Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

peripli

# 18701 στις 20/10/2019
author
Γυναίκα / 60 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.837
'Aρεσαν+: 0%

Καλησπερα και καληνυχτα.

Άλλο το θελω...κι άλλο το μπορω...ο,τι μπορει ο καθενας ας το κανει...

https://www.youtube.com/watch?v=CTUsFm0BAu8

Καλη ξεκουραση...παντου......

Αρέσει στο μέλος agrotis53

jane_do

# 18702 στις 20/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Φεβρουάριος 2019:

Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο προβλέπει ότι η οικονομία της Σομαλίας θα αναπτυχθεί κατά 3,5% φέτος και το επόμενο έτος, σε σύγκριση με την πρόβλεψη για 3,1% το 2018, καθώς το κράτος αυτό του Κέρατος της Αφρικής εφαρμόζει ένα οικονομικό πρόγραμμα που παρακολουθεί το Ταμείο.

Μάϊος 2019:

Σομαλία: Στα πρόθυρα υποσιτισμού περισσότερα από ένα εκατομμύριο παιδιά.

VASILIS53

# 18703 στις 21/10/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Παράθεση:
Σχόλιο # 18703 από jane_do

Φεβρουάριος 2019:

Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο προβλέπει ότι η οικονομία της Σομαλίας θα αναπτυχθεί κατά 3,5% φέτος και το επόμενο έτος, σε σύγκριση με την πρόβλεψη για 3,1% το 2018, καθώς το κράτος αυτό του Κέρατος της Αφρικής εφαρμόζει ένα οικονομικό πρόγραμμα που παρακολουθεί το Ταμείο.

Μάϊος 2019:

Σομαλία: Στα πρόθυρα υποσιτισμού περισσότερα από ένα εκατομμύριο παιδιά.

Με λίγα λόγια εκεί που ζουν με ένα δολάριο την μέρα αν τους δώσουν και μία καραμέλα στον καθένα, επιτεύχθη η ανάπτυξη του 3,5%. Μεγάλη επιτυχία.

Αρέσει στα μέλη peripli, agrotis53 και σε ακόμα 1 μέλος.

Gilet_Jaune

# 18704 στις 21/10/2019
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 18

«Η Γουατεμάλα έχει κάνει ρεκόρ. Παρουσιάζει ένα ιστορικό συμμόρφωσης και εκπλήρωσης υποχρεώσεων ιδιαίτερα ικανοποιητικό. Έχει επιδείξει αξιέπαινη φορολογική πολιτική και έχει επιτύχει σε όλα τα επίπεδα με τον πιο ικανοποιητικό τρόπο!». 

Τα τελευταία εφτά χρόνια, η Γουατεμάλα εμφανίζει εντυπωσιακή οικονομική ανάπτυξη που θα ζήλευαν πολλές ανεπτυγμένες χώρες. Ο μέσος όρος αγγίζει το 4%!Όμως, κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις, και κάποια άλλα στοιχεία έρχονται να μετριάσουν τον ενθουσιασμό. «Είμαστε η χώρα της Κεντρικής Αμερικής με τον υψηλότερο δείκτη χρόνιου υποσιτισμού. Έχουμε περισσότερο από το μισό πληθυσμό μας να ζει σε συνθήκες φτώχειας, με λιγότερο από 2 δολάρια τη μέρα. Υπάρχουν τεράστιες ανισότητες και μεγάλες αντιφάσεις, που παρά τη μεγάλη παραγωγή πλούτου, και παρόλο που η χώρα μας είναι παραγωγός τροφίμων, το 49% των παιδιών μας κάτω των 5 ετών υφίστανται χρόνιο υποσιτισμό», σημειώνει ο Χόρχε Σάντος, συντονιστής του Κέντρου για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

Ενα απο τα δεκαδες παραδειγματα του ΔΝΤ ανα τον κόσμο και η λίστα μεγαλώνει.

Αντιδρασεις; για αυτην την κοινωνια των ανισοτητων ;
Δυο ταινίες προαφατες.

Το Joker και τα Παρασιτα.
Υπάρχει ταξική πάλη; 
Ή ο αμοραλισμός εχει διαλύσει την κοινωνικη συνειδηση αυτων που ζουν μειονεκτικά.
Αρέσει στα μέλη peripli, agrotis53

Enikos

# 18705 στις 21/10/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.533

Καλη μερα, καλη εβδομαδα . . . . . . . . . .

https://www.youtube.com/watch?v=E95kIH2FwlU

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, peripli και σε ακόμα 2 μέλη.

Hrakleitos3

# 18706 στις 21/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 18694 από agrotis53

δηλαδη για σενα δεν εχουν ολες η χωρες φανατικους;;;,, πραγματικα δεν καταλαβα τη διαφωνια σου;; δεν ξερω γιατι μου αναφερεις τη χρυση αυγη,, ... η ελλαδα απο την αυγη της ιστοριας της , ειναι γεματη απο φανατισμους, ακομη και στη μυθολογια της... τεσπα μαλλον καπως αλλιως θα ειδες οτι εγραψα...

τον Ερντογάν τον ψήφισαν στις εκλογές του 2018 πάνω από 26 εκατομμύρια Τούρκοι,στη Γερμανία (στη χώρα που σημειώθηκε το περιστατικό με τον φίλο μου), τον ψήφισε το 65% των Τούρκων...

η συντριπτική τους πλειοψηφία εντός και εκτός χώρας πανηγυρίζει για τον πόλεμο στη Συρία...

διεθνείς αθλητές όλων των αθλημάτων έβγαζαν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης φωτογραφίες
με τον στρατιωτικό χαιρετισμό...

την Παρασκευή,στον αγώνα Τουρκίας -Αλβανίας,οι ποδοσφαιριστές πανηγύριζαν με τον στρατιωτικό χαιρετισμό στον αγωνιστικό χώρο και στα αποδυτήρια...

ξεσηκώθηκε όλη η ευρώπη,η uefa  απειλούσε με κυρώσεις και γίνονταν σκέψεις να αναβληθεί  ο αγώνας με τη Γαλλία...

τόσο πολύ  τους συνέτισαν οι Ευρωπαίοι,που  3 μέρες μετά κατέφθασαν στο Παρίσι 30.000 Τούρκοι διαμαρτυρόμενοι στους δρόμους της πόλης για το ρατσισμό εναντίον τους,όταν  μπήκαν στο γήπεδο τραγουδούσαν συνθήματα υπέρ του Ερντογάν και εναντίον των Κούρδων,ήταν συνεχώς με το χεράκι στο κεφάλι άντρες και γυναίκες και φυσικά μόλις έβαλε γκολ η Τουρκία στους Γάλλους,οι "συνετισμένοι" ποδοσφαιριστές έτρεξαν στους οπαδούς και πανηγύρισαν  στρατιωτικά...

turkiagall.jpg

στη Γερμανία επίσης χαμός με τους οπαδούς του Ερντογάν...

άρα λοιπόν,δεν είναι θέμα  "τέτοιων φανατικών που ανεξαιρέτως έχουν όλες οι χώρες"

"τα σύνορα της καρδιάς" , οι "γαλάζιες πατρίδες",η στρατηγική του βάθους όπως την περιγράφει στο βιβλίο του ο Νταβούτογλου ,η επαναφορά στο τραπέζι της "Ηθική διακήρυξη του έθνους" του 1920,η γενοκτονία πληθυσμών ,η  στρατηγική δημιουργίας μουσουλμανικών μειονοτήτων σε χώρες που θεωρούν εχθρικές ώστε να τις αποσαθρώσουν σε βάθος χρόνου,δεν αποτελούν σχεδιασμούς κάποιων φανατικών πολιτικών που έχουν ψηφιστεί από κάποιους φανατικούς  Τούρκους...

είναι διαχρονική εθνική γραμμή που υπηρετείται πιστά από όλους τους Προέδρους της χώρας και βρίσκει απήχηση σε όλο και περισσότερα εκατομμύρια πολίτες...

επίσης,τον όρο "Ισλαμοεθνικισμός" τον χρησιμοποιούν 'Ελληνες και ξένοι διπλωμάτες,ιστορικοί,καθηγητές,αξιωματούχοι,πολιτικοί αναλυτές...

αυτό είναι πλέον η Τουρκία,ένα ισλαμοεθνικιστικό κράτος...

περισσότερα για τον Ερντογάν και τους γείτονές μας στο θέμα του Ενικού...

θα εμπλακούμε μαζί τους σε πολεμική σύγκρουση πριν το 2028,

οπότε θα έχει αξία κάπου στο 2030-35 να διαβάζουν νέα τότε μέλη του φόρουμ τι συζητούσαμε  πριν συμβεί το μοιραίο...

Enikos

# 18707 στις 21/10/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Παω σημερα για καφε, σα κατ...στην παραλια...

Ηταν πρωι, πολυ...

Οι μονοι θαμωνες ημασταν, εγω και οι τουρκοι αδειουχοι-εξοδουχοι, απο τις φρεγατες του τουρκικου ναυτικου που κανουν ντριφτινγκ πλεον σε οποια ακτη της Αττικης γουσταρουν...συνηθως στις πιο κοσμικες...

Ε, τα ειπαμε λιγο εκει...περισσοτερο για τον καιρο...μου ειπαν οτι στην Τουζλα, απο οπου προερχονταν η κανονιοφορος τους, εχει χαλασει πολυ ο καιρος, ενω εδω ειναι μια χαρα για βολτιτσες, καφεδακι, χαλαρη κουβεντουλα και @@ρολογια...

Καλα παιδια...προσφερθηκαν να με κερασουν τον καφε...λεω, "οχι, να κερασω εγω, εσεις ειστε ναυτακια μακρια απο το σπιτι σας"...γελασαν και μου λενε...

"Μπα, εδω ειναι το σπιτι μας, εχουμε βολευτει μια χαρα!"...ε, γελασα και εγω, τους αποχαιρετησα και εφυγα...

Στον γυρισμο, ακουγα ραδιοφωνο, να περασει η ωρα...

Ολοι οι σταθμοι, ειχαν ως κυριο θεμα τους την ταινια...τζοκερ...και τον υπουργο προπο, ο οποιος αψηφει τον νομο περι των ηλικιακων απαγορευσεων, με βαση το περιεχομενο ταινιων και λεει..."ρε εγω σας γραφω κανονικα...θα παω να δω την ταινια, με τον 15 χρονο γυιο μου"...λεει ο υπουργος...που καλει τους πολιτες να ειναι...συννομοι...

Ε...εκλεισα το ραδιοφωνο και εβαλα μουσικη...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, peripli και σε ακόμα 2 μέλη.

jane_do

# 18708 στις 21/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η επόμενη χώρα  ήταν η Γουατεμάλα...με πρόλαβες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 18705 από Gilet_Jaune

«Η Γουατεμάλα έχει κάνει ρεκόρ. Παρουσιάζει ένα ιστορικό συμμόρφωσης και εκπλήρωσης υποχρεώσεων ιδιαίτερα ικανοποιητικό. Έχει επιδείξει αξιέπαινη φορολογική πολιτική και έχει επιτύχει σε όλα τα επίπεδα με τον πιο ικανοποιητικό τρόπο!». 

Τα τελευταία εφτά χρόνια, η Γουατεμάλα εμφανίζει εντυπωσιακή οικονομική ανάπτυξη που θα ζήλευαν πολλές ανεπτυγμένες χώρες. Ο μέσος όρος αγγίζει το 4%!Όμως, κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις, και κάποια άλλα στοιχεία έρχονται να μετριάσουν τον ενθουσιασμό. «Είμαστε η χώρα της Κεντρικής Αμερικής με τον υψηλότερο δείκτη χρόνιου υποσιτισμού. Έχουμε περισσότερο από το μισό πληθυσμό μας να ζει σε συνθήκες φτώχειας, με λιγότερο από 2 δολάρια τη μέρα. Υπάρχουν τεράστιες ανισότητες και μεγάλες αντιφάσεις, που παρά τη μεγάλη παραγωγή πλούτου, και παρόλο που η χώρα μας είναι παραγωγός τροφίμων, το 49% των παιδιών μας κάτω των 5 ετών υφίστανται χρόνιο υποσιτισμό», σημειώνει ο Χόρχε Σάντος, συντονιστής του Κέντρου για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

Ενα απο τα δεκαδες παραδειγματα του ΔΝΤ ανα τον κόσμο και η λίστα μεγαλώνει.

Αντιδρασεις; για αυτην την κοινωνια των ανισοτητων ;
Δυο ταινίες προαφατες.

Το Joker και τα Παρασιτα.
Υπάρχει ταξική πάλη; 
Ή ο αμοραλισμός εχει διαλύσει την κοινωνικη συνειδηση αυτων που ζουν μειονεκτικά.

jane_do

# 18709 στις 21/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γιατί τόση "φασαρία" με τον Τζόκερ;

Παράθεση:
Σχόλιο # 18708 από Enikos

Παω σημερα για καφε, σα κατ...στην παραλια...

Ηταν πρωι, πολυ...

Οι μονοι θαμωνες ημασταν, εγω και οι τουρκοι αδειουχοι-εξοδουχοι, απο τις φρεγατες του τουρκικου ναυτικου που κανουν ντριφτινγκ πλεον σε οποια ακτη της Αττικης γουσταρουν...συνηθως στις πιο κοσμικες...

Ε, τα ειπαμε λιγο εκει...περισσοτερο για τον καιρο...μου ειπαν οτι στην Τουζλα, απο οπου προερχονταν η κανονιοφορος τους, εχει χαλασει πολυ ο καιρος, ενω εδω ειναι μια χαρα για βολτιτσες, καφεδακι, χαλαρη κουβεντουλα και @@ρολογια...

Καλα παιδια...προσφερθηκαν να με κερασουν τον καφε...λεω, "οχι, να κερασω εγω, εσεις ειστε ναυτακια μακρια απο το σπιτι σας"...γελασαν και μου λενε...

"Μπα, εδω ειναι το σπιτι μας, εχουμε βολευτει μια χαρα!"...ε, γελασα και εγω, τους αποχαιρετησα και εφυγα...

Στον γυρισμο, ακουγα ραδιοφωνο, να περασει η ωρα...

Ολοι οι σταθμοι, ειχαν ως κυριο θεμα τους την ταινια...τζοκερ...και τον υπουργο προπο, ο οποιος αψηφει τον νομο περι των ηλικιακων απαγορευσεων, με βαση το περιεχομενο ταινιων και λεει..."ρε εγω σας γραφω κανονικα...θα παω να δω την ταινια, με τον 15 χρονο γυιο μου"...λεει ο υπουργος...που καλει τους πολιτες να ειναι...συννομοι...

Ε...εκλεισα το ραδιοφωνο και εβαλα μουσικη...

Enikos

# 18710 στις 21/10/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ουτε που ξερω, Τζενακι...

Ε, συνηθως ο Ελληνας πολιτης, ασχολειται παλι με την ουσια...

Αυτην, της αποχαυνωσης, που τον ποτιζουν...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18710 από jane_do

Γιατί τόση "φασαρία" με τον Τζόκερ;

Αρέσει στα μέλη peripli, agrotis53

MadameShuShu40

# 18711 στις 21/10/2019
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.429

Πολλή φασαρία με τον Τζόκερ, γιατί οι δύο κυριουλες, του ΥΠΠΟ, που έκαναν την καταγγελία, ήταν τιποτις στραβωμενες σινεφίλ, που δεν έβρισκαν εισιτήρια, γιατί τα είχαν πάρει όλα, τα πιτσιρίκια!!

Μόνιμο χάσταγκ στην χώρα:

#εδώ_καράβια_χάνονται_βαρκούλες_αρμενίζουν

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, agrotis53 και σε ακόμα 1 μέλος.

jane_do

# 18712 στις 21/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κατάλαβα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18711 από Enikos

Ουτε που ξερω, Τζενακι...

Ε, συνηθως ο Ελληνας πολιτης, ασχολειται παλι με την ουσια...

Αυτην, της αποχαυνωσης, που τον ποτιζουν...

jane_do

# 18713 στις 21/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ήηη...δουλειά δεν είχε ο διάολος... μπιπ μπιπ...εεε... έδερνε τα παιδιά του.

(Κάτσε, μην  καταγγείλουν και εμένα οι κυριούλες).

Παράθεση:
Σχόλιο # 18712 από MadameShuShu40

Πολλή φασαρία με τον Τζόκερ, γιατί οι δύο κυριουλες, του ΥΠΠΟ, που έκαναν την καταγγελία, ήταν τιποτις στραβωμενες σινεφίλ, που δεν έβρισκαν εισιτήρια, γιατί τα είχαν πάρει όλα, τα πιτσιρίκια!!

Μόνιμο χάσταγκ στην χώρα:

#εδώ_καράβια_χάνονται_βαρκούλες_αρμενίζουν

agrotis53

# 18714 στις 21/10/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.385
Ηρακλειτε. Η τουρκια σαν πολιτικης ανεκαθεν σε εσωτερικο επιπεδο χρησιμοποιουσε τον ορο παντουρκισμος. Η τουρκια ουσιαστικα ποτε δεν επαψε να θεωρη Την οθωμανικη αυτοκρατορια σαν κλεμενη παντουρκικη επικρατια. Το ιδιο και η ελληνες με την βυζαντινη αυτοκρατορια. Η ακομη πιο πισω του μεγαλου αλεξαντρου.Οπου χρονικα υπηρξαν αυτοκρατοριες. Ουδεποτε δεν ξεπεραστικε στης συνειδησεις μεριδας του πληθυσμου. Και η ιταλια το ιδιο. η αγγλια.εχει ακομα αποικιες. Η γαλλια το ιδιο...Ιδιως η χωρες με μεγαλο πληθυσμο. Που συνεπαγη στρατιωτικη δυναμη. Εχουν και πολυ ισχυρα εθνικιστικες τασεις... ρωσια. Αμερικη. Γερμανια...Ολες αυτες η χωρες βλεπεις οτι χρονικα ε χουν εκδηλωση αυτες της τασεις εμπρακτα και με πολεμους. Η τουρκια δεν αποτελη αποδεκτη ναυαρχιζα του ισλαμ. Σχεδον απο κανενα ισλαμοαραβικο κρατος. Εσωτερικα δε δεν μπορει να επιβαλη και κανενα σχεδον ισλαμικο νομο ουσιας. Περα απο αυτο εχει και ενα πολυ ισχυρο κεμαλικο κινημα και πολλες αλλες διατυπωσεις του ισλαμ... ενα ισλαμ που ουτος η αλλος δεν ειναι εννοιεο... Τωρα οι οπαδοι του ερτογκαν οκ ειναι φανατικοι. Οχι στη πλειοψηφια ομως.. Το κουρδικο επισεις ειναι για τους τουρκους κινδυνος. για αυτους οι κουρδοι θελουν δικατους εδαφη. . Η αθλητες κατα μια αποψη δικη μου σε ολη αυτη την κατασταση δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα. Τελειωσαν . Ουσιαστικα με το οπλο στο κεφαλι ειναι. Ξερουμε τι γινεται στο εσωτερικο της. Στρατος. Αστυνομια. Δημοσιο. Ενας εμφυλιος. Οτι τους αναγκαζουν κανουν. Ασε που πιθανων να διαλεγονται ... για πες εσυ. Αν ησουν παικτης της τουρκιας και δεν χερετουσες τι θα γινοταν??? Μπορεις να το φανταστης...Οσο για το συμβαν που εγραψες. Ενα περιστατικο σε ενα εργοστασιο. 2 ατομα ε και??αντε και αλλα 100 σου λεω εγω. Ε και??Μα μονος σου εδω λιγο αυτοαναιρεισε. Σαν να λες οτι οσοι βαζουν την ελληνικη σημαια για τη μακεδονια ειναι ελληνοφασιστες. Αν για μας τα σκοπια ειναι κινδυνος...Αν ησουν τουρκος . Οι κουρδοι δεν θα ηταν κινδυνος??Και φαντασου οτι εμεις δεν ειμαστε σε ενοπλη συραξει. Αυτοι ομως ειναι χροοονιααα. Με νεκρους. Με προπαγαντα. Με με ατελειωτα.Ειναι δυνατων λοιπον. Ολο αυτο να μην επειρεαση. Μεγαλη μεριδα και να μην βρουν τροπο η φανατικοι να εκδηλωθουν?? Μα μονο το κινημα τον γκριζων λυκων. Εχει παντου οπαδους. Ειναι γενικοτητα ομως???Οταν λοιπον λες ισλαμοφασιστες.η ισλαμοεθνικισμο...οπου παραδειγμα του ειναι το λεγομενο ισλαμικο κρατος. ... κανενα αλλο ισλαμικο κρατος δεν εχει επιτεθει σε δυτικη χωρα . Μονο φανατικοι βλαμενοι σε τυφλα χτυπηματα. Αντιστοιχα και δυτικοι φανατικοι βλαμενοι ... Και τετοι υπαρχουν παντου. Η ποσοτητα τους ειναι αναλογη και του πληθυσμου. και ξερεις και κατι για να κλεισο...οσο μαθαινεις την ιστορια καταλαβαινεις οι ανθρωποι ειμαστε παγιδευμενη παντα σε λαθη φιλοδοξων παλαβων. Δυστυχως ειμαστε μια απο τα ιδια. Και δεν τα ανατρεπουμε. Παλι τρελους πιστευουμε. Δεν χορτασαμε αιμα. Δε χορτασαμε πολεμους. Βια. Θα ανακαλυπτουμε παντα και παντου εχθρους. Το χειροτερο ειδος που αναπτυχθηκε στη φυση του πλανητη μας...θελουμε να ανακαλυψουμε και αλλους πλανητες. .. φανταζομαι καμια φορα. Οτι αν ο καθε λαος. Εβρισκε απο εναν δικο του πλανητη. Εεεε θα χωριζοταν παλι για να εχει εχθρους... μα ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο. Απολυτος...τεσπαΠολλα ισως ξεφυγαν απο τη κουβεντα. Και δεν εχουν να κανουν με σενα η με τις αποψεις σου. Δυσκολα να μεταφερεις ειρμο σκεψεις οπως σου βγαινη...αλλα το στελνω ετσι γιατι το εγραψα τοση ωρα... απομωνοσε ποια θελεις εσυ για την κουβεντα...

Hrakleitos3

# 18715 στις 21/10/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 18715 από agrotis53
Ηρακλειτε. Η τουρκια σαν πολιτικης ανεκαθεν σε εσωτερικο επιπεδο χρησιμοποιουσε τον ορο παντουρκισμος. Η τουρκια ουσιαστικα ποτε δεν επαψε να θεωρη Την οθωμανικη αυτοκρατορια σαν κλεμενη παντουρκικη επικρατια. Το ιδιο και η ελληνες με την βυζαντινη αυτοκρατορια. Η ακομη πιο πισω του μεγαλου αλεξαντρου.Οπου χρονικα υπηρξαν αυτοκρατοριες. Ουδεποτε δεν ξεπεραστικε στης συνειδησεις μεριδας του πληθυσμου. Και η ιταλια το ιδιο. η αγγλια.εχει ακομα αποικιες. Η γαλλια το ιδιο...Ιδιως η χωρες με μεγαλο πληθυσμο. Που συνεπαγη στρατιωτικη δυναμη. Εχουν και πολυ ισχυρα εθνικιστικες τασεις... ρωσια. Αμερικη. Γερμανια...Ολες αυτες η χωρες βλεπεις οτι χρονικα ε χουν εκδηλωση αυτες της τασεις εμπρακτα και με πολεμους. Η τουρκια δεν αποτελη αποδεκτη ναυαρχιζα του ισλαμ. Σχεδον απο κανενα ισλαμοαραβικο κρατος. Εσωτερικα δε δεν μπορει να επιβαλη και κανενα σχεδον ισλαμικο νομο ουσιας. Περα απο αυτο εχει και ενα πολυ ισχυρο κεμαλικο κινημα και πολλες αλλες διατυπωσεις του ισλαμ... ενα ισλαμ που ουτος η αλλος δεν ειναι εννοιεο... Τωρα οι οπαδοι του ερτογκαν οκ ειναι φανατικοι. Οχι στη πλειοψηφια ομως.. Το κουρδικο επισεις ειναι για τους τουρκους κινδυνος. για αυτους οι κουρδοι θελουν δικατους εδαφη. . Η αθλητες κατα μια αποψη δικη μου σε ολη αυτη την κατασταση δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα. Τελειωσαν . Ουσιαστικα με το οπλο στο κεφαλι ειναι. Ξερουμε τι γινεται στο εσωτερικο της. Στρατος. Αστυνομια. Δημοσιο. Ενας εμφυλιος. Οτι τους αναγκαζουν κανουν. Ασε που πιθανων να διαλεγονται ... για πες εσυ. Αν ησουν παικτης της τουρκιας και δεν χερετουσες τι θα γινοταν??? Μπορεις να το φανταστης...Οσο για το συμβαν που εγραψες. Ενα περιστατικο σε ενα εργοστασιο. 2 ατομα ε και??αντε και αλλα 100 σου λεω εγω. Ε και??Μα μονος σου εδω λιγο αυτοαναιρεισε. Σαν να λες οτι οσοι βαζουν την ελληνικη σημαια για τη μακεδονια ειναι ελληνοφασιστες. Αν για μας τα σκοπια ειναι κινδυνος...Αν ησουν τουρκος . Οι κουρδοι δεν θα ηταν κινδυνος??Και φαντασου οτι εμεις δεν ειμαστε σε ενοπλη συραξει. Αυτοι ομως ειναι χροοονιααα. Με νεκρους. Με προπαγαντα. Με με ατελειωτα.Ειναι δυνατων λοιπον. Ολο αυτο να μην επειρεαση. Μεγαλη μεριδα και να μην βρουν τροπο η φανατικοι να εκδηλωθουν?? Μα μονο το κινημα τον γκριζων λυκων. Εχει παντου οπαδους. Ειναι γενικοτητα ομως???Οταν λοιπον λες ισλαμοφασιστες.η ισλαμοεθνικισμο...οπου παραδειγμα του ειναι το λεγομενο ισλαμικο κρατος. ... κανενα αλλο ισλαμικο κρατος δεν εχει επιτεθει σε δυτικη χωρα . Μονο φανατικοι βλαμενοι σε τυφλα χτυπηματα. Αντιστοιχα και δυτικοι φανατικοι βλαμενοι ... Και τετοι υπαρχουν παντου. Η ποσοτητα τους ειναι αναλογη και του πληθυσμου. και ξερεις και κατι για να κλεισο...οσο μαθαινεις την ιστορια καταλαβαινεις οι ανθρωποι ειμαστε παγιδευμενη παντα σε λαθη φιλοδοξων παλαβων. Δυστυχως ειμαστε μια απο τα ιδια. Και δεν τα ανατρεπουμε. Παλι τρελους πιστευουμε. Δεν χορτασαμε αιμα. Δε χορτασαμε πολεμους. Βια. Θα ανακαλυπτουμε παντα και παντου εχθρους. Το χειροτερο ειδος που αναπτυχθηκε στη φυση του πλανητη μας...θελουμε να ανακαλυψουμε και αλλους πλανητες. .. φανταζομαι καμια φορα. Οτι αν ο καθε λαος. Εβρισκε απο εναν δικο του πλανητη. Εεεε θα χωριζοταν παλι για να εχει εχθρους... μα ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο. Απολυτος...τεσπαΠολλα ισως ξεφυγαν απο τη κουβεντα. Και δεν εχουν να κανουν με σενα η με τις αποψεις σου. Δυσκολα να μεταφερεις ειρμο σκεψεις οπως σου βγαινη...αλλα το στελνω ετσι γιατι το εγραψα τοση ωρα... απομωνοσε ποια θελεις εσυ για την κουβεντα...

έγραψα πουθενά τη λέξη "ισλαμοφασίστες" ?   

χαίρομαι που αναφέρθηκες στον παντουρανισμό...

για τα υπόλοιπα στου Ενικού...

θα γράφω ανά 2-3 μέρες και θα τα αναλύσουμε όσο θες...

Enikos

# 18716 στις 21/10/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ναι, απ' οτι εψαξα μετα, με αφορμη την αναρτηση της Σhουσhους...

Κατι γκιοσαρες, ξεκινησανε την κομπλα...

Αντε...καλα...εκεινες ειναι γνωστες για την "πγοιοτητα" τους...

Μα...ολα τα μεσα και ολος ο λαος, να ασχολειται με αυτο το θεμα?...

Θα μας παρουν σβαρνα οποιος προκαμει...

Τι να σου κανουν και δυο τσιγκινα?...(ενα να το φοραμε και ενα σταντ μπαι, δια πασαν φθοραν του ενα...)...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18714 από jane_do

Ήηη...δουλειά δεν είχε ο διάολος... μπιπ μπιπ...εεε... έδερνε τα παιδιά του.

(Κάτσε, μην  καταγγείλουν και εμένα οι κυριούλες).

Αρέσει στα μέλη peripli, Mindthegap- και σε ακόμα 3 μέλη.

MadameShuShu40

# 18717 στις 21/10/2019
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.429

Απαράδεκτο tweet από τον Χρυσοχοΐδη. 

Αν δεν του αρέσει ο νόμος, ας εισηγηθεί την αλλαγή του. 

Το να προαναγγέλει την παραβίαση του, τον καθιστά απαράδεκτο. 

Αν πάλι νιώθει την ανάγκη να τρολάρει για να γίνει αρεστός στα "νέα μέσα", απλώς γίνεται φαιδρός.

Αν  επιχειρεί να τηρήσει αποστάσεις από τους ελέγχους στους οποίους προχώρησε η αστυνομία, δείχνει έλλειμμα ηγεσίας.

Κοντολογις, το tweet είναι απαράδεκτο από όπου κι αν το κοιτάξεις.

Το μέλος MadameShuShu40 έχει επισυνάψει το αρχείο: FB_IMG_1571669342880.jpg (24.8KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 51 φορές
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, agrotis53 και σε ακόμα 3 μέλη.

Paralia48

# 18718 στις 21/10/2019
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.626
έχω αρχίσει και γω να φοβάμαι Ηράκλειτε, πως σε πολλά έχεις δίκιο. Και συ και ο Ενικός και ο Αγρότης.
Αν ο Ερντογάν ήταν ένας δικτατορας, δε θα φοβόμουν τόσο. Αλλά είναι δημοκρατικά εκλεγμένος, που σημαίνει πολλοί τον υποστηρίζουν. και αυτό το 65%των Τούρκων της Γερμανίας, πονάει. Είναι πιθανά άνθρωποι που συναναστρεφόμαστε.
έχω αρχίσει και τους βλέπω με άλλο μάτι, γιατί δεν ξέρω ποιοι είναι.
Με τους Άραβες κλπ δεν έχω πρόβλημα.
Όσο για τους ποδοσφαιριστές είναι απαράδεκτοι. Όχι αγρότη, δεν τους δικαιολογώ. Αν ήμουν εγώ,  ΔΕΝ θα χαιρετούσα <χάιλ Χίτλερ>. Όποιοι και αν είναι αυτοί, το ποδόσφαιρο δεν εχει πατρίδα, είναι ένα παγκόσμιο γεγονός και ισχυρότερο από κάθε καραγκιόζη. Αυτοί είναι παίχτες σε διεθνείς ομάδες που παίρνουν εκατομμύρια και είναι ημίθεοι στην πατρίδα τους. Αυτοί δίνουν παράδειγμα σε όλα τα παιδάκια του κόσμου. Σκέψου όλα τα παιδάκια της Αφρικής θέλουν να γίνουν ποδοσφαιριστές στην Ευρώπη.  Τι να φοβηθούν αυτοί από τον οποιοδήποτε; Ακόμα και να τους έπιαναν κάποτε στην Τουρκία, επειδή δε ...χαιρέτησαν, μπορούν να πουν μια δικαιολογία.  Αλλά το έκαναν δυο φορές: μια με το παιχνίδι με την Αλβανία και παρά την παρατήρηση της Ουέφα το ξανάκαναν σε τρεις μέρες με τη Γαλλία. Και πέρασαν 6 μέρες και η Ουέφα ακόμα δεν πήρε απόφαση. Φοβάμαι μην το κουκουλώσει. Θα είναι η μεγαλύτερη ξεφτίλα! Το ότι δέχεται πιέσεις, το πιστεύω. Αλλά τώρα θα δείξετε αν έχετε μιμίδια κύριοι.

Πολλά γίνονται εκεί που με στενοχωρούν.
Αρέσει στα μέλη peripli, Mindthegap- και σε ακόμα 2 μέλη.

Sourya

# 18719 στις 21/10/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.881

Τι ειναι ,θριλερ η ερωτικο;

Παράθεση:
Σχόλιο # 18718 από MadameShuShu40

Απαράδεκτο tweet από τον Χρυσοχοΐδη. 

Αν δεν του αρέσει ο νόμος, ας εισηγηθεί την αλλαγή του. 

Το να προαναγγέλει την παραβίαση του, τον καθιστά απαράδεκτο. 

Αν πάλι νιώθει την ανάγκη να τρολάρει για να γίνει αρεστός στα "νέα μέσα", απλώς γίνεται φαιδρός.

Αν  επιχειρεί να τηρήσει αποστάσεις από τους ελέγχους στους οποίους προχώρησε η αστυνομία, δείχνει έλλειμμα ηγεσίας.

Κοντολογις, το tweet είναι απαράδεκτο από όπου κι αν το κοιτάξεις.

Αρέσει στο μέλος MadameShuShu40

agrotis53

# 18720 στις 21/10/2019
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.385

<<Όχι αγρότη, δεν τους δικαιολογώ. Αν ήμουν εγώ,>> δεν δικαιολογησα,... απλα ευκολο να λεμε αν ημουν εγω,, δυσκολα να ειμασταν εγω...εβαλα λοιπον πιθανα σεναρια,,...γιατι μιλαμε για τουρκια , οχι γερμανια η ελλαδα...επισης πρεπει να καταλαβουμε οτι για το λαο της τουρκιας αυτος ο πολεμος ειναι εναντιον τρομοκρατων,, και οχι πολεμος χωρον,,, για τους τουρκους οι κουρδοι και το πκκ ειναι υπ αριθμων ενα κινδυνος διαχρονικα...σκεψου για να καταλαβης τι ενιωθαν η αμερικανοι για τους ταλιμπαν, το 2011... η σκεψου τι θα ελεγες εσυ,, αν πχ ειχες μετωπο με τον ουτσεκα στα συνορα...

αρα λοιπον ο τουρκος πολιτης, αθλητης δεν νιωθει αυτο σαν πολεμο εναντι ενος κρατους,, αλλα εναντιων τρομοκρατων,,η οποιοι δρουν στα συνορα του με την ανοχη ενως αλλου κρατους εχθρικο... ειναι αλλη ψυχολογια, αλλη προπαγαντα...

Αρέσει στα μέλη peripli, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.
Δεν μπορείτε να απαντήσετε