Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

υπαρχει φιλικος χωρισμος ???

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

agapimou11

# 41 στις 6/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καταλήγουμε λοιπόν φίλη μου alisida ότι δεν μπορεί να υπάρξει φιλικός χωρισμός, εκτός φυσικά ελαχιστων περιπτώσεων, γιατί τα πάθη, τα λάθη, τα απωθημένα και η μη αναγνώριση της μ@λ@κ@ας που δέρνει πολλούς από εμάς, δεν μας αφήνει να παραδεχτουμε τα σοβαρά ελλείμματα που έχουμε σαν άνθρωποι και πάντα θα μας φταίει ο άλλος, για τον χωρισμό, ενώ κατά βάθος ξέρουμε πολύ καλά ότι φταίμε. 

Ναι σίγουρα οι ευθύνες είναι και των δύο σε ένα χωρισμό, έτσι δεν λέμε ? Αλλά όχι πάντα και όχι στον ίδιο βαθμό, εξάλλου άλλη υπομονή έχει ο καθένας μας ιδίως όταν έχει αγαπήσει πραγματικά.

alisida

# 42 στις 6/3/2018
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Υμηττός
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.444
'Aρεσαν+: 0%
Συμφωνω με οσους γραψατε οτι οι ευθυνες ειναι και των δυο και ο εγωισμος επισης ...Ομως δεν το παραδεχομαστε ,οκ,καλα κανουμε στην τελικη,διοτι αν το παραδεχτουμε θα αρχισουν παλι οι κουραστικες αναλυσεις,εξαλλου οι περισσοτεροι χωρισμοι γινονται εξ αιτιας αυτων ...κουραζομαστε δηλαδη ...Ποιος ομως ο λογος χανοντας την αγαπη να εχουμε ενα επιπλεον προβλημα,να διαχειριστουμε δημιουργοντας εναν εχθρο ? ...Ουδετεροτητα δηλ δεν παιζει ,να μπουν στην ακρη οι κακιουλες ? Εξαλλου τα θυματα σε ενα χωρισμο ειναι δυο οχι ενα .

agapimou11

# 43 στις 6/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Alisida #42

Νομίζω ότι πρέπει να το παραδεχομαστε, στον εαυτό μας όχι στον άλλον, το φταιξιμο μας για να γινόμαστε πιο σωστοί άνθρωποι και να συμπεριφερθουμε καλύτερα στην επόμενη σχέση. 

Επίσης αυτός ο οποίος κάνει την αυτοκριτική του μετά από έναν χωρισμό, θα φέρεται πιο σωστά στον - στην πρώην του όταν συζητούν για θέματα τα οποία παραμένουν "κοινά" όπως και για τα παιδιά τους.

Frhkarismenh_

# 44 στις 6/3/2018
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Εκτός Ελλάδας
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 68
'Aρεσαν+: 0%

Εχθροί θεωρώ ότι γινόμαστε μόνο, όταν η σχέση μας είναι τοξική. Όταν υπάρχει ψυχολογική (ή και σωματική) βία, όταν υπάρχει απιστία, ζήλια κλπ. 

Κατά τ άλλα δεν πιστεύω ότι αποκτάμε εχθρούς, ίσως για ένα διάστημα στην αρχή που ακόμα τα πνεύματα είναι τεταμένα. Απλά δεν θεωρώ ότι οι πρώην μπορούν να έχουν μια φιλική σχέση, να λένε τα νέα τους μια φορά στο τόσο οκ, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι και οι δύο το έχουμε ξεπεράσει, γιατί αλλιώς πονάει και δεν νομίζω κανένας μας να έχει σκοπό να πληγώσει τον άλλο. 
Αρέσει στα μέλη alisida, maraki_lar_1980

mara08

# 45 στις 6/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ειναι τεραστια κουβεντα να δει καποιος τα λαθη του και να τα παραδεχτει πρωτα στον εαυτο του και μετα στους αλλους . Το να δεις μεσα σου και να το κανεις ειλικρινα ειναι κατι που σπανιζει ..Αν το εκανα ολοι αυτο τοτε σιγουρα οι σχεσεις καθε μορφης  θα ηταν καλυτερες !

matakiamouou

# 46 στις 7/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Α μιλάμε για πράγματα ήδη τελειωμένα...Κοίτα δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που θέλει να χωρισει όμως ο άντρας με αλφα κεφάλαιο δεν δεχετε εύκολα τον χωρισμό...ειδικά αν δεν του έχεις τελειώσει..και νιώθει πράγματα για σένα για τα παιδιά σας...τώρα δύσκολακι με την δουλεια επειδή ειναι στον ίδιο χώρο..για αυτά θα ενημερωθείτε από τον δικηγόρο...το ξέρεις όμως γιατί alisida θέλει να τα βρόντηξει όλα? μήπως πέρα του φιλικού χωρισμου να μιλήσει το άτομο με πιο καθαρή άποψη? Να μάθει και ο άλλος ξεκάθαρα γιατί χωρίζει?

matakiamouou

# 47 στις 7/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Marical επειδή σε θέλει δε έφυγε από την ζωή σου μην το παίζεις ανετη (με το συμπαθιο)με τα ταβερνάκια... λες η ίδια θέλει να ξανά μπει στην ζωή σου... τα λες εκ του ασφαλούς για να σε δω όταν θα βρει κάποια αξιόλογη που αυτά με πρωην νυν δεν τα έχει και πολυ (γυναίκα είσαι θα καταλαβεις) να δεις τι ωραία δεν θα τα λέτε και δεν θα τηλεφωνει...και θα σε έχει στην αναμονή...μόνο τότε Φροντησε να μην σου φουντώσει εσένα και τον θες πίσω... (κρίμα θα ναι για αυτό αν δεν σου τελείωσε ξανά σκέψου το για να μην παίζετε ντόμινο μετά και τα διαλυσετε ολα) πάλι δες το διαφορετικά και μην το παίρνεις αρνητικά αυτό που σου λεω.

Kallia__43

# 48 στις 7/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Enikos

Προς Θεου, μην δει και αυτος τον γαδαρο με τα μουζμουλα!!!

Amfitriti2017

# 49 στις 7/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Aπολιτιστος? απαπα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από 26-29-31

Συγχαρητηρια κυρια μου...γιατι χωρισατε τοτε?

Επι προσωπικου και να την βλεπω μου κανει κακο στην υγεια μου.

Και δεν την μισω,αλλα χωρισαμε και τελος,ετσι το βλεπω,

Μας φαγανε οι μοντερνισμοι...και μην μου πειτε για τα παιδια κοκ.

Αλλο αυτο και λυνονται με πολλους τροπους τα θεματα των παιδιων.

Και εμενα μου προτεινε να πιουμε καφε να μιλησουμε για ενα θεμα

που ειχε προκυψει με την μια κορη στο εξωτερικο...αλλα παρεμεινα

απολιτιστος,και το λυσαμε τηλεφωνικα...

Amfitriti2017

# 50 στις 7/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εχει να κανει με την κατανοηση και την αξιοπρεπεια. Την ωρα του χωρισμου βγαινουν "μαχαιρια " απο εγωισμο, απο τον πονο που επιφερει η νεα αλλαγη και απο τα οποια γεγονοτα που οδηγησαν εκει. Στην πορεια με το περασμα του χρονου μπορει να υπαρξει μια φιλικη κατασταση. Εαν υπαρχουν και παιδια μπορει να γινει πιο ευκολα.  Αλλωστε περσινα ξινα σταφυλια , γιατι να αναμοχλευουμε αρνητικα το παρελθον. Προχωραμε μπροστα  γιατι η ζωη συνεχιζεται .Ανηκω σε αυτην την κατηγορια του too good to be true! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από frog13

Εχω την εντύπωση ότι οι άνθρωποι που θα κατανοούσαν τα λάθη τους και κατόπιν αυτού θα χώριζαν "φιλικά" ,θα είχαν και την κατανόηση πριν τον χωρισμό... ο ένας για τον άλλον...οπότε δεν θα χώριζαν..

Μόνη εξαίρεση οι άνθρωποι με κατανόηση μεν αλλά που συνειδητοποιούν ταυτόχρονα..ότι τους τελείωσε ο έρωτας..!

Αλλά ναι συμφωνώ..too good to be true...που λένε και τα ξαδέρφια! 

Rapunzel89

# 51 στις 8/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν υπαρχει φιλικος χωρισμος. Δλδ εννοεις να ειστε φιλοι μετα τον χωρισμο? Δεν παιζει. 2 ανθρωποι που απαυτωνονται δεν γινεται να ειναι φιλοι. Αν εννοεις με τον φιλικο χωρισμο,να ειναι πολιτισμενα τα πραγματα,δηλαδη να γινουν ηρεμα ναι. Υπαρχει. Ωστοσο οπως τα περιγραφεις λογικο να θυμωσει ο αλλος κ γενικα να αντιδρασει εφοσον δεν το θελει-δεν του περνουσε απ το μυαλο. Η αρχικη "συνεννοηση" που τυχον υπηρξε...του στυλ "ο χωρισμος μας να ειναι ετσι κι ετσι" μπορει να ισχυει θεωρητικα αλλα την στιγμη της πραξης δεν μπορει να τηρηθει. Αλλο κοινως να το λεμε κ αλλο να γινεται...Κ δεν γινεται γιατι οι λογοι ειναι απόλυτα προφανεις.

Andreas66

# 52 στις 25/3/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Φιλικός χωρισμός; Μάλιστα.Υπάρχει...

Και;

Όταν χωριζεις πάντα ποναει.

Ένα μέρος σου κομματιαζεται.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)