Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος από έρωτα ή από...υπολογισμό?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

just-1975

# 21 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 163
'Aρεσαν+: 0%

σχόλιο   #2 manosmunchen  και μονο εαν ο ενας υποταξει το εγω του στον αλλο,θα υπαρξει αυτο που λεμε ''αιωνια ερωτευμενο ζευγαρι''.  

Αρέσει στο μέλος manosmunchen

just-1975

# 22 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 163

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Arxontoula_

Δεν θέλω να είσαι τηλεγραφικός. Θέλω να είσαι αναλυτικός για να έχω τη χαρά να σου κάνω τις περιλήψεις.

mara08

# 23 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ο γάμος είναι απλώς το μυστήριο ..Η σχέση μεταξύ δύο ανθρώπων είναι αυτή που μετράει είτε με ενα επίσημο χαρτί είτε όχι .

Και γιατί τωρα δεν υπάρχουν σχέσεις συμφέροντος ? Παλιότερα υπήρχαν τα συνοικέσια .Όλα υπολογισμένα σου δίνω τόσα για προίκα και ένα σπίτι οικόπεδο κλπ εσύ τι δίνεις ..Και σε αυτό το αλισβερίσι μπορεί να ερχόταν και η αγάπη .

Τώρα, έχεις τη δυνατότητα επιλογής. Αλήθεια στην εποχή μας την έχεις πραγματικά ? Αν κοιτάξουμε γύρω μας πόσοι έχουν παντρευτεί από έρωτα και το έχουν διατηρήσει ? (Ταιριάζει και με το άλλο θέμα )

Το ιδανικότερο θα ήταν να είσαι σε μια σχέση ερωτευμένος, όχι για πάντα αυτό δεν γίνεται , όσο αυτό διαρκέσει και μετά θα έρθει η αγαπη . Αλλάζει το επίπεδο των συναισθημάτων .

Αν αυτό λέγεται γάμος ,σύμφωνο συμβίωσης ,σχέση είναι το λιγότερο που με απασχολεί !

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

Paralia48

# 24 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.581

Maraki, νομίζω στο είχα ξαναπεί, αν τον αγαπάς, πες το ναι χωρίς σκέψεις. Όσο το σκέφτεσαι, τόσο χαλάει το πράμα και γίνεται μαθηματικός γρίφος υπέρ και κατά...συν πλην...άστα να πάνε.
Έτσι κι αλλιώς σε πέντε χρόνια που λέει το φιλαράκι, θα αρχίσεις να αναθεωρείς πολλά και θα βρεις καινούργια κίνητρα για την κοινή σας ζωή. Ο έρωτας ο συναρπαστικός θα φύγει μέσα στη συζυγική ζωή. Επομένως μην χαλάς το ρομαντικό της αγάπης σας.
Πάρτον και όπου σας βγάλει ! Απολαύστε τα μέλια σας

Αρέσει στα μέλη hns1602, somebody961 και σε ακόμα 3 μέλη.

kap0i0s

# 25 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ανοίγεις μεγάλο θέμα μέσα στο θέμα! 

Παλιότερα υπήρχαν τα συνοικέσια .Όλα υπολογισμένα σου δίνω τόσα για προίκα και ένα σπίτι οικόπεδο κλπ εσύ τι δίνεις ..Και σε αυτό το αλισβερίσι μπορεί να ερχόταν και η αγάπη. 

Αγάπη ή αυτό που επίτασσε η κοινωνία "οφείλεις να αγαπήσεις", "αυτός είναι, τέλος" κλπ;

Κάποιοι λένε πως τα ζευγάρια εκείνων των εποχών, δεν είχαν προβλήματα, έδειχναν κατανόηση κ.α. Παραμύθι! Ήταν τα κοινωνικά κριτήρια τέτοια, που δεν επέτρεπαν "επαναστάσεις / αντιδράσεις". Υπήρχε εξαναγκαστική υποκρισία την οποία μάλιστα σε μεγάλο βαθμό, την ευλογούσε και την καθαγίαζε και η εκκλησία που την βάφτιζε αγάπη ευλογημένη από τον Θεό! 

Τώρα, έχεις τη δυνατότητα επιλογής. Αλήθεια στην εποχή μας την έχεις πραγματικά ? 

Η δυνατότητα επιλογής που προσφέρει η εποχή μας, είναι μια ψευδαίσθηση που οδηγεί επίσης, με μαθηματικά ακρίβεια, στην υποκρισία. Πρώτο και κύριο: για να έχεις δυνατότητα επιλογής, πρέπει πρώτα απ' όλα να έχεις αναπτύξει την δυνατότητα κρίσης που θα σε οδηγήσει να κατανοήσεις τα πραγματικά σου θέλω ώστε να επιλέξεις το άτομο που, φαινομενικά τουλάχιστον, θα πλησιάζει αυτά που ζητάς. Δεν θα πω οι περισσότεροι / ρες, θα πω όμως πάρα πολλοί / λες εκεί έξω, ενδιαφέρονται για την επιβολή των δικών τους θέλω στα θέλω κάποιου άλλου ατόμου. 

Είμαι της ταπεινής άποψης, πως ο έρωτας δεν σβήνει. Απλά με τα χρόνια μεταλλάσσονται οι μορφές της έκφρασης του. Τώρα αν αυτή την μετάλλαξη την λέμε αγάπη, δεν ξέρω αν και θέλω να πιστεύω πως έρωτας & αγάπη είναι δύο συγκοινωνούντα δοχεία που με τον καιρό ενώνονται σε ένα. Σκέτη αγάπη χωρίς έρωτα, είναι αγάπη αδελφική, αγάπη φιλική κι όταν τα πράγματα φτάσουν εκεί, ο παράγοντας σχέση έχει τελειώσει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από mara08

Ο γάμος είναι απλώς το μυστήριο ..Η σχέση μεταξύ δύο ανθρώπων είναι αυτή που μετράει είτε με ενα επίσημο χαρτί είτε όχι .

Και γιατί τωρα δεν υπάρχουν σχέσεις συμφέροντος ? Παλιότερα υπήρχαν τα συνοικέσια .Όλα υπολογισμένα σου δίνω τόσα για προίκα και ένα σπίτι οικόπεδο κλπ εσύ τι δίνεις ..Και σε αυτό το αλισβερίσι μπορεί να ερχόταν και η αγάπη .

Τώρα, έχεις τη δυνατότητα επιλογής. Αλήθεια στην εποχή μας την έχεις πραγματικά ? Αν κοιτάξουμε γύρω μας πόσοι έχουν παντρευτεί από έρωτα και το έχουν διατηρήσει ? (Ταιριάζει και με τι άλλο θέμα )

Το ιδανικότερο θα ήταν να είσαι σε μια σχέση ερωτευμένος, όχι για πάντα αυτό δεν γίνεται , όσο αυτό διαρκέσει και μετά θα έρθει η αγαπη . Αλλάζει το επίπεδο των συναισθημάτων .

Αν αυτό λέγεται γάμος ,σύμφωνο συμβίωσης ,σχέση είναι το λιγότερο που με απασχολεί !

mara08

# 26 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

kap0i0s # 25

Όντως αυτό αποτελεί θέμα συζήτησης μονο του . Θα πω μόνο δύο κουβέντες για να μην ξεφύγουμε από το θέμα ..Πέρα από το ότι συμφωνώ μαζί σου .

Τότε ήταν όλοι τους δεσμιοι της εποχής και της κατάστασης που υπηρχε .Τώρα είμαστε όλοι φυλακισμένοι στον ίδιο μας τον εαυτό ! Δεν ξέρω πραγματικά πόσο ελεύθεροι ειμαστε να αποφασίσουμε και να ζήσουμε τα θέλω μας . Οι λόγοι πολλοί βέβαια .

Και κάτι που έχω ξαναπεί παλιότερα σε άλλο θέμα η επιβολή αλλά και η σκέψη εγώ αυτόν /ην θα τον αλλάξω μεγάλο λάθος .Κάνεις δεν αλλάζει αν δεν το επιθυμεί ο ίδιος !

*Εντάξει ήταν παραπάνω από δύο κουβέντες και εκανα και περίληψη 

kap0i0s

# 27 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω σε όλα όσα λες 

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από mara08

kap0i0s # 25

Όντως αυτό αποτελεί θέμα συζήτησης μονο του . Θα πω μόνο δύο κουβέντες για να μην ξεφύγουμε από το θέμα ..Πέρα από το ότι συμφωνώ μαζί σου .

Τότε ήταν όλοι τους δεσμιοι της εποχής και της κατάστασης που υπηρχε .Τώρα είμαστε όλοι φυλακισμένοι στον ίδιο μας τον εαυτό ! Δεν ξέρω πραγματικά πόσο ελεύθεροι ειμαστε να αποφασίσουμε και να ζήσουμε τα θέλω μας . Οι λόγοι πολλοί βέβαια .

Και κάτι που έχω ξαναπεί παλιότερα σε άλλο θέμα η επιβολή αλλά και η σκέψη εγώ αυτόν /ην θα τον αλλάξω μεγάλο λάθος .Κάνεις δεν αλλάζει αν δεν το επιθυμεί ο ίδιος !

*Εντάξει ήταν παραπάνω από δύο κουβέντες και εκανα και περίληψη 

frog13

# 28 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πολλές φορές είναι κι αυτό ένα πρόβλημα...μεγααάλο!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από mara08

Δεν ξέρω πραγματικά ... τα θέλω μας . 

... εκανα ...περίληψη 

agapimou11

# 29 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Maraki lar 1980

Στον έρωτα τον πραγματικό συνυπαρχει και η λογική, συμφωνώ. 

Το "τσεκαρισμα" είναι ωραίο, σούπερ είναι όταν γίνεται και από τους δυο όμως, με "σκοπό" να δούμε το ταιριασμα. 

Είναι παιχνίδι ερωτικό έτσι όπως το εννοώ. 

Το να δείχνει κάποιος τον αληθινό του εαυτό είναι το καλύτερο αλλά είναι θέμα βιωματων και χαρακτήρα αν θα το κάνει κάποιος άνθρωπος. 

Με "καμμένη γουνιτσα" είμαστε πολλοί, γι αυτό τσεκάρουμε, ξεψαχνιζουμε, με ωραίο τρόπο όμως, έξυπνα, όχι πιεστικα. 

Η ζωή θέλει τρέλα, θέλει οπωσδήποτε έρωτα, ναι, αλλά η αγάπη δεν πάει από μόνη της, ο έρωτας μετουσιωνεται σε αυτή. 

Για μένα αγάπη ερωτική χωρίς...τον έρωτα παρών...δεν υπάρχει. 

Και ο έρωτας προϋποθέτει το ρίσκο, την "τρέλα" και την υπέρβαση ορίων !!! 

Αλλιώς έχουμε συνήθεια !!!

silencee

# 30 στις 3/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...θέλεις να παντρευτείς από έρωτα,αλλά να μην απουσιάζει κι η λογική,να φυλάει τσίλιες...

...από την άλλη,η ζωή θέλει και ΄λίγη τρέλα...

...όταν τα σκέφτηκα μαζί όλα,η σούμα μου έδωσε έναν...τρελά υπολογισμένο έρωτα ,μιλώ χαριτολογώντας φυσικά...

...δε νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που κάνει το αντίθετο,απλά έχουμε ταυτίσει κάθε υπολογιστικό στοιχείο με την ύλη...

...μα όμως,ερωτευόμαστε υπολογίζοντας την ευτυχία μας και τη διάρκεια στο χρόνο κι ας κουνάμε καμιά φορά αδιάφορα τους ώμους στο δεύτερο...

...η γνώμη μου είναι πως η ευτυχία κι η διάρκεια εξαρτώνται από δυο παράγοντες.Ο πρώτος είναι το πόσο ειλικρινείς είμαστε με τον εαυτό μας κι ο δεύτερος,απόρροια του πρώτου,αν ερωτευόμαστε το πρόσωπο που έχουμε απέναντί μας ή αυτό που φανταζόμαστε πως θα έχουμε αργότερα,ελπίζοντας στην ταύτισή τους...

...ο έρωτας είναι πρόκληση-πρόσκληση αυτο- και ετερο- καθορισμού...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από maraki_lar_1980

Γάμος από έρωτα ή από...υπολογισμό?

1)Εγω θελω να παντρευτω απο ερωτα,χωρίς η λογική να απουσιάζει αλλά να είναι εκεί για να με διορθώνει,να με επαναφέρει στη σωστή πορεία όταν παρεκλινω. 

2)Η ζωή θέλει λίγη τρέλα...

matakiamouou

# 31 στις 3/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θελεις απαντηση τωρα εσυ ε?τι να σου πρωτο πω...ας αρκεστουμε στο γεγονος οτι και οι δυο περιπτωσεις ειναι παρα πολυ εφυκτες ωστε να γινουν και να πραγματοποιηθουν...ποιος αντρας ή ποια γυναικα θα καταλαβει οτι τον ή την παιρνουν απο συμφερον?εχεις βρει εσυ καποιον πιο εξυπνο απο αυτους που το οργανωνουν?που οργανωνουν απο το πως θα γινει η γνωριμια που μπορει να την κανουν να φανει τυχαια?εχεις μπει ποτε στο μυαλο αυτων των ανθρωπων?ποτε και να μην το ζησεις και να μην ασχοληθεις...γιατι δεν αξιζει...γιατι ολα μα ολα με την παροδο του χρονου βγαινουν στην επιφανεια...οταν ενας απο τους δυο σκεφτει το συμφερον μονο ευλογημενος δεν ειναι αυτος ο γαμος...και οταν ερχετε η επιβεβαιωση μεσω των παιδιων και εκεινα δεν ειναι ευτυχισμενα...Αν μου ελεγες ομως οτι ο γαμος θα γινει απο κοινου με συμφερον οτι χωρις ψεματα χωρις σκοπιμοτητες ξερωντας οτι και οι δυο αυτος ο γαμος γινετε για καποιο σκοπο ή λογο  θα σου λεγα ξερεις Μαρια απο Λαρισα ναι εχει διαφορα οτι και οι δυο ειναι ειλικρινης απεναντη ο ενας προς τον αλλον και εδω δεν αποκλειεται να αντιστραφουν οι ρολοι και να αγαπησει στην διαρκεια ο ενας τον αλλον τι εννοω να τον γνωρισει σε βαθος και να υπαρξει οσο ηλιθιο και αν διαβαζετε αγαπη...

matakiamouou

# 32 στις 3/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Συνταγη απο την αλλη μερια θεματοθετρια δεν υπαρχει...εννοω συνταγη που καποιος αγαπαει τοσο βαθια το ατομο αυτο και θελει να το κανει ταιρι στην ζωη του και εισερχετε σε γαμου κοινωνια δεν υπαρχει...αυτο βγαινει απο μεσα τους και σε αυτη την περιπτωση που θα την ελεγα οτι κληρωθηκε λαχειο και το ετυχες...και ναι δεν το πιστευουν ουτε οι ιδιοι...βγαινουν τα πιο ομορφα παιδια...γιατι?γιατι σε αυτη την  σχεση καταθεσαν και το σωμα τους και η ψυχη τους...και στην αληθινη αγαπη ολα τα εμποδια ξεπερνιουνται...Γλυκια μου Μαρια αν διαβεις αυτο το σημειο στην ζωη σου κοιτα να το κανεις με ολη σου την καρδια...γιατι ολα διορθωνονται...ακου την καρδια σου...αυτη θα σου πει που ανηκει...τελευταια μαρεσουν πολυ τα νησιωτικα ισως εχει να κανει το οτι κοιταζωντας αυτο το απεραντο γαλαζιο νιωθεις την ευλογια του...κανε εναν γαμο οπως το λεει η καρδουλα σου...και σου ευχομαι τα καλυτερα...στο κεφαλακι σου.

Ειχα τοποθετησει ενα βιντεο ο τιτλος λεγετε : Petros & Ioanna | Wedding Trailer in Trikeri Island καντο copy paste...δεν θελω να φανει το βιντεο σεβομαι τους εικονιζομενους που συμμετεχουν αλλα δες το Μαρια να δεις ποσο ομορφο ειναι...

Οταν το ειδα αυτο το βιντεο ποσο ζωντανο...ποσο νοημα ειχε ενας νησιωτικος γαμος(η αληθεια ειναι δεν εχω βρεθει ποτε μου σε νησιωτικο γαμο σε τοσο μικρο νησι...)ειπα οτι αξιζει ακομη και το γλεντι εγινε στο πλατανο...σε μια πλατεια...να ναι ευχομαι ευτυχισμενο αυτο το ομορφο ζευγαρι που απεικονιζετε στο βιντεο και προς θεου δεν κανω χρηση του βιντεου...απλα θελω να σου δειξω θεματοθετρια την στιγμη..πως βιωνουν καποιοι το γαμο τους...και εχει τοσο νοημα.

alisida

# 33 στις 3/3/2018
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.905

#25 καποιος :έρωτας & αγάπη είναι δύο συγκοινωνούντα δοχεία που με τον καιρό ενώνονται σε ένα. Σκέτη αγάπη χωρίς έρωτα, είναι αγάπη αδελφική, αγάπη φιλική κι όταν τα πράγματα φτάσουν εκεί, ο παράγοντας σχέση έχει τελειώσει.

Εχεις απολυτο δικιο καποιε
Αρέσει στα μέλη just-1975, maraki_lar_1980

maraki_lar_1980

# 34 στις 3/3/2018
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.432

Το να επιλεγεί μια γυναίκα συντροφο κοιτώντας κάποια πιο...πρακτικά θέματα (πχ καλος μισθος για να ζησω εγω και τα παιδια μου καλα) δεν είναι κακο.

Το υπολογιστικο κομματι που αναφερω εγκειται στη σύναψη σχέσης χωρίς έρωτα αλλά από αγάπη ή χωρίς αυτή, απλά μια συμπαθεια με τη σκέψη ότι ο ερωτας πονάει ενώ η αγαπη δίνει την αίσθηση της ασφαλείας.

Με αυτή τη σκέψη να αφορά συνήθως ηλικίες άνω των 30 όπου κοιτάμε την κοινωνικη και οικονομική αποκατάσταση,μέλη αυτού του target group είναι όσοι έχει καεί η γούνα τους από προηγούμενες κακές σχέσεις και παβτρευονται απο αγαπη ή επειδη ταιριαζουν στα βασικα θεματα,με την πεποιθηση οτι η σταθερή αγάπη δε θα τους πονέσει.

Λάθος συλλογισμός κατ'εμέ το να αρνούμαστε τον έρωτα αλλά έχω τέτοια παραδειατα ζευγαριών στον κύκλο μου.

hns1602

# 35 στις 4/3/2018
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.671

Η λογική οδηγεί πάντα σε αδιέξοδα...

Γι' αυτό και αν περιμέναμε μόνο με τη λογική και όλα υπολογισμένα χαρτί και καλαμάρι, δε θα κάναμε τίποτα και θα ήμασταν στο σημείο μηδέν...

Με οδηγό το συναίσθημα και με σύμβουλο τη λογική, μπορείς να κάνεις πολλά... άλλωστε ο τολμών νικά...

Αρέσει στα μέλη Paralia48, maraki_lar_1980

maraki_lar_1980

# 36 στις 5/3/2018
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα

matakiamouou...

Το θέμα δε με αφορά Προσωπικά...απλά μιλούσα για ζευγάρια που βλέπω γύρω μου και παντρεύονται από διαφόρους τύπους συμφέροντος.

Εγω είμαι καλά με το συντροφο μου (με πολλη δουλεια κι απ'τους δυο) κι ειναι επιλογή από καρδιάς!

Σ'ευχαριστω για τα καλα σου λόγια.

maraki_lar_1980

# 37 στις 9/3/2018
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα

Καλη μου silencee...

Μα ποιος είπε ότι όταν ερωτευόμαστε,τυφλωνομαστε και βλέπουμε τον αλλο Θεό χωρίς ελαττωματα?

Δε το πιστεύω εγώ αυτό.

Επισης θεωρω πως συνειδητή επιλογή είναι ο γάμος κι υπάρχουν πολλοί λόγοι που παντρεύεται κανεις αλλά δεν ενστερνίζομαι κανέναν άλλο πέραν του έρωτα,παρολου που έχουν δει πολλά τα μάτια μας.

Τα καλά και συμφέροντα δε χωρουν σε μια σχεση όπου θα έπρεπε να κυριαρχούν ανιδιοτελή συναισθήματα.

RenaRena2

# 38 στις 10/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γαμος ισον ενδειξη πραγματικου ερωτα και αγαπης ...και επιθυμια να κανεις παιδια αρα οικογενεια ...χωρις ομως κατα τη γνωμη μου αυτο  να σημαινει ,πως αν δεν παντρευτεις δεν αγαπας - δεν εισαι ερωτευμενος !! !  Στην ουσια ...κατι τα ατιμα παραμυθια που μας ποτιζουν απο μικρα με σταχτοπουτες , βασιλοπουλα και happy end ...κατι η κοινωνια με τις παραδοσεις και τα πρεπει της...κατι οι ανασφαλειες μην χασουμε τον αλλο (ας δεσουμε το γαιδαρακι μας καλου κακου.. ) ...κατι οι σκεψεις "ποιος θα με γηροκομησει " ...να σου το νυφικο και μια λαμπρη τελετουργεια μετα λευκων ανθεων και κοινου να χειροκροτα θερμα ((οι μισοι εκ των οποιων το χουν ηδη μετανιωσει που το χουν κανει ...και γιατι χειροκροτουν και καλα με χαρα ακομα δεν εχω καταλαβει..!!!  ))  Τελος παντων...γαμος ισον ταιριαξαμε και παμε να βαλουμε επισημη βουλα  , για τον α΄ήβ΄λογο .Οταν λοιπον υπαρχει ερωτας...κρατα παντα λιγο !! Μετα παιρνει τη θεση του η αγαπη ! Αν δεν την παρει η αγαπη ...την πατησαμαν !!! Παει περιπατο το ονειρον για αιωνια ζωη μαζι κλπ κλπ κλπ...    Παει περιπατο το ονειρον για αιωνια ζωη μαζι κλπ κλπ κλπ... και γινεται ειτε κατεργα...ειτε και εφιαλτης !! 

Τι δουλεια εχει λογικη και συμφερον με τον ερωτα και με τον γαμο ??! Οταν  υπαρχει μια οποιαδηποτε εμπορικη πραξη ...αν ειναι πολλα τα λεφτα και το συμφερον πατριωτη ,μπορει και να κρατησει ο συναιτερισμος ...Σε καθε περιπτωση ομως...ευτυχια δεν υπαρχει ..και σπανιως ""συνεταιρικες δουλειες"" πανε καλα !!!  Προσωπικη μου γνωμη στο θεμα "γαμος " γενικα...Ερωτευσου...αγαπα...προχωρα μαζι με τον συντροφο σου οσο  θες κι αντεχεις...και μη δινεις σημασια στα τυπικα και χωρις ουσιαστικο νοημα  , οπως πχ ενας γαμος !!!  Μια παρασταση μιας μερας και μια υπογραφη ...δε θα σε κανει περισσοτερο ή λιγοτερο ευτυχισμενη-ο ..!!   ( Ζητω συγνωμη για την "εκθεση" ...οταν εχω κεφια...παρασυρομαι...χαχα )

Hrakleitos3

# 39 στις 3/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

αν και εργενης,υποψιαζομαι οτι για να πετυχει ενας γαμος χρειαζεται νοημοσυνη...ο γαμος ειναι ενας αεναος μαραθωνιος και για να μην τα παρατησεις στη μεση της διαδρομης χρειαζεται καθημερινη σκληρη προπονηση,κοπος,πρεπει να ιδρωσεις...σιγουρα ο ερωτας ειναι μια απο τις ομορφοτερες εμπειριες που μπορει να ζησει καποιος...υπαρχει ωστοσο μια κατηγορια ανθρωπων που βρισκονται μονιμα σε "κατασταση" ερωτα ,επειδη αρνουνται να αναλαβουν μικρες και μεγαλες ευθυνες,να παραδεχτουν οτι δεν ζυγισαν σωστα ολα τα δεδομενα και κανουν τα παντα ωστε να αποφυγουν ολον αυτον τον κοπο που χρειαζεται να καταβληθει και απο τις δυο μεριες για να αντεξει η σχεση στο χρονο...ο ερωτας λοιπον τους βολευει,γιατι βγαζει προς τον αλλο μια εικονα εαυτου πιο εκλεπτυσμενη,πιο ομορφη και συνηθως περισσοτερο γενναιοδωρη απ' ο,τι ισχυει στην πραγματικοτητα,ακριβως επειδη ο ερωτας εχει την ιδιοτητα να καταργει τα ορια της προσωπικοτητας του αλλου και να τον κανει να προσφερει χωρις σκεψη προς εκεινον που αγαπα πολλα περισοτερα απο εκεινα που θα προσεφερε αν δεν ηταν μεσα στα "μελια"...υπαρχουν σχεσεις που ξεκινουν απο μεγαλο ερωτα,σε αλλες προκυπτει στην πορεια,σε καποιες κραταει πολλα χρονια και σε αλλες λιγοτερο...το ερωτημα ειναι τι σχεση εχει το ζευγαρι οταν ο ερωτας ειναι απων...εδω λοιπον ερχεται η νοημοσυνη...ανεξαρτητα απο το αν εχεις ερωτευτει ή οχι τον μελλοντικο σου συντροφο,πρεπει να χιλιοτσεκαρεις τον τροπο που λειτουργει μεσα στην καθημερινοτητα του...δες πώς λειτουργει και στη ρουτινα του και εκτος ρουτινας...πώς αντιδρα σε διαφορετικες καταστασεις ψυχολογικης εντασης και πιεσης...δες πώς συμπεριφερεται στον καθε ανθρωπο που γνωριζει,ειδικα στους συγγενεις με τους οποιους δεν εχει καλες σχεσεις...πώς συμπεριφερεται σε ανθρωπους που τον ελεγχουν και πώς σε ανθρωπους που εχει εκεινος την απολυτη εξουσια πανω τους..."δωσε σε καποιον χρημα ή εξουσια να σε κανει ο,τι θελει και μονο τοτε απλωνονται μπροστα σου οι αγνωστες πτυχες του χαρακτηρα του" λεγανε παλια...πριν λοιπον αποφασισετε να κανετε το σοβαρο βημα θα πρεπει να ειστε ειλικρινεις μεταξυ σας,να εχετε δει ο ενας τον αλλο πεντακαθαρα,χωρις τις παρωπιδες του ερωτα...γιατι ο ανθρωπος που θα παρεις,αυτος ειναι...δεν αλλαζει στην ουσια της προσωπικοτητας του...αν με ρωτησει τωρα καποιος αν θα νυμφευομουν απο ερωτα ή απο αγαπη ή ή ή ,θα ελεγα το εξης...πρωτα με τη νοημοσυνη μου θα κρινω αν μπορουμε να συμβιωσουμε τις εποχες που θα εχει σβησει ο ερωτας και μετα θα ασχοληθω με τα υπολοιπα...θα εγραφα πολλα ακομα,αλλα δεν εχω χρονο...θα επανελθω...    Υστερογραφο προς τους γνωστους προβοκατορες που με πολεμουν λυσσαλεα στο σαιτ: Κανονιστε να γραψετε εδω μεσα που μας διαβαζει κοσμος οτι ψαχνω για κουνελα...δε θα ξερετε πού να κρυφτειτε

Hrakleitos3

# 40 στις 3/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ακομα να το πιασεις ρενα?χειροκροτουν γιατι μπαινεις στο κλαμπ των φυλακισμενων... χειροκροτουν μαλιστα με χαρα επειδη σε βλεπουν τρισευτυχισμενησαν να σου λενε "δεν ξερεις κακομοιρα μου τι σε περιμενει"

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από RenaRena2

να σου το νυφικο και μια λαμπρη τελετουργεια μετα λευκων ανθεων και κοινου να χειροκροτα θερμα ((οι μισοι εκ των οποιων το χουν ηδη μετανιωσει που το χουν κανει ...και γιατι χειροκροτουν και καλα με χαρα ακομα δεν εχω καταλαβει..!!! ))
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε