Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μπερδεμενη και Πληγωμενη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

RozzeRed94

# 1 στις 21/2/2018
author
Γυναίκα gay / 27 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 25
'Aρεσαν+: 0%

Μπερδεμενη και Πληγωμενη

Γειά σας, σκέφτηκα να γράψω τη δικιά μου εξομολόγηση. Δεν ξέρω αν θα ταυτιστεί κάποιος με μένα ή αν θα μου δώσετε κάποιες "συμβουλές" αλλά θα το δοκιμάσω. Θα μιλήσω συνοπτικά για να μην κουράζω.
Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΚΟΠΕΛΑ.
Είχα μια σχέση σχεδόν 2 χρόνια. Ήμασταν πολύ καλά με το δεσμό μου αλλά είχαμε τα κλασικά θέματακια(καβγάδες). Ήταν ο πρώτος μου αληθινός έρωτας. Η σχέση μας ήταν απ απόσταση. Και απ τη άλλη πλευρά τα αισθήματα ήταν εξίσου δυνατά και αληθινά αλλά το γυαλί ράγισε το τελευταίο διάστημα. Οι συναντήσεις μας γίνονταν 1-2 το μήνα ή ανά δύο μήνες. Ήμουν πάρα πολλή ευτυχισμένη. Πολλά πράγματα μας εμπόδιζαν αλλά δε με ένοιαζε γιατί είχα τον άνθρωπο μου (Οι γονεις μου το ηξεραν και μας δημιουργουσαν πολλα θεματα αλλα το αντεξαμε για 2 χρονια. ) Και απ τη άλλη πλευρά τα αισθήματα ήταν εξίσου δυνατά και αληθινά αλλά το γυαλί ράγισε το τελευταίο διάστημα. Οι συναντήσεις μας γίνονταν 1-2 το μήνα ή ανά δύο μήνες. Ήμουν πάρα πολλή ευτυχισμένη. Πολλά πράγματα μας εμπόδιζαν αλλά δε με ένοιαζε γιατί είχα τον άνθρωπο μου. Την λατρευα όσο τίποτα άλλο.

Τέλος πάντων να συνοψίσω, αρχές του καλοκαιριού πήρε τη απόφαση να με χωρίσει και αναγκαστικά συμβιβάστηκα. Δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Με τη δικαιολογία ότι δε ένιωθε καλά μεσα σε αυτή τη σχέση και ότι έχανε τον εαυτο της. Χωρίζουμε κανονικά και ως κλασικός χωρισμένος και πληγωμένος άνθρωπος κάνω τις απελπιστικες μου κινήσεις μπας και γυρίσει πίσω αλλά μάταια ( τους πρωτους 1,5 μηνα χωρισμου). 

Αλλά ξέρετε τι παροιμία : Οποίος αγαπάει το κλέφτη, αγαπάει και το νοικοκύρη!?.. Ε αυτό συνέβη και σε μένα.. Μετά απ λίγο καιρό και ψάχνοντας το θέμα, ανακάλυψα ότι είχε σχέση.. Και αυτο το νέο δεσμό το γνώρισε όσο ήμασταν μαζί (δεν είχε πολύ καιρό).. Φυσικά σκοραστικα, έκλαψα, θυμώσα και απογοητευτικα.. Αλλά το πιο ενοχλητικό απ όλα είναι η στάση που κρατάει απέναντι μου.. Δηλαδη : Απ τη ώρα που χωρίσαμε μέχρι τώρα επικοινωνεί μαζί μου (10 μήνες έχει) ενώ είναι ακόμα στη νέα σχέση του. Είναι ψυχρή, απόμακρη και τυπική αλλα ειναι στιγμες που ειναι ευδιαθετη για συζητησεις, χιουμορ κλπ. Βασικα ειναι συμφωνα με τη διαθεση της.. Ενα τρομερο σκωτσεζικο ντουζ.

Επισης, με έχει πληγωσει με πολύ άσχημο τρόπο, όπως όταν έμαθα για τη σχέση και δεν μου είπε τπτ- συνέχισε να λέει ψέματα ή να το αποφεύγει , όταν μου έλεγε ότι δε νιώθει κανένα συναίσθημα για μένα και μου έστελνε, όταν μου έλεγε ότι δε θέλει να έχουμε επαφή γιατί δε είναι σωστό και ξανά μου έστελνε, όταν με σχολιάζε αρνητικά ή μάθαινε νέα απ τον κοινό μας φίλο, όταν μου είπε ότι δεν με αγαπάει και δεν θελει να εχουμε επαφη αλλα ξανα τα ιδια. 
Η επικοινωνια μας ειναι 2-4 φορες το μηνα αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι ψυχρη και τις πιο πολλες φορες στελνει η ιδια. 

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι ζητάει και αν θέλει κάτι.. Επίσης, πως γίνεται να μην αγαπάς κάποιον?! Όταν αγαπάς αληθινά αυτό δεν παύει ποτέ. Όταν νοιάζεσαι αληθινά νοιάζεσαι για μια ζωή. Τον αγαπώ αυτό τον άνθρωπο. Τον θέλω στη ζωή μου.. Αλλά με πληγώνει η στάση του και δεν μπορώ να καταλάβω.. Γνωρίζει πάρα πολύ καλά το πως νιώθω και το τι θέλω. ΤΕΛΟΣ, Να τονίσωωω ", Ότι τα έφτιαξε με τη άλλη, 2 μέρες μετά τον χωρισμό μας". 

Frhkarismenh_

# 2 στις 21/2/2018
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Εκτός Ελλάδας
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 68

Το ενδεχόμενο, να κουράστηκε από την απόσταση και από τα θέματα που δημιουργούσαν οι γονείς σας και να αποφάσισε ότι η σχέση σας δεν έχει μέλλον; 

Επίσης είναι πολύ πιθανόν, να έχει πολλά συναισθήματα για εσένα, αλλά τώρα που πήρε την απόφαση να την κάνει, να νιώθει περίεργα και να μην μπορεί να κάνει το βήμα να γυρίσει. 

Θα έλεγα, την επόμενη φορά που θα στείλει και θα είναι πάλι ψυχρή και απόμακρη μαζί σου, να της κάνεις μια συζήτηση (στείλε ένα κατεβατό) και πες της κάτι τύπου: "Γιατί μου στέλνεις ενώ δεν έχεις σκοπό να μιλήσουμε σαν άνθρωποι, αν μου στέλνεις από τύψεις, δεν το έχω ανάγκη και άσε με να ησυχάσω και να προχωρήσω στην ζωή μου, αλλά αν θες κάτι άλλο από εμένα πες το μου". Αυτό ίσως είναι ένα καμπανάκι κινδύνου και να καταλάβει ότι σε χάνει (γιατί τώρα στο μυαλό της μπορεί να πιστεύει ότι εσύ υπάρχεις εκεί για εκείνη και ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να γυρίσει). Επίσης εγώ θα ρωτήσω αν η νέα της κοπέλα, γνωρίζει ότι επικοινωνεί μαζί σου. Γιατί εγώ ξέρω, ότι όταν ένας πρώην κρατά επαφές, ενώ είναι σε νέα σχέση, έχει πολλά άλυτα ζητήματα μέσα του. 

Αλλά επειδή κι εγώ έχω βρεθεί σε μια τέτοια φάση πρόσφατα, το θεωρώ ανεπίτρεπτο να τους αφήνουμε να μας βασανίζουν έτσι μέχρι να πάρουν μια απόφαση. Επομένως όσο δύσκολο κι αν είναι πρέπει να την παλέψουμε και να τους αναγκάσουμε να αποφασίσουν τι θέλουν.  

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από RozzeRed94

(Οι γονεις μου το ηξεραν και μας δημιουργουσαν πολλα θεματα αλλα το αντεξαμε για 2 χρονια. ) 

Αρέσει στο μέλος RozzeRed94

RozzeRed94

# 3 στις 21/2/2018
author

Αρχικα να σε ευχαριστήσω που μπηκες στη διαδικασια να το διαβασεις και να μου απαντησεις. 
Να απαντησω σε αυτα που ειπες. Ναι κουραστηκε με την αποσταση και με τα θεματα και την καταλαβαινω απολυτα, οπως και εγω ως ενα βαθμο.  Δευτερον, ακομα και συναισθηματα να εχει, τα δειχνει με λαθος τροπο θεωρω. , Τριτον, της εχω στειλει κατεβατο και η απαντηση της ηταν '' δεν υπαρχει κανενα συναισθημα απ την δικια μου πλευρα, αφου εχουμε τελειωσει.'' Την ρωτησα αν με αγαπαει (οχι ερωτικα) αλλα ποτε δεν ελαβα απαντηση της και συνεχιζει να μου στελνει. Τεταρον, θεωρω πως η κοπελα της το γνωριζει αλλα ως ενα βαθμο.  
Πως μπορω να την ''αναγκασω΄΄ ? Διχνει ευτυχισμεν και απ κοινους που εχουμε , κανει μελλοντικα σχεδια με την αλλη. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Frhkarismenh_

Το ενδεχόμενο, να κουράστηκε από την απόσταση και από τα θέματα που δημιουργούσαν οι γονείς σας και να αποφάσισε ότι η σχέση σας δεν έχει μέλλον; 

Επίσης είναι πολύ πιθανόν, να έχει πολλά συναισθήματα για εσένα, αλλά τώρα που πήρε την απόφαση να την κάνει, να νιώθει περίεργα και να μην μπορεί να κάνει το βήμα να γυρίσει. 

Θα έλεγα, την επόμενη φορά που θα στείλει και θα είναι πάλι ψυχρή και απόμακρη μαζί σου, να της κάνεις μια συζήτηση (στείλε ένα κατεβατό) και πες της κάτι τύπου: "Γιατί μου στέλνεις ενώ δεν έχεις σκοπό να μιλήσουμε σαν άνθρωποι, αν μου στέλνεις από τύψεις, δεν το έχω ανάγκη και άσε με να ησυχάσω και να προχωρήσω στην ζωή μου, αλλά αν θες κάτι άλλο από εμένα πες το μου". Αυτό ίσως είναι ένα καμπανάκι κινδύνου και να καταλάβει ότι σε χάνει (γιατί τώρα στο μυαλό της μπορεί να πιστεύει ότι εσύ υπάρχεις εκεί για εκείνη και ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να γυρίσει). Επίσης εγώ θα ρωτήσω αν η νέα της κοπέλα, γνωρίζει ότι επικοινωνεί μαζί σου. Γιατί εγώ ξέρω, ότι όταν ένας πρώην κρατά επαφές, ενώ είναι σε νέα σχέση, έχει πολλά άλυτα ζητήματα μέσα του. 

Αλλά επειδή κι εγώ έχω βρεθεί σε μια τέτοια φάση πρόσφατα, το θεωρώ ανεπίτρεπτο να τους αφήνουμε να μας βασανίζουν έτσι μέχρι να πάρουν μια απόφαση. Επομένως όσο δύσκολο κι αν είναι πρέπει να την παλέψουμε και να τους αναγκάσουμε να αποφασίσουν τι θέλουν.  

ROCK-54

# 4 στις 21/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αν και καπως μπερδεμενη...

διαβασα και'γω την εξομολογηση σου...

Νομιζω πως η σχεση αυτη εχει τελειωση,θελεις λογω αποστασης,θελεις επειδη σ'αυτες τις ηλικιες δεν υπαρχει η ωριμοτητα και ολοι θελουμε περισσοτερες εμπειριες...Η φιλη σου μπορει να εφυγε απο σενα,αλλα ακομα δεν σε εχει ξεπερασει,ουτε η καινουργια σχεση της ειναι σαν την παλια δικη σας,γι αυτο εξακολουθει να επικοινωνει μαζι σου,παρα τις οποιες ψυχολογικες μεταπτωσεις της.Μην ελπιζεις,μην βασανιζεσαι και κρατα χαρακτηρα,οσο και να σου ειναι δυσκολο. Καμια φορα δεν ξερεεις...η αγαπη (και η δικαιοσυνη) ειναι τυφλη κ δεν υπακουει την λογικη...Γυρνα σελιδα και εφαρμοσε αυτο που λενε πως..."ο ερωτας με ερωτα περναει"...
Καλη τυχη!

Frhkarismenh_

# 5 στις 21/2/2018
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη

Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν μπορώ να ταυτιστώ μαζί σου, επειδή βιώνω την ίδια παράνοια, οπότε δεν ξέρω πως να την αναγκάσεις. Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι αυτό που θα κάνω κι εγώ. Την επόμενη φορά που θα μου στείλει και θα ακολουθήσει το ίδιο pattern θα του πω, ότι δεν μπορώ αυτή την χλιαρή κατάσταση, και δεν μπορώ να προχωρήσω στην ζωή μου με φαντάσματα. Θα του πω ότι εγώ ακόμα τον θέλω, αλλά δεν με θέλει αυτός, να μην μου ξαναστείλει ποτέ, γιατί δεν μπορώ να με αναστατώνει κάθε τρεις και λίγο. Επίσης, θα του  πω όλα αυτά που κάνει και με κάνει να πιστεύει ότι ακόμα με θέλει, επειδή δεν μπορώ να νιώθω η τρελή της κατάστασης κι αν πραγματικά θέλει θα ξανασχοληθεί. Τώρα τι να σου πω, εύχομαι τα καλύτερα, αλλά πρώτα απ' όλα βρες τι νομίζεις ότι έκανες εσύ λάθος και προσπάθησε να τα διορθώσεις. Στην καλύτερη περίπτωση θα τα βρείτε και όλα καλά. Στην χειρότερη απλά θα έχεις γίνει καλύτερη! ΠΕριμένω νέα σου!

tsiouaouas

# 6 στις 21/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ενταξει φιλη μου...προφανως βαρεθηκε μαζι σου...και αυτη τη στιγμη της αρεσει περισσοτερο καποια αλλη. Η αποσταση δεν νομιζω να παιζει τοσο σοβαρο ρολο...και αυτο το καταλαβαινεις και εσυ η ιδια...οπως εσυ ενιωθες χαρουμενη μου την εβλεπες εστω και σπανια και αυτο να σε ικανοποιουσε, αλλο τοσο θα μπορουσε να ικανοποιει και εκεινη. Προφανως καποια απο τις δυο (εσυ χαχα) ηταν πιο ερωτευμενη απο την αλλη...(ισως και η μονη αληθινα ερωτευμενη).
    Αυτο που επαθες εσυ συμβαινει σε πολλα ζευγαρια...οχι μονο ομοφυλα (πως θα μπορουσε εξαλλου...). Συχνα γινονται σχεσεις που με τον χρονο φθειρονται...και οταν βρεθει καποιο τριτο προσωπο παυουν να υφιστανται. Οι καλες αναμνησεις ομως για καποιους μενουν...και τις αναπολουν...Ισως για αυτο δεν θελει να κοψει ολες τις σχεσεις μαζι σου η ισως να φοβαται μηπως κατι δεν παει καλα με αυτη που εχει και χρειαστει να γυρισει στο αποκουμπι.
    Εμενα αυτο θα με πειραζε πολυ και θα εκοβα ολες τις σχεσεις με αυτην και θα πηγαινα παρακατω...εξαλλου για να πας γρηγορα και σταθερα παρακατω πρεπει να αφησεις πισω σου τα παλια. Χωρια που απο οτι καταλαβα δεν ηταν απολυτως ειλικρινης μαζι σου. Τελος παντων...αυτο θα εκανα εγω...εσυ κανε οπως νομιζεις...
   Α ναι...και οπως γραφει και η φρικαρισμενη αν δεν εισαι ηδη, θα καταντησεις η τρελη της υποθεσης...το ξερω...ετσι ακριβως ειναι...αυτη η κατασταση ειναι πολυ συνηθισμενη...την εχουν ζησει αρκετοι ...σε τρελαινει... Ξεκαθαρισε το οσο μπορεις συντομοτερα και προχωρα.

matakiamouou

# 7 στις 22/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα σου πω ότι ο πρώην μου ήταν gay αν μου το έλεγε ίσως να το ληγαμε πιο νωρίς γιατί φαντασου λόγο κλειστης κοινωνίας και κάποια θέσης που είχε αναγκάστηκε να παίζει με εμένα ένα ρολο (πίστεψε με ψεγαδι δεν άφησε για να μην καταλάβω είχε ανάγκη αυτή την κάλυψη πω! Τώρα που το σκέφτομαι ούτε β@ζιτα να ήμουν ξέρεις αυτές που νοικιάζουν οι ανώμαλοι τυπου με βιτσια περιεργα (δεν έχει σχεση αυτό με σένα μόνο συνηρμικα) επί πληρωμής εγώ ένιωθα τελικά γλάστρα ...προς το τελος) Σκέφτομαι τώρα με την ιστορία σου που διάβασα τόσο έντονα και αληθινά συναίσθηματα που έβγαλες, πόσο καταπιεζοταν αυτός ο ανθρώπος ενώ εσύ είχες το θάρρος να διεκδικησεις ένα μέλλον με την πρώην σου...μπράβο σου κορίτσι μου... (διαβάζομαι λίγο περίεργα τώρα θα μου πείτε πως? Μετά από όλα αυτά που σου κάνε εσύ κατά ένα τρόπο το σκέφτεσαι πιο φιλελευθερα...αν μη τι άλλο θα κρατήσω και κράτησα μόνο τα καλά άσχετα αν στο μυαλό του είχε αποδεδηγμενα με χλευασμός και κακά πράγματα για το άτομο μου) Μιλάω τώρα για εσένα είναι δύσκολο αυτό που περνάς προσπάθησε να την δώσεις να καταλάβει ότι θέλεις να προχωρήσεις την ζωή σου με μια πιο ανθρώπινη σχέση που να σε αγαπούν και να σε σέβονται...μίλησε της ανοιχτά...για τα θέλω σου αν εξακολουθούν να είναι τα θέλω σου και να περιλαμβάνουν την ίδια τότε πες της το...βρεθειτε βασικά από κοντά και πείτε τα έτσι μια τελευταία φορά...και δες πως θα πάει τι θα καταλάβεις εσύ και τι θα καταλάβει εκεινη...Γιατι πρέπει να προχωρήσεις κράτα τα καλά πράγματα που ζήσατε και προχωρά. (Παιδιά δεν το πιστεύω ότι τα λέω αυτά αλλά έτσι είναι...,θεματοθετρια δεν πάει αυτό στην παρένθεση για εσένα τελείως, αυθόρμητα μου βγήκε καλά να με ακούσει κανείς που ξέρει από κοντά την ιστορία μου θα πει οκ το ισοπέδωσε πολύ δημοκρατικό...).

Rapunzel89

# 8 στις 22/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η αποψη μου ειναι οτι στην ζωη μας πρεπει να επιλεγουμε ξεκαθαρες καταστασεις,ανθρωπους,λογια,πραξεις,φιλοσοφιες κ πιστευω. Την δικαιολογω ως ενα σημειο για την αποσταση κ τα προβληματα με τους δικους δου κ στο γεγονος να τελειωσει μια σχεση αλλα ταυτοχρονα δεν την δικαιολογω γιατι σε αυτη την αποσταση κ σε αυτα τα προβληματα ησουν κ εσυ,οχι μονη της. Κ τα περνουσες κ εσυ,οπως κ εκεινη. Το οτι κραταει μια επαφη τωρα,μετα απο τοσους μηνες ενω δηλωνει απεναντι σου πως της τελειωσαν τα συναισθηματα κ εχει προχωρησει κ σε κατι καινουριο την καθιστουν το λιγοτερο αλλοπροσαλλη. Υπαρχουν 2 τινα: η σε γουσταρει κ το εχει παρει αποφαση να προχωρησει αλλα δυσκολευεται κ η ιδια στο να σε αφησει τελειως κ γι αυτο σε αναζηταει κ σου μιλαει-δηλαδη το "κοβει" με τροπο. Η απλα γουσταρει να παιζει. Δικος σου λαθος ειναι οτι τοσους μηνες ανταποκρινεσαι σε αυτη την επικοινωνια που απορω...δεν σου εχουν σπασει τα νευρα? Κοφτο λοιπον κ μην ξανασχοληθεις. Αλλα να το εννοεις. Εξαφανισου κ μην της απαντας. Αν αναρωτηθει κ επιμεινει πες τη τα εξω απο τα δοντια κ οτι θελει ας γινει. Ετσι οπως εχει γινει η κατασταση δεν εχεις να χασεις αλλα ουτε κ να κερδισεις κατι (ισως να κερδιζες την ηρεμια σου κ την αξιοπρεπεια σου πισω).

Frhkarismenh_

# 9 στις 22/2/2018
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη

Χτες, έγινε ένα περιστατικό με μια φίλη μου, που ίσως να σε βοηθήσει. Η κοπέλα, ήταν σε μια αντίστοιχη θέση. Εδώ και μήνες είχε επαφές με ένα παιδί, που την είχε στο περίμενε, έδειχνε ότι την θέλει, αλλά πάντα έκανε πίσω, εξαφανιζόταν, μετά επανερχόταν και πάλι τα ίδια, εξαφάνιση, περίεργες αντιδράσεις κλπ. Δεν είχαν προχωρήσει σε τίποτα, πέρα από φιλί κλπ, μόνο κουβέντα. 

Μια μέρα και ενώ η φίλη ήταν τρελά ερωτευμένη μαζί του, ενώ είχαν κανονίσει να βρεθούν το 3ήμερο και να ξεκαθαρίσουν μερικά πράγματα κι αυτός την έφτυσε τελικά για να πάει με τους φίλους του, έφτασε στο αμήν και μετά από πολύ δράμα και πολύ αλκοόλ, του έστειλε μήνυμα, ότι δεν μπορεί άλλο αυτή την κατάσταση, ότι την πληγώνει και ότι προτιμά να μην ξαναμιλήσουν, με την ελπίδα μετά από καιρό να μπορέσουν απλά να είναι φίλοι. 3 ώρες αφότου έστειλε αυτό το μήνυμα, το παλικάρι της χτύπησε το κουδούνι και τώρα είναι μαζί. Επειδή τον ξέρω και μιλήσαμε μαζί, μου είπε ότι δεν θα ξυπνούσε πότε, αν δεν ένοιωθε ότι την έχανε και όλο αυτό δεν το έκανε από κακία, αλλά από φόβο γιατί είχε κακές εμπειρίες στο παρελθόν και δεν θέλει να ξαναπονέσει. Όταν του τα είπε όλα αυτά, κατάλαβε, ότι συμπεριφέρεται σαν μαλάκας και επίσης κατάλαβε, ότι την χάνει για πάντα και έτσι έκανε το μεγάλο βήμα.Αυτό με έβαλε σε σκέψεις ότι αυτή είναι η μόνη λύση και το τελευταίο μας χαρτί σε τέτοιες περιπτώσεις αναποφάσιστων.Στην καλύτερη τους χτυπάμε το καμπανάκι του κινδύνου και τους ξυπνάμε, στην χειρότερη ησυχάζουμετο κεφαλάκι μας και σιγά σιγά το ξεπερνάμε και πάμε γι άλλα πιο μεγάλα. 

RozzeRed94

# 10 στις 22/2/2018
author

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Συμφωνω στα περισσοτερα και θα προσπαθησω να παω πρακατω.  

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από ROCK-54

Αν και καπως μπερδεμενη...

διαβασα και'γω την εξομολογηση σου...

Νομιζω πως η σχεση αυτη εχει τελειωση,θελεις λογω αποστασης,θελεις επειδη σ'αυτες τις ηλικιες δεν υπαρχει η ωριμοτητα και ολοι θελουμε περισσοτερες εμπειριες...Η φιλη σου μπορει να εφυγε απο σενα,αλλα ακομα δεν σε εχει ξεπερασει,ουτε η καινουργια σχεση της ειναι σαν την παλια δικη σας,γι αυτο εξακολουθει να επικοινωνει μαζι σου,παρα τις οποιες ψυχολογικες μεταπτωσεις της.Μην ελπιζεις,μην βασανιζεσαι και κρατα χαρακτηρα,οσο και να σου ειναι δυσκολο. Καμια φορα δεν ξερεεις...η αγαπη (και η δικαιοσυνη) ειναι τυφλη κ δεν υπακουει την λογικη...Γυρνα σελιδα και εφαρμοσε αυτο που λενε πως..."ο ερωτας με ερωτα περναει"...
Καλη τυχη!

RozzeRed94

# 11 στις 22/2/2018
author

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου . Αυτο που λες, το εχω κανει στο περιπου.  Γνωριζει παρα πολυ καλα για το πως νιωθω και στο τελευταιο κατεβατο, της το ειχα γραψει ως τελεσιγραφο καθως εκλεισα με τη φραση '' Καλη Ζωη''.!  Πφφφ.. Δεν ξερω τι να πιστεψω, ειλικρινα αλλα η καρδια μου δε λεει να την ξεχασει. Ξερω πολυ καλα πως δεν γινεται απ εγωισμο αλλα επειδη αυτο πραγματικα ζηταει. 
Οσο για τα λαθη μου , ξερω πολυ καλα ποια ειναι και αρκετα τα εχω διορθωσει.. Τωρα απ εκει κι περα δεν ξερω τι να πω..

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Frhkarismenh_

Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν μπορώ να ταυτιστώ μαζί σου, επειδή βιώνω την ίδια παράνοια, οπότε δεν ξέρω πως να την αναγκάσεις. Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι αυτό που θα κάνω κι εγώ. Την επόμενη φορά που θα μου στείλει και θα ακολουθήσει το ίδιο pattern θα του πω, ότι δεν μπορώ αυτή την χλιαρή κατάσταση, και δεν μπορώ να προχωρήσω στην ζωή μου με φαντάσματα. Θα του πω ότι εγώ ακόμα τον θέλω, αλλά δεν με θέλει αυτός, να μην μου ξαναστείλει ποτέ, γιατί δεν μπορώ να με αναστατώνει κάθε τρεις και λίγο. Επίσης, θα του  πω όλα αυτά που κάνει και με κάνει να πιστεύει ότι ακόμα με θέλει, επειδή δεν μπορώ να νιώθω η τρελή της κατάστασης κι αν πραγματικά θέλει θα ξανασχοληθεί. Τώρα τι να σου πω, εύχομαι τα καλύτερα, αλλά πρώτα απ' όλα βρες τι νομίζεις ότι έκανες εσύ λάθος και προσπάθησε να τα διορθώσεις. Στην καλύτερη περίπτωση θα τα βρείτε και όλα καλά. Στην χειρότερη απλά θα έχεις γίνει καλύτερη! ΠΕριμένω νέα σου!

RozzeRed94

# 12 στις 22/2/2018
author

Προφανως καποια απο τις δυο (εσυ χαχα) ηταν πιο ερωτευμενη απο την αλλη...(ισως και η μονη αληθινα ερωτευμενη). } ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.. 
Κοντευω να καταντησω η τρελη της υποθεσης... Ο ''θυτης''' ολης αυτης της φασης ΜΕΤΑ τον χωρισμο μας..!
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από tsiouaouas

Ενταξει φιλη μου...προφανως βαρεθηκε μαζι σου...και αυτη τη στιγμη της αρεσει περισσοτερο καποια αλλη. Η αποσταση δεν νομιζω να παιζει τοσο σοβαρο ρολο...και αυτο το καταλαβαινεις και εσυ η ιδια...οπως εσυ ενιωθες χαρουμενη μου την εβλεπες εστω και σπανια και αυτο να σε ικανοποιουσε, αλλο τοσο θα μπορουσε να ικανοποιει και εκεινη. Προφανως καποια απο τις δυο (εσυ χαχα) ηταν πιο ερωτευμενη απο την αλλη...(ισως και η μονη αληθινα ερωτευμενη).
    Αυτο που επαθες εσυ συμβαινει σε πολλα ζευγαρια...οχι μονο ομοφυλα (πως θα μπορουσε εξαλλου...). Συχνα γινονται σχεσεις που με τον χρονο φθειρονται...και οταν βρεθει καποιο τριτο προσωπο παυουν να υφιστανται. Οι καλες αναμνησεις ομως για καποιους μενουν...και τις αναπολουν...Ισως για αυτο δεν θελει να κοψει ολες τις σχεσεις μαζι σου η ισως να φοβαται μηπως κατι δεν παει καλα με αυτη που εχει και χρειαστει να γυρισει στο αποκουμπι.
    Εμενα αυτο θα με πειραζε πολυ και θα εκοβα ολες τις σχεσεις με αυτην και θα πηγαινα παρακατω...εξαλλου για να πας γρηγορα και σταθερα παρακατω πρεπει να αφησεις πισω σου τα παλια. Χωρια που απο οτι καταλαβα δεν ηταν απολυτως ειλικρινης μαζι σου. Τελος παντων...αυτο θα εκανα εγω...εσυ κανε οπως νομιζεις...
   Α ναι...και οπως γραφει και η φρικαρισμενη αν δεν εισαι ηδη, θα καταντησεις η τρελη της υποθεσης...το ξερω...ετσι ακριβως ειναι...αυτη η κατασταση ειναι πολυ συνηθισμενη...την εχουν ζησει αρκετοι ...σε τρελαινει... Ξεκαθαρισε το οσο μπορεις συντομοτερα και προχωρα.

RozzeRed94

# 13 στις 22/2/2018
author

Σκέφτομαι τώρα με την ιστορία σου που διάβασα τόσο έντονα και αληθινά συναίσθηματα που έβγαλες, πόσο καταπιεζοταν αυτός ο ανθρώπος ενώ εσύ είχες το θάρρος να διεκδικησεις ένα μέλλον με την πρώην σου...μπράβο σου κορίτσι μου... } Σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια αλλα δυστυχως αυτο δεν ηταν αρκετο και θεωρουσε εντονα οτι τη ειχα ΔΕΔΟΜΕΝΗ , καθως δε μπορουσα να ενεργησω οπως ηθελα εξαιτιας των γονιων μου.. Και δε το αναφερω ως δικαιολογια αλλα ειναι η πικρη αληθεια. 
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου..!

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από matakiamouou
Θα σου πω ότι ο πρώην μου ήταν gay αν μου το έλεγε ίσως να το ληγαμε πιο νωρίς γιατί φαντασου λόγο κλειστης κοινωνίας και κάποια θέσης που είχε αναγκάστηκε να παίζει με εμένα ένα ρολο (πίστεψε με ψεγαδι δεν άφησε για να μην καταλάβω είχε ανάγκη αυτή την κάλυψη πω! Τώρα που το σκέφτομαι ούτε β@ζιτα να ήμουν ξέρεις αυτές που νοικιάζουν οι ανώμαλοι τυπου με βιτσια περιεργα (δεν έχει σχεση αυτό με σένα μόνο συνηρμικα) επί πληρωμής εγώ ένιωθα τελικά γλάστρα ...προς το τελος) Σκέφτομαι τώρα με την ιστορία σου που διάβασα τόσο έντονα και αληθινά συναίσθηματα που έβγαλες, πόσο καταπιεζοταν αυτός ο ανθρώπος ενώ εσύ είχες το θάρρος να διεκδικησεις ένα μέλλον με την πρώην σου...μπράβο σου κορίτσι μου... (διαβάζομαι λίγο περίεργα τώρα θα μου πείτε πως? Μετά από όλα αυτά που σου κάνε εσύ κατά ένα τρόπο το σκέφτεσαι πιο φιλελευθερα...αν μη τι άλλο θα κρατήσω και κράτησα μόνο τα καλά άσχετα αν στο μυαλό του είχε αποδεδηγμενα με χλευασμός και κακά πράγματα για το άτομο μου) Μιλάω τώρα για εσένα είναι δύσκολο αυτό που περνάς προσπάθησε να την δώσεις να καταλάβει ότι θέλεις να προχωρήσεις την ζωή σου με μια πιο ανθρώπινη σχέση που να σε αγαπούν και να σε σέβονται...μίλησε της ανοιχτά...για τα θέλω σου αν εξακολουθούν να είναι τα θέλω σου και να περιλαμβάνουν την ίδια τότε πες της το...βρεθειτε βασικά από κοντά και πείτε τα έτσι μια τελευταία φορά...και δες πως θα πάει τι θα καταλάβεις εσύ και τι θα καταλάβει εκεινη...Γιατι πρέπει να προχωρήσεις κράτα τα καλά πράγματα που ζήσατε και προχωρά. (Παιδιά δεν το πιστεύω ότι τα λέω αυτά αλλά έτσι είναι...,θεματοθετρια δεν πάει αυτό στην παρένθεση για εσένα τελείως, αυθόρμητα μου βγήκε καλά να με ακούσει κανείς που ξέρει από κοντά την ιστορία μου θα πει οκ το ισοπέδωσε πολύ δημοκρατικό...).

RozzeRed94

# 14 στις 22/2/2018
author

Αν αναρωτηθει κ επιμεινει πες τη τα εξω απο τα δοντια κ οτι θελει ας γινει. } Δηλαδη ? Να της αναφερω οτι την θελω στη ζωη μου , οτι θελω να ειμαστε ξανα μαζι κλπ κλπ..? Τι προκειται να αλλαξει ενω ειναι σε αλλη σχεση ..? Θεωρω πως δεν θα ΑΚΟΥΣΤΩ καθολου και αυτο με πληγωνει ακομα περισσοτερο γιατι θα πει τα ιδια λογια.. την ιδια καραμελα..! Ουφφφ..! 
Οσα για τα σεναρια τα οποια αναφερεις : 1ο Γουσταρεις εννοεις ερωτικα ? Αν ισχυει αυτο για πιο λογο να μπει σε νεα σχεση και να ασχολειται μαζι μου , ενω δε ξεκαθαριζει πραγματικα τι θελει η καρδια της..? 
Εγω θεωρω πως απλα με ''παιζει..'' γιατι ξερει το πως νιωθω και θελει απλα να με πληγωσει οπως την πληγωσα εγω .(οπως ανεφερε καποια στιγμη η ιδια..) .. ΤΩΡΑ θα μου πεις οτι ειμαι φουλ ΧΑΖΗ και δεν θα εχεις αδικο οπως και  ΟΛΟΙ οι υπολοιποι που μου απαντησαν.!

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Rapunzel89
Η αποψη μου ειναι οτι στην ζωη μας πρεπει να επιλεγουμε ξεκαθαρες καταστασεις,ανθρωπους,λογια,πραξεις,φιλοσοφιες κ πιστευω. Την δικαιολογω ως ενα σημειο για την αποσταση κ τα προβληματα με τους δικους δου κ στο γεγονος να τελειωσει μια σχεση αλλα ταυτοχρονα δεν την δικαιολογω γιατι σε αυτη την αποσταση κ σε αυτα τα προβληματα ησουν κ εσυ,οχι μονη της. Κ τα περνουσες κ εσυ,οπως κ εκεινη. Το οτι κραταει μια επαφη τωρα,μετα απο τοσους μηνες ενω δηλωνει απεναντι σου πως της τελειωσαν τα συναισθηματα κ εχει προχωρησει κ σε κατι καινουριο την καθιστουν το λιγοτερο αλλοπροσαλλη. Υπαρχουν 2 τινα: η σε γουσταρει κ το εχει παρει αποφαση να προχωρησει αλλα δυσκολευεται κ η ιδια στο να σε αφησει τελειως κ γι αυτο σε αναζηταει κ σου μιλαει-δηλαδη το "κοβει" με τροπο. Η απλα γουσταρει να παιζει. Δικος σου λαθος ειναι οτι τοσους μηνες ανταποκρινεσαι σε αυτη την επικοινωνια που απορω...δεν σου εχουν σπασει τα νευρα? Κοφτο λοιπον κ μην ξανασχοληθεις. Αλλα να το εννοεις. Εξαφανισου κ μην της απαντας. Αν αναρωτηθει κ επιμεινει πες τη τα εξω απο τα δοντια κ οτι θελει ας γινει. Ετσι οπως εχει γινει η κατασταση δεν εχεις να χασεις αλλα ουτε κ να κερδισεις κατι (ισως να κερδιζες την ηρεμια σου κ την αξιοπρεπεια σου πισω).

Rapunzel89

# 15 στις 23/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτα που σε εκφραζουν να της πεις.Πως σου εγραψε και η Frikarismenh με το θεμα της φιλης της?! Κατι αντιστοιχο. Οποτε σου στελνει λοιπον,διαβαζε τα κ μην της απαντας. Κ αν επιμεινει πες τα. Δεν γινεται να σε βρισκει κ εσυ να ανταποκρινεσαι. Ηταν λαθος σου που κρατησες αυτη την επικοινωνια τοσους μηνες...Μια χαρα μας ακουνε ολοι,απλα κανει πως δεν καταλαβαινει κ τα περναει στο ντουκου. Φροντισε λοιπον να της το δωσεις να το καταλαβει κ στην πραξη αυτη την φορα για δικο σου καλο.Το τι αισθανεται ακριβως δεν μπορω να στο προσδιορισω,εκεινη το ξερει κ μονο. Το αποτελεσμα ομως ειναι που μετραει...κ οτι ειναι με αλλη,αλλα μιλαει κ σε σενα. Ξεκαθαρισε λιγο την κατασταση εσυ,εφοσον δεν το κανει η ιδια...

Frhkarismenh_

# 16 στις 23/2/2018
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη

Το ότι είναι με άλλη αλλά μιλάει με σένα σημαίνει ένα και μόνο πράγμα, ότι ακόμα δεν σε έχει ξεπεράσει. Αν σε είχε ξεπεράσει με τον καιρό, η συνήθεια θα περνούσε και τις ώρες που νιώθει μόνη και θέλει να μιλήσει θα μιλούσε με την νέα της σχέση ή με κάποιον φίλο. Το ότι έχει προχωρήσει, αλλά ακόμα δεν σ αφήνει πίσω πάει να πει ότι ένα κομμάτι της σε θέλει ακόμα και ίσως το να σταματήσει να έχει επαφές μαζί σου, σημαίνει ότι θα σε χάσει για πάντα, αλλά παράλληλα, θες εγωισμός, θες φόβος, θες ψυχολογικά, δεν την αφήνουν να γυρίσει πίσω. 

Το θέμα όμως είναι ότι εσένα αυτό το πράγμα σε σκοτώνει, γιατί από την μια σου δίνει ελπίδες ότι θα αλλάξει, αλλά από την άλλη σε κρατάει εγκλοβισμένη και δεν σ αφήνει να προχωρήσεις την ζωή σου. Έτσι λοιπόν, κατά την γνώμη μου, στην πρώτη ευκαιρία που θα σου έρθει, θα πρέπει να της πεις, ότι δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. γιατί δεν γίνεται να έρχεται στην ζωή σου μόνο για να σε αναστατώνει. Αν έστελνε μια φορά στο τόσο και είχατε μια νορμάλ συζήτηση να πείτε τα νέα σας, από ανθρώπινο ενδιαφέρον να πω οκ, μπορεί να το έχετε κι οι δύο ανάγκη, αλλά το να σου στέλνει για κουβέντα και μετά να είναι ψυχρή και απόμακρη λες και το έκανες με το ζόρι μου φαίνεται άρρωστο και τεστ νεύρων. Άρα, στην 1η ευκαιρία γράψε ένα καταβατό, όπου της εκφράζεις τα συναισθήματα σου στο 100% και κλείσε λέγοντας, ότι εσύ δεν μπορείς άλλο αυτή την κατάσταση και μάλλον είναι καλύτερα να μην ξαναμιλήσετε, δημιούργησε και λίγο τύψεις, λέγοντας ότι είναι καλύτερο και για εσένα και για αυτήν και για την νέα της σχέση που μάλλον κοιμάται τον ύπνο του δικαίου... Καλή επιτυχία συντρόφισσα! 

RozzeRed94

# 17 στις 23/2/2018
author
Rapunzel89 : Και να της πω αυτά νιώθω τι θα κερδίσω? ΉΔΗ το έκανα μια φορά μετα το χωρισμό.. Επίσης, μπορεί να με βλέπει μόνο φιλικάααα.. Και τίποτα άλλο..! Αλλά θα το ακολουθήσω τις συμβουλές (+ Frhkarismenh) να δω αν θα βγει πουθενά... Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το εκτιμώ.!

Elena_90

# 18 στις 23/2/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εμένα η ιστορία μου φαίνεται κάπως μπερδεμένη..
Αισθάνομαι ότι λείπουν κάποια κομβικά σημεία..
Γιατί σου είπε ότι έχανε τον εαυτό της μαζί σου?
γιατί σου στέλνει υιοθετώντας ενα pathetic aggressive στυλ? δεν έχει λογική.. δλδ ναι μεν θέλει να μιλήσετε ενώ δεν υποχρεούται αλλά είναι απότομη από την άλλη.. Και ανάλογα με τα στοιχεία που λειπουν είναι αλλες και οι απαντήσεις..
Αλλά στην τελική ίσως μετράει και το πόσο θέλεις κάτι..
Αν η κοπέλα ήθελε θα το πάλευε και θα ταν μαζί σου και όχι με κάποια άλλη... Και ας σου στέλνει ας κάνει ότι θέλει η ουσία ειναι ότι σε χώρισε και είναι αλλού..
επομένως ίσως αξίζεις και εσύ κάτι καλύτερο απο την αψυχολογητη συμπεριφορά της επι 10 μήνες που εν τέλει μόνο στο παρελθόν σε εγκλωβίζει!

Frhkarismenh_

# 19 στις 23/2/2018
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη

Αν σε έβλεπε φιλικά, θα σου έστελνε μια φορά στο τόσο με ΦΙΛΙΚΗ διάθεση και με όρεξη για συζήτηση και για να πείτε τα νέα σας. Άμα σου στέλνει, αλλά είναι ψυχρή και δεν θέλει πολλά πολλά, μάντεψε δεν σε βλέπει φιλικά. Και όσο υπάρχει αυτό το κλίμα μεταξύ σας, δεν μπορέσετε ποτέ να είστε φίλες και κυρίως, απ' την στιγμή που υπάρχουν απωθημένα και άλυτα συναισθηματικά μεταξύ σας, πάντα θα υπάρχει συννεφάκι. Άρα ή τα βρίσκεται ξανά ή διακόπτετε κάθε επαφή. Γνώμη μου. 

RozzeRed94

# 20 στις 24/2/2018
author

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Το ειχε αναφερει ετσι ωστε να μπορεσω να την αφησω , εχοντας στο μυαολο μου οτι ετσι θα βρει τις ισσοροποιες και θα ειναι ΨΥΧΙΚΑ υγιεις ,  ΑΛΛΑ ειχε βρει ηδη αλλη και δε μπορουσε να μου το πει ξεκαθαρα.
Αυτο ειναι που δεν μπορω να καταλαβω κι εγω : Γτ υιοθετει αυτο το στυλ . Ενω μεν θελει να μιλαμε αλλα ειναι αποτομη και ψυχρη..! Ειναι φορες που νιωθω οτι το κανει απ υποχρεωσει. Δεν ξερω. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Elena_90

Εμένα η ιστορία μου φαίνεται κάπως μπερδεμένη..
Αισθάνομαι ότι λείπουν κάποια κομβικά σημεία..
Γιατί σου είπε ότι έχανε τον εαυτό της μαζί σου?
γιατί σου στέλνει υιοθετώντας ενα pathetic aggressive στυλ? δεν έχει λογική.. δλδ ναι μεν θέλει να μιλήσετε ενώ δεν υποχρεούται αλλά είναι απότομη από την άλλη.. Και ανάλογα με τα στοιχεία που λειπουν είναι αλλες και οι απαντήσεις..
Αλλά στην τελική ίσως μετράει και το πόσο θέλεις κάτι..
Αν η κοπέλα ήθελε θα το πάλευε και θα ταν μαζί σου και όχι με κάποια άλλη... Και ας σου στέλνει ας κάνει ότι θέλει η ουσία ειναι ότι σε χώρισε και είναι αλλού..
επομένως ίσως αξίζεις και εσύ κάτι καλύτερο απο την αψυχολογητη συμπεριφορά της επι 10 μήνες που εν τέλει μόνο στο παρελθόν σε εγκλωβίζει!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε