Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εύρεση εργασίας..αλλά πού?

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

catwoman_29

# 41 στις 28/4/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Σ'ευχαριστώ πολύ tangerdream...

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από tangerinedream

...πάντως όποτε βλέπω κάποια ανακοίνωση-αναγγελία πρόσληψης θα το γράφω εδώ...χτές είδα σε κάποια "ΜΕΛΟΖΑ" το χαρτί και το έγραψα σήμερα...αυτό που θα με ευχαριστούσε πραγματικά καλή μας κατ είναι να μας γράψεις ότι πήγες εκεί και σε προσέλαβαν...τοτε θα νιώσω αληθινά όμορφα!!! :-)

kritikos_1984

# 42 στις 29/4/2017
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 120
'Aρεσαν+: 0%

Τι εννοεις ειναι αδικο να χουν συνεχεια οι ιδιοι κι οι ιδιοι δουλεια? Δηλαδη θα πρεπε 6 μηνες να εχει δουλεια η φιλη σου και 6 μηνες εσυ εναλλαξ για να υπαρχει "δικαιοσυνη"? Το θεμα ειναι δηλαδη κατ'εσενα οτι αντι να χουν ελαχιστοι εργασια συνεχεια θα πρεπε να εργαζονται περισσοτεροι και περιστασιακα και θα ταν ολα ενταξει ? 

Φοβαμαι οτι ο τροπος που αντιλαμβανεσαι το θεμα της εργασιας και γενικα τα πραγματα  ισως ευθυνεται για τα 6 χρονια της ανεργιας, περα απο την κριση κι ολα αυτα. Δεν ειναι κακο για τους νεους ανθρωπους που δεν θελουν να κανουν αγροτικες δουλειες / εχουν αλλες φιλοδοξιες η δεξιοτητες να φευγουν. Ουτε φυσικα ειναι κακο οσοι μενουν σε αυτη την περιοχη οποιασδηποτε εθνικοτητας να κανουν τις αγροτικες δουλειες που μαλλον ειναι οι μονες που υπαρχουν εκει εδω και χρονια. Αλλα το να μενεις απλα για να λες οτι μενεις, και να κατηγορεις οσους εχουν δουλεια ως "βυσματα" (και ετσι να ναι δηλαδη), δεν νομιζω οτι οδηγει καπου. 

Γιατι δεν σκεφτεσαι να αναζητησεις καπου αλλου την τυχη σου και να ανεξαρτητοποιηθεις? Οσο περνανε τα χρονια της απραξιας, αντιλαμβανεσαι οτι το πραγμα θα γινεται ολο και χειροτερο. Επισης αυτο το "δουλευουν συνεχεια οι ιδιοι κι οι ιδιοι" να ξερεις οτι προκυπτει κι απο το γεγονος οτι σχεδον παντα θα προτιμαται αυτος με την περισσοτερη εμπειρια/εξειδικευση. Νομιζω οποιονδηποτε εργοδοτη θα τον ξενιζε το γεγονος οτι 6 χρονια αποδεχτηκες μοιρολατρικα αυτο το πραγμα. Αν πραγματικα δεν σε καλυπτει αυτη η κατασταση, ισως θα πρεπε να αναθεωρησεις καποια πραγματα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από catwoman_29

Harrier23 για τα διόδια της Ιόνια Οδού, έχω αφήσει βιογραφικό εδώ και δυο χρόνια, αλλά δεν με κάλεσαν για συνέντευξη. Τα διόδια του χωριού μου απέχουν 10 λεπτά από το σπίτι μου να φανταστείς και όταν τους έστειλα βιογραφικό,τους πήρα τηλέφωνο πρώτα και τους είπα ότι είμαι κοντά με τα διόδια και ότι την θέλω πολύ την δουλειά για να με έχουν στα υπόψην. Τεσπα.. η συγκεκριμένη που μου απάντησε στο τηλέφωνο μου τα μάσαγε...( και θα εξετάσουμε το βιογραφικό σας..και τέτοιες μπούρδες...)...Που θέλω να καταλήξω?!

Με πήρε τηλέφωνο η φίλη από το Αγρίνιο την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπε ότι την πήρανε για δουλειά στα διόδια στο Αγρίνιο και μάλιστα αφού την είχαν καλέσει για συνέντευξη πριν δυο χρόνια...και ότι μάλιστα είχε το τυχερό που λέμε να είναι για ακόμη μια φορά σε δουλειά και τέτοιες βλακείες...

Επομένως έχεις απόλυτο δίκιο για το μέσον στα διόδια και γενικά για το μέσον..

Η συγκεκριμένη δούλευε πάλι για τρία χρόνια σε παιδικό σταθμό( φίλη της μαμάς της η διευθύντρια του παιδικού-το έμαθα από άλλη γνωστή) και πάλι έλεγε πόσο τυχερή ήτανε που είχε δουλειά...

Και αναρωτιέμαι..

Δεν είναι άδικο να'χουν συνέχεια οι ίδιοι κι οι ίδιοι δουλειά..?!

Υ Γ[img]https://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png" alt="arrow-10x10.png[/img]: Σε αυτά τα 6 χρόνια ανεργίας έχω αναλογιστεί πολλά γύρω από το θέμα της ανεργίας, αλλά και σχετικά με την  περιοχή που μένω..

Ο νομός Αιτωλοακαρνανίας αν και ο μεγαλύτερος νομός της Ελλάδας είναι ο πιο υποανάπτυκτος, πράγμα που σημαίνει ότι και οι τελευταίοι νέοι που έχουν μείνει εδώ σε λίγα χρόνια( όταν θα ξανανοίξουν οι δουλειές, γιατί θα ξανανοίξουν), θα έχουν φύγει, αφού δεν θα προσφέρει σχεδόν τίποτα...και σαφώς θα μείνουν παραπίσω συνταξιούχοι και Αλβανοί, όπως και τώρα άλλωστε να δουλεύουν τα χωράφια..

Ήδη κάποια κομμάτια της Ιονίας έχουν φτιαχτεί και δουλεύουν κανονικά και η πόλη της Αμφιλοχίας έχει θέμα..(μαγζιά κλέινουν...πλέον σε παρακαλάνε να πας για έναν καφέ..και άλλα τέοια..)

Όταν όμως δεν φροντίζεις για την περιοχή σου, αυτές τις συνέπειες έχεις μετά..

Συγνώμη αν[img]https://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png" alt="arrow-10x10.png[/img] σε κούρασα...

Αρέσει στο μέλος anassa_

catwoman_29

# 43 στην 1/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Διαβάζεις τι γράφεις? Ακούς τι λες? Ποιος αποδέχεται και τι μοιραλατρικά? Διάβασες τι έχω γράψει παραπάνω? Ξέρεις πως ζω εγώ εδώ πέρα και πως την παλέυω τόσα χρόνια? Ούτε που ξέρεις ποια είμαι, ούτε το τι προσπάθειες έχω κάνει στην ζωή μου και ειδικά για το θέμα της ανεργίας και πως τα βγάζω πέρα όλα αυτά τα χρόνια. Φιλάρα έχω πάει να ζητήσω δουλειά σε ίδιους εργοδότες και πέντε και έξι φορές. Μάλιστα έχω πάει σε καφετέρια για ζήτηση εργασίας 11 φορές. Ακριβώς 11 όμως, όπως το ακούς.! Ο συγκεκριμένος εργοδότης, όπως και άλλοι στην Αμφιλοχία βάζουν τα ίδια και τα ίδια άτομα ξανά και ξανά. Παίρνω τηλέφωνο λοιπόν στα γραφεία της Ιονίας Οδού και τους λέω θα στείλω βιογραφικό και σας παρακαλώ πολύ να με προτιμήσετε γιατι τα διόδια είναι πολύ κοντά σε μένα (10 λεπτά από το σπίτι) και μου τα μάσαγε. Και τα μάσαγε γιατί εννοείται πως οι ίδιοι θα ξαναμπούν  και σε αυτή την δουλειά, για ακόμη μια φορά.  Και σε ρωτάω: '' Δεν είναι άδικο?''
Το παράδειγμα με την φίλη μου το έθεσα ως απλό παράδειγμα για το τι συμβαίνει στην περιοχή γενικότερα, όχι ότι ντε σόνυ και καλά φταίει η κοπέλα.
Έχεις αυτή την άποψη που έχεις, επειδή δεν γνωρίζεις πώς είναι τα πράγματα εδώ οπυ μένω εγώ.
Εγώ όμως που ζω σχεδόν 30 χρόνια εδώ πέρα, ξέρω πολύ καλύτερα.

Lucrezia_

# 44 στην 1/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θα συμφωνήσω με το μέλος Kritikos_1984 ότι αποδέχεσαι μοιρολατρικά το θέμα της ανεργίας σου...Μοιρολατρία είναι να βλέπεις αυτό που συμβαίνει γύρω σου και να το αποδέχεσαι άπραγη, μή αντιλαμβανόμενη τις διεξόδους που υπάρχουν πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις..

Θα σου πω δύο παραδείγματα... από ένα γείτονα ο οποίος έχει τοποθετήσει μελίσσια στη ταράτσα της πολυκατοικίας του... Όταν το έμαθα δεν το πίστευα.. και ζω σε μεγάλη πόλη όπως καταλαβαίνεις...Ο συγκεκριμένος απ' ότι ξέρω, δεν είναι άνεργος παρ' όλα αυτά θα μπορούσε να βγάζει ένα χαρτζηλίκι από την ασχολία του..ίσως και να το κάνει...

Μοιρολατρία είναι να μην αποδέχεσαι να ιδρώσεις ούτε για ένα ευρώ... έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους ανθρώπους... εσύ πώς ονειρεύεσαι ακριβώς να κερδίσεις αυτό το ευρώ; Εσύ για πόσα ακριβώς ευρώ θα ίδρωνες τόσα ώστε να σε ωθούσε να σηκωθείς από τον καναπέ σου;

Δεύτερο παράδειγμα.. εγώ..Θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με την τυροκομία..δυστυχώς ούτε χρόνος, ούτε χώρος υπάρχει... Τί θα μου πρότεινες να κάνω;

Katia_80

# 45 στην 1/5/2017
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935

Σήμερα είναι η γιορτή της εργατικής Πρωτομαγιάς και πραγματικά βλέποντας την κατάσταση στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα, με πιάνει θλίψη...

Catwoman καταλαβαίνω απόλυτα την απελπισία και τη δυσαρέσκειά σου. Σαν ένα γενικό σχόλιο, θα έλεγα ότι το θέμα δεν είναι να υπάρχει δουλειά εκ περιτροπής, όπου θα αλλάζουν τα πρόσωπα αλλά σταθερές θέσεις εργασίας για όλους. Από τη στιγμή όμως που βλέπεις ότι στην περιοχή σου είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις δουλειά, μήπως θα έπρεπε να σκεφθείς το ενδεχόμενο να αλλάξεις τόπο κατοικίας αναζητώντας εργασία σε άλλο μέρος που ίσως προσφέρεται? αναφέρεις ότι έχεις πάει έντεκα φορές σε καφετέρια ζητώντας να εργαστείς εκεί. Έχει κανένα νόημα να χτυπάς πόρτες που βλέπεις καθαρά ότι δεν ανοίγουν για τον όποιο λόγο? μήπως -λέω- θα ήταν σκόπιμο να προσπαθήσεις να βρεις κάτι εκτός νομού? εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα αλλά ίσως η λύση στο πρόβλημά σου να ήταν η εσωτερική μετανάστευση ή ακόμα και η εξωτερική.

Αρέσει στο μέλος anassa_

catwoman_29

# 46 στην 1/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χαχαχαχχχ...μελίσσια ακούω, τυροκομίες...Καταρχήν έχεις ιδέα από τέτοιες δουλειές( πως ξεκινάνε, πως δουλεύουν σε τέτοιες δουλειές, τι κεφάλαιο χρειάζεται για να συντηρήσεις τέτιοες δουλειές, τι λεφτά αποδίδουν)? Σίγουρα όχι.! Καταρχήν σε αγροτικές δουλειές βοηθάω τους δικούς μου όσο μπορώ. Το λέω για να μην νομίζεις ότι δεν ασχολούμαι καθόλου.

Οι αγροτικές δουλειές Κάτια μου πέρα από πολλά αγροτικά χέρια, γιατί με έναν άνθρωπο δεν βγαίνουν πέρα( και πίστεψέ με φτύνεις αίμα), χρειάζονται και μεγάλο κεφάλαιο( το οποίο δεν υπάρχει), αλλά και να υπήρχε κεφάλαιο, θα πρέπει για να έχεις ένα εισόδημα από τα χωράφια, θα πρέπει να γίνεις τσιφλικάς.

Τσιφλικάς ξέρεις τι σημαίνει? Να έχεις από 50-60 στρέμματα χωράφια και πάνω.

Τώρα πρόσεξε να δεις: Οι δικοί μου είναι αγρότες συνταξιούχοι, οι οποίοι έχουν μια βάρκα για ψάρεμα και 20 στρέμματα χωράφια. Αυτά τα χωράφια για να τα συντηρήσουμε μαζεύουμε λεφτά από την σύνταξη. Τα έσοδα τα οποία βγαίνουν από τα χωράφια είναι λιγότερα από τα έξοδα, τα οποία δίνεις για να συντηρήσεις και τα οποία έσοδα πολλές φορές δεν υπάρχουν ούτε καν σαν έσοδα...π.χ..εμείς φέτος δεν πουλήσαμε ελιές, αλλά πήραμε το λάδι για το σπίτι μας. Πάει αυτό με τα χωράφια...

Πάμε στο ψάρεμα τώρα.!

Το ψάρεμα Κάτια μου που λες, το κάνουνε οι δικοί μου από Μάιο που έχει γαρίδα μέχρι Σεπτέςμβρη- Οκτώβρη βαριά. Για το ψάρεμα που λες η μαμά μου κάθεται ολόκληρο χειμώνα και φτιάχνει δύχτια, για να είναι έτοιμα την εποχή που πρέπει να είναι και το οποίο ψάρεμα είναι το μόνο που δίνει ένα ας πούμε καλό εισόδημα πια( για να πληρώσουμε ΕΝΦΙΑ για το σπίτι και για τα χωράφια, δύχτια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, φάρμακα, γιατρούς, σούπερ μάρκετ και αν μείνει και τίποτε για έκτακτη ανάγκη, ότι προκύψει.

Οπότε καταλαβαίνεις πως χρήμα στην άκρη δεν υπάρχει ούτε για αστείο.!

Τώρα έρχεσαι και μου ζητάς άποψη, για το πώς θ'ασχοληθείς με την τυροκομία. Μάλιστα.!

Έχεις παρακολουθήσει ποτέ αγροτή-κτηνοτρόφο, πώς την δουλεύει την τυροκομία? Όχι.!

Θα σου πω εγώ λοιπόν.!

Ο Αγρότης-κτηνοτρόφος, για να βγάλει γάλα, προκειμένου να φτιάξει τυριά, θα πρέπει να έχει πολλά πρόβατα.

Τα πολλά τα πρόβατα θέλουν καθαριότητα, ζωοτροφές( τις οποίες μόνος πρέπει να φτιάξεις για να μην σου στιοχίσουν πολύ, όταν τις αγοράζεις), να  τα βγάλεις έξω στα χωράφια με κρύο, ζέστη, βροχή, για βοσκή και άρμεγμα τρεις φορές την μέρα. Αααα..και στάνες για να τα  βάζεις μέσα να κοιμόυνται και να προφυλάσσονται.

Τώρα αν νιώθεις ψυχολιγικά-σωματικά έτιομη , να φύγεις από την Αθήνα( γιατι στην πόλη δεν γίνονται αυτές οι δουλειές) και να'ρθεις επαρχία, προκείμενου ν'ασχολείσαι με πρόβατα και με τυριά όλη την μέρα, τότε θα έχεις κάνει ένα μεγάλο άλμα για την ανθρωπότητα.

Αλλά όταν την πάρεις την απόφαση και'ρθεις, τότε στείλε μου ένα βιντεάκι, να σε δω κι εγώ πως θα αρμέγεις την ''πρατίνα(θηλυκό πρόβατο)''.

Ήθελα να'ξερα πόση ώρα κάνετε μερικοί για σκεφτείτε αυτές τις'' κοτσανολογίες''...

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Lucrezia_

Θα συμφωνήσω με το μέλος Kritikos_1984 ότι αποδέχεσαι μοιρολατρικά το θέμα της ανεργίας σου...Μοιρολατρία είναι να βλέπεις αυτό που συμβαίνει γύρω σου και να το αποδέχεσαι άπραγη, μή αντιλαμβανόμενη τις διεξόδους που υπάρχουν πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις..

Θα σου πω δύο παραδείγματα... από ένα γείτονα ο οποίος έχει τοποθετήσει μελίσσια στη ταράτσα της πολυκατοικίας του... Όταν το έμαθα δεν το πίστευα.. και ζω σε μεγάλη πόλη όπως καταλαβαίνεις...Ο συγκεκριμένος απ' ότι ξέρω, δεν είναι άνεργος παρ' όλα αυτά θα μπορούσε να βγάζει ένα χαρτζηλίκι από την ασχολία του..ίσως και να το κάνει...

Μοιρολατρία είναι να μην αποδέχεσαι να ιδρώσεις ούτε για ένα ευρώ... έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους ανθρώπους... εσύ πώς ονειρεύεσαι ακριβώς να κερδίσεις αυτό το ευρώ; Εσύ για πόσα ακριβώς ευρώ θα ίδρωνες τόσα ώστε να σε ωθούσε να σηκωθείς από τον καναπέ σου;

Δεύτερο παράδειγμα.. εγώ..Θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με την τυροκομία..δυστυχώς ούτε χρόνος, ούτε χώρος υπάρχει... Τί θα μου πρότεινες να κάνω;

Enikos

# 47 στην 1/5/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.419

Και τι βοσκανε οι μελισσες, στην κορφη της ταρατσας, στη μπολυκατοικια ωρε? Μακαρονια με κιμα?

Για τυροκομειο θες γιδια.

Και τα γιδια, θενε απλες.

Η εννοεις να φτιαξεις τυρια, με γαλατα σκονη, να φρεναρουμε στο cape town?

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Lucrezia_

Αρέσει στα μέλη silencee, anassa_

catwoman_29

# 48 στην 1/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Συγνώμη αντί για το όνομα της Κάτιας ήθελα να βάλω το'' Luccrezia''.

Άρα ''Luccrezia''σε σένα αναφέρομαι και όχι στην Κάτια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Enikos

Και τι βοσκανε οι μελισσες, στην κορφη της ταρατσας, στη μπολυκατοικια ωρε? Μακαρονια με κιμα?

Για τυροκομειο θες γιδια.

Και τα γιδια, θενε απλες.

Η εννοεις να φτιαξεις τυρια, με γαλατα σκονη, να φρεναρουμε στο cape town?

Katia_80

# 49 στην 1/5/2017
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935

Παρντόν αλλά σε λάθος άτομο απευθύνεις την απάντησή σου. Μάλλον στη φίλη Lucrezia απευθύνεσαι. Εγώ άλλο σου πρότεινα, το οποίο είναι η μετανάστευση για να βρεις δουλειά είτε εντός είτε εκτός Ελλάδας, επισημαίνοντάς σου ότι το να επιμένεις να χτυπάς στου κουφού την πόρτα μπας και ανοίξει, δεν έχει κανένα νόημα και δε σε βγάζει πουθενά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από catwoman_29

Χαχαχαχχχ...μελίσσια ακούω, τυροκομίες...Καταρχήν έχεις ιδέα από τέτοιες δουλειές( πως ξεκινάνε, πως δουλεύουν σε τέτοιες δουλειές, τι κεφάλαιο χρειάζεται για να συντηρήσεις τέτιοες δουλειές, τι λεφτά αποδίδουν)? Σίγουρα όχι.! Καταρχήν σε αγροτικές δουλειές βοηθάω τους δικούς μου όσο μπορώ. Το λέω για να μην νομίζεις ότι δεν ασχολούμαι καθόλου.

Οι αγροτικές δουλειές Κάτια μου πέρα από πολλά αγροτικά χέρια, γιατί με έναν άνθρωπο δεν βγαίνουν πέρα( και πίστεψέ με φτύνεις αίμα), χρειάζονται και μεγάλο κεφάλαιο( το οποίο δεν υπάρχει), αλλά και να υπήρχε κεφάλαιο, θα πρέπει για να έχεις ένα εισόδημα από τα χωράφια, θα πρέπει να γίνεις τσιφλικάς.

Τώρα πρόσεξε να δεις: Οι δικοί μου είναι αγρότες συνταξιούχοι, οι οποίοι έχουν μια βάρκα για ψάρεμα και 20 στρέμματα χωράφια. Αυτά τα χωράφια για να τα συντηρήσουμε μαζεύουμε λεφτά από την σύνταξη. Τα έσοδα τα οποία βγαίνουν από τα χωράφια είναι λιγότερα από τα έξοδα, τα οποία δίνεις για να συντηρήσεις και τα οποία έσοδα πολλές φορές δεν υπάρχουν ούτε καν σαν έσοδα...π.χ..εμείς φέτος δεν πουλήσαμε ελιές, αλλά πήραμε το λάδι για το σπίτι μας. Πάει αυτό με τα χωράφια...

Πάμε στο ψάρεμα τώρα.!

Το ψάρεμα Κάτια μου που λες, το κάνουνε οι δικοί μου από Μάιο που έχει γαρίδα μέχρι Σεπτέςμβρη- Οκτώβρη βαριά. Για το ψάρεμα που λες η μαμά μου κάθεται ολόκληρο χειμώνα και φτιάχνει δύχτια, για να είναι έτοιμα την εποχή που πρέπει να είναι και το οποίο ψάρεμα είναι το μόνο που δίνει ένα ας πούμε καλό εισόδημα πια( για να πληρώσουμε ΕΝΦΙΑ για το σπίτι και για τα χωράφια, δύχτια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, φάρμακα, γιατρούς, σούπερ μάρκετ και αν μείνει και τίποτε για έκτακτη ανάγκη, ότι προκύψει.

Τώρα έρχεσαι και μου ζητάς άποψη, για το πώς θ'ασχοληθείς με την τυροκομία. Μάλιστα.!

Έχεις παρακολουθήσει ποτέ αγροτή-κτηνοτρόφο, πώς την δουλεύει την τυροκομία? Όχι.!

Θα σου πω εγώ λοιπόν.!

Ο Αγρότης-κτηνοτρόφος, για να βγάλει γάλα, προκειμένου να φτιάξει τυριά, θα πρέπει να έχει πολλά πρόβατα.

Τα πολλά τα πρόβατα θέλουν καθαριότητα, ζωοτροφές( τις οποίες μόνος πρέπει να φτιάξεις για να μην σου στιοχίσουν πολύ, όταν τις αγοράζεις), να  τα βγάλεις έξω στα χωράφια με κρύο, ζέστη, βροχή, για βοσκή και άρμεγμα τρεις φορές την μέρα. Αααα..και στάνες για να τα  βάζεις μέσα να κοιμόυνται και να προφυλάσσονται.

Τώρα αν νιώθεις ψυχολιγικά-σωματικά έτιομη , να φύγεις από την Αθήνα( γιατι στην πόλη δεν γίνονται αυτές οι δουλειές) και να'ρθεις επαρχία, προκείμενου ν'ασχολείσαι με πρόβατα και με τυριά όλη την μέρα, τότε θα έχεις κάνει ένα μεγάλο άλμα για την ανθρωπότητα.

Αλλά όταν την πάρεις την απόφαση και'ρθεις, τότε στείλε μου ένα βιντεάκι, να σε δω κι εγώ πως θα αρμέγεις την ''πρατίνα(θηλυκό πρόβατο)''.

Ήθελα να'ξερα πόση ώρα κάνετε μερικοί για σκεφτείτε αυτές τις'' κοτσανολογίες''...

Enikos

# 50 στην 1/5/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Απο το να εξηγεις εδω, το τι δεν γινεται...

Γιατι δεν φευγεις απο εκει, να δεις τι γινεται?

Παράθεση:

Πάμε στο ψάρεμα τώρα.!

Θα σου πω εγώ λοιπόν.!

Αρέσει στο μέλος Katia_80

Lucrezia_

# 51 στην 1/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γιατί ..."κοτσανολογίες"; Η δουλειά δεν είναι ντροπή... Ασχολείσου με το ψάρεμα εφ' όσον σου αφήνει ένα πολύ καλό κέρδος λοιπόν

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω εγώ... είναι να προμηθεύομαι έτοιμο το γάλα.. και να ασχοληθώ με το υπόλοιπο κομμμάτι της τυροκομίας...λέμε τώρα..

Παράθεση:

Enikos

# 52 στην 1/5/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν το ειπα, δεν το ειπα?

Θα μας λυσσαξει στη σκονη!
Αρέσει στα μέλη thanos293, anassa_

Enikos

# 53 στην 1/5/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Σε παρακαλω πολυ γατογυναικα.

Λουκρητια, δεν μ' εχει πει κανεις!

Μεχρι τωρα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από catwoman_29

Συγνώμη αντί για το όνομα της Κάτιας ήθελα να βάλω το'' Luccrezia''.

Άρα ''Luccrezia''σε σένα αναφέρομαι και όχι στην Κάτια.

anassa_

# 54 στην 1/5/2017
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.852

Μπράβο    στους   γονείς   σου   !  

Εσύ  τι  κάνεις   όμως   ; 

Εσύ    θες   μια  δουλειά   που   σε   δέκα  λεπτά   ποδαράτο    θα   την  έχεις   και   θα   καααθεσαι. ..

ή    στο   καφέ    με  τα   ...κολλητάρια    ... τύπου    "διασκέδαση " 

Κρίμα    μια   χαρά   βλέπω   να   ξέρεις   κ  για   τις   αγροτικές  δουλειές   κ   περί   των   οικονομικών  τους  ...

μαχητική    σε  βλέπω    ...  

αλλά    στα   λόγια   μόνο    δυστυχώς  !   

Αν   " ενεργοποιηθείς "    για   παραέξω    θα  πετύχεις   λέει   το   "κληρονομικό"  μου   

αλλιώς    "βλέπω "  τη   μάνα  σου    να   σου   φιάχνει    φραπεδούμπες    στα   διαλείμματα   τηςαπό   την   εργασία  της  ,μέχρι   τα  βαθιά  σου   γεράματα  ...

catwoman_29

# 55 στην 1/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν μου λες καλή μου...ασχολήθηκες ποτέ σου με αγροτικές δουλειές? Όχι.!

Οπότε ποια η άποψή σου γι'αυτές?

Αν θες να αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία σε χωράφια, έλα να σε βάλω να δουλέψεις στα δικά μου, να'χω κι εργάτη.

Αλλά ξέχασα είσαι Αθηναία εσύ και οι υπόλοιποι μαζί, που αφήσατε'' την εύκολη αγροτική ζωή στο χωριό και πήγατε στα δύσκολα της πόλης''.

Εσύ λες μπαρούφες αυτή την στιγμή...

Ναι...έβαλα θέμα εδώ μέσα, όχι επειδή έχω φρίξει από την ανεργία και την αφραγκία, αλλά επειδή ψάχνω την δεκάλεπτη δουλειά..Σαν δεν ντρέπεσαι...λίγο..σαν δεν ντρέπεσαι λέω εγώ...που θα με πεις και τεμπέλα...με ήξερες κι από χθες..

Έφαγες καλά καλά κι εσύ κι η γενιά σου και τώρα βρίζετε την νεολαία...

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από anassa_

Μπράβο    στους   γονείς   σου   !  

Εσύ  τι  κάνεις   όμως   ; 

Εσύ    θες   μια  δουλειά   που   σε   δέκα  λεπτά   ποδαράτο    θα   την  έχεις   και   θα   καααθεσαι. ..

ή    στο   καφέ    με  τα   ...κολλητάρια    ... τύπου    "διασκέδαση " 

Κρίμα    μια   χαρά   βλέπω   να   ξέρεις   κ  για   τις   αγροτικές  δουλειές   κ   περί   των   οικονομικών  τους  ...

μαχητική    σε  βλέπω    ...  

αλλά    στα   λόγια   μόνο    δυστυχώς  !   

Αν   " ενεργοποιηθείς "    για   παραέξω    θα  πετύχεις   λέει   το   "κληρονομικό"  μου   

αλλιώς    "βλέπω "  τη   μάνα  σου    να   σου   φιάχνει    φραπεδούμπες    στα   διαλείμματα   τηςαπό   την   εργασία  της  ,μέχρι   τα  βαθιά  σου   γεράματα  ...

catwoman_29

# 56 στην 1/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας εδώ μέσα και όσων ήθελαν να βοηθήσουν την κατάσταση.
Katia δεν αναφερόμουν σε σενα στην Lucrezzia.
Lucrezzia  και Kritike συγνώμη για το απότομο ύφος, απλά κάποια πράγματα όταν δεν τα ζεις από κοντά, δεν μπορείς να τα γνωρίζεις.
Και πάλι συγνώμη για το θέμα που ανάρτησα και σας προβλημάτισε.
Ούτως ή άλλως, αφορά εμένα, ο απλός κόσμος δεν μπορεί να κάνει και κάτι...
Καλή συνέχεια σε όλους...

anassa_

# 57 στην 1/5/2017
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.852

Και   βέβαια   δουλεύω  και  στα  χωράφια     ... όσο  κ  να  μην  το  πιστεύεις  ...  δεν  με  ξέρεις  φυσικά 

Διάβασε  όμως  καλύτερα  το  ποστ   ... σε  τύφλωσε  ο  θυμός  που προκάλεσε  η αλήθεια   ... 

Δεκάλεπτη  απόσταση   για δουλειά   γράφω  ... δεκάλεπτη   δουλειά  δεν υπάρχει   

Ε και  ,  κάτι   ξέρω   , κάτι  καταλαβαίνω   κι  εγώ      κορίτσι ,  να είσαι   σίγουρη  

καλή   τύχη   .

Α  και  αυτη  την  καραμέλα  πάφτε  να  την πιπιλάτε  ως  άλλοθι   τα της  γενιά  μας   ...

για  να  δούμε   τα  δικά  σας   μοσχαναθρεμένα   μου    , παραμορφωμένα   και   ανίκανα   πλάσματα   ... Ευτυχώς   όχι  όλα  τα  νέα  παιδιά  

Κοίτα  να  μην είσαι  μέσα  και  συ  ...  

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από catwoman_29

Δεν μου λες καλή μου...ασχολήθηκες ποτέ σου με αγροτικές δουλειές? Όχι.!

Οπότε ποια η άποψή σου γι'αυτές?

Αν θες να αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία σε χωράφια, έλα να σε βάλω να δουλέψεις στα δικά μου, να'χω κι εργάτη.

Αλλά ξέχασα είσαι Αθηναία εσύ και οι υπόλοιποι μαζί, που αφήσατε'' την εύκολη αγροτική ζωή στο χωριό και πήγατε στα δύσκολα της πόλης''.

Εσύ λες μπαρούφες αυτή την στιγμή...

Ναι...έβαλα θέμα εδώ μέσα, όχι επειδή έχω φρίξει από την ανεργία και την αφραγκία, αλλά επειδή ψάχνω την δεκάλεπτη δουλειά..Σαν δεν ντρέπεσαι...λίγο..σαν δεν ντρέπεσαι λέω εγώ...που θα με πεις και τεμπέλα...με ήξερες κι από χθες..

Έφαγες καλά καλά κι εσύ κι η γενιά σου και τώρα βρίζετε την νεολαία...

achinos

# 58 στην 1/5/2017
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.425

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από catwoman_29

Εύρεση εργασίας..αλλά πού?

Αλλού.

Αρέσει στο μέλος anassa_

karamelitsameli

# 59 στις 2/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ισχύει αυτό που λες, στις κλειστές κοινωνίες παίζουν πολύ οι "κλίκες".

Προσλαμβάνουν συνηθως συγγενείς, φίλους,ή γνωστούς φίλων...

Το έζησα όταν έμενα στο Ρέθυμνο.. Μεχρι που είχα ασκούσει "αν ήσουν παντρεμενη με Ρεθυμνιωτη, θα σε προσλαμβάναμε" (ντόινγκ!!!)

Αφού έλεγα να βάλω καμια ψευτική βερα, μπας και καταδεχτούν να με προσλάβουν, την έρμη Αθηναία...

Όμως να σου πώ την αλήθεια, κι αυτή η κατάσταση, δε μπορει να συνεχιστεί..

Ή θα απασχοληθεις σε αγροτικες εργασίες στον τόπο σου (δεν είναι μόνο για τους ξένους αυτες οι δουλειες), ή θα ψάξεις δουλειά σε άλλο μέρος. Δε γίνεται αλλιώς.

Δε σε βοηθάει ψυχολογικα΄ να παρακαλάς ξανα καια ξανα τους ίδιους εργοδοτες να καταδεχτούν να σε πάρουν στη δουλεια΄τους. Πες "με γειά τους με χαρά τους" και στείλε βιογραφικά στις αγγελίες όπου ζητούν υπαλλήλους ξενοδοχειων προσφεροντας τους και διαμονη. Εισαι  μονο 29 ετων κοπέλα, πιανεις τη πετρα και τη στίβεις! Μη το σκεφτεσαι, καντο!

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από catwoman_29

Διαβάζεις τι γράφεις? Ακούς τι λες? Ποιος αποδέχεται και τι μοιραλατρικά? Διάβασες τι έχω γράψει παραπάνω? Ξέρεις πως ζω εγώ εδώ πέρα και πως την παλέυω τόσα χρόνια? Ούτε που ξέρεις ποια είμαι, ούτε το τι προσπάθειες έχω κάνει στην ζωή μου και ειδικά για το θέμα της ανεργίας και πως τα βγάζω πέρα όλα αυτά τα χρόνια. Φιλάρα έχω πάει να ζητήσω δουλειά σε ίδιους εργοδότες και πέντε και έξι φορές. Μάλιστα έχω πάει σε καφετέρια για ζήτηση εργασίας 11 φορές. Ακριβώς 11 όμως, όπως το ακούς.! Ο συγκεκριμένος εργοδότης, όπως και άλλοι στην Αμφιλοχία βάζουν τα ίδια και τα ίδια άτομα ξανά και ξανά. Παίρνω τηλέφωνο λοιπόν στα γραφεία της Ιονίας Οδού και τους λέω θα στείλω βιογραφικό και σας παρακαλώ πολύ να με προτιμήσετε γιατι τα διόδια είναι πολύ κοντά σε μένα (10 λεπτά από το σπίτι) και μου τα μάσαγε. Και τα μάσαγε γιατί εννοείται πως οι ίδιοι θα ξαναμπούν  και σε αυτή την δουλειά, για ακόμη μια φορά.  Και σε ρωτάω: '' Δεν είναι άδικο?''
Το παράδειγμα με την φίλη μου το έθεσα ως απλό παράδειγμα για το τι συμβαίνει στην περιοχή γενικότερα, όχι ότι ντε σόνυ και καλά φταίει η κοπέλα.
Έχεις αυτή την άποψη που έχεις, επειδή δεν γνωρίζεις πώς είναι τα πράγματα εδώ οπυ μένω εγώ.
Εγώ όμως που ζω σχεδόν 30 χρόνια εδώ πέρα, ξέρω πολύ καλύτερα.

kritikos_1984

# 60 στις 3/5/2017
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Απαντήσεις: 120
Catwoman καταλαβαινω την απογοητευση σου επειδη πριν λιγα χρονια, σε μικροτερη ηλικια απ οτι εισαι τωρα ειχα βρεθει για 1 χρονο και κατι σε αντιστοιχη κατασταση. Κι εγω απο επαρχια καταγομαι που οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Παρολαυτα απο ενα σημειο και μετα διαπιστωσα μεσα απο πολλες συνεντευξεις με εταιριες που βρισκονταν σε διαφορες πολεις /χωρες (ειτε μεσω skype, ειτε να πηγαινω με καραβια κι αεροπλανα) οτι οσο παραμενεις ανεργος, τοσο λιγοστευουν οι πιθανοτητες να σε παρουν στα σοβαρα νορμαλ εταιριες. Οι μετοχες σου πεφτουν και σε βλεπουν με δυσπιστια (μηπως ειναι τεμπελης; μηπως εχει παει σε διαφορες δουλειες κι εχει τσακωθει κι απλα δεν το βαζει στο βιογραφικο; μηπως απλα βαριεται που ζει. Επισης ακομα κι αν δουλεψεις στον τομεα που θες επαρχια, οταν αυτος δεν εχει πολλες επιλογες, τοτε θα δουλεψεις με τους χειροτερους ορους (το ειχα κανει κι αυτο), ειδικα οταν ξερουν οτι ησουν ανεργος πριν. Πατανε στο οτι δεν εχεις εναλλακτικες αν θελησεις να φυγεις. Επομενως δεν βλεπω αλλη λυση περα απ το να φυγεις σε τετοιες περιπτωσεις γιατι ο χρονος δεν ειναι υπερ μας
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε