Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πώς να πετύχω ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

26-29-31

# 21 στις 5/9/2017
author
Ανδρας / 55 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.131
'Aρεσαν+: 0%

Λοιπον το χεις τερματισει αγαπητη απο ολες τις πλευρες σε αυτο το κειμενο...να μην γραφεις οταν οι σφυγμοι σου ξεπερνουν τους 70

Το περιβαλλον στην Ελλαδα ειναι αποτρεπτικο για ιδιωτικη πρωτοβουλια,κοινως ασε τα μαγαζια,οπως βλεπεις και στην περιοχη σου,(ειμαστε γειτονακια)μονο καφε και μινι μαρκετ ανοιγουν24ωρα,μεχρι τελος του χρονου,θα εχει κλεισει το 30%,και οσοι αντεξουν παραπανω,θα συσωρευουν χρεη στην εφορια,και στα ασφαλιστικα ταμεια.Μιλαω ψυχρα ,με αριθμους(αλλωστε αριθμοι ειμαι 26-29-31) Τα ονειρα. τα γλυκα λογια,και οι προσδοκιες,ειναι ωραια αλλα για να ερωτευτεις,οχι για να κανεις επιχειριση.

Πηγαινε να δουλεψεις σε εναν εκμεταλλευτη ανθρωπινων ψυχων(αφεντικα τα λενε)στο 80%ειναι αδιστακτοι,αλλα δεν θα εχεις αλλο αγχος!!

Και αν ζοριζεσαι στην δουλεια,θα ερχεσαι εδω,θα λες τον πονο σου,και εμεις ξερουμε την δουλεια μας

Αντε καλημερα να χουμε

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από better_in_time
Δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν μπορώ να εξεληχθω σε ένα εργοδότη που δεν εχει άγχος? Δεν θέλω μεγάλεια .μια δουλειά που να μην έχω τους άλλους συνέχεια στο κεφάλι μου και να τηρούν την ηγεσία με μετριοφροσύνη. Δεν θα βρεις έτσι εργοδοτες στην Ελλάδα όμως και αυτο μου την δίνει η.όλοι νεόπλουτοι η και κουραστικοι.για τέτοιο θα δούλευα και περισσότερες ώρες αφού θα ήμουν ευχαριστημένη με την συμπεριφορά τους ομωςμε καμια περιπτωση δεν μαρεσει αυτο το υφακι " μου ωφειλεις που εισαι τωρα εδω κακομηρο ή κοριτσάκι" στα ελληνικά δεδομένα μας συμπεριφέρονται σαν να ήμαστε τίποτα τελευταίοι που ζητιανευουμε για λίγα χρήματα.δεν μαρεσει αυτό .θέλω να αλλάξει.και για αυτό και μόνο θέλω να προσπαθήσω.ο εργοδότης θα πρεπε να ωφειλεις στους εργαζόμενους και όχι αυτοί σε αυτον .ειμαι εξωφρενικό.δεν ξέρω με ποιον να τα βάλω .με την υπεροψία ή την ανεκτηκοτητα του απλού λαού?

Αρέσει στα μέλη peripli, better_in_time και σε ακόμα 1 μέλος.

better_in_time

# 22 στις 5/9/2017
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Θέματα: 95
Απαντήσεις: 1.418
Δεν μπορείς να γίνεις όμως αυτό το 20% ? Πόσο ευκολο είναι να μην προσπαθείς όμως?

Enikos

# 23 στις 5/9/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.459

Σε ΜΚΟ δουλευω...θελει κονεξια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Arxontoula_

Η μόνη πετυχημένη και σίγουρη μπίζνα στην Ελλάδα αυτή την εποχή, είναι να φτιάξεις μια ΜΚΟ

Think about it!

Αρέσει στα μέλη Crazy_Horse, peripli και σε ακόμα 1 μέλος.

Arxontoula_

# 24 στις 5/9/2017
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.719

Είπα εγώ οτι δε θέλει?

Αλλά άπαξ και τα έχεις, η δουλειά πάει ρολόι

Και οι ΚΟΙΣΠΕ είναι επίσης καλή μπίζνα αν έχεις τα προαναφερόμενα κονε.

Την Apivita πάλι, άστηνε. Την καπάρωσε άλλος.

Σαν τα μπεκατσόνια θα πάμε..

ZHLIASOY

# 25 στις 5/9/2017
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 2.893

better_in_time

Ενταξει το εμπεδωσαμε μην το ξαναγραψεις ναι???Εγω τομαθα απεξω τοσες φορες που το διαβασα
Αρέσει στο μέλος peripli

ZHLIASOY

# 26 στις 5/9/2017
author
Αλλη χώρα
Γινε εσυ το 20% Και βλεπουμε μετα..Παμε για το 80%Υπομονη!!!
Αρέσει στο μέλος peripli

frog13

# 27 στις 5/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Επιχειρηματικός σύμβουλος δεν είμαι,είμαι όμως επιχειρηματίας.Και αυτό που ξέρω είναι ότι σταδιακά όλοι οι "μικροι" απορφούνται η βάζουν λουκέτο απο την υπερφορολόγηση.

Πάντα όμως θα υπάρχουν ευκαιρίες ,ειδικά τώρα με το ιντερνετ που πουλάς τα προιόντα σου και επικοινωνείς με όλο τον κόσμο πολύ πιο εύκολα!Χρειάζεσαι μυαλό,στόχο,αγάπη σε αυτό που θα ξεκινήσεις και πολλές πολλές ωρες δουλειάς!Αγχος πολύ ,ειδικά στην αρχη και σου ευχομαι να πετύχεις απο την μιά και από την άλλη να μην γίνεις κι εσύ(οταν με το καλό) σαν το 80% των "αφεντικών"που τώρα κατακρίνεις!

VarethikaOla

# 28 στις 5/9/2017
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 851
Ποτε δεν εισαι κυριος του εαυτου σου.Παντα εχεις καποιον απο τον οποιο ΕΞΑΡΤΑΣΑΙ για να βγαλεις τα προς το ζειν κ να επιβιωσεις.Ειτε ειναι το αφεντικο-προισταμενος κτλ πανω απο το κεφαλι σου ειτε ειναι η πελατεια σου που πρεπει να τους ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ για να τους κρατησεις ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ για να μη φυγουν κ φυγει κ το χρημα.Μην εχεις αυταπατες. ΠΟΤΕ δεν εισαι ελευθερη κ ανεξαρτητη.Εκτος αν κερδιζεις λεφτα χωρις εργασια...πετυχεις κανα λαχειο πχ
Αρέσει στα μέλη peripli, better_in_time και σε ακόμα 2 μέλη.

chrmabd

# 29 στις 5/9/2017
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 25

Η μόνη πετυχημένη μπιζνα στην Ελλάδα είναι να είσαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος...Η αν θες να είσαι εντελώς ανεξάρτητος και ελεύθερος από όλους και όλα,πας σε ένα βουνό,παίρνεις ένα αντίσκηνο και το παίζεις ερημίτης...

Αρέσει στα μέλη better_in_time, ZHLIASOY

MiltosRNLI1930

# 30 στις 5/9/2017
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.678

To καρπουζι

εδω και μερικα χρονια εχασε την αιγλη του και την ανακουφιση των χαμηλων ταξεων Ακομα κι'αυτες το απορριπτουν γιατι εχει γευση κολοκυθιου λογω μεταμοσχευσης βλαστων καρπουζιας σε κολοκυθια .Αυτος που θα τολμησει να φερει τον παλαιο σπορο και να καλλιεργησει το γνωστο καρπουζι σιγουρα θα του το αναγνωρισουν

Αρέσει στα μέλη peripli, better_in_time

Vanda_

# 31 στις 5/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγω εκνευριζομαι οταν ακουω ανθρωπους να ψαχνουν μια χαζοιδεα πιασιαρικη για να βγαλουν χρημα χωρις κοπο, χωρις δουλεια, χωρις γνωσεις, χωρις κεφαλαιο κοκ απο το πουθενα...και να βρουν πεντε περιστασιακους πελατες που θα τους καλυψουν για αναγκη που ΔΕΝ εχουν, ετσι για να κινειται το εμποριο...μαλλον δεν εκνευριζομαι, αλλα θλιβομαι

Κανεις δε θελει να κανει μαι δουλεια που να ειναι πραγματικα χρησιμη στην κονωνια? ακομη και αν αυτο σημαινει να ειναι υπαλληλος, η ελευθερος επαγγελματιας, ολοι αφεντικα πια

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από better_in_time
Γενικά μιλαω.Υπάρχουν έξυπνες μικρές επιχειρήσεις που μπορείς με μικρό κεφάλαιο να ξεκινήσεις? Ιδέες? Και εσείς μέσα από τα χρόνια τι συμπέρασμα βγάλατε? Ο τολμών νικά?

MeniosLeme

# 32 στις 6/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

με καλυψε ο ινιοχος, δεν θα προσθεσω κατι πανω σαυτα. αλλα να πω κατι για τα σημεια των καιρων:

ειναι οντως μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. απο τη μια τα παρασιτα που ρουφανε ακομα τα πακετακια καλυμμενα πισω απο κοινοπρακτικα κολπα ταχα μου κοινωνικου προφιλ. απο την αλλη ελλειψη κεφαλαιου. και απο την τριτη μερια ερχονται οι εργοδοτες που οχι παντα ηθελημενα, δεν μπορουν να σταθουν στο υψος των περιστασεωνιδιως των μισθοδοτικων. καθυστερησεις μισθων, μη καταβολη μισθων,  κακη αντιμετωπιση των εργαζομενων λες και προκειται για αναλωσιμο ειδος κλπ. λογικο ειναι λοιπον ο κοσμος να βλεπει επιβιωση μονο σε κατι δικο του. προσωπικα κοπελια, επειδη και ανηκω στο χωρο των ελευθερων-ας πουμε- επιχειρηματιων, θα σου λεγα να κοιταξεις το ενδεχομενο να φυγεις εξω. ειναι ενα παλικαρι εδω, θανος νομιζω το νικ, που εφυγε γερμανια και εχει βρει την υγεια του. κι αλλος ενας, μαικ, επισης ευρωπη.ψαξε, ενημερωσου, δες τις επιλογες σου, εισαι μικρη σε παιρνει να φυγεις απο ελλαδα. αν δεις οτι μπορεις, καντο και μην κοιταξεις πισω. η ελλαδα εχει τελειωσει (τουλαχιστον για αρκετα χρονια ακομα θαναι σε ημιθανη κατασταση).

ZHLIASOY

# 33 στις 6/9/2017
author
Αλλη χώρα

frog13

Ακριβως ετσι ειναι αγαπητε μου..Με καλυψες πληρως!!!
Αρέσει στο μέλος peripli

tangerinedream

# 34 στις 6/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...στο θέμα-ερώτημα που θέτεις καλή μας φίλη, εσυ και μονον εσυ μπορείς να απαντήσεις...εννοείται ότι μια γενική συζήτηση στο θέμα γίνεται άνετα, όμως δεν θα μπορούσε να σε βοηθήσει και τοσο ή τουλάχιστον, όσο φαντάζεσαι ότι θα μπορούσε...μονο εσυ γνωρίζεις τον εαυτό σου και τα χαρακτηριστικά του, απο τα οποία εξαρτάται η απάντηση-απόφαση-επιλογή που επιζητάς...πιστεύω ότι η επιλογή αυτή δεν μπορεί να εδράζεται στα διάφορα στατιστικά στοιχεία και μονον αλλά κυρίως στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς σου...

better_in_time

# 35 στις 6/9/2017
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Θέματα: 95
Απαντήσεις: 1.418
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μπορεί να νομίζετε ότι δεν με έχετε βοηθήσει αλλά με έχετε βοηθήσει πολύ .Νιώθω πολύ αισιόδοξη και θέτω στόχους και κάνω όνειρα και δικαιουμαι να θέλω να μάθω από παλαιότερους και πιο εμπειρους.εγω πιστεύω στους ανθρώπους Οι άνθρωποι γιατι να μην πιστέψουν σε εμενα? και μορφωμένη είμαι που βιάστηκε να αναφερθεί μια "τύπισσα" και έξυπνη νιώθω και πιάνουν τα χέρια μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα να εργαστώ άπειρες ώρες να τα καταφέρω και έχω κάνει άπειρες δουλειές και θα κάνω άλλες τόσες .έχω γεμίσει τις μπαταρίες μου είμαι έτοιμη .ντρέπομαιι που είστε αυτής της σχολήςΚάποιοι .οι απαισιόδοξοι μίζεροι κόμπλεξικοι μην μπειτε στο κόπο να μου απαντάτε .δεν μου είστε χρήσιμοι. Δεν σας μοιάζω δεν μου μοιάζετε.Θα αναφερθώ μονο στους αισιόδοξους ανθρώπους και σε αυτούς θα σταθω.σε αυτούς που ενώ πέρασαν δύσκολα σίγουρα θέλουν να βοηθήσουν με μια κοινωνική συζήτηση και να δώσουν την συμβουλή τους αυτή που τους πρόσφερε η εμπειρία.Στους άλλους δεν θα σταθώ γιατί απλά δεν τους μοιάζω .δεν σας είπα μην μου χαλάτε το κάρμα μου? Όσο για την ιδέα να φύγω στο εξωτερικό το σκέφτηκα . Όλα τα μεελεταω.αφου μπόρεσα Τοσοι εγώ γιατί όχι?Λυπαμαι όμως που σε αυτή την χώρα οι άνθρωποι τα έχουν παρατήσει τόσο πολύ και έγιναν απαισιόδοξοι.αν όντως μια σκέψη δημιουργεί η καταστρέφει ...το γενικό σύνολο σκέψης στην Ελλάδα θέλει αναβάθμιση και όνειρα να ελπίζει.ζωντανοι νεκροι είστε?
Αρέσει στο μέλος freeman21

MeniosLeme

# 36 στις 6/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από better_in_time
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μπορεί να νομίζετε ότι δεν με έχετε βοηθήσει αλλά με έχετε βοηθήσει πολύ .Νιώθω πολύ αισιόδοξη και θέτω στόχους και κάνω όνειρα και δικαιουμαι να θέλω να μάθω από παλαιότερους και πιο εμπειρους.εγω πιστεύω στους ανθρώπους Οι άνθρωποι γιατι να μην πιστέψουν σε εμενα? και μορφωμένη είμαι που βιάστηκε να αναφερθεί μια "τύπισσα" και έξυπνη νιώθω και πιάνουν τα χέρια μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα να εργαστώ άπειρες ώρες να τα καταφέρω και έχω κάνει άπειρες δουλειές και θα κάνω άλλες τόσες .έχω γεμίσει τις μπαταρίες μου είμαι έτοιμη .ντρέπομαιι που είστε αυτής της σχολήςΚάποιοι .οι απαισιόδοξοι μίζεροι κόμπλεξικοι μην μπειτε στο κόπο να μου απαντάτε .δεν μου είστε χρήσιμοι. Δεν σας μοιάζω δεν μου μοιάζετε.Θα αναφερθώ μονο στους αισιόδοξους ανθρώπους και σε αυτούς θα σταθω.σε αυτούς που ενώ πέρασαν δύσκολα σίγουρα θέλουν να βοηθήσουν με μια κοινωνική συζήτηση και να δώσουν την συμβουλή τους αυτή που τους πρόσφερε η εμπειρία.Στους άλλους δεν θα σταθώ γιατί απλά δεν τους μοιάζω .δεν σας είπα μην μου χαλάτε το κάρμα μου? Όσο για την ιδέα να φύγω στο εξωτερικό το σκέφτηκα . Όλα τα μεελεταω.αφου μπόρεσα Τοσοι εγώ γιατί όχι?Λυπαμαι όμως που σε αυτή την χώρα οι άνθρωποι τα έχουν παρατήσει τόσο πολύ και έγιναν απαισιόδοξοι.αν όντως μια σκέψη δημιουργεί η καταστρέφει ...το γενικό σύνολο σκέψης στην Ελλάδα θέλει αναβάθμιση και όνειρα να ελπίζει.ζωντανοι νεκροι είστε?

τον εργοδοτη δεν τον ενδιαφερει να πιστεψει σε σενα ως ανθρωπο. τον ενδιαφερει να επενδυσει σε σενα ως εργατικα χερια.

και οχι δεν ειμαστε ζωντανοι νεκροι στην ελλαδα. οσοι δουλευουμε δηλαδη ακομα δεν ειμαστε.

επειδη ομως γινεται ολο και πιο σπανιο να δουλευει κανεις πια στην ελλαδα, με τις απολυσεις και τα λουκετα να χτυπανε κοκκινο, γιαυτο στα λεμε και τα απαισιοδοξα, για να εισαι ενημερη (αν και θα πρεπε να τα ξερεις ηδη στην ηλικια που εισαι η οποια θεωρειται πολυ "καυτη" εργασιακα, και πολυ μεσα στα πραγματα). εν παση περιπτωση, μπορεις να εισαι οσο αισιοδοξη θες κι αν σε βοηθησει η αισιοδοξια σου σκετη, σου βρει δουλεια, προκοψεις και αναβαθμισεις και τη χωρα, μας λες και μας τη συνταγη  

__mikeman

# 37 στις 6/9/2017
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.993

Αμα ο άνθρωπος είναι δουλευταράς και κατεβάζει το κεφάλι του, θα πετύχει. Ειδικά σε περιόδους κρίσης.

Πάρε τον Αμπράμοβιτς ναουμε.

Ο τύπος ξεκίνησε απο το πιο πουθενά χωριό της Σιβηρίας - ούτε στο χάρτη δεν το βρίσκεις. Τι στο διάλο έτρωγε δεν ξέρω - ρίζες, κλαδιά, φύλλα, χιόνι, τον πατέρα του και τη μάνα του - πάντως μεγάλωσε και έγινε ένα άξιο παλικάρι - ευλογημένο γέννημα απο τη μήτρα της φτωχολογιάς σαν τη Ρηνιώ κι αυτός.

Οταν όμως διαλύθηκε η ΕΣΣΔ, βρήκε ευκαιρία ο μάγκας και τρύπωσε,

Κοιτα να δεις πως έγινε η φτιάξη.

Πήγε να κάνει ο Γκόρμπι την περεστρόικα και να σώσει λίγο την κατάσταση, να αφήσει το σοσιαλισμό για το 2200 και να πορευτεί με σοσιαλδημοκρατία προς το παρόν, αλλά μπήκε στη μέση αυτό το γουρουνογούρουνο ο Γέλτσιν και τα έκανε κώλο.

Αντε λοιπόν, την κόβουμε κοψίδια την ΕΣΣΔ και την πουλάμε σε ιδιώτες να δούμε ανάπτυξη.

Αλλά που να τους βρεις? Τους αστούς δηλαδή? Αφού τους είχε καθαρίσει - υποτίθεται - ο Βλαδίμηρος και ο Ιωσήφ.

Οπότε τι κάνουν? Βγάζουν την "περιουσία του λαού" στο σφυρί. Κυριολεκτικά μιλάμε. Τη μοιράζουν με κουπόνια και οποιος πήρε, πήρε. Λαικός καπιταλισμός με τα ούλα του.

Τώρα θα μου πεις, πως μερικοί μάζεψαν όλο το χαρτί και οι περισσότεροι πήραν τα τέτοια τους? Αφου μέχρι απο κάτι μήνες, όλοι προλετάριοι ήταν!

Μυστήριο!

Πάντως ο Αμπραμό το έλυσε με την βοήθεια μερικών καλόπαιδων που είχαν πείρα στο να λύνουν τέτοια μυστήρια - γενικά είχαν πείρα να ξεκαθαρίζουν λογαριασμούς στο άψε σβήσε.

Και τώρα έχει πετρέλαια εδώ, καταθέσεις εκεί, την Σίτι δικιά του, κτλ κτλ.

Και τα υπόλοιπα εκατομμύρια των Ρώσων έχουν μείνει να αναρωτιούνται πως στο διάλο τα κατάφεραν πάλι και ούτε δημοκρατία ούτε φαι έχουν - μέχρι που οι μισοί και βάλε νοσταλγούν τα παλιά μεγαλεία με Μπρέζνιεφ και βάλε!

Πάρτε μαθήματα βρε πειναλέοι μικροαστοί που μια ζωή σας σέρνει απο τη μύτη η κρυφή γοητεία της μπουρζουαζίας και ονειρέυεστε πότε θα γίνετε αφεντικά και καθόσαστε και περιμένετε να σας έρθει "μια καλή ιδέα" για να "κάνετε κάτι δικό σας"!

Τι "ιδέα" δηλαδή? Να πουλάτε τετράγωνες ντομάτες για να χωράνε στα τάπερ ευκολότερα?

Μία ήταν η σίγουρη ιδέα απο γενέσεως κόσμου, αλλά έχετε τα α*χίδια του Αμπραμό να την υλοποιήσετε?

Αν πάλι οι φιλοδοξίες σας φτάνουν στο να έχετε ένα κάποιο εισοδηματάκι ώστε στο τέλος της ζωής σας να μπορείτε να αγοράσετε κανά τεσσάρι για τα παιδιά σας...τι τις θέτε τις "δικές σας δουλειές" και τα τοιάυτα? Πολύ σαματάς για το τίποτα. Τρυπώστε σε μια επιχειρησούλα, κάντε καλή δουλίτσα, πάρτε τις προαγωγές και τις αυξησούλες με την επετηρίδα και καθαρίσατε. Αμα είστε και ξύπνοι, γινεστε και στελέχη και τότε αρχίζει η κανονική μάσα. Τι θα πει "να μην έχω άλλο στον κεφάλι μου"?  Γιατί το να έχεις ένα μαγαζάκι 2χ2 και να κυνηγάς πελάτες με το δίκανο είναι καλύτερο?

Ρε σεις, τελείωσε οι εποχή των μπακάλικων...ή Αμπραμό θα γίνεις ή υπάλληλος του Αμπραμο...τεσπα αν διαφωνείς κάνε ένα σταρταπ κι εσύ, μπορείς!

https://www.youtube.com/watch?v=qi8gBgGhGYM

26-29-31

# 38 στις 6/9/2017
author
Ανδρας / 55 / Σε διάσταση
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.131

Αμα ο ανθρωπος ειναι δουλευταρας...

Ετσι ξεκινας το κειμενο για τον Αμπραμοβιτς,και σε ολο το υπολοιπο δεν φαινεται να εχει δουλεψει εστω μια ωρα???

Αν θεωρεις δουλεια,το βαζω ανθρωπους του υποκοσμου,να παρουν για ενα κομματι ψωμι,την περιουσια των ανθρωπων,ναι οντως με τετοιες ιδεες πηγε μπροστα ο κοσμος!!!

Αν σου φαινονται πεζα αυτα που γραφω,εχω καταλαβει και το βαθυτερο νοημα που θελεις να περασεις,αλλα με αφηνει ανεγγιχτο...

Λυσεις στην Ελλαδα του 2017 θελω,απο θεωριες εχω χορτασει.

Εχεις να προτεινεις?

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από __mikeman

Αμα ο άνθρωπος είναι δουλευταράς και κατεβάζει το κεφάλι του, θα πετύχει. Ειδικά σε περιόδους κρίσης.

Ο τύπος ξεκίνησε απο το πιο πουθενά χωριό της Σιβηρίας - ούτε στο χάρτη δεν το βρίσκεις.

Πήγε να κάνει ο Γκόρμπι την περεστρόικα και να σώσει λίγο την κατάσταση, να αφήσει το σοσιαλισμό για το 2200 και να πορευτεί με σοσιαλδημοκρατία προς το παρόν, αλλά μπήκε στη μέση αυτό το γουρουνογούρουνο ο Γέλτσιν και τα έκανε κώλο.

Αντε λοιπόν, την κόβουμε κοψίδια την ΕΣΣΔ και την πουλάμε σε ιδιώτες να δούμε ανάπτυξη.

Αλλά που να τους βρεις? Τους αστούς δηλαδή? Αφού τους είχε καθαρίσει - υποτίθεται - ο Βλαδίμηρος και ο Ιωσήφ.

Οπότε τι κάνουν? Βγάζουν την "περιουσία του λαού" στο σφυρί. Κυριολεκτικά μιλάμε. Τη μοιράζουν με κουπόνια και οποιος πήρε, πήρε. Λαικός καπιταλισμός με τα ούλα του.

Τώρα θα μου πεις, πως μερικοί μάζεψαν όλο το χαρτί και μερικοί πήραν τα τέτοια τους? Αφου μέχρι απο κάτι μήνες, όλοι προλετάριοι ήταν!

Μυστήριο!

Πάντως ο Αμπραμό το έλυσε με την βοήθεια μερικών καλόπαιδων που είχαν πείρα στο να λύνουν τέτοια μυστήρια - γενικά είχαν πείρα να ξεκαθαρίζουν λογαριασμούς στο άψε σβήσε.

Πάρτε μαθήματα βρε πειναλέοι μικροαστοί που μια ζωή σας σέρνει απο τη μύτη η κρυφή γοητεία της μπουρζουαζίας και ονειρέυεστε πότε θα γίνετε αφεντικά και καθόσαστε και περιμένετε να σας έρθει "μια καλή ιδέα" για να "κάνετε κάτι δικό σας"!

Τι "ιδέα" δηλαδή? Να πουλάτε τετράγωνες ντομάτες?

Enikos

# 39 στις 6/9/2017
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.459

Κανα μανο για τους ποντους στο καλσον, σου βρισκεται?

Η να πω της Ξωτικιας, να σου δωσει το δικο της...

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από __mikeman

Ο τύπος ξεκίνησε απο το πιο πουθενά χωριό της Σιβηρίας - ούτε στο χάρτη δεν το βρίσκεις. Τι στο διάλο έτρωγε δεν ξέρω - ρίζες, κλαδιά, φύλλα, χιόνι, τον πατέρα του και τη μάνα του - πάντως μεγάλωσε και έγινε ένα άξιο παλικάρι - ευλογημένο γέννημα απο τη μήτρα της φτωχολογιάς σαν τη Ρηνιώ κι αυτός.

Τώρα θα μου πεις, πως μερικοί μάζεψαν όλο το χαρτί και οι περισσότεροι πήραν τα τέτοια τους? Αφου μέχρι απο κάτι μήνες, όλοι προλετάριοι ήταν!

Μυστήριο!

Και τα υπόλοιπα εκατομμύρια των Ρώσων έχουν μείνει να αναρωτιούνται πως στο διάλο τα κατάφεραν πάλι και ούτε δημοκρατία ούτε φαι έχουν - μέχρι που οι μισοί και βάλε νοσταλγούν τα παλιά μεγαλεία με Μπρέζνιεφ και βάλε!

Τι "ιδέα" δηλαδή? Να πουλάτε τετράγωνες ντομάτες για να χωράνε στα τάπερ ευκολότερα?

Μία ήταν η σίγουρη ιδέα απο γενέσεως κόσμου, αλλά έχετε τα α*χίδια του Αμπραμό να την υλοποιήσετε?

Αρέσει στα μέλη peripli, 26-29-31

__mikeman

# 40 στις 6/9/2017
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.993

Εγώ ρε συ φταίω που προτείνω διεξόδους και προβάλλω πρότυπα.

Τα ακουώ και απο πάνω.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε