Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

" Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας "

Σελίδα : 1

syntrofissa-Klelia

# 1 στις 16/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

κι ενώ κοιμάσαι μια χαρά...

και τρως τα λαχανικά σου, τα ψάρια σου, τα φρούτα σου...

και περπατάς...
και ο.τι ώρα θες έχεις ανθρώπους να μιλήσεις ...ή ν' ακούσεις...

γιατί  " δε σε πάνε τα πόδια " ;

εσείς πως φορτίζετε ώστε να ανταποκρίνεστε στις υποχρεώσεις σας και κυρίως, η κάθε μέρα ( της μαρμότας) να περνά και με λίγο κέφι ;

1761285.png

giorgos170

# 2 στις 16/5/2018
author
Ανδρας / 77 / Σε σχέση
Γεωργία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 8.263
'Aρεσαν+: 0%

προς τα πάνω κοιτάζει ...   

Αρέσει στο μέλος Enikos

Mindthegap-

# 3 στις 16/5/2018
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.061

Αν δεν με πανε τα ποδια, σημαινει οτι καπου εχω παραμελησει...τη ψυχη.

Αυτο αντιλαμβανομαι οσο περνουν τα χρονια..
Θα εχει περασει καιρος απο τοτε που θα χουμε μιλησει, να κατσω να την μαλωσω...να την χαιδεψω...να την αγκαλιασω...τα παντα..!

Και οτι προερχεται απο εκει βγαινει και στο σωμα...

Πηγη ενεργειας μου δινουν  και ενα δυο χομπυ που κανω (οχι καθημερινα) αλλα και αυτα με την πανω κυρια συνδεονται..

Πηγη ενεργειας και το να καθομαι ωρες στη θαλασσα.
Μπορει να ακουγεται χαζο...αλλα οταν βρισκομαι εκει (και το επιδιωκω  πολυ συχνα) παιρνω πολυ ενεργεια...
 Με φορτιζει για καιρο...!!!

θα επανελθω..

Αρέσει στα μέλη somebody961, Enikos και σε ακόμα 3 μέλη.

Arxontoula_

# 4 στις 16/5/2018
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σταυρός
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.744

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από syntrofissa-Klelia

γιατί  " δε σε πάνε τα πόδια " ;

Ο  Ανταίος, βασιλιάς της Λιβύης, ήταν γιος του Ποσειδώνα και της Γης.

Ήταν γίγαντας και είχε τεράστια δύναμη που την αποκτούσε, όταν τα πόδια του άγγιζαν το χώμα της μητέρας του της Γης.

Ρωμαλέος και ακαταμάχητος προκαλούσε τους πάντες να αναμετρηθούν μαζί του.Υποχρέωνε κάθε ξένο, που ερχόταν στη χώρα του από τη θάλασσα να παλεύει μαζί του και, όπως είναι φυσικό, όλους τους νικούσε.

Έτσι, προκάλεσε σε αγώνα και τον Ηρακλή, όταν πηγαίνοντας προς τον Κήπο των Εσπερίδων για τον 11ο άθλο του, πέρασε από εκεί.

Ο ημίθεος Ηρακλής όμως γνωρίζοντας από που ο γίγαντας αντλούσε την υπερφυσική του δύναμη, τον άρπαξε από τη μέση και τον ανασήκωσε, ώστε τα πόδια του να μην αγγίζουν τη γη και έτσι με ευκολία τον εξόντωσε.

Λίγη πατρίδα και λίγη ξυπολησιά

26-29-31

# 5 στις 16/5/2018
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.481

Αυτο ακριβως

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Mindthegap-

Μπορει να ακουγεται χαζο...αλλα οταν βρισκομαι εκει (και το επιδιωκω  πολυ συχνα) παιρνω πολυ ενεργεια...

Αρέσει στα μέλη Enikos, Mindthegap-

archagellos

# 6 στις 16/5/2018
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.338

Παράθεση:

Αγαπητη ,

οπως γραφεις στο προφιλ σου ...εισαι 75 ετων...ξερω εγω ? ...
Λες να ειναι μονο η ψυχη ...ή τα ποδια δεν πανε  για αλλο λογο ??? 

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, Mindthegap-

Mindthegap-

# 7 στις 16/5/2018
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.061

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από archagellos

Λες να ειναι μονο η ψυχη ...ή τα ποδια δεν πανε  για αλλο λογο ??? 

Βρε λες;; Αυτο δεν το ειχα σκεφτει καθολου...;;;

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, archagellos

Amfitriti2017

# 8 στις 16/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Συμφωνω την μεγαλυτερη ενεργεια μας την δινει η ψυχη μας...οι σκεψεις μας..και οσον μ αφορα παρομοιως η Θαλασσα. Κανω το ιδιο .Νοιωθω οτι επικοινωνω μαζι της κατα καποιο τροπο .Εξ και το νικ μου Αμφιτριτη!! Επισης ενεργειακες ενεσεις ανταλλασουμε μεταξυ μας , με καποιους λιγοστους φιλους ...και "φορτιζομαι ενεργειακα  "  απο δημιουργικα ευχαριστα πραγματα 

Παράθεση:

Θα εχει περασει καιρος απο τοτε που θα χουμε μιλησει, να κατσω να την μαλωσω...να την χαιδεψω...να την αγκαλιασω...τα παντα..!

Και οτι προερχεται απο εκει βγαινει και στο σωμα...

Πηγη ενεργειας μου δινουν  και ενα δυο χομπυ που κανω (οχι καθημερινα) αλλα και αυτα με την πανω κυρια συνδεονται..

θα επανελθω..

ROCK-54

# 9 στις 16/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οχι,δεν ειμαι φωτοβολταϊκο πανελ,ουτε

καποιος ασπρουλιαρης Ισλανδος! Ζω σε μια χωρα οπου συναντω καθημερινα αγελαστους ανθρωπους,οπου ο καιρος ειναι μουντος και βρεχει σχεδον καθε μερα,οπου ο ηλιος σπανιζει απο τον Νοεμβριο μεχρι τελη Απριλιου.Ολα αυτα και καποια αλλα με εξαντλουν και πραγματικα δυσκολευομαι μερικες φορες να παρω τα ποδια μου.  Παρατηρω πως ο ηλιος πραγματικα μου δινει ενεργεια και διαθεση.Μηπως αυτος που ελεγε πως ο υπνος τρεφει τα παιδια και ο ηλιος τα μοσχαρια,ηξερε κατι παρα πανω. Οχι,αρνουμαι να ειμαι...μοσχαρι,αλλα περαν της πλακας πραγματικα ο ηλιος εχει ευεργετικα θετικη επιδραση πανω μου και πραγματικα αντλω απ'αυτον πολλη θετικη ενεργεια...
Η δευτερη και καλυτερη πηγη θετικης ενεργειας για μενα ειναι οταν βρισκομαι σε ισορροπια με εκεινο το γερο-γκρινιαρη μεσα μου, που του αρεσει να τον λεω συνειδηση. Δυστυχως αυτο δεν συμβαινει καθε μερα και συνεχως μου σπαει τα νευρα κ μουρμουριζει,οταν γινει καποια στραβη η εστω καποια μικρα πταισματα...
Τελικα ειμαι ευτυχης οταν ο ηλιος λαμπει,οταν συναντω ευγενικους,χαμογελαστους ανθρωπους και οταν ο γερο-γκρινιαρης μεσα μου σιωπα,μη μπορωντας να πιαστει απο  καπου και να μου την πει...

frog13

# 10 στις 16/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καπνίζεις...

Παράθεση:

και τρως τα λαχανικά σου, τα ψάρια σου, τα φρούτα σου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από ROCK-54

Οχι,δεν ειμαι φωτοβολταϊκο πανελ

Θα συμφωνήσω για τον ήλιο...,να συμπληρώσω τον ουρανό γενικότερα...δεν είναι τυχαίο που διαχρονικά ,"έγινε" η κατοικία των θεών ,μιας και ο άνθρωπος λατρεύει να τον κοιτάει ,να απελευθερώνει το πνεύμα του ,τα όνειρά του και να ψάχνει σε αυτόν κάποιο χαμένο του κομμάτι!

_Bellezza_

# 11 στις 17/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

εσείς πως φορτίζετε ώστε να ανταποκρίνεστε στις υποχρεώσεις σας και κυρίως, η κάθε μέρα ( της μαρμότας) να περνά και με λίγο κέφι ;

Μου δινει ενεργεια ενα ποτηρι παγωμενο νερο, ενας καφες μερακλίδικος, ενα παγωτο, ο διωρος υπνος που σπαει την μερα στην μεση, ενα καλο βιβλιο, μια ποιοτική ή χαζη ταινια, o ερωτας με καθε εννοια του, να περιποιουμαι τον εαυτο μου (κρεμες, σκραμπ, βαψιμο, χτενισμα, ωραια ρουχα), να σαπιζω καποια βραδια στον καναπε με ποπ κορν βλεποντας χαζομαρες...θα εγραφα και άλλα, αλλά πήγε 1:23 και εχω πρωινο ξυπνημα.

Ισως επανελθω, για να ξεφυγω απο το θεμα ακομη περισσοτερο.  

Καληνύχτα Παίδες!

Arxontas121

# 12 στις 17/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν εχεις τη ξεκουραση σωματικα που χρειαζεται ενας μεσος ανθρωπος τοτε φταιει η κακη ψυχολογια.Η κακη ψυχολογια ειναι που φερνει αρρωστειες στο σωμα και στο πνευμα.

macbook

# 13 στις 17/5/2018
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.557

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από ROCK-54

Ζω σε μια χωρα οπου συναντω καθημερινα αγελαστους ανθρωπους,οπου ο καιρος ειναι μουντος και βρεχει σχεδον καθε μερα,οπου ο ηλιος σπανιζει απο τον Νοεμβριο μεχρι τελη Απριλιου.Ολα αυτα και καποια αλλα με εξαντλουν και πραγματικα δυσκολευομαι μερικες φορες να παρω τα ποδια μου.  Παρατηρω πως ο ηλιος πραγματικα μου δινει ενεργεια και διαθεση.

Αν και δεν τα πηγαίνω καλά με τον ήλιο, αναγνωρίζω ότι είμαστε παιδιά του ήλιου και των άστρων καθώς εκεί παράγεται η ύλη που απαρτίζει εμάς τους ίδιους και τον κόσμο μας (με βάση την υπάρχουσα γνώση πάντα).

Αυτό που αναφέρεις χτυπάει το καμπανάκι της βιταμίνης D3. Πιστεύω ότι θα βρουν μόνο ίχνη της στο αίμα σου αν κάνεις τη σχετική εξέταση στην περίοδο που αναφέρεις. Και θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι ο γιατρός θα σου συστήσει να αρχίσεις να την λαμβάνεις τακτικά με κάποιο συμπλήρωμα. Αν παίρνεις βέβαια ήδη όση βιταμίνη D3 χρειάζεσαι και είσαι πάλι έτσι, τότε προφανώς κάτι άλλο συμβαίνει.

Είναι μια βιταμίνη που βρίσκεται σε ικανοποιητική ποσότητα σε ελάχιστες μόνο τροφές (κυρίως λιπαρά ψάρια όπως ο σολομός) και που διαφέρει από τις υπόλοιπες γιατί παίζει το ρόλο ορμόνης στον ανθρώπινο οργανισμό. Δε συμμετέχει μόνο στη διατήρηση της οστικής μάζας αλλά παρεμβαίνει και σε πολλά άλλα (π.χ. καρδιαγγειακή υγεία). Το έλλειμμα σ' αυτή τη βιταμίνη έχει ως πρώτα συμπτώματα μια ανεξήγητη κούραση, γενική απώλεια διάθεσης για οποιαδήποτε δραστηριότητα και επίμονο συναίσθημα θλίψης. Όλα αυτά βέβαια μπορεί να έχουν διάφορα άλλα αίτια και καλό είναι να υπάρχει ιατρική διερεύνηση αν διαρκούν πολύ.

Ως μόνη βασική φυσική πηγή λοιπόν για τη βιταμίνη αυτή παραμένει ο ήλιος, καθώς δημιουργείται από την υπεριώδη ακτινοβολία στο δέρμα. Από την άλλη, είναι γνωστοί και οι κίνδυνοι της έκθεσης στο ηλιακό φως, οπότε είναι δίκοπο μαχαίρι. Θεωρώ πολύ πιθανό να τα γνωρίζεις όλα αυτά, είναι όμως μια ευκαιρία να τα διαβάσουν και όσοι δεν τα ξέρουν.

Αρέσει στο μέλος somebody961

ROCK-54

# 14 στις 17/5/2018
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πρωτα απ'ολα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από macbook

Αν και δεν τα πηγαίνω καλά με τον ήλιο, αναγνωρίζω ότι είμαστε παιδιά του ήλιου και των άστρων καθώς εκεί παράγεται η ύλη που απαρτίζει εμάς τους ίδιους και τον κόσμο μας (με βάση την υπάρχουσα γνώση πάντα).

Αυτό που αναφέρεις χτυπάει το καμπανάκι της βιταμίνης D3. Πιστεύω ότι θα βρουν μόνο ίχνη της στο αίμα σου αν κάνεις τη σχετική εξέταση στην περίοδο που αναφέρεις. Και θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι ο γιατρός θα σου συστήσει να αρχίσεις να την λαμβάνεις τακτικά με κάποιο συμπλήρωμα. Αν παίρνεις βέβαια ήδη όση βιταμίνη D3 χρειάζεσαι και είσαι πάλι έτσι, τότε προφανώς κάτι άλλο συμβαίνει.

Είναι μια βιταμίνη που βρίσκεται σε ικανοποιητική ποσότητα σε ελάχιστες μόνο τροφές (κυρίως λιπαρά ψάρια όπως ο σολομός) και που διαφέρει από τις υπόλοιπες γιατί παίζει το ρόλο ορμόνης στον ανθρώπινο οργανισμό. Δε συμμετέχει μόνο στη διατήρηση της οστικής μάζας αλλά παρεμβαίνει και σε πολλά άλλα (π.χ. καρδιαγγειακή υγεία). Το έλλειμμα σ' αυτή τη βιταμίνη έχει ως πρώτα συμπτώματα μια ανεξήγητη κούραση, γενική απώλεια διάθεσης για οποιαδήποτε δραστηριότητα και επίμονο συναίσθημα θλίψης. Όλα αυτά βέβαια μπορεί να έχουν διάφορα άλλα αίτια και καλό είναι να υπάρχει ιατρική διερεύνηση αν διαρκούν πολύ.

Ως μόνη βασική φυσική πηγή λοιπόν για τη βιταμίνη αυτή παραμένει ο ήλιος, καθώς δημιουργείται από την υπεριώδη ακτινοβολία στο δέρμα. Από την άλλη, είναι γνωστοί και οι κίνδυνοι της έκθεσης στο ηλιακό φως, οπότε είναι δίκοπο μαχαίρι. Θεωρώ πολύ πιθανό να τα γνωρίζεις όλα αυτά, είναι όμως μια ευκαιρία να τα διαβάσουν και όσοι δεν τα ξέρουν.

ενα μεγαλο ευχαριστω για την φιλικη κ ανθρωπινη σου προσεγγιση! Ευτυχως εδω θα ειμαι ακομα 2-3 χρονια , και επειδη η Ελλαδα δεν ειναι μακρια απο'δω, με καθε ευκαιρια πεταγομαι να φορτωσω τις μπαταριες με ηλιο. 

Χρησιμες και πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες που παραθετεις. Αν και τα φαρμακα γενικα ειναι το αντικειμενο της δουλειας μου,παντα ειμαι ανοιχτος να μαθω κατι ακομα. Ελπιζω απ'ολα αυτα τα ενδιαφεροντα που γραφεις να επωφεληθουν και αυτοι οι φιλοι μας στο φορουμ, που περνανε ωρες ατελειωτες μπροστα στην οθονη,αντι να βγουν εξω  βολτα στην ευλογημενη χωρα μας με τον λαμπερο ηλιο και τον καταγαλανο ουρανο...

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost