Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γαμος & ερωτασ

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

ZHLIASOY

# 1 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 76 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
'Aρεσαν+: 0%

Γαμος & ερωτασ

Αλήθεια έτσι μεταλλάσσονται οι ανθρώπινες σχέσεις και από τον έρωτα περνάμε στην αδιαφορία; Πόσο η συνήθεια και η καθημερινότητα διαλύουν την αρχική μαγεία και τον ενθουσιασμό οδηγώντας μια σχέση στη φθορά και τον μαρασμό? κ στην συνεχεια καποιους στο διαζυγιο κ καποιους στο να κανουν παραλληλες σχεσεις εκτος γαμου? κ καποιους σε ενα συμβιβασμο που τους κανει καταθλιπτικους.

Θα έκανε άραγε κάτι διαφορετικό το ζευγαρι    στην αρχή της κοινής τους ζωής, αν μπορούσαν να προβλέψουν το μέλλον τους?

• Η ιστορία τους τυπική: Ξεκινούν την κοινή τους ζωή ερωτευμένοι και αισιόδοξοι παρά τις όποιες δυσκολίες, αποκτούν παιδιά, ευθύνες, άγχη? Το «παλεύουν» όμως τα προβλήματα σιγά-σιγά πολλαπλασιάζονται και σταδιακά από σύμμαχοι οι δύο σύντροφοι γίνονται αντίπαλοι. Τους συναντάμε ξανά στα γεράματα, μόνους, πικραμένους, απογοητευμένους και εντελώς παραιτημένους?
  • ποια η γνωμη σας?

Αρέσει στα μέλη siopi13, just-1975

kap0i0s

# 2 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Λοιπόν, το επόμενο θέμα για να δέσει η μέρα, νομίζω πως θα πρέπει να είναι για κουφέτα, για ρύζια, νυφικά και γαμπριάτικα 

Βρε τι πάθαμε σήμερα με τον γάμο 

Αστειεύομαι και σοβαρεύομαι 

Νομίζω πως πιο εύκολα θα αποδειχτούν οι θεωρίες περί της δημιουργίας του σύμπαντος, από το να δοθεί μια σαφής και ολοκληρωμένη απάντηση στο ερώτημα σου. Μόνο με θεωρίες μπορούν να απαντηθούν τα όσα αναφέρεις. 

Από την άλλη έχω ευλογηθεί να γνωρίσω στη ζωή μου, πέντε ζευγάρια που έφτασαν στα βαθιά τους γεράματα φουλ ερωτευμένοι. Λέω πως ευλογήθηκα γιατί είναι ευλογία να γνωρίζεις ανθρώπους που κατάφεραν να ξεπεράσουν και να προσπεράσουν αυτά που εμείς οι υπόλοιποι τρομάζουμε πολλές φορές μόνο και στη σκέψη τους. Είναι ευλογία γιατί μαθαίνεις πως δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Όσο για το πως τα κατάφεραν, το κάθε ένα από αυτά τα ζευγάρια (το γηραιότερο 92/89), είχε έναν δικό του τρόπο. Σημαντικό αυτό, γιατί έτσι αποδεικνύεται πως οι "πεπατημένες λύσεις", σαν αυτές που δίνουν διάφοροι "ειδικοί", τις περισσότερες φορές, είναι θεωρίες και τίποτα περισσότερο. 

Τι θα έκανε ένα ζευγάρι εάν ήταν σε θέση να προβλέψει το μέλλον του; Πολύ πιθανόν να μην προχωρούσαν σε γάμο. Επίσης πολύ πιθανό να προχωρούσαν σε γάμο με την πίστη πως θα ανατρέψουν τα κακώς κείμενα που τους περιμένουν και μπορεί να τα κατάφερναν αλλά μπορεί και όχι.
Δύσκολο το θέμα, είναι Παρασκευή και το μυαλό είναι στο Σ/Κ... 

alisida

# 3 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.905
Αν και το εξαντλησαμε πιστευω σε προηγ/νο θεμα με τιτλο ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα...Θα πω με μια προταση το συμπερασμα το δικο μου απο την πολυετη εμπειρια μου ως παντρεμενη...Με προυποθεση οτι ο γαμος ηταν αποτελεσμα ερωτα και αγαπης,αν δεν αφησουμε στη τυχη τους εαυτους μας σωματικα και πνευματικα για να εξακολουθησουμε να ειμαστε ποθητοι απο το ταιρι μας ...Και αν διαγραψουμε απο το λεξιλογιο και τη σκεψη μας τη λεξη διαζυγιο ,τοτε τα πολλαπλασιαζομενα προβληματα εχουν αποτελεσμα πολλαπλασιαζομενες λυσεις και μονο ...Τα γεροντακια της ιστοριας αυτης δεν ειναι μοναχικα και ειναι γελαστα ( κατι σαν ταινια δηλαδη ,σαν διαφημιση δημητριακων και σαν σειρα μουρμουρα )
Αρέσει στα μέλη hns1602, somebody961 και σε ακόμα 3 μέλη.

siopi13

# 4 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.197

Μπορει να υπαρχει η μετανοια  ...αλλα δεχομενοι οτι δεν αλλαζει ο χαρακτηρας , εχω την εντυπωση οτι τα ιδια θα εκαναν αφου παραμενει ιδια η Παιδεια τους . Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να πιστευω κατι αλλο ... 

Ελπιζω στα υπολοιπα μου χρονια , να αλλαξει η αποψη μου αυτη ...
Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, somebody961

Arxontoula_

# 5 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Να ρωτήσω κι εγώ τη χαζομάρα μου...

Τί παραπάνω δυσκολίες, άγχη, προβλήματα και ευθύνες έχουν στην πορεία της ζωής τους δύο άνθρωποι μαζί, που δεν θα τα είχαν ο καθένας μόνος του?

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, somebody961 και σε ακόμα 2 μέλη.

siopi13

# 6 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη

Αρχοντουλα ...ειναι απλη η απαντηση για μενα . Δεν θελουν το μαζι . 

Μπορει ομως να ειμαι τελειως λαθος  

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Arxontoula_

Τί παραπάνω δυσκολίες, άγχη, προβλήματα και ευθύνες έχουν στην πορεία της ζωής τους δύο άνθρωποι μαζί, που δεν θα τα είχαν ο καθένας μόνος του?

Αρέσει στα μέλη just-1975, Arxontoula_

kap0i0s

# 7 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο καθένας μόνος του, δεν θα είχε παιδιά = έξτρα υποχρεώσεις  

Ρεύμα για ένα άτομο κι όχι για δύο που συνήθως το πληρώνει ο ένας 

Κανένα άγχος για αγορές υπό τον φόβο για το αν θα γκρινιάξει το έτερον ήμισυ (αυτό που το πας) 

...είναι μεγάλη η λίστα και θα καταλήξει στο γνωστό "μόνος σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα" 

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Arxontoula_

siopi13

# 8 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη

Αυτο εννοουσα ...οτι δεν υπαρχει η θεληση για το Μαζι ... δεν υπαρχει Αγαπη ...οποτε μονοι  

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από kap0i0s

Ο καθένας μόνος του, δεν θα είχε παιδιά = έξτρα υποχρεώσεις  

Ρεύμα για ένα άτομο κι όχι για δύο που συνήθως το πληρώνει ο ένας 

Κανένα άγχος για αγορές υπό τον φόβο για το αν θα γκρινιάξει το έτερον ήμισυ (αυτό που το πας) 

...είναι μεγάλη η λίστα και θα καταλήξει στο γνωστό "μόνος σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα" 

Αρέσει στα μέλη hns1602, ZHLIASOY και σε ακόμα 2 μέλη.

Arxontoula_

# 9 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Συμπερασματικά..

Οποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται.

Αρέσει στα μέλη zvh2015, hns1602 και σε ακόμα 4 μέλη.

just-1975

# 10 στις 2/3/2018
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 163

αυτό που έγραψα και στο διπλανό θέμα #Γάμος από έρωτα ή από...υπολογισμό?# δεν μας φταίει ο γάμος,γιατί και οι σχέσεις πολλές φορές τελειώνουν πριν καν φτάσουν στο γάμο. Φταίμε εμείς οι ίδιοι,είτε γιατί δεν είμαστε έτοιμοι να δώσουμε αυτά που πρέπει να δώσουμε,αλλά από την άλλη περιμένουμε να πάρουμε από τον άλλο ,καμιά φορά παραπάνω από ότι έχει να μας δώσει,με αποτέλεσμα να περιμένουμε,να περιμένουμε και από την άλλη περιμένει και ο άλλος,κανένας δεν δίνει ,η τουλάχιστον δεν δίνει όσα περιμένει ο άλλος και έτσι απλά πιάνουμε πάτο,πάμε στην επόμενη σχέση-γάμο και ξανά πάλι από την αρχή...και όταν έρθει η ώρα του απολογισμού τότε ας τα βγάλει πέρα ο καθένας με τον εαυτό του...πόσοι από εμας θα πουν τότε όλα καλά τα έπραξα; ελάχιστοι,αλλά θα είναι αργά πλέον...Ας ανοίξουν οι καρδιές μας και τα μάτια μας,να δούμε ποιόν έχουμε απέναντι μας( ρε,αυτός είναι ο άνθρωπος που αγαπάω,που με αγαπάει ) και να πάψουμε να προσπαθούμε να αποτυπώσουμε τον εαυτό μας πάνω του..ας καταλάβουμε ότι είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα με τα δικά του θέλω και μπορώ...ίσως αλλάξουμε πολλά στην έρμη την ζωή μας τότε...αυτά.

Αρέσει στα μέλη hns1602, ZHLIASOY και σε ακόμα 3 μέλη.

ZHLIASOY

# 11 στις 2/3/2018
author
Αλλη χώρα

χαχααχα το επομενο οντως θελει κουφετα ρυζια κ παππα

καπου διαβασα το εξης ΓΑΜΟΣ =Δυο ανθρωποι που εμπλεκονται σε ενα διαρκει πολεμο ,ο οποιος θα ειχε αποφευθει εαν δεν ειχαν παντρευτει

δυσκολο το θεμα δυσκολος ο γαμος δυσκολη η παρασκευη 

την δευτερα με ορεξη λοιπον

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από kap0i0s

Λοιπόν, το επόμενο θέμα για να δέσει η μέρα, νομίζω πως θα πρέπει να είναι για κουφέτα, για ρύζια, νυφικά και γαμπριάτικα 

Βρε τι πάθαμε σήμερα με τον γάμο 
Αστειεύομαι και σοβαρεύομαι 
***Νομίζω πως πιο εύκολα θα αποδειχτούν οι θεωρίες περί της δημιουργίας του σύμπαντος, από το να δοθεί μια σαφής και ολοκληρωμένη απάντηση στο ερώτημα σου. Μόνο με θεωρίες μπορούν να απαντηθούν τα όσα αναφέρεις. 
Από την άλλη έχω ευλογηθεί να γνωρίσω στη ζωή μου, πέντε ζευγάρια που έφτασαν στα βαθιά τους γεράματα φουλ ερωτευμένοι. Λέω πως ευλογήθηκα γιατί είναι ευλογία να γνωρίζεις ανθρώπους που κατάφεραν να ξεπεράσουν και να προσπεράσουν αυτά που εμείς οι υπόλοιποι τρομάζουμε πολλές φορές μόνο και στη σκέψη τους. 
Τι θα έκανε ένα ζευγάρι εάν ήταν σε θέση να προβλέψει το μέλλον του; Πολύ πιθανόν να μην προχωρούσαν σε γάμο. Επίσης πολύ πιθανό να προχωρούσαν σε γάμο με την πίστη πως θα ανατρέψουν τα κακώς κείμενα που τους περιμένουν και μπορεί να τα κατάφερναν αλλά μπορεί και όχι.
Δύσκολο το θέμα, είναι Παρασκευή και το μυαλό είναι στο Σ/Κ... 

Αρέσει στα μέλη just-1975, siopi13

ZHLIASOY

# 12 στις 2/3/2018
author
Αλλη χώρα

η υπομονη εξαντλειται ο γαμος ποτε

Sourua

# 13 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν ξέρω και δεν καταλαβαίνω πως έτσι απλά σταματούν οι άνθρωποι να ενδιαφέρονται. Από την μια σε πνιγουν στα φιλιά στις αγκαλιές και μετά αδιαφορία. Ίσως να μην ξέρουν όλοι να αγαπούν.Δεν υπάρχει τέλεια σχέση η γαμος .Οι πετυχημένες σχέσεις δεν γίνονται έτσι μαγικά με ένα ραβδάκι. Χρειάζεται υπομονή,χρόνος, αλληλοκατανόηση, και όχι εγωισμός. Απλώς αλήθειες και από τους δύο και προσπάθεια για την σχέση που θέλουν όμως πραγματικά.Πιστευω έτσι το καταφέρνουν. Το μυστικό θα το ξαναπώ : εραστές ,φ ιλοι,και λιγες παρεες ,το τονίζω με τις παρέες!

Enikos

# 14 στις 2/3/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.068

Ιδιως τις συγγενικες, θα συμπληρωσω.

Εκει που κανενας πουστης και καμια καργια, απο τα σογια, δεν ενδιαφερεται για το κακο σου...

Αλλα μονιμως και αποκλειστικως...για το καλο σου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Sourua

και λιγες παρεες ,το τονίζω με τις παρέες!

Αρέσει στα μέλη hns1602, ZHLIASOY και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 15 στις 2/3/2018
author
Καζακστάν

#14 Ενικος

Σωστος ο Ενικος ...!!! ( για καμενο σε κοβω)
Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, siopi13 και σε ακόμα 2 μέλη.

Marciall

# 16 στις 2/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κορίτσια και αγόρια. Ο γάμος είναι ευλογία όταν γίνεται από αγάπη και ο καθένας από τους δύο κάνει λίγο πίσω ορισμένες φορές για να μην υπάρξουν παρατράγουδα.Οταν ξεκινάει έχει τις καλύτερες προοπτικές για αγάπη έως το τέλος. Εάν όμως μείνει έτσι εξαρτάται από το πόσο το θέλουν και οι δύο.Εγω πιστεύω πως μπορεί να γίνει ευτυχισμένος είναι στο χέρι μας

Enikos

# 17 στις 2/3/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κυρια μου...

Αφου εχετε δει τον γυπα, στο Λουκυ Λουκ, που δεν τουχει μεινει μητε βλεφαρο απο την ντουφεκια!!!

Εγω ειμαι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από alisida

#14 ΕνικοςΣωστος ο Ενικος ...!!! ( για καμενο σε κοβω)

Αρέσει στα μέλη somebody961, ZHLIASOY και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 18 στις 2/3/2018
author
Καζακστάν

Χαχαχαχα!!!,,,κριμα που απο το κινητο δεν μπορω να βαλω φατσουλες...
Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, Enikos

Enikos

# 19 στις 2/3/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν πειραζει...

Αρκει που γελασες!

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από alisida

#17 Χαχαχαχα!!!,,,κριμα που απο το κινητο δεν μπορω να βαλω φατσουλες...

Αρέσει στα μέλη alisida, ZHLIASOY και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 20 στις 2/3/2018
author
Καζακστάν

#16 Marcial

...και στο χερι του ...σογιου μας !!!
Αρέσει στο μέλος ZHLIASOY
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)