Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Untitled

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

ma09645

# 1 στις 16/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Untitled

Δεν έχω τίτλο, γιατί δεν ξέρω ούτε τι μου γίνεται ούτε πώς να βαλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά..

Ειμαι 25 χρονων, τελείωσα τη σχολη μου (Μαθηματικό) και τωρα με πηραν στο μεταπτυχιακό.. Απο το συγκεκριμένο τομέα, δε μου ανοιγεται κάποια επιπλέον πορτα(αμ ειναι να βρω κάποια σχετική δουλειά, "αρκει"  τοπτυχίο.) .. Ειναι αρκετά απαιτητικο και, εάν τον βαδισω το δρόμο, αυτα τα 2 χρόνια δε θα μπορω να δουλεψω ή να ασχοληθώ σοβαρά και με κάτι αλλο...Οι σκέψεις που με βασανίζουν ειναι... να το αφησω το μεταπτυχιακό; ωραια το αφηνω. Χρειάζομαι δουλειά, και για την επιβίωση και φυσικα για να γεμισει η καθημερινότητα μου να κινητοποίειται το πνευμα ή το σωμα. Τι δουλειά να αναζητησω; και το κυριότερο; πώς;;; :Ο απο προηγούμενα μου αρθρα(για ερωτικα θεματα, ουσα κλασικη χαζογκομενα) κάποιος θα αναγνωρίζε στο χαρακτήρα μου εναν φοβο γ το παραπάνω βημα, την καθε αρχη και μια μεγάλη δόση αρνητισμου στις σκέψεις.. Κοινώς; τα βλεπω ολα δύσκολα. Θέλω να παράγω. Και χρηματικά και εγω, σαν άνθρωπος, να νιωθω οτι κανω κατι. Μακάρι να μπορούσα να βρω κατι στο αντικείμενό μου. Αλλα και ετσι να μη γινει ακομα, στην Ελλάδα του 2017, ας βρω κάτι αλλο.(αν διαβαζα το άρθρο μου, δε θα εβγαζα καποια ιδιαίτερη ακρη!! :Ρ)Περνανε οι μερες και φυσικα περασαν τα χρόνια, και βρίσκομαι ακομα στο μηδεν... Ενα πτυχίο πηρα, καιατιποτε αλλο δεν έκανα δεν κυνηγησα δεν πέτυχα... . Και δεν μπορώ να μενω κλεισμένη σπίτι, σκέφτοντας και πέφτοντας. Λυση, κινητοποιηση

archagellos

# 2 στις 16/10/2017
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.119
'Aρεσαν+: 0%

Αγαπητη ,

ναι οντως στο κειμενο σου υπαρχει μια αρνητικοτητα ...και ητοπαθεια .
Οπως λεμε ...¨εχεις φαει γκολ απο τα αποδυτηρια " ...
Το θεμα ειναι να ξεκινησεις να δινεις εσυ απαντησεις στο εαυτο σου και τον κινητοποιησεις ...
πχ... Τι σημανει  "ειμαι ακομα στο ΜΗΔΕΝ " ...ποιο ειναι το μηδεν για εσενα ? Που θα ηθελες να ησουν .
Γραφεις δεν εεις κανει τιποτα ...Οκ ...Τι θα ηθελες να εχεις κανει ? και γιατι δεν το εκανες ? 
Και πολλες ακομα ερωτησεις και απαντησεις που θα επρεπει να δωσεις εσυ στον εαυτο σου .
Ξεκινα απο καπου .διοτι εαν προσπαθεις να τα λυσεις ολα μαζι ...απλα κουβαρι θα μεινουν .

Keep Walking 
Αρέσει στα μέλη Valia2006, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

macbook

# 3 στις 16/10/2017
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.526

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από ma09645

Ειμαι 25 χρονων, τελείωσα τη σχολη μου (Μαθηματικό) και τωρα με πηραν στο μεταπτυχιακό.. Απο το συγκεκριμένο τομέα, δε μου ανοιγεται κάποια επιπλέον πορτα(αμ ειναι να βρω κάποια σχετική δουλειά, "αρκει"  τοπτυχίο.) ..
...
Μακάρι να μπορούσα να βρω κατι στο αντικείμενό μου.

Αν θέλεις να εργαστείς στο χώρο αυτό, έχεις δύο μόνο δυνατότητες: (1) να γίνεις εκπαιδευτικός στη μέση εκπαίδευση, (2) να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα. Στη δεύτερη περίπτωση εννοείται ότι πρέπει να προχωρήσεις σε διδακτορικό και να περάσεις αρκετά χρόνια σε post-doc σε διάφορες χώρες. Μετά από αυτά, και αφού συσσωρεύσεις εμπειρία και γνώση, λογικά παρουσιάζεται η ευκαιρία να σταθεροποιηθείς κάπου. Εννοείται ότι διδακτορικό και post-doc εκτός Ελλάδας έχουν καθεστώς εργασίας πλήρους χρόνου και αμείβονται κανονικά (γίνεται συμβόλαιο). Έτσι μπορείς να είσαι 100% αυτόνομη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από ma09645

Χρειάζομαι δουλειά, και για την επιβίωση και φυσικα για να γεμισει η καθημερινότητα μου να κινητοποίειται το πνευμα ή το σωμα. Τι δουλειά να αναζητησω; και το κυριότερο; πώς;;; :

Απόλυτα δικαιολογημένο αίτημα. Θεωρώ δύσκολο έτσι κι αλλιώς να βρεις κάτι στην Ελλάδα που θα αξιοποιεί έστω ως ένα βαθμό το πτυχίο και γενικότερα την εκπαίδευσή σου. Αν αποφασίσεις να αναζητήσεις κάτι πέρα από την ειδικότητά σου (δεν ανέφερες και ποια κατεύθυνση μαθηματικών έχεις πάρει), θα μπορούσες να στραφείς σε τομείς όπως η στατιστική, που έχει πολλές εφαρμογές, η πληροφορική, η κρυπτογραφία, ή ακόμα να επεκταθείς σε άλλους τομείς μέσω της χρήσης και ανάπτυξης μοντέλων (από μετεωρολογία ως αυτοκινητοβιομηχανία, και πιο πέρα ακόμα).

Οι μαθηματικοί διαθέτουν μια ξεχωριστή ικανότητα να λύνουν προβλήματα και αυτό είναι που πρέπει να αξιοποιήσεις, αφού χρειάζεται σχεδόν παντού με κάποια μορφή. Για ένα τέτοιο «άνοιγμα» όμως καλό θα είναι να κάνεις διδακτορικό, οπότε η διεύρυνση του γεωγραφικού ορίζοντά σου γίνεται αναπόφευκτη. Κάτι καλό βέβαια, γιατί αρχίζεις να εργάζεσαι, να παράγεις και να αμείβεσαι άμεσα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από ma09645

Ο απο προηγούμενα μου αρθρα(για ερωτικα θεματα, ουσα κλασικη χαζογκομενα) κάποιος θα αναγνωρίζε στο χαρακτήρα μου εναν φοβο γ το παραπάνω βημα

Ειλικρινά δε θυμάμαι το ψευδώνυμό σου σε κάποια συζήτηση, αν και βλέπω ότι έχεις στο ενεργητικό σου αρκετές απαντήσεις. Αλλά αυτό δεν έχει και πολλή σημασία. Για την ώρα μπορείς να σκεφτείς όσα σου έγραψα. Καλή τύχη από μένα στην αναζήτησή σου.

Αρέσει στα μέλη Valia2006, alisida

medicine_med

# 4 στις 16/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλησπέρα κούκλα μου κι από μένα...! Νομίζω είσαι η κοπέλα η όμορφη η ξανθούλα κι αδύνατη που έβαζε συνεχώς θέματα εδώ μέσα. ..τεσπα...Το μεταπτυχιακό σου θα το κάνεις για πολλούς λόγους. Πρώτον γιατί οι δουλειές είναι λίγες και η προσφορά από εργαζόμενους άπειρη. Τι σημαίνει αυτό; Ότι τα αφεντικά για 300 πσωροευρό, που πρόσεχε εεε..το οχτάωρο τώρα θα φτάσει στα 480 ευρό μισθό, θα σου βγάλουν το λάδι ανάποδα.Δηλαδή: Κάνε όσα περισσότερα μπορείς, ακόμα κι αν δεν μπορείς κάνε τα μέχρι να πέσεις κάτω να πεθάνεις, γιατί ξέρεις πόσοι περιμένουν μετά από σένα; Ουυυ...Δεν εκτιμούν τπτ...και θα σου τρώνε και λεφτά..όπως καλή ώρα μου'φαγαν εμένα...
Εγώ αντιμετωπίζω αυτό που αντιμετωπίζεις κι εσύ εδώ κι 6 χρόνια. Βρήκα λοιπόν που λες δουλειά για έναν μήνα, τον Σεπτέμβρη σε παιδότοπο, αφού τελείωσα και σε Ι.Ε.Κ Βοηθός Βρεφονηπιοκόμου και αυτό μέσα από γνωστό και πήρα 300 ευρό και μου'φαγε και λεφτά απ'ότι σου είπα πιο πάνω, αλλά δεν ξανά'χει  γενικά..πιο προσεκτική από'δω και πέρα..Άκου να δεις τώρα όλα αυτά τα χρόνια έτσι και σου δείξω sto e-mail μου πόσα βιογραφικά έχω στείλει..άστο καλύτερα...Στην Ελλάδα πια μόνο ο τουρισμός δουλεύει. Έτσι: Ή πας για σεζόν και δουλεύεις, αλλά θα χτυπάς 10ωρα, 12ωρα...γι'αυτό πολλοί δεν αντέχουν και φεύγουν και να εύχεσαι να είσαι πάντα σε καλά αφεντικά. Σκληρά αυτά που σου λέω , αλλά είναι η πραγματικότητα.
Τώρα ''Μαθηματικός'' τελείωσες; Τέλεια.!Αρχίζεις λοιπόν και βγάζεις χαρτάκια και τοιχοκολλάς, καλύτερα ίσως μέσα από γνωστούς, για την ακεραιότητά σου προπάντων κι έτσι θα κάνεις και καλύτερο κύκλο και παράλληλα κάνεις και το μετπτυχιακό. Το μεταπτυχιακό δεν θα το αφήσεις.! Παράλληλα με τα ιδιαίτερα κάνεις και το μεταπτυχιακό ή πηγαίνεις και χτυπάς πόρτες φροντηστηρίων και εξασκείς σιγά σιγά το επάγγελμα. Επίσης μπορείς να κάνεις και το άλλο.! Να πας σε σχολή με νύχια να μάθεις , τα νύχια από αυτά που ακούω έχουν πέραση μεγάλη, για έναν περίεργο λόγο.! Τα νύχια και αποτριχώσεις ζητάνε οι περισσότεροι. Εγώ θα πάω κάποια στιγμή, αλλά όχι εδώ στην επαρχία που είμαι, αλλά στην Αθήνα για έναν μήνα, γιατί στην επαρχία μου ζήτησαν 800 ευρό. Στην Αθήνα βρήκα μια σχολή με όλο το σετ νυχιών για έναν μήνα 100 ευρό, συν το επιπλεόν γραμμικό σχέδιο στα νύχια 80 ευρό, συν την αποτρίχωση 40 ευρό. Σύνολο όλα μαζί= 240 ευρό. Αρκετά οικονομικά. Ησχολή λέγεται ''Design for you'' και βρίσκεται στην Δάφνη ακριβώς δίπλα στο μετρό. Αν βρεις την οικονομική ευχέρεια το κάνεις και ξεκινάς σιγά σιγά..άλλοτε λιγότερο, άλλοτε περισσότερο, μέχρι να μαζέψεις λεφτά να δεις τι τελικά θα κάνεις. Επίσης μπορείς να μάθεις και θαλασσοθεραπεία, spa, μασαζ, που ζητάνε τα ξενοδοχεία τα 3στερα και τα 4στερα και πάνω για σεζόν..Εεε..καθαρή δουλειά...Ή μαθαίνεις ξένες γλώσσες, ecdl και κυρίως αγγλικά και ψάχνεις για αεροδρόμια, για ρεσεψιόν...Αλλά ξεκίνα από τα νύχια, γνώμη μου, για να βγάλεις έστω κι ένα χαρτζηλίκι, προκειμένου να κάνεις κάτι επιπλέον, γιατί όλα αυτά στοιχίζουν. Αλλά έστω μάθε νύχια για να τελειώσεις τουλάχιστον το μεταπτυχιακό. Και μετά βλέπεις σιγά σιγά...
Καλή τύχη.!
Υ.Γ Η Σχολή έχει και ''fb''...

matakiaamoy

# 5 στις 16/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Με το παλικαρι τελικα μας ειπες το τελικο αποτελεσμα?εγινε καποια κηνιτοποιηση?Επειδη δεν βρεθηκα ποτε μου να σπουδαζω...και το μαθηματικο κοπελια δεν ειναι ευκολακι...θα σου πω ενα μεγαλο μπραβο που πηρες πτυχιο...δεν ειναι καθολου ευκολο τμημα αυτο διχνει κατ εμε και ας μην ξερω...οτι οχι μονο το μυαλο δουλεψε παρα δουλεψε...Για το μεταπτυχιακο σου λογικα θα περιμενει κοσμος απο πισω για να κανει σαν εσενα ενα μεταπτυχιακο...ξερεις?ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ...τωρα την δυσκολια δεν την γνωριζω μου φαινονται κινεζικα...ομως γνωριζω παιδια που δουλευαν σε καφε και εκαναν μεταπτυχιακο.Οπως και παιδια δεν ξερω αν μπορεις να επικοινωνησεις με καποιο καθηγητη και στην πορεια να παρεις καποια υποτροφια δηλαδη πληρωνεσε απο το πανεπιστημιο εισαι εκει την ημερα και κανεις δουλεια για το μεταπτυχιακο.Καθε Α.Ε.Ι ή Τ.Ε.Ι εχει μια αλφα χρηματοδοτιση καποια τα διαθετουν για υποτροφιες δεν εχει ως βαση το βαθμο απλα κοβουν ενα μισθο για τους φοιτητες(οχι ολους)μπορεις να ρωτησεις καποιον υπευθυνο τμηματος σου?αν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη?θα εχεις εξασφαλισει μισθο και διαβασμα.

IM____

# 6 στις 16/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από ma09645

Untitled

Δεν έχω τίτλο, γιατί δεν ξέρω ούτε τι μου γίνεται ούτε πώς να βαλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά..

Ειμαι 25 χρονων, τελείωσα τη σχολη μου (Μαθηματικό) και τωρα με πηραν στο μεταπτυχιακό.. Απο το συγκεκριμένο τομέα, δε μου ανοιγεται κάποια επιπλέον πορτα(αμ ειναι να βρω κάποια σχετική δουλειά, "αρκει"  τοπτυχίο.) .. Ειναι αρκετά απαιτητικο και, εάν τον βαδισω το δρόμο, αυτα τα 2 χρόνια δε θα μπορω να δουλεψω ή να ασχοληθώ σοβαρά και με κάτι αλλο...Οι σκέψεις που με βασανίζουν ειναι... να το αφησω το μεταπτυχιακό; ωραια το αφηνω. Χρειάζομαι δουλειά, και για την επιβίωση και φυσικα για να γεμισει η καθημερινότητα μου να κινητοποίειται το πνευμα ή το σωμα. Τι δουλειά να αναζητησω; και το κυριότερο; πώς;;; :Ο απο προηγούμενα μου αρθρα(για ερωτικα θεματα, ουσα κλασικη χαζογκομενα) κάποιος θα αναγνωρίζε στο χαρακτήρα μου εναν φοβο γ το παραπάνω βημα, την καθε αρχη και μια μεγάλη δόση αρνητισμου στις σκέψεις.. Κοινώς; τα βλεπω ολα δύσκολα. Θέλω να παράγω. Και χρηματικά και εγω, σαν άνθρωπος, να νιωθω οτι κανω κατι. Μακάρι να μπορούσα να βρω κατι στο αντικείμενό μου. Αλλα και ετσι να μη γινει ακομα, στην Ελλάδα του 2017, ας βρω κάτι αλλο.(αν διαβαζα το άρθρο μου, δε θα εβγαζα καποια ιδιαίτερη ακρη!! :Ρ)Περνανε οι μερες και φυσικα περασαν τα χρόνια, και βρίσκομαι ακομα στο μηδεν... Ενα πτυχίο πηρα, καιατιποτε αλλο δεν έκανα δεν κυνηγησα δεν πέτυχα... . Και δεν μπορώ να μενω κλεισμένη σπίτι, σκέφτοντας και πέφτοντας. Λυση, κινητοποιηση

https://www.youtube.com/watch?v=eomHxlrAVEY

frog13

# 7 στις 16/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λυπάμαι αλλά όχι και χαζογκόμενα..έχεις πτυχίο μαθηματικού ,,θα έπρεπε να ντρέπεσαι που το γράφεις..

Ξέρω φταίει ίσως που δεν νοιώθεις και πολύ στα επάνω σου λόγω των καταστάσεων αλλά όχι..δεν πρέπει!

Αυτό που είπες ..Κινητοποίηση και πρόχώρα όπως μπορείς!!

Καλή τύχη εύχομαι...!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από ma09645

Untitled

2_L8_

# 8 στις 16/10/2017
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 101

Όλα Πρίμα... Μην κάνεις ούτε βήμα πίσω

Είσαι 25 χρόνων και μαθηματικός. Κάνεις μεταπτυχιακό. Eχεις αγωνία για το επαγγελματικό σου μέλλον.
Τί μεταπτυχιακό κάνεις;
Τα Εφαρμοσμένα μαθηματικά και η Στατιστική δίνουν σημαντική εξειδίκευση με αντίκρισμα στην αγορά εργασίας (προγραμματισμός, μετεωρολογία, επιχειρησιακή έρευνα κλπ).
Τώρα αν κάνεις θεωρητικά μαθηματικά, ε, τότε μόνο η ακαδημαϊκή καριέρα σου μένει... Αλλά κι αυτή, αν αγαπάς το αντικείμενό σου δεν είναι απίθανη.
Απλά πρέπει να διευρύνεις τους ορίζοντες αναζήτησης εργασίας και εκτός Ελλάδας. Μην εγκαταλείπεις πάντως.
Επιπλέον σε διαβεβαιώ ότι τα Ελληνικά πανεπιστήμια τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο είναι κορυφαία στο διεθνή ανταγωνισμό κι ας λένε ότι θέλουνε οι κάθε λογής μιζερολόγοι...

Αρέσει στα μέλη siopi13, ZHLIASOY και σε ακόμα 1 μέλος.

silencee

# 9 στις 16/10/2017
author
Γυναίκα / 72 / Διαζευγμένη
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 2.425

...καλησπέρα σου...

...σε θυμάμαι από το θέμα της konna που με είχε συγκινήσει πολύ εκείνο που έγραψες.Δεν ξέρω γιατί χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου έτσι,αλλά καμιά τέτοια εντύπωση δε μου είχες δώσει τότε...

...στη θέση σου ,θα έκανα το μεταπτυχιακό και θα έβγαζα και κάποια χρήματα από ιδιαίτερα μαθήματα,τα οποία έχουν πιο ευέλικτο ωράριο από το φροντιστήριο...

...δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που να γίνεται εύκολα,ή αν υπήρχε ποτέ,όπως δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς ατρόμητος,χωρίς ανασφάλειες και με στρωμένο δρόμο.Σημασία έχει που θες να παράγεις έργο και ψάχνεις τη λύση που θα σε εξυπηρετήσει.Όσο για το πτυχίο σου,ακόμη και σαν μια σφραγίδα εξειδίκευσης σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο αν το δεις,λέει πιο πολλά από το 'τίποτα' που του έχεις προσάψει...
Αρέσει στα μέλη alisida, siopi13

26-29-31

# 10 στις 16/10/2017
author
Ανδρας / 55 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.131

Εισαι οτι εσυ οριζεις για τον εαυτο σου...Χαζογκομενα θες...ναι γιατι οχι...?

Γενικοτερα οι μαθηματικοι,εχεται μα διαφορετικη αντιληψη των πραγματων
Αν θελεις να κανεις κατι πηγαινε να δουλεψεις σε φροντιστηριο,με οχι και τις καλυτερες οικονομικες συνθηκες,αλλα στον τομεα σου.
Μου δινεις την εντυπωση,ομως οτι ουτε αυτο το γουσταρεις,οποτε βρες κατι,να περνας την ωρα σου να αγαπηθεις,και εχει ο θεος...

ma09645

# 11 στις 16/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτη τη φορα δε θα ευχαριστήσω τοσο για το οτι απαντησατε, οσο για το ότι μου φτιαξατε τη διαθεση... αν το παρω σαν μινι ψηφοφορία, το κοινο μου ψηφίζει να μεινω... Αν το παρω απ τη μερια του πώς σκέφτομαι τώρα, εχω φυγει κ δεν το ειπα ακομα... Και αν ψάξω μεσα μου στο τι πραγματικά θέλω στη ζωη μου, στο τι θελω αλλα και στο τι μπορω, τότε μάλλον θα πεσω σε χειμερία ναρκη και θα απαντησω οταν συνέλθω!Ειμαι σε τομεα θεωρητικων μαθηματικων. Στη διάρκεια της σχολής, εκτός των υποχρεωτικων, τα μαθήματα που επέλεγα να παιρνω ηταν σχεδόν ολα στατιστικης. Και ξυπνησα ενα ωραιο πρωι, μην ξέροντας πώς θα ειναι η επόμενη μερα του πτυχίου, και ειπα στον εαυτο μου, οχι μονο για μεταπτυχιακό, αλλα και για το συγκεκριμένο κλαδο. ("ελπίζω" να εξακολουθείτε να μη βγαζετε ακρη με οσα λέω!) τελοσπαντων...το νόημα είναι οτι απο αυτό το δρόμο μονο για ακαδημαϊκή καριέρα μπορω να παω, πράγμα το οποίο δεν το επιλεγω.. Και αφήνοντας τον τελείως αυτον το δρόμο, πρεπει να χαραξω και να στηριξω επιτέλους κάποιον άλλον. Με τσαμπουκά και αυτοπεποίθηση να μπω και μεσα σ ενα φροντιστήριο, αλλα και μεσα σ ενα μαγαζι αναζητώντας οποιοδήποτε ποστο.. Για ολους δύσκολα δεν ειναι, με ή χωρίς πτυχιο/πτυχία??? Δεν είμαι η μονη σ αυτη τη φαση, δυστυχώς ίσως οι περισσότεροι ειναι μαζι μου. Αλλά κάποτε πρέπει να προσπαθήσουμε. Και εγω νιώθω χειρότερα απ την εποχη των πανελλήνιων που επεφταν ολοι πανω απ τα κεφαλια των 18χρονων παιδιων και ρωτουσαν "τι θελετε να κανετε στη ζωή σας;;;" και τους κοιταγα λες και μου μιλανε κινεζικα..Ps1: ξανθιά αδυνατη, τώρα το ομορφη ή το χαζογκομενα υποκειμενικοτατα!! Ελπίζω να μη βρω γνωστο εδω πέρα γιατί εχω αραδιασει ολα τα ψυχολογικά μου στη φόρα Ps2: με το παλικάρι δυστυχώς θα επανέλθω σύντομα σε μια απ τις δυο όμορφες κατηγορίες (ερωτικες σχεσεις ή.. Χωρισμο) απ το κακο στο χειρότερο. Το αστείο είναι ότι το αγαπημένο μου χρώμα είναι το ροζ, και έχω βάψει totally Black καθε αρθρο μου εδω.!

ma09645

# 12 στις 16/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν υπάρχει κάποια χρηματοδότηση ή πληρωμη ας το πω ετσι.. Εθελοντικα δηλωνεις οτι ενδιαφέρεσαι να μπεις, αξιολογουνε βασει βαθμων, συστατικών επιστολών και συνέντευξης και επιλεγεσαι αν ειναι.. Απ τη στιγμή λοιπόν που κάποιος επιλεχθει, τουλάχιστον έτσι συμβαίνει στο δικο μου τμήμα, ειναι αυτονοητο(για μενα δεν ηταν, τώρα τα εμαθα!) οτι θα αφοσιωθεί σε αυτό, οτι θα προσφέρει εργασία στο τμήμα (επιτήρηση, διόρθωση γραπτών, διάλεξεις μαθηματων, ίσως και γραφειοκρατικα πράγματα)...Οσο για τα νυχια ή οποιαδήποτε τέχνη - χομπυ ή δραστηριότητα, εκτός της δυσκολίας στην κινητοποίηση, υπάρχει τεράστια χρημτικη δυσκολία.. Οσες φορές μου μπαινει κατι τετοιο στο μυαλο, μπαίνει και βγαίνει...

matakiaamoy

# 13 στις 17/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τοτε θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο τα πιο χαλαρα μαθηματικα δημοτικου μεχρι Γυμνασιου...οπως ειπε καποιος αφισοκολλησε καπου τα στοιχεια σου...δεν μπορει μεχρι τριτη γυμνασιου κατι θα ξερεις...ειναι η ευκολη λυση...και παραλληλα δεδποινις μου μαθηματα σιγα σιγα και ας σου κανει το μεταπτυχιακο να το παρεις αντι σε 2 σε 3 χρονια...μην σκεφτεσαι τον χρονο...την πρωτη χρονια θα ναι δυσκολα ομως σκεψου καινουργια ατομα,καινουργιες παρες...ισως οχι στο πρωτο εξαμηνο στο δευτερο καποιος/καποια καθηγητρια σε βοηθησει να παρεις καποια υποτροφια...δεν γνωριζεις αν δεν μπεις να δεις πως ειναι.Μην το παρατησεις...και θεωρητικο κομματι να εχεις παρει οπως λες-στατιστικη...εχεις ΜΕΤΑ με το μεταπτυχιακο σου να στειλεις βιογραφικο σε εταιρειες...μισο εχω μια ιδεα...δεν ξερω αν προλαβαινεις..θα το ψαξω και θα στο ποσταρω...σχετικα με τα οικονομικα σου που ειναι δυσκολα..το ειδα σε μια σελιδα σχετικα προσφατα...η vodafon δινει πρωινη δουλεια για 6 μηνες κανωνικο μισθο εχει και για Αθηνα σε πολλες πολεις εργαζεσαι σε ΜΚΟ...θα το βρω και θα σου ποσταρω...σιγουρα θα περασεις απο εστω μια τυπικη συνεντευξη...πεισε τους οτι αξιζεις και το θες πολυ γιατι θες να συνεχισεις το master σου ελπιζω να μην ελειξε...να με αναμενεις.

macbook

# 14 στις 17/10/2017
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από ma09645
Ειμαι σε τομεα θεωρητικων μαθηματικων.

Μια από τις μεγάλες αγάπες της ζωής μου. Τι φιτίλια μου έβαλες τώρα.

Λέμε ότι δεν υπάρχουν εφαρμογές πέραν του καθαρά μαθηματικού ενδιαφέροντος, κάτι που ισχύει γενικά, αλλά κάπου-κάπου εμφανίζονται αναπάντεχες προεκτάσεις στη Φυσική. Π.χ., υπάρχει η εκπληκτική και κομψότατη ερμηνεία του δυναμικού και της έντασης ενός πεδίου βαθμίδας (π.χ. του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου) με όρους σύνδεσης και της αντίστοιχης καμπυλότητας σε μια πρωταρχική ινώδη δέσμη (με δομική ομάδα τον κύκλο για το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο)! Φαντάζει ως κάτι απίστευτο το γεγονός ότι η πειραματικά μετρήσιμη ένταση ενός πεδίου μπορεί να είναι η καμπυλότητα μιας σύνδεσης, μιας τόσο αφηρημένης έννοιας που βασίζεται στη θεωρία των ομάδων και αλγεβρών Lie και των δράσεών τους σε μια πολλαπλότητα, είναι όμως αληθινό.

Κάτι άλλο που περνάει από το μυαλό μου είναι η ερμηνεία του φαινομένου Bohm-Aharonov με τη βοήθεια της ομάδας ολονομίας μιας σύνδεσης σε πρωταρχική ινώδη δέσμη πάνω από χώρο βάσης με μη τετριμμένη τοπολογία.

Δεν ξέρω αν έχετε προσεγγίσει τέτοια θέματα στο προπτυχιακό επίπεδο, ίσως να τα δείτε στο μεταπτυχιακό. Είναι πάντως εντελώς συναρπαστικά. Το ότι υπάρχουν απορρέει από το γεγονός ότι η Θεωρητική Φυσική είναι μια βαθύτατα μαθηματική επιστήμη και προσφέρει έδαφος για να ανθίσουν η γεωμετρία, η ανάλυση, η άλγεβρα και η τοπολογία, όλες μαζί συγχρόνως κάτω από το ενοποιητικό σχήμα της διαφορικής γεωμετρίας στις διάφορες μορφές της (γενική διαφορική, συμπλεκτική, διαβαθμισμένη, γεωμετρία Poisson, κ.ο.κ.). Το ίδιο συμβαίνει με τη Θεωρητική Μηχανική και τη μαθηματική θεωρία των δυναμικών συστημάτων, που προσφέρουν για μελέτη πολύ δύσκολα προβλήματα από μαθηματικής άποψης (κυρίως ανάλυση και τοπολογία).

Θα αναφέρω τέλος την απειροδιάστατη γεωμετρία που είναι ίσως το πιο δυσπρόσιτο, από τεχνικής άποψης, κεφάλαιο. Έχει εντούτοις εφαρμογές στη θεωρία των χορδών αλλά και σε πολύ πιο καθημερινά και απτά θέματα όπως η δυναμική των ρευστών. Ο λόγος είναι ότι οι χώροι μορφής τέτοιων συστημάτων είναι σύνολα διαφορίσιμων απεικονίσεων και η μελέτη της δυναμικής τους ανάγεται ουσιαστικά σε θεωρητική μηχανική απείρων διαστάσεων.

Αρέσει στο μέλος silencee

macbook

# 15 στις 17/10/2017
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από ma09645
Δεν υπάρχει κάποια χρηματοδότηση ή πληρωμη ας το πω ετσι.. Εθελοντικα δηλωνεις οτι ενδιαφέρεσαι να μπεις, αξιολογουνε βασει βαθμων, συστατικών επιστολών και συνέντευξης και επιλεγεσαι αν ειναι.. Απ τη στιγμή λοιπόν που κάποιος επιλεχθει, τουλάχιστον έτσι συμβαίνει στο δικο μου τμήμα, ειναι αυτονοητο(για μενα δεν ηταν, τώρα τα εμαθα!) οτι θα αφοσιωθεί σε αυτό, οτι θα προσφέρει εργασία στο τμήμα (επιτήρηση, διόρθωση γραπτών, διάλεξεις μαθηματων, ίσως και γραφειοκρατικα πράγματα)...

Βλέπω με έκπληξη ότι υπάρχει τέτοιο καθεστώς στην Ελλάδα. Αλλού το μεταπτυχιακό έχει ενσωματωθεί στις πανεπιστημιακές σπουδές, με την εξής έννοια. Ο κυρίως κύκλος σπουδών είναι τρία έτη, και αν θέλει κάποιος σταματάει εκεί. Ειδάλλως συνεχίζει για άλλα δύο χρόνια στο master, για ένα σύνολο πέντε ετών.

Σε όλη αυτή την πενταετία δεν υπάρχουν υποχρεώσεις του είδους που αναφέρεις. Αυτές είναι για όσους συνεχίζουν στο διδακτορικό. Αυτοί όμως πληρώνονται κανονικά στα πλαίσια συμβολαίου και τα χρόνια του διδακτορικού υπολογίζονται επίσημα ως προϋπηρεσία σε κάποια άλλη μελλοντική εργασία.

Στο πρόβλημά σου (εξασφάλιση πόρων) δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Το πιο άμεσο και προφανές είναι να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα και να αναζητήσεις κάποια υποτροφία. Αλλά με το οικονομικό κλίμα που επικρατεί στη χώρα, πόσα θα μπορέσεις να βγάλεις μ' αυτόν τον τρόπο;

Μια άλλη λύση θα ήταν να αναζητήσεις υποτροφία στο εξωτερικό. Είτε για διδακτορικό, αφού τελειώσεις το μεταπτυχιακό σου στην Ελλάδα, είτε για να κάνεις το δεύτερο έτος του μεταπτυχιακού. Δεν ξέρω όμως αν γίνεται αυτό. Εξαρτάται και από το τι θα σου αναγνωρίσουν.

Αν αποφασίσεις πάντως να αλλάξεις προσανατολισμό, ένα από τα όπλα που θα πρέπει να διαθέτεις είναι καλή γνώση τουλάχιστον μιας γλώσσας προγραμματισμού και εξοικείωση με συστήματα Unix/Linux. Σήμερα χρειάζεται σχεδόν παντού στις επιστήμες. Μαθαίνοντας π.χ. C και C++ ανοίγεις το δρόμο για να μάθεις γρήγορα σχεδόν ο,τιδήποτε άλλο. Οι γλώσσες αυτές είναι δοκιμασμένες, πολύ δυνατές ως εργαλεία αριθμητικής επίλυσης προβλημάτων και υποδειγματικές ως προς τη λογική τους. Υπάρχει βέβαια μεγάλη πληθώρα από γλώσσες και περιβάλλοντα προγραμματισμού για τις ατελείωτες εφαρμογές που γνωρίζει η πληροφορική.

macbook

# 16 στις 17/10/2017
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από matakiaamoy
Τοτε θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο τα πιο χαλαρα μαθηματικα δημοτικου μεχρι Γυμνασιου...οπως ειπε καποιος αφισοκολλησε καπου τα στοιχεια σου...δεν μπορει μεχρι τριτη γυμνασιου κατι θα ξερεις...

Τι εννοείς; Ότι θα έχει λογικά της γνώσεις ώστε να ανταπεξέλθει στις εκπαιδευτικές ανάγκες της 3ης Γυμνασίου; Αν εννοείς αυτό, τότε θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι για κάποιον που έχει ασχοληθεί επιτυχώς με θεωρητικά μαθηματικά, ακόμα και τα εξειδικευμένα μαθηματικά της 3ης Λυκείου είναι παιχνιδάκι.

Η γνώμη μου είναι ότι αν στραφεί κάποια στιγμή στα ιδιαίτερα μαθήματα, καλό θα είναι να στοχεύσει ψηλά για να μπορεί να αμείβεται καλύτερα. Αλλά, όπως έγραψα και πιο πριν, δε βλέπω πολύ φως σ' αυτή την κατεύθυνση λόγω της γενικότερης οικονομικής κατάστασης της χώρας.

macbook

# 17 στις 17/10/2017
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από macbook

της γνώσεις

Τις γνώσεις.

Paralia48

# 18 στις 17/10/2017
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.734

πάντως συγχαρητήρια, πήρες πτυχίο μαθηματικό! Δεν είναι λίγο!

Τώρα πράγματι να κοιτάξεις για δουλειά. Μεταπτυχιακό να κάνεις , αν ανοίγεται ακαδημαΙκή καριέρα , ειδάλλως και με το πτυχίο, που είναι ανώτερο του μπάτσελορ, κάνεις πολλά. Μπορείς να μπεις στο  anabin.com να δεις ως τι αναγνωρίζεται το πτυχίο σου σε ευρωπαϊκο επίπεδο. Το  Diplom, π.χ. έχει εδώ πολύ μεγάλη αναγνώριση
Αρέσει στο μέλος silencee

matakiaamoy

# 19 στις 17/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Λεγετε το προγραμμα vodafon difference the world ψαξε προγραμμα,της εταιριας για ΜΚΟ αλλα λογικα υπαρχουν πολλα προγραμματα αν ψαξεις στο ιντερνετ...

matakiaamoy

# 20 στις 17/10/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρε αγορι μου *macbook πραγματικα θες να μας τρελανεις?αφπυ η κοπελα εχει καποια αλυτα θεματα τι να της πω?πανε λυσε με την μια την κβαντικη συναρτηση?να παει με την μια σε παιδια λυκειου?στα βαθια με την μια...αναφερω δημοτικο-γυμνασιο γιατι ηταν καιρο σε αδρανεια..βασικο υπαρχουν και γονεις που περιμενουν αποδοση και δυστυχως τα 300 ευρω και τα 400 το μηνα σε φοντηστηρια γογκιζουν να τα εχουν...το οποιο το γνωριζεις και ας ζεις στο εξωτερικο...λογικα δεν θα τα βρηκες και εσυ ευκολα στην ζωη σου για να φυγεις και να πας εξω...ΑΛΛΑ εδω εχουμε μια κοπελα που αντιμετωπιζει εναν συνδιασμο δυο πραγματων το οικονομικο οπως ολοι μας και το παραγωντα βασικος θα ελεγα να σταθει στα ποδια της οχι απο οικονομικης φυσης.Σιγουρα το master αυτη την στιγμη ειναι η κινητηριος δυναμη για να ξεκινησει κατι πολυ νεο και καλο στην ζωη της...ηρθε την καταλληλη στιγμη.Κοπελια ακουσε το αυτο που θα σου πω με ολα αυτα που εγραψες σε αλλο θεμα ηρθε την σωστη στιγμη.Καντο οσο και δυσκολα να ειναι στην αρχη μιλησε στους γονεις σου,σε καποιο συγγενη σου γιαγια παππου αν υπαρχει να σου δωσουν τα αρχικα χρηματα.Μιλησε στον πρυτανη του τμηματος σου τολμα και πες του αν υπαρχει χρηματοδοτηση(πιστεψεμε παντα υπαρχει) γιατι οντως δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και μπορεις να του φερεις αποδειξη πειστηρια την φορολογικη σου δηλωση.Πεισε τον οτι δεν θελεις να χασεις αυτη την ευκαιρια.Προσεχε ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ ΚΑΝΕΝΑΝ...αυτο το δικαιουσε γιατι εισαι πολιτης αυτης της χωρας και εχεις δικαιωμα στην μαθηση.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε