Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χωρισμος

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

ROCK-54

# 21 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Η ζωη δυστυχως ειναι μονο μια φορα...

αυτο δηλαδη πιστευω ,και ολοι μας λιγο η πολυ θελουμε να την ζησουμε οσο καλυτερα γινεται...Οι περισσοτερες σχεσεις η γαμοι ξεκινουν ελπιδοφορα κ με καλη προθεση.Στην (κοινη) πορεια τα πραγματα στραβωνουν - περιοριζεται η επικοινωνια,κυριαρχει η ρουτινα,το "μας" γινεται "μου",το βαζο με το μελι τελειωνει κ καποιοι/ες βαζουν το δαχτυλο σε ξενο βαζο, εκδηλωνεται ο κακος μας εαυτος ( αρκετα συχνα),και ας στην αρχη τον "πνιγαμε"επιμελως...Αν η σχεση ξεκινησε με ερωτα κ στην πορεια δεν προεκυψαν ακραια συμβαντα - βια,αλκοολισμος η ουσιες,χαρτοπαιξια,μονιμη τεμπελια,κλοπη κ εκποιηση οικογ. περιουσιας, βαζεις τον/την αλλον/λη απεναντι σου,το συζητας σοβαρα κ αν υπαρχει ελπιδα κ διαθεση και απο την αλλη πλευρα δινεις μια δευτερη ευκαιρια,αλλα μονο μια φορα...

Σε αντιθετη περιπτωση οι επιλογες ειναι...α) να συμβιβαστεις και να τα τιναξεις ξαφνικα ολα μια μερα η να υποφερεις κ να αρρωστησεις...β) να παιζουν κ οι δυο θεατρο για το θεαθηναι κ ο καθενας τη ζωη του - ισως η πιο διαδεδομενη "λυση" οταν υπαρχουν μεγαλες περιουσιες κ κοινωνικο στατους,μικρα παιδια και στενα μυαλα...γ) το διαζυγιο,ισως η πιο οδυνηρη επιλογη,αλλα τιμια κ αντρικια που σου δινει την δυνατοτητα μια μερα να ξαναφτιαξεις τη ζωη σου...Διαλεγεις κ παιρνεις

...
Κλεινοντας θελω να πω πως σημερα το ποσοστο των ζευγαριων που δηλωνουν πραγματικα ευτυχισμενοι, και ειναι μαζι πανω απο δεκα χρονια ,ανερχεται με το ζορι στο 0,000127%

Υ.Γ

Εννοω μονο τους παντρεμενους. Αυτοι που συζουν ειναι πολυ πιο ευτυχισμενοι...μεγαλο πραγμα η ψευδαισθηση πως φευγεις οποτε το θελησεις

Sourua

# 22 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι στο συναίσθημα,αλλά αξιολογώντας και τα συναισθήματα του άλλου. Μην καταστρέφουμε όμως την ζωή μας από λάθος κρίση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από frog13

Γιατί τι αλλάζει στο "παραμύθι" που τρέφει η φίλη σου..με το "παραμύθι" που έτρεφε η θεία μου..γιατί η δουλειά που αναφέρεις και το ποτό  είναι απλά ένας λόγος παραπάνω να τον αφήσει..

Το μόνο που έχει αλλάξει είναι το ότι μιλάμε και τα αναλύουμε...κατόπιν εορτής ..για τους περισσότερους...ας είναι καλά οι σεξολόγοι,οι σύμβουλοι γάμου κλπ...δουλειά να υπάρχει 

Η φίλη η τζούλια έγραψε προχτές ότι για τις γυναίκες δεν υπάρχει λογική(καλά αυτο το ήξερα.....) στον έρωτα ,στην σχέση ...παρά μονάχα συναίσθημα!!

Αλλη μια απάντηση γιατί κάθεται...η γιατί χωρίζει..ασχέτως λογικής ερμηνείας!

Sourua

# 23 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγώ θα το έλεγα αυτοθυσια,έτσι γίνεσαι ένα άβουλο και δυστυχισμένο ον.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από ZHLIASOY

εγκλωβισμοσ 

Sourua

# 24 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και τι είναι ΕΝΙΚΕ οι σχέσεις,παπούτσια που μας πληγώνουν και τα πετάμε;

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Enikos

Ειναι σαν να ρωταμε, γιατι κανουν σχεσεις οι ανθρωποι.

Ε, καποιες τις ξεκανουν.

Sourua

# 25 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ένα ρητό λέει πως η ζωή δεν μας χαρίστηκε με οδηγίες χρήσεις. Συμφωνώ αλλά ειναι στο χέρι μας  να την κάνουμε όμορφη. Ότι μας βγάζει από αυτή την πορεία απλά δεν πρέπει να υπάρχει σ αυτήν.

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από ROCK-54

Η ζωη δυστυχως ειναι μονο μια φορα...

αυτο δηλαδη πιστευω ,και ολοι μας λιγο η πολυ θελουμε να την ζησουμε οσο καλυτερα γινεται...Οι περισσοτερες σχεσεις η γαμοι ξεκινουν ελπιδοφορα κ με καλη προθεση.Στην (κοινη) πορεια τα πραγματα στραβωνουν - περιοριζεται η επικοινωνια,κυριαρχει η ρουτινα,το "μας" γινεται "μου",το βαζο με το μελι τελειωνει κ καποιοι/ες βαζουν το δαχτυλο σε ξενο βαζο, εκδηλωνεται ο κακος μας εαυτος ( αρκετα συχνα),και ας στην αρχη τον "πνιγαμε"επιμελως...Αν η σχεση ξεκινησε με ερωτα κ στην πορεια δεν προεκυψαν ακραια συμβαντα - βια,αλκοολισμος η ουσιες,χαρτοπαιξια,μονιμη τεμπελια,κλοπη κ εκποιηση οικογ. περιουσιας, βαζεις τον/την αλλον/λη απεναντι σου,το συζητας σοβαρα κ αν υπαρχει ελπιδα κ διαθεση και απο την αλλη πλευρα δινεις μια δευτερη ευκαιρια,αλλα μονο μια φορα...

Σε αντιθετη περιπτωση οι επιλογες ειναι...α) να συμβιβαστεις και να τα τιναξεις ξαφνικα ολα μια μερα η να υποφερεις κ να αρρωστησεις...β) να παιζουν κ οι δυο θεατρο για το θεαθηναι κ ο καθενας τη ζωη του - ισως η πιο διαδεδομενη "λυση" οταν υπαρχουν μεγαλες περιουσιες κ κοινωνικο στατους,μικρα παιδια και στενα μυαλα...γ) το διαζυγιο,ισως η πιο οδυνηρη επιλογη,αλλα τιμια κ αντρικια που σου δινει την δυνατοτητα μια μερα να ξαναφτιαξεις τη ζωη σου...Διαλεγεις κ παιρνεις

...
Κλεινοντας θελω να πω πως σημερα το ποσοστο των ζευγαριων που δηλωνουν πραγματικα ευτυχισμενοι, και ειναι μαζι πανω απο δεκα χρονια ,ανερχεται με το ζορι στο 0,000127%

Υ.Γ

Εννοω μονο τους παντρεμενους. Αυτοι που συζουν ειναι πολυ πιο ευτυχισμενοι...μεγαλο πραγμα η ψευδαισθηση πως φευγεις οποτε το θελησεις

somebody961

# 26 στις 11/2/2018
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%

Χωρίζουμε, όταν δεν είμαστε ευχαριστημένοι από τον εαυτό μας πρώτα.
Η κάθε σχέση, αυτό ακριβώς μας κάνει να δούμε.

Και όταν δεν είμαστε ευχαριστημένοι από εμάς, τότε, και καθ' έξιν,
προβάλλουμε τα άσχημα - που εμείς δεν θέλουμε να δούμε σε εμάς - επάνω στον άλλον.

Κάπως έτσι εκείνη - η αρχικά μοναδική , εκείνος ο αρχικά μοναδικός - γίνεται το χειρότερο κάθαρμα στα μάτια μας και τιδουλειάέχωεγώμαυτήν/μαυτόν.
(επειδή, είναι αδύνατον να ακυρώσω τα κριτήρια τής αρχικής μου επιλογής του. Ισχύαν πάντα και θα ισχύουν).

Μα με όλα αυτά, τον άνθρωπο μας τον 'χαλάμε'. Ή - συμβαίνει και αυτό - μας 'χαλάει'.
Μας διώχνει το χαμόγελο, την ελπίδα, το όνειρο ζωής. Βρισκόμαστε "ξαφνικά" μπλεγμένοι σε έναν φαύλο κύκλο που ο ένας από τους δύο, έχει χρέος απέναντι στην αξιοπρέπεια του,
να τον σπάσει.

Αν αντέξουμε, τότε, αποδεικνύουμε πως είμαστε μαζί, για τους σωστούς λόγους.
Για αυτό κυρίως πονάνε οι στιγμές που σκεφτόμαστε τον χωρισμό ως λύση.
Είναι λύση ή είναι αποκαλυπτήρια;
Γιατί, αποκαλύπτονται οι μάσκες που και οι δύο φορούσαν,
και το 'η φαντασία μου τα φταίει' - κατά το πασίγνωστο άσμα.

Στις φουρτούνες όμως, φαίνεται το καλό σκαρί..
Είναι οι στιγμές ωριμότητας τού ζευγαριού. Να γνωρίζουμε γιατί είμαστε μαζί με έναν άνθρωπο.
Γιατί, πολλές αναποδιές και στραβά, θέλουν συχνά, να μας δείξουν ξανά το δρόμο.
Που, είτε χάσαμε στην πορεία, είτε δεν τον βαδίζαμε συνειδητά, και πηγαίναμε από παράδρομους..

Ο δρόμος τής πραγματικής γνώσης τού ενός για τον άλλο καθώς και τού εαυτού μας συχνά, πονάει. Πονάει πολύ, χρειάζεται πολλά μαντήλια - όπως συχνά λέω..
Για τα δάκρυα και των δύο στα μάτια..
Είναι τα "διόδια" που χρειάζεται να πληρώσουμε για έναν καλό, ίσιο και κυρίως,
ασφαλή δρόμο.

Για να ισιώσει ένα σίδερο, απαραίτητο το σφυρί, και βαριοπούλα ενίοτε..
Τότε πια, μπορούμε να δούμε τη ζωή μας, σαν την καλύτερη ευκαιρία που είχαμε ποτέ!
Και το ζευγάρι τότε, αν τα 'βρει' - αν αντέξει το σκαρί - έχει έρθει η ώρα να ερωτευτεί ο καθένας,
το πραγματικό πρόσωπο τού άλλου!

Αλλιώς, ήταν λάθος η προσπάθεια τού μαζί τους εξαρχής.

Και με φίλους/φίλες, χωρίζω όταν πλέον χρειαστεί να βάλω σε εισαγωγικά τον τίτλο αυτής τής σχέσης.
Κατά κανόνα, συμβαίνει όταν έρθω αντιμέτωπος με μεροληπτικές συμπεριφορές.
Ήτοι: Σε γυναίκα αλλά και σε άντρα, όταν διακρίνω μίσος στο άλλο φύλο.
Ξέρω πως η γνώμη που θα χρειαστεί κάποτε ίσως να ζητήσω (ή να μου δώσουν αυθαίρετα, ως ..σωτήρες μου υποτιμώντας με - οι ίδιοι που με το ζόρι περνάνε τη γριά απέναντι!!!),
δεν θα είναι γνώμη/παρότρυνση σε κάτι σωστό και αντικειμενικό,
θα είναι απωθημένο.

Καθώς επίσης, να μη συγχωρούν. Είναι δεδομένο πως ως άνθρωποι, θα προκύψουν/θα κάνουμε λάθη. Είτε εγώ, είτε εκείνοι. Μπάστα ρε μεγάλε, ποιος νομίζεις ότι είσαι; Μυρμηγκάκι είσαι και εσύ, όπως και εγώ. Με χρησιμοποιείς ως σκαλοπάτι να ανέβεις τεχνητά στα δικά σου μόνον μάτια;

Να μου λείπουν τέτοια άτομα!
Αν και συνήθως, συγχωρώ πρώτος εγώ τον εαυτό μου για αυτές μου τις απόλυτες σκέψεις/χαρακτηρισμούς.
Δεν μου αρέσει να 'χάνω' ανθρώπους.. Πλευρές δικές μας είναι, όλοι.
Και όταν συγχωρούμε, κάνουμε χώρο (συν+χωρώ) σε κομμάτι δικό μας..

Μοιάζει αντιφατικό το σχόλιο μου αυτό, να ακυρώνει το 2ο τμήμα του το πρώτο μα,
με άλλα κριτήρια επιλέγουμε άνθρωπο για σχέση
- μιλώ προφανώς για την περίπτωση που υπάρχουν,
και όχι για ό,τι φτιάξαμε στο μυαλό λόγω αγαμίας/μοναξιάς -
και άλλα για φίλους.

Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

Rapunzel89

# 27 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
#13 Καπως με αδικεις. Αυτοι θα ηταν σοβαροι λογοι χωρισμου. Εδω αλλες ρε συ τους χωριζουν επειδη δεν εχουν καλη εμφανιση,περιουσια,για μια ασχημη κουβεντα κ αλλες βλακειες... Θεωρω πως αυτα που σου ειπα ηταν σημαντικα κ βασικα για ολους.

frog13

# 28 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και γιατί να  απαιτούμε από τον άλλον να συνδράμει στην δική μας προσωπική εξέλιξη ,καθώς είμαστε μοναδικές υπάρξεις και σίγουρα τα θέλω μας διαφέρουν  ως πρός την ποιότητα αλλά και την χρονική στιγμή?

Γιατί περιμένουμε μέσω του έρωτα να ταυτιστούμε απόλυτα με έναν άλλο άνθρωπο ,να μας δώσει τις λύσεις που εμείς ψάχνουμε για τους εαυτούς μας,την κατανόηση και αντίληψη που δεν έχουμε ,τους στόχους που λυτρώνουν το δικό μας είναι ..? 

Το συναίσθημα είναι κοινωνικό φαινόμενο και όχι φυσικό,φυσικός είναι μόνο ο πόθος για ερωτική συνεύρεση..

Πολύ εύκολα λοιπόν αυτό αλλάζει όταν εγκρίνουμε η δεν εγκρίνουμε  υποκειμενικά ,την εξέλιξη του συντρόφου μας ,τα θέλω του,τις αντιλήψεις που διαμορφώνει στην πορεία,τα ήθη και τις επιλογές που υιοθετεί στην ζωή του.

Και πως να ξέρεις από την αρχή το πως θα εξελιχτεί ένας χαρακτήρας,για να εναποθέσεις επάνω του την δική σου ζωή, εξέλιξη και ευτυχία..?

Τα μοναδικά κριτήρια που έχουμε προχωρώντας σε μια σχέση είναι η επιφανειακή εικόνα του χαρακτήρα του η οποία μπερδεύεται από την δική μας ούτως η άλλως προβολή  και τους ενίοτε  "πόθους" μας..

και η αγάπη που ανταλλάσσουμε μαζί του όσο εκτιμάμε-εγκρίνουμε τις προσωπικές του-της πράξεις-συναισθήματα...

Οσο υπάρχει δηλαδή ένας αμοιβαίος θαυμασμός και κατανόηση,συγκερασμός ζωντάνιας και εξέλιξης από τα προσωπικά τους όμως "κατορθώματα"

Οταν αυτά πάψουν να  υπάρχουν (η δεν υπήρχαν ποτέ..) και συνεχίσεις να τα ζητάς από τους άλλους για εσένα  χωρίζεις... 

η μένεις στην σχέση ...

1) κατανοώντας η εθελοτυφλώντας για την δική σου αδυναμία για εξέλιξη ,φορώντας μάσκες όπως λές και ζώντας σε ένα βολικό παραμύθι η 

2)παραμένεις ΄κατανοώντας ότι η δική σου σωτηρία και εξέλιξη ,δεν εξαρτάται αποκλειστικά απο τον άλλον και ότι τσάμπα τον φόρτωσες με ενοχές και πρέπει για τα δικά σου θέλω...τον αγαπάς γι αυτό που είναι ,αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να λάβεις παρά του μη έχοντος!

Μοιάζει συμβατικό..αλλά έχω πάψει από καιρό να πιστεύω σε αυτά που ονειρεύομαι...και ίσως για αρκετούς είναι επίσης καιρός να αντιμετωπίζουν την αλήθεια...την δική τους!

Κατά τ' άλλα ...αγάπη να υπάρχει, γενικότερα στις σχέσεις μας...! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από somebody961

Marciall

# 29 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Όχι για όλους ,μπορεί για αρκετούς,κι εγώ θα συμφωνήσω με την σουρουα, δύσκολα να βρεις άντρα που να μην έχει έστω ένα από αυτά που γράφεις.

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Rapunzel89
#13 Καπως με αδικεις. Αυτοι θα ηταν σοβαροι λογοι χωρισμου. Εδω αλλες ρε συ τους χωριζουν επειδη δεν εχουν καλη εμφανιση,περιουσια,για μια ασχημη κουβεντα κ αλλες βλακειες... Θεωρω πως αυτα που σου ειπα ηταν σημαντικα κ βασικα για ολους.

somebody961

# 30 στις 11/2/2018
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Με βάζεις να ανακαλέσω σκέψεις που έκανα φίλε μας frog, σκέψεις που έγραψαν το ποστ μου,
προκειμένου να σου απαντήσω.

Τώρα, δηλώνω απλώς το "παρών" και το "διαβάστηκε"!

frog13

# 31 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αρκεί φίλε μου...

Ερεθίσματα δανεικά είναι αυτά...δράση -αντίδραση..που αν υπάρχει και στις σχέσεις κι από τις δύο μεριές είναι ιδανικό 

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από somebody961

Με βάζεις να ανακαλέσω σκέψεις που έκανα φίλε μας frog, σκέψεις που έγραψαν το ποστ μου,
προκειμένου να σου απαντήσω.

Τώρα, δηλώνω απλώς το "παρών" και το "διαβάστηκε"!

alisida

# 32 στις 11/2/2018
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Υμηττός
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.441
Και τις δυο φορες που χωρισα απο μακροχρονιες σχεσεις,ο λογος ηταν ο ιδιος : ειχα μεταλλαχτει με τα χρονια σε κατι που δεν ημουν .Σε κατι κακο για μενα και για τον αλλο .Και αυτο το κατι δεν μ αρεσε καθολου.Ευτυχως οι υδροχοι ξαναβρισκουμε γρηγορα τον εαυτο μας και ισως με αλλο συντροφο μεταλλαχτουμε σε κατι καλυτερο απο αυτο που ειμαστε !!!
Αρέσει στα μέλη archagellos, somebody961

frog13

# 33 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από alisida
.Ευτυχως οι υδροχοι ξαναβρισκουμε γρηγορα τον εαυτο μας και ισως με αλλο συντροφο μεταλλαχτουμε σε κατι καλυτερο απο αυτο που ειμαστε !!!

Ιγκουάνα είσαστε ρε παιδί μου..?

Paralia48

# 34 στις 11/2/2018
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 28
Απαντήσεις: 9.086

δύσκολο θέμα, γιατί έχω χωρίσει ελάχιστες φορές και ποτέ με δική μου πρωτοβουλία. Μάλλον το σκέφτομαι ξανά και ξανά και δεν αποφασίζω...

Αλλά ας προσπαήσω να βρω τα γιατί, παρά τη λήθη, ίσως θυμηθώ κάτι...
1. Δεν ήταν ευχαριστημένος από τη σχέση...γιατί...δύσκολο, ξέρω αλλά ...
. 2. είχε τραβήξει πολύ και αποφάσισε την ελευθερία του
3. υπήρχε πρόβλημα απόστασης

Αλλά ξέρω 3 ζευγάρια που χώρισαν και αναρρωτιέμαι γιατί :
1. διαφορά γενικότερης νοοτροπίας, πεποιθήσεων, καθημερινοί καβγάδες...: απλά: ασυμφωνία
2. Τον έδιωξε,,,γιατί, πιστεύω, επειδή γνωρίζω τη γυναίκα, ότι ήταν γενικά πολύ δύστροπος χαρακτήρας αυτή, νομίζω ότι παντρεύτηκε μόνο για να κάνει παιδί. 
3. Ο γάμος ήταν δυστυχισμένος και μόλις ανεξαρτητοποιήθηκε οικονομικά η κυρία, αποφάσισε να βρει την ευτυχία της μακρυά του.

Αρέσει στο μέλος alisida

mara08

# 35 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πάνω κάτω έχω καλυφθεί με όσα προαναφέρθηκαν ..

Λόγοι χωρισμού είναι πολλοι και διαφέρουν ανάλογα με την περίπτωση και την προσωπικότητα του κάθε ατόμου .Τι μπορείς να δεκτεις ,να ανεκτεις και όχι και αντιστοιχα ο άλλος σε σένα ..

Ένα λάθος που κάνουμε νομίζω πολλοι αυτό που βλέπουμε ένα ελλατωμα για εμάς και λεμε θα αλλάξει η θα τον /την αλλάξω .Αν δεν θέλει ο ίδιος δεν θα αλλάξει ..

Οι σχέσεις είναι δύσκολες και θελουν δουλειά και από τις δύο πλευρές ..

Συνοψίζω λοιπόν : Απιστία ,ψέμα ,καταπίεση ,βία ,απομάκρυνση -αποξενωση -αδιαφορια ,τσιγουνια συναισθηματική και υλική ,ζήλεια σε ακραία σημεία

Είμαι σίγουρη ότι κάτι αφήνω απ' έξω ..

siopi13

# 36 στις 11/2/2018
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.197

Σουρι ...  για χιλιους δυο λογους μπορεις να χωρισεις  ( θεμα χαρακτηρα και παιδειας )...αλλα για εναν και μοναδικο λογο παιρνεις μια γωνιτσα στην καρδια -αγκαλια του .

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από tsiouaouas

Το θεμα ειναι να βρουμε οχι τον τελειο, αλλα αυτον που θα μας κανει να πιστευουμε οτι αξιζει περισσοτερο απο τη μοναξια μας. Οταν νιωθουμε οτι περναμε καλυτερα μονοι παρα με αυτον...πρεπει αυτος να φυγει. Νομιζω...

Sourua

# 37 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λυπαμε αλλα δεν σε αδικω ,λεω οτι εγω σκεφτομαι

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Rapunzel89

Sourua

# 38 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και αν ο άλλος δεν ανταποκρίνεται στα δικά μας θέλω; Τι κάνουμε; Προσπαθούμε με διάφορους τρόπους να τον φέρουμε στα ( νερά μας); Η κυρία Κοκοβικου ,παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω;

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από somebody961

Και όταν δεν είμαστε ευχαριστημένοι από εμάς, τότε, και καθ' έξιν,
προβάλλουμε τα άσχημα - που εμείς δεν θέλουμε να δούμε σε εμάς - επάνω στον άλλον.

Κάπως έτσι εκείνη - η αρχικά μοναδική , εκείνος ο αρχικά μοναδικός - γίνεται το χειρότερο κάθαρμα στα μάτια μας και τιδουλειάέχωεγώμαυτήν/μαυτόν.
(επειδή, είναι αδύνατον να ακυρώσω τα κριτήρια τής αρχικής μου επιλογής του. Ισχύαν πάντα και θα ισχύουν).

Μα με όλα αυτά, τον άνθρωπο μας τον 'χαλάμε'. Ή - συμβαίνει και αυτό - μας 'χαλάει'.
Μας διώχνει το χαμόγελο, την ελπίδα, το όνειρο ζωής. Βρισκόμαστε "ξαφνικά" μπλεγμένοι σε έναν φαύλο κύκλο που ο ένας από τους δύο, έχει χρέος απέναντι στην αξιοπρέπεια του,
να τον σπάσει.

Αν αντέξουμε, τότε, αποδεικνύουμε πως είμαστε μαζί, για τους σωστούς λόγους.
Για αυτό κυρίως πονάνε οι στιγμές που σκεφτόμαστε τον χωρισμό ως λύση.
Είναι λύση ή είναι αποκαλυπτήρια;
Γιατί, αποκαλύπτονται οι μάσκες που και οι δύο φορούσαν,
και το 'η φαντασία μου τα φταίει' - κατά το πασίγνωστο άσμα.

Στις φουρτούνες όμως, φαίνεται το καλό σκαρί..
Είναι οι στιγμές ωριμότητας τού ζευγαριού. Να γνωρίζουμε γιατί είμαστε μαζί με έναν άνθρωπο.
Γιατί, πολλές αναποδιές και στραβά, θέλουν συχνά, να μας δείξουν ξανά το δρόμο.
Που, είτε χάσαμε στην πορεία, είτε δεν τον βαδίζαμε συνειδητά, και πηγαίναμε από παράδρομους..

Ο δρόμος τής πραγματικής γνώσης τού ενός για τον άλλο καθώς και τού εαυτού μας συχνά, πονάει. Πονάει πολύ, χρειάζεται πολλά μαντήλια - όπως συχνά λέω..
Για τα δάκρυα και των δύο στα μάτια..
Είναι τα "διόδια" που χρειάζεται να πληρώσουμε για έναν καλό, ίσιο και κυρίως,
ασφαλή δρόμο.

Για να ισιώσει ένα σίδερο, απαραίτητο το σφυρί, και βαριοπούλα ενίοτε..
Τότε πια, μπορούμε να δούμε τη ζωή μας, σαν την καλύτερη ευκαιρία που είχαμε ποτέ!
Και το ζευγάρι τότε, αν τα 'βρει' - αν αντέξει το σκαρί - έχει έρθει η ώρα να ερωτευτεί ο καθένας,
το πραγματικό πρόσωπο τού άλλου!

Αλλιώς, ήταν λάθος η προσπάθεια τού μαζί τους εξαρχής.

Και με φίλους/φίλες, χωρίζω όταν πλέον χρειαστεί να βάλω σε εισαγωγικά τον τίτλο αυτής τής σχέσης.
Κατά κανόνα, συμβαίνει όταν έρθω αντιμέτωπος με μεροληπτικές συμπεριφορές.
Ήτοι: Σε γυναίκα αλλά και σε άντρα, όταν διακρίνω μίσος στο άλλο φύλο.
Ξέρω πως η γνώμη που θα χρειαστεί κάποτε ίσως να ζητήσω (ή να μου δώσουν αυθαίρετα, ως ..σωτήρες μου υποτιμώντας με - οι ίδιοι που με το ζόρι περνάνε τη γριά απέναντι!!!),
δεν θα είναι γνώμη/παρότρυνση σε κάτι σωστό και αντικειμενικό,
θα είναι απωθημένο.

Καθώς επίσης, να μη συγχωρούν. Είναι δεδομένο πως ως άνθρωποι, θα προκύψουν/θα κάνουμε λάθη. Είτε εγώ, είτε εκείνοι. Μπάστα ρε μεγάλε, ποιος νομίζεις ότι είσαι; Μυρμηγκάκι είσαι και εσύ, όπως και εγώ. Με χρησιμοποιείς ως σκαλοπάτι να ανέβεις τεχνητά στα δικά σου μόνον μάτια;

Να μου λείπουν τέτοια άτομα!
Αν και συνήθως, συγχωρώ πρώτος εγώ τον εαυτό μου για αυτές μου τις απόλυτες σκέψεις/χαρακτηρισμούς.
Δεν μου αρέσει να 'χάνω' ανθρώπους.. Πλευρές δικές μας είναι, όλοι.
Και όταν συγχωρούμε, κάνουμε χώρο (συν+χωρώ) σε κομμάτι δικό μας..

Μοιάζει αντιφατικό το σχόλιο μου αυτό, να ακυρώνει το 2ο τμήμα του το πρώτο μα,
με άλλα κριτήρια επιλέγουμε άνθρωπο για σχέση
- μιλώ προφανώς για την περίπτωση που υπάρχουν,
και όχι για ό,τι φτιάξαμε στο μυαλό λόγω αγαμίας/μοναξιάς -
και άλλα για φίλους.

Sourua

# 39 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

1) την ασυμφωνία θα μπορούσαν να την δουν και πριν προχωρήσει η σχέση. 2) παιδί κάνεις και χωρίς σχέση πλέον. 3) κι εγώ αν είχα δικά μου χρήματα και δεν παίρνουσα καλά ,θα την έκανα.Αρα λέω εγώ τώρα: Μην μένετε μαζί εάν δεν περάσουν τουλάχιστον 2 χρόνια από την γνωριμία!

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Paralia48

δύσκολο θέμα, γιατί έχω χωρίσει ελάχιστες φορές και ποτέ με δική μου πρωτοβουλία. Μάλλον το σκέφτομαι ξανά και ξανά και δεν αποφασίζω...

Αλλά ας προσπαήσω να βρω τα γιατί, παρά τη λήθη, ίσως θυμηθώ κάτι...
1. Δεν ήταν ευχαριστημένος από τη σχέση...γιατί...δύσκολο, ξέρω αλλά ...
. 2. είχε τραβήξει πολύ και αποφάσισε την ελευθερία του
3. υπήρχε πρόβλημα απόστασης

Αλλά ξέρω 3 ζευγάρια που χώρισαν και αναρρωτιέμαι γιατί :
1. διαφορά γενικότερης νοοτροπίας, πεποιθήσεων, καθημερινοί καβγάδες...: απλά: ασυμφωνία
2. Τον έδιωξε,,,γιατί, πιστεύω, επειδή γνωρίζω τη γυναίκα, ότι ήταν γενικά πολύ δύστροπος χαρακτήρας αυτή, νομίζω ότι παντρεύτηκε μόνο για να κάνει παιδί. 
3. Ο γάμος ήταν δυστυχισμένος και μόλις ανεξαρτητοποιήθηκε οικονομικά η κυρία, αποφάσισε να βρει την ευτυχία της μακρυά του.

Sourua

# 40 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν αλλάζει αυτό που είμαστε αρκεί να βρούμε κάποιον που μας ανέχεται και τον ανεχομαστε.Σου το εύχομαι γιατί πιστεύω το αξίζεις.

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από alisida
Και τις δυο φορες που χωρισα απο μακροχρονιες σχεσεις,ο λογος ηταν ο ιδιος : ειχα μεταλλαχτει με τα χρονια σε κατι που δεν ημουν .Σε κατι κακο για μενα και για τον αλλο .Και αυτο το κατι δεν μ αρεσε καθολου.Ευτυχως οι υδροχοι ξαναβρισκουμε γρηγορα τον εαυτο μας και ισως με αλλο συντροφο μεταλλαχτουμε σε κατι καλυτερο απο αυτο που ειμαστε !!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε