Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ανεκπλήρωτες προσδοκίες (?)

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Katia_80

# 21 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935
'Aρεσαν+: 0%

Γεια σου φίλε μου mac, πάντα χαίρομαι να τα λέω μαζί σου. Σε πολλά συμφωνώ μαζί σου ειδικά με το θέμα της τεκνοποίησης. Αν με ρωτήσεις, προσωπικά νιώθω στην καλύτερη φάση της ζωής μου. Εμφανισιακά φροντίζω τον εαυτό μου ενώ ο χρόνος έχει σταθεί σύμμαχός μου και φίλος μου. Ταυτόχρονα πέτυχα ένα όνειρο ζωής να γίνει πραγματικότητα στον επαγγελματικό τομέα, όπου ξέρω ότι μπορώ να έχω μια αξιοπρεπή ζωή κάνοντας αυτό που θέλω και αγαπώ και με κάνει να νιώθω πετυχημένη. Τώρα αυτό που αναζητώ είναι αυτό που λες, τον άντρα που θα με κρατήσει απ' το χέρι, που θα θέλει τη συντροφικότητα και την επικοινωνία.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από macbook

Καλώς την Κάτια.  Έλα, κόπιασε, κάθισε λίγο να τα πούμε.

Πιστεύω ότι μπορεί να περιμένει πολλά, αλλά όχι όλα όσα μπορεί να περιμένει μια κοπέλα π.χ. στα 20 - 25. Μια σχέση αγάπης και αμοιβαίας εκτίμησης είναι πάντα εφικτή, ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία, αλλά δεν μπορεί να έχει τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της αντίστοιχης σχέσης στο εύρος ηλικίας που προανέφερα. Αυτή είναι η πραγματικότητα, απλά γιατί με το χρόνο όχι μόνο διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του ατόμου, χτίζεται οι κοινωνικός περίγυρος, εγκαθίστανται συνήθειες, μπαίνει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα στη ζωή, και όλα αυτά επιβάλλουν περιορισμούς, αλλά επέρχονται και διάφορες ψυχοσωματικές μεταβολές που σχετίζονται με την έκθεση του ατόμου σε φυσικές και κοινωνικές επιρροές.

Δεν είμαι σίγουρος. Εικάζω ότι οι περισσότεροι, που θα ήταν της γενιάς μου πάνω-κάτω, θα περίμεναν να αναλάβει τον παραδοσιακό ρόλο μιας γυναίκας. Προσωπικά, αν ενδιαφερόμουν για μια κοπέλα της ηλικίας σου (χάριν συζητήσεως και μόνο), αυτό που θα ήθελα θα ήταν απλά να αναπτυχθεί ένα βαθύ συναίσθημα σε μια βάση συντροφικότητας και επικοινωνίας. Να την ερωτευτώ. Δεν έχω άλλες προσδοκίες.

Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η παράμετρος τείνει να εκλείψει. Αλλά στη συντηρητική ελληνική κοινωνία ... Κύριος οίδε.

Σ' αυτό θα δώσω μια βιολογική διάσταση. Παρά τα όσα ακούγονται γύρω από το θέμα αυτό, προσωπικά θεωρώ ότι η καλύτερη περίοδος για τεκνοποίηση είναι πριν τα 30. Από κάθε άποψη. Νομίζω βέβαια ότι αυτό σε αφήνει αδιάφορη γιατί θυμάμαι καθαρά τι είχες γράψει παλιότερα.

Δεν πιστεύω όμως ότι θεωρείται γενικά «τελειωμένη». Μια γυναίκα που φροντίζει τον εαυτό της, τη σιλουέτα της και γενικά τη φυσική κατάστασή της, ειδικά αν είναι και ομορφούλα, μπορεί άνετα στην ηλικία αυτή, και για χρόνια ακόμα μετά, να είναι ιδιαίτερα θελκτική. Αν διαθέτει και αξιόλογο χαρακτήρα, φεύγουμε για το χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης  .

Για μακροχρόνια σχέση, άντρες της ηλικίας της ή μεγαλύτερους. Ακόμα και ένας που θα ήταν «μπαμπάς» της από άποψης ηλικίας δε θα έλεγε όχι, αν και αυτό δεν νομίζω ότι θα την κολάκευε (τουναντίον).

Για περιπέτειες  , πιστεύω ότι μια καλοστεκούμενη 40άρα άνετα θα μπορούσε να έχει πολύ νεώτερούς της.

Αρέσει στα μέλη somebody961, Enikos

Katia_80

# 22 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Som σ' ευχαριστώ από καρδιάς για τα όμορφα λόγια σου. Με συγκίνησες πολύ και σου εύχομαι να έχεις πάντα κάθε καλό.

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από somebody961

Είσαι νέα γυναίκα, κατασταλαγμένη πια, με μόνο στόχο, να γίνεις καλύτερη σε εκείνα που ήδη έχεις καταλήξει να έχεις ως αξίες στη ζωή σου.

Και αντί αυτό να το έχεις σημαία και κορώνα στο κεφάλι σου - όπως λέμε -
κάθεσαι εδώ και βάζεις τέτοιο θέμα;

Μη με τρελαίνεις!

(έχω δει σε ποια ποστ κάνεις λάικ, και είσαι άτομο με σπάνιες αξίες).

Μην εκπλήσσεσαι αν δεν βρέθηκε ακόμα εκείνος που θα εκτιμήσει ό,τι είσαι.

"Στο πέταγμα τού γερακιού, τα άλλα πουλιά ζηλεύουν - γιατί πετούνε χαμηλά, αν θέλουν και αν δεν θέλουν" -
μας λέει ο Ψαραντώνης σε ένα υπέροχο του τραγούδι.

Συνέχισε να πετάς, και όταν συναντήσεις το κατάλληλο για σένα γεράκι, - ίσως σε άλλες βουνοπλαγιές -
η μαγεία που θα βιώσεις,
θα σε αποζημιώσει για όσα νόμιζες πως έχασες ως τώρα.

Αρέσει στο μέλος somebody961

alisida

# 23 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.585

Κατια να ξερεις οτι τα 40 χρονια ειναι πολυ σημαντικα 

1) εχεις κατασταλαξει σε αυτο που θελεις να εισαι και

2) ειναι ακομα πολυ νωρις για να το πετυχεις αυτο που θελεις .

..Συμφωνω με οσα εγραψε ο Sannyas στο πρωτο του ποστ,με καλυψε πληρως 

.Μια σημαντικοτατη παραμετρος ειναι : αν επιθυμεις οικογενεια και παιδια,να θελει και ο αντρας που θα γνωρισεις το ιδιο ..

.Αν εχει ηδη κανει τον κυκλο του ως πατερας,ισως μεν σου χαρισει ενα παιδι στο μελλον,αλλα κινδυνευεις να τον δεις να αλλαζει αν αυτο δεν ηταν πλεον στις προτεραιοτητες του και το εκανε υπο πιεση ...

Konstantinos__73

# 24 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 197
Μπράβο σαμ, εισαι πολυ καλο παιδι!

Katia_80

# 25 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Alisida της ίδιας αντίληψης είμαι κι εγώ, γι' αυτό και ψάχνω έναν άντρα ελεύθερο δίχως υποχρεώσεις από το παρελθόν. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, όσο περνάει ο χρόνος θεωρώ ότι οι πιθανότητες απόκτησης παιδιού λιγοστεύουν, όμως δεν θέλω να το αποκλείσω και τελείως. Σε κάθε περίπτωση επειδή τυχαίνει να έχω στο φιλικό και επαγγελματικό μου κύκλο άνδρες διαζευγμένους, βλέπω τι συμβαίνει με τις πρώην συζύγους που δεν παραλείπουν να υπενθυμίζουν την παρουσία τους, μέσω του παιδιού ή των παιδιών τους, καθιστώντας πιο δυσχερή την ανεύρεση νέου συντρόφου για τους πρώην άντρες τους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από alisida

Κατια να ξερεις οτι τα 40 χρονια ειναι πολυ σημαντικα 

1) εχεις κατασταλαξει σε αυτο που θελεις να εισαι και

2) ειναι ακομα πολυ νωρις για να το πετυχεις αυτο που θελεις .

..Συμφωνω με οσα εγραψε ο Sannyas στο πρωτο του ποστ,με καλυψε πληρως 

.Μια σημαντικοτατη παραμετρος ειναι : αν επιθυμεις οικογενεια και παιδια,να θελει και ο αντρας που θα γνωρισεις το ιδιο ..

.Αν εχει ηδη κανει τον κυκλο του ως πατερας,ισως μεν σου χαρισει ενα παιδι στο μελλον,αλλα κινδυνευεις να τον δεις να αλλαζει αν αυτο δεν ηταν πλεον στις προτεραιοτητες του και το εκανε υπο πιεση ...

alisida

# 26 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

Κατια,δεν ειπα να μην εχει παιδια .Ειπα να επιθυμει να αποκτησει μαζι σου παιδι,ασχετα αν εχει ή οχι,πολλοι αντρες και γυναικες εχουν παιδια απο τον πρωτο γαμο αλλα θελουν να κανουν και με το νεο συντροφο .μην μπερδευεσαι και αποκλειεις οσους εχουν ηδη παιδια ...Το θεμα της πρωην συζυγου προσπερασε το,λογικο ειναι ο ανθρωπος να δινει διατροφη στα παιδια του πεωτου γαμου του ( εχω ανεβασει στο παρελθον σχετικο θεμα με τιτλο διατροφικα καυγαδακια,διαβασε το να παρεις γνωμες )

Enikos

# 27 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.290

Ανδρας πατερας στα σαραντα = Οταν το παιδι ειναι 20, ο πατερας αντιμετωπιζεται σαν ο...παππους του.

Γυναικα μητερα στα 40 = Οταν το παιδι ειναι 20, αντιμετωπιζεται ως η κακια μαγισσα.

Ας μην πω για ηλικια παιδιου 30...

Ας μην πω για αντοχες, μετα τα 60...

Αιρετικο, ε?

Αρέσει στα μέλη Chaotic75, just-1975

alisida

# 28 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

#28 Ενικε γιατι αυτος ο ρατσισμος για την τεκνοποιηση σε μεγαλυτερη ηλικια ??

Αν γινουν οι απαραιτητες εξετασεις για να γεννηθει το μωρακι,δεν εχει σημασια η ηλικια ...Προσωπικα επιχειρησα να κανω παιδι στα 45 (εχω ηδη δυο ) ,δεν μου εκατσε,αλλα ενοιωθα και νοιωθω ακομα οτι εχω περισσοτερη υπομονη να μεγαλωσω τωρα ενα παιδι απ οση ειχα στα 30 ( καλα,δε μιλαω για τα 20,θα το επνιγα,,χαχαχα!! )

Enikos

# 29 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Προφανως δεν σκεφτεσαι το ιδιο το παιδι, αλλα το τι θεωρεις οτι δυνασαι εσυ.

Μην μου κολλατε αλλες ταμπελιτσες, περι ρατσισμου και τετοιους μοδερνισμους.

Δειχνει σαν τακλιν, για σακατεμα στα γονατα, προκειμενου να μην ομιλω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από alisida

#28 Ενικε γιατι αυτος ο ρατσισμος για την τεκνοποιηση σε μεγαλυτερη ηλικια ??Αν γινουν οι απαραιτητες εξετασεις για να γεννηθει το μωρακι,δεν εχει σημασια η ηλικια ...Προσωπικα επιχειρησα να κανω παιδι στα 45 (εχω ηδη δυο ) ,δεν μου εκατσε,αλλα ενοιωθα και νοιωθω ακομα οτι εχω περισσοτερη υπομονη να μεγαλωσω τωρα ενα παιδι απ οση ειχα στα 30 ( καλα,δε μιλαω για τα 20,θα το επνιγα,,χαχαχα!! )

Αρέσει στα μέλη Chaotic75, alisida

alisida

# 30 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

Δειχνει σαν τακλιν, για σακατεμα στα γονατα, προκειμενου να μην ομιλω...

Αγαπητε Ενικε για να ομιλουμε ειμαστε εδω ...Ισως φανηκε σκληρη η λεξη ρατσισμος αλλα την ειπα αυθορμητα οπως μου βγηκε διαβαζοντας την αντιμετωπιση του γονεα ως παππου ή μαγισσας μετα την 20 ετια ...Αν το παιδι μεγαλωσει με αγαπη δεν θα βλεπει ετσι τους γονεις στα 20 ...Αν παρουμε την αντιθετη περιπτωση που κανω παιδι στα 20 χωρις ακομα να ειμαι ετοιμη να γινω μητερα ή εκεινος πατερας και το αφηνουμε στην τυχη του χωρις να ασχολουμαστε μαζι του ,θα σκεφτεται πιο καλα στα 20 του ??Δεν εχει σημασια η ηλικια αλλα το κατα ποσο ειμαστε ετοιμοι να γινουμε γονεις για να μεγαλωσουμε ενα παιδακι ευτυχισμενο (οσο γινεται - τελειοτητα δεν υπαρχει ) ...Με ορεξη τρως καλυτερα παρα με διχως ορεξη ...Με διχως ορεξη πετας και το πιατο στα σκουπιδια ..
Αρέσει στα μέλη just-1975, somebody961 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 31 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν περιεγραψα δικη μου αποψη, διοτι δεν εχω τετοια εμπειρια...

Οτι ειπα ειναι κουβεντες ανθρωπων που εκαναν παιδια σε τετοιες ηλικιες.

Και καταλαβα οτι οση καλη διαθεση η προθεση εχει καποιος, για κατι τετοιο, δεν αρκει λογω του ηλικιακου χασματος που εχει μια τετοια κατασταση.

Και οχι μονο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από alisida

Δειχνει σαν τακλιν, για σακατεμα στα γονατα, προκειμενου να μην ομιλω...Αγαπητε Ενικε για να ομιλουμε ειμαστε εδω ...Ισως φανηκε σκληρη η λεξη ρατσισμος αλλα την ειπα αυθορμητα οπως μου βγηκε διαβαζοντας την αντιμετωπιση του γονεα ως παππου ή μαγισσας μετα την 20 ετια ...Αν το παιδι μεγαλωσει με αγαπη δεν θα βλεπει ετσι τους γονεις στα 20 ...Αν παρουμε την αντιθετη περιπτωση που κανω παιδι στα 20 χωρις ακομα να ειμαι ετοιμη να γινω μητερα ή εκεινος πατερας και το αφηνουμε στην τυχη του χωρις να ασχολουμαστε μαζι του ,θα σκεφτεται πιο καλα στα 20 του ??Δεν εχει σημασια η ηλικια αλλα το κατα ποσο ειμαστε ετοιμοι να γινουμε γονεις για να μεγαλωσουμε ενα παιδακι ευτυχισμενο (οσο γινεται - τελειοτητα δεν υπαρχει ) ...Με ορεξη τρως καλυτερα παρα με διχως ορεξη ...Με διχως ορεξη πετας και το πιατο στα σκουπιδια ..

Αρέσει στα μέλη Chaotic75, 26-29-31 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 32 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

@Ενικος,@θεματοθετρια

Λοιπον...οταν ημουν 12, ψιλοζηλευα μια συμμαθητρια που η μητερα της ηταν μονο 28 ,ενω η δικη μου ηταν 42 .

..Στα 20 μου βεβαια,δεν με απασχολουσε καθολου μα καθολου η ηλικια των γονιων μου ..

.Εχασα τον πατερα μου οταν ημουν 16 ,εφυγε στα 50 του...

Κανεις μα κανεις δεν καθοριζει ποσο θα ζησουμε για να ειμαστε κοντα στα παιδια μας ...

Ακομα δηλ και την παραμετρο αυτη να βαλουμε ,δεν ισχυει ...Θα επιμεινω οτι υπερισχυει η ορεξη και βεβαια στα 40 εχουμε και μεγαλυτερη οικονομικη δυνατοτητα να υποστηριξουμε τις αναγκες των παιδιων...

Δεν ειναι απολυτο (ανεργια κτλ) αλλα οι πιθανοτητες να εχουμε σοβαρη δουλεια στα 25 ειναι μικροτερες

Αρέσει στο μέλος Katia_80

frog13

# 33 στις 6/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δεν φαντάζομαι όμως με τίποτα ,να τραβούσα τώρα αυτά που τράβηξα πρίν 16 περίπου χρόνια ,με όλο τον γκατζοεξοπλισμό τον μωρουδιακό ,να τον κουβαλάω απο δω κι από κει,δρομολόγια,ξενύχτια κλπ.

Οπως και να το κάνεις έχει διαφορά...άλλες αντοχές!

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από alisida

@Ενικος,@θεματοθετρια

Λοιπον...οταν ημουν 12, ψιλοζηλευα μια συμμαθητρια που η μητερα της ηταν μονο 28 ,ενω η δικη μου ηταν 42 .

..Στα 20 μου βεβαια,δεν με απασχολουσε καθολου μα καθολου η ηλικια των γονιων μου ..

.Εχασα τον πατερα μου οταν ημουν 16 ,εφυγε στα 50 του...

Κανεις μα κανεις δεν καθοριζει ποσο θα ζησουμε για να ειμαστε κοντα στα παιδια μας ...

Ακομα δηλ και την παραμετρο αυτη να βαλουμε ,δεν ισχυει ...Θα επιμεινω οτι υπερισχυει η ορεξη και βεβαια στα 40 εχουμε και μεγαλυτερη οικονομικη δυνατοτητα να υποστηριξουμε τις αναγκες των παιδιων...

Δεν ειναι απολυτο (ανεργια κτλ) αλλα οι πιθανοτητες να εχουμε σοβαρη δουλεια στα 25 ειναι μικροτερες

Katia_80

# 34 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Όσον αφορά το θέμα της απόκτησης παιδιού συμφωνώ και με τους δύο και νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Λαμβάνοντας υπόψιν και τις σημερινές συνθήκες ζωής, θεωρώ ότι είναι δύσκολο για νέους ανθρώπους ειδικά κάτω των 30 να ξεκινήσουν οικογένεια, αν συνυπολογίσουμε τι χρειάζεται ένα παιδί και τι είναι σε θέση να του παρέχει ένας νέος γονιός σήμερα. Εκτός αν πρόκειται για ανθρώπους με άλλο οικονομικό υπόβαθρο πιθανόν κληρονομημένο και από τις οικογένειές τους, οπότε ναι εκεί δεν θα έβλεπα πρόβλημα. Αυστηρά βιολογικά όμως αν το πάρει κανείς και η ίδια η διαδικασία της σύλληψης ενός παιδιού και της εγκυμοσύνης, μπορεί να αποδειχθεί δύσκολη υπόθεση για μια υποψήφια μητέρα άνω των 40. Αλλά οπωσδήποτε πάντα πρέπει να σκέπτεται κανείς πρώτα με γνώμονα το καλό του παιδιού μακροπρόθεσμα και έπειτα τις δικές του επιθυμίες.

Ο λόγος για τον οποίο αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό τη μητρότητα μετά τα 40, είναι και το παράδειγμα μιας συναδέλφου, η οποία παντρεύτηκε αφού αποκαταστάθηκε οικονομικά και έβαλε σε μια πορεία την καριέρα της, (η οποία σημειωτέον είναι απαιτητική, όπως και η δική μου αφού ανήκουμε στον ίδιο χώρο). Τη βλέπω μαραμένη να προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στα δύο, έχοντας ευτυχώς αρκετές φορές τη σιωπηλή ανοχή των συναδέλφων. Δεν έχω συζητήσει μαζί της για να ξέρω πόσο ικανοποιημένη ή ευτυχισμένη είναι, βλέπω όμως πόσους ανθρώπους πρέπει να επιστρατεύει από το οικογενειακό κυρίως περιβάλλον (μανάδες, θειάδες, κτλ) για να τα βγάλει πέρα...

Αρέσει στα μέλη just-1975, 26-29-31 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 35 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν
Φρογκ, δεν μπορεις να το κανεις τωρα,διοτι το εχεις ηδη κανει και το περασες ..Αν δεν το ειχες κανει πριν 16 χρονια θα ειχες φυλαγμενες τις αντοχες,πιστεψε με ...Ειναι σα να μου λες οτι πριν κανεις παιδια δεν ηξερες οτι εχουν ...κουβαλημα ?? Χαχα!! Εκανες ομως γιατι το ηθελες και τοτε αν θυμηθεις δεν σε κουραζε ( κι εμενα με κουραζει τωρα που το σκεφτομαι ,τοτε δεν κουραζομουν δεν εχει να κανει με την ηλικια αλλα με το οτι εμεις το εχουμε περασει αυτο )

alisida

# 36 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

#35 κατια

Το ποσους θα επιστρατευσεις για να μεγαλωσεις το μωρακι εχει να κανει με το επαγγελμα και ειναι αλλο θεμα απο την ηλικια ...

Δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν υποδομες για εργαζομενες μητερες ...

Γι αυτο καταφευγουμε σε γιαγιαδες- θειαδες- φιλεναδες κτλ κτλ..Προσπαθησε να εκμεταλευτεις ολες τις παρεχομενες αδειες και κανε λιγο και τα στραβα ματια στις υπερωριες

( απο πειρα το λεω,μετανοιωσα πικρα που εχασα πολλες ωρες απο την παιδικη ζωη των γιων μου δουλευοντας ) 

..Ολα εχουν μια λυση ,εσυ και ο πατερας του παιδιου θα βρειτε την καλυτερη

Katia_80

# 37 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Για να απαντήσω και σε αυτό alisida μου, ναι δε λέω ότι δεν είναι λογικό ο άνθρωπος να δίνει χρήματα στην πρώην σύζυγο και έτσι πρέπει φυσικά. Συνήθως όμως οι άνδρες που έχουν αποκτήσει παιδιά από προηγούμενο γάμο δεν θέλουν να αποκτήσουν κι άλλα, ίσως επειδή δε βγαίνει και οικονομικά το εγχείρημα, λόγω των άλλων υποχρεώσεων. Γενικά οι καταστάσεις με τους διαζευγμένους είναι σύνθετες για πολλούς λόγους, γι' αυτό και εγώ προσωπικά προτιμώ άντρες ελεύθερους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από alisida

Κατια,δεν ειπα να μην εχει παιδια .Ειπα να επιθυμει να αποκτησει μαζι σου παιδι,ασχετα αν εχει ή οχι,πολλοι αντρες και γυναικες εχουν παιδια απο τον πρωτο γαμο αλλα θελουν να κανουν και με το νεο συντροφο .μην μπερδευεσαι και αποκλειεις οσους εχουν ηδη παιδια ...Το θεμα της πρωην συζυγου προσπερασε το,λογικο ειναι ο ανθρωπος να δινει διατροφη στα παιδια του πεωτου γαμου του ( εχω ανεβασει στο παρελθον σχετικο θεμα με τιτλο διατροφικα καυγαδακια,διαβασε το να παρεις γνωμες )

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 38 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

#38 κατια

Ναι,οκ,οπως σου βγαινει ,ομως μην ειναι το κριτηριο σου πχ μεταξυ δυο ανθρωπων ,,,να δεις τον χαραχτηρα πρωτα κ μετα την οικογενειακη κατασταση θα ελεγα αν ποτε βρεθεις σε τετοιο δηλημμα

Και θα συμπληρωσω οτι αν εχει ηδη παιδια και βλεπεις οτι ειναι καλος πατερας,ειναι ευκολακι απο καποιον που δεν εχει κ δεν ξερεις πως θα του βγει η πατροτητα 

Αρέσει στο μέλος Katia_80

somebody961

# 39 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Enikos

Ανδρας πατερας στα σαραντα = Οταν το παιδι ειναι 20, ο πατερας αντιμετωπιζεται σαν ο...παππους του.

Γυναικα μητερα στα 40 = Οταν το παιδι ειναι 20, αντιμετωπιζεται ως η κακια μαγισσα.

Καλέ μου φίλε, έχω άλλη άποψη σε αυτό!

Θυμάμαι που ο πατέρας μας, έλεγε σε μένα και τον αδελφό μου:

"Εσείς, στους φίλους σας, θα με λέτε "ο γέρος μου" και τη μάνα σας "η γριά μου".

Μας φάνηκε τόσο ξένο και τόσο λάθος όλο αυτό..

Ήταν απλά, ο πατέρας μας και η μάνα μας! Και ήταν ΠΑΝΤΑ κοντά μας..

Μάλιστα, όταν παλιά τον πήγαινα στη δουλειά του με το αμάξι
και κάποτε που τον ζήτησα και ρώτησα αν τον είδανε, μού είπε ένας: "έναν γεράκο με γυαλιά ψάχνετε;",
μόνο που δεν του έσβησα το τσιγάρο στο μάτι, να τα βλέπει τρύπια..

ΥΓ: Στα ύστερα του - έφυγε από καρκίνο το '95 - δεν ήθελα να πάω να τον δω στο νοσοκομείο.
Δεν ήθελα να τον βλέπω να λιγοστεύει και να χάνεται, να εξαφανίζεται στα μάτια μου...
Ούτε στο νεκροταφείο πήγα..
Τον ήθελα εκεί, ψηλά, γερό και δυνατό μέσα μου. Για να τον έχω υπόδειγμα δύναμης και θάρρους
σε ότι επρόκειτο να ακολουθήσει στη ζωή μου.

Αρέσει στα μέλη just-1975, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 40 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αν η λεξη ευθυνη και οτι προυποθετει αυτη, ειναι γνωστη μας...

Και ξερουμε ακριβως την εποχη μας και οχι σε θεωρητικο επιπεδο λογω ηλικιακων διαφορων με τα τεκταινομενα της εποχης...

Και εχουμε πειστει με επιχειρηματα για το οτι σε οχι εικοσι, αλλα σε δεκα χρονια, θα ειμαστε ακριβως ενημεροι για τα μελει γενεσθαι της τοτε εποχης...

Και εχουμε επισης σιγουρεψει το οτι οι δυναμεις μας ΘΑ ειναι και τοτε ικανες, να καλυψουν εμας και το "εγχειρημα"...

Και ειμαστε βεβαιοι οτι μεγαλωνοντας (εμεις) βιολογικως θα ειμαστε αμετοχοι σε ασθενειες που μπορει να μας αποσπασουν την προσοχη...

Και δεν βαζουμε μπουσουλα οτι μεχρι τα 20 ενος παιδιου, θα του ειμαστε χρησιμοι...

Και δεν μας φανταζομαστε να ξανανιωνουμε, απο αυτην την πραξη σαν τον Βουτσα...

Και ποσα αλλα που πρεπει να σκεφτουμε, ως ενηλικες ανθρωποι...εφ' οσον το αποδεικνυουμε με εργα και οχι λογια...

Τοτε...

Ας βοηθησουμε το εθνος...

Αρέσει στα μέλη Chaotic75, oytwswste και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε