Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ανεκπλήρωτες προσδοκίες (?)

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Katia_80

# 1 στις 5/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935
'Aρεσαν+: 0%

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και φίλες του forum. Τις τελευταίες μέρες κάνω ορισμένες σκέψεις γύρω από τις σχέσεις των ανθρώπων περίπου στα σαράντα και ήθελα τις απόψεις σας. Κατά τη γνώμη σας μία γυναίκα σε αυτή την ηλικία, η οποία δεν έχει παντρευτεί ποτέ, τι προσδοκίες θα μπορούσε να έχει? τι θα ήθελαν και τι θα περίμεναν οι άντρες από εκείνη? τη βλέπουν με προκατάληψη? την θεωρούν "τελειωμένη" ή στην καλύτερη φάση της και περίπου ποιας ηλικίας άντρες θα μπορούσε να προσελκύσει? αυτά είναι τα βασικά ερωτήματα και απευθύνονται περισσότερο προς τους κυρίους.

Enikos

# 2 στις 5/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.273

Ειναι υποκειμενικες οι ερωτησεις σου.

Ο καθενας, αναλογα την κουτρα του, μπορει να θελει και κατι διαφορετικο απο τους υπολοιπους.

Τι θεμα ειναι, εσυ τι θες?

Αυτο και ψαχνεις.

Αν περιμενεις απο τους αλλους να σε "δεχτουν" κατα τις συνηθειες τους...δεν θα σε βγαλει πουθενα.

Αρέσει στα μέλη Eliana_1986, just-1975 και σε ακόμα 6 μέλη.

ROCK-54

# 3 στις 5/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ακομα και 42 - 45 να ημουν,αλλα...

με τα μυαλα κ την εμπειρια που εχω στα 62 μου,θα ελεγα πως εισαι στην καλυτερη ηλικια και φαση της  ζωη σου,και αν ταιριαζαμε (λεω τωρα εγω),θα σε προτιμουσα απο μια τριανταρα και εξηγουμαι...

1. Τα εχεις δει και τα εχεις δοκιμασει σχεδον ολα μεσα απο καλες κ κακες σχεσεις η τουλαχιστον θα'πρεπε...
  2. Ξερεις τι θελεις και θα'πρεπε...
  3. Μπορεις αν θελεις να κανεις 1- 2 παιδια,αρα και οικογενεια...
  4. Εισαι στη φαση που τα μυαλα δεν ειναι ρευστα και ειναι εντος κρανιου,η καριερα εχει ρολαρει,προχωρωντας στη σωστη κατευθυνση,οι ορμονες με... επαναστατικη διαθεση,τα οικονομικα (ακομα και στις δυσκολες μερες που περναμε) μαλλον υποφερτα...
  5. Εισαι ελευθερη,χωρις υποχρεωσεις κ "βαριδια" απο προηγουμενες...αστοχιες
Τελικα νομιζω πως πρεπει να εχεις περισσοτερη αισιοδοξια κ πιστη στον εαυτο σου και αν θελεις, να βρεις τον καταλληλο για ο,τι θεωρεις πως πρεπει να κανεις στην φαση που εισαι...τοσο απλα...

Katia_80

# 4 στις 5/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Ευχαριστώ πολύ τους δυο αγαπημένους μου Eniko και Rock για τις απαντήσεις τους! (με την ευκαιρία Καλή Ανάσταση να έχετε και Καλό Πάσχα!)

Αρέσει στο μέλος Enikos

_Bellezza_

# 5 στις 5/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ωραιο θεμα ανέβασες.

Με αγχωνει και εμενα το θεμα.

Απο μικρο παιδι,  που ακουγα την Τσανακλιδου, οι στιχοι: 

"Και τρέμω να `μαι αυτό που χρόνια ανησυχείς:
 ωραία, νέα κι ατυχής",

έπεφταν σαν κομματια αιχμηρού κρυστάλλου  στην καρδια μου.

Άντε να δούμε, τί θα πουν και οι άλλοι.

Enikos

# 6 στις 5/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.273

Καλο Πασχα, Καλη Ανασταση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Katia_80

Ευχαριστώ πολύ τους δυο αγαπημένους μου Eniko και Rock για τις απαντήσεις τους! (με την ευκαιρία Καλή Ανάσταση να έχετε και Καλό Πάσχα!)

Αρέσει στο μέλος Katia_80

Katia_80

# 7 στις 5/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Σ' ευχαριστώ ομορφιά μου (έχεις τ' όνομα και τη χάρη!)

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από _Bellezza_

Ωραιο θεμα ανεβασες.

ωραία, νέα κι ατυχής",

επεφταν σαν κομματια αιχμηρου κρυστάλλου  στην καρδια μου.

Αντε να δουμε, τί θα πουν και οι αλλοι.

frog13

# 8 στις 5/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μια χαρά είναι τα 40 για οικογένεια 35 παντρεύτηκα ,για έναν στην ηλικία σου ψάξε όμως γιατί η οικογένεια έχει πολύ τρέξιμο ,να αντέχει.. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Katia_80

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και φίλες του forum. Τις τελευταίες μέρες κάνω ορισμένες σκέψεις γύρω από τις σχέσεις των ανθρώπων περίπου στα σαράντα και ήθελα τις απόψεις σας. Κατά τη γνώμη σας μία γυναίκα σε αυτή την ηλικία, η οποία δεν έχει παντρευτεί ποτέ, τι προσδοκίες θα μπορούσε να έχει? τι θα ήθελαν και τι θα περίμεναν οι άντρες από εκείνη? τη βλέπουν με προκατάληψη? την θεωρούν "τελειωμένη" ή στην καλύτερη φάση της και περίπου ποιας ηλικίας άντρες θα μπορούσε να προσελκύσει? αυτά είναι τα βασικά ερωτήματα και απευθύνονται περισσότερο προς τους κυρίους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από _Bellezza_

Ωραιο θεμα ανεβασες.

ωραία, νέα κι ατυχής",

επεφταν σαν κομματια αιχμηρου κρυστάλλου  στην καρδια μου.

Αντε να δουμε, τί θα πουν και οι αλλοι.

Δεν πας καλά εσύ..

_Bellezza_

# 9 στις 5/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από frog13

Δεν πας καλά εσύ..

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα οτι πάω!

Konstantinos__73

# 10 στις 5/4/2018
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 197
Η αποψη ενος ελευθερου 45αρη -προσωπικη εννοείται- ειναι η εξης...προτεραιότητα ειναι η προσεγμένη εμφάνιση. Εξυπακουεται οτι κ στα 40+ μια γυναίκα μπορει να ειναι ομορφη. Ο ανδρας περιμενει, σ αυτες κ άνωθεν ηλικιες, να μην εχουν χασει την ενέργεια τους. Είμαστε απο τη φυση μας λιγακι πιο "βαρεις" κ το κενο αυτο -να ξερεις- το αποζηταμε..ακομα κ με τη δημιουργία οικογένειας. Επισης, η εμπειρία εκτιμαται δεόντως..προσοχη ομως: μιλαω για εμπειρία κ οχι για "πονηρια" που σιγουρα κ η τελευταία αυξάνεται με το περασμα των ετων. Κ αλλα θα μπορούσα να αναφερω, νομίζω ομως οτι καταλαβες το νόημα πανω κατω..Κατα τα άλλα...μεταξυ μιας πολυ ομορφης 3Ορας -με φοβερο σωμα- που ομως εχει παραμεινει στην ηλικια των 20 στο μυαλο κ μιας εμφανισημης 40 πλας που διαθετει τα παραπανω χαρακτηριστικά, επιλεγω την δευτερη. Ασυζητητί!
Αρέσει στα μέλη just-1975, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

26-29-31

# 11 στις 5/4/2018
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.661

Κωνσταντινε,να ξερεις οτι και η γυναικα ολα αυτα 

ζηταει απο εναν αντρα,και πολλα ακομα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Konstantinos__73
Η αποψη ενος ελευθερου 45αρη -προσωπικη εννοείται- ειναι η εξης...προτεραιότητα ειναι η προσεγμένη εμφάνιση. Εξυπακουεται οτι κ στα 40+ μια γυναίκα μπορει να ειναι ομορφη. Ο ανδρας περιμενει, σ αυτες κ άνωθεν ηλικιες, να μην εχουν χασει την ενέργεια τους. Είμαστε απο τη φυση μας λιγακι πιο "βαρεις" κ το κενο αυτο -να ξερεις- το αποζηταμε..ακομα κ με τη δημιουργία οικογένειας. Επισης, η εμπειρία εκτιμαται δεόντως..προσοχη ομως: μιλαω για εμπειρία κ οχι για "πονηρια" που σιγουρα κ η τελευταία αυξάνεται με το περασμα των ετων. Κ αλλα θα μπορούσα να αναφερω, νομίζω ομως οτι καταλαβες το νόημα πανω κατω.

Αρέσει στα μέλη just-1975, alisida

Sannyas

# 12 στις 5/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Katia_80 στο ερώτημα «τι προσδοκίες έχεις εσύ από έναν άνδρα», αυτό μόνο εσύ θα μπορούσες να το ξέρεις. 

Στο ερώτημα «τι άνδρες θα μπορούσες να προσελκύσεις», πάλι μόνο εσύ μπορείς να το ξέρεις. Κοίτα το παρελθόν σου και κρίνε τι ηλικίες ανδρών προσελκύεις συνήθως. 

Στο ερώτημα «τι θα ήθελαν και τι θα περίμεναν οι άντρες από εσένα» δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το πως σε βλέπουν οι άνδρες. Ο κάθε άνδρας έχει την δική του οπτική και τα δικά του θέλω. 

Αν θεωρείς τον εαυτό σου "τελειωμένη" θα προσελκύσεις άνδρες που σε βλέπουν τελειωμένη. Αν θεωρείς τον εαυτό σου «στην καλύτερη φάση σου» θα προσελκύσεις άνδρες που σε βλέπουν «στην καλύτερη φάση σου» 

Ελπίζω να κατάλαβες ότι όλα ξεκινάνε από εσένα, από το πως βλέπεις εσύ τον εαυτό σου. Είναι σημαντικό να ξέρεις τι θέλεις από τον εαυτό σου μέσα σε μια σχέση και τι θέλεις από έναν άνδρα μέσα από μια σχέση. Όσο πιο ξεκάθαρη είσαι, τόσο το καλύτερο για εσένα και για τον άνδρα. 

Νομίζω ότι για να σε αγαπήσει αληθινά κάποιος θα πρέπει πρώτα εσύ να αγαπάς τον εαυτό σου. Αλλιώς πως θα έχεις την απαίτηση να σε αγαπήσει κάποιος αν δεν αγαπάς εσύ τον εαυτό σου; 

Πως αποδεικνύει κάποιος ότι αγαπά τον εαυτό του; Έμπρακτα μόνο. Όχι μέσα από την φαντασία σου αλλά μέσα από τις πράξεις. Να φροντίζεις και να περιποιείσαι με αγάπη τον εαυτό σου. Να απολαμβάνεις κάποιες στιγμές σου. Το διάβασμα ενός βιβλίου, μια ταινία, ένα ποτήρι μπύρα, την αγαπημένη σου μουσική, μία βόλτα, την ξεκούραση, την επικοινωνία με θετικά άτομα, οτιδήποτε. 

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό. Να μην περιμένεις πρώτα να πάρεις αγάπη και μετά να δώσεις. Να κάνεις εσύ το πρώτο βήμα για να δώσεις αγάπη. Αν δεν το κάνεις, πως έχεις την απαίτηση να πάρεις αν εσύ δεν δώσεις πρώτη;

Katia_80

# 13 στις 5/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Συμφωνώ Παναγιώτη!

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από 26-29-31

Κωνσταντινε,να ξερεις οτι και η γυναικα ολα αυτα 

ζηταει απο εναν αντρα,και πολλα ακομα...

Katia_80

# 14 στις 5/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Αγαπητέ Sannyas σ' ευχαριστώ για τη μακροσκελή απάντηση. Ειδικά όσον αφορά το τελευταίο έχω δείξει πρώτη αγάπη, η οποία όμως δεν εκτιμήθηκε. Γενικότερα διαβάζοντας τις μέχρι τώρα απαντήσεις, ομολογώ ότι τις βρίσκω πολύ ενθαρρυντικές και χαίρομαι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Sannyas

Katia_80 στο ερώτημα «τι προσδοκίες έχεις εσύ από έναν άνδρα», αυτό μόνο εσύ θα μπορούσες να το ξέρεις. 

Στο ερώτημα «τι άνδρες θα μπορούσες να προσελκύσεις», πάλι μόνο εσύ μπορείς να το ξέρεις. Κοίτα το παρελθόν σου και κρίνε τι ηλικίες ανδρών προσελκύεις συνήθως. 

Στο ερώτημα «τι θα ήθελαν και τι θα περίμεναν οι άντρες από εσένα» δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το πως σε βλέπουν οι άνδρες. Ο κάθε άνδρας έχει την δική του οπτική και τα δικά του θέλω. 

Αν θεωρείς τον εαυτό σου "τελειωμένη" θα προσελκύσεις άνδρες που σε βλέπουν τελειωμένη. Αν θεωρείς τον εαυτό σου «στην καλύτερη φάση σου» θα προσελκύσεις άνδρες που σε βλέπουν «στην καλύτερη φάση σου» 

Ελπίζω να κατάλαβες ότι όλα ξεκινάνε από εσένα, από το πως βλέπεις εσύ τον εαυτό σου. Είναι σημαντικό να ξέρεις τι θέλεις από τον εαυτό σου μέσα σε μια σχέση και τι θέλεις από έναν άνδρα μέσα από μια σχέση. Όσο πιο ξεκάθαρη είσαι, τόσο το καλύτερο για εσένα και για τον άνδρα. 

Νομίζω ότι για να σε αγαπήσει αληθινά κάποιος θα πρέπει πρώτα εσύ να αγαπάς τον εαυτό σου. Αλλιώς πως θα έχεις την απαίτηση να σε αγαπήσει κάποιος αν δεν αγαπάς εσύ τον εαυτό σου; 

Πως αποδεικνύει κάποιος ότι αγαπά τον εαυτό του; Έμπρακτα μόνο. Όχι μέσα από την φαντασία σου αλλά μέσα από τις πράξεις. Να φροντίζεις και να περιποιείσαι με αγάπη τον εαυτό σου. Να απολαμβάνεις κάποιες στιγμές σου. Το διάβασμα ενός βιβλίου, μια ταινία, ένα ποτήρι μπύρα, την αγαπημένη σου μουσική, μία βόλτα, την ξεκούραση, την επικοινωνία με θετικά άτομα, οτιδήποτε. 

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό. Να μην περιμένεις πρώτα να πάρεις αγάπη και μετά να δώσεις. Να κάνεις εσύ το πρώτο βήμα για να δώσεις αγάπη. Αν δεν το κάνεις, πως έχεις την απαίτηση να πάρεις αν εσύ δεν δώσεις πρώτη;

26-29-31

# 15 στις 5/4/2018
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 3.661

Κατια στην θεση σου θα εψαχνα εναν συνομιληκο σου.

εως 45,να μου αρεσει εξωτερικα,να μην εχει παραιτηθει
απο την ζωη,δεν θα με ενοιαζε τοσο η οικονομικη του
κατασταση,οσο το να με εκανε να γελαω,να με πιανει 
απο το χερι,να με κοιταει στο δρομο,να με γουσταρει
και να περναμε καλα...Τα θεματα μας θα τα εχουμε
και οι δυο,αλλα δεν θα πρεπει να μας απασχολησουν
στο μελλον,και οσο τραβηξει για παρτη μας οχι για τους αλλους.
ΥΓ.Δυστυχως δεν μπορω να γραψω επιστημονικα

Αρέσει στα μέλη just-1975, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

tzoulia59

# 16 στις 5/4/2018
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 7.490

θα εστιασω μονο στην ουσια ...αλλωστε τα πολλα λογια ειναι φτωχια  ,,,

η θεια μου η αδερφη της μαμας μου που με μεγαλωσε γιατι οι γονεις μου δουλευαν στην γερμανια ,,,

μου ελεγε και μου λεει ,(ζει ακομη ,,,η θεια μου η μπουλιτσα )

,//οτι ειναι να γινει θα γινει ,,,//,

πλυσου χτενισου ,,ντυσου... γινε ομορφη ,,εχε συναναστροφες και επαφες με κοσμο ,,,

κυκλο και φιλους κι οτι να ρθει θε να ρθει ολα τα αλλα ειναι κουλαμαρες ,,,

κι αν δεν ερθει να εχεις ετοιμο πλαν Β ..

ακομη και σε κατασταση ειρηνης παντα υπηρχαν τα καταφυγια ,,για καταφυγη σε κατασταση πολεμου ,,,

πιστευω να καταλαβες ,,

τι θα γινει αν δεν ερθει εκεινος που περιμενεις ;

μετα τα 40 περνουν τοσο με καλπαζουσα ταχυτητα τα χρονια της νεοτητος που ουτε που θα το καταλαβεις ,,

τρεχα ισα που προλαβαινεις ,,,οι αντρες προτιμουν τις νεες ,,,

τι κι αν ειναι 40 ρης 45 ρης η 60 ρης ,,,

αν δεν σ αρεσει ο αντρας τι να τον κανεις ; ,,,κι αν δεν κανεις συμβιβασμο παιζει να μεινεις για παντα μονη ,,,

σου περιγραφω αυτο που συμβαινει στην πραγματικοτητα ,,,

εσυ κανε οτι σηκωνει η καρδια σου και οτι σε φωτισει ο θεος ,,,

εγω δεν ξερω τι θα εκανα αν ημουν 40 μονη ανυπαντρη ,,

με την σημερινη κριση  στις ανθρωπινες  σχεσεις ,,, παιζει να εκανα και συμβιβασμο ,,αναλογα με τα ποσα χρονια μοναξιας ειχα διανυσει ,,

,η μοναξια ειναι τοσο τρομακτικη που στο φοβο της και μονο υπαρχουν απειροι γαμοι σε σεμβιβασμο ,,

τυχαιο νομιζεις ειναι ;

νομιζω οτι το ταργκετ γκρουπ των 40 ετων γυναικων ειναι 50-60 αντρων ,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Katia_80

Αρέσει στο μέλος Katia_80

macbook

# 17 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.583

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Katia_80

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και φίλες του forum. 

Καλώς την Κάτια.  Έλα, κόπιασε, κάθισε λίγο να τα πούμε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Katia_80

Κατά τη γνώμη σας μία γυναίκα σε αυτή την ηλικία, η οποία δεν έχει παντρευτεί ποτέ, τι προσδοκίες θα μπορούσε να έχει?

Πιστεύω ότι μπορεί να περιμένει πολλά, αλλά όχι όλα όσα μπορεί να περιμένει μια κοπέλα π.χ. στα 20 - 25. Μια σχέση αγάπης και αμοιβαίας εκτίμησης είναι πάντα εφικτή, ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία, αλλά δεν μπορεί να έχει τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της αντίστοιχης σχέσης στο εύρος ηλικίας που προανέφερα. Αυτή είναι η πραγματικότητα, απλά γιατί με το χρόνο όχι μόνο διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του ατόμου, χτίζεται οι κοινωνικός περίγυρος, εγκαθίστανται συνήθειες, μπαίνει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα στη ζωή, και όλα αυτά επιβάλλουν περιορισμούς, αλλά επέρχονται και διάφορες ψυχοσωματικές μεταβολές που σχετίζονται με την έκθεση του ατόμου σε φυσικές και κοινωνικές επιρροές.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Katia_80

τι θα ήθελαν και τι θα περίμεναν οι άντρες από εκείνη?

Δεν είμαι σίγουρος. Εικάζω ότι οι περισσότεροι, που θα ήταν της γενιάς μου πάνω-κάτω, θα περίμεναν να αναλάβει τον παραδοσιακό ρόλο μιας γυναίκας. Προσωπικά, αν ενδιαφερόμουν για μια κοπέλα της ηλικίας σου (χάριν συζητήσεως και μόνο), αυτό που θα ήθελα θα ήταν απλά να αναπτυχθεί ένα βαθύ συναίσθημα σε μια βάση συντροφικότητας και επικοινωνίας. Να την ερωτευτώ. Δεν έχω άλλες προσδοκίες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Katia_80

τη βλέπουν με προκατάληψη? 

Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η παράμετρος τείνει να εκλείψει. Αλλά στη συντηρητική ελληνική κοινωνία ... Κύριος οίδε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Katia_80

την θεωρούν "τελειωμένη"

Σ' αυτό θα δώσω μια βιολογική διάσταση. Παρά τα όσα ακούγονται γύρω από το θέμα αυτό, προσωπικά θεωρώ ότι η καλύτερη περίοδος για τεκνοποίηση είναι πριν τα 30. Από κάθε άποψη. Νομίζω βέβαια ότι αυτό σε αφήνει αδιάφορη γιατί θυμάμαι καθαρά τι είχες γράψει παλιότερα.

Δεν πιστεύω όμως ότι θεωρείται γενικά «τελειωμένη». Μια γυναίκα που φροντίζει τον εαυτό της, τη σιλουέτα της και γενικά τη φυσική κατάστασή της, ειδικά αν είναι και ομορφούλα, μπορεί άνετα στην ηλικία αυτή, και για χρόνια ακόμα μετά, να είναι ιδιαίτερα θελκτική. Αν διαθέτει και αξιόλογο χαρακτήρα, φεύγουμε για το χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης  .

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Katia_80

περίπου ποιας ηλικίας άντρες θα μπορούσε να προσελκύσει?

Για μακροχρόνια σχέση, άντρες της ηλικίας της ή μεγαλύτερους. Ακόμα και ένας που θα ήταν «μπαμπάς» της από άποψης ηλικίας δε θα έλεγε όχι, αν και αυτό δεν νομίζω ότι θα την κολάκευε (τουναντίον).

Για περιπέτειες  , πιστεύω ότι μια καλοστεκούμενη 40άρα άνετα θα μπορούσε να έχει πολύ νεώτερούς της.

Αρέσει στα μέλη just-1975, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

somebody961

# 18 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Είσαι νέα γυναίκα, κατασταλαγμένη πια, με μόνο στόχο, να γίνεις καλύτερη σε εκείνα που ήδη έχεις καταλήξει να έχεις ως αξίες στη ζωή σου.

Και αντί αυτό να το έχεις σημαία και κορώνα στο κεφάλι σου - όπως λέμε -
κάθεσαι εδώ και βάζεις τέτοιο θέμα;

Μη με τρελαίνεις!

(έχω δει σε ποια ποστ κάνεις λάικ, και είσαι άτομο με σπάνιες αξίες).

Μην εκπλήσσεσαι αν δεν βρέθηκε ακόμα εκείνος που θα εκτιμήσει ό,τι είσαι.

"Στο πέταγμα τού γερακιού, τα άλλα πουλιά ζηλεύουν - γιατί πετούνε χαμηλά, αν θέλουν και αν δεν θέλουν" -
μας λέει ο Ψαραντώνης σε ένα υπέροχο του τραγούδι.

Συνέχισε να πετάς, και όταν συναντήσεις το κατάλληλο για σένα γεράκι, - ίσως σε άλλες βουνοπλαγιές -
η μαγεία που θα βιώσεις,
θα σε αποζημιώσει για όσα νόμιζες πως έχασες ως τώρα.

Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, just-1975 και σε ακόμα 3 μέλη.

Sannyas

# 19 στις 6/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Katia_80

Αγαπητέ Sannyas σ' ευχαριστώ για τη μακροσκελή απάντηση. Ειδικά όσον αφορά το τελευταίο έχω δείξει πρώτη αγάπη, η οποία όμως δεν εκτιμήθηκε. Γενικότερα διαβάζοντας τις μέχρι τώρα απαντήσεις, ομολογώ ότι τις βρίσκω πολύ ενθαρρυντικές και χαίρομαι.

Αν κοιτάξεις γύρω σου και ακούσεις γνώμες, όλοι (σχεδόν) λένε «θέλω να βρω κάποιον που θα με αγαπήσει πραγματικά». Δεν έχω ακούσει έως τώρα κανέναν να λέει «ψάχνω να βρω κάποιον να αγαπήσω πραγματικά». 

Αν όντως είσαι τόσο δοτικό άτομο στην αγάπη, έχεις σημαντικό πλεονέκτημα. Αν έχεις λιγότερες προσδοκίες από έναν άντρα, αυτό είναι ακόμη πιο σημαντικό πλεονέκτημα. Όσο λιγότερες προσδοκίες έχεις τόσο το καλύτερο. Αν έχει κάποιος τα θεμελιώδη ή τα βασικά (και όχι όλα) από αυτά που θέλεις, αν το ένστικτό σου σε πάει προς αυτόν, και αν σε θέλει, τότε ο δρόμος είναι ανοιχτός.  

Υπάρχει και κάτι άλλο σημαντικό που θα πρέπει να θυμάσαι. Αν κάτι από τον χαρακτήρα του σε ενοχλεί πέστου το. Αν θέλει να το αλλάξει θα προσπαθήσει να το αλλάξει. Αν δεν το αλλάξει, αποδέξου ότι δεν θα το αλλάξει ποτέ. Μην σε πιάσει εμμονική προσδοκία ότι θα το αλλάξει κάποτε.

Katia_80

# 20 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Καλημέρα Παναγιώτη, μια χαρά τα γράφεις, τι να τα κάνεις τα επιστημονικά!

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από 26-29-31

Κατια στην θεση σου θα εψαχνα εναν συνομιληκο σου.

εως 45,να μου αρεσει εξωτερικα,να μην εχει παραιτηθει
απο την ζωη,δεν θα με ενοιαζε τοσο η οικονομικη του
κατασταση,οσο το να με εκανε να γελαω,να με πιανει 
απο το χερι,να με κοιταει στο δρομο,να με γουσταρει
και να περναμε καλα...Τα θεματα μας θα τα εχουμε
και οι δυο,αλλα δεν θα πρεπει να μας απασχολησουν
στο μελλον,και οσο τραβηξει για παρτη μας οχι για τους αλλους.
ΥΓ.Δυστυχως δεν μπορω να γραψω επιστημονικα

Αρέσει στα μέλη 26-29-31, Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε