Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος από έρωτα ή από...υπολογισμό?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

maraki_lar_1980

# 1 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.432
'Aρεσαν+: 0%

Γάμος από έρωτα ή από...υπολογισμό?

Εγω θελω να παντρευτω απο ερωτα,χωρίς η λογική να απουσιάζει αλλά να είναι εκεί για να με διορθώνει,να με επαναφέρει στη σωστή πορεία όταν παρεκλινω. 

Αλλά το να φτιάχνω κουτάκια για να δω αν με καλύπτεις...τσεκ στο ένα,τσεκ στο άλλο κτλ με αηδιάζει αυτή η λογική.

Ποιοί γάμοι εκ των δυο ανω κατηγοριων είναι άραγε πιο ευτυχισμένοι ή έχουν μεγαλυτερη διάρκεια ακόμα κι αν δεν υπάρχει ευτυχία στα ζευγάρια?

Καλύτερα να δείχνεις από την αρχη τα "κακα" σου να ξέρει κι ο αλλος ποιόν ερωτεύτηκε μη πέσει από τα σύννεφα μια μέρα και νομίσει πως έπαθε  ο συντροφος μετάλλαξη και φταίει αυτός.

Πολλοί άνθρωποι τον φοβούνται τον ερωτα γιατί έχουν καμμένη τη γουνιτσα τους και θέλουν απλά μια ασφάλεια(οικονομικη-συναισθηματική..ααα μ 'αγαπαει οποτε λυθηκαν ολα τα προβληματα δια μαγειας!!)στο πρόσωπο του εν δυνάμει συζύγου.

Την αγάπη ουδείς φοβήθηκε,τον έρωτα μυριάδες!!Αυτά από μενα ως τροφή για σκέψη!

Εσείς θα πηγαίνατε κόντρα στη λογική σας για να ζήσετε το όνειρο του έρωτα κι όπου σας βγάλει?

Η ζωή θέλει λίγη τρέλα...τολμάς να υπερβεις τα όρια σου?

Αρέσει στα μέλη just-1975, just-1975

manosmunchen

# 2 στις 2/3/2018
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 72

Οταν (μεγαλο)παντρευτηκα ρωτησα συναδελφο(σχεδον συνταξιουχο) για ποσο καιρο κραταει ο ερωτας σε ενα γαμο και μου ειπε-5χρονια.
Ειχε δικιο!
Ειτε με τυφλο ερωτα ,ειτε με υπολογισμό η φθορα θα ερθει και μονο εαν ο ενας υποταξει το εγω του στον αλλο,θα υπαρξει αυτο που λεμε ''αιωνια ερωτευμενο ζευγαρι''.

Sourua

# 3 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καλημέρα maraki. Εγώ θα συμπληρώσω ότι γίνονται και γάμοι από πείσμα ,όταν χωρίζεις και ο άλλος παντρεύεται άλλον ή άλλην.σ αυτήν την περίπτωση σοβαρό λάθος διότι στο μυαλό θα βρίσκεται πάντα ο άλλος. Υπάρχει και η εγκυμοσύνη, σ αυτή την περίπτωση μπορεί μεν ο γάμος να είναι καλός αλλά και μπράβο στον άντρα που αναλαμβάνει τις ευθύνες απέναντι στην ζωή. Τώρα όσο αφορά τον έρωτα ,είναι ο ιδανικότερος αλλά θέλει πολύ δουλειά . Κάποτε ο έρωτας τελειώνει αλλά μετατρέπεται σε αγάπη,αν μπορεσεις ναντον κρατησεις γιατι τα προβληματα ειναι ιδια σε οτι γαμο και αν διαλεξεις. Ο γάμος από συμφέρον θα έλεγα πως είναι ο πιο συνηθισμένος από τα παλιά χρόνια έως σημερα,αλλά μπορεί και εκεί να αναπτυχθεί έρωτας ,ποτέ δεν ξέρεις. Όλα αυτά βέβαια σύμφωνα με την δική μου γνώμη.

syntrofissa-Klelia

# 4 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

πρωτα πρεπει να αναρωτηθεις γιατι θες να παντρευτεις .

και μετα θα μελετησουμε πως θα σας χωρισει μονο ο θανατος...

alisida

# 5 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.905
Ψηφιζω ναι στο γαμο απο ερωτα πνευματικο ( αν ερωτευτεις εγκεφαλικα σημαινει οτι δενει το γλυκο γενικοτερα ) ...,...Οχι στο γαμο απο ερωτα σαρκικο ( υπερισχυουν εγωισμοι και κοβει η μαγιονεζα ),...,.,Διπλο οχι στο γαμο απο συμφερον οταν δεν υπαρχει ιχνος απο ερωτα (οι συνεταιρισμοι διαλυονται οταν δεν υπαρχει ταυτιση αποψεων )
Αρέσει στα μέλη siopi13, somebody961 και σε ακόμα 1 μέλος.

somebody961

# 6 στις 2/3/2018
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Γάμο, υπολογισμένο με βάση κατά πόσον ο έρωτας έχει είτε μετουσιωθεί σε αγάπη,
είτε αγάπη-έρωτας είναι δύσκολο να διαχωριστούν.

Από υπολογισμό παντρεύονται όσοι δεν τους έτυχε το παραπάνω. Και το ερώτημα μου είναι, γιατί;

"Ποιοί γάμοι εκ των δυο  έχουν μεγαλυτερη διάρκεια ακόμα κι αν δεν υπάρχει ευτυχία στα ζευγάρια?"

Με υπολογισμό. Δεν κρατάνε περισσότερο αλλά σου φαίνεται να κρατάνε αιώνες!

Τότε, το λόγο έχει η τηλεόραση/ταινίες - ακόμα και οι διαφημίσεις, έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από μια κουβέντα βαριεστημένη, στην ουσία μουγκή, ανύπαρκτη. Όταν οι κουβέντες περιλαμβάνουν τις εξής τρεις λέξεις: "Φταις σε όλα".

Αντί για κουβέντες τής σιωπής
προτιμώ τις σιωπές που λένε πολλά..

Λουδοβίκος των Ανωγείων: "Ενα βλέμμα τα λέει όλα, και περισσεύει και ένα μέρος".

Τότε λοιπόν, κοιτούν τη συσκευή τής τηλεόρασης
- που σήμερα πια είναι από τις λεπτές/επίπεδες, να ταιριάζει με τις επίπεδες ζωές μας -..
για να μην κοιτιούνται μεταξύ τους..
Και μοναδικές κουβέντες: "Τι ώρα θα φάμε/τι να μαγειρέψω/να βάλω θερμοσίφωνο;/Να πάρουμε κρεμμύδια απ' τη λαϊκή". Και καλημεροκαληνύχτες.. Σκέτες, ξερές, τής ανακοίνωσης. Για να μην κοιμηθούμε και αυτό το βράδυ αμίλητοι..

Ε, τέτοιος γάμος
να μου λείπει.
Και ας λέγαν οι παλιοί - που ..παλιός γίνομαι και εγώ πως,
στην πορεία θα την/τον ερωτευτείς.

Εναλλακτικά, ασχολούνται και οι δύο με πράγματα που πάντα εδώ κατέκρινα. Ο άντρας - κλασσικά στο καφενείο/εργασιοθεραπεία/γκόμενες κ.α., η γυναίκα τα αντίστοιχα και έτσι κυλάει βαριεστημένα και χωρίς νόημα η ζωή.

Ενα αμάξι πήρα πριν πολλά χρόνια με "λογικά" και "υπολογισμένα κριτήρια",
και το 'ριξα στα δέντρα. Ποτέ μου δεν μπόρεσα - όπως λέω - να το "φορέσω", ρούχο επάνω μου, να γίνει ένα με μένα, και να φύγουμε ταξίδι.

Το τωρινό το "παντρεύτηκα", από έρωτα.

Και δεν σκέφτηκα ποτέ να "φορέσω" άλλο για να φύγω. Κομμάτι δικό μου, ένα.
Πόσο μάλλον να μιλάμε για άνθρωπο..

Στην Ρόδο όταν πήγα, θαύμασα το δάσος των πεταλούδων.
Θέλω να τις αισθάνομαι πάντοτε μέσα μου να πεταρίζουν,
με κάθε φιλί, με κάθε άγγιγμα
με κάθε ματιά και προσμονή
σαν να ήτανε η πρώτη η φορά. Κάθε μέρα, εκείνο το γλυκό σαν χάδι άγγιγμα των φτερών τους.

Και να γίνομαι μέσα μου πολύχρωμος
όπως το φαντασμαγορικό από πεταλούδες τοπίο
που πρωτοαντίκρισα εκεί..

Ε τότε, παντρεύομαι κιόλας.. Ρόδινη ζωή.

και μετά λέτε να δω και το ...πήδημα; !!! - με την κακή έννοια!

Αρέσει στα μέλη siopi13, mili10 και σε ακόμα 4 μέλη.

just-1975

# 7 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 163
Το να κοιμάμαι και να ξυπνάω δίπλα σε έναν άνθρωπο, για τον οποίο δεν τρέφω δυνατά αισθήματα, το αισθάνομαι σαν να έχω καταδικαστεί σε ισόβια καταναγκαστικά έργα... Γάμος από έρωτα και όπου βγει και οσο κρατήσει.
Αρέσει στα μέλη hns1602, siopi13 και σε ακόμα 4 μέλη.

Enikos

# 8 στις 2/3/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.068

Αν σκεφτομουν τοσο πολυ, ακομα στην Νιγηρια θα ημουν, να μου λενε "α, ρε μαβρε"!

Αρέσει στο μέλος alisida

Marciall

# 9 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Από έρωτα βέβαια και όπου βγάλει.Ολα τα άλλα είναι συμβιβασμοί που ποτέ δεν θα έκανα.Ουτε έχω κάνει τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

kap0i0s

# 10 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γάμος από έρωτα ή από υπολογισμό; 

Από την στιγμή που στο τέλος της γαμήλιας τελετής μπαίνουν υπογραφές, εκείνη τη στιγμή ο έρωτας έχει πάει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και έχει αντικατασταθεί από ένα συμβόλαιο που σε ένα βαθμό δεν διαφέρει καθόλου από κάποια εμπορική συμφωνία. Απόδειξη αυτού που λέω, μια βόλτα στα δικαστήρια που εκδικάζονται διαζύγια και οι πρώην ερωτευμένοι, τσακώνονται για τα φλυτζάνια του καφέ και για το ποιος πλήρωσε το βάψιμο του σπιτιού. Εικόνες που δεν έχουν καμία σχέση με τον έρωτα αλλά μοιάζουν με μια εμπορική συμφωνία που πήγε στραβά και τα δύο μέρη πασχίζουν να αποδείξουν υπολογιστικά το έννομο συμφέρον τους έναντι του άλλου. Το έχω περάσει, είναι επίπονο και το χειρότερο όλων είναι μια κατάσταση που σε φέρνει στο σημείο να σιχαθείς τον εαυτό σου. 

Δύο άνθρωποι που αγαπιούνται αληθινά δεν χρειάζονται συμβόλαια και υπογραφές για να αποδείξουν ο ένας στον άλλον και στην κοινωνία πως αυτή η σχέση θα υπάρχει μέχρι να τους χωρίσει ο θάνατος. Άλλωστε ο γάμος είναι μια ανθρώπινη εφεύρεση που ξεκίνησε από αρχαιοτάτων χρόνων ως εμπορική συμφωνία μεταξύ οικογενειών που θέλανε να διασφαλίσουν τις περιουσίες τους ή για να αποκτήσουν διάφορα προνόμια. Για να μη μιλήσουμε για τα παιδιά που εάν δεν είναι "προϊόν" γάμου, η κοινωνία τα αντιμετωπίζει ως μιάσματα!

Στέκομαι επίσης αντίθετος και στη λογική "παντρεύομαι για εξασφάλιση, σταθερότητα, να έχω ένα τσάι στα γεράματα". Όπως στέκομαι αντίθετος και στην λογική "δεν χρειάζεται να είσαι ερωτευμένος για να παντρευτείς, καλός άνθρωπος να είναι, να έχει την δουλειά του και με τον καιρό θα έρθει και η αγάπη". Εάν είναι, με τον καιρό, να αγαπήσω κάποια ως συνάνθρωπο μου, δηλαδή να συνηθίσω την παρουσία της, γιατί θα πρέπει να το κάνω μέσα από έναν γάμο; 

Έρωτας και πάλι έρωτας τρελός που υπερβαίνει την κακώς εννοούμενη λογική που συμβαδίζει με τα όσα επιτάσσει η κοινωνία. Στο κρεββάτι δεν πέφτεις να πλαγιάσεις με την κοινωνία, αλλά με τον άνθρωπο σου. Εάν η κοινωνία επιμένει να θέλει να δει κουλούρα, ρύζια και νταβαντούρια για να είναι ικανοποιημένη και για να εγκρίνει το πλάγιασμα δύο ανθρώπων στο κρεβάτι, κλειδώνεις την πόρτα της κρεβατοκάμαρας και την αφήνεις απέξω.

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

26-29-31

# 11 στις 2/3/2018
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.580

Το λοιπον,πρεπει να το εμπνευστηκες το θεμα σου,

απο το διπλανο θεμα,αν θα τα αφηνες ολα για 
εναν ερωτα???
Αρέσει στο μέλος siopi13

Sourua

# 12 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι αλλά εκεί την γυναίκα σου θα την έβλεπες μετά από τον γάμο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Enikos

Αν σκεφτομουν τοσο πολυ, ακομα στην Νιγηρια θα ημουν, να μου λενε "α, ρε μαβρε"!

Enikos

# 13 στις 2/3/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.068

Ε, γιαφτο δεν το πολυσκεφτηκα καλε!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Sourua

Ναι αλλά εκεί την γυναίκα σου θα την έβλεπες μετά από τον γάμο 

ROCK-54

# 14 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θα ειμαι ...τηλεγραφικος,

...οπως με προετρεψε η Arxontoula πολυ προσφατα

1. Οχι στους υπολογισμους
  2. Οχι στους γαμους πασης φυσεως,γιατι σκοτωνουν τον ερωτα
  3. Ναι στον ερωτα που αβιαστα ενωνει δυο ανθρωπους
Οταν υπαρχουν παιδια, και κληρονομικα ευτυχως υπαρχουν οι συμβολαιογραφοι κ ενα σωστο πραγμα που εκανε ο Αλεξης - το συμφωνο συμβιωσης
Μαρακι μου,προσπαθηστε να μετουσιωσετε τον ερωτα σας σε αγαπη οταν ερθει αυτη η στιγμη και ασε τα κουφετα για τους παραδοσιακους ,που καποια στιγμη σιγουρα παραδοσιακα θα βαρεθουν ο ενας τον αλλον...
Φιλακια! 
Αρέσει στο μέλος andy12

kap0i0s

# 15 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τροφή για σκέψη;

Την αγάπη δεν την φοβούνται γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το τι εστί αγάπη! Την έχουν στο μυαλό τους σαν μια αφηρημένη έννοια. Στις ερωτικές σχέσεις, εάν πεις σε κάποιον "αγάπη σημαίνει θέλω το άλλο μέρος να είναι ελεύθερο, να ορίζει την ζωή του και να είναι δική του απόφαση το αν θέλει να είναι μαζί μου ή όχι" ή αν του πεις "αγάπη δεν είναι ο καφές που πίνεις παρέα με τον άνθρωπο σου, αλλά η δύναμη που θα σε κινήσει να πέσεις και στη φωτιά για να τον σώσεις", να είσαι σίγουρη πως τότε θα δεις τον φόβο  

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από maraki_lar_1980

Την αγάπη ουδείς φοβήθηκε,τον έρωτα μυριάδες!!Αυτά από μενα ως τροφή για σκέψη!

sAvArA

# 16 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο γαμος

ειναι υπολογισμος απο μονος Του

Υπο-λογιζει...(μου- του -σου - μας -τους..)

Αν εισαι σε "λογιστικη" φαση παντρευεσαι..

Αν παλι οχι...πορευεσαι ως εισαι..

(Εγω Ειμαι ...)

Arxontoula_

# 17 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από ROCK-54

Θα ειμαι ...τηλεγραφικος,

...οπως με προετρεψε η Arxontoula πολυ προσφατα

Δεν θέλω να είσαι τηλεγραφικός. Θέλω να είσαι αναλυτικός για να έχω τη χαρά να σου κάνω τις περιλήψεις.

Αρέσει στα μέλη just-1975, alisida

ROCK-54

# 18 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Να υποθεσω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από sAvArA

Ο γαμος...

(Εγω Ειμαι ...παθουσα και μαθουσα...

...Και εγω το ιδιο...

Παρα ταυτα, οπου να'ναι θα με διαολοστειλεις ...το διαισθανομαι...

kap0i0s

# 19 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παθός και μαθός 

https://youtu.be/aKL2wD5mobo

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από ROCK-54

Να υποθεσω...

...Και εγω το ιδιο...

Παρα ταυτα, οπου να'ναι θα με διαολοστειλεις ...το διαισθανομαι...

just-1975

# 20 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 163

ο γάμος δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια σχέση ,απλά με ένα χαρτί παραπάνω,τώρα αν θα είναι πετυχημένος όπως και η σχέση εξαρτάται από εμάς...εμείς είμαστε αυτοί που σκοτώνουν το γάμο ,που σκοτώνει τον έρωτα που σκοτώνει την αγάπη...εμείς είμαστε  αυτοί που αφήνουμε την συνήθεια και την μονοτονία να μπαίνει στην ζωή μας...αν έφταιγε ο γάμος ,τότε οι σχέσεις εκτός γάμου θα ήταν ΟΛΕΣ πετυχημένες ..

Αρέσει στα μέλη hns1602, somebody961 και σε ακόμα 2 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε