Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Lena_7_

# 21 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
'Aρεσαν+: 0%

Αλυσιδα, ολα αυτα που λες ειναι τεχνητα προβληματα προσαρμογης σε εξελιξεις που δεν θα αποφυγουμε!

Προτιμω να κρατησουμε χαμηλους τονους σαν κοινωνιες , για το καλο των παιδιων μας.

Το ιδιο το παιδι ωφελειται απο τις συνθηκες ανατροφης και μεγαλωματος, οταν αγαπιεται, οταν δεν 

πληγωνεται, οταν δεν  περνιεται για διακοσμητικο του χωρου, 

παρα απο το αν βλεπει τι κανουν μεσα στα σπιτια τους οι κατα πολυ "αμφιβολες" υγιεις εστιες.

Τιποτα δεν προεξοφλει απο οσα λες για το οτι θα γινει ομοφυλοφυλο, εχουμε δει να γινονται ομοφυλοφιλοι 

για το γουστο τους, ανθρωποι πο ετεροφυλα ζευγαρια...η οχι?

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από alisida

@lena7Κανεις δε λεει οτι ολες οι οικογενειες με γονεις αντιθετου φυλλου ειναι σωστες ,υπαρχουν σιγουρα γονεις που παραμελουν τα παιδια τους και που δινουν κακα παραδειγματα ...Το κατηγορηματικο οχι μου,εχει να κανει με τις εμπειριες που θα εχει αυτο το παιδι με δυο πατεραδες ή δυο μαμαδες...Θα βλεπει κατι αλλο στις οικογενειες των φιλων του και θα αναρωτιεται γιατι ειναι διαφορετικα στη δικη του οικογενεια ...Θα πρεπει να δεχτει το ενα απο τα δυο πρωτυπα ως φυσιολογικο και το αλλο ως μη ... Σκεψου τι θα γινει λοιπον σε καθε μια απο τις δυο περιπτωσεις και πες μας ...Η θα γινει ομοφυλοφυλο και αυτο ,ή θα ακυρωσει τους γονεις του μεγαλωνοντας ...

Αρέσει στο μέλος Betty_83

Lena_7_

# 22 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Οι σχεσεις αφορουν ενηλικες και ο,τι μπορει να συνεπαγεται αυτο. ..

Εδω μιλαμε για ανατροφη παιδιων. Δεν το συγκρινω καν!

Οταν μεγαλωνεις τα παιδια με αγαπη, για μενα ολα τα αλλα παλευονται.

Η αγαπη δεν αρκει στις σχεσεις, οπως λες, οταν απο τα παιδικα χρονια δεν δοθηκε οπως επρεπε και

δημιουργει ανθρωπους, που δεν μπορουν ουτε να την αξιολογησουν , ουτε να την διαχειριστουν !

Φυσικα και ολοι "αγαπουν" τα παιδια τους. Σημασια εχει ο τροπος, που πολλες φορες ειναι τοσο λαθος, 

που η αγαπη δεν φτανει στα παιδια! Σκεψου το...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από alisida

@,,Lena :Βασικη τροφη για ενα σωστο μεγαλωμα ειναι η ουσιαστικη αγαπη...που δυστυχως δεν αρκει ,οπως και με τις σχεσεις που δεν μπορουν να τραφουν μονο απο αγαπη ,χρειαζονται και οι προυποθεσεις ...Υπαρχουν ζευγαρια που λαχταρουν ενα παιδι αλλα για διαφορους λογους δεν το κανουν αν θεωρουν οτι θα μεγαλωσει με ψυχικα τραυματα ...

Αρέσει στα μέλη Betty_83, MadameShuShu40

giorgos170

# 23 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 77 / Σε σχέση
Γεωργία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.572

να την μάθεις όλη την εγκυκλοπαίδεια μόνος σου ..

& στο τέλος να δούμε τί θα κάνεις ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Lena_7_
 Αντρεα, εγω το βλεπω αλλιως...πιο πρακτικα, ετσι κι αλλιως θα γινει...
 Ας φροντισουμε ολοι πολιτισμενα, να γινει ομαλα και οσο πιο εποικοδομητικα
 για τα ορφανα παιδια...χωρις αρνητικα κοινωνικα περιβαλλοντα.
 Επιμενω στην αγαπη.

Andreas66

# 24 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Το οτι καποιοι ανεγκεφαλοι αποφασισαν να το κανουν δεν σημαινει οτι θα πρεπει να συμφωνησω και εγω. Αν δω καποιο παιδι στο δρομο απο τετοιους 'γονεις' εννοειται προς το παιδι θα ειμαι οσο γινεται σωστος...δεν μου φταιει το παιδι σε τιποτα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Lena_7_
 Αντρεα, εγω το βλεπω αλλιως...πιο πρακτικα, ετσι κι αλλιως θα γινει...
 Ας φροντισουμε ολοι πολιτισμενα, να γινει ομαλα και οσο πιο εποικοδομητικα
 για τα ορφανα παιδια...χωρις αρνητικα κοινωνικα περιβαλλοντα.
 Επιμενω στην αγαπη.

Enikos

# 25 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.878

Λενα...για πες μου κατι!

Η αγαπη ειναι αποκλειστικοτητα των ομοφυλων?

Αρέσει στο μέλος somebody961

alisida

# 26 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.121

1984

Αν θυμαμαι καλα μεσα στις εξελιξεις για τη νεα ταξη πραγματων ηταν και η καταργηση του πλουσιου λεξιλογιου ...Ολα σε λιγα χρονια θα φαινονται φυσιολογικα ...

Ηδη προωθειται απο το εκπαιδευτικο συστημα η ανατροφη των παιδιων ως αφυλα ...

Μας βλεπω ηδη ως γλαστρακια στο περιβολι της μελλοντικης παγκοσμιας διακυβερνησης .

Ουδεν σχολιο .

Αρέσει στα μέλη somebody961, harrier23 και σε ακόμα 1 μέλος.

Lena_7_

# 27 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Καταλαβαινεις οτι το ανεγκεφαλοι ειναι υποκειμενικος ορος. 

Δεν το ειδαμε ακομα. 

Ας ειμαστε επιφυλακτικοι. Και φυσικα δεν μιλαω για σενα ως προσωπικοτητα, αλλα για το κοινωνικο 

"μπουγιο" που δημιουργειται με τετοιες αποψεις.

Εννοειται οτι κανεις δεν επιβαλλει αποψη σε κανεναν, επιχειρηματολογουμε.

Βεβαια παντα παιζει μια ΙΟΝ Αμυγδαλου, για τα δυσκολα "λαδωματα" 

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Andreas66

Το οτι καποιοι ανεγκεφαλοι αποφασισαν να το κανουν δεν σημαινει οτι θα πρεπει να συμφωνησω και εγω. Αν δω καποιο παιδι στο δρομο απο τετοιους 'γονεις' εννοειται προς το παιδι θα ειμαι οσο γινεται σωστος...δεν μου φταιει το παιδι σε τιποτα.

Enikos

# 28 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αυτο το μελλον στο οποιο εχετε εναποθεσει τις προσδοκιες σας...οι νεοι ειδικωτερα, ηδη σας εχει ευνουχισει.

Μην κλαιτε μετα, οπως εμεις, για τις επιλογες και την απραξια σας μονο.

Μετα θα ειναι ανευ αντικρυσματος η παραδοχη της πραγματικοτητας...σε ενα φορουμ.

Αρέσει στο μέλος harrier23

RenaRena2

# 29 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δε συμφωνω ως προς τη λεξη "προτυπο " ... ΑΝθρωποι σωστοι χρειαζονται για να μεγαλωσουν καλα ενα παιδι ...ανεξαρτητως φυλου !!!   Μενω κι επιμενω ως προς τους εξωτερικους παραγοντες που θα "κυνηγησουν"  ενα τετοιο παιδι  ! Γι αυτο και το θεωρω ακρως εγωιστικο...να  υιοθετηθει και να μπει ενα παιδακι σε τετοια διαδικασια !! 

Lena_7_

# 30 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη

Σε οσα ποστς ανεφερα την αγαπη, δεν την περιορισα σαυτην  την ομαδα. 

Σε αλλο ποστ που δεν εχει δημοσιευτει ακομα, λογω εγκρισης, το διευκρινιζω αυτο, απο την αναποδη μερια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Enikos

Λενα...για πες μου κατι!

Η αγαπη ειναι αποκλειστικοτητα των ομοφυλων?

_Bellezza_

# 31 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βλέπω στα περισσοτερα σχολια αναφερεται η κοινωνια και η κριτικη της ως ανασταλατικος παραγοντας.

Αν ειναι ετσι τα πραγματα- που δυστυχως ειναι- τοτε πρεπει να γινει δουλεια, ωστε να μην υπαρχουν απανθρωπες συμπεριφορες.

Καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα για δημιουργια οικογενειας, καθε παιδι εχει αναγκη μια αγκαλια και η κοινωνια μπροστα στις επιλογες του αλλου πρεπει να το βουλωνει.

Τα δεδομενα εχουν γινει ζητουμενα.

Δινονται περισσοτερες ευκαιριες στο παιδι, εαν το αναλαβουν δυο ανθρωποι που το αγαπουν και το φροντιζουν αποκλειστικα, απο το να ζει με την αρωγη του κρατους.

Επιμενω πως τα κριτηρια για την υιοθεσια πρεπει να ειναι αυστηρα.

Εαν τεθει σε εφαρμογη σωστα, μονο καλο εχει να βγει απο αυτη την υποθεση και ολοι θα βγουν κερδισμενοι.

Enikos

# 32 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ρε παιδια ε λ ε ο ς !

Αρκουν οι κουβεντες για να αντικαταστησουν την μανα η τον πατερα και την φυσιολογια τους?

Αρκουν οι καλες προθεσεις για να γινουν γιαγιαδες ο Παντελης με τον Ντιμι? 

Και παππουδες η Στελλα με την Σουλα?

Ψαξτε καμια κοινοποιηση απο κοινωνιες στις οποιες εφαρμοστηκαν αυτα!

Ειχαμε το ανθρωπιστικο μας φλας, πριν ποσο καιρο, για τους μεταναστες, γεμισε τζιχαντιστες ολη η Ευρωπη. Κανουμε τον ψοφιο τωρα...αντε καμια αναρτηση στο φβ, εκει στον καφε, ειμαστε ολοι Γαλλοι, ειμαστε ολοι Γερμανοι, ειμαστε ολοι Κογκολεζοι και παμε για αλλα...

Οτι περιγραφετε περι παθησεων που συνοδευουν αυτα τα ατομα, τα καθιστουν αυτοματως ασθενεις. Εδω λεμε οτι ειμαστε καλα και στο πρωτο τσαφ η αμφιβολια, τρεχουμε σε παιδοψυχολογους...Μοδερνισμο και ανοιχτο μυαλο δειχνει το να δωσεις ενα παιδι στον πιστοποιημενο ασθενη?

Αντε μετα στο φβ με τον σιχαμενο Φαρισαισμο μας παλι...

Αρέσει στο μέλος Heptamer

_Bellezza_

# 33 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ας το δουμε πρακτικα, Κυριε Ενικε.

Γιατι, οχι?

Σε τί θα στοιχίσει στο παιδι?

Mindthegap-

# 34 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Βραζιλία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.892

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από _Bellezza_

Γιατι, οχι?

Το χλευασμό από τα άλλα παιδιά (αφήνω απέξω τους μεγάλους).

Το έχεις καταδικάσει να πρέπει να διαχειριστεί κάτι που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί. 

Enikos

# 35 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Στην ψυχοσυνθεση του, ως μια αφυσικη κινηση απεναντι στο δικο του φυλο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από _Bellezza_

Ας το δουμε πρακτικα, Κυριε Ενικε.

Γιατι, οχι?

tsiouaouas2

# 36 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τωρα εγω να βαλω θεμα αν θα πρεπει η Ιερουσαλημ να ειναι Εβραϊκη η Παλαιστινιακη πρωτευουσα? Και μετα να λυσουμε και το Κυπριακο? Προς τι η ερωτηση αυτη? δεν καταλαβα. Για να δημιουργησει απλως ιντριγκααα? Ρε παιδια του φορουμ...φιλικη συμβουλη, μην την πατατε ετσι. Αυτα.

_Bellezza_

# 37 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Enikos

Στην ψυχοσυνθεση του, ως μια αφυσικη κινηση απεναντι στο δικο του φυλο.

Στον κοσμο το παιδι το φερνει η γυναικα και ο αντρας και στην συνεχεια το μεγαλωνουν μαζι.

Ειναι το δεδομενο μας.

Οταν ομως εχουμε ενα παιδι, για το οποιο δεν υπαρχει αυτο το μοντελο  για τους Χ λογους, δεν ειναι ωφελιμο να δημιουργησουμε κατι αλλο, εστω και εναλλακτικο για να ενταξουμε ενα παιδι που χρειαζεται οικογενεια?

Εχω φιλους ομοφυλόφιλους, που γεννήθηκαν σε "κλασικες" οικογενειες. Αυτες οι οικογενειες πώς δεν επηρεασαν "σωστα" την ψυχοσυνθεση του παιδιου και δεν εβαλαν το παιδι στον "ισιο δρομο"? 

Με τον ιδιο τροπο πώς μια εναλλακτικη οικογενεια θα βαλει το παιδι στον "στραβο δρομο"?

Enikos

# 38 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μπορεις να μου πεις, με στοιχεια-επιχειρηματα, που δοκιμαστηκαν αυτα τα μοντελα και πετυχαν?

Διοτι εγω δεν μπορω να αυτοσχεδιασω για ζωες παιδιων, περα των πεπατημενων.

Τι υπεροψια ειναι αυτη, για το οτι ειμαστε σε θεση να δημιουργουμε μοντελα-περιβαλλοντες χωρους που αφορουν παιδια και κοινωνιες? Τι ειναι τα κοινωνικα μοντελα που στηριζονται σε φυσικους κανονες, ωστε να τα αλλαξουμε χαριν μιας ομαδας? Αλλαξε η εαρινη κολεξιον και ηρθε η θερινη?

Το οτι εχεις φιλους ομοφυλοφιλους απο κλασικες οικογενειες, αναιρει τις ιδιαιτεροτητες της φυσιολογιας αυτων των ατομων?  Η τελικα εφταιγε η οικογενεια και πρεπει να της αλλαξουμε μορφη?

Δεν σε βλεπω ομως να πειραματιζεσαι με αυτην την προοπτικη, για να μας μεταφερεις την εμπειρια σου...

Διοτι εσυ φερεις τα του φυλου σου, θα μου πεις...

Οσοι φερουν τα του φυλου τους δηλαδη, ειναι υπο εξετασιν για την αποτελεσματικοτητα του?

Η οσοι ειναι ομοφυλοι ειναι περισσοτερο συνειδητοποιημενοι για ενα τετοιο μοντελο?

Δηλαδη μια και αποτυχαμε να παμε στο Φεγγαρι με ποδηλατο, ας δοκιμασουμε με βαρκα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από _Bellezza_

Στον κοσμο το παιδι το φερνει η γυναικα και ο αντρας και στην συνεχεια το μεγαλωνουν μαζι.

Ειναι το δεδομενο μας.

Οταν ομως εχουμε ενα παιδι, για το οποιο δεν υπαρχει αυτο το μοντελο  για τους Χ λογους, δεν ειναι ωφελιμο να δημιουργησουμε κατι αλλο, εστω και εναλλακτικο για να ενταξουμε ενα παιδι που χρειαζεται οικογενεια?

Εχω φιλους ομοφυλόφιλους, που γεννήθηκαν σε "κλασικες" οικογενειες. Αυτες οι οικογενειες πώς δεν επηρεασαν "σωστα" την ψυχοσυνθεση του παιδιου και δεν εβαλαν το παιδι στον "ισιο δρομο"? 

Με τον ιδιο τροπο πώς μια εναλλακτικη οικογενεια θα βαλει το παιδι στον "στραβο δρομο"?

Αρέσει στα μέλη Heptamer, alisida

_Bellezza_

# 39 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

1.Δεν θα αλλαξει ολη η κοινωνια επειδη ενα ποσοστο ομοφυλοφιλων πιθανον να υιοθετησει.

2.Και εγω θεωρω πως το κλασικο μοντελο ειναι το ιδανικο και δεν ανεφερα πουθενα να το γκρεμισουμε και να το ξαναχτισουμε εξαρχης

3.Δεν φταιει η οικογενεια για τις ιδιαιτεροτητες της φυσιολογιας των παιδιων. Ειτε μεγαλωσουν σε κλασικο μοντελο είτε σε κοινόβιο,  θα τραβηξουν την ιδια πορεια.

Με πεισατε και θα συμφωνησω μαζι σας, πως το ιδανικο ειναι να μεγαλωνει το παιδι ετεροφυλο ζευγαρι και να μην γινονται "πειραματα".

Πώς γινεται ομως να επιτρεπω, να καταπατείται το ανθρωπινο δικαιωμα στην δημιουργια οικογενειας?

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από Enikos

Μπορεις να μου πεις, με στοιχεια-επιχειρηματα, που δοκιμαστηκαν αυτα τα μοντελα και πετυχαν?

Διοτι εγω δεν μπορω να αυτοσχεδιασω για ζωες παιδιων, περα των πεπατημενων.

Τι υπεροψια ειναι αυτη, για το οτι ειμαστε σε θεση να δημιουργουμε μοντελα-περιβαλλοντες χωρους που αφορουν παιδια και κοινωνιες? Τι ειναι τα κοινωνικα μοντελα που στηριζονται σε φυσικους κανονες, ωστε να τα αλλαξουμε χαριν μιας ομαδας? Αλλαξε η εαρινη κολεξιον και ηρθε η θερινη?

Το οτι εχεις φιλους ομοφυλοφιλους απο κλασικες οικογενειες, αναιρει τις ιδιαιτεροτητες της φυσιολογιας αυτων των ατομων?  Η τελικα εφταιγε η οικογενεια και πρεπει να της αλλαξουμε μορφη?

Δεν σε βλεπω ομως να πειραματιζεσαι με αυτην την προοπτικη, για να μας μεταφερεις την εμπειρια σου...

Διοτι εσυ φερεις τα του φυλου σου, θα μου πεις...

Οσοι φερουν τα του φυλου τους δηλαδη, ειναι υπο εξετασιν για την αποτελεσματικοτητα του?

Η οσοι ειναι ομοφυλοι ειναι περισσοτερο συνειδητοποιημενοι για ενα τετοιο μοντελο?

Δηλαδη μια και αποτυχαμε να παμε στο Φεγγαρι με ποδηλατο, ας δοκιμασουμε με βαρκα...

frog13

# 40 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θα συμφωνήσω αν και ακόμα απ' ότι διαβάζω πρόκειται περί αναδοχής και όχι υιοθεσίας στην Ελλάδα τουλάχιστον..

Οι άνθρωποι που υιοθετούν ούτως η άλλως ,ελέγχονται ψυχολογικά κι αυτό είναι συν από το να τα μεγαλώνουν και ανεξέλεγκτα ,φυσιολογικοί γονείς, με προβλήματα ψυχολογικά,εθισμούς σε αλκοόλ,βία,χαμηλό κοινωνικό επίπεδο κλπ.

Ούτε πιστεύω ότι θα "κολλήσουν" τα παιδιά την "ασθένεια" από τους γονείς,αυτά είναι γελοία..
Μόνο αν μεγαλώσουν ένα αγόρι κάποιο ζευγάρι λεσβίες το αγόρι θα "μάθει" να θέλει γυναίκες..

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε