Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πως να πουλήσω τους πίνακές μου;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

one_sec_timeghost

# 41 στις 9/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

η αγωνια του καλλιτεχνη

να μην "ξεκοπει" απ αυτο που αγαπα ειναι και πρεπει να ειναι σεβαστη.θυμηθηκα τον Γιοκαρινη.."αν δεν δουλευα θα τρωγαμε παπαδες"...κοπελια ισως να 'βρισκες μια διεξοδο στο προβλημα ερχομενη σ επαφη με ανθρωπους που διαχειριζονται πνευματικους χωρους εκδηλωσεων.

Vanda_

# 42 στις 10/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κοπελια τα χεις και συ τα δικια σου

Ναι και οι μεγαλοι ζωγραφοι με παραγγελιες δουλευαν. Ναι δικαιωμα σου να θες να προωθησεις τη δουλεια σου και να ζητας και βοηθεια/ιδεες απο ενα φορουμ

Αλλα τα εχει και η αλλη βρε

Οκ δεν τα χει δει τα εργα σου, αλλα μονη σου μας ειπες οτι οι γνωστοι δεν τα τιμουν, στο διαδικτυο δεν κλπκλπ Μας ειπες επισης οτι ασχολεισαι και...εχεις κανει 12 (μονο) εργα , δηλωνεις και 31, αρα δε μιλαμε και μια καμια ενασχοληση ζωης...μονη σου σαμποταρεις το "θεμα"

Και ναι η πραγματικη τεχνη συγκινει τον καθενα, ανεξαρτητα γνωσης, "επιπεδου" κλπ και αυτη ακριβως ειναι η μεγαλη της δυναμη

Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και κακο δεν ειναι να τη δεις απο αλλη οπτικη πλευρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Lacky2015

"Είναι καλύτερα να δίνεις την εντύπωση ότι είσαι άσχετος  παρά να μιλάς και να τους επιβεβαιώνεις όλους" 

Όσο μιλάς τόσο πιο πολύ φαίνεται ότι δεν έχεις ανοίξει ούτε ένα βιβλίο ιστορίας της Τέχνης. Τα περισσότερα έργα παγκοσμίου φήμης και τεράστιας αναγνώρισης που υπάρχουν σήμερα ήταν παραγγελίες. Οι ζωγράφοι της Αναγέννησης δεν δέχονταν να φιλοτεχνήσουν κάποιο έργο αμισθί. Ήταν το βασικό τους μέσο βιοπορισμού. Υπέγραφαν δε και συμβόλαια ανάληψης έργου για να είναι νομικά κατοχυρωμένοι.  Ο πιο θαυμαστός πίνακας όλων των εποχών η περίφημη "Μόνα Λίζα" ήταν γαμήλια παραγγελία. Δεν την κατασκεύασε ο DaVinci για να εκφραστεί καλλιτεχνικά ή για να εξελίξει το στυλ του.  Ο Γκρέκο  στο Τολέδο είχε κινηθεί δικαστικά έναντι κάποιου αξιωματούχου που του είχε αναθέσει μια παραγγελία και τελευταία στιγμή το ακύρωσε.Μάλιστα δε δικαιώθηκε από την ισπανική δικαιοσύνη και έλαβε και χρηματική αποζημίωση για τον κόπο του. 

Η τέχνη είναι προιον και μάλιστα καλλιτεχνικού οίστρου. Αν δεν παραχθεί τότε δεν είναι τέχνη αλλά σύλληψη ή ιδέα. Συνεπώς τα παράγωγά της ανήκουν στον εκάστοτε καλλιτέχνη ο οποίος δύναται να τα διαχειριστεί όπως και με όποιον τρόπο επιθυμεί. Προσπαθείς να κάνεις εντύπωση με μεγαλοδύναμες και ψαγμένες λέξεις χωρίς να έχεις κάποιο ουσιαστικό περιεχόμενο και χωρίς να έχεις δει το ίδιο το έργο  τέχνης. Τον κοπανιστό αέρα (δηλ τα λόγια σου) όσο και να τον τυλίξεις με κορδέλες πάλι θα είναι κοπανιστός αέρας.                                                               Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να  ξεστομίσεις σε κάποιον ότι  δεν το χει πήγαινε στον καθρέφτη και επανέλαβέ το μέχρι να νυστάξεις και να σε πάρει ο ύπνος όρθια!!!

Enikos

# 43 στις 10/8/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.369
'Aρεσαν+: 0%

Παρεξηγησις Δεσποινις.

Εννοουσα οτι οι μαθημενοι στις τρακες, δεν θα παρουν τους πινακες σου πληρωνοντας τους.

Θα περιμενουν, οπως κανουν με το επιδομα αλληλεγγυης, μεχρι να τους παραχωρηθει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από Lacky2015

Ο κύκλος που απευθύνομαι είναι η Μαρίτσα του Μπασπανόπουλου, η Κούλα του Κατρουλή και η Φώτω του Παπαδόπουλου.    Νομίζω ότι έχετε διαφορετική γνώμη για την τέχνη. Ότι μόνο και  καλά οι πλούσιοι μπορούν να αγοράσουν πίνακες. Εγώ και στο χωριό μου βλέπω ότι υπάρχουν μαγαζιά με είδη δώρου που πουλούν πίνακες από 50-100 ευρώ και η μέση νοικοκυρά μπορεί να τα αγοράσει. Οι πιο πολλές γνωστές μου ακόμη που ασχολούνται με το νοικοκυριό και δεν έχουν και πλούσιους άνδρες αγοράζουν τέτοια έργα.  

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Betty_83

Enikos

# 44 στις 10/8/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.369

Μεγας καλλιτεχνης ο Γιοκαρινης...

ΕΙναι να μην τον θυμασαι?

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από one_sec_timeghost

η αγωνια του καλλιτεχνηνα μην "ξεκοπει" απ αυτο που αγαπα ειναι και πρεπει να ειναι σεβαστη.θυμηθηκα τον Γιοκαρινη.."αν δεν δουλευα θα τρωγαμε παπαδες"...κοπελια ισως να 'βρισκες μια διεξοδο στο προβλημα ερχομενη σ επαφη με ανθρωπους που διαχειριζονται πνευματικους χωρους εκδηλωσεων.

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

thanos293

# 45 στις 20/8/2017
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Γερμανία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 734

Το να δημιουργείς και να πουλάς είναι δυο διαφορετικά πράγματα.Εσύ σίγουρα κολάς
στο δεύτερο.

Από μόνη σου ενώ λες δεν δωρίζεις κανέναν πίνακα,την ίδια στιγμή αυτοαναιρείσαι
γιατί έφτιαξες ένα πίνακα που σου ζήτησε τσάμπα ο γνωστός που σε βοήθαγε.Δείχνεις
ότι δεν δίνεις αξία στη δουλειά σου και οι μαλακοξύπνιοι το μυρίζονται.

Οι υποχρεώσεις δεν ξεπληρώνονται όπως θέλει ο καθ ένας αλλά όπως μπορεί και

ο υπόχρεος.Δλδ αν είχες μαγαζί,θα ρχόταν και θα σου λεγε επειδή σε πήγα στο

νοσοκομείο τότε θα μου δώσεις την πραμάτεια σου τζάμπα και ξεχρέωσες;Και

πόσο θα άξιζε αυτό,σύμφωνα με ποιον;

Χωρίς λεφτά ζητάν γιατί βλέπουν ότι μπορείς και τους τα κάνεις χωρίς αυτά.

Τι θέλω να πω;Επαναπροσδιόρισε την πολιτική σου απέναντι στα έργα σου

και στους πελάτες σου,να μην είσαι εύπλαστη που να χτυπιέται ο άλλος ότι

ψωμολυσάει και να μην μπερδεύεις ποτέ την υποχρέωση με την δουλειά γιατί

την υποχρέωση την κάνουμε γιατί μπορούμε και την δουλειά την κάνουμε για

να επιβιώσουμε.

Αρέσει στο μέλος Lacky2015

Lacky2015

# 46 στις 22/8/2017
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 91

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από Vanda_

Κοπελια τα χεις και συ τα δικια σου

Ναι και οι μεγαλοι ζωγραφοι με παραγγελιες δουλευαν. Ναι δικαιωμα σου να θες να προωθησεις τη δουλεια σου και να ζητας και βοηθεια/ιδεες απο ενα φορουμ

Αλλα τα εχει και η αλλη βρε

Οκ δεν τα χει δει τα εργα σου, αλλα μονη σου μας ειπες οτι οι γνωστοι δεν τα τιμουν, στο διαδικτυο δεν κλπκλπ Μας ειπες επισης οτι ασχολεισαι και...εχεις κανει 12 (μονο) εργα , δηλωνεις και 31, αρα δε μιλαμε και μια καμια ενασχοληση ζωης...μονη σου σαμποταρεις το "θεμα"

Και ναι η πραγματικη τεχνη συγκινει τον καθενα, ανεξαρτητα γνωσης, "επιπεδου" κλπ και αυτη ακριβως ειναι η μεγαλη της δυναμη

Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου και κακο δεν ειναι να τη δεις απο αλλη οπτικη πλευρα

Σ' ευχαριστώ, θα ξεκινήσω μαθήματα ζωγραφικής με σκοπό να μπω σε κάποιους  καλλιτεχνικούς κύκλους. Δεν είπα ότι κανείς δεν θέλει τα έργα μου αλλά ότι τα θέλουν όλοι τζάμπα επειδή μάλλον ο κύκλος μου μέχρι στιγμής είναι οι γνωστοί και φίλοι. Θεωρούν αυτονόητο ότι επειδή τους ξέρω και έχουμε καλές σχέσεις είμαι υποχρεωμένη να τους τα δώσω τζάμπα. Προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα από όλες τις οπτικές αλλά τα σχόλια του συγκεκριμένου χρήστη ήταν καθαρά ανυπόστατα, μεροληπτικά και πικρόχολα. Στερείται λογικής  όταν κάποιος βγάζει βιαστικά συμπεράσματα χωρίς να δει κάτι. Μπορείς να μπεις σε έναν ηθοποιό ότι δεν το χει αν δεν τον περάσεις από οντισιόν; Όχι. Επομένως αν δεν δεις ένα έργο δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη.  Όλοι μου δίνουν παραγγελίες να τους φτιάξω πίνακες αλλά για χρήματα ούτε λόγος. 

Lacky2015

# 47 στις 22/8/2017
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 91

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από thanos293

Το να δημιουργείς και να πουλάς είναι δυο διαφορετικά πράγματα.Εσύ σίγουρα κολάς
στο δεύτερο.

Από μόνη σου ενώ λες δεν δωρίζεις κανέναν πίνακα,την ίδια στιγμή αυτοαναιρείσαι
γιατί έφτιαξες ένα πίνακα που σου ζήτησε τσάμπα ο γνωστός που σε βοήθαγε.Δείχνεις
ότι δεν δίνεις αξία στη δουλειά σου και οι μαλακοξύπνιοι το μυρίζονται.

Οι υποχρεώσεις δεν ξεπληρώνονται όπως θέλει ο καθ ένας αλλά όπως μπορεί και

ο υπόχρεος.Δλδ αν είχες μαγαζί,θα ρχόταν και θα σου λεγε επειδή σε πήγα στο

νοσοκομείο τότε θα μου δώσεις την πραμάτεια σου τζάμπα και ξεχρέωσες;Και

πόσο θα άξιζε αυτό,σύμφωνα με ποιον;

Χωρίς λεφτά ζητάν γιατί βλέπουν ότι μπορείς και τους τα κάνεις χωρίς αυτά.

Τι θέλω να πω;Επαναπροσδιόρισε την πολιτική σου απέναντι στα έργα σου

και στους πελάτες σου,να μην είσαι εύπλαστη που να χτυπιέται ο άλλος ότι

ψωμολυσάει και να μην μπερδεύεις ποτέ την υποχρέωση με την δουλειά γιατί

την υποχρέωση την κάνουμε γιατί μπορούμε και την δουλειά την κάνουμε για

να επιβιώσουμε.

Το καλύτερο σχόλιο by far. Δυστυχώς οι γνωστοί και οι συγγενείς όταν βλέπουν κάτι καλό τρέχουν να σου αρπάξουν στο τζάμπα. Γνωστή σειρά των 90'ς (νομίζω το ρετιρέ) διακωμωδούσε αυτή τη νεοελληνική συνήθεια που όταν κάποιος κερδίζει κάποια χρήματα στο λαχείο σπεύδουν οι γνωστοί και οι συγγενείς και του κλαίγονται για δανεικά. Ε κάπως έτσι συνέβη και σε μένα με τα έργα μου. Πλέον έχω επαναπροσδιορίσει τον τρόπο σκέψης μου. Αν και πολλά σάιτ προτείνουν να μην λες αρχικά την τιμή του έργου γιατί δεν ακούγεται καλά στο αυτί του πελάτη σου, νομίζω ότι σε περίπτωση παραγγελίας καλό θα ήταν να γίνεται μια νύξη  στο ποσό της αμοιβής για να μην  νομίζει και ο παραγγελιοδότης ότι θα του το χαρίσεις.

Red_October

# 48 στις 28/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από one_sec_timeghost

η αγωνια του καλλιτεχνηνα μην "ξεκοπει" απ αυτο που αγαπα ειναι και πρεπει να ειναι σεβαστη.θυμηθηκα τον Γιοκαρινη.."αν δεν δουλευα θα τρωγαμε παπαδες"...

Red_October

# 49 στις 28/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πολλές φορές την τιμή ενός έργου ζωγραφικής την ορίζει ο ενδιαφερόμενος αγοραστής.

Η αδερφή μου για παράδειγμα ζωγραφίζει ερασιτεχνικά στην αμερική όπου βρίσκεται και έχει τις ζωγραφιές της στους τοίχους του σπιτού της σε κορνίζες. Κάποια φορά ένας φίλος της της πρότεινε 300 δολάρια για ένα πίνακα. Αλλά δεν τον πούλησε γιατί έχει το συνήθειο να μην θέλει ν' αποχωριστεί τις δημιουργίες της...

Βέβαια τον είχε δείξει προηγούμενα και στο φατσοβιβλίο όπου διατηρεί εκατοντάδες φίλους και γνωστούς και γενικά δεν θα έλεγα πως έχει ανάγκη χρήματα για τα έργα της

panagiotismp90

# 50 στις 30/11/2017
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.326

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Red_October

Πολλές φορές την τιμή ενός έργου ζωγραφικής την ορίζει ο ενδιαφερόμενος αγοραστής.

Η αδερφή μου για παράδειγμα ζωγραφίζει ερασιτεχνικά στην αμερική όπου βρίσκεται και έχει τις ζωγραφιές της στους τοίχους του σπιτού της σε κορνίζες. Κάποια φορά ένας φίλος της της πρότεινε 300 δολάρια για ένα πίνακα. Αλλά δεν τον πούλησε γιατί έχει το συνήθειο να μην θέλει ν' αποχωριστεί τις δημιουργίες της...

Βέβαια τον είχε δείξει προηγούμενα και στο φατσοβιβλίο όπου διατηρεί εκατοντάδες φίλους και γνωστούς και γενικά δεν θα έλεγα πως έχει ανάγκη χρήματα για τα έργα της

με τι ασχολειται κυριε ρεντ οκτοβερ?

panagiotismp90

# 51 στις 30/11/2017
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.326

θεματοθετρια μηπως μενεις παλαιο φαληρο και τα ματια σου δεν ειναι καστανα?

ManFromTheFuture

# 52 στις 14/1/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μετά την κρίση το αγοραστικό ενδιαφέρον για πίνακες εχει πέσει αρκετά.Βέβαια η τέχνη δεν εχει τόπο αν ξέρεις να την προωθείς.Θα πρότεινα να μικρίνεις το μέγεθος της τέχνης σου και να την εφαρμόσεις πάνω σε παπούτσια,τζιν,ισως πάνω σε τραπεζια αλλα όλα αυτά θέλουν επικοινωνία με τις σωστες επιχειρήσεις.Η καινοτομία και η εξωστρέφια ειναι αυτή που πουλάει σήμερα.Επικοινώνησε μαζί μου οταν μπορεις ισως μπορω να σου δώσω καποιες ιδέες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Lacky2015

Πως να πουλήσω τους πίνακές μου;

Καλησπέρα σας, ασχολούμαι ερασιτεχνικά  με την ζωγραφική πάνω σε λάδι και έχω φιλοτεχνήσει κάποιους πίνακες (γύρω στους 12) και θέλω να τους πουλήσω αλλά δεν ξέρω τον τρόπο. Πήρα τηλέφωνο σε 2-3 γκαλερί  όμως εκείνες  δεν ενδιαφερόντουσαν. Προσπάθησα να τους πουλήσω και μέσω διαδικτύου στο etsy αλλά δεν είχαν καμία προβολή για 3 μήνες και τα απέσυρα  γιατί πλήρωνα συμμετοχή στο σαιτ χωρίς να πουλώ. Έχω  διάφορα θέματα όπως πορτρέτα ανδρών και γυναικών, τοπιογραφίες, νεκρές φύσεις, διακοσμητικά κεριά, γοργόνες, κένταυρους και άλλα μυθολογικά πλάσματα. Όλοι μου λένε τι ωραία που είναι αλλά κανείς δεν τα αγοράζει. Περιμένουν να τους τα κάνω δώρο.

Ένας γνωστός μου που  είδε  κάποιο από αυτά ξετρελάθηκε και μου έκανε παραγγελία να του ζωγραφίσω σε τεράστιο καμβά την φωτογραφία του γάμου του για το σαλόνι και δυστυχώς το έκανα γιατί του είχα υποχρέωση. Με είχε βοηθήσει άπειρες φορές στο παρελθόν όταν νοσηλευόμουν στο νοσοκομείο. Όλοι οι γνωστοί μου ακριβώς το ίδιο. Μου κάνουν παραγγελίες να τους ζωγραφίσω φωτογραφίες τους αλλά για χρήματα ούτε λόγος. Οπότε βρίσκω και γω δικαιολογίες και δεν αναλαμβάνω τις παραγγελίες.  Ζωγραφίζω γιατί έχω αυτή την έμφυτη ανάγκη να εκφράσω τα καλλιτεχνικά μου αισθήματα αλλά μέχρι στιγμής έχω μαζέψει τόσα έργα και τα έχω στο πατάρι. Ξέρει κανείς τι παίζει στην αγορά; Πως μπορώ να ξεκινήσω; Σκέφτομαι πολλά πράγματα όπως το  να αρχίσω μαθήματα ζωγραφικής και με γνωριμίες να δώσω κάποια έργα σε εκθέσεις ή να δημιουργήσω σελίδα στο fb αλλά δεν ξέρω το  κατα πόσον αυτές μου οι ενέργειες θα είναι αποτελεσματικές. 

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost