Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πως να πουλήσω τους πίνακές μου;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Enikos

# 21 στις 7/8/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.369
'Aρεσαν+: 0%

Μηπως ο κυκλος στον οποιο απευθυνεσαι, ειναι αυτοι οι πρωην νεοπλουτοι με τις εκατον εξηντα δυο καρτες των τραπεζων, που τωρα θυμουνται το πασοκ και κλαινε αγκαλια ο ενας με τον αλλο?

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Lacky2015

Οι πίνακες πλέον αποτελούν  διακοσμητικά στοιχεία που έχουν όλα τα σπίτια. Όποιο τοίχο και να δω βλέπω πάνω του κρεμασμένη και μια κορνίζα. Ακόμα και οι πακιστανοί που δεν έχουν να φάνε ένα πινακάκι της  κακιάς ώρας σε κάποια γωνία το έχουν κρεμασμένο. Υπάρχουν πλέον ποικιλίες στις τιμές. Στη γειτονιά μου είναι ανοιχτά 5 γκαλερί-κορνζάδικα. Αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα είχαν κλείσει; Έχω την αίσθηση ότι η κρίση είναι επιλεκτική και λειτουργεί λίγο ως πρόσχημα για ότι δεν θέλουμε. Συμφωνώ με τον Μίλτο ότι οι Έλληνες μάθαμε στο τζάμπα.  Αυτός ο γνωστός μου πχ αγόρασε 50 ευρώ έναν πίνακα με ένα μάτι και 3 πιτσιλιές (έργο που γινόταν μέσα σε μια ώρα) και το έκανε δώρο στον πεθερό του και μετά μου ζήτησε τζάμπα να του κάνω το πορτρέτο από φωτογραφία του γάμου του και ούτε καν μου έδωσε ένα συμβολικό ποσο παρότι δούλεψα 4 μήνες για να ζωγραφίσω το πορτρέτο του, να αγοράσω τα υλικά, το νέφτι και το βερνίκι. Εκεί είναι που εκνευρίζομαι. 

Πριν από κάποιες μέρες χρειάστηκα ένα ηλεκτρολογικό σχέδιο του σπιτιού μου για τη ΔΕΗ και ο  ηλεκτρολόγος μου είπε να κάνω εγώ το σχέδιο του σπιτιού και να τον πληρώσω 70 ευρώ για να βάλει σφραγίδα και να το καταθέσει στη ΔΕΗ. Για όλα τα υπόλοιπα παράλογα δεν υπάρχει κρίση; Οι περισσότεροι αγοράζουν 100 ευρώ παπούτσια, 160 ευρώ παντελόνι φίρμα, 80 ευρώ μπουφάν, στέλνουν τα παιδιά τους αγγλικά, γαλλικά, φροντιστήριο, έχουν εξοχικά, οικόπεδα,  ανοίγουν 3 μπουκάλες στον Τσαλίκη  αλλά όταν είναι να αγοράσουν  κάτι χρηστικό για το σπίτι εκεί θυμούνται την κρίση και τσιγκουνεύονται ακόμη και το 50λεπτο. 

Αρέσει στο μέλος anassa_

Enikos

# 22 στις 7/8/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Πιασε φτιαχνε ζευγαρια των ...αντα...ηντα που ειναι στο παγκακι στην Βαρκιζα διπλα απο τα ψαροκαικα και πιασμενοι χερι χερι απολαμβανουν την πεπσι τους, ενω αυτος ριχνει λοξη ματια στα βυζια της αλλης...

Η εδρα εδω, θα σε κανει εικονισμα και θα δωσει οσο οσο να αποκτησει ενα τετοιο εργο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Lacky2015

Καλά σίγουρα θα ήθελα να κάνω το χόμπι μου επάγγελμα και να αυτοσυντηρούμαι από κάτι που μου αρέσει αλλά δεν το κάνεις από τη μια μέρα στην άλλη. Αυτό το κατακτάς  με τη δουλειά , πείρα και υπομονή. Ακόμη δεν ξεκίνησα. Αρχικά θα με ενδιέφερε να πουλήσω τους πίνακες και να βγάλω κάποιο χαρτζιλίκι όχι να λύσω το πρόβλημα της ζωής μου. Αυτή η νοοτροπία είναι που με ξενίζει. Η πονηριά του Έλληνα. Αντί να αγοράσει ένα μικρό  πίνακα 20x30 στα 30 ευρώ θα πάει και θα το αγοράσει 25 ευρώ στο παλιατζίδικο. Οι τιμές πλέον των προιόντων με εκείνων στα παλιατζίδικα δεν διαφέρουν και πολύ. Υπάρχει  γυναίκα που να μην αφιερώνει χρόνο στον καλλωπισμό του χώρου της; Όχι. Και αυτό το κάνουμε γιατί αυτοπροσδιοριζόμαστε.  Πρωτίστως για την οικογένειά μας και μετά για τον κοινωνικό μας περίγυρο. Για να έρθουν οι φίλοι, συγγενείς, γνωστοί και να πουνε "Αχ τι ωραία που είναι διακοσμημένο το σπίτι σου". Μέσα στα διακοσμητικά που θα αγοράσουμε θα πάρουμε και πίνακες. Δεν χρειάζεται να είναι η μόνα Λίζα. Ακόμα και τα μικρά πινακάκια τσέπης πίνακες θεωρούνται. 

one_sec_timeghost

# 23 στις 7/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

προστιθεμενη αξια των Τεχνων

οι καθε αντιξοοτητες..συνεχισε και ζωγραφισε και με τα νυχια αν χρειαστει

anassa_

# 24 στις 7/8/2017
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.852

Το  ζήτημα  είναι  η  έκφραση   σου   .  

Τα  κακώς  κείμενα   της  νοοτροπίας   του  τζάμπα   να  μην  τα  λάβεις   υπόψη   ...  
Η  δουλειά  βασικά   χρειάζεται  να  πληρώνεται  γιατί  αλλιώς   "παρεξηγήται"  ως   τέχνη   ή  ως  υπηρεσία  .

Σε  γενικές  γραμμές  όμως  χρειάζεται  στην  αρχή   η  "παραχώρηση "   σε  φίλους  για  την  εξάσκηση   ...  αλλά   και  για   την  περίπτωση   της   υποχρέωσης   που   λες   πως   όφειλες   
Να  μου  επιτρέψεις   πως   στην  περίπτωση  της  υποχρέωσης   κακώς   μεμψιμοιρείς  ιδιαίτερα  αν  πρότεινες   εσύ   να  εργαστείς   αφιλοκερδώς  ώστε  να   "πατσίσεις "

Αν  σου  ζητήθηκε   από  το  ζευγάρι  θα  έπρεπε   εσύ  να  πεις   εντάξει   για  την  εργασία   θα  σας  την κάνω  δώρο   αλλά  τα  υλικά   είναι   ακριβά   και  δεν  μπορώ  να  τα  αγοράσω   , ώστε  να   πληρωθούν   από  τους  ενδιαφερόμενους   και   εσύ  να  μην  αισθάνεσαι   ριγμένη  .

Χρησιμοποίησε   ό,τι  μπορείς (διαδίκτυο, γνωστούς )   ώστε  να  κάνεις   γνωστά  τα  έργα   σου  και  μη  βιάζεσαι   ...   
Αρέσει στο μέλος Lacky2015

tzoulia59

# 25 στις 7/8/2017
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 6.941

συμφωνω μαζι σου ,,,

απλα ειναι βασικο να γνωριζεις οτι ολη αυτη η προβολη και η εκθεση θελει κοπο και χρονο για να γνωρισεις ν ακουσεις να δικτυωθεις ,,,

και πανω απ ολα να εχεις τροπο να επιβιωνεις 

ουτως ωστε να αγοραζεις και τα υλικα των πινακων αλλα και για να εχεις την εναλλακτικη  ακομη και της μη πωλησης τους ,,,

και πως θα ανταπεξελθεις στις αναγκες σου ,,,

γιατι εχω αναφερει πιο πανω οι εποχες ειναι δυσκολες και φυσικα δεν ενδιαφερεσαι να πουλησεις εναν πινακα μια στο τοσο 

αλλα οτι ζωγραφιζεις με κοπο και μερακι να το πουλας 

και να βγαζεις και χρηματα απο αυτο ,,,

και την ικανοποιηση οτι καποιος  θαυμασε το εργο σου και ηθελε να το αποκτησει

,,,ειχα μια φιλη απο τις παχουλες του μιλτου 

που ειχε σαν χομπυ την ζωγραφικη ,,,

το σπιτι της ηταν γεματο πινακες που τελικα δεν ειχαν αποδεκτη 

σου ευχομαι να εχεις πολυ καλυτερη τυχη για τα εργα σου απ οτι εκεινη ,,,

και βασικο να τα πουλας σε προσιτες τιμες ,,,

οταν ακουει καποιος εργο ζωγραφικης το μυαλο του παει σε πανω απο 300 ε ,,,

ενημερωσου για χωρους ,,,δεν γνωριζω στο μοναστηρακι ψωνιζα τετοια εγω καποτε ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Lacky2015

Όχι καλύτερα να μείνουν στο πατάρι παρά να τους δωρίσω. Αν θέλω να προσφέρω θα πάω στον ερυθρό σταυρό, θα δώσω αίμα για κάποιον που το έχει ανάγκη, θα καταταγώ στους γιατρούς χωρίς σύνορα και εκεί θα ξέρω ότι η προσφορά μου θα σώσει μια ζωή. Όταν δίνεις ένα αντικείμενο τζάμπα δεν προσφέρεις αλλά υποβιβάζεις την αξία της δημιουργίας σου. Οι συγκεκριμένοι πίνακες έγιναν με μεράκι, έχουν ένα συγκεκριμένο ύφος, σπαταλήθηκε πολύ χρόνος δουλειάς ενώ ξοδεύτηκαν υλικά και χρώματα. Φυσικά και έχω ανάγκη τα χρήματα. Τι λογική είναι αυτή; Ζωγραφίζω άρα έχω για να ζήσω; Και ένας πτυχιούχος επιστήμονας που είχε λεφτά και σπούδασε τι σημαίνει ότι πρέπει να δουλεύει τσάμπα απο εδώ και πέρα εις το όνομα της επιστήμης του μέχρι να τον καλέσουν από την κυβέρνηση; Αν ήταν έτσι όλοι θα ήμασταν εθελοντές. Αν δεν πουλήσω τους πίνακες δεν θα  μπορέσω να αγοράσω νέα τελάρα, χρώματα , πινέλα, νέφτι και βερνίκια και συνεχώς δεν θα μπορέσω να συνεχίσω το καλλιτεχνικό μου έργο. 

Αρέσει στα μέλη Lacky2015, Betty_83

sAvArA

# 26 στις 7/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

#21-#22

Ενικε ...Μιλτι ζ ε ι ς!!!

Οσο για την θεματοθετρια..

Αν κρινω απο τον τροπο που γραφει ή αντιμετωπιζει τα πραγματα,

δε μου φαινεται πως ειναι καλλιτεχνισσα...

Θελει duende για να δωσεις κατι καλο..& η θεματοθετρια δεν το χει..

Υποψιαζομαι τι θα ζωγραφιζει

, εχω δει πολλους -ες να ζωγραφιζουν (τροπος του λεγειν) εργα στυλ κακοφωνιξ αν ηταν τραγουδια, 

& σε ρωταν κιολας

αν ειναι καλα και λες

Ναι γιατι ντρεπεσαι...

matakiamou01

# 27 στις 8/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Βρες αλλο επαγγελμα να ασχοληθεις...και αυτο καντο σαν χομπι...αν δεν εχεις γονεις ευκαταστατους...δεν παιζει η ιστορια...τα ψωνια και η κουλτουρα...περι πινακα..(δεν εισαι και ο πιταρας?φασιανος?μπορει να σαι καλυτερη...)δεν συχναζουν εκει που λες...πανε στον δημο της Μυκονου παρε αδεια για παγκο και στησε τον εκει..καποιος χαζοβιολης πλουσιος λατρης της τεχνης με ευαισθησια θα περασει...α μην βαζεις τιμες...εκει οσο τους πεις θα σου δωσουν...ασε που μπορει να κανεις γν ριμιες...και να πας σε καμια αυλη μεγιστανα στο παρτυ με την εσαρπα σου να μιλατε περι φιλοσοφιας τεχνης κ.τ.λ κ.τ.λ(προσωπικα θα νυσταζα...)Ακομη νωρις ειναι πανε τωρα...προλαβαινεις..την σεζον.(αν τελειωσες καλων τεχνων...δεν εχω λογια ειναι δυσκολη σχολη).

Lacky2015

# 28 στις 8/8/2017
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 91

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από sAvArA

#21-#22

Οσο για την θεματοθετρια..

Αν κρινω απο τον τροπο που γραφει ή αντιμετωπιζει τα πραγματα,

δε μου φαινεται πως ειναι καλλιτεχνισσα...

Θελει duende για να δωσεις κατι καλο..& η θεματοθετρια δεν το χει..

Υποψιαζομαι τι θα ζωγραφιζει

, εχω δει πολλους -ες να ζωγραφιζουν (τροπος του λεγειν) εργα στυλ κακοφωνιξ αν ηταν τραγουδια, 

& σε ρωταν κιολας

αν ειναι καλα και λες

Ναι γιατι ντρεπεσαι...

Είσαι εκτός θέματος. Ο τίτλος του post είναι πως να πουλήσω τους πίνακές μου όχι που να τους δωρήσω. Που σημαίνω ότι για τους δικούς μου λόγους έχω αποφασίσει να πουλήσω τα προιόντα που παράγω. Δεν σου πέφτει λόγος. Ποια είσαι εσύ που θα  υποθέσεις αν το αν το χω ή δεν το χω και μάλιστα χωρίς να δεις κάτι;  Στην τέχνη δεν υπάρχει το χεις ή δεν το χεις. Η αξία ενός έργου είναι υποκειμενική ενώ η πρόσληψη και η αποδοχή του  εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σε άλλους αρέσει ο vang  gogh και σε άλλους ο dali. ¶λλοι πάλι τρελαίνονται με τον Πικάσο ενώ βρίσκουν τον Botitceli  υπερεκτιμημένο. Μπορείς να πεις ότι δεν σου αρέσει ένα στυλ αλλά όχι ότι ο καλλιτέχνης δεν το χει χωρίς μάλιστα να δεις το έργο. Αν ήξερες από τέχνη δεν θα τα έλεγες αυτά. Εσύ σίγουρα  είσαι από αυτές τις ψευτοκουλτουριάρες δήθεν αριστοκράτισσες του δίφραγκου που νομίζουν ότι είναι κάποιες,  δεν έχουν πιάσει ποτέ μπογιά στα χέρια τους και πετάνε 2-3 αγγλικούρες για να κάνουν εντύπωση αλλά το μονο που καταφέρνουν είναι να γίνονται αντιπαθητικές και σνομπ. 

PS Οι μόνοι που ντρέπονται είναι τα άτομα που βρίσκονται διπλα σου όταν τα πλησιάζεις!!!

Αρέσει στο μέλος thanos293

Enikos

# 29 στις 8/8/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Γιατι λες τους πλουσιους χαζοβιοληδες Ματακιασου?

Πρασινιζουν οταν ακουν μομφες για τις Μεγαλειοτητες τους!

Χαζοβιολης αποφτους, πιανεται μονο ο Βαρβιτσιωτης ο νεωτερος, που εκτος απο γονος κοτσαμπασηδων ειναι και βλακας...

Γιε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από matakiamou01
Βρες αλλο επαγγελμα να ασχοληθεις...και αυτο καντο σαν χομπι...αν δεν εχεις γονεις ευκαταστατους...δεν παιζει η ιστορια...τα ψωνια και η κουλτουρα...περι πινακα..(δεν εισαι και ο πιταρας?φασιανος?μπορει να σαι καλυτερη...)δεν συχναζουν εκει που λες...πανε στον δημο της Μυκονου παρε αδεια για παγκο και στησε τον εκει..καποιος χαζοβιολης πλουσιος λατρης της τεχνης με ευαισθησια θα περασει...α μην βαζεις τιμες...εκει οσο τους πεις θα σου δωσουν...ασε που μπορει να κανεις γν ριμιες...και να πας σε καμια αυλη μεγιστανα στο παρτυ με την εσαρπα σου να μιλατε περι φιλοσοφιας τεχνης κ.τ.λ κ.τ.λ(προσωπικα θα νυσταζα...)Ακομη νωρις ειναι πανε τωρα...προλαβαινεις..την σεζον.(αν τελειωσες καλων τεχνων...δεν εχω λογια ειναι δυσκολη σχολη).

Enikos

# 30 στις 8/8/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Πλησιαζω την τελειοτητα δηλαδη?

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από sAvArA

#21-#22

somebody961

# 31 στις 8/8/2017
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Lacky2015

Ποια είσαι εσύ που θα  υποθέσεις αν το αν το χω ή δεν το χω και μάλιστα χωρίς να δεις κάτι;  Στην τέχνη δεν υπάρχει το χεις ή δεν το χεις. Η αξία ενός έργου είναι υποκειμενική ενώ η πρόσληψη και η αποδοχή του  εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Παίρνει ο δάσκαλος τηλέφωνο τον πατέρα για το παιδί του που ζωγραφίζει τέλεια, να του ανακοινώσει όλος χαρά πως έχει ένα παιδί ανερχόμενο ταλέντο.

Ερχεται ο πατέρας του στο σχολείο - όλος νεύρα - και του περιγράφει ο δάσκαλος πως ό,τι ζωγραφίζει, είναι σαν πραγματικό!

Μάλιστα, ένα παιδί, προσπάθησε να φάει το τοστ, που με τόση αληθοφάνεια είχε ζωγραφίσει επάνω σε μια χαρτοπετσέτα!

-Να το σπάσεις στο ξύλο το κ@λόπαιδο, τ' ακούς; Να το σπάσεις στο ξύλο!

-Μα, γιατί; Μπορεί να διαπρέψει στον χώρο τής τέχνης!

-Να το σπάσεις στο ξύλο είπα! Τις προάλλες ζωγράφισε ένα αιδοίο επάνω στη σόμπα

και εγώ έκαψα τη τσουτσού μου και ο παππούς του τη γλώσσα του!

Αρέσει στο μέλος Enikos

sAvArA

# 32 στις 8/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οσο βλεπεις

την ζωγραφικη σαν "εργασια",

που θα σου αποδωσει κτλ.κτλ.

τοσο ο φοβος Σου αυτος,

θα "φαινεται" στα Εργα Σου, 

η εξαρτηση ,η αλυσιδα Σου αυτη ,

η στασιμοτητα θα φαινεται, 

θα φαινεται η μηχανικοτητα και η τυφλοτητα Σου.

Οσο βλεπεις τον πινακα Σου

σαν προιον,ζωγραφικη δε θα ναι...

Ε π ι μ ε ν ω.

Ο πινακας Σου θα ναι σα το χωραφι αγροτη μπαμπακοπαραγωγου,

που περιμενει να το μαζεψει 

για να πλουτισει κι αλλο την επαυλη...ή να "πιασει"/ κι αλλη γκομενα..

Η ζωγραφικη δεν ειναι προιον υ λ η ς,

δεν ειναι οικιακη οικονομια...

Ειναι το "περισσευμα" Σου ,

ειναι η δυναμη του αφηρημενου 

κι εσυ δε το χεις!!!

Δες το αλλιως..

somebody961

# 33 στις 8/8/2017
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Αυτό το κάτι, το "περιττό", η έκφραση, η ψυχή.

και τα πινέλα να παίζουν τρελό χορό, για να προλάβουν να πουν τα ανείπωτα..

Εδώ, η αλληλεπίδραση ζωγράφου με μοντέλο,
από μια ταινία που θεωρώ ένα από τα αριστουργήματα τού Ελληνικού κινηματογράφου.

https://www.youtube.com/watch?v=N2yfewOtiIQ

Η αποτύπωση τού περιττού. Ό,τι πιο αναγκαίο, για να δώσει νόημα στα απαραίτητα.

ΥΓ: Πόσο να κόστισαν οι μπογιές τού "Σ' αγαπώ";

anassa_

# 34 στις 8/8/2017
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Απαντήσεις: 2.852

Lacky  

Θα  σου  προτείνω  να  μην  " σηκώσεις "  το  γάντι   που  σου  πετάει  ο  κάθε  ένας   εδώ  ή  οπουδήποτε  ,καλύτερα  να  αδιαφορήσεις  ...  

Στο θέμα  σου  τώρα   
Φυσικό  είναι  να  θέλεις   χειροκρότημα  και  αμοιβή   ο κάθε  καλλιτέχνης   το  χρειάζεται  . 
Η  αλληλεπίδραση   , η  επικοινωνία   , η  αμεσότητα  , η  αποδοχή   είναι  μέρος  της  έμπνευσης  και  της  δημιουργίας   . 

Βέβαια  κάποιοι   φτασμένοι   έχουν  κάποιον  ικανό  "υπάλληλο  θαυμαστή"  που  ασχολείται  με  αυτά  και  έτσι  αυτοί ,οι καλλιτέχνες,  φαίνονται  υπεράνω   ... αυτός   ο  άνθρωπος  που  βοηθά  στην προώθηση  μπορεί  να  είναι  μέσα  από  το  οικογενειακό  περιβάλλον.  

Είναι  ουτοπικό  όμως  το  άνω σενάριο  για  εσένα  .Συνήθως  αφορά  ανθρώπους  με  οικονομική ανεξαρτησία  ,  βαρύ   βιογραφικό  , αδιαμφισβήτητη   κουλτούρα   , γνωριμίες  και  συστάσεις   από καθηγητές  πανεπιστημίου   και   πάει  λέγοντας  ... 

Εσύ  λοιπόν  πρέπει  να   δουλέψεις   την   προώθηση   με τα  δικά  σου  μέσα   και  μην ντρέπεσαι  Ούτε  να  αποθαρρύνεσαι   από  τους  γύρω  ...

Εκφράσου   , συνέχισε  την   Τέχνη   ...  και   δουλεύε    ασταμάτητα   για  την   "απολαβή "  και  την γνωριμία  σου  με  τον κόσμο  που  θα  σε  εκτιμήσει  και  θα  σε  πληρώσει   .

Χρειάζεται   χρόνος  κ προσπάθεια  .  

Πάρε  από  το  Λινγκ  κάποιες  ιδέες  προώθησης. 

http://laskarisart.blogspot.gr/2010/01/blog-post.html
Αρέσει στα μέλη Lacky2015, somebody961

MeniosLeme

# 35 στις 8/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

βεβαια υπαρχουν και κατι εργα που τα χρυσοπληρωνει η ανθρωποτητα και ειναι  πανεμορφα και παει κοσμος απο παντου για να τα δει, σαν προσκυνημα, τα οποια εγιναν κατα παραγγελια, ή εναντι μεγαλης αμοιβης, ή γιατι το προσταξε ο μεντορας (βασιλιας, αυτοκρατορας, τιτλουχος τελοσπαντων) στον καλλιτεχνη που ηταν ενας απλος υπαλληλος του.

οποτε ναι, δεν καταργειται το συστατικο που θα βαλει μεσα ο καλλιτεχνης, επειδη θα πουλησει τον πινακα ή επειδη θα τον κανει προιον.

matakiamou01

# 36 στις 8/8/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ENikos...Κανενα ειδος μομφης...Και δεν ηθελα να εκθεσω κανεναν πλουσιο εδω θεματοθετη...Λατρη της τεχνης...Ε και πως να το λεγα διαφορετικα...Να εβγαζα εκτακτο ανακηνωθεν?Δεν ειμαι και ο χατζηνικολαου να τα λεω ολα στον eniko...Δεν μπορω τις φανφαρες και τις κολακιες σε τετοιου ειδους ατομα..Ασε που καταλαβαινουν οι περισσοτεροι...Αν τους μιλας με...Τροπο που θες να τους μπεις στο ματι για να εχεις την ευνοια τους...Χαζοι δεν ειναι...Αλλα δυστυχως παρασυρωνται στον ναρκισσισμο τους και τους αρεσουν...Τα πιο ευθυμα επιθετα...Και ας ειναι και ψευτικα...Ε δεν το θελω.Αλλα καλε δινουν πολλα λεφτα σε τετοια αψυχα πραγματα...(Συγνωμη κοπελια εσυ την δουλεια σου κανεις).

somebody961

# 37 στις 8/8/2017
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από anassa_

Φυσικό  είναι  να  θέλεις   χειροκρότημα  και  αμοιβή   ο κάθε  καλλιτέχνης   το  χρειάζεται  . 
Η  αλληλεπίδραση   , η  επικοινωνία   , η  αμεσότητα  , η  αποδοχή   είναι  μέρος  της  έμπνευσης  και  της  δημιουργίας   .

Ολοι το χρειαζόμαστε αυτό.

Γιατί, ΟΛΟΙ είμαστε καλλιτέχνες στον καμβά τής ζωής. Είναι το "λάικ" που όλοι αναζητούμε, η αντίδραση στην κάθε δράση μας. Να παίρνουμε δύναμη και ζωή για τη συνέχιση της.

Μη κοιτάς που μόνον πίνακες ή μουσική αποφασίσαμε να ονομάζουμε για τέχνη.

Ακόμα και ο τρόπος που θα σερβίρουμε ένα απλό ποτήρι νερό
μαρτυρά κάθε στιγμή την ειδοποιό διαφορά μας από τα ζώα.

Είμαστε όλοι καλλιτέχνες.. ή τουλάχιστον, μπορούμε.
Και με την ανταπόκριση, δημιουργούμε κάθε μέρα, κάθε στιγμή κάτι καινούργιο - όπως πολύ σοφά λες.

Κάποιοι/ες μένουν στο επίπεδο των ζώων. Θλιβεροί/ες. Και θερίζουν ό,τι σπέρνουν.

Δίκαιο.

Lacky2015

# 38 στις 9/8/2017
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Enikos

Μηπως ο κυκλος στον οποιο απευθυνεσαι, ειναι αυτοι οι πρωην νεοπλουτοι με τις εκατον εξηντα δυο καρτες των τραπεζων, που τωρα θυμουνται το πασοκ και κλαινε αγκαλια ο ενας με τον αλλο?

Ο κύκλος που απευθύνομαι είναι η Μαρίτσα του Μπασπανόπουλου, η Κούλα του Κατρουλή και η Φώτω του Παπαδόπουλου.    Νομίζω ότι έχετε διαφορετική γνώμη για την τέχνη. Ότι μόνο και  καλά οι πλούσιοι μπορούν να αγοράσουν πίνακες. Εγώ και στο χωριό μου βλέπω ότι υπάρχουν μαγαζιά με είδη δώρου που πουλούν πίνακες από 50-100 ευρώ και η μέση νοικοκυρά μπορεί να τα αγοράσει. Οι πιο πολλές γνωστές μου ακόμη που ασχολούνται με το νοικοκυριό και δεν έχουν και πλούσιους άνδρες αγοράζουν τέτοια έργα.  

Lacky2015

# 39 στις 9/8/2017
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από sAvArA

Οσο βλεπεις

την ζωγραφικη σαν "εργασια",

που θα σου αποδωσει κτλ.κτλ.

τοσο ο φοβος Σου αυτος,

θα "φαινεται" στα Εργα Σου, 

η εξαρτηση ,η αλυσιδα Σου αυτη ,

η στασιμοτητα θα φαινεται, 

θα φαινεται η μηχανικοτητα και η τυφλοτητα Σου.

Οσο βλεπεις τον πινακα Σου

σαν προιον,ζωγραφικη δε θα ναι...

Ε π ι μ ε ν ω.

Ο πινακας Σου θα ναι σα το χωραφι αγροτη μπαμπακοπαραγωγου,

που περιμενει να το μαζεψει 

για να πλουτισει κι αλλο την επαυλη...ή να "πιασει"/ κι αλλη γκομενα..

Η ζωγραφικη δεν ειναι προιον υ λ η ς,

δεν ειναι οικιακη οικονομια...

Ειναι το "περισσευμα" Σου ,

ειναι η δυναμη του αφηρημενου 

κι εσυ δε το χεις!!!

Δες το αλλιως..

"Είναι καλύτερα να δίνεις την εντύπωση ότι είσαι άσχετος  παρά να μιλάς και να τους επιβεβαιώνεις όλους" 

Όσο μιλάς τόσο πιο πολύ φαίνεται ότι δεν έχεις ανοίξει ούτε ένα βιβλίο ιστορίας της Τέχνης. Τα περισσότερα έργα παγκοσμίου φήμης και τεράστιας αναγνώρισης που υπάρχουν σήμερα ήταν παραγγελίες. Οι ζωγράφοι της Αναγέννησης δεν δέχονταν να φιλοτεχνήσουν κάποιο έργο αμισθί. Ήταν το βασικό τους μέσο βιοπορισμού. Υπέγραφαν δε και συμβόλαια ανάληψης έργου για να είναι νομικά κατοχυρωμένοι.  Ο πιο θαυμαστός πίνακας όλων των εποχών η περίφημη "Μόνα Λίζα" ήταν γαμήλια παραγγελία. Δεν την κατασκεύασε ο DaVinci για να εκφραστεί καλλιτεχνικά ή για να εξελίξει το στυλ του.  Ο Γκρέκο  στο Τολέδο είχε κινηθεί δικαστικά έναντι κάποιου αξιωματούχου που του είχε αναθέσει μια παραγγελία και τελευταία στιγμή το ακύρωσε.Μάλιστα δε δικαιώθηκε από την ισπανική δικαιοσύνη και έλαβε και χρηματική αποζημίωση για τον κόπο του. 

Η τέχνη είναι προιον και μάλιστα καλλιτεχνικού οίστρου. Αν δεν παραχθεί τότε δεν είναι τέχνη αλλά σύλληψη ή ιδέα. Συνεπώς τα παράγωγά της ανήκουν στον εκάστοτε καλλιτέχνη ο οποίος δύναται να τα διαχειριστεί όπως και με όποιον τρόπο επιθυμεί. Προσπαθείς να κάνεις εντύπωση με μεγαλοδύναμες και ψαγμένες λέξεις χωρίς να έχεις κάποιο ουσιαστικό περιεχόμενο και χωρίς να έχεις δει το ίδιο το έργο  τέχνης. Τον κοπανιστό αέρα (δηλ τα λόγια σου) όσο και να τον τυλίξεις με κορδέλες πάλι θα είναι κοπανιστός αέρας.                                                               Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να  ξεστομίσεις σε κάποιον ότι  δεν το χει πήγαινε στον καθρέφτη και επανέλαβέ το μέχρι να νυστάξεις και να σε πάρει ο ύπνος όρθια!!!

Αρέσει στα μέλη thanos293, __mikeman

freeman21

# 40 στις 9/8/2017
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604
Προσπάθησε να απευθυνθείς σε μεγαλύτερο κοινό κυρίως μέσω του διαδικτύου, πολύ εύκολα έχασες το ενδιαφέρον σου, τρεις μήνες δεν είναι πολύς καιρός.Επίσης δεν είναι απαραίτητο να πληρώνεις μπορείς να εκθέσεις το έργο σου δωρεάν, υπάρχουν τρόποι(ebay, amazon κ.τ.λ.) Επίσης καλή ιδέα είναι και η δημιουργία και πώληση "στο δρόμο" όπως είπε και ο συνδίκτιος παραπάνω, κυρίως σε τουριστικά μέρη.Μην περιμένεις να σε καταλάβει και να σε στηρίξει ο μέσος Έλληνας-ιδα σήμερα, έχει κρίση, έχει λεφτά μόνο για μπουζούκια και σουβλατζίδικα που λέει και ο Μίλτος..Και να ξέρεις πως όταν κάνουμε κάτι όχι τόσο συνηθισμένο ΠΟΤΕ δεν θα έχουμε στήριξη από "γνωστούς" οι οποίοι κοιτάνε μόνο αν και πως θα επωφεληθούν και όχι να βοηθήσουν, με κάποιες σπάνιες εξαιρέσεις βέβαια...
Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε