Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκτός θέματος νο 2

Paralia48

# 20461 στις 24/5/2020
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.655
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 20458 από jane1978

Εν τω μεταξύ  βρίσκονται σε ελληνικό έδαφος,στον Έβρο,τουρκικές δυνάμεις;

τι γίνεται Τζέην μ αυτή την υπόθεση; Πολύ με προβληματίζει.

MadameShuShu40

# 20462 στις 25/5/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ευτυχώς πλέον στην εποχή μας,η δυνατότητα να εκφράζει κανείς τη γνώμη του,είναι κατοχυρωμένη και εν πολλοίς σεβαστή.Είναι σημαντικό λοιπόν να εκφραζόμαστε,αρκεί να το κάνουμεμε αίσθημα ευθύνης και επιχειρήματα.Η γνώμη μου λοιπόνεντελώς ξεκάθαρα,για το θέμα του τρόπουμετάδοσης της Θείας Κοινωνίας,έχει ως εξής.

Την εποχή που αποφασίστηκεκαι υιοθετήθηκε η χρήσηίδιου για όλους κουταλιού,το τελευταίο που μπορούσαννα υποθέσουν οι άνθρωποι,ήταν η πιθανότητα μετάδοσης ασθενειών.

Σκεφθείτε οτι μέχρι πριν εναν αιώνα,ειχαμε άγνοια για τη χρησιμότητα του πλυσίματος των χεριών,ως νούμερο ενα πράξη προστασίας.

Συνεπώς η απόφαση για την χρήσηενός κουταλιούμε το οποίο θα Κοινωνούν ολοι οι πιστοί,δεν λήφθηκε με υγειονομικά κριτήρια,αλλά καθαρά για πρακτικούς λόγους.

Οι άνθρωποι τώρα,διαχρονικά έχουμε την τάσηνα κολλάμε στους τύπους,χάνοντας την ουσία.Για όσους έχουν ασχοληθείέστω και λίγο με τα θεολογικά,είναι γνωστό ότι ο Χριστόςέδωσε μεγάλη βάσηστην διάκριση τύπου και ουσίας.

Συνοψίζοντας, η ουσία για το Χριστιανισμό,είναι να μετέχουν οι πιστοίστη μετάληψη του Άρτου και του Οίνουτης κοινής λατρείας.Το επουσιώδες,είναι ο τρόποςπου θα γίνεται αυτό.

Στις θρησκείες βέβαια,η σχέση με το παλαιό είναι περίεργη.Σχεδόν σε όλες τις θρησκείες,όποια πρακτική έρχεται από το παρελθόν,λαμβάνει θεση δόγματος,ακόμα και αν πρόκειταιγια πρακτικό θέμα,στο οποίο φυσιολογικάθα έπρεπε να υπάρχει ευελιξία.

Επειδή λοιπόν είμαστε εγκλωβισμένοισε αυτό τον τρόπο προσέγγισηςτης εκκλησιαστικής πραγματικότητας,ψάχνουμε απεγνωσμένα επιχειρήματαπου να κατοχυρώνουν την θαυματουργικήπαρεμπόδιση μετάδοσης ασθενειών,μέσω του κοινού κουταλιού.

Τα επιχειρήματα όμως αυτά,καθόλου πειστικά δεν είναι,δεδομένου οτι δεν έχουμεεπιστημονικά στοιχείααπό παλαιότερες εποχές.Αυτό, θα ήταν εξάλλου αδύνατον,αφού οι εργαστηριακές αναλύσειςκαι οι στατιστικές μελέτες,είναι νέες πραγματικότητες.

Το σίγουρο όμως που γνωρίζουμε,είναι ότι η θνησιμότητα τοτεήταν στα ύψη,λόγω της ανεπαρκούς ανάπτυξηςτης ιατρικής επιστήμης.

Το κύριο τώρα επιχείρημαημών των πιστών,οτι δηλαδή μέσω της Θείας Κοινωνίαςδεν μεταδίδονται ασθένειεςπου κολλάνε με το σάλιο,μάλλον είναι και υβριστικό.

Κανείς για παράδειγμαδεν διανοείται να υποστηρίξειοτι ενα ζευγάρι που έκανεεκκλησιαστικό Γάμοκαι συνεπώς δέχθηκε τη Θεία Χάρη,είναι αδύνατον ποτέ να χωρίσει. 

Κανείςδεν διανοείται να υποστηρίξειότι οι ασθενείς που ευλογουνταιμε το λαδάκι του ευχελαίουοπωσδήποτε θεραπεύονται.Θα ήταν επίσης φαιδρόνα πούμε οτι κάποιος που βαπτίζεται,κλειδώνει απαραίτητα η ύπαρξη τουστον Εκκλησιαστικό χώρο.

Οι άνθρωποι δε που καποια στιγμή δεχόμαστε χειροτονία και καθισταμεθα κληρικοί,δεν χάνουμε μαγικά τις αδυναμίες μας.Τις κουβαλάμε και μάλισταστις περισσότερες των περιπτώσεωντις μεγενθυνουμε στην πορεία..

Αυτάκαι πολλά άλλα που  θα μπορούσαμε να πούμε,καταδεικνύουν ότι η πίστη δεν  λειτουργεί με όρους μαγείαςκαι αυτοματοποιημένους μηχανισμούς αναχαίτισης της όποιας φυσικής νομοτέλειας.

Κατά τη γνώμη μου,θα ήταν πολύ εύκολο ναλλάξουμε τον τρόπο μετάδοσηςτης Θείας Κοινωνίας,χωρίς να πλήττεται διόλου η ουσίας της πίστης.

Βέβαια δεν τρέφω ουδεμία αυταπάτη  ότι αυτό πρόκειται να συμβεί.

Το μόνο που διεκδικώ,είναι η ξεκάθαρη κατάθεση της γνώμης μου. 

Χαράλαμπος Κοπανακης

.Ιερέας στο χωριό Σοκαραςς του Δήμου Γόρτυνας στην Κρήτη.

MadameShuShu40

# 20463 στις 25/5/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σχόλιο 20458 

"Εν τω μεταξύ βρίσκονται σε ελληνικό έδαφος,στον Έβρο,τουρκικές δυνάμεις"

Εν τω μεταξύ δεν είναι και ακριβώς έτσι.

Διάβασε τον Γιάννη Λασκαράκη, δημοσιογράφο της εφημερίδας Γνώμη στον Έβρο, που ξέρει πολύ καλύτερα από πολλούς την γεωγραφία στην συγκεκριμένη περιοχή και τις δυο Συνθήκεςς που την διέπουν.

MadameShuShu40

# 20464 στις 25/5/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ρεπορτάζ για την κοπέλα που υπέστη επίθεση με καυστικό υλικό!

Αλήθεια τώρα;;; Είναι δυνατόν;;; Θα τρελαθούμε τελείως;;;

«Μια γυναικά με καλοσχηματισμένο κορμί που ήξερε καλά να το αναδεικνύει με τα κατάλληλα ρούχα και αξεσουαρ. Λάτρευε τις ψηλοτάκουνες γόβες ενώ όπως βλέπετε την ημέρα της επίθεσης είχε επιλέξει ένα στενό κρεμ παντελόνι το οποίο είχε συνδυάσει με ένα στενό λευκό τοπ από το οποίο διαγράφονταν οι καλοσχηματισμένοι κοιλιακοί της.»

Ηυποψιασμένη τηλεθεάτρια αναρωτιέται αρχικά τι θέση έχει η περιγραφή του ντυσίματός ενός θύματος βίαιης επίθεσης σε ένα τέτοιο ρεπορτάζ.

Μπερδευτήκαν στο μονταζ και πέταξαν πλάνα από το My style Rocks? Μήπως υπονοούν ότι η επίθεση που δέχτηκε ήταν η ποινή για κάποιο έγκλημα μόδας από μια άτυπη fashion police?

Όχι φυσικά. Η σχεδόν πορνογραφική περιγραφή της ενδυμασίας και του σώματος του θύματος έχει ακριβώς σκοπό να τα συνδέσει με την βία που δέχτηκε σε μια αιτιώδη σχέση.

Ο ρεπόρτερ αφήνει την περιγραφή αυτή να ανακινήσει τα έντονα συναισθήματα που αναμένεται να προκαλέσει όλος αυτός ο στιγματισμός του γυναικείου σώματος και της γυναικειας σεξουαλικότητας και να φανταστούμε τι αλλο μπορεί να διαγραφοταν κάτω απο τα ρουχα και μετά μας δίνει το υποτιθέμενο κίνητρο της επίθεσης.«οι στιλιστικές της επιλογές προκαλούσαν τον θαυμασμό αλλά και τη ζήλεια στον εργασιακό της περιβάλλον»

Το επονείδιστο ρεπορτάζ έπαιξε στην εκπομπή του σιχαματος που ακούει στο όνομα Τατιάνα Στεφανίδου.

Όταν μια γυναίκα κλείνει το μάτι σε κάθε μισογύνης, σε κάθε επίδοξο θύτη, τι να περιμένουμε??

jane1978

# 20465 στις 25/5/2020
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 772

Εν τω μεταξύ,αν πρόσεξες,έχω βάλει ερωτηματικό στο τέλος της πρότασης.

Αναρωτιέμαι επίσης,γιατί έκανε διάβημα η ελληνική πλευρά αφού δεν τρέχει και τίποτα;

(Πάντα αναρωτιέμαι,πάντα απορώ,δεν εκφράζω  βεβαιότητες,είτε από τη μια μεριά είτε από την άλλη, διότι τέτοια θέματα είναι συνήθως πολυσύνθετα/πολυδιάστατα ).

ΥΓ.Θα τον διαβάσω.

Ευχαριστώ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20463 από MadameShuShu40

Σχόλιο 20458 

"Εν τω μεταξύ βρίσκονται σε ελληνικό έδαφος,στον Έβρο,τουρκικές δυνάμεις"

Εν τω μεταξύ δεν είναι και ακριβώς έτσι.

Διάβασε τον Γιάννη Λασκαράκη, δημοσιογράφο της εφημερίδας Γνώμη στον Έβρο, που ξέρει πολύ καλύτερα από πολλούς την γεωγραφία στην συγκεκριμένη περιοχή και τις δυο Συνθήκεςς που την διέπουν.

jane1978

# 20466 στις 25/5/2020
author
Αλλη χώρα

Το θέμα θεωρείται λήξαν.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20461 από Paralia48

τι γίνεται Τζέην μ αυτή την υπόθεση; Πολύ με προβληματίζει.

Αρέσει στο μέλος Paralia48

jane1978

# 20467 στις 25/5/2020
author
Αλλη χώρα

Πάντως  μπορώ λίγο να φανταστώ τι θα γινόταν/γραφόταν από τους επαγγελματίες "πατριώτες" (ονόματα δεν λέμε, άδων...φτου φτου,γκούχου γκούχου ) αν προέκυπτε τέτοιο θέμα  όταν κυβερνούσε ο ΣΥΡΙΖΑ.

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

jane1978

# 20468 στις 25/5/2020
author
Αλλη χώρα

Ο βιαστής στην Κέρκυρα είχε καταδικαστεί το 2012 σε κάθειρξη  53 ετών  για 6 βιασμούς , αλλά αποφυλακίστηκε  κάνοντας χρήση των διατάξεων του νόμου Παρασκευόπουλου.

ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο...ουδέν σχόλιο...

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Enikos

# 20469 στις 25/5/2020
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.761

Τη ελλειψει καποιου χοιρου, δια το συμβαν με το βιτριολι...

Και μετα απο τοσες μερες αναμονης, να εμφανιστει ενας τετοιος στις ερευνες...

Θα ηταν ξεκαρφωμα να μην πουμε δυο κουβεντες, για το οτι το θηλυ ον και παλι υπηρξε θυμα μιας πλεκτανης  ...

Που σκοπο ειχε να πληξει συλληβδην τον γυναικειο πληθυσμο, στοχευοντας στα μαλλια, στο σωμα, στα μεμε, στο λικνιστο βαδισμα, στις σελεμπρετιασμενες περγαμηνες της και γενικως στην υπαρξη αυτου του πληθυζμου επι προσωπου, ολου του Πλανητου...

Το οτι ηταν δυο χαζογκομενες, που ειχαν κατι σκοτεινα νταραβερια μεταξυ τους, ουτε λογος...

Για εκεινα τα σκοτεινα νταραβερια, εχει να μας πει καποια συμπασχουσα αρχη κατι?...

Αντε γιατι...το ...ησατε και απεβιωσε εις τα παραλληλα συμπαντα της εμμονικοτητος, μεταξυ αιτιου και αιτιατου...εμφανους και φανταστικου...

Λεω εγω τωρα μια βλακεια...

MadameShuShu40

# 20470 στις 25/5/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Στο μεταξύ, καταλαβενετε ορισμένοι τα ποστ, ή απλά τα διαβάζετε διαγωνίως??

Γιατί ήταν δύο.χαζογκομενες οι γυναίκες που ενεπλάκησαν??

Για το θύμα, ασχέτως τι φορούσε εκείνη την μέρα, ασχέτως αιτίας και αφορμης, την υποβιβάζουν σε σεξουαλικό αντικείμενο λόγω την ένδυσης και άρα "καλά να πάθει το π@#@ακι, τα ήθελε και τα έπαθε".

Είναι ακριβώς το ίδιο σκεπτικό με το θύμα βιασμού και σεξουαλικής παρενόχλησης.

Δεν φταίει το θύμα λέμε, ο θύτης φταίει.

Θα το εμπεδωσετε αυτό κάποια στιγμή??

Όπως και η αγόρευση της εισαγγελεως στην δική Τοπαλουδη 

Που μίλησε για "αφιλητη παρθένα".

Δλδ μια γυναίκα που έχει ερωτικούς συντρόφους, σημαίνει ότι πρέπει να βιαστεί και να δολοφονηθεί??

Ελάτε σας παρακαλώ πολύ.

Είπαμε ότι η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως αλλά το εξαντλήσαμε ποικιλοτρόπως το θέμα, και παλιότερα επί Σιβιλας, και τερματίστηκε πια.

Πάψτε να είστε γραφικοί.

Enikos

# 20471 στις 25/5/2020
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ποτε δεν μπερδευουμε την βουρτσα, με οτι μας κατεβει...

Καμια σχεση η υποθεση Τοπαλουδη, με τις περσονες αυτες...

Ουτε και με φιλοτιμη προσπαθεια συγκρισης...

Ουτε ολος ο κοσμος τα εχει βαλει, με αυτες που αισθανονται οτι μονιμα απειλειται το ειδος τους, για τους δικους τους...προσωπικους λογους...

Αυτο, θα το εμπεδωσετε καμια φορα, που μολις κατι γινει, διαρρηγνυετε τα ιματια σας για τον αδικο ντουνια, που δουλεια δεν ειχε, αλλα ασχολειται με εσας αποκλειστικως ως οντα?... Και οτι ολες εσεις ειστε εν δυναμει θυματα, που μονο εσεις ειστε υποψηφιες επιθεσεων μονιμως?...

Ε?...

Αρέσει στο μέλος la-mer

Enikos

# 20472 στις 25/5/2020
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Α! Ξεχασα...

Εγω θα παψω να ειμαι "γραφικος", οταν...

Εσεις μαθετε να μην μας τα κανετε μπετονιερες, με τα σκαλωματα σας...

Δεαλ?...

Αρέσει στο μέλος la-mer

MadameShuShu40

# 20473 στις 25/5/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η αγόρευση της εισαγγελεως στην υπόθεση Τοπαλουδη.

Όχι η υπόθεση Τοπαλουδη. 

Μπερδεύετε όμως  την βούρτσα με ο,τι σας φανεί πρόχειρο.

Paralia48

# 20474 στις 26/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 20465 από jane1978

Εν τω μεταξύ,αν πρόσεξες,έχω βάλει ερωτηματικό στο τέλος της πρότασης.

Αναρωτιέμαι επίσης,γιατί έκανε διάβημα η ελληνική πλευρά αφού δεν τρέχει και τίποτα;

(Πάντα αναρωτιέμαι,πάντα απορώ,δεν εκφράζω  βεβαιότητες,είτε από τη μια μεριά είτε από την άλλη, διότι τέτοια θέματα είναι συνήθως πολυσύνθετα/πολυδιάστατα ).

ΥΓ.Θα τον διαβάσω.

Ευχαριστώ.

τελικά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει ρε παιδιά;

Paralia48

# 20475 στις 26/5/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 20470 από MadameShuShu40

Στο μεταξύ, καταλαβενετε ορισμένοι τα ποστ, ή απλά τα διαβάζετε διαγωνίως??

Γιατί ήταν δύο.χαζογκομενες οι γυναίκες που ενεπλάκησαν??

Για το θύμα, ασχέτως τι φορούσε εκείνη την μέρα, ασχέτως αιτίας και αφορμης, την υποβιβάζουν σε σεξουαλικό αντικείμενο λόγω την ένδυσης και άρα "καλά να πάθει το π@#@ακι, τα ήθελε και τα έπαθε".

Είναι ακριβώς το ίδιο σκεπτικό με το θύμα βιασμού και σεξουαλικής παρενόχλησης.

Δεν φταίει το θύμα λέμε, ο θύτης φταίει.

Θα το εμπεδωσετε αυτό κάποια στιγμή??

Όπως και η αγόρευση της εισαγγελεως στην δική Τοπαλουδη 

Που μίλησε για "αφιλητη παρθένα".

Δλδ μια γυναίκα που έχει ερωτικούς συντρόφους, σημαίνει ότι πρέπει να βιαστεί και να δολοφονηθεί??

Ελάτε σας παρακαλώ πολύ.

Είπαμε ότι η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως αλλά το εξαντλήσαμε ποικιλοτρόπως το θέμα, και παλιότερα επί Σιβιλας, και τερματίστηκε πια.

Πάψτε να είστε γραφικοί.

συμφωνώ απόλυτα στο πρώτο μέρος σου. Το δεύτερο δεν έχω ιδέα,περί εισαγγελέως...δεν την άκουσα

Το συμβάν και μενα μου το είπαν τηλεφωνικώς. Και μου είπαν ότι επιτέθηκε άγνωστη γυναίκα. Και αμέσως αναρρωτηθηκα: Πώς το ξέρουν πως είναι γυναίκα; Μπορεί και να είναι και γυναίκα, δε λέω, αλλά άγνωστος άνθρωπος με μαύρα ρούχα ,μπορεί να είναι άγνωστου φύλου. Ναι, μου λένε, αλλά λένε πως το έκανε από ζήλια, επομένως ζήλια = γυναικείο συναίσθημα!!  ! Όχι δα,μας έχουν τόσο τιποτένιες! Έλεος! Επειδή τάχα ΄ηταν η κοπέλα ομορφότερη! Σαν την κακιά μάγισσα στη Χιονάτη!  Ειλικρινά μου φάνηκε τρελό. Δε γίνονται εγκλήματα από ζήλια τέτοιου είδους, περί μεμέ που λέει κλπ. Και όπως λες, το προκάλεσε η Χιονάτη!   ¨οχι δα!

Άποψή μου, δίχως να έχω ασχοληθεί, αλλά από τα λίγα που διάβασα: Αν δεν υπάρχει αιτία, λέω ,θα πρόκειται περί άρρωστου ανθρώπου , επομένως άντε βρες άκρη,  είτε πιο πιθανό : ,κάποια αδικία συνέβη,προφανώς οικονομικής ή επαγγελματικής μορφής και  ο δράστης θεώρησε ένοχη το θύμα και την τιμώρησε.

Τώρα ,τι λέω..

Enikos

# 20476 στις 26/5/2020
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Η αγορευση της εισαγγελεως στην υποθεσης Τοπαλουδη...

Δεν αναφερεται στην υποθεση Τοπαλουδη...

Αλλα την αναφερουμε εμεις, ετσι για το αποσπασμα που βολευει την δικη μας προπαγανδα, εναντιον της κακουργας κοινωνιας...

Εμεις την βουρτσα την εχωμε στην θεση που αρμοζει σε...βουρτσα...

Ντοντ γουορι σερτζεντ...

Αρέσει στο μέλος la-mer

Enikos

# 20477 στις 26/5/2020
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ειναι ενα ζητουμενο αυτο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20475 από Paralia48

Τώρα ,τι λέω..

la-mer

# 20478 στις 26/5/2020
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.178

όσο θα ενημερωνόμαστε και θα διαμορφώνουμε απόψεις από το fb και σελίδες του, τύπου "Ναι, Είσαι ΜισογύνηςCommunity" δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτόν τον κόσμο...

δεαλ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 20472 από Enikos

Α! Ξεχασα...

Δεαλ?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20472 από Enikos

Α! Ξεχασα...

Δεαλ?...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 20479 στις 26/5/2020
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεαλ ντε!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20478 από la-mer

όσο θα ενημερωνόμαστε και θα διαμορφώνουμε απόψεις από το fb και σελίδες του, τύπου "Ναι, Είσαι ΜισογύνηςCommunity" δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτόν τον κόσμο...

δεαλ?

MadameShuShu40

# 20480 στις 26/5/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αχ πσυχουλες μου.

Αφήνω σε εσάς το BBC, την DW & τους NYT.

Δεν μπορείτε να απαντήσετε