δωθε χαριτωμενα και τσαχπινικα...θα ηθελα να παρατηρησω οτι δεν χρησιμοποιεις καθολου τονους και αλλα σημεια στιξης...χοχοχοχοχοχοοο

(...η κατασταση που περιγραφεις τοσο γενικα αλλα και τοσο ειδικα την ιδια στιγμη, θα πρεπει τουλαχιστον να ειναι "τονισμένη"!!!  ...)...χοχοχοχοχοοο

Heptamer

# 16112 στις 30/5/2019
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.277

Άξιος - για ακόμη μια φορά - ο μισθός σου προεδρινα! 

Αν ειμασταν λαός που μπορούσε να εκμεταλλευθει τα κονδύλια επ ωφέλεια του συνόλου κι όχι του εαυτού 

Θα είχαμε γίνει μια μικρή Ελβετια.. 

Δεν το χουμε με τα αυτονόητα, τα στοιχειώδη, τα σωστά. Μόνο με τα (ατομικά) συμφέροντα. 

Δεν είναι στην κουλτούρα μας... 

Νομίζαμε τους Ευρωπαίους κουτοφραγκους και πως ο φραπές - από τον οποίο ρουφουσαμε όλοι με καλαμάκια - δε θα τελείωνε ποτέ.. Πήραν τα μυαλά μας αέρα... 

Ή τουλ. δε θα τελείωνε όσο θα ζούσαμε εμείς. Πως άλλοι θα  ρουφαγαν κάποια στιγμή τον αφρο... 

Αλλά "για κακή μας, τύχη," εσκασε" στα χέρια μας. Τελείωσε αιφνης ο φραπες μέσα στη ραθυμια μας... Μας ήρθε ο λογαριασμός λίγο νωρίτερα από ότι περιμέναμε... 

Οι μ@Λ@κις πληρώνονται! 

Όχι... Δεν υπήρξαν Ηγέτες σε αυτή τη χώρα. 

Εξουσιαστές μόνο! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16111 από squirrel1968

Δεν διαφωνω Ηρακλειτε...

δεν εχω τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ για αγιους...
δεν θα κατσω να αναλυσω εδω...το συστημα υγειας...
κ ειδικα της ψυχικης...
γιατι δεν ξέρω αν το αντεχετε...(...ζητω συγνωμη  για την εκφραση...)
κ δεν ειναι κ ο τοπος νομιζω καταλληλος...
απλες αναφορες κανουμε κ λεμε τις αποψεις μας ...
εχω διαφορετικη άποψη για τα πράγματα αλλα τεσπα..

Συμπερασματικά θα πω ...
οτι στην Ελλαδα μπηκαν κονδυλια για να παμε λίγο μπροστα ...
να κανουμε τις αλλαγες που επρεπε ...
αλλα η τοσα χρονια δημοσια σπαταλη απο ΟΛΟΥς του κυβερνωντες...
μας εφερε στο σημειο που ειμαστε τωρα...
μια πτωχευμενη χωρα...
Τα ταμπουρλα τα βαρανε οι εκαστοτε πρωθυπουργοι κ οι βουλευτάδες...
κ εμεις ως οχλος ακολουθουμε...εμπιστευομαστε...κ με μεριδιο ευθυνης βεβαια κλεινοντας τους το ματι για
 προσωπικο οφελος...

ηταν κ οι συνθηκες τετοιες...μεταπολεμικα ...

επαιξε ρολο 

κ η μορφωση που οι παλαιοι δεν ειχαν...

μια ο συνδικαλισμος που μεταλλαχθηκε...σε πολιτικο /υπουργικο ποστο..

μια που φαγωθηκαν οι αγροτικες επιδοτησεις σε τζιμπακια κ κ@λ@μπαρα ...

(απο την Κρητη εισαι ,φανταζομαι ξερεις οτι τοτε δηλωθηκε σε στρεμματα 2μιση φορες το νησι..
ποιος εκανε αυτοψιες στα δηλωθεντα τοτε?
ποιος εκανε ελεγχους για τα υποτιθεμενα τρακτερ κ μηχανηματα..?
οταν ο εκαστοτε κοινοταρχης,δημαρχος,περιφερειαρχης έκλεινε το ματι στον αγροτη?με σκοπο την ανταλλαγη
 κ σωρευση ψηφων? κ αλλα πολλα...)

μια κ ολοι ηθελαν να βαλουν τα παιδια τους στο δημοσιο...

οποτε ήρθε κ εδεσε που λενε...

Τωρα όμως κ ειδικα η γενια μας που εζησε όλα αυτα...δεν γινεται να εχουμε παρωπιδες ,κ κομματικα
 κολληματα...
έτσι δεν ειναι?
κ βλεπω οτι κ οι νεοι οι μισοι απεχουν...
κ οι υπολοιποι βγαινουν απο τα ΑΕΙ ,ΤΕΙ ...κομματικα στρατιωτακια...

Αυτο δεν ειναι αισιοδοξο ...ξερεις ...

δεν υπαρχει σωτηρας ουτε ηγετης ...κ ουτε υπηρξε ποτε κατα την γνωμη μου

ολοι ηταν λαοπλανοι ...κ χειραγωγοι του οχλου...

για προσωπικο όφελος κ μονον..

Αυτα προς το παρον...
Υ.Γ.
Για την ψυχικη υγεια θα σας αναφερω καποιες προσωπικες εμπειριες απο ΜΚΟ...που ειναι κ πιο light...
σε άλλο ποστ...
Εκει κ αν εγινε ...κατασπαταληση των κονδυλιων που εμπαιναν στην Ελλαδα...

Ολα αυτα επρεπε να γινουν...λιγα λιγα ομως για να τα αντεξουμε...
δεν καναμε τιποτα απολυτως...
οποτε τωρα μας επιβαλλονται ...
αυτη τη γνωμη εχω...
κ οποιος κ να βγει ...την ιδια ροτα θα ακολουθησει...γιατι δεν υπαρχει ουτε χρωμα ουτε κομμα...
δεν υπαρχει τιποτα ...
η πορεια μας ως χωρα εχει χαραχτει απο αλλους...γιατι δεν ειμασταν ικανοι να την χαραξουμε εμεις...
Λυπαμαι...
.κ παιρνω κ εγω το μεριδιο ευθυνης που μου αναλογει...

Αρέσει στα μέλη peripli, agrotis53

Heptamer

# 16113 στις 30/5/2019
author

Περικοπές... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16112 από tangerinedream

# 16111
...γλυκο μικρο και τοοοσο χαριτωμενο σκιουρακι μας...ναι ναι εσυ με τη φουντωτη ουριτσα που σε βλεπω να την κουνας τωρα περα-δωθε χαριτωμενα και τσαχπινικα...θα ηθελα να παρατηρησω οτι δεν χρησιμοποιεις καθολου τονους και αλλα σημεια στιξης...χοχοχοχοχοχοοο

(...η κατασταση που περιγραφεις τοσο γενικα αλλα και τοσο ειδικα την ιδια στιγμη, θα πρεπει τουλαχιστον να ειναι "τονισμένη"!!!  ...)...χοχοχοχοχοοο

Αρέσει στο μέλος peripli

Arxontoula_

# 16114 στις 30/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.745

Επειδή ξέρω οτι είχατε μεγάλη αγωνία

Ιδού πώς ψήφισαν στα 'ξωτερικά οι συμπατριώτες μας

D7zuwOKXUAAHXTR?format=png&name=900x900

Αρέσει στα μέλη peripli, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

squirrel1968

# 16115 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

βαριέμαι ...Τάνκερ,

ξέρω πολύ καλά τον τονισμό κ σύστημα τυφλής πληκτρολόγησης παρακαλώ...

αλλά επειδή στην δουλειά μου το κάνω αυτό σωστά...

είπα να είμαι πιο χαλαρή εδώ?

όχι ε?...

Υ.Γ. 

Που χάθηκες εσύ ?...σαν τον φαντομά έρχεσαι...

Πέρνα από το ΣΚΑΦ ...να πιείς καφεδάκι...

1 φουντούκι θα δώσεις ...κ ένα quote...σιγά το πράμα...

Υ.Γ.

Άντε τυχερούλη...ήθελες τόνους έβαλα...τι άλλο θα κάνω η πρόεδρος...

Παράθεση
Σχόλιο # 16112 από tangerinedream

# 16111

Το μέλος squirrel1968 έχει επισυνάψει το αρχείο: 201607280148034471-600x315.jpg (62.25KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 48 φορές

anassa_

# 16116 στις 30/5/2019
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.127

Μια απ' τα ίδια  ...  

Παράθεση:
Σχόλιο # 16115 από Arxontoula_

Επειδή ξέρω οτι είχατε μεγάλη αγωνία

Ιδού πώς ψήφισαν στα 'ξωτερικά οι συμπατριώτες μας

D7zuwOKXUAAHXTR?format=png&name=900x900

Heptamer

# 16117 στις 30/5/2019
author

Δύο τινά συμβαίνουν... 

Α.. Είτε ο ελληνικός λαός (θεωρεί πως) τιμωρεί τα κόμματα, στέλνοντας απλούς αναγνωρισιμους,  πλην όμως άσχετους (τυχοδιώκτες), 

- κατ εμέ τέτοιοι είναι! -, στην Ευρώπη (μα και στη Βουλη) 

Είτε 

Β.   Απλά ψηφίζει κάθε φορά σαν πρόβατο ότι του πλασάρεται ως ικανό / σωτηριο. 

Either way, pathetic και για κλάματα... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16109 από jane_do

Εγώ δεν ξεχνάω και ψήφισα αναλόγως στις Ευρωεκλογές...Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι συμπολίτες μας θεώρησαν ότι οι Γεωργούληδες/Κουντουράδες/Ζαγοράκηδες/Καϊλήδες  κλπ άξιζαν περισσότερο μια θέση στην Ευρωβουλή.

Αρέσει στα μέλη peripli, anassa_ και σε ακόμα 1 μέλος.

jane_do

# 16118 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Είτε  ψηφίζει για χαβαλέ/πλάκα (ναι,το έχω ακούσει από αρκετούς).

Και μετά όλοι αυτοί οι "πλακατζήδες"  πέφτουν από τα σύννεφα όταν γίνεται η όποια στραβή.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16118 από Heptamer

Δύο τινά συμβαίνουν... 

Α.. Είτε ο ελληνικός λαός (θεωρεί πως) τιμωρεί τα κόμματα, στέλνοντας απλούς αναγνωρισιμους,  πλην όμως άσχετους (τυχοδιώκτες), 

- κατ εμέ τέτοιοι είναι! -, στην Ευρώπη (μα και στη Βουλη) 

Είτε 

Either way, pathetic και για κλάματα... 

squirrel1968

# 16119 στις 30/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν πληρωνομαι βρε 7ημερε...

κ εσυ το ξερεις καλα...

λεμε τωρα...

να αφηνουμε κ υπονοιες..οτι λειτουργουμε...με σωστες διαδικασιες...κ με ανοιχτα χαρτια...κ παραστατικα...

κ ενημερωνω ολα τα μελη...

για οποιαδηποτε κινηση/εξοδο /κλπ κλπ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 16113 από Heptamer

Άξιος - για ακόμη μια φορά - ο μισθός σου προεδρινα! 

Αν ειμασταν λαός που μπορούσε να εκμεταλλευθει τα κονδύλια επ ωφέλεια του συνόλου κι όχι του εαυτού 

Θα είχαμε γίνει μια μικρή Ελβετια.. 

Δεν το χουμε με τα αυτονόητα, τα στοιχειώδη, τα σωστά. Μόνο με τα (ατομικά) συμφέροντα. 

Δεν είναι στην κουλτούρα μας... 

Νομίζαμε τους Ευρωπαίους κουτοφραγκους και πως ο φραπές - από τον οποίο ρουφουσαμε όλοι με καλαμάκια - δε θα τελείωνε ποτέ.. Πήραν τα μυαλά μας αέρα... 

Ή τουλ. δε θα τελείωνε όσο θα ζούσαμε εμείς. Πως άλλοι θα  ρουφαγαν κάποια στιγμή τον αφρο... 

Αλλά "για κακή μας, τύχη," εσκασε" στα χέρια μας. Τελείωσε αιφνης ο φραπες μέσα στη ραθυμια μας... Μας ήρθε ο λογαριασμός λίγο νωρίτερα από ότι περιμέναμε... 

Οι μ@Λ@κις πληρώνονται! 

Όχι... Δεν υπήρξαν Ηγέτες σε αυτή τη χώρα. 

Εξουσιαστές μόνο! 

Το μέλος squirrel1968 έχει επισυνάψει το αρχείο: 2f2414830b79ef8937b6abd0c29f06af.jpg (13.79KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 44 φορές

Arxontoula_

# 16120 στις 30/5/2019
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.745

Παράθεση:
Σχόλιο # 16118 από Heptamer

Δύο τινά συμβαίνουν... 

Είτε 

Να σου πω εγώ το πιθανότερο τινό

Ξημερώνει η μέρα των εκλογών

Σηκώνεται ο ΧΨΖ, πίνει τον καφέ του, λέει, τσιμέντο να γίνει, ας πάω να ψηφίσω, να κόψω και κίνηση στο εκλογικό κέντρο.

Στο δρόμο για την κάλπη, απαγγέλλει σαν μάντρα «τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα, καμπά», τα ονόματα των δημοτικών συμβούλων που έχει τάξει απαξαπάντως να ψηφίσει, διότι έχει και κάτι νταλαβεράκια με τα τραπεζοκαθίσματα του μαγαζιού και του έχει υποσχεθεί ο κ. Θανάσης να το τακτοποιήσει μόλις εκλεγεί.

Κάνει το καθήκον του, και φτάνει η ώρα που του δίνουν το πάκο με τα ευρωψηφοδέλτια.

Στο μεταξύ, επειδή ο ευρωβουλευτής να του διορίσει το παιδί σε καμιά θεσούλα χλωμό, ούτε κι έχει κοιτάξει το ψηφοδέλτιο.

Μπαίνει στο παραβάν, τραβάει το προαποφασισμένο ευρωψηφοδέλτιο από το σωρό, βλέπει 40 ονόματα, παθαίνει κοκομπλόκο.

Ω, ρε πστμ, ποιόν να σταυρώσω τώρα. Είναι και ουρά απέξω, δεν μπορεί να κάθεται με τις ώρες στο παραβάν, φουσκώνει, ξεφουσκώνει και σαν το ναυαγό ψάχνει κάποιο γνώριμο όνομα να γαντζωθεί.

Οχι Κουντουροζαγοράκηδες, και στην Άντζυ Σαμίου να πέσει το μάτι του, Αντζυ Σαμίου θα ψηφίσει.

Αρέσει στα μέλη MadameShuShu40, peripli και σε ακόμα 1 μέλος.
Δεν μπορείτε να απαντήσετε