Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χωρισμος

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Sourua

# 41 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Σίγουρα ξέχασες κάτι. Την πεθερα

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από mara08

Πάνω κάτω έχω καλυφθεί με όσα προαναφέρθηκαν ..

Λόγοι χωρισμού είναι πολλοι και διαφέρουν ανάλογα με την περίπτωση και την προσωπικότητα του κάθε ατόμου .Τι μπορείς να δεκτεις ,να ανεκτεις και όχι και αντιστοιχα ο άλλος σε σένα ..

Ένα λάθος που κάνουμε νομίζω πολλοι αυτό που βλέπουμε ένα ελλατωμα για εμάς και λεμε θα αλλάξει η θα τον /την αλλάξω .Αν δεν θέλει ο ίδιος δεν θα αλλάξει ..

Οι σχέσεις είναι δύσκολες και θελουν δουλειά και από τις δύο πλευρές ..

Συνοψίζω λοιπόν : Απιστία ,ψέμα ,καταπίεση ,βία ,απομάκρυνση -αποξενωση -αδιαφορια ,τσιγουνια συναισθηματική και υλική ,ζήλεια σε ακραία σημεία

Είμαι σίγουρη ότι κάτι αφήνω απ' έξω ..

matakiamouou

# 42 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Alisida ναι άλλο όμως σε γυναίκα υδροχοο και άλλο σε άντρα υδροχοο...αλλά θα πω ότι δεν είναι μόνο τα ζώδια είναι η εμπιρειες σου που σε έκαναν να πεις πάμε για άλλα και γιατί όχι για καλύτερα.Αυτο που σας αναγνωρίζω και μαρεσει στους υδροχοους ? Είναι ότι είστε η ψυχή της παρεας δηλαδή δεν ξέρω σε εμένα έτυχε να το βιωσω σε κάνουν και γελάς...αυτό σας το αναγνωρίζω και να σου πω και κάτι μπορεί μόνο από αυτό να ερωτευτώ...είστε αστεία άτομα... (παντα με την καλή έννοια).Μαρεσει η ενέργεια σας...υπερκινητικοι...την θαυμάζω.

just-1975

# 43 στις 11/2/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 163
'Aρεσαν+: 0%
Οταν η σχέση παύει αγάπη να θυμίζει...
Αρέσει στα μέλη somebody961, siopi13

matakiamouou

# 44 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θεματοθετρια μακάρι να μην φτάσει κάνεις στο σημείο που ειπες...

mara08

# 45 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Sourua

Αυτη είναι εκτός συναγωνισμου . Τους βγαζει ολους και ολα νοκ αουτ 

somebody961

# 46 στις 11/2/2018
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Μα, αυτό είναι γνωστό. Πως σε μια σχέση, πάντα φταίνε και οι δύο.

Και αυτή, και η μάνα της!

Αρέσει στα μέλη alisida, just-1975 και σε ακόμα 1 μέλος.

Sourua

# 47 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μα δεν είπα να φτάσει,αλλά πείρα αφορμή από τα θέματα που βάζουν κατά καιρούς εδώ διάφοροι φίλοι.Μακαρι να μην χρειαζόταν ποτέ και για κανέναν.

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από matakiamouou
Θεματοθετρια μακάρι να μην φτάσει κάνεις στο σημείο που ειπες...

Sourua

# 48 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εσύ το πας για ποιήτρια,πρόσεξε το

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από just-1975
Οταν η σχέση παύει αγάπη να θυμίζει...

Sourua

# 49 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από mara08

Αυτη είναι εκτός συναγωνισμου . Τους βγαζει ολους και ολα νοκ αουτ 

Marciall

# 50 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χαχαχα αυτό κι αν είναι αιτία!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Sourua

Sourua

# 51 στις 11/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Όλοι αγαπήσαμε, πονεσαμε, κλάψαμε ,φοβήθηκαμε ,κάποια στιγμή στην ζωή μας.Σημασια έχει όμως πως ακόμη μπορούμε και χαμογελαμε

just-1975

# 52 στις 11/2/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 163
Σχόλιο 48. Καμία σχέση !είναι από ενα τραγούδι (έπαψες αγάπη να θυμίζεις) Πυξ Λαξ αν δεν κάνω λάθος...
Αρέσει στο μέλος siopi13

MadameShuShu40

# 53 στις 12/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ένας πολύ σημαντικός λόγος για να χωρίσεις είναι η ασυμφωνία χαρακτήρων. Οσο καιρό συμφωνουν οι χαρακτηρες μας τα πάμε μέλι γάλα. 

Οταν αρχίζουν τις ασυμφωνιες θέλει ενα τζασιμο γερό γερό. 

Καληνυχτες και εις αλλά με υγεία! !!

agapimou11

# 54 στις 12/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Από προσωπική εμπειρία αλλά και την ζωή φίλων μου και πολλών ανθρώπων που έρχομαι σε επαφή χρόνια τώρα, και λόγω της δουλειάς, έχω καταλήξει στα εξής :

1) πολύ εύκολα ψάχνουμε το ταίρι μας, έτοιμοι να μας "ανοίξει" την αγκαλιά του, ενώ εμείς οι ίδιοι δεν ψάχνουμε να ανακαλύψουμε τον ίδιο μας τον εαυτό και τα πραγματικά θέλω του. 

2) η προσωπική βελτίωση είναι κινέζικα ενώ "απαιτουμε" να μας κάνει ο σύντροφος - σύζυγος τα χατηρια και εμείς ως γυναικουλες να τριβομαστε ως γάτες του καναπέ, δήθεν αδυναμες.

3) η ανεξαρτησία μας πρέπει να είναι δεδομένη, όπως και του άλλου, κρεμομαστε πολύ εύκολα πάνω στον άλλο. 

4) η πραγματική σχέση, η σχέση ζωής μπορεί να υπάρξει μόνο ανάμεσα σε δύο ισοτιμους ανθρώπους, εργάζομαι, εργαζεσαι, δεν ζηλευουμε, δεν σε πνιγω, δεν αδιαφορεις, σε θέλω τρελά, είσαι καψουρης μέχρι αηδίας μαζί μου.

5) αν δεν μας διακρίνει και τους δύο τιμιοτητα, εντιμοτητα, ειλικρίνεια, χωριό δεν κάνουμε. 

Όλα τα παραπάνω πρέπει να ισχύουν αθροιστικα. Για όσους δεν γνωρίζουν τι θα πει αθροιστικα, λυπάμαι αλλά σχέση της προκοπής δεν...

Και υπάρχουν τέτοια ζευγάρια, λίγα αλλά σίγουρα υπάρχουν. 

Μην τα μηδενισουμε όλα, υπάρχουν.

somebody961

# 55 στις 12/2/2018
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από agapimou11

2) η προσωπική βελτίωση είναι κινέζικα ενώ "απαιτουμε" να μας κάνει ο σύντροφος - σύζυγος τα χατηρια και εμείς ως γυναικουλες να τριβομαστε ως γάτες του καναπέ, δήθεν αδυναμες.

Εχεις ακούσει φίλη μας το "από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια"; Ρητορική η ερώτηση, προφανώς.

Εν προκειμένω, ο μικρός, ήταν ο αδελφός μου. (τρελός, έγινε αργότερα!)

Πρώτη μέρα στο σχολείο, με τα γνωστά προβλήματα τής πρώτης μέρας
για τα πρωτάκια.

Επέστρεψε όμως το μεσημέρι από το σχολείο όλος χαρά, και με ενθουσιασμό είπε φωναχτά:

"Δεν ξαναπάω, τα 'μαθα τα γράμματα"!!!

Αυτή, είναι από τις μεγαλύτερες αλήθειες που έχω ακούσει.
Γιατί πολλοί, συμπεριφερόμαστε ακριβώς έτσι, ξεχνώντας πως το "σχολείο", τελειώνει με την τελευταία μας ανάσα..

Κάθε μέρα, νέα δεδομένα έρχονται, και χρειάζεται διαρκές defrag (ανασυγκρότηση) ο σκληρός δίσκος τού μυαλού μας. Παλιές ιδέες και πεποιθήσεις που δεν λειτουργούν πια, τις πετάμε και στη θέση τους μπαίνουν τα καινούργια. Αυτό για μένα, δηλώνει ζωή.

Για αυτό και έχω καταλήξει - απαντώντας και εν μέρει στο φίλο μας frog - στο γνωστό,
πως, δεν αναζητάς άνθρωπο να ταιριάζετε στο 100%.
Αναζητάς άνθρωπο με τον οποίο θα κοιτάτε μαζί
προς την ίδια κατεύθυνση..

Αρέσει στο μέλος alisida

agapimou11

# 56 στις 12/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Somebody

Δεν αναζητας άνθρωπο να ταιριαζεις 100%, ναι, αλλά όχι γιατί δεν παίζει να τον βρεις. 

Θα τον βρεις, θα ταιριαξεις μαζί του 100%, ακριβώς επειδή σταματησες εναγωνίως να τον ψάχνεις και αφοσιωθηκες στο να βελτιώσεις, να αφουγκραστεις τον εαυτό σου και ασφαλώς να τον δυναμωσεις. 

Εεεε για πες ? 

Διαφωνείς μήπως ? 

Αν ναι, περιμένω επιχειρήματα φίλε μου !

Red_October

# 57 στις 12/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Sourua

Χωρισμος

Διαβάζουμε: Με χώρισε, τον χώρισα και προσπαθούμε να δώσουμε λύσεις. Εγώ θα ρωτήσω: Για πιο λόγο θα χωρίζατε από τον σύντροφο σας ,ή από κάποιον  φιλο; Υπάρχουν άραγε τόσο σοβαροί λόγοι;

Χώρισα μια φορά στη ζωή μου όταν ένιωσα ότι η σχέση με έπνιγε και περιόριζε. Αυτό απαντά παράλληλα και σ' ένα ερώτημα του Μακ γιατί είχα τελικά μια απογοητευτική σχέση

Red_October

# 58 στις 12/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λίγο off topic - σκούζα

Είναι αλήθεια ότι ο άνθρωπος έφτιαξε αυτές τις μηχανές που κάνουν υπολογισμούς με βάση το μυαλό του για αυτό παρουσιάζουν τόσες λογικές ομοιότητες με την πιο περίπλοκη έννοια στον κόσμο μας: τον ανθρώπινο εγκέφαλο

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από somebody961

Κάθε μέρα, νέα δεδομένα έρχονται, και χρειάζεται διαρκές defrag (ανασυγκρότηση) ο σκληρός δίσκος τού μυαλού μας. Παλιές ιδέες και πεποιθήσεις που δεν λειτουργούν πια, τις πετάμε και στη θέση τους μπαίνουν τα καινούργια. Αυτό για μένα, δηλώνει ζωή.

somebody961

# 59 στις 12/2/2018
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση

Η ίδια η ζωή, ένα ζωντανό επιχείρημα είναι.

Το 100% ταίριασμα, το θεωρώ έως και ανιαρό σε μια σχέση!
Εχει μεν τη μαγεία τού θαύματος - να βρούμε έναν ίδιο με εμάς, να βρω την ...Somebodyνα μου! -
αλλά ταυτόχρονα αυτό, δεν υποδηλοί και ένα είδος ναρκισσισμού;
Και γνωρίζουμε καλά τι έπαθε ο Νάρκισσος.

Για αυτό και ο Θεός μόλις μας φτιάξει, "σπάει το καλούπι", όπως μεταφορικά λέω.
Και επίσης, η ίδια με μένα, θα έχει τα ίδια μείον με εμένα. Είναι φοβερό το πώς σε μια σχέση, "φροντίζουμε επιμελώς" να βγάζουμε την κακή πλευρά μας.

Σε μια σχέση μου παλιά, είχα πει το εξής: "Εμείς, ενωθήκαμε επειδή είμαστε ίδιοι, και θα χωρίσουμε για τον ίδιο ακριβώς λόγο".
Γιατί, τσακώνονταν μονίμως οι κακές μας οι πλευρές και γινόταν το έλα να δεις!

Δεν υπάρχει η μαγεία ανακάλυψης τού άλλου μέσα από τη δική του τη ματιά. Τη δικιά μου τη γνωρίζω ήδη.

Ούτε δίδυμο αδελφό δεν θα ήθελα να έχω. Δεν χρειάζομαι αντίγραφα!

Στην ίδια κατεύθυνση όμως, εννοώ π.χ. εγώ να λατρεύω τη μουσική, εκείνη το θέατρο.
Ετσι, πλουτίζει ο ένας από τις συγκινήσεις τού άλλου, ανοίγοντας του δρόμους νέους, άγνωρους ακόμα.
Με το διαφορετικό, δεν εννοώ τα δύο άκρα αντίθετα. Π.χ. εγώ κλασσική μουσική και τέχνες,
εκείνη ...γήπεδο!!! Ή, εγώ μπουζούκια, εκείνη μέγαρο..
και ας είμαι εγώ ο παίδαρος!!!  
(μη διανοηθεί κανείς να μου αλλάξει το π με γ και τον τόνο)!!!

Δεν υπάρχει ούτε ένα κοινό σημείο, εγώ ανατολή, εκείνη δύση. Πολιτισμικά όμως και εγκεφαλικά ναι, θέλω 'ίδια'. Ετσι μόνο η έλευση τού άλλου ατόμου, σε 'διπλασιάζει' εμπλουτίζοντας σε.

Και τέλος, τι σημαίνει το "σε αγαπώ"; Σημαίνει πως, με κάνεις να αγαπώ εμένα, να μου αρέσω περισσότερο, και σε χρειάζομαι να ανακαλύπτω νέες μου πλευρές, κάθε μέρα, κάθε στιγμή.
Και αυτό το θέλω - σε θέλω - για όσο ζω.

Ελα, ευκολάκι μου έβαλες!

Αρέσει στο μέλος just-1975

somebody961

# 60 στις 12/2/2018
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 58 από Red_October

Λίγο off topic - σκούζα

Είναι αλήθεια ότι ο άνθρωπος έφτιαξε αυτές τις μηχανές που κάνουν υπολογισμούς με βάση το μυαλό του για αυτό παρουσιάζουν τόσες λογικές ομοιότητες με την πιο περίπλοκη έννοια στον κόσμο μας: τον ανθρώπινο εγκέφαλο

Μιλάς στον νο1 αλληγορίστα!

Σαφέστατα το έχω σκεφτεί αυτό και έχω κάνει παραλληλισμούς με τη ζωή τη δική μας άπειρους.

Πόσοι άνθρωποι χρειάζονται "αλλαγή λειτουργικού συστήματος" γιατί αυτό δεν τους βολεύει, τους κάνει 'δυσχρηστους'. Η Eprom (Bios - τυχαία το λένε έτσι; βίος), τα ένστικτά μας, τα προγράμματα που εγκαθιστούμε, οι πεποιθήσεις μας που πολλές φορές, όπως ένα κακογραμμένο πρόγραμμα καθυστερεί τον υπολογιστή, τον κάνει αργό, ομοίως και εμείς, έχουμε "προγράμματα" που μας καθυστερούν και εμποδίζουν τα άλλα να 'τρέξουν'.

Και πολλοί που δεν έχουν καλό "antivirus", εύκολα παρασύρονται από το νέο, ελκυστικό πρόγραμμα που είδαν σε μια σελίδα, και πήγαν να το εγκαταστήσουν.. (έξεις, πάθη, εξαρτήσεις)

Και πολλοί, το παίζουν όπως λέμε, σε πολλά ταμπλό. (παράθυρα, windows).

Εχουμε πολλά πράγματα στο μυαλό μας. Οπως ο υπολογιστής που μπορεί να έχει ανοικτά ταυτόχρονα πολλά προγράμματα. Αν και εδώ να πω πως θα έπρεπε, ο υπολογιστής να είναι θηλυκό!
Μια διαφορά μας με το γυναικείο φύλο είναι πως εμείς, μπορούμε να κάνουμε σωστά, ένα μόνο πράγμα τη φορά. Οι γυναίκες, μέχρι εφτά ταυτόχρονα!
Αρχίζω βάσιμα να υποψιάζομαι πως τα windows, που μπορούν να 'τρέχουν' παράλληλα πολλά προγράμματα, ήταν γυναικεία ιδέα!

Για αυτό, έχω κάνει και δική μου "ετυμολογία" για τη λέξη κομπιούτερ.
Ξέρεις γιατί το λέμε έτσι;
Επειδή έχει ...κουμπιά! (πλακίτσα προφανώς, μη με κυνηγάει η Arxontoula)!!

Απόδειξη και παραλληλισμός; Πολλές φορές λέμε για άνθρωπο:
"Βρήκα το κουμπί του"!

Και άλλα πολλά, που ακριβώς επειδή το έχουν σχεδιάσει άνθρωποι, όρεξη να 'χεις!

Και τέλος, χωρίζω από τον υπολογιστή μου, όταν δω πως τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, δεν τα τρέχει πλέον.. και δεν μπορεί άλλο να αναβαθμιστεί.
(για να είμαι και στο θέμα)

Αρέσει στο μέλος alisida
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε