Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δεύτερη έξοδος?

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

broomstick

# 41 στις 16/2/2017
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.503
'Aρεσαν+: 0%

αλπεν ξερεις ποιο ειναι το προβλημα σου??? οτι σκεφτεσαι...υπερβολικα...

σταματα να σκεφτεσαι και απασχολησε το μυαλουδακι σου δημιουργηκα...η εστω οχι αρνητικα...
παρε οποια αποφαση θελεις η μαλλον οποια σε ευχαριστει περισσοτερο...ταιριαζει στο ειναι σου...ξερεις τον εαυτο σου περισσοτερο απο εμας...και ξεκινα απο την αρχη την ζωη σου...ασε μπλοκ και οτιδηποτε σε κρατα σε απομονωση...η ζωη ειναι στον αληθινο κοσμο...θελω αυτο και το κανω...δεν υπαρχει μπορω...υπαρχει δοκιμαζω...αν αποτυχω συνεχιζω...μην αναλυεις το καθε πραγμα και την καθε αποτυχια...ο εαυτος σου δεν αλλαζει...τα ιδια πραγματα θα ξανακανεις παλι...

καλη τυχη σε οτι αποφασισεις κι εγω θα χαρω αν δεν θα ξαναγραψεις...
Αρέσει στο μέλος Paralia48

siopi13

# 42 στις 16/2/2017
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.197

Μπρουμη  

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από broomstick

Αρέσει στο μέλος broomstick

Alpen_glow

# 43 στις 16/2/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από broomstick

αλπεν ξερεις ποιο ειναι το προβλημα σου??? οτι σκεφτεσαι...υπερβολικα...

σταματα να σκεφτεσαι και απασχολησε το μυαλουδακι σου δημιουργηκα...η εστω οχι αρνητικα...
παρε οποια αποφαση θελεις η μαλλον οποια σε ευχαριστει περισσοτερο...ταιριαζει στο ειναι σου...ξερεις τον εαυτο σου περισσοτερο απο εμας...και ξεκινα απο την αρχη την ζωη σου...ασε μπλοκ και οτιδηποτε σε κρατα σε απομονωση...η ζωη ειναι στον αληθινο κοσμο...θελω αυτο και το κανω...δεν υπαρχει μπορω...υπαρχει δοκιμαζω...αν αποτυχω συνεχιζω...μην αναλυεις το καθε πραγμα και την καθε αποτυχια...ο εαυτος σου δεν αλλαζει...τα ιδια πραγματα θα ξανακανεις παλι...

Σας ευχαριστώ. To σκέφτομαι κ εγώ ότι κ το φόρουμ μου έχει γίνει συνήθεια κ όχι κ τόσο καλή! χαχα κ επειδή το έχω σκοπό να διαγραφώ θα το ομολογήσω. Είστε το αγαπημένο μου μέλος. 

broomstick

# 44 στις 16/2/2017
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.503

εισαι νεο κοριτσι και πρεπει να ζησεις την ζωη σου...αυτο προσπαθω να σου επισημανω...φιλακια

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από Alpen_glow

Σας ευχαριστώ. To σκέφτομαι κ εγώ ότι κ το φόρουμ μου έχει γίνει συνήθεια κ όχι κ τόσο καλή! χαχα κ επειδή το έχω σκοπό να διαγραφώ θα το ομολογήσω. Είστε το αγαπημένο μου μέλος. 

macbook

# 45 στις 17/2/2017
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.526

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Alpen_glow

Αντικειμενικά αν μείνω εδώ θα τρέχω πάλι σε δουλειές του ποδαριού για να μην επιβαρύνω οικονομικά την οικογένειά μου εάν θέλω να συνεχίσω. Θα σκοτώνομαι αλλά θα έχω την οικογένειά μου. Αν φύγω θα ακολουθήσω τα όνειρά μου αν όμως ξαναπάθω αγχώδη διαταραχή; Τι να κάνω;

Να φύγεις. ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ, σε περίπτωση που δεν ακούστηκε καθαρά.

Για το θέμα της αγχώδους διαταραχής δεν ξέρω τι να σου πω. Με ποιον τρόπο εκδηλώνεται, πόσο σοβαρή είναι;

Όσον αφορά το οικονομικό, είναι σχεδόν βέβαιο ότι αν φύγεις κάποτε θα έρθει η ώρα που θα κληθείς να στηρίξεις οικονομικά την οικογένειά σου πίσω στην Ελλάδα.

Αρέσει στο μέλος anassa_

IM____

# 46 στις 17/2/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από macbook

Να φύγεις. ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ, σε περίπτωση που δεν ακούστηκε καθαρά.

Για το θέμα της αγχώδους διαταραχής δεν ξέρω τι να σου πω. Με ποιον τρόπο εκδηλώνεται, πόσο σοβαρή είναι;

Όσον αφορά το οικονομικό, είναι σχεδόν βέβαιο ότι αν φύγεις κάποτε θα έρθει η ώρα που θα κληθείς να στηρίξεις οικονομικά την οικογένειά σου πίσω στην Ελλάδα.

https://www.youtube.com/watch?v=3UKC7HXA3IY

Paralia48

# 47 στις 17/2/2017
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.782

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από Alpen_glow

όχι Άλπεν, μη φύγεις!...Θα μου λείψεις !

Άσε τον Μπρουμ, να λέει! Θα κάνει ένα τσιγαράκι, θα του περάσει.

Αρέσει στο μέλος broomstick

panagiotismp90

# 48 στις 17/2/2017
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.328

oi γονεισ σου γτ χωρισανε?

tzoulia59

# 49 στις 18/2/2017
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.988

κι ας ξεπερασουμε την διαταραχη και γυριζεις αγγλια ,,,θ ασχοληθεις με ερευνα ,,,

σε ποιο τομεα; γιατι ολοι ερευνα θελετε να κανετε ,,,

και πες λοιπον οτι πας κι αρχιζεις την ερευνα και τελειωνεις ,,,

εχεις καταλαβει οτι θα ζησεις μονιμα στην αγγλια ,,,διοτι στην ελλαδα τι θα κανεις γυρνωντας; 

και θεωρεις οτι μπορεις να ζησεις για πολλα χρονια στην αγγλια μονη ,,,; ημουν παιδι μεταναστων και ξερω ,,,

το εξωτερικο εχει μεγαλη μοναξια ,,,

εισαι σε θεση να την  υποστεις ,,,; 

να ξερεις οτι πανω απο τις ερευνες κι απο τα πτυχια προεχει  η ψυχικη ισορροπια ,

,κι αν εσυ εισαι με ψυχοφαρμακα καλο ειναι να μεινεις στην χωρα σου διπλα στην οικογενεια σου και στους δικους σου ανθρωπους ,,,

κι εδω εχει συνεχεια για σπουδες ,,,κι ας μην ειναι τοσο πολυ εξειδικευμενες 

ψαξε κατι ενδιαφερον ,,,

και σταδιακα μπορει να βρεθει και μια καλυτερη δουλεια ,,,

μην εισαι αυτοκαταστροφικη και παντα οι επιλογες σου ειναι βιαιες ,,, ,,,

κι ολοι αυτοι οι καθηγηταδες που δινουν πολυ ευκολα οδηγιες και συμβουλες

κι αυτοι εξω σπουδασαν αλλα δεν εμειναν εκει 

γυρισαν πισω ,,,

αλλα υπηρχε προοπτικη ,καποτε ,,,

για κανεναν νεο πλεον δεν ισχυει το ιδιο και ο καθενας εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεει ,,

αν παλι θελεις να πας απλα να σπουδασεις και να γυρισεις πισω ,,,συμφωνω κι επαυξανω αλλα εδω ξερεις τι θα σε περιμενει ,,,

εκτος αν υπαρξει ενα θαυμα ,,,θα χασεις και την σειρα σου ,,,

κι υστερα σου λειπει ενας συντροφος ,,,αυτο ειναι το κυριως προβλημα σου ,,,

στην αγγλια πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι χειροτερα ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Alpen_glow

Δεύτερη έξοδος?

Καλησπέρα κ πάλι... Εδώ να είμαστε να βασανιζόμαστε..

Όταν γύρισα από την Αγγλία δεν είχα σκοπό να κάνω τίποτα. Σκεφτόμουν να πάω να γίνω σερβιτόρα όπως κ έκανα. Κ δεν ήθελα να δω ούτε ζωγραφιστό βιβλίο. Μετά από 2 εβδομάδες περίπου με παίρνει τηλ ένας καθηγητής κ μ λέει μη χάνεις χρόνο, αφού σε είχαν πάρει στο μεταπτυχιακό εδώ έλα μίλησα στον υπεύθυνο να ξεκινήσεις από τώρα αφού θα ξανακάνεις αίτηση του χρόνου. Να πω ότι ήθελα; Δεν ήθελα, είχα παραδώσει πνεύμα αλλά αισθάνθηκα ότι μου δίνουν μια ευκαιρία κ εγώ λέω όχι. 

Ξεκίνησα, καμία σχέση με την Αγγλία, ενθουσιάστηκα κ απορροφήθηκα. Κυρίως όμως η διαφορά ήταν ότι δεν το έβλεπα με άγχος, δηλαδή ότι πρέπει να καταλήξει κάπου, σε επαγγελματική αποκατάσταση δηλαδή. Αυτό στην Αγγλια με άγχωνε γιατί εκεί πληρώνεις, κ είχα χάσει τις ισορροπίες. Δεν έτρωγα σχεδόν παρά μόνο καθόμουν κ διάβαζα. κ όταν δεν διάβαζα είχα τύψεις κ ξανάρχιζα να διαβάζω.

Τέλος πάντων, μου είπε ο καθηγητής ποια μαθήματα να πάρω κ μου λέει τυπικά ρώτησε τους καθηγητές αν μπορείς να τα παρακολουθήσεις για λόγους ευγένειας. Δεν θα αρνηθούν. Ένας καθηγητής ωστόσο όχι μόνο αρνήθηκε, αλλά μου είπε κιόλας "να λύσεις τα ψυχολογικά σου κ να ξαναγυρίσεις Αγγλία". Τάπα κανονικότατη. Δε μίλησα, σας ευχαριστώ λέω κ έφυγα. Σε αυτό το εξάμηνο πάλι ο καθηγητής της διατριβής μου μου συνέστησε να πάρω ένα μάθημά του. Με βαριά καρδιά το πήρα γιατί λέω τι θα ακούσω πάλι. Τέλος πάντων, ο άνθρωπος αυτός είναι ευφυής κ πολύ παρατηρητικός. Μου έχει κάνει κάποια πολύ στοχευμένα σχόλια τα οποία αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα κ είναι λες κ έχει δει μέσα στην ψυχή μου.

Ένα από τα σχόλια που μου έκανε κ αυτό κρατάω γιατί το σκέφτομαι κ εγώ είναι να φύγω πάλι. Έχω σχεδόν τελειώσει με το μεταπτυχιακό πρέπει να δω τι θα κάνω μετά. Να συνεχίσω εδώ ή να πάω έξω; Αυτό που επισήμανε είναι ότι φοβάμαι τον εαυτό μου. Δίκιο έχει. Θέλω να φύγω, είναι το όνειρό μου να αφοσιωθώ στην έρευνα αλλά φοβάμαι να προσπαθήσω. Δεν έχω άλλη δικαιολογία για να μην το σκέφτομαι γιατί αν θέλω να φύγω πρέπει να ξεκινήσω από τώρα να κάνω βήματα σε αυτήν την κατεύθυνση. 

Αντικειμενικά αν μείνω εδώ θα τρέχω πάλι σε δουλειές του ποδαριού για να μην επιβαρύνω οικονομικά την οικογένειά μου εάν θέλω να συνεχίσω. Θα σκοτώνομαι αλλά θα έχω την οικογένειά μου. Αν φύγω θα ακολουθήσω τα όνειρά μου αν όμως ξαναπάθω αγχώδη διαταραχή; Τι να κάνω;

thanos293

# 50 στις 18/2/2017
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Γερμανία
Απαντήσεις: 734

Alpen ,η δική μου άποψη. Οι άνθρωποι χωρίζονται σε αυτούς που δεν θα βγαίνανε ποτέ εκτός Ελλάδος και σε αυτούς που στην Ελλάδα πάντα κάτι τους "έτρωγε" . Εγώ (και όσους δικούς μου γνωρίζω του εξωτερικού) όταν ήμουν Ελλάδα κάτι με έτρωγε. Το μυαλό μου το είχα για έξω. Σκεφτόμουν γονείς όμως και άνθρωποι που δεν με ωθουσαν, ήταν αυτά που με κράταγαν Ελλάδα. Υπέρ και κατά μην τα ψάχνεις. Εσένα,τι σου λέει το ένστικτο ν ακούς (αν το δίνεις βάση).Εμένα ακόμα και οι φίλοι μου νομίζουν οτι βγήκα λόγω οικονομικής κρίσης. Δόξα τω Θεό πρόβλημα οικονομικών δεν είχα, απλά δεν με χωρούσε το "σπίτι ". Συσκεψου με τον εαυτό σου και μόνο, γιατί αν βγεις μ αυτόν θα κληθείς να τ αντιμετωπίσεις όλα και πραξε το καλύτερο για σένα.

Αρέσει στα μέλη somebody961, anassa_

anassa_

# 51 στις 18/2/2017
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.928

Οι δικοί   μας   είναι   κάτι  που  το κουβαλάμε  μαζί  μας   αν  οι   δεσμοί  μας 

είναι   γεροί   και   πραγματικά   ... είναι   ένα   τσιγάρο  δρόμος  ... 

Η  επαγγελματική  ισορροπία   συμβάλει   στην   γενική  ισορροπία  και  διάθεση  μας  η  δύναμη  της αυτονομίας   αλλά   και   της  δυνατότητας   της  βοήθειας (στο μέλλον ) που  θα  μπορούμείσως   αν  χρειαστεί   να  δώσουμε   στην  οικογένεια  είναι   σημαντικό  συναίσθημα . 

Πάνω  από  όλα  όμως   είναι  η  κατάκτηση  του  μέλλοντος   και  των  προσδοκιών  μας  ...και   που  μπορεί  να  επιτευχθεί   ... Εδώ   ή   έξω    
τα  μέσα   σήμερα     η   αγάπη   και  σύνδεση   που  υπάρχουν   δεν  μας αφήνουν  να  νιώθουμε    μακριά   

καλή   επιτυχία   ! 
Αρέσει στα μέλη somebody961, broomstick και σε ακόμα 3 μέλη.

Paralia48

# 52 στις 18/2/2017
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.782

Και γω όταν πρωτοέφυγα, για σπουδές έφυγα. Μέσα μου όμως ήμουν πάντα Ελληνίδα. Το ένοιωθα όταν άκουγα μουσική, χόρευα, μαγείρευα, έκανα χιούμορ ελληνικό, καλαμπούριζα με τις παρέες και με άντρα έλληνα κόλλησα!
Όλα αυτά ήρθαν από μόνα τους. Βασικά ήθελα να γυρίσω Ελλάδα, αλλά προέκυψαν δουλειές, δικές μου και του άντρα μου και δε λες εύκολα <<οχι>> σε καλές ευκαιρίες. Ήμουν αρκετά χρόνια στο πηγαινέλα (όταν φτάσω σε ηλικία σύνταξης, θα τα μπλέξουν τα ταμεία...!).

¨οσον αφορά τις παρέες και τη μοναξιά, ναι συνάντησα ψυχρότητα, απροθυμία και κάποιο δισταγμό από κόσμο, για κάτι παραπάνω.  Όμως κάποια στιγμή ανακάλυψα, ότι οι άνθρωποι ΟΛΟΙ από όλες τις φυλές, θέλουν την επαφή. Απλά είναι αλλοιώς μαθημένοι και διστάζουν να ξεκινήσουν. Και τόλμησα πολλές φορές να κάνω το πρώτο βήμα. Κάλεσα συναδέλφισσες για <<καφέ γυναικών>>, παιδάκια με μανάδες για πρωτοχρονιάτικο πάρτυ, με βασιλόπιτα και τέτοια ελληνικά έθιμα, έμαθα χορό στις φίλες μου και γενικά έκανα πολλά. Αυτή τη στιγμή έχω πολύ καλές φιλενάδες γερμανίδες αλλά  και από άλλες φυλές.
Θέλω να πω, ότι όλα μπορούν να πάρουν μια καλή τροπή, αρκεί να το θελήσει κανείς και να το προσπαθήσει. Πολύ μακρυά δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε. Ξεκινάμε και όπου φτάσουμε !
Η οικογένεια θα είναι πάντα Ελλάδα και θα μας περιμένει, η Ευρώπη είναι μικρή και οι νοοτροπίες παρόμοιες τελικά. Και πάντα μπορεί κανείς να γυρίσει.

Αρέσει στα μέλη erxomaitora, broomstick και σε ακόμα 3 μέλη.

__mikeman

# 53 στις 26/7/2017
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.023

Λοιπόν να πω κι εγώ την εμπειρία μου, μια και σήμερα το αποφάσισα οριστικά να την κάνω απο Στοκχόλμη.

Οσο καλή(και ήταν πραγματικά καλή) ήταν η εμπειρία μου απο την πρώτη "έξοδο" στην Πράγα, τόσο ΑΠΑΙΣΙΑ αποδείχτηκε μέσα σε 2 μήνες στην κολο - Σουηδία.

Θελω να πω, ότι και στην Πράγα ούτε φίλους κοντινούς ούτε καμιά σχέση έκανα, αλλά η μίνιμουμ ανθρώπινη επαφή στο γραφείο(λέγαμε μια ψιλοκουβέντα, κάναμε ένα αστείο, πηγαίναμε για φαγητό, για καμιά μπίρα μετά τη δουλειά στην παμπ), σε συνδυασμό με το ότι η δουλειά όντως μου άρεσε, ήταν υπεραρκετό για να είμαι, πιθανόν, στην καλύτερη κατάσταση που ήμουν ποτέ.

Μου προσφέρεται η δουλειά λοιπόν στη Σουηδία, με διπλάσιο μισθό, σε πολύ μεγάλη και γνωστή εταιρία, το αντικείμενο ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ήθελα να κάνω πάντα...λέω θα αφήσω τώρα την ευκαιρία να πάει χαμένη? 35 έφτασα. Σε προσωπικό επίπεδο δεν πρόκειται πλέον να κάνω τίποτα, ούτε σχέση ούτε γυναίκα ούτε παιδιά, ας αφοσιωθώ στον επαγγελματικό τομέα να κάνω κάτι εκεί τουλάχιστο.

Ναι, αλλά για να κάνεις τη δουλειά σου πρέπει και ψυχικά να είσαι σχετικά καλά. Και κοιτώντας πίσω, τι το ήθελα και την άφησα την Πραγούλα που οι άνθρωποι μιλιόνταν και σου λέγαν καλημέρα με ένα χαμόγελο όταν έμπαινες στο γραφείο?

Λοιπον, αυτό το πράγμα εδώ και 2 μήνες δεν το έχω ξαναδεί. Προφανώς σε μεγάλο βαθμό παίζει κι ότι δεν είμαι και ο πιο κοινωνικός άνθρωπος στο κόσμο, πάντως στην Πράγα όπως είπα ήμουν μια χαρά. Εδω! Τι εδώ! Χριστιανοί μου, στο σταυρό που σας κάνω, εδώ και 2 μήνες, μπαίνω στο γραφείο, δεν γυρνάει άνθρωπος να με κοιτάξει, δε μου λέει άνθρωπος καλημέρα, όταν πω εγώ καλημέρα θέμα είναι αν κανα-δυο γρυλίσουν ένα "hey". Κυριολεκτικά δεν μιλάω με άνθρωπο όλη μέρα, παρά για ελάχιστα τεχνικά θέματα. Σας μιλάω ειλικρινά, 2 μήνες με 10 ανθρώπους στο ίδιο γραφείο, των 8 δεν ξέρω τα ονόματα ούτε αυτοί το δικό μου. Ακούγεται παλαβό, δεν ξέρω γιατί γίνεται, δεν ξέρω γιατί γίνεται εδώ και δεν γινόταν στην Πράγα, αλλά αυτό είναι. Εχω που έχω λοιπόν τον πρόβλημα με την κατάθλιψη, που εδώ και χρόνια είναι σε ύφεση και είμαι πολύ καλά, αλλά δεν πρόκειται να κάτσω παραπάνω με το σκεπτικο "μπορεί να φτιάξουν το πράγματα", και να φάω τον Σουηδικό χειμώνα στο κεφάλι, με το σκοτάδι να πέφτει απο τις 3, κι εγώ να μην μιλάω με ψυχή.

Ε, τους τα βρόντηξα λοιπόν σήμερα κι εγώ και έφυγα. Τους λέω, δεν μου πάει η Σουηδία και η εταιρία κύριοι, σόρι. Δοκιμαστική περίοδος είναι ακόμα, έχουμε την ευχέρεια είτε η εταιρία είτε εγώ να τερματίσουμε τη συνεργασία για οποιοδήποτε λόγο όποτε θέλουμε χωρίς πολλά-πολλά. Δεν αντέχεται αυτό το πράγμα, τώρα που μιλάμε ψάχνω εισιτήριο για Ελλάδα και γυρίζω πίσω. 

Εδώ τώρα είναι το θέμα. Τα 3 χρόνια στην Πράγα μου απέδειξαν ότι μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου(γιατί μόνος μου θα παραμείνω, αυτό το κρατάμε σαν δεδομένο) στο εξωτερικό. Οι 2 μήνες στην Σουηδία όμως μου απέδειξαν ότι αυτό δεν μπορώ να το καταφέρω παντού.

Τι κάνουμε τώρα λοιπόν? Βρίσκουμε μια οποιαδήποτε δουλειά στην Ελλάδα, ΑΝ και ΟΠΟΤΕ την βρούμε, που σίγουρα δεν θα μου αρέσει τόσο όσο οι προηγόυμενες, μιας και δουλειές σ'αυτόν τον τομέα εδώ δεν υπάρχουν? Δηλαδή οσο για να βγαίνει το μεροκάματο, και ξεχνάμε οτιδήποτε παραπάνω(μια δουλειά στον τομέα που μου αρέσει δηλαδή, και με προοπτικές), αν και αποδείχτηκε ότι θα μπορούσα να το κάνω. Ξαναδοκιμάζουμε την τύχη μας 3η φορά στο εξωτερικό, μπας και? Μια ενδιάμεση λύση είναι να ξαναδοκιμάσω αν γίνεται να βρω πάλι δουλειά στην Πράγα. Υπάρχουν αρκετές εταιρίες σ'αυτόν τον τομέα εκεί εκτός από την προηγούμενη που δούλευα.

Οπως είπα, προς το παρόν, πετάω για Ελλάδα, ανασυγκρότηση σκέψεων για μερικές βδομάδες(λεφτά μερικά έχω στην άκρη), και μετά βλέπουμε...

Κριμα πάντως, γιατί η δουλειά ήταν όντως πάρα πολύ καλή. Αλλά και τέτοιο αφιλόξενο, σχεδόν "εχθρικό" περιβάλλον, δεν ξανασυνάντησα. Αν τώρα είχα οικογένεια και παιδιά, ή έστω σχέση, όπως οι περισσότεροι 35ρηδες, δεν θα με πείραζε και τόσο. Ok, η ζωή στο γραφείο θα ήταν να τη σκυλοβαριέσαι, αλλά το απόγευμα γυρίζεις στους δικούς σου ανθρώπους. Αλλά όταν είσαι μόνος σου, παίζει ρόλο. 

Λοιπον, αυτά για τώρα, και η ζωή συνεχίζεται υποθέτω...

_Bellezza_

# 54 στις 26/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το πιστεύεις ότι σκεφτόμουν σήμερα το φευγιό σου στην Σουηδία και αναρωτιόμουν πως να είναι η ζωή εκεί ?Φιλε μου ξαναγυρνά Πράγα! Αφού μπόρεσες να βρεις δουλειά και να σταθείς εκεί μια φορά θα μπορέσεις να το ξανακάνεις! Άσε που τώρα θα έχεις και το αβαντάζ της προϋπηρεσίας! Και μην το δένεις κόμπο ότι θα είσαι μόνος μια ζωή.Θα βρεις και Εσυ την τύχη σου! Τουλάχιστον στο εύχομαι !

__mikeman

# 55 στις 26/7/2017
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Πραγματικά το σκέφτομαι σοβαρά, δηλαδή να ξαναγυρίσω Πράγα, αφού πρώτα έχω εξασφαλισμένη μια δουλειά εκεί βέβαια. Υπάρχουν αρκετές εταιρίες στις οποίες μπορώ να απευθυνθώ, 2 μήνες έχω μόνο που έφυγα, και έχω και την προυπηρεσία.

Μα τι πράγμα αυτό στη Σουηδία! Τρόμαξε το μάτι μου! Οταν λέω ότι μπαίνω στο γραφείο, λέω καλημέρα, και αν κάνα-δυο δεήσουν να γρυλίσουν "hey", ανοίγω σαμπάνιες, δεν υπερβάλλω. Ξαναλέω ότι προφανώς αυτό οφείλεται στο οτι κι εγώ δεν είμαι ακριβώς σουπερ κοινωνικός. Αλλος τύπος ανθρώπου μπορεί να μην είχε πρόβλημα. Αλλα φαίνεται ότι κι αυτοί είναι τόσο κλειστοί, που υπάρχει τέτοιο τείχος που δεν σπάει με τίποτα. Ε, οπως είπα, με τον Σουηδικό χειμώνα να τον βλέπω να καταφτάνει, δεν το ρισκάρω να μείνω εδώ και να πέσω πάλι σε φουλ κατάθλιψη, να πηγαινοέρχομαι απο άδειο(στην ουσία) γραφείο σε άδειο διαμέρισμα και τούμπαλιν. Αλλά και πάλι λυπάμαι και στενοχωριέμαι για μια καλή πιθανή καριέρα που αφήνω. Αλλά ζωή τέτοια δεν αντέχεται απλά. Τι να γίνει, δεν μπορούμε να έχουμε ότι θέλουμε πάντα.

__mikeman

# 56 στις 26/7/2017
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Update : Μιλούσα λοιπόν όλη μέρα σήμερα με την διευθύντρια και με έπεισε να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Μου είπε ότι κάνω πολύ καλή δουλειά, κι ότι γενικά η εταιρία και η Στοκχόλμη είναι "νεκρες" το καλοκαίρι μια και όλοι είναι διακοπές. Βέβαια μου είπε "δε σε πιέζω, σέβομαι το πρόβλημα σου, αλλά νομίζω ότι πρέπει να δώσεις μια ακόμα ευκαιρία". Μέχρι που μου είπε "πάρε ένα μήνα διακοπές να πας να δεις την οικογένεια σου και γυρνάς με καθαρότερο μυαλό". Αλλά μια που οι γονείς μου θα με επισκεφτούν σε 10 μέρες, δεν είναι ανάγκη.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε :

1) Το δέχομαι ότι η Σουηδοί είναι πιο κλειστοί άνθρωποι και δεν το παίρνω προσωπικά.
2) Περιμένω να δω αν όντως θα καλυτερέψουν τα πράγματα στο γραφείο όταν αρχίσει η κανονική "ροη".
3) Κάνω προσπάθεια - πραγματικα - να γνωρίσω ανθρώπους έξω - απο το meetup, την ελληνική κοινότητα, κτλ κτλ.

Οπότε...ναι, δίνω μια δεύτερη ευκαιρία, στον εαυτό μου δηλαδή. Πραγματικά δεν είναι να παρατάμε καλές δουλειές γιατί δεν πάνε ακριβώς τα πράγματα όπως τα θέλουμε. Στην Πράγα μου ήρθε πολύ εύκολη η προσαρμογή. Εδώ θα χρειαστεί προσπάθεια. 

thanos293

# 57 στις 26/7/2017
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Γερμανία
Στους βόρειους λαούς και την "κοινωνικότητά" ανήκουν και οι γερμανοί με τους οποίους συναναστρέφομαι ζώντας Γερμανία. Εγώ είμαι 38 και παντελώς μόνος εδώ και δύο χρόνια. Ούτε μύγα δεν γυρνά αλλά ούτε και γω πλέον ασχολούμαι να μιλήσω. Είναι ο λόγος όμως που στα επαγγελματικά είναι τόσο μπροστά, γιατί δεν παραγνωρίζονται. Αν σου αρέσει η δουλειά και η αντιμετώπιση των αφεντικών και είσαι τύπος που βάζει την δουλειά πάνω απ όλα τότε καλώς, ειδάλλως δεν νομίζω θ αλλάξει κάτι με γνωριμίες.
Αρέσει στο μέλος __mikeman

__mikeman

# 58 στις 26/7/2017
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Μα τελικά τόσο πια διαφορά έχουν οι Τσέχοι απο κάτι Γερμανούς/Σουηδούς κτλ κτλ? Και οι Τσέχοι κεντρο-βόρειος λαός δεν υποτίθεται οτι είναι?

Δηλαδή, εγώ δεν είμαι κοινωνικός τύπος, το εντελώς αντίθετο. Και στην Πράγα φιλίες-φιλίες δεν έκανα, αλλά και την ψιλοκουβέντα την κάναμε, και τα αστεία τα λέγαμε, και για γεύμα το μεσημέρι πηγαίναμε, και πότε-πότε για καμιά μπίρα μετά τη δουλειά.|

Εδώ την άλλη φορά η συναδέλφισσα θυμήθηκε πότε είχα τα γενέθλια μου και μου είχε ψήσει πίτα.

Εδώ πια, ΤΟΣΟ κρυοι? Μα κατ'αρχάς, δεν είναι όλοι Σουηδοί! Τι έγινε, και οι μη-Σουηδοί "κρυώσανε" με το που πατήσανε το πόδι στην τούντρα?

Τεσπα, επειδή η δουλειά είναι καλή, είπα ότι θα το αφήσω λίγο ακόμα να κυλήσει να δω πως θα πάει και βλέπουμε. Θα ψαχτώ και λίγο παραέξω μοναχός μου, να δω αν μπορώ να συνηθίσω τουλάχιστο, όχι οτι περιμένω να γίνουν θαύματα. Αλλά να καταφέρω να μείνω 1-2 χρόνια, θα είναι πολύ "γερή" προυπηρεσία. Τι να γίνει, οπως είπα για την προσωπική ζωή πλέον είναι αργά, να κάνουμε κάτι με την καριέρα, να έχουμε να λέμε ότι κάτι κάναμε και με κάτι ασχοληθήκαμε.

Εσύ δηλαδή στη Γερμανία ρε θάνε τι κάνεις, δεν γίνεται ούτε καν ψιλοκουβέντα στο γραφείο? Ούτε ένα τσιγάρο στα διαλείμματα, ούτε να πάτε έξω να φάτε το μεσημέρι? Γιατί εμένα αυτά μου φτάνουν και μου περισσεύουν. 

Αρέσει στο μέλος thanos293

thanos293

# 59 στις 26/7/2017
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Γερμανία
Στην αρχή δουλευα σε μπυραρία -εστιατόριο, γερμανικό ως λατζα. Στην δουλειά δεν μιλούσα δεν ήξερα και την γλώσσα. Οταν πήγα μόνος σε ρεπό να πιω μπύρα και χαιρέτησα την κοπέλα που χαιρετιομασταν στη δουλειά η οποία ήρθε για την παραγγελία, ειλικρινά η αντιδραση της ήταν όποια θα ναι του τοίχου σου αν κάνεις πως του μιλάς τώρα. Πέρασε η λατζα τώρα δουλεύω σε οικοδομές. Οι περισσότεροι έχουν οικογένεια, οπότε ούτε λόγος για πρόσκληση και πάρα πολλοί λίγο πριν τελειώσουμε ονειρεύονται μπύρες. Εγώ δεν είμαι σε τέτοια φάση με καψίματα μπύρας οπότε το αφήνω εκεί.

macbook

# 60 στις 10/8/2017
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.526

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από __mikeman
Λοιπον, αυτό το πράγμα εδώ και 2 μήνες δεν το έχω ξαναδεί. Προφανώς σε μεγάλο βαθμό παίζει κι ότι δεν είμαι και ο πιο κοινωνικός άνθρωπος στο κόσμο, πάντως στην Πράγα όπως είπα ήμουν μια χαρά. Εδω! Τι εδώ! Χριστιανοί μου, στο σταυρό που σας κάνω, εδώ και 2 μήνες, μπαίνω στο γραφείο, δεν γυρνάει άνθρωπος να με κοιτάξει, δε μου λέει άνθρωπος καλημέρα, όταν πω εγώ καλημέρα θέμα είναι αν κανα-δυο γρυλίσουν ένα "hey". Κυριολεκτικά δεν μιλάω με άνθρωπο όλη μέρα, παρά για ελάχιστα τεχνικά θέματα. Σας μιλάω ειλικρινά, 2 μήνες με 10 ανθρώπους στο ίδιο γραφείο, των 8 δεν ξέρω τα ονόματα ούτε αυτοί το δικό μου.

Μπορεί να σε στεναχωρήσω λίγο, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι οι ιδανικές συνθήκες εργασίας για μένα. Δε θέλω πάρε-δώσε με τα άτομα του εργασιακού χώρου. Θα ζοριζόμουν πολύ στις συνθήκες εργασίες των μεσογειακών χωρών, και ειδικά της Ελλάδας, που (σχεδόν) όλοι ανακατεύονται σε όλα και διατηρούν σχέσεις εκτός εργασίας. Δεν επιθυμώ τέτοια πράγματα στη ζωή μου.

Ο δε χειμώνας στη Σουηδία ... απλά όνειρο. Σκοτάδια, κρύα, χιόνια για μήνες, τι άλλο να ζητήσει κανείς. Εκεί που θα δυσκολευόμουν στο βορρά είναι το καλοκαίρι σε σπίτι χωρίς παντζούρια. Η μεγάλη διάρκεια ημέρας επηρεάζει αρνητικά τον κιρκαδικό κύκλο μου.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε