Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απιστια-θεμα χιλιοειπωμενο...

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

achinos

# 21 στις 30/5/2017
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από jane-do

Τρολάρω βρε Αχινέ.:

ε και; δεν το κατάλαβα λες;

αυτή είναι κ η συμβουλή μου στην νεαρά από πάνω, 

για να τρολλάρει λίγο τον συζυγάτο, να σφίξουν οι κ...οι

γιατί μερικοί δεν μπορούν να εστιάσουν καλά

κ ξεφεύγουν...

Murto1975

# 22 στις 30/5/2017
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 28
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...αληθεια εχει βρεθει κανεις στη θεση μου και πως το αντιμετωπισε?...

matakiamoy12

# 23 στις 31/5/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Murto 1975 όλοι όταν δουν ότι θα χάσουν την σταθερά του σπιτιού...τους το προσπαθουν...αν μη τι άλλο είσαι η μάνα των παιδίων του...είναι στο στάδιο που ζυγίζει τα πράγματα προσπαθεί να σε νιώσει για να βρει κάτι να κρατηθεί και να μην πει Αντίο...λόγο των παιδίων...

όσοι χώρισαν γυρνάνε με γκομενες από δω και από εκεί ή οποια βρουν την σπιτωνουν για να μην νιώθουν μόνοι τα βράδια...γιατί τα βράδια για αυτους που εχουν δημιουργισει οικογενεια ο λογισμός αναπολεί το παρελθον...τις ωραίες στιγμές...και ελπίζουν να τις ξανά ζήσουν για αυτό φερνουν στο σπίτι τους όλες μια μια με την σειρά τις σχέσεις που έρχονται και φεύγουν μέχρι να τους κάτσει το άτομο που:

θα μπορεί να πιστέψει πάνω της, που θα είναι το λιμάνι του και η ηρεμία του όταν γυρίσει στο σπίτι...που γιατί οχι θα ξάνα ζωντανεύει με παιδικά γελάκια και θα είναι τα παιδιά του...πολλοί δεν παύουν να έχουν πάλι το όνειρο της οικογένειας...δείτε π.χ. τον Βουτσα. 

Κρατήσου από αυτό που δημιούργησες και πάλεψε το όσο μπορείς και αν δεν βγει τουλάχιστον προσπάθησες...προσπαθήσατε μαζί...Δύσκολη κατάσταση μακάρι να βγείτε νικητές και οι δύο για το καλύτερο όλων σας και της οικογένεια σας.

maraki_lar_1980

# 24 στις 31/5/2017
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.432

Μυρτώ...

Ότι και να κάνεις,το κέρατο δεν καταπινεται.Κι εσύ βλέπεις ότι δε το αντέχεις...έχεις ξεσπάσματα,εκδικητικες τάσεις κτλ...

Η σχέση σου με το σύζυγο έχει γίνει άρρωστη,τοξική για σενα.

Κάνε έναν εσωτερικό διάλογο και επιλεξε προσεχτικά το πως θα πορευτεις απο εδώ και πέρα.

Χρειάζεσαι απομόνωση και περισυλλογή για να δεις τι θα κάνεις πλεον ΓΙΑ ΣΈΝΑ με γνωμωνα τον εαυτό σου και την ευχαρίστηση σου.

Γιατι...οσο πιο ευτυχισμένη εισαι εσυ,οσο καλυτερα νιωθεις μεσα σου,τόσο πιο καλή μάνα θα μπορείς να είσαι για τα παιδιά σου.

Διάλεξε για σενα και για εκείνα αυτό που κρίνεις εσυ ως το καλύτερο.

Όπως και να'χει...

Καλή τύχη!

Murto1975

# 25 στην 1/6/2017
author
Οταν δεν εχω εκρηξεις εξαιτιας του συμβαντος ειμαστε πολυ καλα. Φαινεται μετανιωμενος. Μου δειχνει την αγαπη και το ενδιαφερον του. Ο πολεμος γινεται μεσα μου. Τα αμετρητα γιατι, οι ανασφαλειες και ο θυμος. Αν τα καταπολεμησω ισως γινουμε καλυτερα απο πριν εφοσον και οι δυο εχουμε καταλαβει καποια λαθη μας. Το θεμα ειναι πώς να τα καταπολεμησω...

IM____

# 26 στην 1/6/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Murto1975

Απιστια-θεμα χιλιοειπωμενο...

Οπως θα καταλαβατε απο το θεμα ειμαι και εγω ενα απεγνωσμενο θυμα της απιστιας...ειμαστε 10 χρονια παντρεμενοι με δυο παιδακια. Το καλοκαιρι ειχα ενα προαισθημα οτι κατι ετρεχε με μια κοπελα κατα πολυ μικροτερη απο το χωρο της εργασιας του. Ειχα ενδειξεις, οχι αποδειξεις...και φυσικα με εβγαζε τρελη. Ωσπου αποφασισα να κανω την ενδειξη αποδειξη και τον παρακολουθησα. Αφησα μια συσκευη στο σπιτι και εγινα τελικα μαρτυρας τρελων ερωτικων εξομολογησεων...

Φυσικα δεν μπορουσε να το αρνηθει, απλα παραδεχτηκε οτι ηταν ενα ατομο που τον θαυμαζε και τον στηριζε στη δουλεια του ενω εγω ημουν απουσα και γενικα αρνητικη. Πραγματι πολλες φορες του πηγαινα κοντρα στο θεμα δουλεια...Βρεθηκε λοιπον η μικρουλα που τον κοιτουσε στα ματια, δουλευε για αυτον με ολο της το ειναι και αυτος γοητευτηκε.Αποφασισα λοιπον να αλλαξω. Δειχνω ζηλο για τη δουλεια του και τον βοηθω ενεργα. Κανω ο,τι μπορω για να βγω πανω απο αυτην (η οποια δεν ειναι πλεον στη δουλεια) και να αποδειχτω καλυτερη. Αναρωτιεμαι, αραγε ειμαι ο εαυτος μου η καποια αλλη που κανει απεγνωσμενες κινησεις για να αρεσει στον αντρα της?...Εδω και τεσσερις μηνες λοιπον  προσπαθω να μαζεψω τα κομματια μου... Αυτος υποτιθεται μετανιωμενος και εγω ενα κυκλοθυμικο ατομο που τη μια παω να του δειξω την αγαπη μου, την αλλη τον βριζω, την αλλη το παιζω αναισθητη, την αλλη με πιανει μια εκδικητικη μανια, την αλλη κλαιω...και ποσα αλλα...θα τρελαθω... 

Αυτό που πρέπει οπωσδοίποτε ν' αποδείξεις στον αλλο ότι σε απατάει, δε βλέπω να έχει κάποια ουσιαστική χρησιμότητα.

Murto1975

# 27 στην 1/6/2017
author
Πράγματι.. οπως λένε η άγνοια είναι δυναμη! Αξιζει να το αποδειξεις μονο αν εισαι αποφασισμενος να χωρισεις και ψαχνεις εναν σοβαρο λογο. Διαφορετικα προχωρας μαζι του και εχεις γινει χιλια κομματια...

matakiamoy12

# 28 στις 3/6/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Murto1975 δεν έχω αλλα λόγια να σου πω εσύ το ζεις...μακάρι τώρα το καλοκαίρι να αφεθείτε λίγο πιο πολύ και να ξανά νιώσετε ο ένας τον άλλον...

https://m.youtube.com/watch?v=lwa_lhlFt8s

tzoulia59

# 29 στις 3/6/2017
author
Γυναίκα / 81 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.332

συνελθε και σταματα να γελοιοποιεισαι ,,,

ολα αυτα  τα σεξουαλικα τερτιπια και τα σαλιαρισματα  αγαπης 

ειναι ανοησιες και σε εξευτελιζουν στα ματια του ,,,

συνεχισε την ζωη σου και την καθημερινοτητα σου οπως την ηξερες ,,,

εχεις μια οικογενεια και 2 παιδια και ξανα μην του ξανααναφερεις ποτε τιποτα για το συμβαν ,,,

ο συζυγος σου αποζητουσε διαφορετικοτητα στην καθημερινη του ρουτινα

και καθολου δεν αποζητουσε στα ματια της ερωμενης εσενα αλλα την εναλλαγη ,,,

και κυριως μην ονειροβατεις ,,,αυτη θα συνεχισει να ειναι στην ζωη του για οσο το θελησει ο ιδιος φυσικα στα κρυφα ,,,

αν το διαχειριστεις εξυπνα και οχι ανοητα θα γυρισει σπιτι ,,,

γιατι στην πλεονεκτικοτερη θεση εισαι εσυ κι οχι η γκομενα ,,,για ενα και μονο σοβαρο λογο 

εχεις γεννησει τα παιδια του ,,,

και μην ακουω τις τριχες ποσο σε διεκδικουσε κι αυτες τις βλακειες ,,,

αυτος που διεκδικει και γουσταρει δεν βρισκει γκομενες ,,,

σταχτη ηθελε να σου ριξει βρε ξυπνα ,,,

αν τον πρηξεις πολυ και σε σιχαθει θα τον χασεις μια για παντα ,,,

ασε κατω τις ζαρτιερες εχεις παιδια να μεγαλωσεις ,,,

και απεδειξε του οτι παρ ολου οτι ο γαμος σας περασε μια κριση ,,,εσεις ειστε ενωμενοι σαν να μην συνεβει τιποτα ,,,

παιρνεις ενα ρισκο η οικογενεια σου κρινεται ,,,

πιστευω οτι αν πραγματικα ηταν κατι επιπιπολαιο θα παρει το χρονο του και καποια ημερα θα απομακρυνθει ο ιδιος ,,,απο εκεινη ,,

κοιτα μονο μην τον εχεις κουρασει πολυ κι αφηνοντας αυτη βρει καμια αλλη ,,,

και στο τελος θα κλαιμε το διαζυγιο ,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Murto1975
Jane-do, ολα αυτα τα κανω. Σεξουαλικα, συναισθηματικα και στο επαγγελματικο του κομματι θεωρητικα ειμαστε καλυτερα απο ποτε. Φαινομενικα τουλαχιστον, γιατι μεσα μου ειμαι καζανι που βραζει...οσο σκεφτομαι τι εγινε μεταξυ τους, οτι μπορει ακομα να μιλανε και να την ανεβαζει και οτι κοινως ειμαι μια κερατωμενη, χαλιεμαι πολυ...

Paralia48

# 30 στις 3/6/2017
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.581

όλα ωραία τα λες Τζούλια, αλλά γιατί μωρέ πάντα εμείς οι γυναίκες πρέπει να σκεφτόμαστε τα παιδιά μας;
Πόσο μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος, που εξαπατάται, που τον κοροϊδεύουν, που έχει γίνει κομμάτια;
 Μπορεί να μαζέψει τα κομμάτια και να ασχοληθεί με τα παιδιά;
 Γιατί εμείς οι γυναίκες πρέπει να είμαστε οι ηρωίδες;

Μακάρι να τα καταφέρει, αλλά εγώ δεν θα τα κατάφερνα, το λέω. Αν έμενα, θα έκανα κακό στα παιδιά. Θα ξεσπούσα πάνω τους όλο το μένος για τον άντρα μου.
Αν ήμουν εγώ, θα ήταν λιγότερο δηλητηριώδες για τα παιδιά, να τον διώξω και να ξεκινήσω από το μηδέν:
 Για τα παιδιά! Για να αποδείξω ότι έχω αξιοπρέπεια, ότι δεν έχω ανάγκη τέτοια άτομα στη ζωή μου. Και τότε θα έπαιρνα κουράγιο από την αποφασιστικότητά μου, θα έπαιρνα θετική ενέργεια και θα μπορούσα να κάνω κάτι καλό για τα παιδιά μου.

anassa_

# 31 στις 3/6/2017
author
Γυναίκα / 59 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.136

Καλά ,  δεν   τα  λέει   ωραία   ...  χμ   γκουχ   θα  έλεγα   τι  λέει   ... αλλά  δεν  κάνει  ...  ( Ωστόσο την  καταλαβαίνω  κ  θα  το  εξηγήσω )

Τα   Πισωγυρίσματα   είναι  λάθος   και   προέρχονται   από   " ρομαντισμό "     και   από  τους  δύο 

πολλές  φορές   .  Καλά  είναι  να  το  αντιλαμβάνεται   γρήγορα  το  ζευγάρι  ... γιατί  μετά   την  

υπέρβαση   και  οι  δύο   αισθάνονται   θύματα   με  αποτέλεσμα   να   έρχονται  σκληρές καταστάσεις 

στην  οικογένεια   με  το  αντίκτυπο   να  επηρεάζει   τα  παιδιά  ...

Πολλοί   άνθρωποι   αφού  χωρίζουν   ενώ  διατηρούν  την  καλή  επαφή   για  τα παιδιά  ,επειδη  το  θέλουν  

ή   και  για  τα   δύο   έχουν  τη τάση   να   νομίζουν  πως  θα  μπορούσαν  να   το  διαχειριστούν

καλύτερα   ώστε  να  είχαν   αποφύγει  τον    χωρισμό   και  τις  αντικειμενικές   δυσκολίες  του  ...

Ωστόσο  αυτό  δεν   γίνεται   ( αυτοί  είναι  σίγουροι  πως θα  το  κατόρθωναν)   το αποδεικνύουν

τα  άπειρα  ζευγάρια  που  επέμεναν    σε   έναν  νεκρό  γάμο  από   όλες  τις  απόψεις. ..  

*  τα  δύο  τελευταία ποστ   διάβασα    μόνο  

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Paralia48

όλα ωραία τα λες Τζούλια, αλλά γιατί μωρέ πάντα εμείς οι γυναίκες πρέπει να σκεφτόμαστε τα παιδιά μας;
Πόσο μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος, που εξαπατάται, που τον κοροϊδεύουν, που έχει γίνει κομμάτια;

Μακάρι να τα καταφέρει, αλλά εγώ δεν θα τα κατάφερνα, το λέω. Αν έμενα, θα έκανα κακό στα παιδιά. Θα ξεσπούσα πάνω τους όλο το μένος για τον άντρα μου.
Αν ήμουν εγώ, θα ήταν λιγότερο δηλητηριώδες για τα παιδιά, να τον διώξω και να ξεκινήσω από το μηδέν:
 Για τα παιδιά! Για να αποδείξω ότι έχω αξιοπρέπεια, ότι δεν έχω ανάγκη τέτοια άτομα στη ζωή μου. Και τότε θα έπαιρνα κουράγιο από την αποφασιστικότητά μου, θα έπαιρνα θετική ενέργεια και θα μπορούσα να κάνω κάτι καλό για τα παιδιά μου.

angel_l

# 32 στις 3/6/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μυρτω1975, μια απιστία  σηματοδοτεί βασικές ελλείψεις σε μια σχέση.Σίγουρα φταίτε και οι δυο που οδηγηθήκατε σε αυτη τη κατασταση.Αφενος εσυ που προσπαθούσες να είσαι καλή μητέρα,εργαζόμενη γυναίκα και ολα αυτα που προσπαθούμε(οι γυναικες)  να φέρουμε εις περας σε καθημερινή βάση όπου ξεχναμε τελικα πως εχουμε κι εναν συντροφο που θελει στήριξη και αφετερου εναν συζυγο που κουράζεται απο τις εντασεις και τις προστριβες που δημιουργει μια σχεση(ελλειψη επικοινωνιας,αδιαφορια,απογοητευση) με αποτελεσμα να αναζητεί εκτόνωση σ ενα τριτο ατομο.Τωρα,διαπιστωνοντας την απιστία συμφωνα με τα γραφομενα σου,δραστηριοποιηθηκες και κανεις ολα εκεινα οπου ειχες ξεχασει τοσο καιρο να κανεις γιατι πιθανον το ειχες δεδομενο.Παρολο που δειχνεις -θεωρητικα-να εχεις ξεπερασει το αρχικο σοκ της απιστιας και να προσπαθεις να ξανα-κερδισεις τον αντρα σου εντουτοις γραφεις υποφέρεις.Και υποφέρεις γιατι -κατα την αποψη μου- το χειριζεσαι λαθος.Δεν εδωσες στον εαυτο σου χρονο και χωρο  να συγχωρεσει την απιστια.Στραφηκες στο πως θα αλλαξεις εσυ να τον κερδισεις και οχι στο να δεις την δυναμικη της σχεσης.Για να οδηγηθουν τα πραγνατα σε αυτο το σημειο καποι η σχεση χωλαινε.Αυτο πρεπει να δεις .Τι εφταιξε και οδηγηθηκαν εκει τα πραγματα.Πρεπει να συζητησεις με τον αντρα σου γιατι οδηγηθηκαν εκει τα πραγματα και τι μπορειτε να διορθωσετε ή τι μπορειτε να αποδεχθειτε και ναπροχωρησετε ωστε ειτε να ανοικοδομηστε την σχεση σας εκ νεου ειτε να τραβηξετε χωριστους δρομους.Αυτο που κανεις,εσυ να δειχνεις οτι εχεις συγχωρεσει την απιστια..εκεινος δηθεν οτι ειναι αφοσιωμενος συζυγος γιατι πιαστηκε επ αυτοφωρο και να συνεχιζετε ετσι σαν να μην τρεχει τιποτα,μαλλον σπρωχνεται την βρωμια κατω απο το χαλι η οποια καποια στιγμη θα αναδυθει και θα βγει προς τα εξω και τοτε θα ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα. Τελος,μην ρωτας πως αντιμετωπισαν οι αλλοι το ιδιο θεμα γιατι δεν ισχυει οτι και να σου γραψουν ή πουν.Ο καθενας αντιμετωπιζει με διαφορετικο τροπο οτι του συμβαινει και εξαρταται απο πολλους παραγοντες( δυναμικοτητα χαρακτηρα,διαθεση και απο τους δυο κλπ κλπ).Επαναπροσδιορισε..καλη τυχη!

.

achinos

# 33 στις 3/6/2017
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:

ναι,αυτό δεν μπόρεσα ΠΟΤΕ να το καταλάβω, άλλο τα παιδιά, άλλο το κρεβάτι, δε σημαίνει πως επειδή τα κάναμε με σεξ, είναι από πάνω κ ορίζουν με ποιον κοιμόμαστε. Καμία  σχέση.

Παράθεση:

αντέχει όσο το πορτοφόλι του, αν μπορεί να προφέρει μια ζωή το ίδιο καλή ή καλύτερη στα παιδιά του, απ ότι θα πρόσφερε μαζί με τον τέως σύντροφο, δεν αντέχει καθόλου.

Του δείχνει την πόρτα κ τέλος.

Παράθεση:

Γιατί ενώ είμαστε οι πύλες της ζωής σ  αυτόν τον κόσμο, είμαστε κ οι πιο αποκλεισμένες απ το να σταθούμε αυτόνομες οικονομικά κ να παράγουμε πλούτο, το πιο ισχυρό όπλο για να ζήσεις όπως γουστάρεις.

Παράθεση:

όχι μόνο εσύ, τόμοι έχουν γραφτεί, αρχαιόθεν.

Απο τη"Μήδεια" του θείου ευριπίδη κ όλα τα υπόλοιπα που γραφτήκαν εμπνευσμένα απ το αρχαίο παραμύθι.

Παράθεση:

Για σένα, για να νιώθεις σε αρμονία με τον εαυτό σου, να είσαι μαζί με κάποιον που ποθεί να είναι με σένα κ όχι αλλού

κ δευτερευόντως για να διδάξεις έμπρακτα στους νεοσσούς

πως πρέπει να κυνηγούν την ευτυχία τους κ να αποφεύγουν όλους τους συμβιβασμούς της δυστυχίας,

κυρίως στον έρωτα δλδ

γιατί σε άλλα θέματα, δεν τους αποφεύγεις.

Κ τελικά...

ποιος έχει νομοθετήσει πως πρέπει να μείνεις με τον ίδιο άντρα σ  όλη σου τη ζωή, αναγκαστικά, ακόμα κ χωρίς να το θες.

Δε μπα να είναι κ ο πατέρας των παιδιών σου κ ο πατέρας των παιδιών της γειτόνισσας μην πω.

Σιγά το δύσκολο κατόρθωμα.

Murto1975

# 34 στις 3/6/2017
author
Ευχαριστω παρα πολυ που αφιερωνετε λιγο απο το χρονο σας για να μου απαντησετε...εγω μολις τωρα, ενω ειμασταν μια χαρα του, του εκανα παλι μια σκηνη ζηλοτυπιας ...οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτι...παλι σκατα τα εκανα...ετσι θα ζω?...

achinos

# 35 στις 3/6/2017
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Murto1975
οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτι...παλι σκατα τα εκανα...ετσι θα ζω?...

μια χαρά είσαι κοπελιά, δε βλέπεις πόσες υστερικές γυναίκες είναι ωραία μέσα την οικογένειά τους;

θα λεγε κανείς, πως άμα δεν είναι ετσι, δεν έχει ενδιαφέρον η συμβίωση, τόσο συχνά που το παρατηρώ.

Οι άντρες πάλι είν αλλιώς,κάνουν μεγαλύτερη μανούρα από τις κυρίες, αλλά δεν είναι πως  δεν το καταπίνουν τελικά το κέρατο,

είναι που ζορίζονται γιατί η λεγάμενη δεν ήταν τόσο γάτα κ θα τους πάρουν χαμπάρι οι άλλοι άντρες κ θα γίνουν ρεντίκολο.

Κανείς δε χωρίζει για ένα απλό ευκαιριακό πίκι-φικι.

υπάρχουν πιο βαθιές ασυμφωνίες.

Murto1975

# 36 στις 3/6/2017
author
Απλά δεν μπορώ να απολαυσω τιποτα...ζω με το αγχος ή ότι εξακολουθει να επικοινωνει με την πετρα του σκανδαλου ή οτι θα ξαναφαω κερατο...δεν μου δινει δικαιωμα, ομως εγω δεν ελεγχω τις ανασφαλειες μου...

Paralia48

# 37 στις 4/6/2017
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από achinos

ναι,αυτό δεν μπόρεσα ΠΟΤΕ να το καταλάβω, άλλο τα παιδιά, άλλο το κρεβάτι,

σωστό. Βέβαια στη φάση του χωρισμού, φαντάζομαι, το μόνο που δε σου περνά από το μυαλό είναι το κρεβάτι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από achinos

ναι,αυτό δεν μπόρεσα ΠΟΤΕ να το καταλάβω, άλλο τα παιδιά, άλλο το κρεβάτι, δε σημαίνει πως επειδή τα κάναμε με σεξ, είναι από πάνω κ ορίζουν με ποιον κοιμόμαστε. Καμία  σχέση.

αντέχει όσο το πορτοφόλι του, αν μπορεί να προφέρει μια ζωή το ίδιο καλή ή καλύτερη στα παιδιά του, απ ότι θα πρόσφερε μαζί με τον τέως σύντροφο, δεν αντέχει καθόλου.

Νομίζω αυτό είναι το καθοριστικό σε κάθε διαζύγιο Αχινέ. Αλλοιώς θα διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου, αν έχεις κάπου να μείνεις και κυρίως μια σίγουρη δουλειά και αλλοιώς αν είσαι από τον άντρα εξαρτημένη και δεν έχεις κανένα να σε βοηθήσει. Στη δεύτερη περίπτωση, όλα  θα τα ανεχθείς, δυστυχώς.

Τα λες πολύ  ωραία για τις γυναίκες της πρώτης  κατηγορίας.

Αυτά που ακολουθούν είναι παραμύθια με πρίγκηπες Αχινέ! Δεν ξέρω αν υπάρχει ένα ζευγάρι στον κόσμο που να ισχύουν. 1.δείχνειs την πόρτα και φεύγει! : (χωρίς καβγά!!) 2.σε περίπτωση χωρισμού σκέφτεσαι όλα τα λογοτεχνικά...3.Μένεις με άντρα που σε ποθεί   Όπως λένε οι γερμανοί : Zu sch?n um wahr zu sein

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από achinos

Του δείχνει την πόρτα κ τέλος.

Για σένα, για να νιώθεις σε αρμονία με τον εαυτό σου, να είσαι μαζί με κάποιον που ποθεί να είναι με σένα κ όχι αλλού

κ δευτερευόντως για να διδάξεις έμπρακτα στους νεοσσούς

πως πρέπει να κυνηγούν την ευτυχία τους κ να αποφεύγουν όλους τους συμβιβασμούς της δυστυχίας,

κυρίως στον έρωτα δλδ

Paralia48

# 38 στις 4/6/2017
author
Αλλη χώρα

εγώ επαναλαμβάνω τη γνώμη μου για την έσχατη των περιπτώσεων : ( = χωρισμός δίχως χρήμα). :

Μοντέλα συμβίωσης με οικονομική υποστήριξη.

Θα δείτε που θα φτάσει εποχή, που θα είναι κανόνας και νομικά κατοχυρωμένος. :Θεσμός, ας το πούμε.

Το βλέπω μονόδρομο στην εποχή μας. Αρκεί το τέως ζευγάρι να αποφασίσει με ποιο μοντέλο θα ζήσει...λεπτομέρειες εντός...

tzoulia59

# 39 στις 4/6/2017
author
Γυναίκα / 81 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.332

δεν θα γραψω κατεβατα και  λογια ανευ ουσιας και περιττα ,,,

ειμαι και μεγαλο κοριτσι και κουραζομαι ευκολα και επειδη εχω μια ιδιοτητα να σκεφτομαι λιγο γρηγορα οπως και μιλαω γρηγορα ,,,

θα γραψω λιγα στα γρηγορα ,,,

οτι  γραφω ειναι βγαλμενα μεσα απο εμπειρια απο ακουσματα απο διαβασματα απο την ζωη και την καθημερινοτητα των ανθρωπων ,,,

θα σου δωσω μερικα παραδειγματα να εστιασεις ,,,

πες υποθετικα οτι χωριζεις απο αυτον τον αντρα και μενεις μονη ,,,οπως συνηθιζεται και το ξερεις τα παιδια πανε με την μητερα ,,,

ενας λογος ειναι γιατι οι πατεραδες δεν τα καταφερνουν καλα οσο οι περισσοτερες μητερες ,,,υπαρχουν και εξαιρεσεις ,,,και δεν μιλαμε γι αυτες 1 στο τοσο ,,για τον κανονα μιλαμε εδω ,,

αλλος λογος ειναι γιατι συνηθως ειναι αναγκη και των παιδιων και της μητερας επειδη ειναι γαλουχημενη ετσι και πιο δεμενη με τα παιδια της να προτιμαει να τα εχει κοντα της ,,,

και τριτος λογος και ανευ σημασιας 

η αποψη της κοινωνιας τι θα πει η κοινωνια 

αυτο τωρα πες οτι δεν το ειπα  ,,,

λοιπον ...

εχει μεγαλη σημασια ποσων ετων ειναι τα παιδια ,,,

εχει μεγαλη σημασια η οικονομικη κατασταση  και με ποιο τροπο θα επιβιωσουν αυτα τα παιδια ,,,

εχει μεγαλη σημασια αν η μητερα εχει βοηθεια και ανθρωπους να την βοηθησουν γονεις ,,,ειναι τοσο μεγαλη η ευθυνη που μονο γονεις μπορουν να σταθουν ,,,

εχει μεγαλη σημασια ηη επομενη ζωη της μητερας σε προσωπικο επιπεδο αν βρει συντομα αλλον συντροφο αυτο ειναι πρωτιστης σημασιας και η λυση των περισσοτερων προβληματων της ,,,

να παρενθεσω εδω 

ξερετε πολλους αντρες να κυκλοφορουν σημερα στην ελληνικη κοινωνια της κρισης και της κοινωνικης αποσυνθεσης που θα στηριξουν γυναικα με 2 παιδια ;

και πες υποθετικα λοιπον αγαπητη φιλη οτι βρηκες εναν χ αντρα απο τον οποιο  παραπλανηθηκες οτι ειναι καλος σωστος και ολα αυτα τα καλα ,,,

και τελικα το καρπουζι αποδεικνυεται μαπα ...και αρχιζουν τα αλλα κι αλλα προβληματα και με τα παιδια και με τον νεο συντροφο ,,,

παμε παρακατω, ,,,

πες οτι δεν βρισκεις λοιπον συντροφο και ψαχνεις και ψαχνεις και ψαχνεις τοσο που λες ρε δεν παει στο διαολο ,,,

και παραιτεισαι οπου σε παει η ζωη και ο συντροφος δεν ερχεται και εσυ τρως το πακετο το τεραστιο με τα παιδια τοσο τεραστιο που δεν το φανταζεσαι ,,,

και ο πρωην ειναι καπου να κανει μονιμες διακοπες με την νεα φιλεναδα φιλεναδες συντροφους μακρια απο τα προβληματα και τα καθημερινα των παιδιων ,,,

αν εφαγαν αν εκλαψαν αν σπουδασαν αν πονεσαν κι αν πηγαν φανταροι ,,,

και δινει κατι ψιχουλα οικονομικα γιατι τοσα εχει 

κανεις δεν εχει λεφτα σημερα η τοσα του περισευουν γιατι εχει να καλυψει και τις γκομενες βρε αδερφε ,,,

και το σπουδαιοτερο ηθικα ειναι απων γιατι δεν προλαβαινει γιατι βαριοταν η γιατι ταχα μου ειχε δουλεια ,,,

και μετα εσυ μονη με ολες τις ευθυνες των παιδιων σου  γιατι ετσι θα γινει καραντι ,,,

με κατι αντρες που σε προδωσαν στην πορεια 

μονη να τα βαζεις με την μοιρα σου με την ακεφια σου και να φορτωνεσαι στα παιδια ,,,

με κακη διαθεση αγχωμενη και να το μεταφερεις και να σε ζωνει η ανασφαλεια απο γυρω γυρω ,,,

και μετα απο αυτο να ξερεις θα ερθουν και εγγονια και φτου κι απο την αρχη μονη κατακοπη απο ολα αυτα τα προηγουμενα επαναλαμβανεις τα ιδια και με τα εγγονια ,,,

και στην πορεια χανεις και τους γονεις σου γιατι ετσι ειναι η ζωη 

και οικονομικα προσωπικα οικογενειακα γινονται ενα πετρωμενο μειγμα μεσα στην ψυχη σου και στο κεφαλι σου ,,,

κι ερχομαι εγω να σε ρωτησω ,,,ειναι πιο ευκολο να καταπιεις μια γκομενα και ενα κερατο ,,

η ολα αυτα και μια τεραστια ταλαιπωρια για την υπολοιπη ζωη σου ,,,

εγω το εχω ξαναπει παρα πολλες φορες θα το πω αλλη μια ,,,

παρ ολου οτι ειμαι λατρης των συζητησεων περι ψυχολογικης υποστηριξης ποτε δεν ασπαστηκα την αποψη των ψυχολογων περι χωρισμου χωρις λογο στο ονομα της ψυχικης ισορροπιας ,,,

ολα δεν προυποθετουν ισορροπια κι ολα ειναι σχετικα ,,,

καλυτερα τα παιδια σου να ειναι κατω απο μια μισογκρεμισμενη στεγη να τα προστατευει παρα εντελως ακαλυπτα ,,,

νομιζεις ειναι τυχαιο που τοσες και τοσες γυναικες γενιες επι γενεων εκαναν υπομονη και ανεχοντουσαν αντρες κακους σκληρους 

για να μπορουν να εχουν μια οικογενεια να μεγαλωσουν τα παιδια τους ;

και οχι δεν ηταν παντα οικονομικοι οι λογοι μονο ,,,

ηταν πολλοι οι λογοι ,,και κοινωνικοι ανασφαλεια τελος παντων μην αναφερω γι αυτο αλλα ,,,

παντως εγω στην θεση σου θα εφευγα και δεν φασκω και αντιφασκω ,,,

απλα δεν αντεχω τις αιμοραγικες καταστασεις μ αρρωσταινουν ,,,

,,

δεν θα αντεχα ολη αυτη την προδωσια ,

αλλα εχω φαει τετοιο πακετο που εχω να βαλω και στην τσεπη μου,,,

αλλα εγω εχω αλλο χαρακτηρα ,,,

η ζωη ειναι απελπιστικα σκληρη ,,,εσυ κοιτα τι αντεχεις και τι μπορεις ν ανεχτεις ,,,

και ζυγισε ολες αυτες τις πιο πανω παραμετρους ,,,

ολα τα διζυγια δεν ειναι ιδια και οι λογοι επισης ,,,

αν μπορεις να φας ολο αυτο κανε υπομονη μπορει να ειναι μια κριση θα περασει 

γιατι αγαπας τον αντρα σου ,,,

καποτε ειχα ακουσει καποιον που ελεγε μην χωριζετε αμεσως ,,,

αφησετε να περασουν 2 χρονια οι διαθεσεις των ανθρωπων σ αυτο το διαστημα αλλαζουν ,,,

αν και ηταν μακροσκελες το κειμενο ,,ηθελα να τα αναφερω ολα ,,,πιστευω να τα καλυψα ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Murto1975
Ευχαριστω παρα πολυ που αφιερωνετε λιγο απο το χρονο σας για να μου απαντησετε...εγω μολις τωρα, ενω ειμασταν μια χαρα του, του εκανα παλι μια σκηνη ζηλοτυπιας ...οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτι...παλι σκατα τα εκανα...ετσι θα ζω?...

achinos

# 40 στις 4/6/2017
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό

μα δε θέλει η γυναίκα να χωρίσει, να βρει την ηρεμία με τον εαυτό της θέλει.

"δε μου δίνει δικαίωμα" λέει,
σιγά μη κ δε της δίνει, της έδωσε δικαίωμα κ αυτό το δικαίωμα δεν την αφήνει να ευχαριστηθεί τη ζωή της.
Εγώ λέω να του το δώσει πίσω, αυτός το έδωσε, το δίκαιο είναι αυτός κ να το κουβαλάει.

Ζβήστον λίγο από το χάρτη, μπορείς; κανε πράματα για σένα, φλέρταρε,κάνε μια σχέση με κάποιον άλλον, ζήσε σα να ήσουν μόνη σου. Ο τι δήποτε για να το ξεχάσεις. Για να σου περάσει η μνησικακία, κακό πράμα η μιζέρια. ανάσα δεν παίρνεις.
Κανείς δεν είναι κανενός έτσ κ αλλιώς, όσο αχαρτογράφητο τοπίο είναι ο άλλος είμαστε κ μεις, τίποτα δεν μπορούμε να ξέρουμε στα σίγουρα, 

μόνο αυτό που μας αφήνει ο άλλος να βλέπουμε.

Εμείς διαλέγουμε τι θα τον αφήσουμε να δει.
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε