Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας.

Επιλέξτε σελίδα: (1-16)
Σελίδες Αρχική«45678910111213Τελ.»

Mileni

# 161 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 147 από metalkid

Αν Μπορω να κανω ενα μινι ψυχογραφημα στον εαυτο μου ετσι οπως και η συγκεκριμενη κοπελιά αλλά και αλλοι φιλοι και γνωστοί εχουν πει θα σου πω οτι : ειμαι ενας ανθρωπος που εχω πληγωθει ναι!Δεν εχω λαβει την αγαπη που θα επρεπε και που φυσικα μαλλον δεν μπορω να την δωσω.Επισης δεν εχω κουραγιο να ασχολουμαι με αλλωμ τα προβληματα γιατι με αφορουν τα αλυτα δικα μου. Αρα δεν μπορω να ερθω κοντα με ανθρωπους κανονικους.Ασχολουμαι 13 χρονια με την μουσικη και τα 6 επαγγελματικά και ο,τι εξω απο το δικο μου κοσμο μου φαινεται βαρετό! Οποτε και δεν συγκινουμαι ευκολα ουτε παρασυρομαι απο σχεσεις γιατι τος βαριεμαι. Γιατι ειναι περα εως περα βαρετες και κανονικες.Δεν πιστευω στην μονογαμια γιατι νομιζω δεν μπορω να την υποστηρίξω. Μου λειπει η ιδεα της σχεσης αλλα την φοβαμαι πολυ περισσοτερο αποτι την θελω. Πιστευω δεν ειμαι ικανα φτιαγμενος για να αγαπησω βαθια.Κυριως ερωτευομαι ιδεαλιστικα οοοταν ερψτευομαι. Και γιαυτο ο ενθουσιασμος κρατει λιγο. Οταν καποια ειναι "δυσκολη" με εξιταρει ομως οταν ερθει κοντα και μου ανοιχτει εχω παρατηρησει οτι γινομαι οπως ειχε καπιος παραπανω pure evil.Νιωθω οτι και μονο στο ακουσμα της λεξης Αγαπη πιεζομαι και για ολα μου φταιει ο αλλος τον οποιο κατευθειαν υποβιβαζω στο μυαλο μου. Κατευθειαν ομως. Ενω μπορει να νιωθω ερωτικα να νιωθω συμπαθεια. Αλλα η αγαπη για μενα ειναι απειλη.Ζηλευω παρα πολυ με οποια ειμαι και για οσο ειμαι και με καποιες πολυ περισσοτερο. Δεν μαρεσει η απορριψη την απεχθανομαι.Στην συγκεκριμενη περιπτωση της κοπελας απλα πιστευω οτι με αγαπουσε και κατεβαλε προσπαθεια να ερθει τοσο κοντα μου. Ειχα αναγκη να μιλαω ΚΑΙ μαζι της σχεδον ολη μερα. Ομως οπως ελεγε μονο για τα δικα μου προβληματα τα οποια εκεινη την περιοδο ηταν οικονονικα . Θα στο πω και ας ακουστει χαλια νομιζω δεν μπορω μα ασχοληθω με τους αλλους σε βαθος αλλα οταν χαθουν στεναχωριεμαι. Ειδικα αν τους θαυμαζωΠραγμα που δε θα τους πω και ποτε.Δεν ξερω αν εχω αισθηματα περαν του επιφανειακου μερικες φορες και δεν παλευω και τις καταστασεις απλα τις παραταω.Θα μου πεις εχεις αναγκη απο ειδικο οπως λενε ολοι. PERHAPS PERHAPS PERHAPSΟπως λεει και το τραγουδι.Μεχρι στιγμης μονο αυτη η κοπελα και αλλη μια με διεγραψαν μια και εξω. Ισως γιαυτο και με ενοχλειΕχω φυσικα και πολλες αλλες που εχουν λαβει αντιστοιχη συμπεριφορα ομως με εκμεταλλευονται με το να ειναι διπλα μου και εγω το ιδιο. Ελπιζω να σας καλυψα

μου άρεσε πολύ αυτό που έγραψες...
λέει πού ήσουν, πού έφτασες...
είναι, το μεχρι σήμερα αποτέλεσμα των επιλογών σου, αυτός είσαι σήμερα - και, καλυτερος απο χθες.
να ξέρεις, πως κάτι μέσα σου δεν συμφωνεί με αυτά που ζεις/εζησες και σε σπρώχνει να κάνεις προσπάθεια να το αλλάξεις.
Ψάξε το με κάθε τρόπο.
Πολλοί απο εμάς, ούτε έχουν αναρωτηθεί πού ήταν, πού είναι και πού πάνε...
Και δεν μιλαω για μια οικονομική/υλική κατάσταση. Για άλλα πράγματα, πιο ανώτερα, πιο απαραίτητα απο την ύλη.

Συνειδητοποιείς πως είναι σαν να έκανες εξομολόγηση; Μην το συνδέεις με τα θρησκευτικά.
Καμία σχέση..
Αλλα αυτό, θα σε απελευθερώσει. Όλα που ήσουν, που κράταγες για χρόνια, που έκρυβες απο τους άλλους ίσως με κάθε τρόπο, τώρα τα είδες, τα άκουσες, τα είπες σε εσενα. Βλέπω, πως για μερικές ημέρες, αλλάζεις. Όσο μπορείς, λίγο-πολύ, αλλά φαινεται.

Είναι καλό να ξέρεις, πως κανένας άγιος δεν γεννήθηκε άγιος. Είχαν τις αμαρτίες τους, όλοι.
Πάλι, καμία σχέση με την θρησκεία, αλλά με αυτό που δεν είμαστε τέλειοι και εμείς, που σε κρίναμε. Πολλοί κανουν όλα αυτά, που έκανες και εσύ, άλλοι - εστω και ένα απο αυτά.

Ο κάθε άνθρωπος όμως, μπορεί να αλλαξει αυτό που είναι και που δεν του αρέσει, αρκεί να θέλει. Πολύ!
Και αφού καταλαβαίνεις πού πλέον είσαι, πάρε μια απόφαση, σύμφωνα με αυτά που θες να είσαι και ακολούθα την με νύχια και με δόντια. Μην κάνεις πάλι ζιγκ-ζαγκ τη ζωή σου. Μην τη σπαταλάς, προκαλώντας δυσάρεστα σε εσενα και τους γύρω σου.

Βρες βοήθεια, εχεις ανάγκη σ' αυτό το δύσκολο δρόμο της ισορρόπησης και της σταθεροποίησης σου.

Μείνε και εδώ, διάβασε θέματα, μάθαινε, σύγκρινε εσενα με άλλους, βάζε εσενα στις διάφορες καταστάσεις, αναρωτήσου τι θα ήταν το καλύτερο, για όλους όμως, όχι μόνο για εσενα.
Δου-λε-ψε! Για να γίνεσαι καλύτερος του εαυτού σου απο εδώ και πέρα...

Rapunzel89

# 162 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Siopi13, ισως η τοσο ιδιοι χαρακτηρες και συναισθηματα...το ταιριασμα που λες να τρομαζει κ να δημιουργει φοβο. Κ μια χημεια απιστευτη που δημιουργει εντασβ κ δεν ξερεις ποιος θα εχει τον πρωτο λογο, γιατι παντα ο ενας τον εχει λιιιγο περισσοτερο. Κ ολο αυτο ειναι λογος χωρισμου,χαζος μεν αλλα δεν αντεχουν στο να το ζησουν δε. Δεν τα πιστευα, μεχρι που τα εζησα. Ειναι απιθανο... Ειμαι γεματη ομως ακομα κι αν τελειωσε. Κ ακουω κατι ιστοριες με τραβηγματα στην κυριολεξια κ πολυ σοβαρα προβληματα αναμεσα τους που λες αυτοι οι ανθρωποι δεν επρεπε να ειναι μαζι κ λεω "καλα εδω ζησαμε ΤΟΝ ερωτα κ ΤΗΝ αγαπη.Τι να μας πειτε κ εσεις τωρα?!". Ολο αυτο δεν περιγραφεται με λεξεις, δυστυχως κ ακομα πιο δυστυχως συμβαινει 1 φορα αντε 2.

Natassaa

# 163 στις 19/9/2017
author
Γυναίκα / 45 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 555
'Aρεσαν+: 0%

Ρεπορταζ

Αλλα δειχνει η καμερα...

https://www.youtube.com/watch?v=18-bLhZ14rA

Mileni

# 164 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 155 από Enikos

Ακου κατι, προσεκτικα.

Σιγουρα με εχεις μπερδεψει με αλλα ατομα.

Που οταν γινεσαι βαρετη, δεν εχουν καν το δικαιωμα να το δειξουν.

Αν ειναι να ασχοληθω με σενα, θα πρεπει να αξιζει.

Και μεχρι τωρα, δεν το βλεπω...

Μην ζοριζεσαι ασκοπως, να κανεις την...μαμα ολων.

Φαινεται αν μπορεις η οχι και που...

Ελα, πηγαινε μια βολτα τωρα.

ωχ, τι θα γίνει
εγώ ασχολούμαι με εσενα, καλέ!
όχι εσύ με εμένα! πάλι μπερδεύτηκες;
3:0 έχουμε ήδη, μπες στο θέμα ντε

σ' αρέσει να σου σπάνε τα νευρά;
συζητάς ή το κλωθογυρίζεις πάλι όπως ξέρεις;

θα έπρεπε να γελάς, ''χιούμορ'' κάνω, όπως εσυ, χρησιμοποιώντας την μέθοδό σου
ωραία είναι να είσαι απο αυτή τη πλευρά, του κριτή, του κυνηγού, πραγματικά διασκεδάζω
σορρυ... αναφορά δεν θα μου κάνεις;

kostan1972

# 165 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 160 από frog13

Εγώ πάλι νομίζω ότι απλά είσαι ανώριμος..Δεν είναι βρισιά και μην το λάβεις έτσι..Φυσιολογικό είναι μιας και η ωριμότητα έρχεται κάποια στιγμή μετά την ηλικία που βρίσκεσαι στους περισσότερους άντρες.

Μια συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι η εξής:Μην αποφασίσεις από τώρα αν θέλεις η δεν θέλεις θετικά συναισθήματα στην ζωή σου και ανθρώπους που σε αγαπάνε δίπλα σου.Μην προαποφασίζεις από τώρα ποιος είσαι και τι θέλεις από τους ανθρώπους γύρω σου και μην υιοθετείς "μοντέλα" συμπεριφοράς ως πανάκεια! Αυτός που είσαι τώρα ,δεν θα είσαι και στο μέλλον..και οι λάθος αποφάσεις θα σε φέρουν αντιμέτωπο με κάποιον εαυτό που δεν θα γουστάρεις και πιθανώς να μην ξέρεις πως να τον ξεφορτωθείς μετά..!

Ήδη διαβάζοντας  μέχρι εδώ ,έχεις προαποφασίσει αν θα ακούσεις την συμβουλή η όχι αλλά δεν πρέπει..να βιάζεσαι .Γίνε "ρευστός" στην ζωή σου, σαν την μουσική και όχι άκαμπτος σαν  "μέταλλο" !

Vanda_

# 166 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βρε μπελετσα για τον μεταλ φιλο μας εγω εβγαζλα γνωματευση και με επιβεβαιωσε και ο ιδιος λεμε

Δεν θα κερδισει τιποτε! Ετσι ειναι δεν αλλαζει!!! Απλα ειμαστε το καινουργιο παιχνιδακι του και καθεται λιγο εδω μαζι μας και παιζει στο φορουμ ...παιζει το παιχνιδι ποσο καλα μπορει να μας χειριστει ολους μαζι και τον καθε α χωριστα...οχι πειτε μου ασχοληθηκε ποτε κανεις θεματοθετης τοσο μαζι μας?

Μεταλκατι κατσε μη φυγεις, θα παιξεις εσυ θα παιξουμε και μεις εμενα μαρεσεις ...μαθαινω μελετωντας σε χωρις να διατρεχω κινδυνο ...συναισθηματικο εννοω ...κατσε να μας λες μια αποψη, μαρεσεις λεμε ...εξω ακομη και να γνωριζω καποιον σαν εσενα, σιγουρα δε μου μιλαει με τοση ειλικρινια οπως εσυ...εξω βλεπεις ο αλλος κατι εχει να κερδισει απο μενα και απο τον καθενα

Παράθεση:
Σχόλιο # 154 από _Bellezza_

Όπως και να εξελιχθούν τα πράγματα, αν μάθεις μέσα από αυτήν ιστορία, θα είσαι υπέρμετρα κερδισμένος. Μην παρουσιάζεις τον εαυτό σου σαν την πηγή του κακου. Όταν είμαστε ενήλικες , έχουμε την πλήρη ευθύνη των πράξεών μας. Αν εγώ βλέπω τον γκρεμό και τρέχω κατα πάνω του , επειδή νομίζω πως θα μεταμορφωθεί σε λιβάδι με παπαρούνες, τότε δεν φταίει ο γκρέμός, αλλά εγώ.

Εγώ σου λέω να σκεφτείς καλά , να πάρεις τα μαθήματα που πρέπει και να προχωρήσεις ώριμος και συνειδητοποιημένος σε όποια κατεύθυνση και αν επιλέξεις.

silencee

# 167 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σκεφτόμουν να γράψω στο 'εκτός θέματος'.

Ύστερα,είπα να ανοίξω ξεχωριστό.
Στο τέλος κατέληξα εδώ.Ίσως δεν έχει καμία σημασία το πού,μια που όλα εδώ στο φόρουμ είναι σχέσεις.
Θα υπερβώ το προσωπικό μου κόλλημα να φανώ γραφική.Θα πω δε με νοιάζει και θα το επεξεργαστώ συναισθηματικά αργότερα ,γιατί προέχει η ανάγκη μου να πω κάποια πράγματα.
Καταθέτω την εικόνα που λαμβάνω,με εμένα μέσα φυσικά.
Μπαίνει θέμα.Αρχίζει η συναισθηματική μας ΄'κίνηση'.
Με στενοχωρεί εξαιρετικά πολύ πως,ενώ στη βάση,κινούμαστε συναισθηματικά προς την ίδια κατεύθυνση,η διαφοροποίησή μας στην έκφραση αυτής της κίνησης,φτάνει στην πόλωση.
Μια πόλωση που γίνεται αντιληπτή με δυσαρέσκειες που αφορούν στις λέξεις που χρησιμοποιούνται,στο ύφος των κειμένων,στο μέγεθος των απαντήσεων,ακόμη και στα μπαμπαρδέλια.
Παίρνω παράδειγμα το συγκεκριμένο θέμα.Δεν είπε κανείς μας στον θεματοθέτη ΄'μπράβο λεβέντη,καλά το πας''.
Η πόλωση στο πώς ο καθένας το εξέφρασε χτύπησε τόσο κόκκινο, που μέλος που απάντησε,'είδε' πως υπήρχαν μέλη που συμμετείχαν και επικρότησαν το φέρεσθαι του MetalKid.
Όταν στα θέματα έτσι όπως γράφουμε όλοι και πολλάκις νιώθουμε κι αποδεχόμαστε την όποια διαφορετικότητα,πώς το κάνουμε ρε παιδιά,χωρίς να αποδεχόμαστε αυτή,τη μεταξύ μας,την του καθενός μας?
Μόνο για να το μοιραστώ,σας λέω πως λυπάμαι πολύ για όλο αυτό,όχι για τους καβγάδες,καλοί είναι για να ξεκαθαρίζονται τα πράγματα.Αποδίδω τους καβγάδες στη μη αποδοχή της διαφορετικότητας μας.Αυτό που έχω εντοπίσει ως αιτία,αυτό με στενοχωρεί.
Δε βγάζω την ουρά μου απέξω.Εδώ γράφω κι εγώ.Αυτά.

υ.γ.MetalKid,ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Enikos

# 168 στις 19/9/2017
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.644

Παράθεση:
Σχόλιο # 156 από Natassaa

Για εκπαιδευτικη χρηση

Καλλιτεχνικο...

https://www.youtube.com/watch?v=0GA6ZpkCPqQ

Κράτα το

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

Enikos

# 169 στις 19/9/2017
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.644

Δεν, σου λενεεε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 164 από Mileni

ωχ, τι θα γίνει
εγώ ασχολούμαι με εσενα, καλέ!
όχι εσύ με εμένα! πάλι μπερδεύτηκες;
3:0 έχουμε ήδη, μπες στο θέμα ντε

σ' αρέσει να σου σπάνε τα νευρά;
συζητάς ή το κλωθογυρίζεις πάλι όπως ξέρεις;

θα έπρεπε να γελάς, ''χιούμορ'' κάνω, όπως εσυ, χρησιμοποιώντας την μέθοδό σου
ωραία είναι να είσαι απο αυτή τη πλευρά, του κριτή, του κυνηγού, πραγματικά διασκεδάζω
σορρυ... αναφορά δεν θα μου κάνεις;

Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY

frog13

# 170 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 167 από silencee

.Αυτό που έχω εντοπίσει ως αιτία,αυτό με στενοχωρεί.

Σε στενοχωρεί γιατί θα ήθελες να είμαστε μια ομάδα εδώ στο σχέσεις αγαπημένοι και να περνάμε καλά...Δεν θα σου επισημάνω  την προφανή "πραγματικότητα" ,δεν έχω σκοπό να σε ρίξω ψυχολογικά περαιτέρω...Άλλωστε η πραγματικότητα που θέλει να έχει ο καθένας είναι σεβαστή...και γιατί να μην πολεμάει γι αυτήν..? Ίσως και να μείνει μόνο θεωρία βέβαια...δική μου,δική σου..Αν δεν χαθούμε στου εγωισμού τα μονοπάτια ... όπως πάντα..και στην εφήμερη  ικανοποίηση του!

Mileni

# 171 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 169 από Enikos

Δεν, σου λενεεε...

α, δουλεύει... η ''μέθοδος''.
Είδαμε γέλια επιτέλους και από τον εφευρέτη του.

Συνεχίζω, άρα 

silencee

# 172 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Ο σεβασμός έχει ως προαπαιτούμενo την αγάπη?Aναρωτιέμαι frog...

Παράθεση:
Σχόλιο # 170 από frog13

Σε στενοχωρεί γιατί θα ήθελες να είμαστε μια ομάδα εδώ στο σχέσεις αγαπημένοι και να περνάμε καλά...Δεν θα σου επισημάνω  την προφανή "πραγματικότητα" ,δεν έχω σκοπό να σε ρίξω ψυχολογικά περαιτέρω...Άλλωστε η πραγματικότητα που θέλει να έχει ο καθένας είναι σεβαστή...και γιατί να μην πολεμάει γι αυτήν..? Ίσως και να μείνει μόνο θεωρία βέβαια...δική μου,δική σου..Αν δεν χαθούμε στου εγωισμού τα μονοπάτια ... όπως πάντα..και στην εφήμερη  ικανοποίηση του!

Natassaa

# 173 στις 19/9/2017
author

Αυτο που εχεις εντοπισει σαν αιτια, ποιο ειναι?

Παράθεση:
Σχόλιο # 167 από silencee

Σκεφτόμουν να γράψω στο 'εκτός θέματος'.

Ύστερα,είπα να ανοίξω ξεχωριστό.
Στο τέλος κατέληξα εδώ.Ίσως δεν έχει καμία σημασία το πού,μια που όλα εδώ στο φόρουμ είναι σχέσεις.
Θα υπερβώ το προσωπικό μου κόλλημα να φανώ γραφική.Θα πω δε με νοιάζει και θα το επεξεργαστώ συναισθηματικά αργότερα ,γιατί προέχει η ανάγκη μου να πω κάποια πράγματα.
Καταθέτω την εικόνα που λαμβάνω,με εμένα μέσα φυσικά.
Μπαίνει θέμα.Αρχίζει η συναισθηματική μας ΄'κίνηση'.
Με στενοχωρεί εξαιρετικά πολύ πως,ενώ στη βάση,κινούμαστε συναισθηματικά προς την ίδια κατεύθυνση,η διαφοροποίησή μας στην έκφραση αυτής της κίνησης,φτάνει στην πόλωση.
Μια πόλωση που γίνεται αντιληπτή με δυσαρέσκειες που αφορούν στις λέξεις που χρησιμοποιούνται,στο ύφος των κειμένων,στο μέγεθος των απαντήσεων,ακόμη και στα μπαμπαρδέλια.
Παίρνω παράδειγμα το συγκεκριμένο θέμα.Δεν είπε κανείς μας στον θεματοθέτη ΄'μπράβο λεβέντη,καλά το πας''.
Η πόλωση στο πώς ο καθένας το εξέφρασε χτύπησε τόσο κόκκινο, που μέλος που απάντησε,'είδε' πως υπήρχαν μέλη που συμμετείχαν και επικρότησαν το φέρεσθαι του MetalKid.
Όταν στα θέματα έτσι όπως γράφουμε όλοι και πολλάκις νιώθουμε κι αποδεχόμαστε την όποια διαφορετικότητα,πώς το κάνουμε ρε παιδιά,χωρίς να αποδεχόμαστε αυτή,τη μεταξύ μας,την του καθενός μας?
Μόνο για να το μοιραστώ,σας λέω πως λυπάμαι πολύ για όλο αυτό,όχι για τους καβγάδες,καλοί είναι για να ξεκαθαρίζονται τα πράγματα.Αποδίδω τους καβγάδες στη μη αποδοχή της διαφορετικότητας μας.Αυτό που έχω εντοπίσει ως αιτία,αυτό με στενοχωρεί.
Δε βγάζω την ουρά μου απέξω.Εδώ γράφω κι εγώ.Αυτά.

υ.γ.MetalKid,ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

silencee

# 174 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μη αποδοχή της διαφορετικότητάς μας,το γράφω ξεκάθαρα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 173 από Natassaa

Αυτο που εχεις εντοπισει σαν αιτια, ποιο ειναι?

MeniosLeme

# 175 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 174 από silencee

δηλαδη το να μη συμπαθεις καποιους ανθρωπους, οχι γιατι λενε διαφορετικα πραγματα απο τα δικα σου, αλλα γιατι αυτα που λενε και πιστευουν τα θεωρεις ασχημα, επικινδυνα, προσβλητικα, κλπ, το θεωρεις τοσο αφυσικο?  ή ας πουμε, δεν συμπαθεις εναν φασιστα γιατι δεν αποδεχεσαι τη διαφορετικοτητα του ή και οχι γιατι αυτα που πιστευει και ενδεχομενως εφαρμοζει στη ζωη του, ειναι εγκληματικα για τους ανθρωπους και τα δικαιωματα τους στη ζωη στην ισοτητα κλπ?

μαλιστα. τοτε λοιπον, το μονο που μενει ειναι να βαλει ο καθενας στην ακρη οσα πιστευει και οσα ειναι αλλα και οσα εφαρμοζει στη ζωη του και ζει συμφωνα μαυτα, για να μπορεσει να κατσει στο ιδιο τραπεζι και να συμπαθησει ας πουμε ολους τους αλλους.

αναρωτιεμαι ομως, κατα ποσο θα υπαρχει απο κει και περα, ο ιδιος ο ανθρωπος, αν παψει να πιστευει πραγματα, αν παψει να σκεφτεται και να διαμορφωνει οσα θεωρει ο ιδιος σωστα, αν πεταξει τα παντα προκειμενου να γινει ενα ουδετερο βλημα που απλα θα συμπαθει τους παντες και τα παντα.

μαλλον οχι, δεν αναρωτιεμαι. το χω ηδη απαντησει στη ζωη μου. οι ανθρωποι δεν ειναι αδεια σακια. ειναι γεματοι απο οσα ειναι, απο οσα πιστευουν και απο οσα ενστερνιζονται αλλα και απορριπτουν. 

metalkid

# 176 στις 19/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Vanda

Εγραψα κ παραπανω οτι οσα εγραψα δεν ειναι δικη μου τοσο δουλεια οσο λογια περι του ατομου μου απο αλλους.Αν θες ομως φυσικα κ να σου μαθαινω πραγματα. Και εμενα εσυ δεν θα με χειραγωγεις επισης. Αλλωστε τι να μαθεις απο ενα ατομο σαν εμενα; Καλη σου νύχτα

Mileni

# 177 στις 20/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 172 από silencee

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Ο σεβασμός έχει ως προαπαιτούμενo την αγάπη?Aναρωτιέμαι frog...

οπου υπαρχει πολεμος, υπαρχουν τα εναντι, η διαφοροποιηση ... σεβασμος, αγαπη - γιοκ

η αγαπη ειναι - βλεπω, νιοθω, συνδεομαι, ενωνομαι με των διαφορετικοτητα του αλλου, που μονο μοιαζει ετσι.
και εγω, ειμαι διαφορετικος...αρα αν - ''σεβομαι, αγαπαω" τη δικη μου, θα ηθελα το ιδιο απο τους αλλους για εμενα
Αν δεν κανω αυτο, τον βλεπω/τοποθετω "απεναντι μου", δεν αγαπαω (σεβομαι), πρωτα εμενα

silencee

# 178 στις 20/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Είσαι σίγουρος πως διάβασες αυτό που έγραψα?

Μπορώ και να μη συμπαθώ και να μην συναναστρέφομαι και να αποφεύγω και όλα.

Σεβασμό όμως,δε μπορώ να μην έχω.

Δε θα πετάξω ροχάλα στο χρυσαυγίτη, όταν περνάει δίπλα μου.

Δε θα αποδοκιμάσω τον ένστολο που περνά από δίπλα μου κι ας έχω θέμα με όλα τα μιλιτέρ.

Πού κολλάει η συμπάθεια των ουδέτερων βλημάτων εφ΄' όλης της ύλης?

Αναφέρθηκα  περιορισμένα,στο συγκεκριμένο θέμα και τη συνλειτουργία μας στο φόρουμ.

Επί σεβασμού της διαφορετικότητας εκεί έξω,μπορούμε να συζητήσουμε άμα θες.

Αν πάλι θέλεις να γράψεις διάφορες σκέψεις δικές σου,το σέβομαι,αλλά σε παρακαλώ μη μου κάνεις παραθέσεις χρησιμοποιώντας άσχετες γραφές μου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 175 από MeniosLeme

δηλαδη το να μη συμπαθεις καποιους ανθρωπους, οχι γιατι λενε διαφορετικα πραγματα απο τα δικα σου, αλλα γιατι αυτα που λενε και πιστευουν τα θεωρεις ασχημα, επικινδυνα, προσβλητικα, κλπ, το θεωρεις τοσο αφυσικο?  ή ας πουμε, δεν συμπαθεις εναν φασιστα γιατι δεν αποδεχεσαι τη διαφορετικοτητα του ή και οχι γιατι αυτα που πιστευει και ενδεχομενως εφαρμοζει στη ζωη του, ειναι εγκληματικα για τους ανθρωπους και τα δικαιωματα τους στη ζωη στην ισοτητα κλπ?

μαλιστα. τοτε λοιπον, το μονο που μενει ειναι να βαλει ο καθενας στην ακρη οσα πιστευει και οσα ειναι αλλα και οσα εφαρμοζει στη ζωη του και ζει συμφωνα μαυτα, για να μπορεσει να κατσει στο ιδιο τραπεζι και να συμπαθησει ας πουμε ολους τους αλλους.

αναρωτιεμαι ομως, κατα ποσο θα υπαρχει απο κει και περα, ο ιδιος ο ανθρωπος, αν παψει να πιστευει πραγματα, αν παψει να σκεφτεται και να διαμορφωνει οσα θεωρει ο ιδιος σωστα, αν πεταξει τα παντα προκειμενου να γινει ενα ουδετερο βλημα που απλα θα συμπαθει τους παντες και τα παντα.

μαλλον οχι, δεν αναρωτιεμαι. το χω ηδη απαντησει στη ζωη μου. οι ανθρωποι δεν ειναι αδεια σακια. ειναι γεματοι απο οσα ειναι, απο οσα πιστευουν και απο οσα ενστερνιζονται αλλα και απορριπτουν. 

Amfitriti2017

# 179 στις 20/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

το αντιστροφο γλυκεια μου ...η αγαπη εχει προαπαιτουμενο τον σεβασμο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 172 από silencee

Natassaa

# 180 στις 20/9/2017
author

Ε, οχι βεβαια! Με γαργαλας τωρα να μιλησω, ενω σφυριζω κλεφτικα πολλες μερες!

Αν δεν το εθετες εσυ, θα περνουσε ντουκου!

Θεωρεις διαφορετικοτητα σε ενα συνομιλητη, τον χλευασμο, την ειρωνεια, την προσβολη, το θρασος, την

"κουφια" υπεροψια, την κραυγαλεα απαξιωση...με λιγα λογια, την επικοινωνιακη ΑΛΗΤΕΙΑ?

Και υποχρεωμενους ολους τους αλλους να τον αποδεχονται να λειτουργει ετσι, να διαλυει θεματα και 

να τον τρωνε στη μαπα?

Οχι κοπελα μου, εσυ μπερδεψες εδω τωρα την ΑΠΟΔΟΧΗ με την ΑΝΟΧΗ!

Και οσο υπαρχει ανοχη, τοσο αυτος θα ξεσαλωνει...αναλγητα...αδιορθωτα...

Αυτες ειναι συμπεριφορες εγωπαθων μισανθρωπων, που "αναγκαζονται" να συνυπαρχουν με τους

αλλους,  για να   μετρανε λαικς σε φορουμς και να καυχιουνται οτι οι γυναικες τους "λατρευουν" 

(διαδικτυκα παντα, με οτι μπορει να σημαινει αυτο) ...δες την λεξη και ως προς την σημασιολογικη

της σημασια, αλλα και σαν συνθετη: μισοι ανθρωποι...ανθρωποι που δεν ολοκληρωθηκαν, ανθρωποι

που παρεμειναν στην εφηβεια και κουβαλανε στα -ηντα τους, αυτα που δεν ελυσαν απο παιδια.

Ας μην ξεχναμε οτι "η πιο ευχαριστη ασχολια ειναι να συζητας για προβληματα αλλων" και οτι η  

επικοινωνια και η συνευρεση με αλλους ειναι μια μορφη ψυχοθεραπειας. Αν σαυτα, προσθεσεις και την

"ταση" του να "καπελωσει" τους υπολοιπους, με ολα τα χαριτωμενα που ανεφερα στην τριτη και

τεταρτη αραδα, δικαιολογεις και την "κραυγαλεα" παρουσια του,

Προσωπικα απαιτω να συνδιαλεγομαι και να αποδεχομαι ενηλικες,  "πραγματικους" και δη

"αρσενικους", οταν δηλωνουν κατοχοι των χαρακτηριστικων του φυλου τους.

Τα εξυπνοτζοβενα ειναι "αορατα" στον "οριζοντα" μου.

Ας τα "μεγαλωσουν" αλλες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 174 από silencee

Επιλέξτε σελίδα: (1-16)
Σελίδες Αρχική«45678910111213Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε