Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ανασφαλιστη εργασια απο πατριο

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

marizouli

# 1 στις 6/7/2017
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αγιος Κωνσταντίνος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%

Ανασφαλιστη εργασια απο πατριο

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής θέμα μου ...

Πρίν μερικά χρόνια δούλευα για περίπου 6 χρόνιαμε την μητέρα μου σε ένα σφαλιστικό γραφείο που διατηρούσε ο δευτερος συζηγός της και πατριός μου χωρίς ασφάλιση χωρίς τίποτα.

Αφού ερωτεύτηκε ο άνθρωπος σφόδρα και μετα αποδιάφορα σκηνικά ,μας πέταξε έξω απο το γραφείο.

Εγώ έκανα καταγγελία στο ΙΚΑ και μετά απο λίγο διάστημα η απάντηση τους ήταν αρνητική γιατι λέει είναι Β βαθμού συγγενής και δεν ήταν υποχρεωμένος να με ασφαλίσει.

Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ έκανα ένσταση η οποία εκδικάζεται σε λίγες μέρες (4 χρόνια πέρασαν απο τότε που την έκανα) .

Ήθελα να μου πέιτε αν έχετε κάποια εμπειρία σε τέτοια θέματα και γενικά τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ.

Koula___

# 2 στις 6/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

ε τώρα δεν πας στο ικα (σιγά μην το γράψω με κεφαλαία) και βάζεις μπουρλότο???

είναι αλήτες

δεν ξέρω νομικά.. αλλά ο βαθμός συγγένειας τί σχέση έχει με την υποχρέωση ασφάλισης?

εγώ έχω άλλη εμπειρία,

είχα κάνει καταγγελία για το γεγονός πως με έχει ανασφάλιστη το αφεντικό μου

έστειλε την καταγγελία το ικα στον αφεντικό, αλλά αυτός δεν παρουσιάστηκε, ως όφειλε

την ξαναέστειλαν.. τίποτε

μου λεν πάνε ιδιοχείρως να τη δώσεις, γιατί ο καημενούλης ίσως δεν την έλαβε

πήγα.. δεν θυμάμαι τώρα.. αλλά ήταν διαδικασία ενός χρόνου όλο αυτό

(μου χρωστούσε και αρκετά λεφτά, εκτός από το ότι με είχε ανασφάλιστη)

α ναι! επίσης μου είχαν πει πως και εγώ φταίω, μιας που δέχτηκα να εργαστώ έτσι

μετά από 2 χρόνια ήρθε η μέρα της δίκης

δεν εμφανίστηκε φυσικά και εγώ πήρα τον πούλο, ούτε σεντ από τα χρωστούμενα

η μάμα μου είχε πρόσφατα μια οδύσσεια, 4 χρόνια κράτησε

της ζητούσαν ένα τεράστιο ποσό ως οφειλή, το οποίο δεν όφειλε

η μάμα μου δεν είναι χάπατο και το κυνήγησε

μέχρι που την απείλησαν ότι θα φωνάξουν την ασφάλεια γιατί είχε υψώσει τη φωνή της

είχε πάει και σε έναν διάσημο, για τα εργατικά δικηγόρο, που της απάντησε

πως και στη χάγη να πάει, δεν θα δικαιωθεί

βρήκε έναν πρώην υπάλληλο του ικα , που έγραψε μια ξεγυρισμένη καταγγελία

(ήξερε τί τρέχει εκεί μέσα) καθώς και με τη βοήθεια του ..δεν θυμάμαι...γραφείο του πολίτη...

(αν σε ενδιαφέρει θα τη ρωτήσω ποιος φορέας είναι)

δικαιώθηκε

ειλικρινά! μια μέρα θέλω να βάλω φωτιά σε πολλούς

ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΜΑΦΙΟΖΟΙ

marizouli

# 3 στις 6/7/2017
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως γίνονται αυτά !!
Με ποιά αιτιολογία δεν πήρες τίποτα ?

Τι να πω ... απογοητεύομαι...

Koula___

# 4 στις 6/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

τώρα δεν θυμάμαι

έχω κρατήσει την απόφαση για σουβενίρ, θα της ρίξω μια ματιά

δικαιώθηκα μεν.. αλλά πλήρωσε πρόστιμο στο κράτος, εγώ τον πούλο

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από marizouli

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως γίνονται αυτά !!
Με ποιά αιτιολογία δεν πήρες τίποτα ?

Τι να πω ... απογοητεύομαι...

Lucrezia_

# 5 στις 6/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μάλιστα. Για πόσα χρόνια ακόμα θα μπορούσες να δουλεύεις ανασφάλιστη αν δεν ερωτευόταν σφόδρα; Αλλά μάλλον τότε δεν σε ένοιαζε.

Ή μήπως δεν τα ξέρουν αυτά που κάνεις οι επιθεωρητές του ΙΚΑ; 

Ψιλά γράμματα : Τα παράβολα μόνο των δικαστηρίων έχουν αγγίξει δυσθεώρητα ύψη. Αν διαθέτεις κεφάλαιο πας δικαστικώς με την πεποίθηση ότι δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ τα λεφτά σου πίσω ακόμα κι αν δικαιωθείς.

Αν όχι ψάχνεις για το επόμενο θύμα.

marizouli

# 6 στις 6/7/2017
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση

Μάλιστα. Για πόσα χρόνια ακόμα θα μπορούσες να δουλεύεις ανασφάλιστη αν δεν ερωτευόταν σφόδρα; Αλλά μάλλον τότε δεν σε ένοιαζε. Ή μήπως δεν τα ξέρουν αυτά που κάνεις οι επιθεωρητές του ΙΚΑ; Ψιλά γράμματα : Τα παράβολα μόνο των δικαστηρίων έχουν αγγίξει δυσθεώρητα ύψη. Αν διαθέτεις κεφάλαιο πας δικαστικώς με την πεποίθηση ότι δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ τα λεφτά σου πίσω ακόμα κι αν δικαιωθείς. Αν όχι ψάχνεις για το επόμενο θύμα.

Οχι πολύ ακόμα , το έκανα για να τον βοηθήσω κι εκείνον και την μητέρα μου γιατί μου ζητούσε να κάνω υπομονή και θα με ασφάλιζε.

Επίσης το ''θύμα'' πέταξε 2 γυναίκες που δεν είχαν κανένα άλλο εισόδημα γιατί παράτησαν τις δουλειές τους ώστε να τον βοηθήσουν , μέσα σε μια νύχτα στον δρόμο.

το ''ψάχνεις το επόμενο θύμα '' το θεωρώ πολύ άκυρο σχόλιο.

harrier23

# 7 στις 6/7/2017
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 456

Τι θέση είχατε στην ασφαλιστική εταιρεία;;;

Γιατί εκεί παίζει άλλο καθεστώς με τα ταμεία... Φαντάζομαι πως θα το γνωρίζεις...

Amfitriti2017

# 8 στις 6/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

κρατος

Δυστυχως δεν υπαρχει καμμια προστασια απο το μπου@λο  κρατος και τους αρμοδιους φορεις. Δεν θα παρεις χρηματα αντιθετα θα χαλασεις σε δικηγορους.. Εδω βριθει η ανασφαλιστη εργασια και κανουν τα στραβα ματια.Κανενας ελεγχος. Απορεις πως γινονται αυτα? Θα σου πω κατι διαφορετικο Ειμαι  υπαλληλος σε πολυεθνικη εταιρια Επι της ουσιας πωλητρια που ολη μερα κανω χλμ. καθως και ταξιδια  επαρχια.,οχι κανενα διευθυντικο στελεχος σε γραφειο .Εχω εταιρικο αυτοκινητο για το οποιο πλεον πληρωνω εγω τον φορο !! Φυσικα δεν μιλαω για mercedes oυτε για πολλα κυβικα. Καθως επισης φορο για καποιες διατακτικες σουπερ μαρκετ , Για το φαι δηλ. Οποτε τι να σου πω..απλα ..λυπαμαι μακαρι να βγαλεις ακρη.

MiltosRNLI1930

# 9 στις 7/7/2017
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.670

Ευτυχως γιατι τα διευθυντικα στελεχη οταν πανε στην επαρχια ,με πολλα κυβικα ,εχουν και " τυχαια αγγιγματα " για να ελθουν πιο κοντα .

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Amfitriti2017

κρατος

Δυστυχως δεν υπαρχει καμμια προστασια απο το μπου@λο  κρατος και τους αρμοδιους φορεις. Δεν θα παρεις χρηματα αντιθετα θα χαλασεις σε δικηγορους.. Εδω βριθει η ανασφαλιστη εργασια και κανουν τα στραβα ματια.Κανενας ελεγχος. Απορεις πως γινονται αυτα? Θα σου πω κατι διαφορετικο Ειμαι  υπαλληλος σε πολυεθνικη εταιρια Επι της ουσιας πωλητρια που ολη μερα κανω χλμ. καθως και ταξιδια  επαρχια.,οχι κανενα διευθυντικο στελεχος σε γραφειο .Εχω εταιρικο αυτοκινητο για το οποιο πλεον πληρωνω εγω τον φορο !! Φυσικα δεν μιλαω για mercedes oυτε για πολλα κυβικα. Καθως επισης φορο για καποιες διατακτικες σουπερ μαρκετ , Για το φαι δηλ. Οποτε τι να σου πω..απλα ..λυπαμαι μακαρι να βγαλεις ακρη.

Amfitriti2017

# 10 στις 7/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

τυχαια αγγιγματα

Τυχαια? ποσο τυχαια?...κατι σαν το αγγιγμα του Μιδα?  εχω χασει γμτ που δεν την επεδιωξα  την διευθυντικη θεση 

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από MiltosRNLI1930

Ευτυχως γιατι τα διευθυντικα στελεχη οταν πανε στην επαρχια ,με πολλα κυβικα ,εχουν και " τυχαια αγγιγματα "

MiltosRNLI1930

# 11 στις 7/7/2017
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.670

Σας βαζω σκηνες απο αλλα Θεματα ,για ενημερωση ,μια και ειστε Νεα στο Φορουμ !

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Amfitriti2017

τυχαια αγγιγματα

Τυχαια? ποσο τυχαια?...κατι σαν το αγγιγμα του Μιδα?  εχω χασει γμτ που δεν την επεδιωξα  την διευθυντικη θεση 

Amfitriti2017

# 12 στις 7/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σκηνες

Ευχαριστω πολυ..Μου αρεσει να ενημερωνομαι. Χαιρομαι που ανακαλυψα το forum .Σιγα σιγα θα προσαρμοστω και θα μαθω. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από MiltosRNLI1930

Σας βαζω σκηνες απο αλλα Θεματα ,για ενημερωση ,μια και ειστε Νεα στο Φορουμ !

ZHLIASOY

# 13 στις 7/7/2017
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 2.890

Εποπτης εργασιας

Εγω ξερω οτι δεν εχεις υποχρεωση να ασφαλισεις Α βαθμο συγγενειας..τωρα τα β δεν τα καταλαβαινω...κ εξαλλου τι βαθμο συγγενειας ειχες εσυ με τον πατριο?0ηγαινε σε εποπτη εργασιας κ εργατολογο..

into-the-woods

# 14 στις 7/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο συνηγορος του πολίτη κάνει καλη δουλεια και αμισθί αντί να τα δώσεις σε δικηγόρους. Καλού κακού κάνε και αιτήσεις στον Ασεπ τώρα που το παράβολο απο 15 πήγε στα 3 ευρω

Nikos__1990

# 15 στις 8/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Με τον πατριο σου, απο οσο ξερω, εχεις α βαθμου σχεση εξ αγχιστειας

Δε μας λεει ομως η marizouli αν πραγματι δουλευαν, η φαινοταν μονο ως μελη στην εταιρεια

Και αν δουλευαν κανονικα γιατι οκταωρο κλπ γιατι δεχθηκαν  να ειναι ανασφαλιστες?

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από ZHLIASOY

Εποπτης εργασιαςΕγω ξερω οτι δεν εχεις υποχρεωση να ασφαλισεις Α βαθμο συγγενειας..τωρα τα β δεν τα καταλαβαινω...κ εξαλλου τι βαθμο συγγενειας ειχες εσυ με τον πατριο?0ηγαινε σε εποπτη εργασιας κ εργατολογο..

MeniosLeme

# 16 στις 8/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ρε παιδια δε μπορω να βλεπω αφελεις ερωτησεις. τι γιατι δεχτηκαν να δουλευουν ανασφαλιστες? στις μερες μας ο κοσμος δεχεται να δουλευει ανασφαλιστος ακομα και σε αγνωστους εργοδοτες.

δε θα δουλεψει ανασφαλιστος καποιος μεσα στην οικογενεια? σου λεει πατριος της ηταν. εχετε δει πολλες οικογενειες στην ελλαδα που δουλευουν τα μελη μαζι, να ειναι τακτοποιημενα τα ασφαλιστικα και μισθοδοτικα?να ξερουμε και τι λεμε δηλαδη!

Lucrezia_

# 17 στις 8/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Aυτό λέω, ότι είναι γνωστή τακτική σε όλους... Δεν αναρωτιέμαι γιατί δέχθηκε να δουλεύει ανασφάλιστη, αλλά το γεγονός ότι το θυμήθηκε μετά από 6 χρόνια, πιο πολύ για εκδίκηση μου κάνει

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από MeniosLeme

ρε παιδια δε μπορω να βλεπω αφελεις ερωτησεις. τι γιατι δεχτηκαν να δουλευουν ανασφαλιστες? στις μερες μας ο κοσμος δεχεται να δουλευει ανασφαλιστος ακομα και σε αγνωστους εργοδοτες.

δε θα δουλεψει ανασφαλιστος καποιος μεσα στην οικογενεια? σου λεει πατριος της ηταν. εχετε δει πολλες οικογενειες στην ελλαδα που δουλευουν τα μελη μαζι, να ειναι τακτοποιημενα τα ασφαλιστικα και μισθοδοτικα?να ξερουμε και τι λεμε δηλαδη!

MeniosLeme

# 18 στις 8/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν ειναι απαραιτητα για εκδικηση. γιατι σου λεει, οσο μας θεωρουσες οικογενεια, σε θεωρουσαμε και μεις και δεν σε επιβαρυναμε με εξτρα εισφορες. και τωρα που σου φεξε μας πετας απο τη δουλεια παρολο που σε διευκολυναμε τοσα χρονια.

αμα το καλοσκεφτεις...

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Lucrezia_

Aυτό λέω, ότι είναι γνωστή τακτική σε όλους... Δεν αναρωτιέμαι γιατί δέχθηκε να δουλεύει ανασφάλιστη, αλλά το γεγονός ότι το θυμήθηκε μετά από 6 χρόνια, πιο πολύ για εκδίκηση μου κάνει

Lucrezia_

# 19 στις 8/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν τις "πέταξε" από τη δουλειά, αλλά από τη ζωή του γενικότερα...Και στο κάτω κάτω όταν κάποιος μου πρόσφερε ένα κομμάτι ψωμί δεν θα γυρίσω να δαγκώσω το χέρι που με τάιζε τόσα χρόνια.

Παίρνω την αξιοπρέπειά μου και φεύγω. Να δεις πώς "θρέφει" τη ζωή!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από MeniosLeme

δεν ειναι απαραιτητα για εκδικηση. γιατι σου λεει, οσο μας θεωρουσες οικογενεια, σε θεωρουσαμε και μεις και δεν σε επιβαρυναμε με εξτρα εισφορες. και τωρα που σου φεξε μας πετας απο τη δουλεια παρολο που σε διευκολυναμε τοσα χρονια.

αμα το καλοσκεφτεις...

MeniosLeme

# 20 στις 8/7/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

διαφωνω με την ιστορια αυτη απο την αρχη της. τεραστιο λαθος να δεχεται καποιος να δουλευει ανασφαλιστος. δεν ειναι χερι που σε ταιζει ο εργοδοτης. προσφερεις εργασια και αμοιβεσαι. χερι που ταιζει ειναι ελεημοσυνη. αφου λοιπον προσφερεις εργασια και αμοιβεσαι θα πρεπει να ειναι ολα ενταξει και απο τη μερια του εργοδοτη αλλα και του εργαζομενου. αν δεν γινει σωστα η δουλεια, τοτε ερχονται τα δεινα που περιγραφει η κοπελα εδω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Lucrezia_

Δεν τις "πέταξε" από τη δουλειά, αλλά από τη ζωή του γενικότερα...Και στο κάτω κάτω όταν κάποιος μου πρόσφερε ένα κομμάτι ψωμί δεν θα γυρίσω να δαγκώσω το χέρι που με τάιζε τόσα χρόνια.

Παίρνω την αξιοπρέπειά μου και φεύγω. Να δεις πώς "θρέφει" τη ζωή!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε