Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Φοβάμαι οτι θα μείνω μόνη

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Andreas66

# 41 στις 5/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αν στα 21 φοβασαι οτι θα μεινεις μονη τι να πουμε και στα 50 και στα 60.
Οχι δεν θα μεινεις μονη, αυτο στο υπογραφω. Αρκει να ακολουθησεις τη βασικη συνταγη.
Να πιστεψεις στον εαυτο σου.

flower-vl5

# 42 στις 5/11/2017
author
Γυναίκα / 26 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 260
'Aρεσαν+: 0%

Και πώς αποκτά κάποιος αυτοπεποίθηση και πιστεύει στον εαυτό του;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Andreas66

Οχι δεν θα μεινεις μονη, αυτο στο υπογραφω. Αρκει να ακολουθησεις τη βασικη συνταγη.

achinos

# 43 στις 5/11/2017
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762

καλά μη νομίζεις, δεν είσαι κ η μόνη που περνάει απ αυτό το μέρος.

https://www.youtube.com/watch?v=7posKu-Ys04
Αρέσει στο μέλος flower-vl5

flower-vl5

# 44 στις 5/11/2017
author
Γυναίκα / 26 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 260

ό,τι καλύτερο έχω δει...Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από achinos

καλά μη νομίζεις, δεν είσαι κ η μόνη που περνάει απ αυτό το μέρος.

https://www.youtube.com/watch?v=7posKu-Ys04

C_the_Bliss

# 45 στις 5/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ενστικτωδώς!

Πλαισιώνουμε τον εαυτό μας με ότι τον σφραγίζουν και τον ενδυναμώνουν.Βίωσε το "ποιός" είσαι και μετά απαίτησε το ποιός θα σε πλησιάσει.

Sivilla_I

# 46 στις 5/11/2017
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία
Απαντήσεις: 2.026

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Andreas66

Κι αν τελικά μεινει μόνη

τι της προτείνετε?

Sivilla_I

# 47 στις 5/11/2017
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από flower-vl5

Και πώς αποκτά κάποιος αυτοπεποίθηση και πιστεύει στον εαυτό του;;

Με το  να μη ρωτά άλλους

που δεν έχουν αυτοπεποίθηση

και δεν πιστεύουν στον εαυτό τους

και παλεύουν να δώσουν ελπίδα

σε σένα και στον εαυτό τους

οτι δεν θα μείνει κανείς ποτέ μόνος

(κάτι που είναι ψέμματα φυσικά).

Μπορείς απλά να ζήσεις τη ζωή σου, λίγο να την ξεκουνάς και λίγο να αφήνεσαι όπου σε πάει

και να φτιάχνεις στην πορεία τη ρότα της. Βλέποντας και κάνοντας

Ή ζώντας και κάνοντας

Αρέσει στα μέλη alisida, Katia_80

Rapunzel89

# 48 στις 6/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Στην θεση σου ολοι εχουμε βρεθει. Εγω μια χαρα σε βρισκω...Καλυτερα μονη σου κ με αυτες τις 2-3 απογοητευσεις που ειναι εμπειριες παρα με 2-3 σοβαρες σχεσεις οπου θα κουβαλας περισσοτερα κ θα εχεις πληγωθει συγκριτικα με το νεαρο της ηλικιας σου. Εχεις δει τι γινεται σε σχεσεις εκει εξω? Αστο. Μου αρκει που τα βλεπω γενικα και που τα διαβαζω κ εδω. Μην κοιτας που δεν τα λενε κ τα κουκουλωνουν γενικα. Ενας να μιλησει πραγματικα κ φανερα για το ποσο ευτυχισμενος ειναι κ ποσο καλυπτεται απ την σχεση του κ θα δεις πολλα. Οι 8 στις 10 σχεσεις ειναι αστα να πανε με οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις. Κ οι 2 ειναι οι καλες... Οποτε ναι,καλυτερα μονη. Η συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι να επιλεγεις πιο σωστα...Τωρα θα μου πεις πως γινεται?!Εδω ενα αντικειμενο παιρνεις κ δεν ξερεις πως θα σου βγει στον ανθρωπο θα ξερεις?! Ε καπως μαθαινεις ομως...Παρατηρεις,ακους το ενστικτο σου,κρινεις με αλλο ματι,αναρωτιεσαι διαφορετικα κλπ. Συνηθως αυτο προκυπτει κ απο πειρα-εστω κ μικρη.Οποτε θεωρω πως αυτα τα χρονια πειραματιζεσαι. Κ σε κατι τρανταχτο,που σε ενοχλει-σε προσβαλει-δεν σου κανει απλα να μην προσπαθεις παραπανω. Πιστεψε με,χρειαζεται 10% προσπαθεια οταν κατι ειναι καλο... "Ρολαρει" μονο του... Οποτε απλα σταματας να προσπαθεις τοσο σε σημειο αναλωσης γιατι να τωρα τα αποτελεσματα και τα συμπερασματα οτι δεν αξιζεις. Κ εννοειται πως δεν ευσταθουν αυτα. Οποτε αναθεωρεισαι αμεσα. Για ολους υπαρχει ενας ανθρωπος. Εδω αλλοι κι αλλοι βρισκουν που δεν θελουν κ δεν ειναι ευκολοι στο να βρουν απο πολλες αποψεις για τους υπολοιπους που ισως ειναι σε πιο πλεονεκτικη θεση κ υπαρχει μια κινηση θα ειναι δυσκολο?! Παντως καλο θα ηταν να προσδιορισεις λιγο το τι θελεις απο μια σχεση-οπως την φανταζεσαι εσνακ να σε καλυπτει σε λογικα πλαισια παντα- κ το πως θα ηθελες να ειναι ο ανθρωπος που θα ειχες διπλα σου κ μην πνακκλινεις απο αυτο. Γιατι αν διναμε ευκαιριες σε ολους αστο... Δεν κανουν ολοι για ολους.

Andreas66

# 49 στις 6/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κοριτσι μου διωξε τις αρνητικες σκεψεις...βρες το τροπο και το κουραγιο να το κανεις. Οταν σου ερχεται κατι αρνητικο κλεινε το μυαλο σου. Ψαξε να βρεις θετικες σκεψεις για σενα και κατεγραψε τις σε ενα χαρτι και σιγα σιγα εφαρμοσε τις. Δεν ειναι ευκολο. Θελει δουλεια.
Θα τα καταφερεις αρκει να το θελεις πολυ. Εκτος αν σου αρεσει να κλαψουριζεις για να εχεις τον οικτο των υπολοιπων. Μεχρι να το καταφερεις εστω και λιγο μη κανεις σχεση. Δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.
Οσες παρεες σου δημιουργουν αρνητικη ενεργεια διωξτες και βαλε αλλες στη θεση τους με θετικη ενεργεια.

Αυτη ειναι η συνταγη μου.

Sivilla_I

# 50 στις 7/11/2017
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Andreas66

Κοριτσι μου διωξε τις αρνητικες σκεψεις...βρες το τροπο και το κουραγιο να το κανεις. Οταν σου ερχεται κατι αρνητικο κλεινε το μυαλο σου. Ψαξε να βρεις θετικες σκεψεις για σενα και κατεγραψε τις σε ενα χαρτι και σιγα σιγα εφαρμοσε τις. Δεν ειναι ευκολο. Θελει δουλεια.
Θα τα καταφερεις αρκει να το θελεις πολυ. Εκτος αν σου αρεσει να κλαψουριζεις για να εχεις τον οικτο των υπολοιπων. Μεχρι να το καταφερεις εστω και λιγο μη κανεις σχεση. Δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.
Οσες παρεες σου δημιουργουν αρνητικη ενεργεια διωξτες και βαλε αλλες στη θεση τους με θετικη ενεργεια.

Αυτη ειναι η συνταγη μου.

Είναι εύκολο

και ανόητο

και αναποτελεσματικό.

Κοροϊδεύει κανείς τον εαυτό του

όταν γράφει σε χαρτάκια

και πιστεύει οτι τα χαρτάκια θα τον κάνουν καλά.

Το ίδιο κάνουν και οι εικονίτσες

και τα κομποσχοινάκια

αλλά και τα love n light πειραματάκια

alisida

# 51 στις 8/11/2017
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

#50 sivilla ...Γιατι το λες αναποτελεσματικο ?? Κι εσυ η ιδια ειπες οτι μπορει κανεις να φταξει σχεδιο διασωσης και επιβιωσης στο σχολιο σου #22,,,Αν δηλαδη καποιος δε θελει να μεινει μονος θα πρεπει να μεινει με το ζορι για να αποδειξει στον εαυτο του και στους αλλους οτι ειναι δυνατος ? ...Για μενα δυνατος ειναι αυτος που ψαχνει και βρισκει τροπους να κερδισει αυτο που θελει ,με χαρτακια,με κομποσκινια και ο,τι αλλο διαθετει.Δεν το θεωρω καθολου ανοητο ,προσωπικα τα χαρτακια μ εχουν βοηθησει

Αρέσει στο μέλος flower-vl5

Sivilla_I

# 52 στις 8/11/2017
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από alisida

#50 sivilla ...Γιατι το λες αναποτελεσματικο ?? Κι εσυ η ιδια ειπες οτι μπορει κανεις να φταξει σχεδιο διασωσης και επιβιωσης στο σχολιο σου #22,,,Αν δηλαδη καποιος δε θελει να μεινει μονος θα πρεπει να μεινει με το ζορι για να αποδειξει στον εαυτο του και στους αλλους οτι ειναι δυνατος ? ...Για μενα δυνατος ειναι αυτος που ψαχνει και βρισκει τροπους να κερδισει αυτο που θελει ,με χαρτακια,με κομποσκινια και ο,τι αλλο διαθετει.Δεν το θεωρω καθολου ανοητο ,προσωπικα τα χαρτακια μ εχουν βοηθησει

Είναι αναποτελεσματικό

γιατί απλώς κουκουλώνει

τα πράγματα.

Μίλησα για σχέδιο διάσωσης 

και οχι για κάτι που "πρέπει κάποιος να κάνει για να αποδείξει στους άλλους" κλπ

Όταν έχεις σχέδιο διάσωσης σε περίπτωση επαλήθευσης του μεγάλου φόβου σου

τότε ο φόβος σου αρχίζει και μικραινει γιατί ...

έχεις σχέδιο διάσωσης!

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 53 στις 8/11/2017
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470
#52 sivilla ,πραγματικα δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε.Εσυ το ονομαζεις σχεδιο διασωσης,εγω χαρτακια,ο αλλος κομποσχοινια ,που η διαφορα

Sivilla_I

# 54 στις 9/11/2017
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ιρλανδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από alisida
#52 sivilla ,πραγματικα δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε.Εσυ το ονομαζεις σχεδιο διασωσης,εγω χαρτακια,ο αλλος κομποσχοινια ,που η διαφορα

Χαρτάκια=γράφω θετικές σκέψεις. κανείς δεν ξέρει αν τελικά θα τις κάνω πράξη. απλά τις βλέπω γραμμένες.

το αν θα τις πραγματοποιήσω θέλει δράση. δεν γίνονται με το που γράφονται.

κομποσχοίνια=εξαρτώ την καλή μου εξέλιξη/ζωή/έκβαση πραγμάτων σε τρίτους. θεό/δυνάμεις εξω απο μένα κλπ και περιμένω καρτερικά. αν δε, μου δοθούν αρνητικά πράγματα, πάλι θα τα αποδώσω στις ίδιες δυνάμεις ως μέρος ενος μεγάλου σχεδίου κλπ κλπ. μεγάλη μιζέρια. μπρρρ

πάλι δεν δρω.

Σχέδιο διάσωσης=τι θα κάνω αν και κάθε φορά που θαμένω χωρίς γκόμενο-φίλους-γονείς-γενικώς μόνη?

Θα πρέπει να χω πράγματα που θα με κινητοποιούν καθημερινά να γεννώ πάθος, να κάνω έργο, να νιώθω όμορφα, ηδονικά, ευχάριστα, ο,τι! 

Ποιά είναι αυτά τα πράγματα? Πρέπει να τα ετοιμάσω απο τώρα. Ακόμα και αν δεν χρειαστούν ως μέρος του σχεδίου διάσωσης, θα είναι τα δικά ΜΟΥ πράγματα, τα δικά ΜΟΥ έργα, που θα μπορώ να απολαύσω είτε μόνη είτε με άλλους μαζί. Και θα είναι πράξεις απο δική μου δράση.

Τα έργα μου λοιπόν είναι αυτά τα υλικά που θα μου φτιάξουν μια όμορφη ζωή. Η όμορφη ζωή που θα κτίζω καθημερινά, θα είναι εκεί είτε για να την απολαμβάνω με έρωτες (αν έρθουν), είτε με παιδιά (αν έρθουν), είτε με φίλους (αν) κλπ. Αλλά θα είναι εκεί για μένα.Και θα την έχω φτιάξει ΕΓΩ.

Αυτή λοιπόν είναι η διαφορά του σχεδίου διάσωσης (που είναι τελικά απλώς ενας τρόπος ζωής και αντίληψης της ύπαρξης)

απο τα κομποσχοίνια

τα χαρτάκια

τα συμπαντικά όπια

και άλλα.

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

maraki_lar_1980

# 55 στις 9/11/2017
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 49
Απαντήσεις: 1.473

Τα χαρτάκια δεν αναιρούν τη δράση και την παραγωγή έργου,αφού μπορεί κανείς με τον τρόπο αυτό να βάλει σε μια σειρά τις σκέψεις του ώστε να τις κάνει πραξη.

Έτσι νομιζω δηλαδή...

(Για το κομποσχοινι επιφυλάσσομαι.δε το έχω δοκιμάσει.)

Elena_90

# 56 στις 9/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Απλά και η σχέση δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γίνεται αυτοσκοπός.
Εννοώ ότι άμα τυχει να γνωρίσεις έναν άνθρωπο που σε ενδιαφέρει και σε ελκύει και αντίστοιχα και αυτός ο άνθρωπος ειναι αξιόλογος και ενδιαφέρεται για σένα, τότε η σχέση προκύπτει αβίαστα.
Από την άλλη πλευρά, αμα βγαίνεις ή προσπαθείς να γνωρίσεις μονίμως κάποιον,  ώστε να κάνεις μια σχέση για να αναιρέσεις όλη αυτή την αρνητική σου αυτοεικόνα τότε όχι μόνο δεν θα πετύχει αλλά θα κουτουλάς μονίμως σε έναν τοιχο..
Γενικά θεωρώ πως επειδή στις ερωτικές μας σχέσεις τείνουμε να βγάζουμε τις περισσότερες ανασφάλειες που έχουμε μέσα μας συγκριτικά με τους αλλους τομείς, το να είμαστε ικανοποιημένοι και γεμάτοι από το ποιος είμαστε, τι κάνουμε, τους φίλους μας τις δραστηριότητες μας τον εαυτό μας τη δουλειά μας, όταν έχουμε ένα ευοιωνο πλαίσιο και ελπιδοφόρο, τότε έχουμε και ένα πιο γόνιμο έδαφος για μια υγιής ερωτική σχέση.
Το να βρεις τον εαυτό σου και να φτιάξεις τη ζωή σου ως προς τους άλλους τομείς, να νιώσεις τι αξίζεις δεν ειναι αμπελοφιλοσοφίες. Εγώ από μένα και από τους φίλους μου ποτέ δεν έχω δει άνθρωπο που δεν τα πάει καλά καθολου καλά με τον εαυτό του να καταφέρνει να έχει μια σχέση που αξίζει..

Αρέσει στο μέλος girl_aloud

Amfitriti2017

# 57 στις 15/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από frog13

1.Επίμονη επιλογή

α.Στρέψε την οπτική σου πρός τα έξω..!

β.Είσαι αυτή που είσαι..!

γ.Επέλεξε στόχο και χτύπα..!

be an energy woman

2.Επιλογή "το αφήνω στην τύχη"

α.Στρέψε την οπτική σου πρός τα έξω..!

β.Είσαι αυτή που είσαι..!

γ. Ασχολήσου με την δουλειά και τα  ενδιαφέροντά σου,δημιουργία,μάθηση,πρόοδος!

be an energy woman

Amfitriti2017

# 58 στις 15/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σωστα ...ολα αυτα σαν μεσο αυθυποβολης... ." Αυθυποβολή είναι η διαδικασία κατά την οποία το άτομο επηρεάζει συνειδητά τον εαυτό του με σκέψεις που το ίδιο επιλέγει ως προς κάποιον τομέα ή κάποια περίσταση. Με προϋπόθεση ότι οι σκέψεις επηρεάζουν καθοριστικά τα συναισθήματα και τη συμπεριφορά μας, και αξιολογώντας την αυθυποβολή ως μέθοδο ελέγχου και παρέμβασης στις σκέψεις, τότε εύλογα μπορεί να εξαχθεί ως συμπέρασμα ότι η αυθυποβολή μπορεί να καταστείλει περιπτώσεις φαύλων κύκλων, εφόσον επηρεάζει άμεσα την πνευματική και ψυχική μας κατάσταση.,"  Αν  βοηθαει καποιον ανθρωπο γιατι οχι? αρκει να δρα ..Συν Αθηνα και χειρα κινει 

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από maraki_lar_1980

Τα χαρτάκια δεν αναιρούν τη δράση και την παραγωγή έργου,αφού μπορεί κανείς με τον τρόπο αυτό να βάλει σε μια σειρά τις σκέψεις του ώστε να τις κάνει πραξη.

Έτσι νομιζω δηλαδή...

(Για το κομποσχοινι επιφυλάσσομαι.δε το έχω δοκιμάσει.)

frog13

# 59 στις 15/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και φυσικά δεν είναι αυτοσκοπός!

Οι περισσότεροι άνθρωποι απλά, βιάζονται να ξεφορτωθούν το "βάρος" της ύπαρξής τους κάπου αλλού !

Παράθεση:
Σχόλιο # 56 από Elena_90

Απλά και η σχέση δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γίνεται αυτοσκοπός.
Εννοώ ότι άμα τυχει να γνωρίσεις έναν άνθρωπο που σε ενδιαφέρει και σε ελκύει και αντίστοιχα και αυτός ο άνθρωπος ειναι αξιόλογος και ενδιαφέρεται για σένα, τότε η σχέση προκύπτει αβίαστα.
Από την άλλη πλευρά, αμα βγαίνεις ή προσπαθείς να γνωρίσεις μονίμως κάποιον,  ώστε να κάνεις μια σχέση για να αναιρέσεις όλη αυτή την αρνητική σου αυτοεικόνα τότε όχι μόνο δεν θα πετύχει αλλά θα κουτουλάς μονίμως σε έναν τοιχο..
Γενικά θεωρώ πως επειδή στις ερωτικές μας σχέσεις τείνουμε να βγάζουμε τις περισσότερες ανασφάλειες που έχουμε μέσα μας συγκριτικά με τους αλλους τομείς, το να είμαστε ικανοποιημένοι και γεμάτοι από το ποιος είμαστε, τι κάνουμε, τους φίλους μας τις δραστηριότητες μας τον εαυτό μας τη δουλειά μας, όταν έχουμε ένα ευοιωνο πλαίσιο και ελπιδοφόρο, τότε έχουμε και ένα πιο γόνιμο έδαφος για μια υγιής ερωτική σχέση.
Το να βρεις τον εαυτό σου και να φτιάξεις τη ζωή σου ως προς τους άλλους τομείς, να νιώσεις τι αξίζεις δεν ειναι αμπελοφιλοσοφίες. Εγώ από μένα και από τους φίλους μου ποτέ δεν έχω δει άνθρωπο που δεν τα πάει καλά καθολου καλά με τον εαυτό του να καταφέρνει να έχει μια σχέση που αξίζει..

panagiotismp90

# 60 στις 16/11/2017
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.833

φλαουερ μηπωσ εισαι εκπαιδευτικοσ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε