Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Φύλο Προϊσταμένου

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Arxontoula_

# 21 στις 13/4/2018
author
Γυναίκα / 53 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.675
'Aρεσαν+: 0%

Μετά από 28 χρόνια εργασίας, έχω καταλήξει στα εξής

- Με τους άντρες προιστάμενους, τα πηγαίνω πολύ καλύτερα, από ο,τι με τις γυναίκες.

- Υπάρχουν καλοί  προιστάμενοι που καταλαβαίνουν πώς θα διοικήσουν αποτελεσματικά το προσωπικό τους και κακοί προιστάμενοι που νομίζουν οτι βρίσκονται σε αυτή τη θέση για να πουλάνε τσαμπουκά και να βγάζουν ανέξοδα τα απωθημένα τους. Στους καλούς, η αναλογία ανδρών/γυναικών είναι 50/50. Στους κακούς, η αναλογία μετατρέπεται σε 30/70. Κοινώς, αν πέσεις σε κακό προιστάμενο, τότε αυτός κατά πάσα πιθανότητα θα είναι γυναίκα.

- Γενικά, ο κακός προιστάμενος αντλεί ικανοποίηση από το να σε μειώνει, να βρίσκει λάθη στη δουλειά σου και να σπέρνει τη διχόνοια μεταξύ των συναδέλφων.

Τα τελευταία δέκα χρόνια, δυστυχώς συνεργάζομαι με μια προισταμένη που έχει ανεβάσει την έννοια του σαδισμού σε άλλες σφαίρες. Τα πρώτα χρόνια, ζούσα μια κόλαση. Είχα φτάσει να αμφισβητώ και την ίδια την ποιότητα της δουλειάς μου.
Δεν έχει νόημα να αναφέρω παραδείγματα - θα μπορούσα να μιλάω για μέρες.

Ωστόσο, αφού στοχάστηκα πολύ, κατέληξα οτι είναι ένα άτομο με βαθύ αίσθημα κατωτερότητας, φθονερό και μνησίκακο. Κοντολογίς, ένα άτομο δυστυχισμένο, που αντλούσε ικανοποίηση από το να κάνει κι όλους τους άλλους δυστυχισμένους.
Οπότε, αποστασιοποιήθηκα συναισθηματικά και τα κολπάκια της δεν με άγγιζαν πλέον.
Κόλλησα και γύρω-γύρω στο γραφείο διάφορα επίκαιρα στριπάκια από τον ΙΣΟΒΙΤΗ του Αρκά, και πέρασα σε κατάσταση ζεν.

Οπως καταλαβαίνεις, Παραλίτσα, όλη η φάση είναι να μην τους/τις αφήνεις να ασκούν εξουσία επάνω σου.

Αρέσει στα μέλη blackraven, ---tsilipirdoni--- και σε ακόμα 6 μέλη.

Enikos

# 22 στις 13/4/2018
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 18.676

Καλα σου κανουν! 

Τι το περασες, σχεσεις που αλωνιζεις οπως γουσταρεις εσυ?

Αλλα θα μιλησω και σοβαρα τωρα.

Αυτες ειναι αγαμητες μπιτ! 

Εχουν καταλαβει οτι εσυ εισαι κινκυ κοπελα και σε εχθρευονται...

Που να τους καει ο δονητης!!!

Που να τους φαει η κατσικα το μαστιγιο!!!

Αρέσει στα μέλη blackraven, somebody961 και σε ακόμα 2 μέλη.

macbook

# 23 στις 13/4/2018
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.526

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Paralia48

Θα ήθελα να γράψετε, τι γνώμη και τι εμπειρία έχετε για γυναίκες σε προϊστάμενες θέσεις.

Δεν είχα προϊστάμενο με την έννοια που αποδίδει ο περισσότερος κόσμος στον όρο. Π.χ. ο πρώτος μου ήταν ο διευθυντής του διδακτορικού μου. Ένας εξαιρετικός άνθρωπος από κάθε άποψη που μου έδωσε απόλυτη ελευθερία.

Ακολούθως ήταν κάποιος άλλος, διεθνούς φήμης στο χώρο του. Έμεινα άφωνος με την απλότητα που είχε και με την παρότρυνσή του να τον βλέπω σαν συνάδελφό μου, παρά τη μεγάλη διαφορά ηλικίας που μας χώριζε. Όπερ και εγένετο. Είχαμε μια πολύ ειλικρινή και άμεση συναδελφική σχέση. Παρά τα 83+ χρόνια του σήμερα, με κάλεσε πάλι για δείπνο στο σπίτι του τελευταία.

Ο επόμενος ήταν ... γυναίκα. Φόλα. Τσακώθηκε με τις κοπέλες της ομάδας αλλά μ' εμένα, που είχα καθήκοντα ... Δον Κιχώτη, τα πράγματα πήγαιναν ομαλά. Ίσως και να μην με επηρέαζαν τα διάφορα στραβά. Το πράγμα κάποια στιγμή εκτροχιάστηκε, ξεκίνησαν διαδικασίες για ηθική παρενόχληση εναντίον της και η ομάδα διαλύθηκε.

Ο τελευταίος είναι ένας επίσης πολύ απλός, ήρεμος και καλοσυνάτος άνθρωπος. Να φανταστείς με βάζει πολλές φορές να διαβάζω τα σημαντικά e-mails που στέλνει σε διαφόρους για να προτείνω διορθώσεις/βελτιώσεις! Εννοείται ότι δεν υπάρχει κλίμα προϊσταμένου-υπαλλήλου αλλά καθαρά συναδελφικό.

Αρέσει στα μέλη ---tsilipirdoni---, peripli

sAvArA

# 24 στις 13/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δεν κυβερνιεμαι

προ ι σταμενικα...

Η καθετοτητα στις υπηρεσιες εξυπηρετει αλλους σκοπους... 

τους νογαω και προχωραω...

Τους αφηνω (αφες αυτοις)

να κανουν αυτο που ξερουν

και κανω αυτο

που κι εγω ξερω...

Αυτη ειμαι 

& θα επιθυμουσα κατι καλυτερο 

για τους προισταμενους Μου...

(Ανθρωπακια κι αυτοι...θελουν παραπανω λεφτουδακια και υποτακτικο προσωπικο ...Ασε που νομιζουν οτι ειναι και χρησιμοι..) 

Υ.γ.Η ζωη ειναι "αλλού"..

Koula_Mara

# 25 στις 13/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

λίτσα , και εμένα μου τη σπάνε οι γυναίκες προϊστάμενες

και η κοντή, προϊσταμένη μου είναι

σε άντρα κ@ρι@λη, το χειρίζομαι πιο εύκολα

μου έτυχε ένας, κοντός και αυτός, απλά ένιωθα πολύ γλυκά που απλά δεν έδινα πια σημασία

σε άμυνές του και μού έβγαινε, έστω και θεατρινίστικα, να τον ανεβάζω

μάλλον, διαβάζοντας και των αλλωνόνε απόψεις, παίζει που με το αντίθετο φύλο παίζει και "φλερτ"

ή παίζει πως με το ίδιο φύλο υπάρχει ανταγωνισμός

και στον ανταγωνισμό θέλει δκυο για να τραβήξει το σχοινί

Koula_Mara

# 26 στις 13/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

πού πού?

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από sAvArA

Υ.γ.Η ζωη ειναι "αλλού"..

Paralia48

# 27 στις 13/4/2018
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 7.542

νομίζω έχεις πολύ δίκιο.Τους άντρες τους έχουμε συνηθίσει καλύτερα  και οι άντρες δε χρειάζεται να αποδείξουν ότι είναι κάτι, δεν είναι τόσο κομπλεξικοί (υπάρχουν εξαιρέσεις).
Φαν δεν είμαι ακριβώς, Όχι ότι δεν πιστεύω ότι θα ήμουν καλύτερη  ..χοχο,αλλά όταν βλέπω τις ευθύνες τρελλαίνομαι και λέω,απαπαπα, τέτοια θέση να μου έλειπε.
Μέρα νύχτα με τα κινητά ανοιχτά

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από frog13

Κατάλαβα...Είναι φυσιολογικό πάντως  ο καθένας μας να επιδιώκει να τον αναγνωρίσουν οι υπόλοιποι με τον οποιοδήποτε τρόπο είτε μέσω της επιβολής,της γενναιότητας,της δύναμης,της γνώσης,της ομορφιάς..είναι ένα "αγκάθι " αν θέλεις για την πολυπόθητη ισότητα των ανθρώπων κι ένα κίνητρο  όμως που έχει επιφέρει πολλές αλλαγές ,πολέμους αλλά  και εξέλιξη στην ανθρωπότητα.

Ο "σημερινός δούλος" το κατορθώνει αυτό μέσω της εργασίας του και αναλόγως βέβαια τον βαθμό της φιλοδοξίας του !
Πίσω από αυτήν την συμπεριφορά που δεν σου αρέσει κρύβεται αυτός ο διακαής πόθος, αλλά και ίσως σκληρή εργασία για την επίτευξή του...που ο μη φιλόδοξος δεν αρέσκεται να συμπεριλαμβάνει στο "μενού" του..!
Κι εγώ νομίζω θα τα πήγαινες καλύτερα με άντρες,τουλάχιστον αυτούς τους έχεις συνηθίσει  μάλλον ,στο να καβαλάνε το καλάμι της φιλοδοξίας..είναι που είσαι φαν της "ομάδας"  μάλλον και σου κακοφαίνεται..αλλά ο "σκοπός" αγιάζει τα "μέσα"..για κάποιους!

Αρέσει στο μέλος peripli

Paralia48

# 28 στις 13/4/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από somebody961

Γιατί δεν το συνοψίζουμε σε μια λέξη που σημαίνει πολλά;
Ο αμάμητος..

Όπου αμάμητος, βάλε οποιονδήποτε δεν είναι γενικά αποδεκτός από το άλλο φύλο, εκείνον που όλο απόρριψη εισπράττει.
Οπότε, "λογικό" να ξεσπάει όλα του τα απωθημένα όταν βρεθεί σε θέση ισχύος. Είναι μορφή εκδίκησης.
Συνήθως οι φίλοι/ες του είναι και αυτοί ίδιοι, για να παίρνουν επιβεβαίωση - επιτέλους πια - ο ένας από τον άλλον. Οι κλίκες που λες και εσύ.. που τις έχουν απόλυτη ανάγκη. Το σωστό, δεν χρειάζεται πολλούς για να πείσει. Ενας/μια αρκεί.

Μην σου τύχει λοιπόν κάτι τέτοιο..

Μα το άσχημο είναι ότι τυχαίνει συχνά.
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι, το ρίχνουν στη δουλειά διοχετεύοντας εκεί την συσσωρευμένη ερωτική τους ενέργεια,
εκείνη που δεν εκφράστηκε ποτέ μέσω αγάπης και αποδοχής από το άλλο φύλο,
και εκεί δυστυχώς, διαπρέπουν και "επιστρέφουν" τη μη αποδοχή, με άλλη μορφή.

Και έτσι, με απλά λόγια,
μαμάνε εσένα.

Εχουν πλέον βάλει ως σημαία τους την μοναξιά και αποφάσισαν πως
μόνον μόνοι μπορούνε να υπάρχουν
για να μην πληγώνονται άλλο με απόρριψη.

ΥΓ: Αμάμητη, μπορεί να είναι ακόμα και μια παντρεμένη. Εκεί να δεις τι "ξύλο" τρώει ο άντρας της!
Είναι για μένα μια πολύ ευρεία έννοια αυτή.
Μπορεί να μην αποδέχεται ούτε τον ίδιο του τον εαυτό ένας τέτοιος.

λες ρε Σαμ;   Φροϋδιστής Σαμ;

Δεν πιστεύω,ότι όλα αυτά οφείλονται στο κακό μαμη...Αλλά συμφωνώ ότι είναι συμπλέγματα γενικότερα. Μπορεί να έχει σχέση και με μια άρρωστη ερωτική ζωή, μπορεί όμως να έχει πολλές άλλες αιτιες.

Η συγκεκριμένη αρχικ@ρι@λ@ που λέμε, είναι μια πανέμορφη 45άρα, με την κλασσική ομορφιά της άρειας φυλής,γαλανομάτα, λυγερόκορμη. Δηλαδή σε φυσιολογικές συνθήκες το δαχτυλάκι να κουνούσε, θα έβρισκε δέκα!

Η δεύτερη, μπορεί να έχει πρόβλημα στο σεξ.Είναι πράγματι αντρας/γυναίκα.

Η πρώτη κυρία που λέγαμε,ως προϊσταμένη υποχρεώνει άλλες να παίξουν το παιχνίδι της.

Αρέσει στο μέλος peripli

sAvArA

# 29 στις 13/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Στη φυση...

Στο ... Γ@...Ησι ...

Στο διαβασμα...

Paralia48

# 30 στις 13/4/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από Enikos

Καλα σου κανουν! 

Τι το περασες, σχεσεις που αλωνιζεις οπως γουσταρεις εσυ?

Αλλα θα μιλησω και σοβαρα τωρα.

Αυτες ειναι αγαμητες μπιτ! 

Εχουν καταλαβει οτι εσυ εισαι κινκυ κοπελα και σε εχθρευονται...

Που να τους καει ο δονητης!!!

Που να τους φαει η κατσικα το μαστιγιο!!!

πόσο δίκιο έχεις Κούλη!!!

Σε όλα δίκιο έχεις...μα σε ΟΛΑ !

Koula_Mara

# 31 στις 13/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

να, τέτοιες @@ριές λέω στους άντρες προϊστάμενους

και γίνονται χαλί σε λέω

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Paralia48

πόσο δίκιο έχεις Κούλη!!!

Σε όλα δίκιο έχεις...μα σε ΟΛΑ !

Paralia48

# 32 στις 13/4/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Koula_Mara

να, τέτοιες @@ριές λέω στους άντρες προϊστάμενους

και γίνονται χαλί σε λέω

Κούλα,και γω δεν είχα ποτέ πρόβλημα με άντρα. Κοίτα,δεν καμακιάζω αφεντικά, αλλά ρε παιδί μου είναι πιο χαλαροί,χαμογελούν καλοσυνάτα, σου δίνουν τη δυνατότητα να πεις άποψη, σε ακούν.

Ίσως στο πολύ βάθος να είναι μια γενικότερη αμοιβαία έλξη μεταξύ αντρών και γυναικών. Όχι ερωτική, απλά ανθρώπινη, συντροφική

Αρέσει στα μέλη peripli, tangerinedream

Paralia48

# 33 στις 13/4/2018
author
Αλλη χώρα

εσείς μια και είστε εκπαιδευτικοί, θα έχετε παρατηρήσει ότι δύσκολα, άταχτα  αγόρια μαθητές τα πάνε καλύτερα με γυναίκες καθηγήτριες, γλυκομίλητες και νέες, ενώ τα κορίτσια με άντρες.

Θυμάμαι έλεγε ένας δάσκαλος,ότι όσα δεν κατάφερε αυτός σε μια πολύ δύσκολη τάξη με ζόρικα αγόρια, το κατάφερε μια νεοδιόριστη γλυκύτατη δασκάλα.

Δηλαδή,κάπου τα αντίθετα φύλα τα βρίσκουν επαγγελματικά

Αρέσει στα μέλη somebody961, peripli και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 34 στις 13/4/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από macbook

Δεν είχα προϊστάμενο με την έννοια που αποδίδει ο περισσότερος κόσμος στον όρο. Π.χ. ο πρώτος μου ήταν ο διευθυντής του διδακτορικού μου. Ένας εξαιρετικός άνθρωπος από κάθε άποψη που μου έδωσε απόλυτη ελευθερία.

Ακολούθως ήταν κάποιος άλλος, διεθνούς φήμης στο χώρο του. Έμεινα άφωνος με την απλότητα που είχε και με την παρότρυνσή του να τον βλέπω σαν συνάδελφό μου, παρά τη μεγάλη διαφορά ηλικίας που μας χώριζε. Όπερ και εγένετο. Είχαμε μια πολύ ειλικρινή και άμεση συναδελφική σχέση. Παρά τα 83+ χρόνια του σήμερα, με κάλεσε πάλι για δείπνο στο σπίτι του τελευταία.

Ο επόμενος ήταν ... γυναίκα. Φόλα. Τσακώθηκε με τις κοπέλες της ομάδας αλλά μ' εμένα, που είχα καθήκοντα ... Δον Κιχώτη, τα πράγματα πήγαιναν ομαλά. Ίσως και να μην με επηρέαζαν τα διάφορα στραβά. Το πράγμα κάποια στιγμή εκτροχιάστηκε, ξεκίνησαν διαδικασίες για ηθική παρενόχληση εναντίον της και η ομάδα διαλύθηκε.

Ο τελευταίος είναι ένας επίσης πολύ απλός, ήρεμος και καλοσυνάτος άνθρωπος. Να φανταστείς με βάζει πολλές φορές να διαβάζω τα σημαντικά e-mails που στέλνει σε διαφόρους για να προτείνω διορθώσεις/βελτιώσεις! Εννοείται ότι δεν υπάρχει κλίμα προϊσταμένου-υπαλλήλου αλλά καθαρά συναδελφικό.

έτσι θα ήθελα και γω να είμαι, αλλά αυτό το στυλ αρχηγίας θα το ορίσει ο προϊστάμενος. Αυτό προϋποθέτει ένα επίπεδο μορφωτικό και μια εμπιστοσύνη. Ποτέ δε θα εκμεταλλευόμουν τέτοια εμπιστοσύνη, αντίθετα θα τιμούσα το αφεντικό που θα μου τη χάριζε, δυστυχώς δε σκέφτονται όλοι έτσι.

Αλλά είδες κύριε Δον Κιχώτη, η κυρία δημιούργησε προβλήματα στις κυρίες.

Αρέσει στο μέλος peripli

Paralia48

# 35 στις 13/4/2018
author
Αλλη χώρα

αναπολώνταςτην επαγγελματική μου ζωή, βγάζω ταεξής στατιστικά συμπεράσματα:
Οι πρώτοι μου διεθυντές, αφεντικά ήταν άντρες, άντεκαι καμιά γυναίκα,όλα καλάήταν. Αν είσαι βοηθητικό προσωπικό, έχεις λίγες ευθύνες και ακούς λίγη γρίνια.
Η πρώτη μου κανονική προϊσταμένη ήταν γυναίκα ...κάτσε καλά!.Μ΄αυτή τα πήγα ζάχαρη.
Έπειτα είχα άντρα, μια χαρά, έπειτα άντρα επίσης τέλεια, έπειτα άντρα, επίσης καλά, έπειτα γυναίκα επίσης τέλεια, έπειτα άντρα καλά, έπειτα γυναίκα καλά, και τώρα γυναίκες και τραβάμε τα β@@ζ@@ μας

Αρέσει στα μέλη peripli, tangerinedream

peripli

# 36 στις 13/4/2018
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 2.644

Εγω Παραλια μου θα σου ξαναπω το εξης:

Προσοχη οταν  διεκδικεις το δίκιο σου στον εργασιακο χωρο...

Υπαρχουν πολλοι τροποι, παθητικη αντισταση εφοσον εισαι σωστη στη  δουλεια σου.

Απλη και ηρεμη κουβεντα ξεκαθαρισης της θεσεως σου.

Αγνοεις σιωπηρως τους παντες εξακολουθωντας τη δουλεια σου σωστα.

Εφοσον αυτοι εχουν τα ηνια, τους γραφεις κανονικοτατα κουνωντας το κεφαλι καταφατικα και με μειδιαμα...και συνεχιζεις το βιολι σου...σπαζοντας τους τα νευρα! Χωρις καμμια κουβεντα κακη...νοιωθουν μετα απο λιγη ωρα...μ@λ@κ@ς!!!

Αυτα και στα'χω ξαναπει: Βαρωντας γροθια στο μαχαιρι...απλως θα ματωνεις! Κατευθυνοντας σιωπηρως την σκεψη σου...μπορεις να "στραβωσεις" το μαχαιρακι και να το κανεις να φαει χωμα!!

Σε αντιθετη περιπτωση "τρως πορτα" κι αυτοι οι "οποιοι" τριβουν τα χερια τους!

Γιατι ειναι γεγονος οτι οι σωστοι ανθρωποι εκτιμουν την σωστη εργασια. Οι α@α@ητοι ομως ειτε αντρες ειτε γυναικες, βγαζουν τα "απωθημενα" τους στον εργαζομενο!

Και ως τοιουτοι και τοιουτες δεν ειναι κατ'ανγκην οι ερωτικα στερημενοι/νες...ειναι οι καθε λογης "στερημενοι/νες" πνευματικα, κοινωνικα, ή οι παιδιοθεν ψυχοπλακωτικοι/κες κομπλεξοβλαμμενοι, γενικως!

Κακο πραμα η ΕΞΟΥΣΙΑ...ΚΑΡΚΙΝΟΣ παντελως! !!!  Λιγη την ασκουν σωστα.

Εχω γνωρισει εξαιρετικους αντρες και γυναικες που σκυβουν με αγαπη να βοηθησουν τον/την υπαλληλο να  αποδωσει ο,τι καλυτερο στην εργασια!! Προς τιμην τους γενικως!!!

Κι εχω γνωρισει κατι καθ@κια...φτου φτου μακρια, κατσικες-θηλυκιες-σκυλες, φαλλοκρατικα-σεξιστικα-γουρουνια αντρες που εκμεταλλευονται την αναγκη και την αδυναμια...ουστ! Στην πυρα απαντες!!

Με τιποτα απειλες στο κεφαλαιο...εχει το πανω χερι... ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ...και στην καταλληλη στιγμη...παιρνεις το αιμα σου πισω!!!  Ε, νταξ...δεν ειμαστε κι Αγιοι!!!

Sorry guys...αν στενοχωρησα τινας...η τοποθετηση μου ειναι αυτη. 

Αυτα Λιτσακι μου...

Αρέσει στο μέλος blackraven

frog13

# 37 στις 14/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μην ξεχνάς (και πως θα μπορούσες άλλωστε) ότι η νοοτροπία των Γερμανών,χαρακτηρίζεται από την σκληρή δουλειά ,την έχουν ανάγει σε "θρησκεία" και όχι απαραίτητα για την κατανάλωση-απόλαυση περισσότερων αγαθών ,καθώς νομίζω ότι διακρίνει του περισσότερους μια ελεγχόμενη λιτότητα εν αντιθέσει με τον Ελληνα που επιλέγει περισσότερο ελεύθερο χρόνο και ότι βγάζει το σκορπάει...

Για κάποιους λαούς η ηθική λύτρωση μέσω της καταξίωσης της εργασίας είναι σε υψηλό επίπεδο...!

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Paralia48

αλλά όταν βλέπω τις ευθύνες τρελλαίνομαι και λέω,απαπαπα, τέτοια θέση να μου έλειπε.
Μέρα νύχτα με τα κινητά ανοιχτά

Kristina_

# 38 στις 14/4/2018
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 441

Παραλία, εχω εγω εναν ανδρα "αφεντικο" που  να δεις ποσο συναισθηματικα αντιμετωπιζει τα θεματα και τι εμπάθεια βγαζει η ποσα "χαρίζει" στις συμπαθειες του 

Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το φυλο...
Θα σου πω και εγω απο δικη μου εμπειρια: ναι οι γυναικες προσπαθουμε (συνηθως) πολυ περισσοτερο απο τους ανδρες για να μας δωσουν καποτε (και αν) αυτο που μας αξιζει και αυτο μπορει να μας κανει και λιγο bitches ...Ναι, οι γυναικες συνηθως συνεργάζονται καλυτερα με ανδρες και το αντιστροφο
Προσωπικα δεν ειχα ποτε αφεντικο γυναικα, εχω συνεργατες και ανδρες και γυναικες και νομιζω οτι συνεργαζομαι πιο αρμονικά με τις γυναικες της ομάδας, μαλλον επειδη οι συγκεκριμενες ειναι πιο ικανέςαλλα εχω και την αντίστροφη εμπειρια... Οταν ανέλαβα για πρωτη φορα καποιο καπως σημαντικο ποστο,υπηρξε μια γυναικα στην ομαδα που κρατησε μια πολυ αρνητικη σταση απεναντι μου και μου δημιουργουσε προβληματα...Εγω απορησα, φεροταν σαν να της πηρα τη θεση και πραγματι αυτη ηταν η αιτια για τη συμπεριφορα της...οσο παραξενο και μου φανηκε αφου συνυποψήφια μου δε θα μπορουσε ποτε να ειναι, με αντικειμενικα κριτηρια λεμε ...στην αρχη αντέδρασα και γω συναισθηματικα, ομως καποια στιγμη επαψα να δινω σημασια και συντομα με αποδέχθηκε μεσα απο τη δουλεια μου...αλλα δεν νομιζω οτι με εχει αμφισβητήσει ποτε κανεις τοσο οσο εκεινη
Ναι οι γυναικες εχουμε χειροτερο ανταγωνισμο μεταξυ μας απο οτι οι ανδρες
σου εδωσαν πολυ καλες απαντησεις εδω...φροντισε να τα πας καλα με το αφεντικο του αφεντικου σου...αυτο κανω και εγω και μην ξεχνας οτι η δουλεια σου θα σε δικαιώσειΣα "συμβουλή" θα σου ελεγα, προσπαθησε να μην σε επιρεαζει συναισθηματικα η κατασταση
Αρέσει στα μέλη peripli, Paralia48

Paralia48

# 39 στις 14/4/2018
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από frog13

Μην ξεχνάς (και πως θα μπορούσες άλλωστε) ότι η νοοτροπία των Γερμανών,χαρακτηρίζεται από την σκληρή δουλειά ,την έχουν ανάγει σε "θρησκεία" και όχι απαραίτητα για την κατανάλωση-απόλαυση περισσότερων αγαθών ,καθώς νομίζω ότι διακρίνει του περισσότερους μια ελεγχόμενη λιτότητα εν αντιθέσει με τον Ελληνα που επιλέγει περισσότερο ελεύθερο χρόνο και ότι βγάζει το σκορπάει...

Για κάποιους λαούς η ηθική λύτρωση μέσω της καταξίωσης της εργασίας είναι σε υψηλό επίπεδο...!

δεν είνι πάντα έτσι. Ίσως να είναι και το αντίθετο...

Δηλαδή άνθρωποι καρριερίστες, ναι την έχουν ανάγει σε τρόπο ζωής, θρησκεία την επαγγελματική επιτυχία. Αυτοί και οικογένεια αν κάνουν, αν...αδιαφορούν γιαυτή.

Πάρα πολλοί όμως, συνήθωςαπλοί εργαζόμενοι, επιλέγουν εργασία με όχι πρήρεςωρ'άριο,για να έχουν χρόνο για προσωπική ζωή.Και αυτό το έχω συναντήσει πάρα πολλές φορές, όπου οι ίδιοι υπογράφουν στο συμβόλαιο εργασίας τους να έχουν μισή θέση, γιατί τα χρήματα τους φτάνουν . Στην Ελλάδα δεν το είχα συναντήσει.Αντίθετα ήξερα κόσμο που έκανε δυο δουλειές. Θα μου πεις, τα χρήματα δε φτάνουν.Κι όμως έφταναν τότε, αλλά έτσι ήταν η νοοτροπία. Ρε φίλε, γιατί να την αφήσεις. Θα έχεις άλλα 200 το μήνα, άσχημα είναι;

Αρέσει στο μέλος peripli

frog13

# 40 στις 14/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το λέω γιατί ο προτεσταντισμός προήγαγε η μάλλον συμβάδιζε πάντα με τον καπιταλισμό και η αξία της εργασίας στην Γερμανία κατείχε υψηλή  ηθική θέση...αλλά τα πάντα ρει μάλλον!

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Paralia48

δεν είνι πάντα έτσι. Ίσως να είναι και το αντίθετο...

Δηλαδή άνθρωποι καρριερίστες, ναι την έχουν ανάγει σε τρόπο ζωής, θρησκεία την επαγγελματική επιτυχία. Αυτοί και οικογένεια αν κάνουν, αν...αδιαφορούν γιαυτή.

Πάρα πολλοί όμως, συνήθωςαπλοί εργαζόμενοι, επιλέγουν εργασία με όχι πρήρεςωρ'άριο,για να έχουν χρόνο για προσωπική ζωή.Και αυτό το έχω συναντήσει πάρα πολλές φορές, όπου οι ίδιοι υπογράφουν στο συμβόλαιο εργασίας τους να έχουν μισή θέση, γιατί τα χρήματα τους φτάνουν . Στην Ελλάδα δεν το είχα συναντήσει.Αντίθετα ήξερα κόσμο που έκανε δυο δουλειές. Θα μου πεις, τα χρήματα δε φτάνουν.Κι όμως έφταναν τότε, αλλά έτσι ήταν η νοοτροπία. Ρε φίλε, γιατί να την αφήσεις. Θα έχεις άλλα 200 το μήνα, άσχημα είναι;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε