Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Lena_7_

# 41 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.744
'Aρεσαν+: 0%

Φυσικα και δεν αρκουν οι κουβεντες και οι καλες προθεσεις κανενος φυλου για ενα τετοιο σοβαρο ζητημα. 

Γιαυτο και στο ποστ μου #15 τονισα με μαυρα γραμματα τις λεξεις: αποδεδειγμενες πραξεις!

Η αποψη μου δεν κινειται απο μονδερμισμο η μια προθεση να δειξω προχωρημενες ιδεες. 

Καθημερινα βλεπω απειρες προβληματικες συμπεριφορες παιδιων, που μεγαλωνουν μεσα στο κλασσικο

γονεικο μοτιβο και αναρωτιεμαι, που και πως καταληγουν τα παιδια χωρις γονεις μεσα σε ορφανοτροφεια, 

με ενα δυσκινητο κρατικο μηχανισμο υιοθεσιων, οπου δεν τους δινεται καμμια ευκαιρια.

Οσο για τον ορο.."ασθενεις", αυτοι διαγνωσκονται ορμονολογικα σχεδον απο την κουνια 

και  ευτυχως γινεται ορμονικη σταδιακη αποκατασταση απο τις μικρες ηλικιες.

Παλια ομως, κρυβοταν απο ντροπη απο τις οικογενειες τους και η σκληρη κοινωνια τους καταδικαζε σε 

αλλους προκλητικους δρομους, οπου δυστυχως γινοταν ο κοινωνικος στοχος και χανοταν ο ελεγχος

της ιδιας τους της ζωης.

Ειμαι υπερ της εξυγιανσης καποιων "δηθεν" ασθενειων, που καταστρεφουν ζωες ανθρωπων τελικα  

ανεπανορθωτα...και στην υγιη ενταξη στην κοινωνια καθε ετεροκλητης ομαδας.

Παράθεση:

Σχόλιο # 32 από Enikos

Ρε παιδια ε λ ε ο ς !

Αρκουν οι κουβεντες για να αντικαταστησουν την μανα η τον πατερα και την φυσιολογια τους?

Αρκουν οι καλες προθεσεις για να γινουν γιαγιαδες ο Παντελης με τον Ντιμι? 

Και παππουδες η Στελλα με την Σουλα?

Ψαξτε καμια κοινοποιηση απο κοινωνιες στις οποιες εφαρμοστηκαν αυτα!

Ειχαμε το ανθρωπιστικο μας φλας, πριν ποσο καιρο, για τους μεταναστες, γεμισε τζιχαντιστες ολη η Ευρωπη. Κανουμε τον ψοφιο τωρα...αντε καμια αναρτηση στο φβ, εκει στον καφε, ειμαστε ολοι Γαλλοι, ειμαστε ολοι Γερμανοι, ειμαστε ολοι Κογκολεζοι και παμε για αλλα...

Οτι περιγραφετε περι παθησεων που συνοδευουν αυτα τα ατομα, τα καθιστουν αυτοματως ασθενεις. Εδω λεμε οτι ειμαστε καλα και στο πρωτο τσαφ η αμφιβολια, τρεχουμε σε παιδοψυχολογους...Μοδερνισμο και ανοιχτο μυαλο δειχνει το να δωσεις ενα παιδι στον πιστοποιημενο ασθενη?

Αντε μετα στο φβ με τον σιχαμενο Φαρισαισμο μας παλι...

Αρέσει στα μέλη Betty_83, anassa_

RenaRena2

# 42 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Και το ανθρωπινο δικαιωμα ενος παιδιου...να μεγαλωσει χωρις προβληματα ...πως μπορεις να το επιτρεψεις???  ΓΙατι με τα  ΑΝ...δε χτιζεται ο κοσμος !! ΑΝ ηταν αλλιως η κοινωνια...ΑΝ ζουσαμε σε αλλο πλανητη...ΑΝ...ΑΝ... Μιλαμε για το σημερα...γι αυτο το μοντελο κοινωνιας...και γι αυτο τον πλανητη !!

Αν μου ζητουσαν να υπογραψω να γινουν γινεις ενα ομοφυλοφυλο ζευγαρι ...δε θα τολμουσα να το σκεφτω καν !!!

Το ιδιο επισης αν μου ζητουσαν και ενα ετεροφυλο ζευγαρι , που θα γνωριζα πως το παιδι σιγουρα δε θα ναι καλα μαζι του !!!  

Εδω ομως δε μιλαμε για το τι θελουν οι υποψηφιοι γονεις  ...εδω το θεμα ειναι η υπερασπιση ενος μωρου απο ολοφανερο προβλημα μπροστα του  .!!!  

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από _Bellezza_

Πώς γινεται ομως να επιτρεπω, να καταπατείται το ανθρωπινο δικαιωμα στην δημιουργια οικογενειας?

anassa_

# 43 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.046

Θέλουμε δεν θέλουμε οι καιροί είναι διαφορετικοί 

Ευνοούν το αληθές από το δήθεν. 
Η εναλλακτική μορφή οικογένειας στην Ελλάδα είναι προ των πυλών. 
Το ζήτημα που θέτει η Σουρυα είναι βασικό,  του μπουλινγκ δλδ, όμως ο χρόνος θα ωριμάσει την ιδέα ... 
Η περιθωριοποίηση αξιόλογων ανθρώπων  δεν μπορεί να βρίσκει έδαφος...
Αρέσει στα μέλη Betty_83, Lena_7_

_Bellezza_

# 44 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Επηρεαζομαι πολυ απο τις αντιθετες αποψεις, καθως η στοφα του χαρακτηρα  μου ειναι κλασικη.

Με κομπλαρει λιγο το διαφορετικο.

Αν δω δυο αντρες με ενα μωρο ,θα σαστισω.

Ξερω ομως μεσα μου πως μπορει το παιδι αυτο να ευτυχησει.

Εαν ημουν σε ορφανοτροφειο και με ζητουσε ομοφυλο ζευγαρι πολυ πιθανο να το δεχομουν (εαν εξαρτώταν απο μενα η αποφαση).

Επισης εαν εκανα παιδι, που δεν μπορουσα να το μεγαλωσω και το εδινα για υιοθεσια, δεν πιστευω πως θα ειχα προβλημα να το μεγαλωσουν δυο γυναικες πχ.

Με πειθει ο Κυριος Ενικος γιατι ειναι ορθολογιστης, αλλα σκεφτομαι πως μπροστα στην αγαπη που θα παρει αυτο το παιδι απο δυο ανθρωπους που θα αφοσιωθουν σε αυτο, ολα τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα.

Μεσα μου ειμαι πολυ υπερ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από anassa_

Θέλουμε δεν θέλουμε οι καιροί είναι διαφορετικοί 

Ευνοούν το αληθές από το δήθεν. 
Η εναλλακτική μορφή οικογένειας στην Ελλάδα είναι προ των πυλών. 
Το ζήτημα που θέτει η Σουρυα είναι βασικό,  του μπουλινγκ δλδ, όμως ο χρόνος θα ωριμάσει την ιδέα ... 
Η περιθωριοποίηση αξιόλογων ανθρώπων  δεν μπορεί να βρίσκει έδαφος...

_Bellezza_

# 45 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από RenaRena2

Και το ανθρωπινο δικαιωμα ενος παιδιου...να μεγαλωσει χωρις προβληματα ...πως μπορεις να το επιτρεψεις???  ΓΙατι με τα  ΑΝ...δε χτιζεται ο κοσμος !! ΑΝ ηταν αλλιως η κοινωνια...ΑΝ ζουσαμε σε αλλο πλανητη...ΑΝ...ΑΝ... Μιλαμε για το σημερα...γι αυτο το μοντελο κοινωνιας...και γι αυτο τον πλανητη !!

Αν μου ζητουσαν να υπογραψω να γινουν γινεις ενα ομοφυλοφυλο ζευγαρι ...δε θα τολμουσα να το σκεφτω καν !!!

Το ιδιο επισης αν μου ζητουσαν και ενα ετεροφυλο ζευγαρι , που θα γνωριζα πως το παιδι σιγουρα δε θα ναι καλα μαζι του !!!  

Εδω ομως δε μιλαμε για το τι θελουν οι υποψηφιοι γονεις  ...εδω το θεμα ειναι η υπερασπιση ενος μωρου απο ολοφανερο προβλημα μπροστα του  .!!!  

Πριν λιγες δεκαετιες ηταν ταμπου να εισαι υιοθετημενος και μιλαμε για ετεροφυλα ζευγαρια.

Με το καιρο ξεπεραστηκε.

Παλια ηταν ταμπου να εισαι γκει,.

Επισης ξεπεραστηκε.

Εαν υιοθετησει ενας ικανος αριθμος τετοιων ζευγαριων σε συνδυασμο με την βοηθεια της παιδειας, θα καμφθεί το κυμα του ρατσισμου.

Enikos

# 46 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.878

Με το οτι δυο φυλα απαρτιζουν την αρχη της οικογενειας και οχι ενα επι δυο του ιδιου.

Ο θεσμος ειναι για κλαματα, οχι ο κανονας συστασης της οικογενειας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από _Bellezza_

Πώς γινεται ομως να επιτρεπω, να καταπατείται το ανθρωπινο δικαιωμα στην δημιουργια οικογενειας?

Αρέσει στο μέλος alisida

anassa_

# 47 στις 23/4/2018
author

Και γω κατανοώ τις άλλες απόψεις, ακόμα με ξενιζουν τα νέα ήθη... 

Ειδικά οι ομοφυλόφιλοι οι οποίοι με φανταχτερο τρόπο το επιδεικνύουν ωστόσο δεν υπάρχουν μόνο αυτοί οι σουρεαλ τύποι. Είναι κ οι άλλοι με προσωπικότητα, με μόρφωση, με οικονομική επιφάνεια με 1002 προτερήματα που αν κριθούν ικανοί νομίζω γίνεται να υποστηρίξουν τον γονεϊκο ρόλο. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από _Bellezza_

Επηρεαζομαι πολυ απο τις αντιθετες αποψεις, καθως η στοφα του χαρακτηρα  μου ειναι κλασικη.

Με κομπλαρει λιγο το διαφορετικο.

Αν δω δυο αντρες με ενα μωρο ,θα σαστισω.

Ξερω ομως μεσα μου πως μπορει το παιδι αυτο να ευτυχησει.

Εαν ημουν σε ορφανοτροφειο και με ζητουσε ομοφυλο ζευγαρι πολυ πιθανο να το δεχομουν (εαν εξαρτώταν απο μενα η αποφαση).

Επισης εαν εκανα παιδι, που δεν μπορουσα να το μεγαλωσω και το εδινα για υιοθεσια, δεν πιστευω πως θα ειχα προβλημα να το μεγαλωσουν δυο γυναικες πχ.

Με πειθει ο Κυριος Ενικος γιατι ειναι ορθολογιστης, αλλα σκεφτομαι πως μπροστα στην αγαπη που θα παρει αυτο το παιδι απο δυο ανθρωπους που θα αφοσιωθουν σε αυτο, ολα τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα.

Μεσα μου ειμαι πολυ υπερ.

Αρέσει στα μέλη Mary-46, Lena_7_

Enikos

# 48 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Που να το ξεραμε να μην γινομασταν αδερφες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από frog13

Μόνο αν μεγαλώσουν ένα αγόρι κάποιο ζευγάρι λεσβίες το αγόρι θα "μάθει" να θέλει γυναίκες..

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

panagiotismp90

# 49 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 2.369

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από _Bellezza_

Πριν λιγες δεκαετιες ηταν ταμπου να εισαι υιοθετημενος και μιλαμε για ετεροφυλα ζευγαρια.

Με το καιρο ξεπεραστηκε.

Παλια ηταν ταμπου να εισαι γκει,.

Επισης ξεπεραστηκε.

Εαν υιοθετησει ενας ικανος αριθμος τετοιων ζευγαριων σε συνδυασμο με την βοηθεια της παιδειας, θα καμφθεί το κυμα του ρατσισμου.

να σου κανω μικρη ερωτηση, η παιδεια αυτη απο που θα ερθει? σε ρωταω τη γνωμη σου γτ νομιζω οτι εχουμε αναθεσει στο σχολειο το ρολο αυτο αλλα δν βλεπω πως με το να διδασκονται αρχαια κ φυσικες θα παρει ο αλλος παιδεια που εχει να κανει με τη συμπεριφορα κλπ. στην καλυτερη δηλ να παρει καποιες γνωσεις που ουτε κ αυτο γινεται πλεον.

Αρέσει στο μέλος Enikos

anassa_

# 50 στις 23/4/2018
author

Εκτός της τελευταίας πρότασης την οποία δεν κατανοώ. 
Αλλά για την ιστορία Frog σε πολλές περιπτώσεις τα αγόρια αλλά κ τα κορίτσια τα μεγαλώνουν μόνο γυναίκες χωρίς κανένα ανδρικό πρότυπο κοντά  

και μια χαρά μεγαλώνουν. ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από frog13

Θα συμφωνήσω αν και ακόμα απ' ότι διαβάζω πρόκειται περί αναδοχής και όχι υιοθεσίας στην Ελλάδα τουλάχιστον..

Οι άνθρωποι που υιοθετούν ούτως η άλλως ,ελέγχονται ψυχολογικά κι αυτό είναι συν από το να τα μεγαλώνουν και ανεξέλεγκτα ,φυσιολογικοί γονείς, με προβλήματα ψυχολογικά,εθισμούς σε αλκοόλ,βία,χαμηλό κοινωνικό επίπεδο κλπ.

Ούτε πιστεύω ότι θα "κολλήσουν" τα παιδιά την "ασθένεια" από τους γονείς,αυτά είναι γελοία..
Μόνο αν μεγαλώσουν ένα αγόρι κάποιο ζευγάρι λεσβίες το αγόρι θα "μάθει" να θέλει γυναίκες..

Αρέσει στα μέλη Betty_83, Mary-46 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 51 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οι αποδεδειγμενες πραξεις, προυποθετουν πειραματισμο.

Ποιος θα μας εγγυηθει την επιτυχια του πειραματος? 

Για να μην προσθεσουμε και αλλα τοσα απειρα περιστατικα πρβληματικων παιδιων.

Η δεν θα ηταν αρκετο ενα υποχρεωτικο μαθημα στα σχολεια, περι της ορθης οικογενειακης πρακτικης?

Οι καινοτομιες δεν εφαρμοζονται αμα τη εμφανισει καποιων ποσοστων ενδιαφεροντος, λιγοτερων απο τα ποσοστα υπαρχουσων πρακτικων.

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Lena_7_

Φυσικα και δεν αρκουν οι κουβεντες και οι καλες προθεσεις κανενος φυλου για ενα τετοιο σοβαρο ζητημα. 

Γιαυτο και στο ποστ μου #15 τονισα με μαυρα γραμματα τις λεξεις: αποδεδειγμενες πραξεις!

Η αποψη μου δεν κινειται απο μονδερμισμο η μια προθεση να δειξω προχωρημενες ιδεες. 

Καθημερινα βλεπω απειρες προβληματικες συμπεριφορες παιδιων, που μεγαλωνουν μεσα στο κλασσικο

γονεικο μοτιβο και αναρωτιεμαι, που και πως καταληγουν τα παιδια χωρις γονεις μεσα σε ορφανοτροφεια, 

με ενα δυσκινητο κρατικο μηχανισμο υιοθεσιων, οπου δεν τους δινεται καμμια ευκαιρια.

Οσο για τον ορο.."ασθενεις", αυτοι διαγνωσκονται ορμονολογικα σχεδον απο την κουνια 

και  ευτυχως γινεται ορμονικη σταδιακη αποκατασταση απο τις μικρες ηλικιες.

Παλια ομως, κρυβοταν απο ντροπη απο τις οικογενειες τους και η σκληρη κοινωνια τους καταδικαζε σε 

αλλους προκλητικους δρομους, οπου δυστυχως γινοταν ο κοινωνικος στοχος και χανοταν ο ελεγχος

της ιδιας τους της ζωης.

Ειμαι υπερ της εξυγιανσης καποιων "δηθεν" ασθενειων, που καταστρεφουν ζωες ανθρωπων τελικα  

ανεπανορθωτα...και στην υγιη ενταξη στην κοινωνια καθε ετεροκλητης ομαδας.

Παράθεση:

Σχόλιο # 32 από Enikos

Ρε παιδια ε λ ε ο ς !

Αρκουν οι κουβεντες για να αντικαταστησουν την μανα η τον πατερα και την φυσιολογια τους?

Αρκουν οι καλες προθεσεις για να γινουν γιαγιαδες ο Παντελης με τον Ντιμι? 

Και παππουδες η Στελλα με την Σουλα?

Ψαξτε καμια κοινοποιηση απο κοινωνιες στις οποιες εφαρμοστηκαν αυτα!

Ειχαμε το ανθρωπιστικο μας φλας, πριν ποσο καιρο, για τους μεταναστες, γεμισε τζιχαντιστες ολη η Ευρωπη. Κανουμε τον ψοφιο τωρα...αντε καμια αναρτηση στο φβ, εκει στον καφε, ειμαστε ολοι Γαλλοι, ειμαστε ολοι Γερμανοι, ειμαστε ολοι Κογκολεζοι και παμε για αλλα...

Οτι περιγραφετε περι παθησεων που συνοδευουν αυτα τα ατομα, τα καθιστουν αυτοματως ασθενεις. Εδω λεμε οτι ειμαστε καλα και στο πρωτο τσαφ η αμφιβολια, τρεχουμε σε παιδοψυχολογους...Μοδερνισμο και ανοιχτο μυαλο δειχνει το να δωσεις ενα παιδι στον πιστοποιημενο ασθενη?

Αντε μετα στο φβ με τον σιχαμενο Φαρισαισμο μας παλι...

Enikos

# 52 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αυτο με την αγαπη ρε παιδια, ας το αφησουμε λιγο πιο εκει!

Και ας επικεντρωθουμε στο να κατανοησουμε αλλα κι αλλα.

Ξαφνικα ολοι αγαπολατρες, για την αγαπη των αλλων...

Lena_7_

# 53 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
   Δυστυχως για το ανθρωπινο γενος, αιωνες τωρα,  αυτο το χαζοπανηγυρακι που το λεμε μυστηριο και 
  θεσμο, τον γαμο εννοω, που αποτελειται απο δυο ανθρωπους αρχικα, μετα μπορει μεσω κερατου, να 
  γινουν και περισσοτεροι  , που μπορει ναναι οι καλυτεροι του κοσμου, οι πιο μορφωμενοι, οι πιο υγιεις, 
  ειναι ο πιο επικινδυνος δοκιμαστικος, πες εσυ πειραματικος σωληνας, δημιουργιας και ανατροφης  παιδιων. 
  Εχουν γινει πολλες εισηγησεις για να δημιουργηθου σχολες γονεων, οπου το καθε τραγι και η καθε 
  μουλαρα, θα μαθαινει εναν μπουσουλα παιδαγωγικης διαχειρισης και δεν θα ειναι ο γαμος εργαλειο 
  κοινωνικης, εγωκεντρικης, οικονομικης, επαγγελματικης, ερωτοχτυπημενης θες?...αποκαταστασης , οπου 
  μεσα σολο το πανηγυρι θα αμολαμε και μερικα κουτσουβελα να μας κοιτανε στα γεραματα, να μη πεσει και 
 η περιουσια στα ξενα χερια, για την διαιωνιση του ειδους βρε αδερφε.  
  Αυτος για μενα ειναι ο καθημερινος Φαρισαισμος και ειναι εδω, σαυτο το μοντελο που ζουμε.
  Αυτα ειναι τα καθημερινα απειρα και ακαταλληλα περιβαλλοντα, που γαλουχουνται τα κανακαρια μας, που 
  αναφερεις,  και ειναι εγκατεστημενα χρονια επι της γης.
  Οταν καποιος τα στρωσει ολα αυτα, του επιτρεπω να ακυρωσει και ολα τα αλλα 
  Λες και ζουμε στον παραδεισο της παιδαγωγικης και του κοινωνικου ψυχολογικου ελεγχου, οπου τεσταρεται 
  η καθε καρακαηδονα και ο καθε Μητσος, εκτος της υγειας, αν στεκουν ψυχολογικα η οπως...  για να γινουν 
  γονεις και τσουπ! επεσαν απο τον ουρανο  οι εξωγηινοι να τον χαλασουν.
  Αλλου ειναι ο εχθρος...
Αρέσει στα μέλη Betty_83, Enikos

Lena_7_

# 54 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος εχει την δυνατοτητα να κανει ο,τι καλυτερο μπορει για τον συνανθρωπο του, ανεξαρτητως φυλου, χρηματων, κοινωνικης ταξης, πολιτικης επιλογης κλπ. εναντια σε καθε προκαταληψη και ρατσισμο. Ετσι, για να ξορκισω την κατρακυλα μας ρε γαμωτο!

Lena_7_

# 55 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 51 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
  Στις 4και περιπου αναφερθηκα σχεδον σε ολα οσα λες,    δυστυχως λογω εγκρισης, θα τα δεις ετεροχρονισμενα...
  λες και ηξερα τι θα πεις...
  Φερτε τα καλαμιααα τα καλα ...τα μαονενια...
  ωρα για ιππασια...

Αρέσει στο μέλος Enikos

frog13

# 56 στις 23/4/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ δεν ξέρω αν είσαι αδερφή,ξέρω ότι τα έχεις σκατωσει γενικά όμως και όσο αφορά και τα παιδιά ,οπότε οι πουριτανισμοι σου αλλού!

harrier23

# 57 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 456

Εγώ βλέπω ότι πάμε και αντιγράφουμε ιδέες και νομοσχέδια από το εξωτερικό με λάθος τρόπο ή πιο σωστά λάθος timing...

Αντί να ακολουθήσουμε πετυχημένα ομολογουμένως μοντέλα διακυβέρνησης, οργάνωσης θεσμών, εργασιακών, κοινωνικής πρόνοιας και ασφάλισης, παιδείας και ενός σωρού άλλων,  φέρνουμε σε εφαρμογή ιδέες που κατά τη γνώμη μου δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό αυτή τη στιγμή στην γενικότερη βελτίωση της κοινωνίας...

Ειδικά το ζήτημα της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλους όπως και εκείνο της επιλογής φύλου από τα 16 λίγους μήνες πριν, σε τι εξυπηρετεί ακριβώς την Ελληνική κοινωνία;;;

Δηλαδή από όλα τα προβλήματα που μας ταλανίζουν αυτά τα ζητήματα μπαίνουν σε πρώτη προτεραιότητα;;;

Και για το πρακτικό του θέματος, ακόμα και όσοι τάσσονται υπέρ τέτοιων υιοθεσιών, πιστεύετε ρεαλιστικά ότι τα παιδιά αυτά έχουν έστω και μια πιθανότητα να μεγαλώσουν φυσιολογικά;;;

Και κατά  τη γνώμη μου το να είσαι υπέρ ή κατά δεν είναι απαραίτητα θέμα παιδείας...

Είναι κυρίως θέμα αισθητικής...

Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida

MadameShuShu40

# 58 στις 23/4/2018
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 2.354

"Όλες οι μελετες δείχνουν πως η ευτυχία, η καλη ανάπτυξη αλλα και η σεξουαλική κατεύθυνση του παιδιου δεν έχει καμια σχέση με τον σεξουαλικό προσανατολισμό των γονέων.

Δεν εκπλήσει βέβαια αυτό μιας και όλα τα επιστημονικά δεδομένα συνηγορουν πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός έχει σαφή γενετικά αίτια.

Η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία λοιπόν με βαση τις καλά σχεδιασμένες μελετες αυτές συγκεκριμένα δηλώνει ότι στηρίζει

."1. Tην ισότητα στο δικαίωμα του γάμου για όλα τα ικανά και συναινούντα ζευγάρια, συμπεριλαμβανομένων των ομόφυλων ζευγαριών, ως μέσο εξασφάλισης όλων τα δικαιωμάτων και οφελών που δικαιούνται από την Ομοσπονδία και την Πολιτεία και της μακροπρόθεσμης προστασίας των παιδιών.

2. Την υιοθεσία από μόνους γονείς, ζευγάρια, ή δεύτερο γονέα όταν υπάρχει ήδη νόμιμος κηδεμόνας μέσω γέννησης ή υιοθεσίας, χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν ο σεξουαλικός προσανατολισμός των θετών γονέων."

Το κείμενο είναι κοπυ.Και έρχομαι εδώ να πω την προσωπική μου άποψη. 

Συμφωνώ με την υιοθεσία από ομοφυλα ζευγαρια.

Το γεγονός ότι πολλές κοινωνίες,και όχι μόνο η ελληνική δεν το βλέπουν θετικά και είναι έτοιμες να ρίξουν ανάθεμα, δεν σημαίνει ότι είναι λάθος.

Η φροντίδα, η ασφαλεία, η αγάπη, η προσοχή είναι πρωταρχικά στην ανατροφή του κάθε παιδιου, σε οποιοδηποτε μοντέλο οικογένειας.

anassa_

# 59 στις 23/4/2018
author

Εμένα πάλι η αισθητική μου δεν μου επιτρέπει να βλέπω 

Παιδιά σε ιδρύματα 

Παιδιά άστεγα ή πεινασμένα 

Παιδιά που για βιοπορισμό "εργάζονται".σε παράνομες εργασίες, φανάρια, επαιτεία, πορνεία. 

Παιδιά απροστάτευτα που οδηγούνται ακόμα κ στο να τα σκοτώσουν ώστε να εκμεταλλευτούν τα όργανά τους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από harrier23

Εγώ βλέπω ότι πάμε και αντιγράφουμε ιδέες και νομοσχέδια από το εξωτερικό με λάθος τρόπο ή πιο σωστά λάθος timing...

Αντί να ακολουθήσουμε πετυχημένα ομολογουμένως μοντέλα διακυβέρνησης, οργάνωσης θεσμών, εργασιακών, κοινωνικής πρόνοιας και ασφάλισης, παιδείας και ενός σωρού άλλων,  φέρνουμε σε εφαρμογή ιδέες που κατά τη γνώμη μου δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό αυτή τη στιγμή στην γενικότερη βελτίωση της κοινωνίας...

Ειδικά το ζήτημα της υιοθεσίας από ομοφυλόφιλους όπως και εκείνο της επιλογής φύλου από τα 16 λίγους μήνες πριν, σε τι εξυπηρετεί ακριβώς την Ελληνική κοινωνία;;;

Δηλαδή από όλα τα προβλήματα που μας ταλανίζουν αυτά τα ζητήματα μπαίνουν σε πρώτη προτεραιότητα;;;

Και για το πρακτικό του θέματος, ακόμα και όσοι τάσσονται υπέρ τέτοιων υιοθεσιών, πιστεύετε ρεαλιστικά ότι τα παιδιά αυτά έχουν έστω και μια πιθανότητα να μεγαλώσουν φυσιολογικά;;;

Και κατά  τη γνώμη μου το να είσαι υπέρ ή κατά δεν είναι απαραίτητα θέμα παιδείας...

Είναι κυρίως θέμα αισθητικής...

harrier23

# 60 στις 23/4/2018
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 456

Και η μόνη λύση δηλαδή είναι να τα υιοθετήσουν ομοφυλόφιλοι;;;

Τόση φαντασία έχουμε σαν λαός;;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 59 από anassa_

Εμένα πάλι η αισθητική μου δεν μου επιτρέπει να βλέπω 

Παιδιά σε ιδρύματα 

Παιδιά άστεγα ή πεινασμένα 

Παιδιά που για βιοπορισμό "εργάζονται".σε παράνομες εργασίες, φανάρια, επαιτεία, πορνεία. 

Παιδιά απροστάτευτα που οδηγούνται ακόμα κ στο να τα σκοτώσουν ώστε να εκμεταλλευτούν τα όργανά τους.

Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida
Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε