Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ειστε υπερ της παραδοσιακης θρησκευτικης γαμηλιας τελετης ή κατα?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Hrakleitos3

# 1 στις 11/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

εδω και χρονια προβληματιζομαι για το αν θα πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο οταν ερθει ο καιρος,την ωρα που δεν πολυπιστευω στα λογια του μυστηριου που πατανε κυριως στην εβραικη παραδοση και δεν θελω να εχω ιδιαιτερη σχεση με αυτα...θα εξηγησω αμεσως τι εννοω...ελπιζω μονο να μη δυσαρεστησω οσες φορανε μονοπετρο ή οσες περιμενουν τον καλο τους να γονατισει μπροστα τους με αυτο και να το προσφερει ως ενδειξη αιωνιας πιστης...η προσφορα του δαχτυλιδιου ερχεται απο την εβραικη παραδοση και η ιστορια του εχει ως εξης...στην Παλαια Διαθηκη υπαρχει η ιστορια της Θαμαρ,η οποια ειχε παντρευτει τον πρωτο γιο του Ιουδα,τον Ηρ...ο Θεος ομως σκοτωσε τον Ηρ επειδη ηταν κακος,οποτε συμφωνα με την παραδοση τον Ηρ θα επρεπε να τον αντικαταστησει ο αδελφος του ο Αυναν και να τεκνοποιησει εκεινος με τη Θαμαρ,ωστε να αναστησει το σπερμα του Ηρ...επειδη ομως συμφωνα με τον εβραικο νομο τα παιδια που θα γεννιουνταν θα θεωρουνταν παιδια του Ηρ και οχι του Αυναν και εκεινος θα εχανε τα πρωτοτοκια,τα κληρονομικα δικαιωματα του πρωτοτοκου γιου δλδ,οταν ηρθε η ωρα να εκσπερματωσει στον κολπο της Θαμαρ εκεινος τραβηχτηκε και τελειωσε στο εδαφος...η κινηση αυτη του Αυναν εξοργισε το Θεο και εκεινος τον θανατωσε,οπως ειχε κανει και με τον Ηρ...τωρα λοιπον εμενε ο τριτος αδελφος για τη Θαμαρ,ο Σηλωμ,ο  οποιος ομως ηταν ανηλικος και επρεπε να μεγαλωσει πρωτα...οταν ενηλικιωθηκε ο Σηλωμ δεν τον εδωσαων σε εκεινην...καποτε  λοιπον πεθαινει η γυναικα του Ιουδα,του πεθερου της Θαμαρ,η οποια μολις  μαθαινει οτι εκεινος θα περασει απο τα μερη της για να επιβλεψει την κουρα των προβατων του παει και τον βρισκει...κανω αντιγραφη  της μεταφρασης τη συναντηση  μαζι του...(γενεσις 38:14-19)

«Κι εκείνη έβγαλε τα ενδύματα της χηρείας της, σκεπάστηκε με κάλυμμα, και περιτυλίχθηκε, και κάθησε κοντά στη δίοδο, που είναι στον δρόμο τής Θαμνά· επειδή, είδε ότι ο Σηλώμ είχε γίνει μεγάλος, κι αυτή δεν δόθηκε σ' αυτόν για γυναίκα. Και όταν ο Ιούδας την είδε, τη νόμισε για πόρνη· επειδή, είχε σκεπασμένο το πρόσωπό της. Και στον δρόμο στράφηκε σ' αυτή και είπε: Άφησέ με, σε παρακαλώ, να μπω μέσα σε σένα· επειδή, δεν γνώρισε ότι ήταν η νύφη του. Κι εκείνη είπε: Τι θα μου δώσεις για να μπεις μέσα σε μένα; Κι εκείνος είπε: Εγώ θα σου στείλω ένα κατσικάκι από τις κατσίκες του κοπαδιού. Κι εκείνη είπε: Μου δίνεις ένα ενέχυρο, μέχρις ότου να το στείλεις; Κι εκείνος είπε: Τι ενέχυρο να σου δώσω; Κι εκείνη είπε: Το δακτυλίδι σου και το περιδέραιο και την ράβδο, που έχεις στο χέρι σου. Και της τα έδωσε, και μπήκε μέσα σ' αυτήν, και συνέλαβε απ' αυτόν. Ύστερα απ' αυτά, αναχώρησε, και αφού έβγαλε το κάλυμμά της, ντύθηκε τα ενδύματα της χηρείας της». μετα απο μερικους μηνες ο Ιουδας μαθαινει οτι η Θαμαρ,η νυφη του πορνευτηκε και εμεινε εγκυος,οποτε ζητησε να του τη φερουν και να την κατακαψουν...οταν λοιπον την εφεραν μπροστα του εκεινη ειπε οτι εμεινε εγκυος απο εκεινον που της εδωσε αυτο το περιδεραιο,τη ραβδο και το δαχτυλιδι...ο Ιουδας λοιπον αναγνωρισε τα αντικειμενα που της ειχε δωσει ως ενεχυρο μεχρι να της στειλει το κατσικακι και γυριζει και λεει 'η Θαμαρ ειναι δικαιοτερη απο εμενα,γιατι δεν της εδωσα τον τριτο γιο μου τον Σηλωμ",,,ετσι λοιπον η Θαμαρ τη γλυτωσε και εκανε τα διδυμα του πεθερου της τον Φαρες και τον Ζαρα...ο Φαρες,ετσι για την ιστορια,ανηκει στο γενεαλογικο δεντρο του Ιησου...αν καποιος γκουγκλαρει το γενεαλογικο του δεντρο θα δει σε σειρα Ιουδα(ο πεθερος) και μετα Φαρες...μετα ολοι οι υπολοιποι απογονοι...ερχομαστε στην εποχη μας τωρα...καποια λοιπον στιγμη στη διαρκεια του γαμου,την ωρα που περναει η νυφη στο δαχτυλο της το δαχτυλιδι του γαμου ,της λεει ο παπας τα παρακατω λογια ''Να λαμπει ο δακτυλιος σου ,ως ο δακτυλιος της Θαμαρ"!!!προφανως λοιπον για την εκκλησια  που εφτιαξε το λειτουργικο του γαμου και διαλεξε μεσα στους αιωνες τα ακριβη λογια που θα διαβαζονται σε καθε μυστηριο,η Θαμαρ ηταν δειγμα εντιμου ανθρωπου αξιου να μνημονευεται στους αιωνες των αιωνων...ρωταω λοιπον ολους εσας...αν εχω διαβασει την ιστορια της Θαμαρ και εκτος αυτης εχω διαβασει και αλλες 20 -30 ιστοριες για προσωπα που εχουν παρομοια βιογραφικα,που η εκκλησια εχει περασει τα ονοματα τους μεσα στα διαφορα μυστηρια λες και προκειται για προσωπα αξια προς μιμηση και θαυμασμο,με τι ψυχολογια θα κανω εκκλησιαστικο γαμο,με τι ψυχολογια θα κανω την προταση γαμου στην καλη μου προσφεροντας δαχτυλιδι του οποιου γνωριζω την παραδοση και γενικα πως θα συμμετεχω σε κατι που το βρισκω τοσο ξενο προς εμενα...να προσποιηθω οτι δεν εχω ανοιξει ποτε μου παλαια διαθηκη για να ανακαλυψω τις βρωμιες της και να το παιξω αθωος?αναμενω τα πυρα των γυναικων αλλα εχω συνηθισει...οσες φορες ανοιξα αυτο το θεμα σε τραπεζι με κοσμο απο θαυμα γλυτωσα μαχαιριες,πηρουνιες  κλπ απο θυμωμενες γυναικες...ξερω οτι χαλαω το μυθο που εχουν πλασει στο μυαλο τους για το ολο σκηνικο,αλλα μηπως πρεπει να ειμαστε και λιγο διαβασμενοι πανω στα θεματα αυτα?

Enikos

# 2 στις 11/4/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.038
'Aρεσαν+: 0%

Καλο το πορνογραφημα, που μας μεταφερεις Σκοτεινε.

Ειναι με τις ευλογιες ενος Θεου, που σκοτωνε οποιον δεν πηδαγε αυτην που ηθελε ο Θεος του.

Καμια αξια δεν εχει η θρησκευτικη τελετη του γαμου, αυτης της θρησκειας, οταν προκειται να παντρευτουν ελλογα οντα.

Εχει καποια αξια για κατι λαμογια...

Αρέσει στα μέλη 26-29-31, archagellos

Fei_79

# 3 στις 11/4/2018
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Πεντέλη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 12

θα συμφωνήσω χωρίς να πετάξω πιρούνια, πιάτα και τα σχετικά...και θα προσθέσω ... ας μελετήσει κάνεις την ιστορία του Αβραάμ και της Σάρας τα καλά των οποίων εύχεται ο πάτερ στη γαμήλια τελετή.

Μόνο Ελαφρυντικό: Η παλαιά διαθήκη και όλα τα σχετικά γράφτηκαν από λαό με άλλη νοοτροπία, σε άλλες εποχές και με εντελώς διαφορετική κουλτούρα. Όσα δεν συνάδουν με το σήμερα εύκολα παρεξηγούνται ή απλώς αποσιωπούνται...
άλλωστε πόσοι από τους πιστούς ακούνε πραγματικά ή κατανοούν τα λόγια ;;;
Αρέσει στα μέλη COSTAS42, Enikos

alisida

# 4 στις 11/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.902
Ειμαι υπερ του θρησκευτικου γαμου αλλα κατα των οσων τον κανουν εμπορικο ( ακριβα νυφικα,στολισμουςδεξιωσεις κτλ )Απο τη στιγμη που επιλεγει καποιος που πιστευει στον θρησκευτικο γαμο,παει για να ακουσει τα λογια του παπα ( αντωνακη μου ) και οχι για να κανει επιδειξη...Το γραφω αυτο διοτι αρκετα ζευγαρια τον αποφευγουν εξ αιτιας του κοστους ...Αρα,οποιος θελει,παιρνει την καλη του και πανε και οαντρευονται στην εκκλησια,ετσι απλα .
Αρέσει στα μέλη valerie, panagiotismp90 και σε ακόμα 4 μέλη.

cagmenos

# 5 στις 11/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

φωτεινος...σκοτεινος...ο ηρα...

ο ...οριτζιναλ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Καλο το πορνογραφημα, που μας μεταφερεις Σκοτεινε.

Enikos

# 6 στις 11/4/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αρκει να πουμε οτι...

Οι Αρχαιοι Ελληνες τους καγχαζαν, διοτι πριν αποκτησουν τον πορνογραφο Θεο τους...

Ειχαν εναν γαιδαρο σε ενα ιερο τους και τον λατρευαν ως θεοτητα...

Ε, το λες και προχωρημα, το μετα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Fei_79

θα συμφωνήσω χωρίς να πετάξω πιρούνια, πιάτα και τα σχετικά...και θα προσθέσω ... ας μελετήσει κάνεις την ιστορία του Αβραάμ και της Σάρας τα καλά των οποίων εύχεται ο πάτερ στη γαμήλια τελετή.

Μόνο Ελαφρυντικό: Η παλαιά διαθήκη και όλα τα σχετικά γράφτηκαν από λαό με άλλη νοοτροπία, σε άλλες εποχές και με εντελώς διαφορετική κουλτούρα. Όσα δεν συνάδουν με το σήμερα εύκολα παρεξηγούνται ή απλώς αποσιωπούνται...
άλλωστε πόσοι από τους πιστούς ακούνε πραγματικά ή κατανοούν τα λόγια ;;;

Αρέσει στα μέλη somebody961, just-1975

Arxontoula_

# 7 στις 11/4/2018
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Hrakleitos3

με τι ψυχολογια θα κανω την προταση γαμου στην καλη μου προσφεροντας δαχτυλιδι του οποιου γνωριζω την παραδοση

Αγαπητέ, είναι αξιέπαινο να υποστηρίζεις την ιδεολογία σου, και σε συγχαίρω που δεν κάνεις εκπτώσεις στα πιστεύω σου.

Θεωρώ πως όταν έρθει η ώρα, η κοπέλα που θα βρεις θα συμβαδίζει ιδεολογικά μαζί σου, οπότε θα κατανοήσει τις επιφυλάξεις σου και θα στηρίξει τις επιλογές σου. 

Κι αν ο μη γένοιτο σκεφτεί "κοίτα τί πήγε και σκαρφίστηκε για να μην μου αγοράσει δαχτυλίδι, ο τσίπης", ε, τότε θα ξέρεις οτι αυτή η κοπέλα δεν ήταν για σένα.

Βίον Ανθόσπαρτον σου εύχομαι (πάντα με επιφύλαξη γιατί δεν γνωρίζω αν η ευχή έχει κάποια σημειολογία που έρχεται σε αντίθεση με τα πιστεύω σου)

Αρέσει στα μέλη somebody961, just-1975 και σε ακόμα 2 μέλη.

sAvArA

# 8 στις 11/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οι τελετες

Κρυβουν επιβολη..

Δεχεσαι να...

Κατω απο...

frog13

# 9 στις 11/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Νομίζεις ότι θα είσαι ο μοναδικός "χριστιανός" που παντρεύτηκε σε εκκλησία ενώ δεν πίστευε?

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Hrakleitos3

εδω και χρονια προβληματιζομαι για το αν θα πρεπει να κανω θρησκευτικο γαμο οταν ερθει ο καιρος,την ωρα που δεν πολυπιστευω στα λογια του μυστηριου που πατανε κυριως στην εβραικη παραδοση και δεν θελω να εχω ιδιαιτερη σχεση με αυτα...θα εξηγησω αμεσως τι εννοω...ελπιζω μονο να μη δυσαρεστησω οσες φορανε μονοπετρο ή οσες περιμενουν τον καλο τους να γονατισει μπροστα τους με αυτο και να το προσφερει ως ενδειξη αιωνιας πιστης...η προσφορα του δαχτυλιδιου ερχεται απο την εβραικη παραδοση και η ιστορια του εχει ως εξης...στην Παλαια Διαθηκη υπαρχει η ιστορια της Θαμαρ,η οποια ειχε παντρευτει τον πρωτο γιο του Ιουδα,τον Ηρ...ο Θεος ομως σκοτωσε τον Ηρ επειδη ηταν κακος,οποτε συμφωνα με την παραδοση τον Ηρ θα επρεπε να τον αντικαταστησει ο αδελφος του ο Αυναν και να τεκνοποιησει εκεινος με τη Θαμαρ,ωστε να αναστησει το σπερμα του Ηρ...επειδη ομως συμφωνα με τον εβραικο νομο τα παιδια που θα γεννιουνταν θα θεωρουνταν παιδια του Ηρ και οχι του Αυναν και εκεινος θα εχανε τα πρωτοτοκια,τα κληρονομικα δικαιωματα του πρωτοτοκου γιου δλδ,οταν ηρθε η ωρα να εκσπερματωσει στον κολπο της Θαμαρ εκεινος τραβηχτηκε και τελειωσε στο εδαφος...η κινηση αυτη του Αυναν εξοργισε το Θεο και εκεινος τον θανατωσε,οπως ειχε κανει και με τον Ηρ...τωρα λοιπον εμενε ο τριτος αδελφος για τη Θαμαρ,ο Σηλωμ,ο  οποιος ομως ηταν ανηλικος και επρεπε να μεγαλωσει πρωτα...οταν ενηλικιωθηκε ο Σηλωμ δεν τον εδωσαων σε εκεινην...καποτε  λοιπον πεθαινει η γυναικα του Ιουδα,του πεθερου της Θαμαρ,η οποια μολις  μαθαινει οτι εκεινος θα περασει απο τα μερη της για να επιβλεψει την κουρα των προβατων του παει και τον βρισκει...κανω αντιγραφη  της μεταφρασης τη συναντηση  μαζι του...(γενεσις 38:14-19)

«Κι εκείνη έβγαλε τα ενδύματα της χηρείας της, σκεπάστηκε με κάλυμμα, και περιτυλίχθηκε, και κάθησε κοντά στη δίοδο, που είναι στον δρόμο τής Θαμνά· επειδή, είδε ότι ο Σηλώμ είχε γίνει μεγάλος, κι αυτή δεν δόθηκε σ' αυτόν για γυναίκα. Και όταν ο Ιούδας την είδε, τη νόμισε για πόρνη· επειδή, είχε σκεπασμένο το πρόσωπό της. Και στον δρόμο στράφηκε σ' αυτή και είπε: Άφησέ με, σε παρακαλώ, να μπω μέσα σε σένα· επειδή, δεν γνώρισε ότι ήταν η νύφη του. Κι εκείνη είπε: Τι θα μου δώσεις για να μπεις μέσα σε μένα; Κι εκείνος είπε: Εγώ θα σου στείλω ένα κατσικάκι από τις κατσίκες του κοπαδιού. Κι εκείνη είπε: Μου δίνεις ένα ενέχυρο, μέχρις ότου να το στείλεις; Κι εκείνος είπε: Τι ενέχυρο να σου δώσω; Κι εκείνη είπε: Το δακτυλίδι σου και το περιδέραιο και την ράβδο, που έχεις στο χέρι σου. Και της τα έδωσε, και μπήκε μέσα σ' αυτήν, και συνέλαβε απ' αυτόν. Ύστερα απ' αυτά, αναχώρησε, και αφού έβγαλε το κάλυμμά της, ντύθηκε τα ενδύματα της χηρείας της». μετα απο μερικους μηνες ο Ιουδας μαθαινει οτι η Θαμαρ,η νυφη του πορνευτηκε και εμεινε εγκυος,οποτε ζητησε να του τη φερουν και να την κατακαψουν...οταν λοιπον την εφεραν μπροστα του εκεινη ειπε οτι εμεινε εγκυος απο εκεινον που της εδωσε αυτο το περιδεραιο,τη ραβδο και το δαχτυλιδι...ο Ιουδας λοιπον αναγνωρισε τα αντικειμενα που της ειχε δωσει ως ενεχυρο μεχρι να της στειλει το κατσικακι και γυριζει και λεει 'η Θαμαρ ειναι δικαιοτερη απο εμενα,γιατι δεν της εδωσα τον τριτο γιο μου τον Σηλωμ",,,ετσι λοιπον η Θαμαρ τη γλυτωσε και εκανε τα διδυμα του πεθερου της τον Φαρες και τον Ζαρα...ο Φαρες,ετσι για την ιστορια,ανηκει στο γενεαλογικο δεντρο του Ιησου...αν καποιος γκουγκλαρει το γενεαλογικο του δεντρο θα δει σε σειρα Ιουδα(ο πεθερος) και μετα Φαρες...μετα ολοι οι υπολοιποι απογονοι...ερχομαστε στην εποχη μας τωρα...καποια λοιπον στιγμη στη διαρκεια του γαμου,την ωρα που περναει η νυφη στο δαχτυλο της το δαχτυλιδι του γαμου ,της λεει ο παπας τα παρακατω λογια ''Να λαμπει ο δακτυλιος σου ,ως ο δακτυλιος της Θαμαρ"!!!προφανως λοιπον για την εκκλησια  που εφτιαξε το λειτουργικο του γαμου και διαλεξε μεσα στους αιωνες τα ακριβη λογια που θα διαβαζονται σε καθε μυστηριο,η Θαμαρ ηταν δειγμα εντιμου ανθρωπου αξιου να μνημονευεται στους αιωνες των αιωνων...ρωταω λοιπον ολους εσας...αν εχω διαβασει την ιστορια της Θαμαρ και εκτος αυτης εχω διαβασει και αλλες 20 -30 ιστοριες για προσωπα που εχουν παρομοια βιογραφικα,που η εκκλησια εχει περασει τα ονοματα τους μεσα στα διαφορα μυστηρια λες και προκειται για προσωπα αξια προς μιμηση και θαυμασμο,με τι ψυχολογια θα κανω εκκλησιαστικο γαμο,με τι ψυχολογια θα κανω την προταση γαμου στην καλη μου προσφεροντας δαχτυλιδι του οποιου γνωριζω την παραδοση και γενικα πως θα συμμετεχω σε κατι που το βρισκω τοσο ξενο προς εμενα...να προσποιηθω οτι δεν εχω ανοιξει ποτε μου παλαια διαθηκη για να ανακαλυψω τις βρωμιες της και να το παιξω αθωος?αναμενω τα πυρα των γυναικων αλλα εχω συνηθισει...οσες φορες ανοιξα αυτο το θεμα σε τραπεζι με κοσμο απο θαυμα γλυτωσα μαχαιριες,πηρουνιες  κλπ απο θυμωμενες γυναικες...ξερω οτι χαλαω το μυθο που εχουν πλασει στο μυαλο τους για το ολο σκηνικο,αλλα μηπως πρεπει να ειμαστε και λιγο διαβασμενοι πανω στα θεματα αυτα?

RenaRena2

# 10 στις 11/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πολλες οι παρανοησεις οσων κατεγραφαν γεγονοτα της θρησκειας μας ...που μερικα ισως και να μην ηταν καν γεγονοτα !!  Μεγαλο κεφαλαιο αυτο...διχως τελος !!

Πολλα και τα λαθη οσων αντιπροσωπευσαν μετεπειτα την θρησκεια μας...επισης κεφαλαιο διχως τελος !!!Θεωρω σωστο να πεις στην κοπελα σου οσα νιωθεις , ξερεις και πιστευεις...και ειμαι σιγουρη πως θα σε νιωσει και θα βρειτε λυσεις ! Προσωπικα..πιστευω πως δεν εχει καν νοημα το να γινει ενας γαμος .!! Σωστη οικογενεια γινεται οταν και οι δυο ειναι σωστοι οσο συμβιωνουν !!   Απο εκει και περα...οταν ενα ζευγαρι θελει γαμο ...παει ομορφα και ωραια σε δημαρχειο ή ενα ξωκλησι...γονεις-αδερφια-κουμπαροι ...και παντρευεται !!  Ολα τα υπολοιπα..μονοπετρα...αρραβωνες...γαμοι φανταζε κλπ...ειναι για εμπορικους λογους βαφτισμενα "παραδοση" ...και κακως υπαρχουν !!! 

ROCK-54

# 11 στις 11/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ωραια...

εισαι ιδεολογος και σκεπτομενος...αντισημιτης

Και πες πως κατορθωνεις κ πειθεις την κοπελα σου, πως ειναι περιττο το δακτυλιδι, και ο θρησκευτικος γαμος φερει την εβραϊκη παραδοση κ σφραγιδα...

Της (ατιμης) κοινωνιας  μπορεις ν'αλλαξεις τα μυαλα κ τις παραδοσεις?...Και αυτη περιλαμβανει το σοϊ (θειες,γιαγιαδες,ξαδερφες,κουνιαδες,συνυφαδες) της νυφης,τις γειτονισσες της, τις φιλες της,τους συναδελφους απο τη δουλεια,καποιοι γραφικοι απο το σοϊ το δικο σου κλπ.

Εδω σε θελω καβουρα να περπατας στα καρβουνα ...

Paralia48

# 12 στις 11/4/2018
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580

η τελετή γίνεται για να περάσουμε καλά .
Δηλαδή να κάνετε αυτά  τα έθιμα που σας ταιριάζουν, άσχετα από συγγενείς ή θρησκείες.
Τώρα πια βλέπεις γάμους από τελείως απλούς, 20 συγγενείς μια μπουμπουνιέρα και τέλος, μέχρι σοου ολόκληρα. Αποφασίστε με την κοπέλα σου, τι σας αρέσει (και τοι σηκώνει το πορτοφολι σας)

Αρέσει στο μέλος alisida

Enikos

# 13 στις 11/4/2018
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δηλαδη χωρις τελετη...περναμε χαλια?

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Paralia48

η τελετή γίνεται για να περάσουμε καλά .

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

26-29-31

# 14 στις 11/4/2018
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.579

Λοιπον παντρευτηκα το 92 με πολιτικο...

Παραλια,αν θα περασεις καλα,εξαρταται
απο τους συγγενεις που θα καλεσεις
Σε μας τα κανανε μανταρα
ΥΓ.  Και σε πολλους αλλους απλα δεν το πηρατε πρεφα
Αρέσει στο μέλος alisida

somebody961

# 15 στις 11/4/2018
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Τάσσομαι υπέρ τού λιτού θρησκευτικού γάμου, όχι τόσο λόγω των θρησκευτικών μου πιστεύω
όσο για την έννοια που έχει πάρει η λέξη πολιτική στη χώρα μας.

Λέμε πολιτική, και το έχουμε ως κάτι βρώμικο και μιαρό μες στο μυαλό μας.

Και δεν θα ήθελα ποτέ να "λερώνω" με αυτήν την έννοια που έχει πια η λέξη
- και τους συνειρμούς που κουβαλάει - τη σχέση με τον άνθρωπο μου,
που πήραμε μαζί μια τέτοια απόφαση.

Αισθάνομαι πως "ευλογείται" με λαμογιά, κλεψιά και απάτες κάθε λογής το μαζί μας
και ότι τον 'φορτίζει' αρνητικά.

Ο πολιτικός, μου βρωμάει συνεργασία/συνεταιρισμό/συμφέρον.
Ας ζω λοιπόν το παραμύθι μου, κόντρα στη μόδα τής εποχής.
Αυτό ακόμα αντέχει..

Ζω και θα ζω για όσο, στην εποχή τής αθωότητας..

Αρέσει στα μέλη alisida, Paralia48

MadameShuShu40

# 16 στις 11/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Έκανα και πολιτικο και θρησκευτικό γάμο.

Αν κουβαλούσα, τότε, τα τωρινά μυαλά δεν θα έκανα κανένα.

Paralia48

# 17 στις 12/4/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Enikos

Δηλαδη χωρις τελετη...περναμε χαλια?

ρε εννοώ στο παναήρ . ,  . με ή χωρίς παναήρ,αρκεί να περνάς καλά

Paralia48

# 18 στις 12/4/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από 26-29-31

Λοιπον παντρευτηκα το 92 με πολιτικο...

Παραλια,αν θα περασεις καλα,εξαρταται
απο τους συγγενεις που θα καλεσεις
Σε μας τα κανανε μανταρα
ΥΓ.  Και σε πολλους αλλους απλα δεν το πηρατε πρεφα

αν δεν το πήραμε πρέφα, επομένως δε μας πείραξε! Εμείς διασκεδάσαμε όπως θέλαμε,αυτοί...πρόβλημά τους

achinos

# 19 στις 12/4/2018
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Σύμφωνο συμβίωσης κ πολύ του είναι.

Το έκανε πρόσφατα η κόρη μιας γνωστής κ πολύ το χάρηκα, η μάνα κ κάτι σόγια απ το μεσαίωνα...
παρ τα κάτω. 

Κ τα δικά μου, αν θελήσουν ποτέ τους έχω πει τι θα ήθελε η μανούλα...

κ ας κάνουν ό, τι τα φωτίσει.

Paralia48

# 20 στις 13/4/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από achinos

Σύμφωνο συμβίωσης κ πολύ του είναι.

Το έκανε πρόσφατα η κόρη μιας γνωστής κ πολύ το χάρηκα, η μάνα κ κάτι σόγια απ το μεσαίωνα...
παρ τα κάτω. 

Κ τα δικά μου, αν θελήσουν ποτέ τους έχω πει τι θα ήθελε η μανούλα...

κ ας κάνουν ό, τι τα φωτίσει.

και πώς θα χορέψουμε βρε τη μιλόγκα μας;

Πάντως φαίνεται η μαμά μπατηράκι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε