Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

χωρισα και φταιω

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

evaevaggelou

# 1 στις 25/11/2017
author
Γυναίκα / 45 /
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%

χωρισα και φταιω

μολις χωρισα μετα απο δεκα χρονια γαμου και δυο παιδια. Φταιω εγω γιατί του έλεγα ψεματα... Για πολλα χρονια δεν θελω ομως να τον χασω... ουτε τα παιδια μου...

_Bellezza_

# 2 στις 25/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Γισα ποιο πραγμα του ελεγες ψεματα?

Πού ακριβώς θεωρείς πως εκανες λάθος χειρισμούς?

archagellos

# 3 στις 25/11/2017
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.369

Αγαπητη ,

αφου το παραδεχεσαι απο μονη σου  οτι τον παραμυθιαζες για χρονια ...
Κανε και ενα καλο ...αστον τον ανθρωπο ησυχο .
Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν θα συνεχισεις το παραμυθι ? 
Ολα τα υπολοιπα να βρεθουν 

Keep Walking 
Αρέσει στο μέλος Enikos

ZHLIASOY

# 4 στις 25/11/2017
author
Γυναίκα / 76 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160

Αμα φταις κ το αναγνωριζεις εισαι σε καλο δρομο..τουλαχιστον για το μελλον σου,,οσο για το γαμο δεν ξερω το μεγεθος του λαθους σου,,πιστευω οτι ηταν σοβαρα λαθη ,αρα η μας λες λεπτομερειες να το συζηησουμε κ ισως βρεθει μια λυση..ισως δεν ξερω,,

evaevaggelou

# 5 στις 25/11/2017
author
Γυναίκα / 45 /

χωρισα και φταιω

Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για το ενδιαφερον να μου απαντησετε.

Λοιπον, η ιστορια του γαμου ειναι οτι στηριχτηκε απο την αρχη σε ενα και μοναδικο λαθος. Ως ελευθερη ειχα καποια χρεη σε τραπεζες. δεν του το ειπα απο την αρχη. το εμαθε καποια στιγμη στα δυο πρωτα χρονια. και μαλιστα τη μιση αληθεια. μετα απο μεγαλες συζητησεις υποτιθεται οτι εγω μεταβιβασα τα χρεη στους γονεις μου και ετσι η ζωη συνεχιστηκε. και εγω συνεχιζα κρυφα να πληρωνω τις δοσεις. μεχρι που επεσε στα χερια του ενας λογαριασμος. αυτο ηταν... και ακομη και εκεινη τη στιγμη συνεχιζα τα ψεματα. μεχρι που δεν πηγε αλλο και παραδεχτηκα τα παντα..δεν θελω να τους χασω... αλλα οπως διαβασα και σε μια απαντηση σας πιος μου λεει οτι οταν ηρεμησουν τα πραγματα δεν θα το ξανακανω... ειλικρινα δεν ξερω τ τι ειναι καλυτερο τι ειναι καλυτ

θεΠαράθεση:
Σχόλιο # 2 από _Bellezza_

Παράθεση:

_Bellezza_

# 6 στις 25/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τα χρέη πώς προέκυψαν ; Από εξαρτήσεις όπως τα τυχερά παιχνίδια ή ο υπερκαταναλωτισμός ; Από επιχειρηματικό άνοιγμα που δεν σου βγήκε σε καλό ; Από θέμα υγείας συγγενή που χρειάστηκε να τον στηρίξεις και οικονομικα; Παίζει ρόλο αυτό ! Αν για παράδειγμα είναι κανεις εθισμένος στα τυχερά παιχνίδια τοτε είναι λογικό ο σύντροφος να δυσκολεύεται να εμπιστευτεί ! Θέλει άλλου είδους προσπάθεια με βοήθεια ειδικού. Σίγουρα καταλαβαίνω τον σύντροφο σου , θα έχει χάσει την γη κάτω από τα πόδια του , αλλά αν δεν έχει να κανει με εθισμό και ήταν κάτι που απλά έπρεπε να γίνει, αφού πληρώνεις Εσυ τις δόσεις μόνη σου θα μπορούσε να το προσπεράσει .

Souria

# 7 στις 25/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγώ παιδιά έχω να χτενίσω το κανταιφι,θα επανέλθω όμως.

ω το κανταιφι,θα επανέλθω όμως.

agapimou11

# 8 στις 26/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

evaevagelou

Με τα λίγα που έγραψες... δεν αφήνεις να φανεί που ακριβώς είναι το "τραγικό" το οποίο έληξε το γάμο σου και χάνεις και τα παιδιά σου... Ποίος θα χωρίσει τη γυναίκα του...επειδή...χρωστάει στις τράπεζες ? Μίλα ρε κορίτσι αν θες να καταλάβουμε και να σου πούμε γνώμη

evaevaggelou

# 9 στις 26/11/2017
author
Γυναίκα / 45 /

χωρισα και φταιω

τα χρεη ειναι απο τα νειατα μου ως ελευθερη που δουλευα και ξοδευα μεχρι που εχασα τον ελεγχο. το λαθος μου ειναι οτι δεν ημουν ξεκαθαρη απο την αρχη. απο φοβο μηπως και θυμωσει και φυγει. τοτε θα το αντιμετωπιζε. το ενα ψεμα φερνει το αλλο και γινεται μια τεραστια αλυσιδα που σε τραβαει απο το ποδι. σε ολα αυτα να συμπληρωσω οτι οταν χρειαστηκαν χρηματα για επαγγελματικο σκοπο απο τη δικη μου πλευρα δωθηκαν. και ηταν αρκετα. δεν μπορω ομως να το χρησιμποιησω ως επιχειρημα γιατι τα εχει διαχειριστει με τον καλυτερο τροπο επενδυοντας στα παιδια μας και στην οικογενεια μας. το θεμα ειναι αυτο το λαθος μου μπορει να μου στερησει τα παιδια;

agapimou11

# 10 στις 26/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

evaevagelou

Ναι υποτίθεται ότι δεν κρατάμε μυστικά μέσα στο γάμο, αλλά άνθρωποι είμαστε και όλοι έχουμε μυστικά είτε αυτά αφορούν καταστάσεις που συνέβησαν πριν το γάμο είτε μετά. Οκ υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μυστικά "βόμβες" και τα κρατάνε για τον εαυτό τους μια ζωή και ο/ή σύζυγος χαμπάρι δεν έχει ( βέβαια κάποτε όλα μαθαινονται ) αλλά εσένα τώρα σε κατηγορεί ο σύζυγος ότι έκανες έγκλημα και στο ρίχνει στην "ηθική" και έχεις φοβηθεί ότι στο διαζύγιο (αν υπάρξει) θα πάρει αυτός την επιμέλεια των παιδιών σας ?

_Bellezza_

# 11 στις 26/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αφού έχει "φτιαχτεί" οικονομικά και τον έχεις βοηθήσει και εσύ εμπρακτα στο παρελθόν δεν μπορεί να συμπραξει μαζί σου και να αντιμετωπίσετε το θέμα ενωμένοι πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά?

Αν διαχειριζεσαι το χρεος σου με αξιοπρέπεια και ειστε οικονομικά σε καλή κατάσταση , ποιός ο  λόγος να ενοχλείται?
Έχω να σου πω συγχαρητήρια που αποφάσισες να αποπληρώσεις το χρέος μόνη σου αναλαμβάνοντας εξ ολοκλήρου την ευθύνη και δεν το μεταβίβασες αλλου.
Αυτό φανερώνει ποιότητα και ήθος.

Rapunzel89

# 12 στις 26/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αρχικα κ γω θα θυμωνα αλλα απ την στιγμη που το χρεος ειναι δικο σου,σε μια περιοδο της ζωης σου οπου δεν ειχατε γνωριστει ακομα εσεις και που το ξεπληρωνεις σιγα σιγα ολα αυτα τα χρονια χωρις να εχεις γινει βαρος στον ιδιο πιστευω οτι σε αδικει παραπανω απ οσο πρεπει σχετικα με τον χωρισμο κ τα παιδια. Δηλαδη καπως αδικο να φτασει σε αυτο το σημειο. Ισως να θυμωσε οχι τοσο για το ιδιο το ψεμα αλλα για το γεγονος οτι του το απεκρυψες παντελως. Επισης,για τι ποσο μιλαμε?Αυτο το ποσο δημιουργει θεμα στα υπολοιπα οικονομικα σας κ αντιδραει ετσι η ειναι κατι που εχει ρυθμιστει αλλ εσενα ετσι ωστε να μπορεις να το διαχειριζεσαι με καποια ανεση εσυ η ιδια? Γιατι για να μην προκυπτει καποιο προβλημα οικονομικης φυσεως ολα αυτα τα χρονια καταλαβαινω οτι το εχεις "δρομολογησει" σωστα. Εν κατακλειδι,εσυ ηρεμια κ ψυχραιμια-δεν εκανες καποιο εγκλημα.Δωσε λιγο χρονο κ θα μαλακωσει πιστευω μεχρι να κατσετε να μιλησετε και να του (ξανα)εξηγησεις πιο σωστα τι κ πως.Ως τοτε σιγη ιχθυος μπας κ σωθει τιποτα...

Natassaa

# 13 στις 26/11/2017
author
Γυναίκα / 45 / Διαζευγμένη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 555
Εκει στις μεγαλες συζητησεις, που συμφωνησατε να μεταβιβαστουν τα χρεη στους γονεις σου, οι γονεις σου μπορουσαν να τα πληρωσουν; Η οχι και ανελαβες εσυ...γιατι αν οχι...ειναι ανηθικη προς τους γονεις, η λυση που βρεθηκε, προκειμενου να γινει ο γαμος. Και δευτερον, εισαι λαθος εκει που λες, οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ως επιχειρημα συμμετοχης σου στα κοινα οικονομικα, τα χρηματα, που εδωσες για επαγγελματικο σκοπο, επειδη τα διαχειριστηκε σωστα. Σημασια εχει οτι συμμετειχες, ενω ταυτοχρονα πληρωνες και τις δοσεις. Αν δε μπορουσες να τα δωσεις, επειδη πληρωνες τις δοσεις, τοτε θα μπορουσε να σε κατηγορησει. Και κατι αλλο, φοβοσουν οτι θα εφευγε απο τη σχεση, λογω του χρηματικου; Γαμο θα κανατε η συνεταιριλικι και ηθελε να διασφαλισει τα χρηματα του συνεταιρου; Οταν ξεκιναει μια σχεση, κανεις απ τους δυο δε βγαινει απ την κολυμπηθρα του Σιλωαμ. Ολο και κατι "κουβαλαει" ο καθενας, συγγενικο, πεθερικο, συναισθηματικο, να μη μιλησω τα κομπλεκ και τα απωθημενα απο προηγουμενες σχεσεις. Αυτα δε λυνονται ευκολα, τα υλικα τα κουτσοκαταφερνεις με καλη θεληση. Η αγαπη μοιραζεται ολα τα προβληματα και λυνονται απο κοινου. Το οτι πεταξες τα χρεη στους γονεις, ηταν η σωστη διαχειριση απο μερους του; Δεν ηθελε βαρη; Η δεν σου ειχε εμπιστοσυνη, οτι θα τα πληρωσεις, που οπως ο χρονος απέδειξε, τα ανελαβες μια χαρα; Δεν ξεκιναμε τπτ χωρις εμπιστοσυνη! Γιατι μετα παμε στα ψεματα και στα κρυφα. Για μενα, εχει κι αυτος ευθυνη στη μη σωστη αρχικα διαχειριση του προβληματος. Σε καπελωσε και σε οδηγησε στο ψεμα, μια και δε θα γινοταν μαλλον αλλιως. Κατι δε μαρεσει καθολου εδω...μην εισαι ενοχικη, σε αδικεις. Διεκδικησε το δικιο σου πιο δυναμικα, σε εχει βαλει σπο κατω γενικοτερα με το καλημερα. Θα σου βαλω και αναλογο ασμα μετα..
Αρέσει στο μέλος Betty_83

Natassaa

# 14 στις 26/11/2017
author
Το κυριοτερο, μετα απο δεκα και βαλε χρονια μαζί, δεν ειστε στην ιδια βάση, με κεινη της πρώτης γνωριμιας. Αλλαξαν τα δεδομενα, έχετε παιδια, αλλαξατε και οι δυο σαν ανθρωποι, ωριμασατε, ζυμωθηκατε μαζι, και η διαχειριση του προβληματος παλι γινεται λαθος, με ενα ενδεχόμενο διαζύγιο, με οτι αυτο συνεπαγεται για τα παιδια, για να "πληρωθει" το αντιτιμο του κατα παραγγελια ψεματος και για την τιμη των οπλων. Ειμαι σιγουρη πια οτι αλλου ειναι το προβλημα... Βλεπω στην μια πλευρα της ζυγαριας, αχαλινωτο εγωισμο, χωρις ιχνος λογικης.

evaevaggelou

# 15 στις 26/11/2017
author
Γυναίκα / 45 /

χωρισα και φταιω

πρωτον συμφωνω και επαυξανω οτι τιποτα δεν μενει ποτε κρυφο. δεν ξερω αν ειναι θεμα ηθικης. για αυτον ειναι θεμα κοροιδιας. δεν συγχωρητε. ειδικα οταν εχει ξαναγινει και εχει δωσει ευκαιρια. 

για να ειμαι ομως δικαιη και με εσας ολους απο τοτε που γεννησα δεν δουλευω. απο τοτε που ξεκινησαν  τα παιδια σχολειο πηγαινω και βοηθαω τον αντρα μου τα πρωινα στο μαγαζι. οποτε τα λεφτα για το δανειο ειναι απο το κοινο ταμειο.

frog13

# 16 στις 26/11/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα παιδιά που είναι τώρα που χώρισες..?

Natassaa

# 17 στις 26/11/2017
author
Ειπα οτι δεν ηταν ηθικο για τους γονείς σου να πληρωσουν τα χρεη σου, αν δεν ειχαν αυτη τη δυνατοτητα, οχι για τον συζυγο. Με λακωνικες συνομιλιες, δεν θα βγαλουμε ακρη, με το τσιγκελι τα βγαζεις. Καλη τυχη.

giorgos170

# 18 στις 26/11/2017
author
Ανδρας / 78 / Σε σχέση
Γεωργία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 8.406

τί τίτλο

να σας δώσουμε ...?

Παράθεση:

Enikos

# 19 στις 26/11/2017
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.656

Κατ' αρχας το "δεν θελω να τους χασω" ειναι σχημα λογου. Διοτι αν δεν ηθελες, θα φροντιζες να μην γινει.

Δευτερον.  Γιατι τοσα ψεμματα για ενα χρεος που ξεπληρωνες εσυ? Η δεν ειναι ετσι?

Διοτι αλλο ειναι να εχετε συμφωνησει, να σου αποπληρωσει καποιο ποσον και αλλο το ποσον να ειναι φυκια ισα για να δεχτει να το πληρωσει.

Μετα. Τα χρηματα τα οποια εσυ εδινες κρυφα για δοσεις, που τα ευρισκες?

Μπορεις να μου απαντησεις σε αυτα?

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από evaevaggelou

χωρισα και φταιω

Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για το ενδιαφερον να μου απαντησετε.

Λοιπον, η ιστορια του γαμου ειναι οτι στηριχτηκε απο την αρχη σε ενα και μοναδικο λαθος. Ως ελευθερη ειχα καποια χρεη σε τραπεζες. δεν του το ειπα απο την αρχη. το εμαθε καποια στιγμη στα δυο πρωτα χρονια. και μαλιστα τη μιση αληθεια. μετα απο μεγαλες συζητησεις υποτιθεται οτι εγω μεταβιβασα τα χρεη στους γονεις μου και ετσι η ζωη συνεχιστηκε. και εγω συνεχιζα κρυφα να πληρωνω τις δοσεις. μεχρι που επεσε στα χερια του ενας λογαριασμος. αυτο ηταν... και ακομη και εκεινη τη στιγμη συνεχιζα τα ψεματα. μεχρι που δεν πηγε αλλο και παραδεχτηκα τα παντα..δεν θελω να τους χασω... αλλα οπως διαβασα και σε μια απαντηση σας πιος μου λεει οτι οταν ηρεμησουν τα πραγματα δεν θα το ξανακανω... ειλικρινα δεν ξερω τ τι ειναι καλυτερο τι ειναι καλυτ

θεΠαράθεση:

evaevaggelou

# 20 στις 26/11/2017
author
Γυναίκα / 45 /

χωρισα και φταιω

... χωρις να το ξερει. κρατουσα ενα μικρο ποσο και το εδινα. δεν ειναι γιαυτον τοσο το θεμα των χρηματων οσο της κοροιδιας. 

το σεβομαι. τον κοροιδευω τοσα χρονια...ομως του εχω συμπαρασταθει σε ολα τα υπολοιπα. το εχω σκεφτει πολλες φορες το θεμα του εγωισμου του. μου εχει δωσει ομως πολλες φορες τη δυνατοτητα να του πω την αληθεια και εγω δειλιαζα.αρα φταιω; που δεν το προλαβα;κατα ποσο τα ελλατωματα μας μπορει να γινουν μπουμεραγκ για τους ιδιους μας τους εαυτους;
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε