Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αγάπη ή ελευθερία;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

matakiamouou

# 41 στις 7/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Να αγαπας ακομη και απο αποσταση γιατι θελεις να σεβαστεις τον εαυτο σου και να δωσεις την ελευθερια στον αλλον για την επιλογη του...που απο την στιγμη που την εκανε δεν εχει επιστροφη για ΕΣΕΝΑ.Υπαρχουν πολλων ειδων αγαπες και ελευθεριες...εξαρταται τι θελεις εσυ να βιωσεις.

Η αγαπη ειναι το πιο πολυτιμο πραγμα...οχι ο ενθουσιασμος.Η πραγματικη αγαπη βρησκεται μεσα μας.Ανθρωποι ειμαστε θα πονεσουμε,θα απογοητευτουμε,θα στεναχωρεθουμε που δεν μας αγαπησαν οπως θα θελαμε και στο σημειο που θελαμε ΑΛΛΑ ετσι ειναι η ζωη.

https://www.youtube.com/watch?v=aETsOeMj4Tg

Οποιος εζησε την αληθινη αγαπη δεν χρειαζετε τιποτε αλλο να ζησει...

tzoulia59

# 42 στις 7/4/2018
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.490
'Aρεσαν+: 0%

δεν εχω καλες σχεσεις με ανθρωπους που μπαινουν σε τετοιου ειδους διλληματα

ουτε τους καταλαβαινω ουτε και μ ενδιαφερει να τους καταλαβω ,,,

η αγαπη και η αληθεια ειναι αδιαπραγματευτα 

και η ελευθερια πρεπει να εχει ορια ,,,

η πολλη ελευθερια κατανταει αναρχια ,,,

ελευθερια του ατομου στις διαπροσωπικες σχεσεις ειναι δεδομενη (για μενα )

αλλα με ορια ,,ως ποιο σημειο ελευθερια ;

αν θελεις να λειτουργεις ανεξελεγκτα μεινε μονος σου ...

οταν συνυπαρχεις με τον αλλον δεν ,μπορεις να λειτουργεις πληρως ελευθερα ,,,

κι οφειλεις να το γνωριζεις ,,,

μια σχεση εχει δικαιωματα και υποχρεωσεις ,,,

πολυ μ αρεσουν και η ελευθερια και τα ορια της εξου και κανω μακροχρονιες σχεσεις γαμους ,,,

και ακομη και στο γαμο μου ενιωθα πληρως ελευθερη ,,,

25 χρονια ποτε δεν κερατωσα τον συντροφοο μου και διακοπες πηγαιναμε παντα μαζι απο την πρωτη μερα που γνωριστηκαμε ,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Sannyas

Αγάπη ή ελευθερία;

Αν πρέπει να διαλέξετε οπωσδήποτε κάποιο ανάμεσα στην αγάπη ή στην ελευθερία τι θα διαλέγατε. Μπορεί κάποιος να πει ότι αυτά τα δύο πρέπει να πηγαίνουν μαζί και ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορεί κάποιος άλλος να πει κάτι άλλο, οτιδήποτε. 

Είτε είστε σε μια σχέση είτε είστε εκτός σχέσης, ποιο από τα δύο έχετε πιο πολύ ανάγκη; 

Κάνω πρώτος την αρχή και λέω πως επιλέγω ΑΓΑΠΗ!

Αρέσει στα μέλη alisida, panagiotismp90

Sannyas

# 43 στις 8/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

mara08: "Θα μου επιτρέψεις μόνο να σου πως τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι άτυχη."

Το ξέρω καλή μου mara08 ότι τα παραδείγματα που ανέφερα δεν έχουν καμία σχέση με ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.Ανέφερα τα παραδείγματα αυτά για να δείξω ότι οι ασυνείδητοι άνθρωποι που βρίσκονται μέσα στο σκοτάδι και στην άγνοια, βαφτίζουν τις πράξεις τους ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. 

mara08: "Σαν άνθρωποι είμαστε ελεύθεροι ? Ως προς τις σχέσεις μας ναι. Τη συντροφικότητα δηλαδή"

Όταν η απόφαση να επιλέξουμε σύντροφο είναι μια καρμική σχέση που είναι γραφτό να γίνει, σημαίνει ότι επιλέξαμε ελεύθερα; ΟΧΙ!  Όταν η απόφασή μας να επιλέξουμε σύντροφο επηρεάζεται από τον φόβο της μοναξιάς, από τον φόβο μήπως οι γυναίκες δεν προλάβουν λόγω ηλικίας να γίνουν μητέρες, ή από άλλους φόβους, είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε σύντροφο; ΟΧΙ!

Enikos

# 44 στις 8/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.273

Το μουτι να ξερεις...

Γινεται εκει που θεμε να οριοθετησουμε τις εννοιες, με βαση τα προσωπικα μας βιωματα.

Και πιανουμε την παρλα και μας πιανει ενα ανχος να πεισουμε...

panagiotismp90

# 45 στις 8/4/2018
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.835

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Enikos

Το μουτι να ξερεις...

Γινεται εκει που θεμε να οριοθετησουμε τις εννοιες, με βαση τα προσωπικα μας βιωματα.

τσ μπιν ενικε? κου ετσοββε μουτι? αλβανο γιε?

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 46 στις 8/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

γιο ρε πα ντο φιλοισεμ κετου!

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από panagiotismp90

τσ μπιν ενικε? κου ετσοββε μουτι? αλβανο γιε?

Sannyas

# 47 στις 8/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Επιθυμώ να μην απαντάω και να μη σχολιάζω άσχετα και ειρωνικά σχόλια σε σχέση με κάποιο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης. 

Έθεσα αρχικά ένα θέμα, εκτιμώ, σέβομαι και ευχαριστώ τους φίλους που λένε τη γνώμη τους για το συγκεκριμένο θέμα, ακόμη κι αν διαφωνώ μαζί τους. Τα σχόλιά μου και οι διάλογοι που ανοίγω πρωταρχικό σκοπό έχουν να κάνουν πιο σαφή και πιο ξεκάθαρη τη γνώμη μου και την θέση μου στους φίλους που συμμετέχουν στη συζήτηση και σε όσους επιθυμούν να την ακούσουν.  

Όποιος δεν επιθυμεί να ακούσει ή να διαβάσει, είναι δικαίωμά του. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται να συμμετάσχει και να θέσει την γνώμη του για κάποιο συγκεκριμένο θέμα (ούτε θέλει να ακούσει-διαβάσει την γνώμη των άλλων για το συγκεκριμένο θέμα), θεωρώ ευγενικό και σωστό να μην συμμετέχει ή να αποχωρεί από την συζήτηση και να αφήνει ελεύθερους αυτούς που θέλουν να συνεχίσουν να την λένε.

equinox_

# 48 στις 8/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Enikos

Το μουτι να ξερεις...

Γινεται εκει που θεμε να οριοθετήσουμε τις εννοιες, με βαση τα προσωπικα μας βιωματα.

Με βάση τα προσωπικά βιώματα κάποιων, έχουν γίνει και οι παγκόσμιοι πόλεμοι

που, συνεχίζουν να συμβαίνουν ανά τον κόσμο, επειδη οι πόλεμοι συνεχίζουν να συμβαίνουν μέσα μας

Η αντίθετη κατάσταση των πολέμων, είναι η ελευθερία, αλλά δεν γίνεται να την οριοθετήσουμε.
Αν το κανουμε, σημαίνει περιορισμό σε κουτάκι, που μπαίνει σε αντίθεση με αυτό που εκφράζει.
Το ανοικτό, το επεκτάσιμο, το άπειρο...
Αυτό για το μουτι
Πιάνοντας την πάρλα, δεν εχω άγχος να πείσω, αλλά να πάρει κανείς - αν υπάρχει ενδιαφέρον - κάτι που είναι κοντά στην αντίληψη (μου) του, όπως και εγώ εχω πάρει απο άλλους, εμπλουτίζοντας με με αυτό που μου είναι απαραίτητο.
Ελευθερία είναι και αυτό, όπως και η σκέψη, εστω και κάνοντας το εσωτερικά.

Οι περιορισμοί απ' έξω, ονομάζοντας ''πάρλες'' την έκφραση ορισμένων, που βάζω και εμένα εκεί, δεν θα με σταματήσει να εκφράσω και τις σκέψεις όπου με οδήγησαν τα λόγια σου.

Η δημιουργία ενός χάος, μια ''εμπόλεμη ζώνη'', είναι εξ' αιτίας ανισορροπίας
για παράδειγμα - ένα απλό καιρικό φαινόμενο, όπως ο αέρας, ειναι αποτέλεσμα διαφορετικής  θερμοκρασίας σε μεγάλων επεκτάσεων γης.
Δεν το βλέπουμε ως πόλεμο όμως, ούτε του δίνουμε σημασία αν είναι 3-4 μποφόρ
Ισα-ισα, τον αναζητάμε το καλοκαίρι, όταν χτυπήσει ο καύσωνας με τα 40 βαθμούς και πάνω.
Ελπίζουμε όμως να σταματήσει να φυσάει πια ή να βρέξει, όταν καιγονται δάση, ζώα, σπίτια, ακόμα και άνθρωποι, φέρνοντας την καταστροφή παντού όπου περάσει, όπως σε έναν πόλεμο.
Ελπίζουμε να σταματήσει να φυσάει και όταν σηκώνει θάλασσες ---> έχει απαγορευτικό για όσα καράβια βρίσκονται στα λιμάνια.
Για τα άλλα που είναι στα ανοικτά αλλά και γενικώς, ο άνθρωπος είναι αδύναμος στο να φέρει σε ισορροπία τα στοιχεία της φύσης σε κάθε φυσικό φαινόμενο, που είναι ''δουλειά'' τής φύσης να ισορροπήσει τα στοιχεία τής.

Είμαστε μικροί ακόμα, αφού δεν καταλαβαίνουμε πως οι πόλεμοι των ανθρώπων, που σήμερα έχουν εξελιχτεί και γίνονται με σύγχρονα μέσα, είναι εξ' αίτιας της εσωτερικής φύσης τους, είναι φυσιολογικά φαινόμενα μέσα στο μικρο τους κόσμο, αλλά, όπως όλα στη φύση απ' έξω προσπαθεί να έρθει σε ισορροπία μετά ένα χάος, που για πολλά πια φταίει και ο άνθρωπος, ετσι και μόνοι μας μπορουμε, αλλά δεν κανουμε και πολλά για να ισορροπήσουμε αυτά που είναι στα χέρια μας και που μας αναλογούν ως μικρότερες φύσεις - μονάδες, μέσα στη μεγαλύτερη.

Μην κάνοντας αυτο, εναντιωνόμαστε σε εμάς τους ίδιους πρώτα, αυτοκαταστρεφόμαστε - όχι μόνο, αλλά προκαλούμε ζημιές και σε άλλους ανθρώπινους ''κοσμους" και γενικώς διάφορους κόσμους, μικρούς και μεγαλύτερους.

Επειδή όλα σχετίζονται, όλα συνδέονται με κάθε περίπτωση, όλα εξαρτώνται μεταξύ τους και,

ο,τι είναι μέσα αυτό είναι και απ' έξω...

...οι πόλεμοι που συμβαίνουν μέσα μας, στη προσωπική μας γη ''ενός σώματος'', τους μετατρέπουμε σε εξωτερικό πεδίο μάχης με τους άλλους, επειδη δεν έχουμε την εσωτερική ισορροπία.

Ούτε σε αέρα - σκέψεις, ούτε σε νερό - συναισθήματα. Απο εκεί και οι φωτιές που ανάβουν και καταστρέφουν σε όλη τη ''γη'' μας, οι θάλασσες - ανασηκωμένα κύματα συναισθημάτων να φέρνουν πλημμύρες και το ίδιο - καταστροφή.
Όλα τα φυσικά φαινόμενα που βλέπουμε απ' έξω, συμβαίνουν και μέσα μας.

Πόλεμοι μέσα, πόλεμοι και έξω!!!

Μένει να φωνάξουμε - ''Φτάνει πια, θέλουμε ελευθερία'', όπως φωνάζει ο κάθε υποδουλωμένος λαός.
Μένει να καταλάβουμε τους εσωτερικούς δικτάτορα και θύμα.

Είναι γνωστό πως μετά απο κάθε πόλεμο, μετά απο κάθε καταστροφή στην ανθρώπινη ιστορία - σεισμούς, πλημμύρες... μετά απο κάθε πιο σοβαρή αρρώστια, μετά απο κάθε θάνατο ή ''θάνατο'' - όταν χάνουμε ανθρώπους απο κοντά μας, η συνείδηση μας αυξάνετε.

Με το ποστ μου αυτό ρωτάω -

γιατί μετά των ''πολέμων'', όταν σε πολλές περιπτώσεις είναι αργά!;

Enikos

# 49 στις 8/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Σε εναν πολεμο, οποιασδηποτε μορφης, ξεκαθαριζονται οι χρονιες εριδες-ασυμφωνιες, επισης.

Γι' αυτο αυξανει μετα απο αυτους η συνειδητοτητα των εμπλεκομενων. Ξεκαθαριζεται ποιος, τι, ποσο και γιατι.

Αν θες, ειναι αναγκαιοι οι πολεμοι οταν εχουν βρεθει σε τελμα οι συνεννοησεις με ηπιο τροπο.

Απλα ο πολεμος ειναι πιο ξεκαθαρη εκφραση της δυναμης απεναντι στην αδυναμια. Οπου δυναμη, σε καιρο ειρηνης, μπορει να ειναι και μια λαθος μεταφρασμενη δυνατοτητα.

Το θεμα ειναι...ειμαστε ετοιμοι για τον πολεμο? Γιατι πραγματι μετα τον πολεμο η θεση μας, ισως να μην ειναι διαπραγματευσιμη.

Για εμενα τουλαχιστον, θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι με τις δυναμεις μας. Διοτι αυτες δοκιμαζονται στην ευθεια αντιπαραθεση.

Η μετα τον πολεμο ημερα και η απορια μας για την εκβαση ειναι ανευ σημασιας.

Διοτι στον πολεμο, κανουμε τα του πολεμου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από equinox_

Με βάση τα προσωπικά βιώματα κάποιων, έχουν γίνει και οι παγκόσμιοι πόλεμοι

που, συνεχίζουν να συμβαίνουν ανά τον κόσμο, επειδη οι πόλεμοι συνεχίζουν να συμβαίνουν μέσα μας

Η αντίθετη κατάσταση των πολέμων, είναι η ελευθερία, αλλά δεν γίνεται να την οριοθετήσουμε.
Αν το κανουμε, σημαίνει περιορισμό σε κουτάκι, που μπαίνει σε αντίθεση με αυτό που εκφράζει.
Το ανοικτό, το επεκτάσιμο, το άπειρο...
Αυτό για το μουτι
Πιάνοντας την πάρλα, δεν εχω άγχος να πείσω, αλλά να πάρει κανείς - αν υπάρχει ενδιαφέρον - κάτι που είναι κοντά στην αντίληψη (μου) του, όπως και εγώ εχω πάρει απο άλλους, εμπλουτίζοντας με με αυτό που μου είναι απαραίτητο.
Ελευθερία είναι και αυτό, όπως και η σκέψη, εστω και κάνοντας το εσωτερικά.

Οι περιορισμοί απ' έξω, ονομάζοντας ''πάρλες'' την έκφραση ορισμένων, που βάζω και εμένα εκεί, δεν θα με σταματήσει να εκφράσω και τις σκέψεις όπου με οδήγησαν τα λόγια σου.

Η δημιουργία ενός χάος, μια ''εμπόλεμη ζώνη'', είναι εξ' αιτίας ανισορροπίας
για παράδειγμα - ένα απλό καιρικό φαινόμενο, όπως ο αέρας, ειναι αποτέλεσμα διαφορετικής  θερμοκρασίας σε μεγάλων επεκτάσεων γης.
Δεν το βλέπουμε ως πόλεμο όμως, ούτε του δίνουμε σημασία αν είναι 3-4 μποφόρ
Ισα-ισα, τον αναζητάμε το καλοκαίρι, όταν χτυπήσει ο καύσωνας με τα 40 βαθμούς και πάνω.
Ελπίζουμε όμως να σταματήσει να φυσάει πια ή να βρέξει, όταν καιγονται δάση, ζώα, σπίτια, ακόμα και άνθρωποι, φέρνοντας την καταστροφή παντού όπου περάσει, όπως σε έναν πόλεμο.
Ελπίζουμε να σταματήσει να φυσάει και όταν σηκώνει θάλασσες ---> έχει απαγορευτικό για όσα καράβια βρίσκονται στα λιμάνια.
Για τα άλλα που είναι στα ανοικτά αλλά και γενικώς, ο άνθρωπος είναι αδύναμος στο να φέρει σε ισορροπία τα στοιχεία της φύσης σε κάθε φυσικό φαινόμενο, που είναι ''δουλειά'' τής φύσης να ισορροπήσει τα στοιχεία τής.

Είμαστε μικροί ακόμα, αφού δεν καταλαβαίνουμε πως οι πόλεμοι των ανθρώπων, που σήμερα έχουν εξελιχτεί και γίνονται με σύγχρονα μέσα, είναι εξ' αίτιας της εσωτερικής φύσης τους, είναι φυσιολογικά φαινόμενα μέσα στο μικρο τους κόσμο, αλλά, όπως όλα στη φύση απ' έξω προσπαθεί να έρθει σε ισορροπία μετά ένα χάος, που για πολλά πια φταίει και ο άνθρωπος, ετσι και μόνοι μας μπορουμε, αλλά δεν κανουμε και πολλά για να ισορροπήσουμε αυτά που είναι στα χέρια μας και που μας αναλογούν ως μικρότερες φύσεις - μονάδες, μέσα στη μεγαλύτερη.

Μην κάνοντας αυτο, εναντιωνόμαστε σε εμάς τους ίδιους πρώτα, αυτοκαταστρεφόμαστε - όχι μόνο, αλλά προκαλούμε ζημιές και σε άλλους ανθρώπινους ''κοσμους" και γενικώς διάφορους κόσμους, μικρούς και μεγαλύτερους.

Επειδή όλα σχετίζονται, όλα συνδέονται με κάθε περίπτωση, όλα εξαρτώνται μεταξύ τους και,

ο,τι είναι μέσα αυτό είναι και απ' έξω...

...οι πόλεμοι που συμβαίνουν μέσα μας, στη προσωπική μας γη ''ενός σώματος'', τους μετατρέπουμε σε εξωτερικό πεδίο μάχης με τους άλλους, επειδη δεν έχουμε την εσωτερική ισορροπία.

Ούτε σε αέρα - σκέψεις, ούτε σε νερό - συναισθήματα. Απο εκεί και οι φωτιές που ανάβουν και καταστρέφουν σε όλη τη ''γη'' μας, οι θάλασσες - ανασηκωμένα κύματα συναισθημάτων να φέρνουν πλημμύρες και το ίδιο - καταστροφή.
Όλα τα φυσικά φαινόμενα που βλέπουμε απ' έξω, συμβαίνουν και μέσα μας.

Πόλεμοι μέσα, πόλεμοι και έξω!!!

Μένει να φωνάξουμε - ''Φτάνει πια, θέλουμε ελευθερία'', όπως φωνάζει ο κάθε υποδουλωμένος λαός.
Μένει να καταλάβουμε τους εσωτερικούς δικτάτορα και θύμα.

Είναι γνωστό πως μετά απο κάθε πόλεμο, μετά απο κάθε καταστροφή στην ανθρώπινη ιστορία - σεισμούς, πλημμύρες... μετά απο κάθε πιο σοβαρή αρρώστια, μετά απο κάθε θάνατο ή ''θάνατο'' - όταν χάνουμε ανθρώπους απο κοντά μας, η συνείδηση μας αυξάνετε.

Αρέσει στο μέλος somebody961

Enikos

# 50 στις 8/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δηλαδη, αν καταλαβαινω καλως...λες οτι τα θεματα σου ειναι μονο για ακροατες?

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Sannyas

Επιθυμώ να μην απαντάω και να μη σχολιάζω άσχετα και ειρωνικά σχόλια σε σχέση με κάποιο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης. 

Έθεσα αρχικά ένα θέμα, εκτιμώ, σέβομαι και ευχαριστώ τους φίλους που λένε τη γνώμη τους για το συγκεκριμένο θέμα, ακόμη κι αν διαφωνώ μαζί τους. Τα σχόλιά μου και οι διάλογοι που ανοίγω πρωταρχικό σκοπό έχουν να κάνουν πιο σαφή και πιο ξεκάθαρη τη γνώμη μου και την θέση μου στους φίλους που συμμετέχουν στη συζήτηση και σε όσους επιθυμούν να την ακούσουν.  

Όποιος δεν επιθυμεί να ακούσει ή να διαβάσει, είναι δικαίωμά του. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται να συμμετάσχει και να θέσει την γνώμη του για κάποιο συγκεκριμένο θέμα (ούτε θέλει να ακούσει-διαβάσει την γνώμη των άλλων για το συγκεκριμένο θέμα), θεωρώ ευγενικό και σωστό να μην συμμετέχει ή να αποχωρεί από την συζήτηση και να αφήνει ελεύθερους αυτούς που θέλουν να συνεχίσουν να την λένε.

somebody961

# 51 στις 8/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από equinox_

"Το αργά για μας είναι νωρίς", μας λένε οι πυξ-λαξ, σε ένα πολύ μελωδικό,
με χαρούμενο και ελπίδας ρυθμό κομμάτι.
Πυξ-λαξ στα αρχαία Ελληνικά
σημαίνει, με μπουνιές και κλωτσιές.

Για να δούμε λοιπόν μετά, αν ο πόλεμος έκανε τίποτα θετικό για το "νωρίς",
που μόλις τώρα ξεκινάει, με άλλους όρους.

Αφού ο πόλεμος, έχει πάντα θύματα
μπορούμε να επιλέξουμε, τα μόνα θύματα
να είναι η αιτίες που τους γέννησαν.

Αφού η φύση μας η ίδια, τον έχει μέσα της
ας τον χρησιμοποιήσουμε θετικά.

Το κομμάτι μιλάει βέβαια για κάτι συγκεκριμένο,
αλλά ό,τι γράφω, νομίζω πως αναφέρεται σε όλους τους πολέμους.

somebody961

# 52 στις 8/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Enikos

Σε εναν πολεμο, οποιασδηποτε μορφης, ξεκαθαριζονται οι χρονιες εριδες-ασυμφωνιες, επισης.

Γι' αυτο αυξανει μετα απο αυτους η συνειδητοτητα των εμπλεκομενων. Ξεκαθαριζεται ποιος, τι, ποσο και γιατι.

Αν θες, ειναι αναγκαιοι οι πολεμοι
οταν εχουν βρεθει σε τελμα οι συνεννοησεις με ηπιο τροπο

Κυρίως το τελευταίο.

Οπότε, ποιος προκαλεί τον πόλεμο τελικά σε μια διαφωνία-ασυμφωνία;

Ποιος είναι εδώ ο δέσμιος και ποιος ο δεσμώτης;

equinox_

# 53 στις 8/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Enikos

Αν θες, ειναι αναγκαιοι οι πολεμοι οταν εχουν βρεθει σε τελμα οι συνεννοησεις με ηπιο τροπο.

Απλα ο πολεμος ειναι πιο ξεκαθαρη εκφραση της δυναμης απεναντι στην αδυναμια. Οπου δυναμη, σε καιρο ειρηνης, μπορει να ειναι και μια λαθος μεταφρασμενη δυνατοτητα.

Το θεμα ειναι...ειμαστε ετοιμοι για τον πολεμο? Γιατι πραγματι μετα τον πολεμο η θεση μας, ισως να μην ειναι διαπραγματευσιμη.

Για εμενα τουλαχιστον, θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι με τις δυναμεις μας. Διοτι αυτες δοκιμαζονται στην ευθεια αντιπαραθεση.

Η μετα τον πολεμο ημερα και η απορια μας για την εκβαση ειναι ανευ σημασιας.

Διοτι στον πολεμο, κανουμε τα του πολεμου...

Μίλησα για το πως η συνειδητότητα είναι δυνατόν και είναι αναγκαίο να αυξάνεται σε καιρό ειρήνης,
πολεμώντας μέσα μας τους εσωτερικούς δαίμονες-δικτάτορες, απελευθερώνοντας μας σιγά-σιγά ως φύση...
Για να μην φτάνουμε σε αργοπορημένη συνειδητότητα - ''ειρήνη'', όταν είναι αργά πια.
Δυστυχώς, από αυτούς τους πολέμους με εμάς τους ίδιους, μέσα μας, οι πιο πολλοί δεν ξέρουμε
Μας βλάπτουμε, απο πάνω και ''πληρώνουμε repairs'' ακριβά, ακριβώς όπως σε έναν κανονικό πόλεμο

Sourua

# 54 στις 9/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βλέπεις στο δρόμο ένα κούτσουρο, το παίρνεις και το βάζεις στην άκρη. Δεν σου το επιβάλει κάνεις,το κάνεις σκεπτόμενος τις αλλους ανθρώπους μη χτυπήσει κάποιος. Αγαπη δεν είναι το να κάνεις κάτι ζητώντας αντάλλαγμα ,αλλά να νιώθεις ευχαρίστηση . Αγάπη και ελευθερία είναι να αγαπάς χωρίς τα πρέπει και δίχως εξαναγκασμό.

Enikos

# 55 στις 9/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τον πολεμο συνηθως, τον ξεκιναει αυτος που αισθανεται ισχυρος.

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από somebody961

Κυρίως το τελευταίο.

Οπότε, ποιος προκαλεί τον πόλεμο τελικά σε μια διαφωνία-ασυμφωνία;

Ποιος είναι εδώ ο δέσμιος και ποιος ο δεσμώτης;

Enikos

# 56 στις 9/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Επειδη δεν πολυκαταλαβα...

Απευθυνεσαι σε εσενα και στις εσωτερικες σου αναζητησεις, περι της αιτιας του κακου των εσωτερων πολεμων. Η συστηνεις ως γνωριζουσα τι να αναζητησουν οι αλλοι μεσα τους?

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από equinox_

Μίλησα για το πως η συνειδητότητα είναι δυνατόν και είναι αναγκαίο να αυξάνεται σε καιρό ειρήνης,
πολεμώντας μέσα μας τους εσωτερικούς δαίμονες-δικτάτορες, απελευθερώνοντας μας σιγά-σιγά ως φύση...
Για να μην φτάνουμε σε αργοπορημένη συνειδητότητα - ''ειρήνη'', όταν είναι αργά πια.
Δυστυχώς, από αυτούς τους πολέμους με εμάς τους ίδιους, μέσα μας, οι πιο πολλοί δεν ξέρουμε
Μας βλάπτουμε, απο πάνω και ''πληρώνουμε repairs'' ακριβά, ακριβώς όπως σε έναν κανονικό πόλεμο

somebody961

# 57 στις 9/4/2018
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από Enikos

Τον πολεμο συνηθως, τον ξεκιναει αυτος που αισθανεται ισχυρος.

Περίπτωση κότας - αυγού!

Όταν ο εγωισμός και η έπαρση μπαίνουν μπροστά, "συμφωνούν" χωρίς λόγια, να πάνε σε πόλεμο..

Μπας και ξεκαθαρίσει επιτέλους η κατάσταση.

Και μπερδεύεται χειρότερα..

Γιατί ο εγωισμός - και των δύο κρατών - κάνει και τα δύο να αισθάνονται ισχυρά.

Ετσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον ως τώρα, 9-4-2018, 14:28..

Το γιατί γεννιούνται οι πραγματικές αιτίες, (εγωισμός και έπαρση)
είναι αλλουνού παπά - έως και άλλης θρησκείας - ευαγγέλιο..

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 58 στις 9/4/2018
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ειναι νομιζω εκει που η οπτικη μας, ειναι περιβλεπτης διευθυνσης...

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από somebody961

Περίπτωση κότας - αυγού!

Όταν ο εγωισμός και η έπαρση μπαίνουν μπροστά, "συμφωνούν" χωρίς λόγια, να πάνε σε πόλεμο..

Μπας και ξεκαθαρίσει επιτέλους η κατάσταση.

Και μπερδεύεται χειρότερα..

Γιατί ο εγωισμός - και των δύο κρατών - κάνει και τα δύο να αισθάνονται ισχυρά.

Ετσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον ως τώρα, 9-4-2018, 14:28..

Το γιατί γεννιούνται οι πραγματικές αιτίες, (εγωισμός και έπαρση)
είναι αλλουνού παπά - έως και άλλης θρησκείας - ευαγγέλιο..

ZHLIASOY

# 59 στις 9/4/2018
author
Γυναίκα / 77 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.160
Η Αγαπη δε κλεινεται φυλακη!!Ειναι ελευθερη οπως ο ανεμος!

Sannyas

# 60 στις 9/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο εσωτερικός πόλεμος είναι αναγκαίος όταν γίνεται ενάντια στον κακό εγωισμό μας και σε αυτά-αυτούς που μας καταπιέζουν. Οι λαθεμένες πεποιθήσεις θέλουν πόλεμο γιατί δεν είναι σημαντικό μόνο να μαθαίνουμε, είναι εξίσου ή και περισσότερο σημαντικό να ξεμαθαίνουμε. 

Όταν όλα πάνε καλά στη ζωή μας δεν μας χρειάζεται κανένας εσωτερικός πόλεμος. Πότε είναι αναγκαίος ό πόλεμος; Μόνο όταν υπάρχει μέσα μας πόνος, ματαιότητα, ένταση, σύγχυση, χαός από την υπάρχουσα κατάσταση. 

Τι θέλουμε να πετύχουμε με τον πόλεμο; Την ελευθερία από τα δεσμά, την ισορροπία, την ηρεμία, την ησυχία. Από που πηγάζει αυτή η ανάγκη για ελευθερία; Από την αγάπη πρώτα απέναντι στον εαυτό μας. Μόνο αν μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας, θα μπορέσουμε να αγαπήσουμε και τους άλλους. 

Ένα πανέμορφο, πολυτελές, ασφαλές καράβι, δεν είναι ελεύθερο αν δεν έχει πυξίδα, στόχο και πορεία. Δεν είναι ελεύθερο αν δεν έχει καπετάνιο να το πάει κάπου. Αν δεν έχει οδηγό, πυξίδα, πορεία και στόχο είναι απλά ΕΝΑ ΧΑΜΕΝΟ ΚΑΡΑΒΙ. 

Θα πω συνοπτικά ότι χρειάζεται απαραίτητα να έχουμε στη ζωή μας μια πυξίδα και έναν μπούσουλα. Όταν αποσυντονιζόμαστε, όταν χάνουμε την ισορροπία μας και την πορεία μας, πρέπει να κοιτάμε την πυξίδα και τον στόχο και να επαναπροσδιορίζουμε την πορεία μας. 

Η σημαντικότερη πυξίδα, αυτή που έχει την πιο μεγάλη αξία για εμένα, είναι αυτή που μας πάει στην καρδιά, δηλαδή στην αγάπη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε