Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

Enikos

# 17461 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 20.053
'Aρεσαν+: 0%

Ελα, αργησα σημερα...

Καλη μερα...

Αχ βρε Σουζικιου, πουσαι βρε πουλακι μου και πηξαμε στο ταεκβοντο?...

Δεν φτουραμε μια, εμεις του καρατε...

https://www.youtube.com/watch?v=sNJVFloPIVA

Αρέσει στα μέλη jane_do, peripli

Enikos

# 17462 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Παντα στα μουσικα συγκροτηματα, (που προτιμω εγω), παρατηρουσα τους χαμηλων τονων μουσικους...

Απο τους YES ξεχωρισα, προ αμνημονευτων, τον Steve Howe . . . .

https://www.youtube.com/watch?v=t1-NsnlPc54

Thanos_K_

# 17463 στις 14/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

...ηλθον. ειδον και ,,,

...ελπίζω να μην έγινε λάθος μετάφραση σε οτι έχω πεί...
...Τζενούλα ξέρω οτι είσαι ανεκτική και θα με αφήνεις που και που να βάζω μουσική...

https://www.youtube.com/watch?v=8QmdTSbz1dQ

Hrakleitos3

# 17464 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βουλιαγμένη
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 1.250

23 χρόνια μετά...

https://www.youtube.com/watch?v=okHc1jsz3lQ

Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Thanos_K_

# 17465 στις 14/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Hrakleitos3

# 17466 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βουλιαγμένη
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 1.250

για τα 2 παλληκάρια που έφυγαν το 1996...

https://www.youtube.com/watch?v=fiNqwjPp6rU

Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Enikos

# 17467 στις 15/8/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Καλη μερα, Χρονια Πολλα στους εορταζοντες . . . . . . . . . .

https://www.youtube.com/watch?v=2H5rusicEnc

Αρέσει στα μέλη jane_do, VASILIS53 και σε ακόμα 1 μέλος.

peripli

# 17468 στις 15/8/2019
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.817

Καλησπερα, Χρονια Πολλα σε οποιους εορταζουν.

Μια αλλη εκδοχη του ασματος...

https://www.youtube.com/watch?v=KlLka4XGFyY

Και του χρονου παροντες με υγεια!   

Αρέσει στα μέλη jane_do, 26-29-31 και σε ακόμα 2 μέλη.

_Bellezza_

# 17469 στις 16/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καθε Παρασκευη χαιρομαι για το διημερο, που με περιμενει και παραλληλα θλιβομαι για την βιασυνη της ζωης, που χανεται!

Καλο σαββατοκυριακο, παιδια!

peripli

# 17470 στις 16/8/2019
author
Ουζμπεκιστάν

Kαλησπερα.

Θα με μισησουν αρκετοι, αλλά θα το γραψω.

Θαλασσα λαδι, γαλαζιοκοκκινο στον οριζοντα και αργοτερα γυρω στις 20.30 βγαινει ενα φεγγαρι...ταλλαρο στον ουρανο, με ενα κιναμενο ρυακι κοκκινοχρυσαφι να τρεχει σα λαβα απο τα Τριζονια μεχρι την ακτη...ειναι η αντανακλαση του στο νερο που ολοδροσο εαν του ριξεις καρφιτσα...τη βρισκεις...βοτσαλο καθαρο παντου στην ακτη, μεσ'τους φοινικες και τα πλατανια...βατη θαλασσα χωρις αβαθη και αχινους...και μεσα κολυμπωντας βλεπεις τα ολανθιστα βουνα με μπουκαμβιλιες, πευκα, λεμονιες και πρασινο παντου...κι απ'την αλλη το καταφυγιο (μικρο στογγυλο λιμανακι) με τα σκαφη...μηλα, κυδωνια, σταφυλια, βανιλιες, συκα, λωτοι κι αχλαδια απ'τον κηπο...και αχ...μη βαρατε μωρε...
...ειπα θα με μισησετε...αλλά να μη μεταφερω λιγη ομορφια και φυση εδω μεσα?
Ηθελα αυτο που νοιωθω, αυτη τη μαγεια, να τη μοιραστω...ας γραψουν κι αλλοι για οτι ειδαν όπου πηγαν...
...αντε καλοκαιρι εχουμε...μονο ιντριγκες και γκομενικα προβληματα...σαμπως για πολυ θα την απολαμβανουμε αυτη τη φυση...οπως παμε σε λιγο μονο σεληνιακο τοπιο θα εχουμε...γραφτε καλεεεέ...

Κι ενα τραγουδι μου βγαινει καθως το θαλασσινο νερο το ζω απο πολυ μικρη ηλικια...αυτο:

https://www.youtube.com/watch?v=CfrL8jo3yMg

Ε, μη ρωτατε πώς...μου ηρθε! Στο εκτος τα βλεπω ολα εντος...φρουτα, παραλια, καφες, μουσικη...γαυγιζει ο Νινο...το Παναχαϊκο απεναντι...η γερυρα του Ριο πιο κει...τα φωτα του Αιγιου πιο δωθε...εντος και πισω η μυρουδια της κολοκυθοπιτας...και στην σπαει το κινητο μιας ...αντε να μην πω...κατι μέτρα πιο κατω...
Ειπα μη βαρατε!!!    Γραφτε καλε, γραφτε, τί, πού, πότε, πώς...περιγραψτε λεω...... ... ... 

Αρέσει στα μέλη jane_do, Paralia48 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 17471 στις 16/8/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Καλη νυχτα . . . . . . . . . . .

https://www.youtube.com/watch?v=Ejwftvv4iU4

galactica-

# 17472 στις 17/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

https://www.youtube.com/watch?v=TV1PVjwX9ZU

Παράθεση:
Σχόλιο # 17469 από _Bellezza_

Καθε Παρασκευη χαιρομαι για το διημερο, που με περιμενει και παραλληλα θλιβομαι για την βιασυνη της ζωης, που χανεται!

Καλο σαββατοκυριακο, παιδια!

Paralia48

# 17473 στις 17/8/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.848
θα μοιραστώ και γω μαζί σας μια γλυκιά ανάμνηση των διακοπών.
Ήμασταν λοιπόν σ΄ένα όμορφο ελληνικό νησί. Κάθε μέρα αλητεύαμε στις παραλίες και το βράδυ στις ταβέρνες (τυράννια!).Περνούσαμε κάθε βράδυ από το καλύτερο ζαχαροπλαστείο του νησιού, όπως μας είχαν πει και κοιτούσαμε τη λαχταριστή παχυντική βιτρίνα του. Ένα βράδυ, μετά την ψαροφαγία μας, σκεφτόμασταν και οι δυο μας ,τι σοροπιαστό να πάρουμε, αλλά δε μιλούσαμε.Σταθήκαμε λοιπόν μπροστά στη βιτρίνα και οι δυο και προφανώς κάναμε την ίδια σκέψη. Λέω λοιπόν: <κέρασες τα ψάρια, κερνάω σαμσάδες>. (=εμπρός μαρς!) . Και μπήκαμε και πήραμε ένα μικρό πακέτο σιροπιαστούς σαμσάδες, Ξέρετε, μετά το ψάρι, τι ωραία πάνε τα σοροπιαστά! Παιδιά, δοκιμάσαμε έναν βγαίνοντας από το μαγαζί! Ήταν το ωραιότερο γλυκό που έχω δοκιμάσει. Ένας συνδιασμός σουσαμιού, μελιού και μυρωδικών, με τραγανό φύλλο και μια ελαφριά μυρωδιά βουτύρου. Καθήσαμε στο παγκάκι στο λιμάνι, βλέπαμε τη θάλασσα, φεγγάρι δεν είχε, καθρεφτίζονταν όμως τα φώτα των σπιτιών και καραβιών, είχε και αυτό το υπέροχο νησιώτικο αεράκι και απολαύσαμε αυτή την εξαιρετική γεύση. Μετά πλύναμε και τα σιρόπιασμένα δάχτυλα στη  θάλασσα (όχι στο λιμάνι, λίγο παραπέρα).

Μμμμ.σας γλύκανα;
Αρέσει στα μέλη jane_do, MadameShuShu40 και σε ακόμα 1 μέλος.

MadameShuShu40

# 17474 στις 17/8/2019
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.236

H Washington Post παρακολουθεί με αναλύσεις της το διαχρονικό cult του Snoopy, σε κάθε ευκαιρία, τώρα με την επετειο του Woodstock.

Η  ιστορία της εισαγωγής του πρώτου μαύρου ήρωα της σειράς, του Φράνκλιν, μέσα στη δίνη του κινήματος των πολιτικών δικαιωμάτων. 

Μια δασκάλα, συγκλονισμένη από τη δολοφονία του Μ.Λ.Κίνγκ έστειλε μια επιστολή στον Τσαρλς Σουλτς να τον παρακαλέσει να εισάγει στις τόσο δημοφιλείς στα παιδιά ιστορίες του ένα μαύρο ήρωα και να συμβάλλει έτσι στην καταπολέμηση του ρατσισμού.

Ο Σουλτς το έκανε πράγματι. Ο Φράνκλιν, ένα μαύρο παιδάκι που ο πατέρας του πολεμούσε στο Βιετνάμ, εμφανίστηκε σ'ενα στριπ μπροστά στον Τσάρλι Μπράουν, ένα καλοκαίρι στη "δημοκρατική παραλία" που λέει και ο Παναγής Παναγιωτόπουλος.

Υπήρξαν  αντιδράσεις. Αρχικά κάποια έντυπα δεν ήθελαν να δημοσιεύσουν τα σκίτσα του όμως ο Σουλτς που είχε γίνει ήδη γνωστός "εξαργύρωσε" τη δημοφιλία του επ'αγαθώ. Όποιο έντυπο ήθελε να έχει τον Σνούπυ θα δεχόταν και τον μαύρο ήρωα. Κι έτσι επέβαλλε ένα μαύρο ήρωα μέσα στο δημοφιλέστατο κόμικ που το διάβαζαν κυριολεκτικά όλοι.

Πουλιά υπήρχαν στο καρτούν από την αρχή όμως ο Σουλτς ένας σιωπηλός, περίεργος τύπος παρατηρούσε τον κόσμο που άλλαζε γύρω του κι ενώ δεν άκουγε ροκ μουσική ο ίδιος, το φεστιβάλ Woodstock τράβηξε την προσοχή του. 

Η νεολαία τραβούσε πάντα την προσοχή του.Ένα πουλί που δεν μπορεί να πετάξει σε ευθεία και έκανε όλο σβούρες, που αγνοούσε σε ποιο είδος ανήκει αλλά μέσα στην ασημαντότητά του διεκδικούσε κι αυτό τις μικρές χαρές της ζωής έγινε ο ιδανικός φίλος για τον Σνούπυ που ήταν ήδη σταρ.

Για τον Γουντστοκ ο Σνούπυ που ήταν ντίβα θα έκανε ΄πάντα όλες τις θυσίες, μόνο γιαυτόν και για κανέναν άλλον. Θα ανεχόταν τις παλαβομάρες του και τις τρελές του αξιώσεις. Τις ξεκαρδιστικές του δηλώσεις ότι ερωτεύθηκε ένα σκουλίκι (την τροφή του) ή ότι ξέχασε να αποδημήσει. Και κάποια στιγμή, όπως του είχε υποσχεθεί, θα κατάφερναν μαζί να βρουν σε ποιο είδος ανήκει ένα πουλί με το όνομα ενός ροκ φεστιβάλ που έμεινε στην ιστορία.

Υπέροχο.

Posted by Vivian Efthimiopoulou.

_Bellezza_

# 17475 στις 18/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σε ειδα...

...σε ενα ταβερνακι!

Τα μαλλια σου ηταν χαλκινα. 

Φορουσες ενα τιρκουαζ φορεμα, κοραλλί σανδάλια, λεμονί σκουλαρικια σε σχημα καρδιας και εναν κόκκινο φιογκο στα μαλλιά! 

Εβγαλες τα μωβ λιλά γυαλια αναγνωσης από την μπλε ρουά σου τσαντα. 

Τα φορεσες και αμεσως αρχισες να διαβαζεις τον καταλογο! 

Εμοιαζες με μαθητρια, που διαβαζε προσηλωμενη τα θεματα των πανελληνιων. 

Σκεπτικη, αλλα σιγουρη, πως η συνεχεια θα σε ανταμειψει! 

Ηρθε ο σερβιτορος στο τραπεζι σου για παραγγελια. 

Ησουν ευγενική, αλλα σταράτη! 

Ο τονος της φωνης σου ηρεμος και σταθερος, απεπνεε αυτοπεποιθηση και διεκδικητικη σταση. 

Συνδυαζες το class με την πασαλιμανιωτικη μαγκια! 

Στο διπλανο τραπεζι ενας κυριος φαλακρος εβγαλε το πακετο απο την τσεπη.

Το ανοιξε. 

Δαγκωσε και τραβηξε με τα δοντια το σιγαρετο και το κρατησε στο στομα του παριστανοντας τον μορτάκο. 

Ουτε ο ιδιος δεν το πιστεψε, πως ειναι!

Εκλεισε και πεταξε με προσποιητη αυθαδεια το πακετο στο τραπεζι! 

Αναψε το τσιγαρο και ρουφηξε τον καπνο. 

Στο προσωπο του ζωγραφιστηκε ο στιγμιαιος πονος του καπνου, που του εκαψε τα σωθικά. 

Την ωρα, που φυσουσε την γαλαζια τουλίπα καπνου, σηκωνεσαι απο την ξυλινη καρεκλα και κατευθυνεσαι προς το μερος του με εντονο βηματισμο και εκφραση απεχθειας. 

Σε παρατηρει αμεσως και πνιγεται απο τον καπνο της δευτερης βιαστικης ρουφηξιας. 

~Κυριε απαγορευεται το καπνισμα σε κλειστους δημοσιους χωρους. Σβηστε το ή περαστε εξω να καπνισετε!

~Γιατι διαφορετικα τι θα μου κανεις?

~Θα καλεσω αμεσως τον ελεγχο και θα πληρωσετε προστιμο 100 ευρω!

~Ενταξει λοιπον, θα καπνισω εξω! Θα βγω εξω, οχι γιατι μου το λες εσυ, αλλα γιατι ειμαι νομοταγης και πολιτισμενος Ευρωπαιος πολιτης!!Δεν μου περασε καν απο το μυαλο να καταπατησω τον νομο, απλα μπερδευτηκα. Στον λογο της τιμης μου πρωτη φορα μου συνεβη!!

Σηκωθηκε, ισιωσε το ροζ πουά παπιγιον του και με γρηγορο άτσαλο βημα, βγηκε φοβισμενος εξω να καπνισει. 

Εσυ σαν γαζελα περπατησες προς το τραπεζι σου. 

Ο ηλιος διαπερνουσε το παραθυρο κανοντας τα μαλλια σου να μοιαζουν ρουσοξανθα!

Μετα...μετα ηρθε η παραγγελια μου και επεσα με τα μουτρα στα ψαρια και στις σαλατες.

Υποταγμενη στο γευμα μου, σε ακουσα να λες, πως μετα σειρα εχουν καλοφτιαγμενοι σαμσαδες απο το καλυτερο ζαχαροπλαστειο του νησιου.

Μιση ωρα αργοτερα ξανακοιταξα προς το μερος σου.

Ειχες ηδη φυγει...

Paralia48

# 17476 στις 18/8/2019
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.848

Παράθεση:
Σχόλιο # 17475 από _Bellezza_

Σε ειδα...

...σε ενα ταβερνακι!

Τα μαλλια σου ηταν χαλκινα. 

Φορουσες ενα τιρκουαζ φορεμα, κοραλλί σανδάλια, λεμονί σκουλαρικια σε σχημα καρδιας και εναν κόκκινο φιογκο στα μαλλιά! 

Εβγαλες τα μωβ λιλά γυαλια αναγνωσης από την μπλε ρουά σου τσαντα. 

Τα φορεσες και αμεσως αρχισες να διαβαζεις τον καταλογο! 

Εμοιαζες με μαθητρια, που διαβαζε προσηλωμενη τα θεματα των πανελληνιων. 

Σκεπτικη, αλλα σιγουρη, πως η συνεχεια θα σε ανταμειψει! 

Ηρθε ο σερβιτορος στο τραπεζι σου για παραγγελια. 

Ησουν ευγενική, αλλα σταράτη! 

Ο τονος της φωνης σου ηρεμος και σταθερος, απεπνεε αυτοπεποιθηση και διεκδικητικη σταση. 

Συνδυαζες το class με την πασαλιμανιωτικη μαγκια! 

Στο διπλανο τραπεζι ενας κυριος φαλακρος εβγαλε το πακετο απο την τσεπη.

Το ανοιξε. 

Δαγκωσε και τραβηξε με τα δοντια το σιγαρετο και το κρατησε στο στομα του παριστανοντας τον μορτάκο. 

Ουτε ο ιδιος δεν το πιστεψε, πως ειναι!

Εκλεισε και πεταξε με προσποιητη αυθαδεια το πακετο στο τραπεζι! 

Αναψε το τσιγαρο και ρουφηξε τον καπνο. 

Στο προσωπο του ζωγραφιστηκε ο στιγμιαιος πονος του καπνου, που του εκαψε τα σωθικά. 

Την ωρα, που φυσουσε την γαλαζια τουλίπα καπνου, σηκωνεσαι απο την ξυλινη καρεκλα και κατευθυνεσαι προς το μερος του με εντονο βηματισμο και εκφραση απεχθειας. 

Σε παρατηρει αμεσως και πνιγεται απο τον καπνο της δευτερης βιαστικης ρουφηξιας. 

~Κυριε απαγορευεται το καπνισμα σε κλειστους δημοσιους χωρους. Σβηστε το ή περαστε εξω να καπνισετε!

~Γιατι διαφορετικα τι θα μου κανεις?

~Θα καλεσω αμεσως τον ελεγχο και θα πληρωσετε προστιμο 100 ευρω!

~Ενταξει λοιπον, θα καπνισω εξω! Θα βγω εξω, οχι γιατι μου το λες εσυ, αλλα γιατι ειμαι νομοταγης και πολιτισμενος Ευρωπαιος πολιτης!!Δεν μου περασε καν απο το μυαλο να καταπατησω τον νομο, απλα μπερδευτηκα. Στον λογο της τιμης μου πρωτη φορα μου συνεβη!!

Σηκωθηκε, ισιωσε το ροζ πουά παπιγιον του και με γρηγορο άτσαλο βημα, βγηκε φοβισμενος εξω να καπνισει. 

Εσυ σαν γαζελα περπατησες προς το τραπεζι σου. 

Ο ηλιος διαπερνουσε το παραθυρο κανοντας τα μαλλια σου να μοιαζουν ρουσοξανθα!

Μετα...μετα ηρθε η παραγγελια μου και επεσα με τα μουτρα στα ψαρια και στις σαλατες.

Υποταγμενη στο γευμα μου, σε ακουσα να λες, πως μετα σειρα εχουν καλοφτιαγμενοι σαμσαδες απο το καλυτερο ζαχαροπλαστειο του νησιου.

Μιση ωρα αργοτερα ξανακοιταξα προς το μερος σου.

Ειχες ηδη φυγει...

με τρελλαίνεις!   επειδή:

Είναι οι συνδιασμοί χρωμάτων σου που με παρακινούν για την επανάσταση,

είναι τα νιάτα σου, που εμένα εγκαταλείπουν σιγά σιγά  το σώμα, αλλά όχι την ψυχή μου,

είναι το ποιητικό σου ταλέντο, που ζωγραφίζεις τις ωραιότερες εικόνες των νησιών,

είναι τα Αραβικά εμιράτα στο κάτω μέρος κάθε δημοσίευσης,που μας ταξιδεύουν στις 1000 και μια νύχτες...

Χμμμ... πάντως μένει μια γλυκιά γεύση ανεμελιάς, αλλά και ζωντάνιας.

Α,  μάλλον ήσουν εκείνη η μελαχροινή κούκλα,που έτρωγε μετά μανίας την τσιπούρα, τις σαρδέλες, τα κολοκυθάκια, τη χωριάτικη, το τζατζίκι και έπινε  μια νταμιτζάνα τσίπουρο!  Αναρρωτιόμουν , < Πού θα τα χωρέσει όλα; και δεν της φαίνεται, είναι τόσο κομψή κοπελίτσα>

_Bellezza_

# 17477 στις 18/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θενξ Παραλια για τα καλα σου λογια!

Με τιμάς!

Ηθελα να παιξω λιγακι, χθες που γυρισα σπιτι, και ετσι σκεφτηκα να γραψω κατι, που να χωρά τους σαμσαδες και την καλοκαιρινη σου ιστορια!

Να εισαι παντα καλα, με καλοκαιρινη διαθεση και αγνη αγωνιστικοτητα!

Κίσιζ!

Enikos

# 17478 στις 18/8/2019
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Πραγματικο γεγονοτο . . . . . . . .

Θυμαμαι πιτσιρικας, στο νηπιαγωγειο...

Απο την πρωτη μερα η δασκαλα, μας εδειξε κατι αλλα ανθρωπακια και μας συστησε να ειμαστε καλα μαζι τους...

Ητανε ολα με φουστανακια, κορδελιτσες, βασταγαν κουκλιτσες, ηταν συνεχεια με σουφρωμενα χειλια, κοιτουσαν γυρω τους με εμφανη την προθεση να ανακαλυψουν τον εχθρο, τσιμπαγανε, κλαψουριζαν σε καθε αποτυχια, σε πειραζανε και δινανε αλλα ατομα οτι σε πειραξαν, ενιοτε ξεμαλλιαζονταν για το οτι ο Γιωργακης "ειναι δικος μου" και αλλα τετοια τερτιπια...

Εγω, απο νωρις ειχα ανακαλυψει πως ανοιγει ο πυργισκος απο τανκς που "κοσμουσε" το προαυλιο και πηγαινα χωνομουν εκει μεσα και "πολεμουσα", στα διαλειμματα...

Φυσικα και με ανακαλυψαν. Βγαινω απο το τανκς να παω στην αιθουσα, που χτυπησε το κουδουνι και βλεπω τρια τεσσερα τετοια ανθρωπακια, να με κοιτανε σατανικα με τις κουκλες στο χερι...

"Η θα μπουμε και εμεις η θα το πουμε στην Κυρια"...

Αντισταθηκα σθεναρα...σιγα τωρα...στον πολεμο κουκλιτσες, ντυμενες υπερπαραγωγη...

Μια μερα, κατοπιν "αντιδρασεων", ηρθε ο γερανος και το πηραν το τανκς, δεν ολοκληρωσα τον "πολεμο" μου...

Μια αλλη μερα, μπαινοντας ολοι στην αιθουσα, βρεθηκαν οι κουκλιτσες ξεβρακωτες, οι πλαστελινες εξαφανισμενες, οι χειροτεχνιες τους σκισμενες και τα καθισματα τους με φρεσκο ασβεστη...

Ουτε θερμοπυρηνικη εκρηξη τετοιος κλαυθμος και οδυρμος...

Η μανα μου εκληθη αρον αρον, (με την μπαφαλο ανα χειρας), δια "περαιτερω συστασεις και μεριμναν"...

Απο τοτε, αυτα τα ανθρωπακια (μιλας για δυο αιωνες δρομο), με εβριζαν σε ολη τους την ζωη, στα βερμουτ παρτιζ δεν χορευε καμια με μενανε, και παντα διεσπειραν ψευδεις πληροφοριες για το ατομο μου...

Το γεγονος του οτι με απειλησαν με καρφωμα στην Κυρια, αν δεν γινοταν το δικο τους, περασε εις τους αιωνας ως κατι ανυπαρκτο...

Ολες, απο τοτε μεχρι τωρα (και εις τον αιωνα) διαβιουν σεμνες και ταπεινες...

Με το ρασο τους, σαν ριχταρι...

https://www.youtube.com/watch?v=mrOWDPkYyP0

Αρέσει στο μέλος peripli

peripli

# 17479 στις 18/8/2019
author
Ουζμπεκιστάν

Ωραιους στιχους εχει το τραγουδακι ! ! ! (#17478)

...η μεταφραση ζοριζει...

Αντε να βαλω ενα ακομα ωραιο, μουσικη και χορος ΑΑΑ!

https://www.youtube.com/watch?v=6lAKlYTQVKY

Ο Μπαντερας...πολυ μελο γενικως...   

galactica-

# 17480 στις 18/8/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ο ρατσισμός και ο μισογυνισμός έχουν βαθιές ρίζες ...τίποτα δεν είναι τυχαίο τελικά...

Δεν μπορείτε να απαντήσετε
2103326