Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ανεκπλήρωτες προσδοκίες (?)

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

frog13

# 41 στις 6/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καλέ δεν το ξερα...που να το φανταστώ δηλαδής..

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από alisida
Ειναι σα να μου λες οτι πριν κανεις παιδια δεν ηξερες οτι εχουν ...κουβαλημα ?? Χαχα!! 

Enikos

# 42 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.273
'Aρεσαν+: 0%

Σιγουρα Σαμ, ετσι ειναι αυτο που περιγραφεις. Και δεν περιμενα κατι αλλο απο εσενα, με τις αρχες που εχεις.

Αλλα εδω το θεμα, πραγματευεται την θεση του γονεως και τις αποφασεις του για να γινει γονεας.

Μαλλον εκει το οδηγησαμε, οχι οτι η Κατια απαραιτητα ρωταει κατι τετοιο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από somebody961

Καλέ μου φίλε, έχω άλλη άποψη σε αυτό!

Θυμάμαι που ο πατέρας μας, έλεγε σε μένα και τον αδελφό μου:

"Εσείς, στους φίλους σας, θα με λέτε "ο γέρος μου" και τη μάνα σας "η γριά μου".

Μας φάνηκε τόσο ξένο και τόσο λάθος όλο αυτό..

Ήταν απλά, ο πατέρας μας και η μάνα μας! Και ήταν ΠΑΝΤΑ κοντά μας..

Μάλιστα, όταν παλιά τον πήγαινα στη δουλειά του με το αμάξι
και κάποτε που τον ζήτησα και ρώτησα αν τον είδανε, μού είπε ένας: "έναν γεράκο με γυαλιά ψάχνετε;",
μόνο που δεν του έσβησα το τσιγάρο στο μάτι, να τα βλέπει τρύπια..

ΥΓ: Στα ύστερα του - έφυγε από καρκίνο το '95 - δεν ήθελα να πάω να τον δω στο νοσοκομείο.
Δεν ήθελα να τον βλέπω να λιγοστεύει, να εξαφανίζεται στα μάτια μου...
Ούτε στο νεκροταφείο πήγα..
Τον ήθελα εκεί, ψηλά, γερό και δυνατό μέσα μου. Για να τον έχω υπόδειγμα δύναμης και θάρρους
σε ότι επρόκειτο να ακολουθήσει στη ζωή μου.

Αρέσει στα μέλη 26-29-31, Katia_80 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 43 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.581
Σαμ,τι ,δηλαδη μη μ πεις οτι δεν πηγες στο νοσοκομειο ?

alisida

# 44 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

#41 Ενικος

Σωστα ολα μονο που αν τα λαμβαναμε υποψη αυτα εμεις και οι γονεις μας,δεν θα ηταν σημερα κανεις εδω να γραφει !!!
Αρέσει στο μέλος Eliana_1986

somebody961

# 45 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Είπα ότι δεν ήθελα.. Οχι ότι δεν πήγα.

Όσο ήταν εν συνειδήσει, πήγαινα. Και έχω πολλά βιώματα από αυτό. Βιώματα που μού αλλάξανε πολλά μεταφυσικά μου πιστεύω.. (σε στιγμές που "πήγαινε εκεί, να δει τι τον περιμένει", έβλεπε, σηκωνόταν από τη μέση όρθιος το κρεβάτι και έκανε πως αγκάλιαζε πρόσωπο
που δεν γνώριζε ακόμα ότι είχε φύγει στο μεταξύ)..

Και στο τέλος τον φίλησα, τον αποχαιρέτησα, την ημέρα που έφυγε..

Σορρι Katia, βγήκα εκτός θέματος αλλά, άνθρωπος είμαι.. και με πήραν οι αναμνήσεις..

Αρέσει στα μέλη just-1975, Enikos και σε ακόμα 2 μέλη.

mara08

# 46 στις 6/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πάνω κάτω συμφωνώ με τους περισσότερους σε όσα έχουν γράψει ..

Αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου ,αν είσαι καλά μέσα σου εκπέμπεις κάτι αισιόδοξο κάτι θετικό σε όποια ηλικία και να είσαι ..

Προσωπικά θεωρώ το θέμα της ηλικίας ταμπού .Παλιότερα αν μια γυναίκα  δεν είχε παντρευτεί και τεκνοποιήσει μέχρι τα 30 -35 το πολύ ήταν γεροντοκόρη και μεγάλη .Έλα όμως που σήμερα εν ετη 2018 πολλοί κρατούν αυτήν την αντίληψη .Μια γυναικα είναι νέα και στα 45 πόσο μάλλον στα 38  ..

Θα σταθώ όμως και στις σχέσεις και στις επιλογές .Δύσκολες και όχι πάντα σωστές οπότε αυτόματα στερούν το δικαίωμα ενός συντρόφου ζωής και της απόκτησης ενός παιδιού .

Από τη μια ο Ενικός έχει δίκιο εν μέρει .Αν έχεις αντοχές όμως και όχι τόσο αν φαίνεται γριά η παππούς ο γονιός .Γιατί αν για παράδειγμα δεν του είχε δοθεί η ευκαιρία για πολλούς λόγους της τεκνοποίησης και αυτό έγινε στα 42 τι έπρεπε να σκεφτεί ? Είμαι μεγάλος δεν κάνω παιδί ? 

Ναι ίσως είναι εγωιστικό όμως ένας καλός γονιός δεν έχει κριτιριο την ηλικία .Και επειδή κάπου διάβασα και για την περίπτωση του Βουτσά ,δεν μιλάμε για τέτοιες ακραίες περιπτώσεις ...

Katia_80

# 47 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935

Enike μου έχεις δίκιο και πάλι. Η αλήθεια είναι ότι ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό θέμα, αν και η συζήτηση είναι άκρως ενδιαφέρουσα χωρίς να είναι εντελώς άσχετη και με τον αρχικό προβληματισμό. Όλα είναι συνυφασμένα, καθώς αν βρεις τον άνθρωπό σου ή εκείνον που θα σου εμπνεύσει την επιθυμία να κάνεις το παιδί του, τα πράγματα περιπλέκονται όταν πια δεν είσαι σε κατάλληλη ηλικία...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από Enikos

Σιγουρα Σαμ, ετσι ειναι αυτο που περιγραφεις. Και δεν περιμενα κατι αλλο απο εσενα, με τις αρχες που εχεις.

Αλλα εδω το θεμα, πραγματευεται την θεση του γονεως και τις αποφασεις του για να γινει γονεας.

Μαλλον εκει το οδηγησαμε, οχι οτι η Κατια απαραιτητα ρωταει κατι τετοιο.

Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 48 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν
Some σιγουρα ηταν θλιβερο ολο αυτο, εγω δεν εζησα τετοιες στιγμες αφου εφυγε ξαφνικα απο τροχαιο ...Σιγουρα για σενα θα ειναι παντα ο δυνατος ασχετα πως τον ειδες στο τελος .
Αρέσει στο μέλος somebody961

somebody961

# 49 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από Katia_80

εκείνον που θα σου εμπνεύσει την επιθυμία να κάνεις το παιδί του

Ακριβώς σε αυτό που είπες είναι το 'κλειδί'!! (με το "σας", θα προσέθετα, αντί το "του" στο τέλος).

Αγόργια, μην αφήνετε τέτοια παιδιά μόνα τους.. Είναι άδικο..

Και το άδικο δεν ευλογείται - λέμε στην Κρήτη...

Αρέσει στα μέλη just-1975, Katia_80 και σε ακόμα 1 μέλος.

Katia_80

# 50 στις 6/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935

Mara έχεις απόλυτο δίκιο. Όλα αυτά τα χρόνια αυτή τη δυσκολία αντιμετωπίζω, όπως και άλλες γυναίκες πιστεύω. Θυμάμαι πρόσφατα ένα θέμα που είχε βάλει η Stefania και μιλούσε για άντρες που το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν το σεξ και οι εφήμερες σχέσεις. Όπως λέει και το τραγούδι "η αγάπη θέλει δύο για να ζεσταθεί". Όταν αυτός που έχεις απέναντί σου δεν ενδιαφέρεται για μια ανθρώπινη συντροφική σχέση αλλά σε αξιολογεί κατάλληλη μόνο για μια "περιπέτεια" ή βρίσκεις κάποιον που σε θέλει πολύπλευρα αλλά εσένα δεν σου αρέσει και αυτό το σκηνικό επαναλαμβάνεται διαρκώς, τότε τι κάνεις?

Εκτός αυτού τείνω να καταλήξω ότι οι περισσότεροι άντρες κινούνται κάπως ωφελιμιστικά για να μην πω συμφεροντολογικά. Μακάρι να ήταν όπως τα λέει ο mac και να ζητούσαν την επικοινωνία και τη συντροφικότητα. Όμως αυτό που βλέπω πολλές φορές είναι να ψάχνουν είτε μια υπηρέτρια είτε μια νοσοκόμα είτε μια γυναίκα-πολυεργαλείο για να καλύπτουν ανάγκες της καθημερινότητάς τους και γι' αυτό και μόνο παντρεύονται.

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από mara08

Πάνω κάτω συμφωνώ με τους περισσότερους σε όσα έχουν γράψει ..

Αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου ,αν είσαι καλά μέσα σου εκπέμπεις κάτι αισιόδοξο κάτι θετικό σε όποια ηλικία και να είσαι ..Προσωπικά θεωρώ το θέμα της ηλικίας ταμπού .Παλιότερα αν μια γυναίκα  δεν είχε παντρευτεί και τεκνοποιήσει μέχρι τα 30 -35 το πολύ ήταν γεροντοκόρη και μεγάλη .Έλα όμως που σήμερα εν ετη 2018 πολλοί κρατούν αυτήν την αντίληψη .Μια γυναικα είναι νέα και στα 45 πόσο μάλλον στα 38  ..Θα σταθώ όμως και στις σχέσεις και στις επιλογές .Δύσκολες και όχι πάντα σωστές οπότε αυτόματα στερούν το δικαίωμα ενός συντρόφου ζωής και της απόκτησης ενός παιδιού .Από τη μια ο Ενικός έχει δίκιο εν μέρει .Αν έχεις αντοχές όμως και όχι τόσο αν φαίνεται γριά η παππούς ο γονιός .Γιατί αν για παράδειγμα δεν του είχε δοθεί η ευκαιρία για πολλούς λόγους της τεκνοποίησης και αυτό έγινε στα 42 τι έπρεπε να σκεφτεί ? Είμαι μεγάλος δεν κάνω παιδί ? Ναι ίσως είναι εγωιστικό όμως ένας καλός γονιός δεν έχει κριτιριο την ηλικία .Και επειδή κάπου διάβασα και για την περίπτωση του Βουτσά ,δεν μιλάμε για τέτοιες ακραίες περιπτώσεις ...

Αρέσει στα μέλη Eliana_1986, just-1975 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 51 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ε, τι ψαχνουμε τοτε...

Δικαιολογιες να γινουμε γονεις?

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από alisida

#41 Ενικος Σωστα ολα μονο που αν τα λαμβαναμε υποψη αυτα εμεις και οι γονεις μας,δεν θα ηταν σημερα κανεις εδω να γραφει !!!

Αρέσει στο μέλος alisida

mara08

# 52 στις 6/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Για να βρεις ένα σωστό άνθρωπο που να έχει τα ίδια θέλω με εσένα και να σου αρέσει /σε ελκύει ταυτόχρονα και εννοειται να σε  σεβεται και  να σε εκτιμάει και το ανάποδο είναι λαχείο !!Αν τον βρεις μην τον αφήσεις να φύγει !!!

alisida

# 53 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

Μακάρι να ήταν όπως τα λέει ο mac και να ζητούσαν την επικοινωνία και τη συντροφικότητα.

Μημπως παρςξηγουμε πολλοι και πολλες τον αλλο ?? Δεν λαμβανετε υποψη την περιπτωση να θελει καποιος συντροφικοτητα ή να θελουν και οι δυο το ιδιο αλλα να μην υπαρχει η καταλληλη χημεια να δεσει το γλυκο ??Γιατι οταν δεν σας καθεται δηλ η ολη φαση το πρωτο που σκεφτεστε ειναι : με κοροιδεψε,με ειχε pour passer le temps ,,,Και μην απογοητευομαστε δεν ταιριαζουν ολοι με ολους διαφορετικα δεν θα υπηρχαν ανθρωποι μονοι
Αρέσει στο μέλος just-1975

alisida

# 54 στις 6/4/2018
author
Καζακστάν

#52 Ενικος

...αιτιολογιες ψαχνουμε για την περιπτωση που καποιος 40 + δεν τολμα να ξεστομισει τη λεξη γεννω ....
Αρέσει στο μέλος Eliana_1986

mara08

# 55 στις 6/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτή η περίπτωση υπάρχει ...Να θέλεις το ίδιο και να μην ταιριάζεις ...

Όμως και η περίπτωση που να κάνει ο άλλος ότι είναι το άλλο σου μισό και ταιριάζετε για να καλύψει δικα του κενά ή να περάσει το χρόνο του είναι περισσότερο συχνή .

Και φαντάζομαι μπορεί κάποιος να καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στις δύο αυτές περιπτώσεις !

Αρκεί να μην ψάχνει δικαιολογίες !!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από alisida

Δεν λαμβανετε υποψη την περιπτωση να θελει καποιος συντροφικοτητα ή να θελουν και οι δυο το ιδιο αλλα να μην υπαρχει η καταλληλη χημεια να δεσει το γλυκο ??Γιατι οταν δεν σας καθεται δηλ η ολη φαση το πρωτο που σκεφτεστε ειναι :με κοροιδεψε,με ειχε pour passer le temps .

Enikos

# 56 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το διαβαζω πολυ συχνα αυτο το, "τολμω"...

Η πραξη της τολμης δεν ειναι, θεμα δηλωσης της.

Ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα.

Τα αλλα μου κανουν για πραξεις εντυπωσιασμου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από alisida

#52 Ενικος ...αιτιολογιες ψαχνουμε για την περιπτωση που καποιος 40 + δεν τολμα να ξεστομισει τη λεξη γεννω ....

Αρέσει στο μέλος Chaotic75

agapimou11

# 57 στις 6/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γειά σου Κάτια

Η ηλικία σου - μου - μας είναι πολύ καλή για δημιουργία οικογένειας εφόσον το θέλεις που για μένα εννοείται ότι είναι πολύ ωραίο να το θέλεις. 

Αν είσαι σε σχέση προχωρα το, αν όχι να είσαι θετική και θα γνωρίσεις κάποιον που να θέλετε τα ίδια για τη ζωή και το μέλλον. 

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε είναι να μένουμε σε σχέσεις που δεν μας δίνουν αυτό που θέλουμε με αποτέλεσμα να πέφτουμε ψυχολογικά και να πιστεύουμε ότι "μεγαλώσαμε" και ο χρόνος είναι εναντίον μας. 

Μην σκέφτεσαι πως μπορεί να βλέπουν οι άντρες μια γυναίκα στην ηλικία μας, όλοι είμαστε διαφορετικοί, εκπεμπουμε κάτι μοναδικό !!! 

Πάντως εγώ στα σαράντα μου χωρισμένη με μικρό παιδί δεν θα δισταζα να κάνω κι άλλο παιδί με τον κατάλληλο για μένα άντρα !!! 

Η ευτυχία σου δίνει δύναμη να κάνεις με τον άνθρωπο σου ότι θέλεις !!!

Konstantinos__73

# 58 στις 6/4/2018
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 197
Σημαίνει οτι διαθετεις ενέργεια agapimou11..συνεχισε ετσι!

RenaRena2

# 59 στις 6/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το οτι σωματικα και επιστημονικα...μπορουμε να ανταπεξελθουμε σε μια εγκυμοσυνη ακομα και σε αρκετα μεγαλες ηλικιες...δε σημαινει πως ειναι και οτι καλυτερο !!!  

Προσωπικα...θεωρω πως μητερα πρεπει να γινεσαι εως τα 35 ...και πατερας εως τα 40 . ΓΙατι ο διαχωρισμος??  ΓΙατι το βαρος πεφτει κυριως στις πλατες της γυναικας..!!   Γιατι μεχρι τα 35 ??  Γιατι οταν το παιδι θα φτασει ηδη 6 ετων...οπου σταματανε τα χαριτωμενα παιχνιδια και αρχιζουν τα τρεχαματα...βαδιζεις στα 41  ...και απο κει και μεχρι τα 55-60 εχει μεγαλο κουπι το μεγαλωμα ενος παιδιου...για να μην πω 2-3 παιδιων !!!  Ποσο κουραγιο και υπομονη εχει ..γυναικα ή αντρας...μετα τα 45-50 του ...ωστε να παιξει μπαλα με το παιδι του...να το τρεχει απο αθλημα- σε μαθημα- σε παρτυ και σε φροντιστηρια ...και να καταλαβαινει κιολας τα νεα δεδομενα της κοινωνιας και των εφηβων κυριως...που αλλαζουν 80% ανα 5ετια ?? Αν σας ρωτουσε καποιος...μπορεις να κανεις ενα παιδι ...ειτε στα 35 , ειτε στα 40 , ειτε στα 45 ...τι θα επιλεγατε ???   Δεν λεω σε κανεναν να κανει ή να μην κανει παιδι μετα τα 35-40-45-50 ...Η επιλογη του καθενος αποκλειστικα δικη του και μονο !!!  Απλα η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να βλεπουμε το θεμα οχι με βαση τα θελω μας παντα , αλλα με βαση το καλυτερο για ενα παιδι ...! Και μη μου πειτε οτι θα το αγαπατε και αρκει...γιατι δεν αρκει !!!

Dionisos75

# 60 στις 9/4/2018
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ημαθίας / Αγγελοχώρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3
Χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη. Όσον αφορά την ηλικία των 40 που ανέφερες κοπελιά έχω να πω πως είναι μια καλή ηλικία για σοβαρό σκοπό. Η γυναίκα πλέον ξέρει τι θέλει. Δεν μπορώ βα ξέρω κάθε άνδρας πως θα αντιμετώπιζε μια 40αρα. Είναι θέμα και εσύ τι βγάζεις προς τα έξω . Τι θέλεις .
Αρέσει στα μέλη just-1975, alisida
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε