Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τέκνα πολυτέκνων...

Σελίδα : 1

JOLEKA33

# 1 στις 10/1/2018
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 58
'Aρεσαν+: 0%

Τέκνα πολυτέκνων...

Δε γνωρίζω αν έχει ξανατεθεί το θέμα αλλά γιατί πρέπει ρε παιδιά αυτοί που προέρχονται από πολύτεκνες  οικογενειες να παίρνουν μόρια σχεδόν σε όλες τις προκηρύξεις? Μόνο και μόνο επειδή έχουν αδέρφια? Δε το καταλαβαίνω αυτο... Δηλαδή τι έκαναν στη ζωή τους και δικαιουντε ευνοικης μεταχείρισης στην εύρεση εργασίας???Και αν τα αδέρφια τους είναι τακτοποιημένα, ελέγχεται αυτό από κάπου? Μήπως όλες οι κυβερνήσεις βολευονταν με αυτό το καθεστώς τα τελευταία χρόνια για να φτιάχνουν αναξιοκρατικως τους κομματικούς στρατούς τους? Περιμένω  γνώμες και από τους άμεσα ενδιαφερόμενους...

silencee

# 2 στις 10/1/2018
author
Γυναίκα / 72 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 2.425

...φίλε μας...

...προτείνω να μην στοχοποιείς τους πολύτεκνους...

...καθώς κάποιος άλλος θα στοχοποιήσει εσένα,που εφαρμόζοντας το ίδιο σκεπτικό, θα δει

-άνδρας κι όχι γυναίκα να μαστίζεσαι περισσότερο από την ανεργία
  -νέος κι όχι μεγαλύτερος να υπόκεισαι σε όρια ηλικίας
  -μένεις σε μεγάλο αστικό κέντρο κι όχι σε κανένα χωριό που τα περιθώρια ανεύρεσης εργασίας είναι πιο στενά
 -μορφωμένος,άρα μπόρεσες να κλείσεις κάποιον ή κάποιους κύκλους εκπαίδευσης σε αντίθεση ίσως με κάποιους άλλους που δεν μπόρεσαν
-ελεύθερος,άρα χωρίς υποχρεώσεις προς οικογένεια

...σκέφτομαι λοιπόν, πως αν μπούμε σε αυτή τη λογική,του 'ενώ το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι,ανασηκώνουμε ένα ένα τα λέπια να δούμε ποιο είναι βρωμερό',τότε ο αείμνηστος  Νίκος Ξυλούρης,καλώς τραγούδησε εκείνο το 'βοήθα καλέ μου μην φαγωθούμε μεταξύ μας'...

...οι κρατούντες,εξυπηρετούνται από την κοινωνική διχόνοια.¶λλο να δέχονται 'χτύπημα γροθιάς' κι άλλο από ένα ένα δάχτυλο χώρια,μεμονωμένα,αποσυντονισμένα και περιστασιακά...
Αρέσει στο μέλος silver80

alisida

# 3 στις 10/1/2018
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 5.832
Ειναι απο τις λιγες παροχες που εχουν απομεινει για τους πολυτεκνους,ηδη εχουν κοπει επιδοματα,τεκμηρια,μειωμενο ρευμα,παροχες σε τροφιμα και πολλα αλλα ...Ομως δεν ειναι μονο τα τεκνα πολυτεκνων που εχουν επιπλεον μορια στις προσληψεις,δεν ξερω αν ακομα εχουν μορια πχ οι πληγεντες του σεισμου του 1999 ...ή τα δισεγγονα των απομαχων 2ου παγκοσμιου πολεμου...Μην ανησυχεις ομως γιατι σε λιγα χρονια δε θα υπαρχουν προσληψεις στο δημοσιο γτι δε θα υπαρχει δημοσιο ,δοξασμενη τροικα,απλα !!

JOLEKA33

# 4 στις 11/1/2018
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 58
Αγαπητή silencee, δε ξέρω αν είσαι πολύτεκνη η' όχι αλλά για να μη παρεξηγηθω θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι πρόθεση μου δεν είναι να στοχοποιησω τους πολυτεκνους. Δε γνωρίζω αν αυτό άφησα να εννοηθεί. Οι ευαίσθητες αυτές οικογένειες του ελληνικού κοινωνικού ιστού δε μου φταίνε σε τιποτα. Και παροχές και επιδόματα να παιρνουν.Αντιθετα,πρόθεση μου είναι να προβαλω την κοινωνική αδικία των εκάστοτε κυβερνήσεων από τη μία, και του ασεπ η' οαεδ από την άλλη, που τόσα χρόνια διαπράττουν " κοινωνικό εγκλημα" σε βάρος τόσων πολλών ανέργων που είχαν την ατυχία να μην έχουν αδέρφια! Αυτό ειναι το έγκλημα τους και γι αυτό καταδικάζονται σε αιώνια ανεργία δίχως ταμείο. Καταδικάζονται να μένουν πάντα στην απ' έξω και να προσλαμβάνοντε κάθε χρονο σε συμβάσεις όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι, που κατά σατανική σύμπτωση είναι πάντα τέκνα πολυτέκνων. Εσύ το θεωρίες αξιοκρατία αυτό? Εγώ δε σε είπα ότι δεν έχουν ανάγκη. Αν έχουν ανάγκη φυσικά σα κράτος να τους απορροφησεις σε δουλειές. Αλλά σε πληροφορω ότι υπάρχουν πολλοί από δαυτούς που ούτε ανάγκη να δουλέψουν εχουν, τα αδέρφια τους είναι παντρεμένα και τακτοποιημένα καταλαμβάνοντας θέσεις σε βάρος ατόμων που και τα προσόντα έχουν και άμεσης οικονομικής ανάγκης έχουν. Εσύ το θεωρεις αυτό σωστό; Στο κάτω κάτω ας βάλουν και οικονομικά κριτηρια, γιατί δε βάζουν?Και επαναλαμβάνω ότι δε τα βάζω με τους πολυτεκνους, δε μου φταίνε σε τιποτα. Με το άδικο κριτήριο των εκάστοτε προκηρύξεων τα έχω...

agapimou11

# 5 στις 11/1/2018
author
Γυναίκα / 41 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 547

Joleka 33

¶μα ανοίξουμε ένα λεξικό και ανατρεξουμε στη λέξη Ελλάδα θα βρούμε ως συνώνυμο τη λέξη Αδικία !!! 

Χωρίς να στοχοποιει κανείς κανέναν, μας βάζουν στο τρυπακι να τρωγομαστε όλοι μεταξύ μας !!! Μας έχουν δώσει εν αγνοια μας το καλύτερο ναρκωτικό και σκληρό μάλιστα !!! 

Έτσι είναι δομημένο αυτό το κράτος, σίγουρα όχι τυχαία, κάποιους εξυπηρετεί αυτή η παλιοκατασταση παγκοσμίως λέω εγώ τώρα !!! 

Όταν τελείωσα την τριτη λυκείου το 1995 και έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες ενώ έγραψα γύρω στο 15 δεν πέρασα εκεί που ήθελα γιατί εκείνα τα χρόνια έπρεπε για οικονομικό που ήθελα να γράψω περίπου 18. Μια καλή μου φίλη η οποία είχε μεταναστευσει στη Γερμανία όταν ειμασταν ακόμα στο γυμνάσιο, πέρασε στην σχολή της, αντίστοιχη σε βαθμούς με αυτή που ήθελα εγώ, γράφοντας μόλις 12, ενώ αν έδινε εξετάσεις στην Ελλάδα θα έπρεπε να γράψει κι αυτή 18 !!! 

Το αποτέλεσμα όμως: αυτή πέρασε ενώ εγώ όχι!

Τι να λέμε τώρα...

Αρέσει στο μέλος JOLEKA33

silencee

# 6 στις 11/1/2018
author
Γυναίκα / 72 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 2.425

...λέω απλά πως για να το βουλώνουμε για λίγο καιρό...

...μας πετούν ένα κόκκαλο,να κερδίζουν το χρόνο που εμείς αυτό το παλεύουμε...

...ένα δόλωμα, με ημερομηνία λήξης απόδοσης-χρήσης,ως το επόμενο...

...δεν σε παρεξήγησα,αντιλαμβάνομαι τι δημιουργεί η ανεργία,το έχω βιώσει κι εγώ και πόσοι άλλοι άνθρωποι...

...τα βάζω με εμάς που παραδίδουμε το κράτος σε αυτούς τους κρατούντες,όλους.Μας αξίζουν ή όχι?...

...όχι ,δεν είμαι πολύτεκνη...
Αρέσει στα μέλη JOLEKA33, agapimou11
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost