Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το ζεϊμπέκικο είναι αντρικός χορός?

Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910

Andreas66

# 1 στις 22/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Σας παραπεμπω σε ενα λινκ http://antikleidi.com/2014/02/09/zempek/ σχετικα με το ζειμπεκικο που μεσα σε αυτα γραφει τα παρακατω:

Το ζεϊμπέκικο δεν είναι γυναικείος χορός. Απαγορεύεται αυστηρώς σε γυναίκα να εκδηλώσει καημούς ενώπιον τρίτων· είναι προσβολή γιΆ αυτόν που τη συνοδεύει.

Παρακαλω να καταθεσετε την αποψη σας κοσμια για τον αν το ζειμπεκικο ειναι καθαρα αντρικος χορος?

giorgos170

# 2 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 77 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.754
'Aρεσαν+: 0%

ευχαριστούμε κ. γιώργο

Το ζεϊμπέκικο είναι κλειστός χορός, με οδύνη και εσωτερικότητα. Δεν απευθύνεται στους άλλους. Ο χορευτής δεν επικοινωνεί με το περιβάλλον. Περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό του, τον οποίο τοποθετεί στο κέντρο του κόσμου. Για πάρτη του καίγεται, για πάρτη του πονάει και δεν επιζητεί οίκτο από τους γύρω.
Πότε μΆ ανοιχτά τα μπράτσα μεταρσιώνεται σε αϊτό που επιπίπτει κατά παντός υπεύθυνου για τα πάθη του και πότε σκύβει τσακισμένος σε ικεσία προς τη μοίρα και το θείο.

Πότε μΆ ανοιχτά τα μπράτσα μεταρσιώνεται σε αϊτό που επιπίπτει κατά παντός υπεύθυνου για τα πάθη του και πότε σκύβει τσακισμένος σε ικεσία προς τη μοίρα και το θείο.
Αρέσει στα μέλη Paralia48, Natassaa και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 3 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Οι γοβες, ειναι μονο για γυναικες?

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Andreas66

Αρέσει στα μέλη Arxontoula_, archagellos

Souria

# 4 στις 22/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τώρα είναι γιουνισεξ!

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Enikos

ZHLIASOY

# 5 στις 22/11/2017
author
Γυναίκα / 78 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160

οι γοβες ειναι μονο για γυνακες..το Ζεμπεκικο ΔΕΝ  ειναι μονο για αντρες!

ειναι μεσα σε ολα αυτα που σας εχουμε  ΠΑΡΕΙ  παντελονια κτλ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Enikos

Αρέσει στα μέλη Katia_80, Natassaa και σε ακόμα 1 μέλος.

silencee

# 6 στις 22/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...άντλησα αποσπάσματα από την βικιπαίδεια και τα παραθέτω εδώ...

Ο Ηρόδοτος θεωρεί ότι συμβολίζει κατά κάποιο τρόπο μια αναζήτηση για την ένωση του πνεύματος με το σώμα, του θεού με τον άνθρωπο και χορευόταν στην απώτερη αρχαιότητα προς τιμήν της Κυβέλης της μητέρας θεάς.

Κατά τον λαογράφο και συγγραφέα Θάνο Βελλούδιο η λέξη Ζεϊμπέκικος προέρχεται κατά το πρώτο συνθετικό από την φρυγική λέξη Ζεϋ εκ του Ζευς που συμβολίζει το πνεύμα και κατά το δεύτερο από τη λέξη μπέκος ή βέκος που σημαίνει άρτος και συμβολίζει το σώμα.Έτσι, με το ζεϊμπέκικο κερδίζει ο άνδρας «την απαλλαγή του από κάθε καταθλιπτικό σύμπλεγμα που μπορεί να τον καταπιέζει» κι αποκτά την σύνθεση της δωρικής και της φρυγικής αρμονίας, μέσα από την κατανυκτική ορχηστική περισυλλογή του στον χώρο που εντοπίζεται μεταξύ του χρόνου και του διαστήματος (και μακριά απΆ το Καλό και το Κακό), δηλαδή στο «χάος ? φάος».

Ο ζωγράφος Γιάννης Τσαρούχης σε μια συνομιλία του με τον ρεμπέτη Τάκη Μπίνη έχει υποστηρίξει ότι «οι Ζεϊμπέκηδες ήταν Έλληνες κυρίως από την Μακεδονία και αλλού και Θρακιώτες, που ακολούθησαν τον Μέγα Αλέξανδρο στην εκστρατεία του στα βάθη της Ασίας. Τους ονόμαζαν Ζεϊμπέκια δηλαδή ζωέμπορους και Μακελάρηδες γιατί έσφαζαν ζώα και τα πουλούσαν. Στο πέρασμα των χρόνων θέλησαν να απαθανατίσουν τον ηρωισμό τους και να διατηρήσουν τις παραδόσεις τους και έτσι δημιούργησαν αυτόν το χορό, το ζεϊμπέκικο, που τον χόρευαν ένας ένας με σπαθιά στα χέρια και πότε πότε και στο στόμα: βγάζοντας μουγκρητά ή αλαλαγμούς, σαν τα σημερινά όπα, άλα, γιάλα και διάφορα άλλα.

Στους μετασχηματισμούς,ο ζεϊμπέκικος ορίζεται ως ρεμπέτικος χορός, τουλάχιστον για την περίοδο 1850-1953 σε ο,τι αφορά στην κοινωνική του διάσταση. Από το 1953 έως το 1980 οι μετεξελίξεις και οι μετασχηματισμοί της ελληνικής κοινωνίας φέρνουν στο προσκήνιο το ζεϊμπέκικο ως λαϊκό χορό. Από το 1980 και εντεύθεν ορίζεται ως πανελλήνιος χορός που εξελίσσεται σύμφωνα με την ελληνική αστικο-λαϊκή μουσική παράδοση.

...σε ευχαριστώ που με αφορμή το θέμα σου,διάβασα το άρθρο που παραθέτεις και διάφορες άλλες πληροφορίες για τον ζεϊμπέκικο χορό...

...τελικά,τον αντιμετωπίζουμε σε σχέση με τις συνθήκες της γέννησής του παραδοσιακά και τον τιμούμε έτσι καθόλα ή ακολουθούμε τους μετασχηματισμούς του?Κι αν κάνουμε το ένα ή το άλλο,το κάνουμε επιλεκτικά μόνο για τον ζεϊμπέκικο από όλους τους χορούς και μόνο για τους χορούς?,αναρωτήθηκα...

...όσο για την θέση μου,το συναίσθημα κι οι τρόποι έκφρασής του είναι ανθρώπινο προνόμιο-χαρακτηριστικό,άρα  το σεβόμαστε,το παρακρατούμε,το διοχετεύουμε, το απαξιώνουμε,το γελοιοποιούμε,το μοιραζόμαστε,το εξυψώνουμε,το κακοποιούμε,το καταποντίζουμε,το...το... παντοιοτρόπως και κατά βούληση...

Souria

# 7 στις 22/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το ζεϊμπέκικο είναι και γυναικείος διότι δεν δηλώνει μαγκιά αλλά συναίσθημα.

26-29-31

# 8 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.722

Γυναικες μαγκακια δεν εχεις γνωρισει φαινεται???

Ασχετο με τον χορο το σχολιο μου...

ΥΓ.Αντρεα απο οσα σχετικα εχω διαβασει,το αρθρο του Χαριτοπουλου,

θεωρω καλυτερο,και το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου,χρονια τωρα...

Ειναι και Πειραιωτης,και τα Πειραιωτακια γουσταρουμε μεταξυ μας...

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Souria

Το ζεϊμπέκικο είναι και γυναικείος διότι δεν δηλώνει μαγκιά αλλά συναίσθημα.

Αρέσει στο μέλος Natassaa

Andreas66

# 9 στις 22/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το ζειμπεκικο ειναι αντρικος χορος οπως το τσιφτεντελι ειναι γυναικειος.
Τουλαχιστον οπτικα και αισθητικα μου αρεσει να φαινεται ετσι.
Το αν το εχετε παρει οπως τα παντελονια και πολλα αλλα οπως ειπωθηκε, εχετε δικιο αλλα ειναι λαθος.
Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σωστο και ομορφο.

Enikos

# 10 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εχει 46 νουμερο?

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Souria

Τώρα είναι γιουνισεξ!

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

Enikos

# 11 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αφτα που πηρατε, ενδρεπομαι να τα απαριθμησω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από ZHLIASOY

οι γοβες ειναι μονο για γυνακες..το Ζεμπεκικο ΔΕΝ  ειναι μονο για αντρες!

ειναι μεσα σε ολα αυτα που σας εχουμε  ΠΑΡΕΙ  παντελονια κτλ.

Arxontoula_

# 12 στις 22/11/2017
author
Γυναίκα / 57 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

...και κάπου στη Νέα Ζηλανδία, έχει ανοίξει η συζήτηση

"είναι η Χακα καθαρά αντρικός χορός?"

https://www.youtube.com/watch?v=yiKFYTFJ_kw

Αρέσει στο μέλος Natassaa

Souria

# 13 στις 22/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πως δεν γνώρισα! Ένα είμαι κι εγώ!

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από 26-29-31

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από 26-29-31

Souria

# 14 στις 22/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και αν δεν έχει τώρα θα βγάλουν!

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Enikos

Εχει 46 νουμερο?

26-29-31

# 15 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.722

Προβλεψιμη η απαντηση σου...

ημουνα σιγουρος για αυτην...

Τα μαγκακια δεν θα το πουν ποτε αυτο..

θα το καταλαβεις...

ΥΓ.βεβαια στην εποχη αυτη οπως ολα 

μεταφραζονται στα μετρα μας..

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Souria

Πως δεν γνώρισα! Ένα είμαι κι εγώ!

Αρέσει στα μέλη Natassaa, Enikos

alisida

# 16 στις 22/11/2017
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.937
#1 Το αρθρο αναφερει επισης οτι το ζειμπεκικο ειναι μοναχικος χορος και δεν επιτρεπεται να χορευεται σε οικογενειακες εξοδους και σε γιορτες,επισης οχι παλαμακια σε αυτον που χορευει κτλ...Προφανως αναφερεται στην ιστορια γεννησης του χορου και στην αρχικη του μορφη...Οπως σε ολα τα ειδη χορων εχουν γινει αλλαγες με το περασμα των χρονων ...Σημερα χορευεται το απταλικο περισσοτερο με παλαμακια,οπα,γυρες ,ποτηρια και ορθια τσιγαρα στα ποδια του χορευτη...Απο αυτα που διαβασα καταλαβαινω οτι προκειται για μεγαλη μετεξελιξη του χορου που αρει με χιλια την αρχικη απαγορευση να χορευεται απο γυναικες...Στο σχολιο οτι ο αντρας θειγεται αν η γυναικα που συνοδευει πνιγει τον πονο της στο χορο γτι ο συνοδος της δεν ειναι ικανος να της τον απαλυνει, εχω να πω το εξης : Αν ο συνοδος μου δεν καταλαβαινει οτι χορευω για να διασκεδασω κι οχι για να θρηνησω,το πιο πιθανο ειναι να αισθανεται ανεπαρκης απο τη μεταξυ μας σχεση και οχι απο το χορο μου...
Αρέσει στα μέλη Katia_80, Arxontoula_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Andreas66

# 17 στις 22/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ακομη και σημερα οι περισσοτεροι ανδρες χορευουν ζειμπεκικο για να θρηνησουν κατι ή καποιον. Αν εσεις οι γυναικες χορευετε αυτο το ειδος του χορου για να διασκεδασετε οπως λες τοτε απλως ...  ξεφτυλιζετε αυτο το ειδος χορου.

Enikos

# 18 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Να εξυπηρετηθουμε και εμεις, που χορευουμε τον ζειμπεκικο βραδερφε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Souria

Και αν δεν έχει τώρα θα βγάλουν!

Enikos

# 19 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το ζειμπεκικο καλε, δεν ειναι διασκεδαστικος χορος!

Της μιρλας ειναι και απορω με την τοσο δημοσια εκφραση του πονου...

Ειναι σα να πατανε τα σταφυλια, να γινει ο μουστος...

Η στην χειροτερη, ειναι σα να παιζουμε μονοτερμα και περιμενουμε την μπαλα, σε τροκ κατασταση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από alisida
#1 Το αρθρο αναφερει επισης οτι το ζειμπεκικο ειναι μοναχικος χορος και δεν επιτρεπεται να χορευεται σε οικογενειακες εξοδους και σε γιορτες,επισης οχι παλαμακια σε αυτον που χορευει κτλ...Προφανως αναφερεται στην ιστορια γεννησης του χορου και στην αρχικη του μορφη...Οπως σε ολα τα ειδη χορων εχουν γινει αλλαγες με το περασμα των χρονων ...Σημερα χορευεται το απταλικο περισσοτερο με παλαμακια,οπα,γυρες ,ποτηρια και ορθια τσιγαρα στα ποδια του χορευτη...Απο αυτα που διαβασα καταλαβαινω οτι προκειται για μεγαλη μετεξελιξη του χορου που αρει με χιλια την αρχικη απαγορευση να χορευεται απο γυναικες...Στο σχολιο οτι ο αντρας θειγεται αν η γυναικα που συνοδευει πνιγει τον πονο της στο χορο γτι ο συνοδος της δεν ειναι ικανος να της τον απαλυνει, εχω να πω το εξης : Αν ο συνοδος μου δεν καταλαβαινει οτι χορευω για να διασκεδασω κι οχι για να θρηνησω,το πιο πιθανο ειναι να αισθανεται ανεπαρκης απο τη μεταξυ μας σχεση και οχι απο το χορο μου...

Αρέσει στο μέλος alisida

Enikos

# 20 στις 22/11/2017
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οπως λεει και ο φιλος πιο πανω...

Χαθηκε το τσιφτετελι?

Εσεις δηλαδη, ως γυναικες, φτιαχνοσαστε οταν δειτε τον Τρυφωνα να χορευει τσιφτετελι?  Η την πασα μια ντιζα ασουμ...

Κατσε καλααα!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.