Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ανεκπλήρωτες προσδοκίες (?)

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

psilos-1980

# 61 στις 9/4/2018
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 330
'Aρεσαν+: 0%

Στις ερωτησεις που κανεις οι απαντησεις ειναι υποκειμενικες κι εξαρτωνται απο το τι ζητας εσυ και τι ο αλλος που σε προσεγγιζει..

Τωρα σε γενικες γραμμες οι γυναικες αυτης της ηλικιας που ειναι ελευθερες ακομα,αρκετες εχουν ασχημες εμπειριες απο αντρες στο παρελθον αρα ειναι πολυ πιο δυσπιστες,εχουν γινει πολυ περισσοτερο λογικες και λιγοτερο συναισθηματικες,ειναι πιο αγχωμενες οσον αφορα το θεμα παιδιου ποτε θα γινει κι αν γινει ποτε και μετα ειναι μπερδεμενες μπροστα στο διλημμα αν πρεπει να ριξουν αρκετα τα θελω τους με σκοπο να προλαβουν να κανουν οικογενεια η να παραμεινουν πιστες στα θελω τους αλλα  να υπαρχει ενα σημαντικο ποσοστο να μην κανουν ποτε οικογενεια..φυσικα η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη αλλα οι περισσοτερες σε αυτην την ηλικια και κυριως αυτες που καιγονται οπωσδηποτε για παιδι βρισκονται σε μια κατασταση τρικυμιας..

Οι αντρες απο την πλευρα τους ειναι κι αυτοι αναλογα με την περιπτωση..υπαρχει η κλασσικη κατηγορια αντρων απο ολες τις ηλικιες που απλα ψαχνει να ριξει καποια στο κρεβατι,αυτους δεν τους απασχολει η ηλικια της αλλα η εμφανιση της η εξωτερικη και η διαθεσιμοτητα της..μετα ειναι οι αντρες που θελουν να κανουν οπωσδηποτε παιδι,αυτοι συνηθως αποφευγουν αυτην την ηλικια της γυναικας γιατι δεν γινεται με το που γνωρισεις την αλλην να πας για παιδι αλλα τα χρονικα περιθωρια στενευουν για την γυναικα αρα κυνηγανε κατι μικροτερο..μετα οι χωρισμενοι με παιδια ηδη,αυτοι δεν καιγονται,το πανε στο λαου λαου κι οπως βγει..και τελος υπαρχουν αυτοι που απλα ζητουν μια σταθερη σχεση που μπορει να καταληξει σε παιδι,μπορει και οχι,αυτοι αναλογα με την γυναικα..τη συμπεριφορα και την εμφανιση της κρινουν πως θα κινηθουν..

Οι περισσοτεροι αντρες παντως για σταθερη σχεση-γαμο προτιμουν μικροτερες απο αυτους γυναικες..

Αρέσει στα μέλη alisida, Katia_80

Katia_80

# 62 στις 10/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935

Αγαπητέ Psilos-1980 νομίζω πως έχεις δίκιο σε πολλά αυτά που λες και είσαι πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Αυτές βασικά είναι και οι δικές μου σκέψεις και οι προβληματισμοί, γι' αυτό και με έχει καταλάβει μία κάποια ανησυχία...

Παράθεση:
Σχόλιο # 61 από psilos-1980

Στις ερωτησεις που κανεις οι απαντησεις ειναι υποκειμενικες κι εξαρτωνται απο το τι ζητας εσυ και τι ο αλλος που σε προσεγγιζει..

Τωρα σε γενικες γραμμες οι γυναικες αυτης της ηλικιας που ειναι ελευθερες ακομα,αρκετες εχουν ασχημες εμπειριες απο αντρες στο παρελθον αρα ειναι πολυ πιο δυσπιστες,εχουν γινει πολυ περισσοτερο λογικες και λιγοτερο συναισθηματικες,ειναι πιο αγχωμενες οσον αφορα το θεμα παιδιου ποτε θα γινει κι αν γινει ποτε και μετα ειναι μπερδεμενες μπροστα στο διλημμα αν πρεπει να ριξουν αρκετα τα θελω τους με σκοπο να προλαβουν να κανουν οικογενεια η να παραμεινουν πιστες στα θελω τους αλλα  να υπαρχει ενα σημαντικο ποσοστο να μην κανουν ποτε οικογενεια..φυσικα η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη αλλα οι περισσοτερες σε αυτην την ηλικια και κυριως αυτες που καιγονται οπωσδηποτε για παιδι βρισκονται σε μια κατασταση τρικυμιας..

Οι αντρες απο την πλευρα τους ειναι κι αυτοι αναλογα με την περιπτωση..υπαρχει η κλασσικη κατηγορια αντρων απο ολες τις ηλικιες που απλα ψαχνει να ριξει καποια στο κρεβατι,αυτους δεν τους απασχολει η ηλικια της αλλα η εμφανιση της η εξωτερικη και η διαθεσιμοτητα της..μετα ειναι οι αντρες που θελουν να κανουν οπωσδηποτε παιδι,αυτοι συνηθως αποφευγουν αυτην την ηλικια της γυναικας γιατι δεν γινεται με το που γνωρισεις την αλλην να πας για παιδι αλλα τα χρονικα περιθωρια στενευουν για την γυναικα αρα κυνηγανε κατι μικροτερο..μετα οι χωρισμενοι με παιδια ηδη,αυτοι δεν καιγονται,το πανε στο λαου λαου κι οπως βγει..και τελος υπαρχουν αυτοι που απλα ζητουν μια σταθερη σχεση που μπορει να καταληξει σε παιδι,μπορει και οχι,αυτοι αναλογα με την γυναικα..τη συμπεριφορα και την εμφανιση της κρινουν πως θα κινηθουν..

Οι περισσοτεροι αντρες παντως για σταθερη σχεση-γαμο προτιμουν μικροτερες απο αυτους γυναικες..

Αρέσει στο μέλος psilos-1980

psilos-1980

# 63 στις 10/4/2018
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση

Η ανησυχια σου ειναι λογικη..κατα την αποψη μου αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να συζητησεις πολυ καλα με τον εαυτο σου και να ιεραρχησεις τα θελω σου..αφου το κανεις αυτο δε θα ξερεις σιγουρα αν τα καταφερεις να πετυχεις αυτα που θελεις πιο πολυ,αλλα θα ξερεις σιγουρα τι θελεις και τι δε θελεις..που αυτο ειναι ενα σημαντικο βημα για να εισαι πρωτα απο ολα καλα με τον εαυτο σου..και τα υπολοιπα βημα βημα..

Αρέσει στα μέλη alisida, Katia_80

Katia_80

# 64 στις 10/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Αγαπητέ φίλε psilos και πάλι συμφωνώ μαζί σου. Από μεριάς μου, έχω κάνει τη διεργασία μου και γνωρίζω πολύ καλά τι θέλω και τι δεν θέλω, τι μπορώ και τι δεν μπορώ. Περιέγραψες πολύ ωραία και σωστά κατά τη γνώμη μου, τους τύπους ανδρών που θα μπορούσαν να ενδιαφερθούν. Προσωπικά μου έχουν τύχει και ο πρώτος και ο τελευταίος τύπος. Τους χωρισμένους με παιδιά τους αποφεύγω εγώ, όπως ανέφερα και σε άλλη απάντησή μου παραπάνω. Το πρόβλημά μου είναι δυστυχώς ότι μου τυχαίνει κατά κύριο λόγο η πρώτη κατηγορία και μάλιστα σε κάποια από αυτές τις περιπτώσεις είχα στεναχωρηθεί πολύ, καθώς το άτομο αυτό με έλκυε και είχε καλά στοιχεία. Ίσως όμως να έφταιγε αυτό που ανέφερε η alisida να μην υπήρχε-για κακή μου τύχη- χημεία... ή μάλλον πιο σωστά έρωτας...

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από psilos-1980

Η ανησυχια σου ειναι λογικη..κατα την αποψη μου αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να συζητησεις πολυ καλα με τον εαυτο σου και να ιεραρχησεις τα θελω σου..αφου το κανεις αυτο δε θα ξερεις σιγουρα αν τα καταφερεις να πετυχεις αυτα που θελεις πιο πολυ,αλλα θα ξερεις σιγουρα τι θελεις και τι δε θελεις..που αυτο ειναι ενα σημαντικο βημα για να εισαι πρωτα απο ολα καλα με τον εαυτο σου..και τα υπολοιπα βημα βημα..

Αρέσει στο μέλος psilos-1980

Chaotic75

# 65 στις 10/4/2018
author
Ανδρας / 47 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 37

Ολα είναι σχετικά. Περί ορέξεως (του καθενός) κολοκυθόπιτα...και κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο. Μιλώντας απο προσωπικά βιώματα...οι γονείς μου ήταν 40 όταν γεννήθηκα και ναι...υπήρχε χάσμα γενεών λόγω του επιπέδου εκπαίδευσης εκείνη την εποχή. Επίσης ναι...ήταν γέροι...για εμένα και για όλους τους συμμαθητές μου, αλλα και αυτό είναι σχετικό, μιάς και πρέπει να παίρνουμε υπ' όψιν και το βιωτικό επίπεδο (δυσκολότερες συνθήκες διαβίωσης) και επαγγελματικό status. Π.χ. 2 αγρότες στα 40 είναι πιο γερασμένοι απο 2 δημοσίους υπαλληλους στην ίδια ήλικία. Με λίγα λόγια...όπως είπα και στην αρχή...τα πάντα είναι σχετικά. Για να βάλω και λίγο λάδι στη φωτιά λέω εγω τώρα...πόσο αξιόλογος να είναι άραγε ένας 40+ που ακόμα δεν εχει κάνει οικογένεια? Απαντώ μόνος μου...μα βέβαια...τα πάντα είναι σχετικά...αρκεί να μην μιλάμε με κοινή λογική και μέσους όρους. Καλή τύχη στην αναζήτηση σου.

Αρέσει στο μέλος just-1975

psilos-1980

# 66 στις 10/4/2018
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση

Η πρωτη κατηγορια ειναι η μεγαλυτερη σε ποσοστο αρα λογικο ειναι κι αυτο το οτι εχεις περισσοτερες γνωριμιες απο αυτην την κατηγορια..οταν ανηκεις σε αυτην την κατηγορια ειναι δυσκολο να αλλαξεις μετα εντελως οποια και να γνωρισεις..το να αναγνωριζεις σε τι κατηγορια ειναι ο καθενας και η καθεμια που γνωριζεις δεν ειναι ευκολο..αλλα μεσω εμπειριας κι αρκετης επικοινωνιας οσο καλος θεατρινος η καλη θεατρινα να ειναι το αλλο ατομο..συντομα θα αποκαλυφθει..γι αυτο κρατας παντα πισινη,χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν νιωθεις και συναισθηματα..απλα μαθαινεις να εισαι πολυ δυνατος σαν ατομο οτι κι αν γινει,οτι κι αν συμβει..δε φοβασαι να ερωτευτεις,δε φοβασαι να αποτυχεις..

Αρέσει στο μέλος Katia_80

Katia_80

# 67 στις 10/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Έτσι είναι όπως τα λες, μετά από αρκετά "στραπάτσα" αποκτάς αυτή την πολύτιμη εμπειρία, που όμως έχουν μεσολαβήσει κάποια χρονάκια για να τη μαζέψεις...και ναι δεν πρέπει κανείς να φοβάται τα συναισθήματα, η δυσκολία όμως προκύπτει όταν αυτά δεν βρίσκουν ανταπόκριση...

Παράθεση:
Σχόλιο # 66 από psilos-1980

Η πρωτη κατηγορια ειναι η μεγαλυτερη σε ποσοστο αρα λογικο ειναι κι αυτο το οτι εχεις περισσοτερες γνωριμιες απο αυτην την κατηγορια..οταν ανηκεις σε αυτην την κατηγορια ειναι δυσκολο να αλλαξεις μετα εντελως οποια και να γνωρισεις..το να αναγνωριζεις σε τι κατηγορια ειναι ο καθενας και η καθεμια που γνωριζεις δεν ειναι ευκολο..αλλα μεσω εμπειριας κι αρκετης επικοινωνιας οσο καλος θεατρινος η καλη θεατρινα να ειναι το αλλο ατομο..συντομα θα αποκαλυφθει..γι αυτο κρατας παντα πισινη,χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν νιωθεις και συναισθηματα..απλα μαθαινεις να εισαι πολυ δυνατος σαν ατομο οτι κι αν γινει,οτι κι αν συμβει..δε φοβασαι να ερωτευτεις,δε φοβασαι να αποτυχεις..

Αρέσει στο μέλος Eliana_1986

Katia_80

# 68 στις 10/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Σε αυτό που λες Chaotic έχεις δίκιο, η ζωή και οι όροι της γενικά έχουν αλλάξει, γι' αυτό άλλωστε έχει ανέβει και ο μέσος όρος ηλικίας απόκτησης παιδιού. Τώρα το γιατί ένας σαραντάρης/άρα μπορεί να έχει μείνει ανύπαντρος/η, υπάρχουν πολλοί λόγοι...μεταξύ αυτών και το να μην είχαν απλούστατα την τύχη να γνωρίσουν το κατάλληλο ταίρι και να μην ήθελαν να συμβιβαστούν με οτιδήποτε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 65 από Chaotic75

Ολα είναι σχετικά. Περί ορέξεως (του καθενός) κολοκυθόπιτα...και κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο. Μιλώντας απο προσωπικά βιώματα...οι γονείς μου ήταν 40 όταν γεννήθηκα και ναι...υπήρχε χάσμα γενεών λόγω του επιπέδου εκπαίδευσης εκείνη την εποχή. Επίσης ναι...ήταν γέροι...για εμένα και για όλους τους συμμαθητές μου, αλλα και αυτό είναι σχετικό, μιάς και πρέπει να παίρνουμε υπ' όψιν και το βιωτικό επίπεδο (δυσκολότερες συνθήκες διαβίωσης) και επαγγελματικό status. Π.χ. 2 αγρότες στα 40 είναι πιο γερασμένοι απο 2 δημοσίους υπαλληλους στην ίδια ήλικία. Με λίγα λόγια...όπως είπα και στην αρχή...τα πάντα είναι σχετικά. Για να βάλω και λίγο λάδι στη φωτιά λέω εγω τώρα...πόσο αξιόλογος να είναι άραγε ένας 40+ που ακόμα δεν εχει κάνει οικογένεια? Απαντώ μόνος μου...μα βέβαια...τα πάντα είναι σχετικά...αρκεί να μην μιλάμε με κοινή λογική και μέσους όρους. Καλή τύχη στην αναζήτηση σου.

Chaotic75

# 69 στις 11/4/2018
author
Ανδρας / 47 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 37

Συμφωνώ με το δεύτερο σκέλος μόνο...δηλαδη να μην ήθελαν να συμβιβαστούν με οτιδήποτε...σκέψου το...

Παράθεση:
Σχόλιο # 68 από Katia_80

Σε αυτό που λες Chaotic έχεις δίκιο, η ζωή και οι όροι της γενικά έχουν αλλάξει, γι' αυτό άλλωστε έχει ανέβει και ο μέσος όρος ηλικίας απόκτησης παιδιού. Τώρα το γιατί ένας σαραντάρης/άρα μπορεί να έχει μείνει ανύπαντρος/η, υπάρχουν πολλοί λόγοι...μεταξύ αυτών και το να μην είχαν απλούστατα την τύχη να γνωρίσουν το κατάλληλο ταίρι και να μην ήθελαν να συμβιβαστούν με οτιδήποτε...

Katia_80

# 70 στις 11/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Φοβάμαι μήπως έχει γίνει κάποια μικρή παρανόηση. Προσωπικά όταν λέω συμβιβασμός με το οτιδήποτε, εννοώ να βρεις κάποιον που να είναι απλά εύκαιρος/η και να θέλει σχέση, χωρίς οποιοδήποτε περαιτέρω κριτήριο. Αν εσύ εννοείς να μη γίνεται συμβιβασμός πουθενά και σε τίποτε, τότε δεν λέμε το ίδιο πράγμα..

Παράθεση:
Σχόλιο # 69 από Chaotic75

Συμφωνώ με το δεύτερο σκέλος μόνο...δηλαδη να μην ήθελαν να συμβιβαστούν με οτιδήποτε...σκέψου το...

Αρέσει στα μέλη Eliana_1986, alisida

alisida

# 71 στις 11/4/2018
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.690
Γενικα οι συμβιβασμοι ειναι ευκολοτεροι σε μικροτερες ηλικιες ...Το αποδιδω στο οτι ενας ανθρωπος στα 40-50 εχει ηδη κανει αρκετες σχεσεις,εχει συμβιβαστει στο παρελθον χωρις να ειδε τους καρπους των υποχωρησεων του και καποια στιγμη λεει : στοπ οι συμβιβασμοι και σε οποιον/α αρεσω...Ολα ομως εχουν ενα μετρο συγκρισης ,δεν αλλαζουμε τον χαραχτηρα μας καποιες συνηθειες ομως αν ειμαστε διατεθημενοι να αλλαξουμε μπορουμε να συνυπαρξουμε με καποιον που ζητα τα ιδια απο τη ζωη του ...Για την αποκτηση αυτων ,δοκιμαζονται οι μεθοδοι και των δυο ατομων ...Οσο φοβομαστε να ξεφυγουμε απο τα στανταρακια μας,τοσο θα κανουμε παρεα με τη μοναξια ... Επιλογη του καθενος,προσωπικα θα απεφευγα οσους τρεμουν και μονο στη σκεψη να αλλαξουν κατι απο τον εαυτο τους ...Ειμαι προθυμη να κανω αλλαγες οσο θα βλεπω ανταποκριση,μετα μουλαρωνω..χαχαχα!!!
Αρέσει στα μέλη Chaotic75, Chaotic75 και σε ακόμα 4 μέλη.

macbook

# 72 στις 13/4/2018
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.590

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Katia_80

Εμφανισιακά φροντίζω τον εαυτό μου ενώ ο χρόνος έχει σταθεί σύμμαχός μου και φίλος μου. Ταυτόχρονα πέτυχα ένα όνειρο ζωής να γίνει πραγματικότητα στον επαγγελματικό τομέα, όπου ξέρω ότι μπορώ να έχω μια αξιοπρεπή ζωή κάνοντας αυτό που θέλω και αγαπώ και με κάνει να νιώθω πετυχημένη.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που συμβαίνουν όλα αυτά και μακάρι να συνεχίσεις σ' αυτόν τον όμορφο δρόμο που βρίσκεσαι.

Πέρα όμως από τις θεωρητικές ενατενίσεις  στις οποίες επιδιδόμαστε εδώ, θα επανέλθω στο πρακτικό πρόβλημά σου. Θυμάμαι που περιέγραφες τις συνθήκες εγκλωβισμού που βίωνες πριν κάποιο καιρό. Έχει αλλάξει κάτι εντωμεταξύ ή συνεχίζεται αυτή η κατάσταση;

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Katia_80

Τώρα αυτό που αναζητώ είναι αυτό που λες, τον άντρα που θα με κρατήσει απ' το χέρι

Μόνο από το χέρι; Την αγκαλιά πού την πας; Το χάδι στο πρόσωπο; Το βλέμμα που μιλάει;

Η περίπτωσή σου είναι χαρούμενα λυπηρή. Χαρούμενα γι' αυτά που έγραψες και σχολίασα στην αρχή, αλλά συγχρόνως λυπηρή, γιατί είναι λυπηρό να βλέπει κανείς μια τόσο αξιόλογη κοπέλα να ζει μ' αυτήν την ανεκπλήρωτη επιθυμία που σιγοκαίει από μέσα. Δεν ξεχνώ και με πόσο συγκινητικό τρόπο το εξέφρασες κάποτε.

Αρέσει στα μέλη Eliana_1986, Katia_80

Katia_80

# 73 στις 13/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Mac φίλε μου καλέ, σ' ευχαριστώ ειλικρινά για τις ευχές τα καλά σου λόγια και εν γένει το ενδιαφέρον σου. Αυτό σου το σχόλιο θα έλεγα ότι άγγιξε ευαίσθητες χορδές. Ένα πολύ κοντινό και αγαπημένο μου πρόσωπο λέει για το χαμόγελό μου ότι είναι όμορφο αλλά θλιμμένο ταυτόχρονα και το αποδίδει σ' αυτήν την αντινομία της ζωής μου...συνηθίζω να απαντώ πάλι με χαμόγελο "τι να γίνει, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα".

Τώρα για το πολύ πρακτικό και καίριο θέμα που με ρωτάς η αλήθεια είναι ότι οι συνθήκες της ζωής μου παρά την πολύ ευχάριστη εξέλιξη στην καριέρα μου, δεν έχουν αλλάξει και πολύ. Ελαφρά προς το καλύτερο αλλά δεν συντελούν με τέτοιο τρόπο ώστε να διευρυνθεί για παράδειγμα ο κύκλος των γνωριμιών μου, με αποτέλεσμα να παραμένει ο ίδιος, με πολύ περιορισμένες για να μην πω ανύπαρκτες επιλογές.

Παράθεση:
Σχόλιο # 72 από macbook

Χαίρομαι ιδιαίτερα που συμβαίνουν όλα αυτά και μακάρι να συνεχίσεις σ' αυτόν τον όμορφο δρόμο που βρίσκεσαι.

Πέρα όμως από τις θεωρητικές ενατενίσεις  στις οποίες επιδιδόμαστε εδώ, θα επανέλθω στο πρακτικό πρόβλημά σου. Θυμάμαι που περιέγραφες τις συνθήκες εγκλωβισμού που βίωνες πριν κάποιο καιρό. Έχει αλλάξει κάτι εντωμεταξύ ή συνεχίζεται αυτή η κατάσταση;

Μόνο από το χέρι; Την αγκαλιά πού την πας; Το χάδι στο πρόσωπο; Το βλέμμα που μιλάει;

Η περίπτωσή σου είναι χαρούμενα λυπηρή. Χαρούμενα γι' αυτά που έγραψες και σχολίασα στην αρχή, αλλά συγχρόνως λυπηρή, γιατί είναι λυπηρό να βλέπει κανείς μια τόσο αξιόλογη κοπέλα να ζει μ' αυτήν την ανεκπλήρωτη επιθυμία που σιγοκαίει από μέσα. Δεν ξεχνώ και με πόσο συγκινητικό τρόπο το εξέφρασες κάποτε.

macbook

# 74 στις 13/4/2018
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.590

Παράθεση:
Σχόλιο # 73 από Katia_80

Ένα πολύ κοντινό και αγαπημένο μου πρόσωπο λέει για το χαμόγελό μου ότι είναι όμορφο αλλά θλιμμένο ταυτόχρονα και το αποδίδει σ' αυτήν την αντινομία της ζωής μου...συνηθίζω να απαντώ πάλι με χαμόγελο "τι να γίνει, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα".

Ίσως να έχω ανεπτυγμένη φαντασία αλλά αυτή ακριβώς είναι η εικόνα που βλέπω μέσα από τις εξομολογήσεις σου εδώ. Δυστυχώς στο φόρουμ το μόνο που μπορείς να έχεις είναι μερικά καλά λόγια, ενθάρρυνση, μια εντύπωση αισιοδοξίας, μια υποψία ευνοϊκής συνέχειας. Πού το ξέρουμε όμως, όταν αυτά εκφράζονται τόσο ειλικρινά και εγκάρδια προς ένα συνάνθρωπό μας, μπορεί να έχουν κάποιο αποτέλεσμα με τρόπο που ξεπερνάει την αντιληπτική μας ικανότητα.

Και μια και λέμε για θλιμμένο χαμόγελο, θυμήθηκα το εξής:

https://www.youtube.com/watch?v=uKLMYZlbIb8

Αρέσει στο μέλος Katia_80

Katia_80

# 75 στις 13/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Σ' ευχαριστώ mac! είναι από τα αγαπημένα μου, μαζί με το living on my own.

Rapunzel89

# 76 στις 16/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κατια, δεν θελω να σου απαντησω οπως το θετεις γιατι μονο που μπηκες στον κοπο ολα αυτα να τα αναρωτηθεις ευθεως-που ουσιαστικα τα αναρωτιεσαι στον εαυτο σου- για μενα ειναι τιτανομεγιστες μαλακιες. Καλα κανεις κ εισαι οπως εισαι, οσο χρονων κ αν εισαι κ σε οποια οικογενειακη κατασταση κ αν εισαι. Λογαριασμο δεν θα δωσεις σε κανεναν, οχι στον περιγυρο σου μονο αλλα κ σε μια ολοκληρη κοινωνια που μας θελει σε κουτακια. Λιγοι ειναι οι ανθρωποι που παρεκκλινουν απο αυτη κ μεσα κ σε αυτους κ εγω. Κ τι εγινε αν εισαι μονη κ δεν εχεις κανει οικογενεια? Τι σημασια εχει το τι θελουν οι αντρες? Προσωπικα χεστηκα κ για τους ντεμεκ οικογενειαρχες γιατι το 70% δεν ειναι στα καλα τους, κ για τους αντρες κ το πως με βλεπουν, κ για τις γυναικες κ για το πως με βλεπουν κ για τους γονεις μου κ για το τι θελουν για μενα (περα απο εμενα) κ για την "γαματη" ελληνικη μας κοινωνια. Το λαθος σου ειναι που αναρωτηθηκες λοιπον...κ δεν πρεπει καν να αναρωτιεσαι.

Katia_80

# 77 στις 19/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Γεια σου Rapounzel. Ο λόγος που έβαλα το θέμα και έθεσα  αυτές τις ερωτήσεις, δεν έχει καθόλου να κάνει με τα κοινωνικά στερεότυπα ή τις τυχόν προσδοκίες που έχει ο περίγυρός μου από εμένα. Την πίεση τη βιώνω αλλά ακριβώς επειδή είμαι της ίδιας λογικής μ' εσένα, αρνούμαι να συμβιβαστώ με τον οποιονδήποτε απλά για να κάνω ένα γάμο και αν ήθελα να προχωρήσω με κάτι τέτοιο, είχα ευκαιρίες για να το πράξω ευχαριστώντας και τους δικούς μου και τον περίγυρό μου που ανησυχεί...υπέρμετρα για το μέλλον μου (!). Το ζητούμενό μου δεν είναι αυτό, ούτε ο γάμος και η οικογένεια είναι αυτοσκοπός χωρίς να σημαίνει ότι θα τα απέκλεια. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το γιατί οι άντρες και πιθανοί υποψήφιοι σύντροφοι δεν επιδιώκουν μία ουσιαστική σχέση. Όπως είπα και παραπάνω, οι περισσότερες εμπειρίες που είχα ως τώρα δυστυχώς μου έδειξαν ότι το μόνο που ενδιέφερε την πλειονότητα των ανδρών ήταν μια εφήμερη επαφή χωρίς άλλα ζητούμενα και σταδιακά με οδήγησε στο να αρχίσω να αναρωτιέμαι τι συμβαίνει και γιατί και με δεδομένες τις συνθήκες τι ελπίδες μπορώ να έχω τελικά για βρω αυτό που ψάχνω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 76 από Rapunzel89
Κατια, δεν θελω να σου απαντησω οπως το θετεις γιατι μονο που μπηκες στον κοπο ολα αυτα να τα αναρωτηθεις ευθεως-που ουσιαστικα τα αναρωτιεσαι στον εαυτο σου- για μενα ειναι τιτανομεγιστες μαλακιες. Καλα κανεις κ εισαι οπως εισαι, οσο χρονων κ αν εισαι κ σε οποια οικογενειακη κατασταση κ αν εισαι. Λογαριασμο δεν θα δωσεις σε κανεναν, οχι στον περιγυρο σου μονο αλλα κ σε μια ολοκληρη κοινωνια που μας θελει σε κουτακια. Λιγοι ειναι οι ανθρωποι που παρεκκλινουν απο αυτη κ μεσα κ σε αυτους κ εγω. Κ τι εγινε αν εισαι μονη κ δεν εχεις κανει οικογενεια? Τι σημασια εχει το τι θελουν οι αντρες? Προσωπικα χεστηκα κ για τους ντεμεκ οικογενειαρχες γιατι το 70% δεν ειναι στα καλα τους, κ για τους αντρες κ το πως με βλεπουν, κ για τις γυναικες κ για το πως με βλεπουν κ για τους γονεις μου κ για το τι θελουν για μενα (περα απο εμενα) κ για την "γαματη" ελληνικη μας κοινωνια. Το λαθος σου ειναι που αναρωτηθηκες λοιπον...κ δεν πρεπει καν να αναρωτιεσαι.

Rapunzel89

# 78 στις 19/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αυτο που θετεις παραπεμπει σε μεγαλη συζητηση... Κ αν την αναπτυξουμε εμενα προσωπικα θα με φανε,αλλα θα πω την αληθεια. Το πως μπορει να το βλεπουν κλπ και για να γινει κατανοητο σε σενα απαιτει να ρωτησεις εναν-εναν αντρα, οπου σημερα ο καθενας θα σου πει αυτο και αυριο μπορει να το αλλαξει. Ωφελει σε κατι? Οχι,θα σε μπερδεψει πιο πολυ. Σημασια λοιπον δεν εχει γιατι το βλέπουν έτσι οι ίδιοι σημασιά έχει εσύ τι θέλεις πραγματικά, αν σε γεμίζει αυτό που θελεις, τι θελεις εσυ να εισαι, αν γουσταρεις αυτο που εισαι και αν σε οδηγει καπου. Ελπιδες εχεις,οσο εσυ το επιτρεπεις στον εαυτο σου. Κ ευκαιριες, οσο εσυ τις δημιουργεις η αν σου τυχει κατι, το πως το διαχειριζεσαι κ τις εκμεταλευεσαι. Πιστευω οτι εισαι σε πολυ καλυτερη θεση απο τις αποριες/παραπονο που προβαλεις. Το τι ζει ο καθενας εκει εξω, ειτε δεσμευμενος ειτε οικογενειαρχης, σε μεγαλο ποσοστο ειναι δικη του επιλογη και συνηθως ασυνειδητη. Κ πιστεψε με, και αυτο που ζει δεν ειναι κ το καλυτερο μπροστα στην ελευθερια που εχεις εσυ.

panagiotismp90

# 79 στις 21/4/2018
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.837

Kατια μου πιστευω πιο ευκολα θ αρεσεις σε μικροτερους.

Katia_80

# 80 στις 21/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση

Οι μικρότεροι Παναγιώτη μου, δε θέλουν σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 79 από panagiotismp90

Kατια μου πιστευω πιο ευκολα θ αρεσεις σε μικροτερους.

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε