Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αγάπη ή ελευθερία;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Amfitriti2017

# 21 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Η αληθινή  αγάπη δεν περιέχει όρους, ανταλλάγματα, κτητικότητα, ζήλια, φθόνο, και άλλες αρνητικές προσμίξεις.Είναι προσφορά . Η  αγάπη είναι το κορυφαίο ανθρώπινο συναίσθημα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Sannyas

Σε όλη τη διάρκεια της έως τώρα ζωής μου είναι φορές που θέλω περισσότερο την ελευθερία και άλλες που θέλω περισσότερο την αγάπη. Τα τελευταία χρόνια πιστεύω ότι το ιδανικότερο είναι να πετύχει κάποιος την ελευθερία μέσα από την αγάπη και αυτό το λέω γιατί πιστεύω πως η ελευθερία είναι παρακλάδι της αληθινής αγάπης. 

Η αγάπη μπορεί να περικλείει την ελευθερία, αν η αγάπη δεν περιέχει όρους, ανταλλάγματα, κτητικότητα, ζήλια, φθόνο, και άλλες αρνητικές προσμίξεις. Η ελευθερία μπορεί να χωρέσει μέσα στην αληθινή αγάπη, γιατί η αγάπη είναι το κορυφαίο ανθρώπινο συναίσθημα (το λένε όλοι οι φωτισμένοι και οι πνευματικοί δάσκαλοι). 
Η αγάπη δεν βλέπω πως μπορεί να χωρέσει μέσα στην ελευθερία. Ένα πουλί που είναι ελεύθερο δεν σημαίνει ότι αγαπάει. Κάποιος που είναι ελεύθερος, είναι δεδομένο ότι αγαπάει; Νομίζω πως όχι. 

Σκοπός μου, να ανοίξω αυτή τη συζήτηση, ήταν και είναι να προβληματιστούμε λίγο και να δούμε τι διαφορές, τι κοινά, τι αλληλεπίδραση μπορεί να έχουν μεταξύ τους αυτά τα δύο κορυφαία συναισθήματα.Καταγράφοντας την θέση μας μπορεί να εμπνεύσουμε κάποιον άλλο και το σημαντικότερο είναι ότι μπορούμε πιο εύκολα να στοχοποιήσουμε και να υλοποιήσουμε τα θέλω μας και τις ανάγκες μας. 

Ίσως τα άτομα που επιλέγουν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ είναι τα άτομα που έχουν καταπιεστεί πολύ έως τώρα, από αυτό το «κάτι σαν αγάπη» που κυκλοφορεί γύρω μας. 
Ίσως τα άτομα που επιλέγουν ΑΓΑΠΗ είναι τα άτομα που έχουν μείνει πολύ καιρό με την μοναξιά τους ή που δεν αντέχουν τη μοναξιά τους ή που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει σε αυτή την κοινωνία που ζούμε αληθινή ελευθερία. Ίσως άλλοι την επιλέγουν γιατί πιστεύουν (όπως και εγώ) ότι είναι το κορυφαίο ανθρώπινο συναίσθημα. 
Όλες οι έως τώρα απόψεις (μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλες) όμοιες ή διαφορετικές από την δική μου δεν έχει σημασία, που αναφέρθηκαν για τα δύο αυτά συναισθήματα, ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και θέλω να σας ευχαριστήσω φίλοι μου.

somebody961

# 22 στις 7/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Sannyas

Η αγάπη δεν βλέπω πως μπορεί να χωρέσει μέσα στην ελευθερία. Ένα πουλί που είναι ελεύθερο δεν σημαίνει ότι αγαπάει. Κάποιος που είναι ελεύθερος, είναι δεδομένο ότι αγαπάει; Νομίζω πως όχι.

Φίλε μας, μόνο εδώ "σκάλωσα" λίγο και χρειάζεται - αν μπορείς/έχεις το χρόνο - μια διευκρίνηση.

Για να μιλάμε βάσει κοινών ορισμών στις έννοιες.

Πώς εννοείς εσύ προσωπικά την ελευθερία;

Με ποια άλλη λέξη τη θεωρείς συνώνυμη της;

Γιατί, άλλη είναι η έννοια της, εκείνη τού ανθρώπου που δεν είναι σε σχέση,
και άλλη η έννοια στον άνθρωπο που είναι..

Η προσωπική μου ερμηνεία πάντως στην ελευθερία μέσα στη σχέση,
έχει την έννοια τής μη κτητικότητας, τού μη περιορισμού, όχι χειριστικότητας, μη ύπαρξη ζήλιας - όπως σωστά λες και εσύ και ανταλλάγματα.

Με άλλα - σύντομα - λόγια, ελευθερία από προβλήματα!

Και σε καμία περίπτωση ελευθερία, με την έννοια ότι ψάχνομαι, φλερτάρω,
βγαίνω σαν να είμαι μόνος μου, συμπεριφέρομαι ομοίως, κλπ..

Τότε, δεν υπάρχει κανένα απολύτως κίνητρο να φύγεις από μια τέτοια σχέση!
Γιατί πολύ απλά, δεν νιώθεις φυλακισμένος! Είσαι ελεύθερος.. Ελεύθερος και επιλέγεις να μένεις σε αυτήν.
Και όχι να μένεις επειδή "σου απαγορεύεται"!

Τότε, ακόμα και αν ο άλλος μέσα του έχει τα όποια ανταλλάγματα και όρους στο μυαλό,
διαπιστώνει πως, δεν χρειάζεται να πει και να θέσει "όρους και προϋποθέσεις" σε τίποτα.
Γιατί στην ελευθερία αυτή,
θα τα προσφέρει από μόνος του!

Και με μπέρδεψες με τα λόγια που παραθέτω, επειδή με τα ακριβώς πιο πάνω που γράφεις,
λέμε τα ίδια ακριβώς!
Και μου φάνηκε σαν μέσα στην ίδια την παράγραφο, τα επόμενα λόγια, να ακυρώνουν τα προηγούμενα.

equinox_

# 23 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από somebody961

Και αν τού ζωγραφίσει έναν πίνακα ωραιο
δεν το κάνει για το πουλί.
Για τον εαυτό του το κάνει. Για να απολαμβάνει
την υποκρισία του...

και να αυτοθαυμάζεται.
Όπως ο Νάρκισσος..
(c) Somebody961.

Αυτο καταλαβες εσυ;

Με τη δικη σου ''λογικη'' και

ολα τα τραγουδια για τα πουλια και γενικως, που θαυμαζεις
όπως και όλοι οι στίχοι, βιβλία που διαβαζεις
όπως και η ζωγραφιά - στιχος του Jacques Prever,
ολοι οι πινακες στον κοσμο,
ολες οι τενιες... ολες οι γεφιρες, δρομοι...

ο,τι καλο εχει αφησει ενας ανθρωπος και γενικως - καθε δημιουργια του

ειναι υποκρισια, (οχι ως τεχνη), αλλα ειναι αποτελεσμα του ναρκισσισμου;;;

μονο αυτο το κειμενο σου ΔΕΝ ειναι, ετσι;;;
ουτε το κανεις για τον εαυτο σου, ουτε αυτοθαυμαζεσαι ...απαπαα(!),

ειδικα με την υπογραφη σου απο κατω με το (c);

τι αλλο θα δουμε και θα διαβασουμε πια!!!

silencee

# 24 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Sannyas

Σκοπός μου, να ανοίξω αυτή τη συζήτηση, ήταν και είναι να προβληματιστούμε λίγο και να δούμε τι διαφορές, τι κοινά, τι αλληλεπίδραση μπορεί να έχουν μεταξύ τους αυτά τα δύο κορυφαία συναισθήματα.

...σκέφτομαι πως η ελευθερία δεν είναι συναίσθημα,είναι κατάσταση...

...ελευθερία τι σημαίνει?δίνω την δική μου απάντηση στο ερώτημα που θέτω...

...ελευθερία σημαίνει επιλέγω το Α γιατί θέλω το Α,ενώ μπορώ να έχω και το Β και το Γ και,και,και...

...αν μπορώ να έχω μόνο το Α,αυτό θα επιλέξω και θα ονομάσω το κίνητρο της επιλογής,αγάπη...

...μα δεν είναι.Μπορεί να είναι ανάγκη,απόγνωση,μοναξιά,αδυναμία,αδιέξοδες σκέψεις...

...άρα,για εμένα,η κατάσταση της Ελευθερίας προϋπάρχει του συναισθήματος της Αγάπης...

...όσον αφορά εμένα,στη ζωή μου,έχω νιώσει πολύ έντονα συναισθήματα και (ταπεινά) συμπληρώνω πως νομίζω πως έχω εγείρει και τέτοια,μα κανένα δεν θα ονομάσω Αγάπη,καθώς αυτά εκδηλώθηκαν από ανελεύθερους ανθρώπους,με την αφεντιά μου πρώτη.Νομίζω πως θα εξαιρέσω την σχέση με τα παιδιά μου,ως σαφώς καλύτερα φροντισμένη στην καθαρότητά της ,καθώς και σχέσεις που επαναπροσδιορίστηκαν ή σχέσεις νεοσύστατες των 2 τελευταίων ετών...

Καλή Ανάσταση

somebody961

# 25 στις 7/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από equinox_

ο,τι καλο εχει αφησει ενας ανθρωπος και γενικως - καθε δημιουργια του

ειναι υποκρισια, (οχι ως τεχνη), αλλα ειναι αποτελεσμα του ναρκισσισμου;;;

ειδικα με την υπογραφη σου απο κατω με το (c);

τι αλλο θα δουμε και θα διαβασουμε πια!!!

Μα, το μήνυμα σου αυτό τώρα, τι άλλο είναι από ένα "ΕΓΩ έχω δίκιο, θαυμάστε με, μέσω τής υποτίμησης που κάνω στον somebody που δεν ξέρει τι τού γίνεται"!!!

Προσπάθησε να διαβάσεις και να δεις με αντικειμενικό μάτι ό,τι έγραψα - ξέρω ότι μπορείς -
και αν κάπου υπάρχουν "δύσκολα σημεία", εδώ είμαι.

somebody961

# 26 στις 7/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από silencee

...σκέφτομαι πως η ελευθερία δεν είναι συναίσθημα,είναι κατάσταση...

...ελευθερία σημαίνει επιλέγω το Α γιατί θέλω το Α, ενώ μπορώ να έχω και το Β και το Γ και,και,και...

...αν μπορώ να έχω μόνο το Α,αυτό θα επιλέξω και θα ονομάσω το κίνητρο της επιλογής,αγάπη...

...μα δεν είναι.

Καλή Ανάσταση  

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ προσπαθώ εδώ και μέρες να "περάσω" μέσα από τις εδώ δημοσιεύσεις μου.

Καλή Ανάσταση επίσης, και σε όλους εδώ και παντού.

Ανάσταση για τον κάθε άνθρωπο σε κάθε επίπεδο και τομέα στη ζωή του,
που τον κάνουν να νιώθει σταυρωμένος και κρεμασμένος..

Αυτό είναι το μήνυμα αυτών των ημερών.

Αρέσει στα μέλη alisida, giorgos170

somebody961

# 27 στις 7/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από equinox_

Μετά, βάλε κάτι για ομορφιά,κάτι συνηθισμένο,

κάτι ωραίο και κάτι που χρειάζεται ένα πουλί.

και κρύψου πίσω από αυτό το δέντρο,
μην μιλάς, ούτε καν κινηθείς...

Όταν το πουλί περάσει μέσα από αυτήν,
τεντώσου ελαφρά και κλείσε την.

Αλλά, αν το πουλί αποφασίσει τελικά και σε τιμήσει με το τραγούδι του,

ότι θα σου δώσει ένα από τα όμορφα φτερά του,

Jacques Prever

Και εγώ λέω σχεδόν τα ίδια,

αλλά χωρίς την πόρτα που κλείνει... Τώρα το πουλί, φυλακίστηκε..
Αυτό το σημείο κυρίως, με έκανε να αποστραφώ το ποίημα αυτό. Δες ΥΓ.
Ακόμη και το γάμο να εννοεί, δεν μου αρέσει.
Γιατί και ο γάμος, μια πόρτα που κλείνει είναι.
Μα τότε, η "πόρτα" είναι μέσα στον καθένα από τους δύο που αποτελούν τη σχέση.
Δεν κρατάει ο ένας μόνο το κλειδί και τον έλεγχο τής πόρτας!
Και, το "τεντώσου απαλά και κλείσε την". Αυτό το "τεντώσου απαλά - να μην σε καταλάβει το πουλί, το βρίσκω έως και ύπουλο...

Αυτό λοιπόν, το έμαθα με τρόπο απλό. Μάθημα από τις γάτες που αγαπώ
και είχα τρεις στη μονοκατοικία που μέναμε παλιά.

Και οι τρεις, ενώ τους πρόσφερα τροφή
δεν δοκιμάζανε αν πρώτα δεν ερχόντουσαν να τριφτούν επάνω μου.
Πάντα ερχόντουσαν.. ακόμα και όταν δεν είχα να τους δώσω, έτσι,
για να τριφτούν επάνω μου και για παιχνίδι..
Τη μια μάλιστα, την έπιανα από όλα τα πόδια στο ένα μου χέρι μαζί με την ουρά,
και την πρόσφερα στον αδελφό μου..
Τού πρόσφερα μια ...γατοδέσμη!!! Εχω όμορφες αναμνήσεις από τις γάτες μου αυτές..

Στο σπίτι εκείνο το παλιό, δεν υπήρχε πόρτα.. Οι γάτες ήταν ελεύθερες..
Και επέλεγαν να έρθουν στο δικό μου, σε εμένα..
Αργότερα, όταν αλλάξαμε σπίτι, για μήνες η μια από αυτές, με περίμενε στην είσοδο τής πολυκατοικίας..

--

Παρακάτω:

Στις πρώτες λέξεις που μαύρισα, διέκρινα προσωπικά, δόλο.. Να προσελκύσουμε το πουλί
με κάτι που χρειάζεται.. Όχι κάτι που χρειάζεται ΑΥΤΟ το πουλί, αλλά ένα, οποιοδήποτε πουλί..
Για να σου δώσει "ένα από τα φτερά" του.. το κέρδος.
Ότι κάνουμε και στο ψάρεμα δηλαδή.. Δόλωμα.. Από τη λέξη δόλος.
Και καμαρώνουμε για την ψαριά μας στους φίλους μας.. Θαυμάστε με - τους λέμε.
Θαυμάζουμε και καμαρώνουμε εμάς, για το πουλί που φυλακίσαμε - εδώ.
Ναρκισσισμός.
Αν και σε αυτό το σημείο, ο ποιητής δεν έβαλε κάτι που θεωρώ απαραίτητο εγώ, που δεν επαγγέλλομαι ποιητής. "Τότε το πουλί, ως ελάχιστο δείγμα ευχαριστώ, θα θυσιάσει ένα από τα πιο όμορφα φτερά του, για όση αγάπη τού προσφέρεις"..
Μα ακόμα και τότε, κινδυνεύει με τον καιρό, χάνοντας το φτέρωμα του, να πάψεις να το θαυμάζεις και να το θέλεις..
Τότε, θα το διώξεις.. Το ξεπουπούλιασες - όπως λέμε.. Τώρα, δρόμο!

Η μαγκιά είναι, να μην φύγει το πουλί όταν η πόρτα είναι ανοικτή.

Αλλά αυτό, απαιτεί καθημερινή προσπάθεια από εμάς.
Οπότε την κλείνουμε, για σιγουριά..
Μα είναι προσωπική ανασφάλεια τελικά.
Αγωνία πως μια μέρα που δεν θα το φροντίσουμε,
θα μας φύγει.

Μα οι (ελεύθερες) γάτες μου, δεν έφυγαν ποτέ από κοντά μου..

Εγώ, έτσι κατάλαβα το ποίημα αυτό..
Ίσως αν ήταν πιο προσεγμένο σε κάποια σημεία γραμμένο,
να το καταλάβαινα σωστότερα - αν το είδα με λάθος ματιά.

Και τέλος, έβαλα για υπογραφή το εδώ νικ μου,
επειδή έκρινα πως τα είπα καλύτερα από τον ποιητή!

ΥΓ: Μού θύμισε ατάκα από Χάρι Κλιν:
-Τι σας έμεινε πιο πολύ από όλα αυτά;
-Η πόρτα!

Andreas66

# 28 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η πραγματικη αγαπη βρισκεται μεσα στην ελευθερια.

silencee

# 29 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...o μεγαλύτερος εχθρός της Ελευθερίας είναι ο Φόβος...

...σαμποτάρει τις σκέψεις μας,άρα και τις ενέργειές μας...

...συντηρεί τις εμμονές μας κι εκλογικεύει τα 'παράλογά' μας,κάνοντάς τα να μοιάζουν φυσικά...

frog13

# 30 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγω πάλι νομίζω ότι ο ποιητής δεν εννοεί την αγάπη ...

Στην εικόνα του πουλιού καθρεφτίζει την ανώτερη ψυχή  ,την έμπνευση του, το λουλούδι που έχουμε όλοι μέσα μας αλλά που πρέπει να βρει πρόσφορο έδαφος για να ανθίσει,μέσα από την καρτερία,την ησυχία και την υπομονή ...το δικό του "πνεύμα"..!

Δεν θα μιλούσε ποτέ ένας ποιητής για την αγάπη παρομοιάζοντας την με "κλουβί"...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από somebody961

Υπάρχουν πολλών ειδών πουλιά. Είναι γνωστό αυτό!

Αυτό που ξέρω σίγουρα επίσης είναι πως,
ο άνθρωπος, από την απαρχή τής δημιουργίας του
είναι κτητικό ον.

Για να κάνει να φαίνεται ωραίο στα μάτια του αυτό του το ένστικτο
έδωσε άλλο όνομα, σε πολλά από όσα κάνει.

Παράδειγμα, ένας φράκτης που ορίζει την περιουσία του.
Φράκτη, που έχει ξεκάθαρο μήνυμα. Δικό σου - δικό ΜΟΥ.
Δεν βάζει έναν οποιονδήποτε φράκτη από ψυχρές αγκαθωτές πλεξούδες από σουβλερά σύρματα που να ματώνουν στο άγγιγμα τους.
Θα βάλει έναν πέτρινο. Να μην είναι τόσο ορατό το 'ΜΟΥ'.

Πέτρινο, να τον διακοσμήσει με λουλούδια πάνω σε μερικές γλαστρούλες στην κορυφή του
και μερικά γκράφιτι ίσως απ' έξω.

Το ίδιο έκανε και για πράγματα που ζηλεύει. Όπως τα πουλιά.
Ποιος δεν ονειρεύτηκε μικρός ότι είναι πουλί ελεύθερο και πετάει;
Προσομοίωση αυτής τής πραγματικότητας και ονείρου
είναι και τα αεροπλάνα. Που είναι εμπνευσμένα από τα πουλιά. Και τελευταία έμαθα πως
δοκιμάζονται σχέδια με φτερά κινούμενα.
Οι Ινδιάνοι, τα λένε "σιδερένιο πουλί"..

Και έχουν επίσης, τόσα τραγούδια γραφτεί για τα πουλιά.

Δεν λέει λοιπόν, "αυτό το πουλί το θέλω να το βάλω σε κλουβί"!

Λέει: "Θέλω να ακούω το τραγούδι του.. ααχ.. πόσο πολύ το θαυμάζω!" - αποκτώντας και ως μπόνους και τον τίτλο τού φιλόζωου.

Και αν τού ζωγραφίσει έναν πίνακα ωραίο
δεν το κάνει για το πουλί.

Για τον εαυτό του το κάνει. Για να απολαμβάνει
την υποκρισία του...
και να αυτοθαυμάζεται.

Όπως ο Νάρκισσος..

(c) Somebody961.

Titikaka38

# 31 στις 7/4/2018
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.155

...oσονουπω θα φτασω τα 50...Ζωη να χω...

...δεν εχω καταλαβει τι ειναι αγαπη...και το χειροτερο?...  τι ειναι ελευθερια ακριβως???...

...για γελια ειμαστε...Μ Παρασκευη αποψε?... 

...μην ανησυχειτε...θα περασει...
Αρέσει στο μέλος giorgos170

equinox_

# 32 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Sannyas

Σε όλη τη διάρκεια της έως τώρα ζωής μου είναι φορές που θέλω περισσότερο την ελευθερία και άλλες που θέλω περισσότερο την αγάπη. Τα τελευταία χρόνια πιστεύω ότι το ιδανικότερο είναι να πετύχει κάποιος την ελευθερία μέσα από την αγάπη και αυτό το λέω γιατί πιστεύω πως η ελευθερία είναι παρακλάδι της αληθινής αγάπης. 

Η αγάπη μπορεί να περικλείει την ελευθερία, αν η αγάπη δεν περιέχει όρους, ανταλλάγματα, κτητικότητα, ζήλια, φθόνο, και άλλες αρνητικές προσμίξεις. Η ελευθερία μπορεί να χωρέσει μέσα στην αληθινή αγάπη, γιατί η αγάπη είναι το κορυφαίο ανθρώπινο συναίσθημα (το λένε όλοι οι φωτισμένοι και οι πνευματικοί δάσκαλοι). 

Σκοπός μου, να ανοίξω αυτή τη συζήτηση, ήταν και είναι να προβληματιστούμε λίγο και να δούμε τι διαφορές, τι κοινά, τι αλληλεπίδραση μπορεί να έχουν μεταξύ τους αυτά τα δύο κορυφαία συναισθήματα.Καταγράφοντας την θέση μας μπορεί να εμπνεύσουμε κάποιον άλλο και το σημαντικότερο είναι ότι μπορούμε πιο εύκολα να στοχοποιήσουμε και να υλοποιήσουμε τα θέλω μας και τις ανάγκες μας. 

Ίσως τα άτομα που επιλέγουν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ είναι τα άτομα που έχουν καταπιεστεί πολύ έως τώρα, από αυτό το «κάτι σαν αγάπη» που κυκλοφορεί γύρω μας. 
Ίσως τα άτομα που επιλέγουν ΑΓΑΠΗ είναι τα άτομα που έχουν μείνει πολύ καιρό με την μοναξιά τους ή που δεν αντέχουν τη μοναξιά τους ή που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει σε αυτή την κοινωνία που ζούμε αληθινή ελευθερία. Ίσως άλλοι την επιλέγουν γιατί πιστεύουν (όπως και εγώ) ότι είναι το κορυφαίο ανθρώπινο συναίσθημα. 
Όλες οι έως τώρα απόψεις (μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλες) όμοιες ή διαφορετικές από την δική μου δεν έχει σημασία, που αναφέρθηκαν για τα δύο αυτά συναισθήματα, ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και θέλω να σας ευχαριστήσω φίλοι μου.

Sannyas, η δική μου γνώμη είναι πως γίνεται ένας αχταρμάς εδώ, αλλά και γενικώς - ανακάτεμα, μπέρδεμα, ανάμιξη - στις έννοιες της αγάπης και της ελευθερίας.·

Αλλο είναι η ελευθερία, και άλλο ''ελεύθερος'' χωρίς σχέση!!!...

Ενας άνθρωπος πραγματικά ελεύθερος, είναι όποιος έχει ρίξει πρώτα τις δικές του φυλακές, που αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ελευθεριότητα και αν δεν το έχει κάνει, δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις για ελευθερία απο τον άλλον, επειδη δεν βλέπει εξ' αίτιας των τοίχων των δικών του.

Ένας άνθρωπος ελεύθερος, είναι:
ανοικτός, ειλικρινής με όλους σε κάθε περίπτωση, δεν λέει ψέματα για τον εαυτό του ή για τους άλλους, δεν κρύβεται, δεν παιζει ύπουλα παιχνίδια, δεν αποφεύγει να συζητήσει και να βρεθεί λύση σε όποιο πρόβλημα παρουσιαστεί αν είναι σε σχέση, δεν μένει στο παρελθόν με τα ίδια συνέχεια... επειδη έχει δουλέψει με τις σκιές του, τα εγώ του, τα κόμπλεξ του, τα στερεότυπα του... και βρίσκεται συνειδητοποιημένος, στο οποιοδήποτε ''τώρα'' της σχέσης με την θέληση του.
Η διάθεση του δεν εξαρτάται απο τους άλλους, ούτε απο ουσίες για να έχει ανάγκη απο ψεύτικη ελευθερία.

...

Περισσότερα ελευθερία όταν θέλεις, εννοείς όταν είσαι χωρίς σχέση; Αν είναι ετσι, τότε είναι κατάσταση και όχι συναίσθημα.

Και όταν θέλεις αγάπη, ως κατάσταση πάλι, θες και να μην σε φυλακίζει;

Μα ακριβώς σε μια σχέση, βγαίνουν ''οι φυλακές'' του καθένα, αλλά ο καθένας κατηγορεί τον άλλον πως τον φυλακίζει.
Ένας άνθρωπος ελεύθερος, όταν είναι ''ανελεύθεροσαποτακουσούρια του'', δεν υπάρχει! 

Όταν μπαίνει σε μια σχέση, αν δεν κάνει κάτι προς αυτή την κατεύθυνση για την καλυτέρευση της σχέσης, δεν μπορεί να κάνει και η αγάπη να ανθίσει  ή αν ανθίσει, μετά μαραίνεται.
Αποζητά την αγάπη απο τον άλλον, να τον αποδεχτεί, χωρίς να αγαπάει ο ίδιος τον εαυτό του και χωρίς να σε έχει αποδεχτεί ο ίδιος, συνειδητοποιώντας αυτά που του ( τους) δημιουργούν συνέχεια προβλήματα;

Ελευθερία και αγάπη είναι το ίδιο. Ως συναισθημα
Δεν μπορεί να επιλέγεις ένα απο τα δυο, γιατί και τα δυο, σημαίνουν ένα - έξω απο τις φυλακές των ''εγώ''μας.
Όταν απελευθερωθούμε ο καθένας μόνος του, θα αγαπήσουμε εμάς
Τότε πια μπορεί να είσαι και ελεύθερος, και να αγαπάς αληθινά τον άλλον.

Πόσοι κανουν κάτι για τις δικές τους φυλακές
και όχι, για τα μακρινά (του άλλου τάχα μου) τα κάγκελα;

>>>''να προβληματιστούμε λίγο και να δούμε τι διαφορές, τι κοινά, τι αλληλεπίδραση μπορεί να έχουν μεταξύ τους αυτά τα δύο κορυφαία συναισθήματα.''<<<

equinox_

# 33 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από somebody961

Μα, το μήνυμα σου αυτό τώρα, τι άλλο είναι από ένα "ΕΓΩ έχω δίκιο, θαυμάστε με, μέσω τής υποτίμησης που κάνω στον somebody που δεν ξέρει τι τού γίνεται"!!!

Προσπάθησε να διαβάσεις και να δεις με αντικειμενικό μάτι ό,τι έγραψα - ξέρω ότι μπορείς -
και αν κάπου υπάρχουν "δύσκολα σημεία", εδώ είμαι.

equinox_

# 34 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από somebody961

Και εγώ λέω σχεδόν τα ίδια,

αλλά χωρίς την πόρτα που κλείνει... Τώρα το πουλί, φυλακίστηκε..
Αυτό το σημείο κυρίως, με έκανε να αποστραφώ το ποίημα αυτό. Δες ΥΓ.
Ακόμη και το γάμο να εννοεί, δεν μου αρέσει.
Γιατί και ο γάμος, μια πόρτα που κλείνει είναι.
Μα τότε, η "πόρτα" είναι μέσα στον καθένα από τους δύο που αποτελούν τη σχέση.
Δεν κρατάει ο ένας μόνο το κλειδί και τον έλεγχο τής πόρτας!
Και, το "τεντώσου απαλά και κλείσε την". Αυτό το "τεντώσου απαλά - να μην σε καταλάβει το πουλί, το βρίσκω έως και ύπουλο...

Αυτό λοιπόν, το έμαθα με τρόπο απλό. Μάθημα από τις γάτες που αγαπώ
και είχα τρεις στη μονοκατοικία που μέναμε παλιά.

Και οι τρεις, ενώ τους πρόσφερα τροφή
δεν δοκιμάζανε αν πρώτα δεν ερχόντουσαν να τριφτούν επάνω μου.
Πάντα ερχόντουσαν.. ακόμα και όταν δεν είχα να τους δώσω, έτσι,
για να τριφτούν επάνω μου και για παιχνίδι..
Τη μια μάλιστα, την έπιανα από όλα τα πόδια στο ένα μου χέρι μαζί με την ουρά,
και την πρόσφερα στον αδελφό μου..
Τού πρόσφερα μια ...γατοδέσμη!!! Εχω όμορφες αναμνήσεις από τις γάτες μου αυτές..

Στο σπίτι εκείνο το παλιό, δεν υπήρχε πόρτα.. Οι γάτες ήταν ελεύθερες..
Και επέλεγαν να έρθουν στο δικό μου, σε εμένα..
Αργότερα, όταν αλλάξαμε σπίτι, για μήνες η μια από αυτές, με περίμενε στην είσοδο τής πολυκατοικίας..

--

Παρακάτω:

Στις πρώτες λέξεις που μαύρισα, διέκρινα προσωπικά, δόλο.. Να προσελκύσουμε το πουλί
με κάτι που χρειάζεται.. Όχι κάτι που χρειάζεται ΑΥΤΟ το πουλί, αλλά ένα, οποιοδήποτε πουλί..
Για να σου δώσει "ένα από τα φτερά" του.. το κέρδος.
Ότι κάνουμε και στο ψάρεμα δηλαδή.. Δόλωμα.. Από τη λέξη δόλος.
Και καμαρώνουμε για την ψαριά μας στους φίλους μας.. Θαυμάστε με - τους λέμε.
Θαυμάζουμε και καμαρώνουμε εμάς, για το πουλί που φυλακίσαμε - εδώ.
Ναρκισσισμός.
Αν και σε αυτό το σημείο, ο ποιητής δεν έβαλε κάτι που θεωρώ απαραίτητο εγώ, που δεν επαγγέλλομαι ποιητής. "Τότε το πουλί, ως ελάχιστο δείγμα ευχαριστώ, θα θυσιάσει ένα από τα πιο όμορφα φτερά του, για όση αγάπη τού προσφέρεις"..
Μα ακόμα και τότε, κινδυνεύει με τον καιρό, χάνοντας το φτέρωμα του, να πάψεις να το θαυμάζεις και να το θέλεις..
Τότε, θα το διώξεις.. Το ξεπουπούλιασες - όπως λέμε.. Τώρα, δρόμο!

Η μαγκιά είναι, να μην φύγει το πουλί όταν η πόρτα είναι ανοικτή.

Αλλά αυτό, απαιτεί καθημερινή προσπάθεια από εμάς.
Οπότε την κλείνουμε, για σιγουριά..
Μα είναι προσωπική ανασφάλεια τελικά.
Αγωνία πως μια μέρα που δεν θα το φροντίσουμε,
θα μας φύγει.

Μα οι (ελεύθερες) γάτες μου, δεν έφυγαν ποτέ από κοντά μου..

Εγώ, έτσι κατάλαβα το ποίημα αυτό..
Ίσως αν ήταν πιο προσεγμένο σε κάποια σημεία γραμμένο,
να το καταλάβαινα σωστότερα - αν το είδα με λάθος ματιά.

Και τέλος, έβαλα για υπογραφή το εδώ νικ μου,
επειδή έκρινα πως τα είπα καλύτερα από τον ποιητή!

ΥΓ: Μού θύμισε ατάκα από Χάρι Κλιν:
-Τι σας έμεινε πιο πολύ από όλα αυτά;
-Η πόρτα!

ο,τι πεις

''Στη συνέχεια...σκούπισε προσεκτικά το κλουβί από τη ζωγραφιάχωρίς να αγγίξεις του πουλιού ούτε ένα φτερό.''

giorgos170

# 35 στις 7/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.683

μου έχουνε πεί :

η αγάπη ελευθερώνει ...

( κι εγώ το κάνω )

Αρέσει στα μέλη alisida, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

frog13

# 36 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μ. Σαββάτο  

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Titikaka38

...oσονουπω θα φτασω τα 50...Ζωη να χω...

...δεν εχω καταλαβει τι ειναι αγαπη...και το χειροτερο?...  τι ειναι ελευθερια ακριβως???...

...για γελια ειμαστε...Μ Παρασκευη αποψε?... 

...μην ανησυχειτε...θα περασει...

somebody961

# 37 στις 7/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση

Πιθανόν να είναι αυτή η ερμηνεία φίλε μας frog.
Φαίνεται να ταιριάζει και αυτή.

Δεν διεκδίκησα ποτέ την ιδιότητα τού κριτικού τέχνης άλλωστε,
για αυτό και είπα αργότερα πως, έτσι το βλέπω μα, αφήνω περιθώριο για διαφορετική ερμηνεία από τη φίλη μας equinox
αν το έχει μελετήσει - που θα έχει - πολύ περισσότερο το συγκεκριμένο.
Και η αντίδραση της σε ειρωνικό τόνο, με ξένισε πολύ. Σε βαθμό να κάνω αναφορά, που δεν έκανα.
Δεν ταιριάζει το κλίμα τής απάντησης αυτής στο κλίμα τού εδώ θέματος.

Μα, η τέχνη από μόνη της, δεν πρέπει να εκφράζει - ανάλογα τον παρατηρητή, την εποχή, τις κοινωνικές συνθήκες
και διαφορετικά πράγματα;
Για αυτό και υπάρχουν τα λεγόμενα διαχρονικά έργα τέχνης.
Επειδή καταφέρνουν αυτό το θαύμα!

Προσωπικά, έτσι το ερμήνευσα, στην τωρινή εποχή, στον συγκεκριμένο τόπο, εκείνη τη στιγμή, με τη συγκεκριμένη ψυχολογία που είχα. (Εκείνη ξέρει γιατί)..

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Sannyas

# 38 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Με αφορμή τις διευκρινήσεις που ζήτησαν και τις διαφωνίες που είχαν κάποιοι φίλοι και φίλες της συζήτησης, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάποια εμμονή να πείσω τον άλλο πως έχω δίκιο. 

Ούτε επειδή υμνώ την αγάπη σημαίνει πως έχω κατακτήσει την κορυφή του Έβερεστ και πως έχω φτάσει στο 100% της αληθινής αγάπης. Σκοπός μου είναι να έχω την αγάπη πηγή έμπνευσης και πυξίδα στη ζωή μου, έτσι ώστε όποτε χάνω τον δρόμο μου σε αυτή τη ζωή να έχω την πυξίδα μου, να την κοιτάζω και να επαναπροσδιορίζω την πορεία μου σε αυτή την ζωή.

Πιστεύω πως αν η ελευθερία δεν έχει πηγή έμπνευσης την αγάπη, τότε μπορεί εύκολα να γίνει επικίνδυνη και καταστροφική. Η ελευθερία που πηγάζει από τον κακό εγωισμό, την ασυδοσία, το μίσος, την αλαζονεία, δεν έχει καμία αξία.

Αν νομίζει κάποιος πως είναι ελευθερία όταν τρώει και φτάνει τα 140 κιλά, είναι γελασμένος. Αυτή δεν είναι ελευθερία, δουλεία είναι η οποία πηγάζει από την βουλιμία (ή από κάπου αλλού) και φέρνει αυτοκαταστροφή. Θα πω αυτή την λεγόμενη «ελευθερία» ανώτερη από την αγάπη; Ασφαλώς όχι.

Αν νομίζει κάποιος πως είναι ελευθερία όταν σπαταλάει όλη του την περιουσία στον τζόγο, είναι γελασμένος. Δουλεία καταστροφική είναι και αυτή, όπως και στο προηγούμενο παράδειγμα. 

Αν νομίζει κάποιος πως είναι ελευθερία όταν κακομεταχειρίζεται την/τον σύντροφό του, τότε είναι ξανά γελασμένος. Δεν χρειάζεται να αναφέρω άλλα παραδείγματα. 

Ένας ασυνείδητος άνθρωπος, όλα τα παραπάνω και πολλά ακόμη παρόμοια, τα βαφτίζει «ελευθερία» και νομίζει πως είναι ελεύθερος.Ποιο είναι το κοινό χαρακτηριστικό όλων των προηγούμενων παραδειγμάτων; Ότι η «ελευθερία» δεν είχε πηγή έμπνευσης την αγάπη, ούτε είχε ως στόχο την αγάπη. 

Για ποια ελευθερία μιλάτε τότε φίλοι μου, ότι είναι ανώτερη της αγάπης; Ποια πηγή έμπνευσης και ποιο στόχο έχει η ελευθερία για την οποία μιλάτε; 

Όταν βρίσκεις τη δύναμη και την ικανότητα να απαλλαγείς από τις λαθεμένες πεποιθήσεις που κουβαλάς τόσα χρόνια, τότε γίνεσαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ από τις πεποιθήσεις του παρελθόντος. Αυτή η ελευθερία όμως πηγάζει από την (ανώτερη) ΑΓΑΠΗ προς τον εαυτό σου. 

Αν ο στόχος της απελευθέρωσης σου είναι η αγάπη προς τον εαυτό σου και προς τους άλλους, τότε η ελευθερία είναι το ΟΧΗΜΑ για να σε πάει σε κάτι ανώτερο, στην αγάπη. Ποτέ ένα όχημα δεν είναι ανώτερο από την πηγή έμπνευσης ή από τον στόχο. Μόνο αυτή η ελευθερία που έχει πηγή έμπνευσης ή στόχο την αγάπη, έχει πραγματική αξία. Αν αυτή η ελευθερία σε φτάσει στην αληθινή αγάπη προς τον εαυτό σου και προς τους άλλους, τότε μόνο μπορεί να την πλησιάσει και στην τέλεια περίπτωση μπορεί να την φτάσει και να γίνει ένα με αυτήν. Ποτέ όμως η ελευθερία δεν θα ξεπεράσει την αγάπη, το πολύ-πολύ να γίνει ένα με αυτήν.

mara08

# 39 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θα μου επιτρέψεις μόνο να σου πως τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι άτυχη.

Δεν  έχουν καμία σχέση με την ελευθερία και όλα κρύβουν από πίσω ένα συναισθηματικό και ψυχολογικό πρόβλημα ,μια αρρώστια . 

Εξάρτησηαπό το φαγητό για συναισθηματικούς -ψυχολογικους λόγους .Άτομα βουλιμικα-υπερφαγικα δεν αισθάνονται ελεύθερα αλλά ανήμπορα και έρμαια της διαταραχής αυτής νιώθοντας αμέσως μετά τύψεις ενοχές και μισος για τον εαυτό τους . Έχουν επιλογή όμως δεν είναι σε θέση να την υποστηρίξουν .

Ο τζογαδόρος είναι αρρωστημένος -εξαρτημένος με αυτό και δεν κάνει καμία προσπάθεια να το σταματήσει και ισως δεντο κατανοεί .Το ίδιο και αυτός που κακομεταχειρίζεται τον /την σύντροφό αλλά λέει ότι αγαπάει .

Μήπως συγχέεις λίγο την έννοια της ελευθερίας ?
Μήπως πρέπει να ορίσουμε από την αρχή τι είναι ελευθερία για τον καθένα ?

Ελεύθερος είναι ο άνθρωπος που δρα κατά βούληση και έχει δυνατότητα επιλογής,χωρίς περιορισμούς χωρίς εξαναγκασμούς ..

Σαν άνθρωποι είμαστε ελεύθεροι ? Ως προς τις σχέσεις μας ναι Τη συντροφικότητα δηλαδή .

.Ως προς τα υπόλοιπα όμως όχι .Ούτε στον  επαγγελματικο ,ούτε πολιτικο ,ούτε εκπαιδευτικο τομέα κλπ ...Πουθενά !Αυτό δεν μας κάνει ελεύθερους ! Ακολουθούμε κανόνες που άλλοι έχουν ορίσει για εμας και σίγουρα όχι πάντα γιατί καλύτερο όχι μόνο το δικό μας ,ούτε καν της χώρας !

Η αγάπη δηλώνει στοργή ,συμπόνοια,ανθρωπιά ,νοιαξιμο .Αγαπώ κάποιον σημαίνει ότι τον αφήνω ελεύθερο .Δεν τον υποτασσω ! Συμφωνώ πως σε μια σχέση που θέλει να λέγεται σοβαρή υπάρχει μια συμφωνία "περιορισμένης " ελεύθεριας από την άποψη της μονιμότητας .Γιατί ? Γιατί υπάρχει η αγάπη .

Θεωρώ δε πως η αγάπη κρύβει και κάποιο φόβο μέσα της Για την ανταπόκριση ,την εγκατάλειψη ,τη μοναξιά ...

Ειμαι ελεύθερος και έχω τη δυνατότητα να αγαπήσω και νααγαπήθω και για αυτήν την αγάπη να στερηθω ένα μέρος από την ελευθερία που είχα !!

frog13

# 40 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από Sannyas

Αν ο στόχος της απελευθέρωσης σου είναι η αγάπη προς τον εαυτό σου και προς τους άλλους, τότε η ελευθερία είναι το ΟΧΗΜΑ για να σε πάει σε κάτι ανώτερο, στην αγάπη. Ποτέ ένα όχημα δεν είναι ανώτερο από την πηγή έμπνευσης ή από τον στόχο.

Η ελευθερία του ανθρώπου είναι μια ζητούμενη "αρχή",βασική για την ολοκλήρωση του ανθρώπου και χάνεται στους προ ιστορικούς αιώνες και άρα ένας από μόνος του κύριος στόχος...

Θα μπορούσε κάποιος δηλαδή άνετα να πεί ότι απελευθερώνεται μέσω της αγάπης και η αγάπη πλέον να γίνεται το όχημα γι'αυτόν...!

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε